ides Pacta ijdt kostbare lederlaag - idrie Hartveld direct bij top veldlopers 'uime overwinningen en DeZijl/LGB Tegenvaller voor Leython Leidse schaak teams nu wel op dreef j SPORTTRIBUNE [erstel Roomburg NKS sportinstuif geslaagd £aidóe.Qowiard MAANDAG 17 DECEMBER 1964 PAGINA 19 JIDEN In Den Haag liet jrie Hartveld (AAV) zien n top veldloper te zijn door de Duindigtcross meteen bij beste tien te lopen. Ook Ed n Gemeren, Theo van der ■er en Jan Verloop kwamen het voorste deel van de •dstrijd voor. In de afde- igscompetitie in Alphen innen Aart Stigter en Tonny rkade zoals zij wilden. de Duindigtcross bewees de Engeland wonende AAV-er Irie Hartveld bij de beste ldlopers van Nederland te horen. Op korte afstand van Peter Russman en Marti ten Kate werd Hartveld negende. Met zijn tijd van 30.26 minuten bleef hij in de vlakke maar modderige cross minder dan een minuut achter winaar Lo pez. Clubgenoot Ed van Geme ren liet eveneens zien bij de top te horen. Met een veer tiende plaats bleef hij erkende veldlopers als Mare Borghans voor en versloeg eveneens Theo Van der Veer (18e). De Bataven trein werd flink uit een geslagen, maar zorgde toch voor vier lopers bij de eerste vijftig. Als beste kwam Jan Verloop uit de bus met een dertigste plaats in een tijd van 32.20 minuten. Kees van Klink kwam de eer te beurt als tweede Bataaf over de streep te gaan. mede door het opgeven (maagklachten) van Han Kulker. Tussen Verloop en Van Klink stelde de Leidse student Huub Pragt enigszins teleur met een 35e plaats. Ben Kerkvliet was op de streep net niet snel genoeg om trainer Bram Wassenaar te passeren, maar noteerde nog wel een plaats bij de eerste 50. Achter dit koppel viel het sterke op treden van Rob Kloosterman op die zich als 54e meldde, ruim voor clubgenoten Henk Ravensbergen, Coolbergen en Duivenvoorden. Vic Zonne veld van NSL presteerde goed door als tweede veteraan aan te komen en ook hij wist Ra vensbergen c.s. voor te blijven. Ook bij de dames een stevig aandeel van Bataven in de subtop. Marian van Klink no teerde een 28e plaats door in 13.57 minuten de drie kilome ter af te leggen. Clubgenote Corry Heemskerk bleef Spar taanse Lenie van der Poel eveneens voor. Willy Don en Cathy van Loon van Holland kwamen nog net binnen het kwartier over de streep, iets wat Ineke van Kempen (B) net niet lukte. Bij de jongens kwam William Augustinus als de beste regio atleet uit de bus door als 10e de streep te halen. Met 21.25 minuten over de vijf kilometer was hij ruim twee minuten langzamer dan win naar Jo Slagmolen. Arnold van Atten voerde hier de Ba taven trein aan met een 17e In Alphen aan den Rijn won Aart Stigter de afdelingscross makkelijk. Gedurende de vol le acht ronden liep hij, aange naam keuvelend met broer Rut, de overige deelnemers op een volle minuut achterstand. Tonny Verkade won overtui gend bij de junioren A, terwijl Laura Bosman berustte in een tweede plaats achter Sylvia Hoogendoorn. Bij de dames bleek winnende Henriëtte Slotboom een aanwinst. GERT VELTHUIZEN EIDEN Fides Pacta ieft bij HKC een dure /de 1.13 nederlaag geleden, 'üsee de concurrentie in s47! lat stelde naderbij te ko- ïisere en. De andere over- Rijsbi mgsk lasser Pernix Sing vam beter voor de dag tw^ »r te winnen van grachten (16-13). TOP ng v<pekte op de vijfde speel- Geld ig haar eerste overwin- •lde i jng en wel op Excelsior heifJMl). Op lager niveau ze- üefde ^erc^e Zuiderkwartier >pniï l(le stadsderby tegen De ar ge Igemene met afgeteken- es (9 4e cijfers: het werd name- 'ervi la 14-7. Nog altijd zoekt Fides Pacta '>)da| naar haar topvorm, zoals het Jphetrfuf/ bij HKC andermaal dui- ^liHfe/ijk maakte. De fusieclub ger ifljn in de aanval nooit echt op en. Béng komen, mede omdat de n af»nes moeilijk vrij konden 128-tnen. Tot overmaat van 'e w4np werden er bij 12-12 twee »ette fcafworpen gemist, waarna de iraaiw%i-5club via 13-12 op 14-13 elf ajijpuan om dan de bal en de Ook 1 fwerpunten in handen te hou- malafcjDaarmee verloor de pro- st vijfje van Robin Sommeling Nico Pikaar (3), Dick On- ■rater (2), Henny Piket (2) iftPatricia Gottmer veel van waarde, verdedigen lag aan de van de 16-13 zege van ix over Drachten, dat een stugge tegenstander bleek, achttal van Engel slaagde a 10-10 in om de verdedi- achttien minuten lang licht te houden, terwijl het de andere kant zelf wel gen I viermaal scoorde. In de slotfa se kwamen dè Friezen angst vallig dichtbij (14-13), maar Kees Brokaar (3) en Carla van Evert brachten hun team in veilige haven. Voorts droegen Kees Hortensius (4), Erica Hardam, Carla Kuipers en Geerten Breed veld (allen 2x), Janneke Mulder en Peter Kui pers bij aan het voordelige eindresultaat. Eenmaal op gang gekomen bleek TOP niet te stuiten door Excelsior. De Sassenheimers bogen de 31 achterstand spoedig om in 4-7 (ruststand) en gaven die voorsprong niet meer uit handen. De eerste overwinning werd via Stella van der Zaag (4), Gerco Lan- gelaan (3), Hans Oudshoorn (2), SJoerd van der Klaauw en Gert-Jan Natzijl, ingevallen voor Egbert Dijkstra (enkel blessure), dan ook met 9-11 een feit. Geen moment had Ons Eiland tegen de Meervogels uitzicht op een gunstig resul taat. De ploeg van Gé van der Water, die aan het eind van het veldseizoen opstapt als trainer, raakte voor rust 6-1 achter en miste de nodige schutters om (jet verschil nog weg te werken: 12-7. Typerend genoeg .scoorden enkel Wim Nijenhuis (5) en Rob Hassel- bach (2), ondermeer uit drie straf worpen. Pas in de ^lotfase kon Veloci- tas de 8-6 winst op Vrienden schaar veilig stellen. De Lei derdorper formatie had veel moeite met het fysieke tegen spel van de acht uit de Bode graven, die tot 7-6 goed bleef volgen. Ron Goudsmit (2) maakte vanaf de stip een ein- De voor woensdagavond in de Leidse Vijf meihal vastgestel de competitiewedstrijd tussen Zuiderkwartier en Eureka is verschoven naar drie januari. Het korfbalduel vindt geen doorgang in verband met de demontage die dag van de bij de Morspoort gevonden bom. De sporthal dient dan als op vangcentrum. de aan de spanning, waartoe goals van Jeroen van Driel (2), Elvira Corts, Martine de Wa ter, Marjolein Zaagman en Aad van Poelgeest het nodige bijdroegen. Met 14-7 was Zuiderkwartier beduidend sterker dan De Al gemene, maar de blauw-gelen maakten het zich onnodig moeilijk. „Wij hadden makke lijk kunnen winnen, maar na 4-0 namen we het veel te ge makkelijk op", wreef coach Wim Niesing zijn team aan, dat van 4-0 zelfs 5-6 achter raakte. Toen kregen de bezoe kers enige ongelukkige straf- worpen tegen, die 11-6 en hun genadeslag betekenden. Voor Zuiderkwartier scoorden Erik van Lunteren (4), Dirk-Jan de Kreek (3). Wil de Wit (3) en Kitty van der Mark en Theo van Leeuwen (beiden 2x). Bert Molloy (2), Enrico Mud (2). Annemieke Keereweer, Hen- nie Waasdorp en Martin Filip- po gaven namens De Algeme ne enig tegengas. Tot aan de rust bezat Fiks het initiatief in de topper tegen KOAG, dat dan ook op een 7-4 achterstand werd gezet. Het effectieve aanvalsspel was na dien verdwenen, getuige de enige (derde) goal van Robert van der Kraan, waardoor de Krimpenaren toch met de winst gingen strijken: 8-10. In de eerste helft konden Theo Vreeken (2). Sandra van Gel- deren, Gerrie Klijn en Diede- rick van Veen nog wel doel punten. Een sterke opleving bracht Tempo na 8-4 tot op 8-7 terug tegen DES, maar het geluk van de gelijkmaker bleef ach terwege. Sterker nog, de Al- phenaren kregen enkel nog meer tegentreffers te verwer ken: 12-7. Voor die zeven doel punten tekenden Jaap Wielin- ga (4), Tinja van der Bosch. Marga Fennema en Ernst van Hooidonk In de laatste tien minuten slonk de voorsprong van Cres cendo danig toen Phoenix van 5-9 naar 7-9 opvlamde. De Leidenaren. met de scorende Wijnad Alberts (3), Marlies Brouwer (2), John Huigsloot (2), Carolien van Noord en Al- phons Cornelissen lieten het gat echter niet verder krim pen. Geruime tijd vielen Fluks en Weidevogels zwak aan (rust 3- teamgenote Kitty van der Mark (6). Zuider kwartier zou met 14-7 zegevieren. 4). maar nadien dreven zij de score toch nog naar een res pectabele 9-9 op. Ada van der Meulen (3), Aad van Dronge- len (3). Nel Hordijk (2) en Bram Koppenael verzorgden het Noordwijker aandeel »n deze remise. Uitgerekend in de slotminuut moest KNS nog buigen voor Harga, dat met 10-9 de geluk kige winnaar werd. Rudolf Ligtvoet, Peter Siebers. Peter Zitman (allen 2x), Liesbeth Kok, Heieen van der Nat en Hans Kooien scoorden nog vóór die fatale minuut. MICHEL VAN GENT DEN Voor AZC/Micro- en De Zijl/LGB bleken dit 'keinde ruime overwinnin- gereserveerd. De Alphen- iploeg klopte DZV met 4-13, ie be^ Zijl versloeg Rotterdam 5-12. LZ '86 werd door verslagen (8-11) en ook leklassers Katwijk (13-( ies tegen Raket) en DKD nederlaag tegen RZV) waaikamen niet tot winst. De werd puwenteams van LZ '8 swoul Zijl/LGB moesten even met een nederlaag genoe- opte li nemen, senaaj AZC-coach Goór was beslist met te spreken over de spelop vatting van DZV. Het inder daad achteruit spelende DZV slaagde er daardoor overigens wel in tot halverwege in de race te blijven: 3-5. Daarna was het echter gebeurd met de Delftse tegenstand: 4-13. Eric Noordergraaf en Ed van Es (beiden 3x), Ton Buunk en Ewout van Winsen (beiden 2x) en Arco Verboom, Johh Jan sen en Remco Pielstroom scoorden. De Zijl/LGB nam wraak voor het eerder deze competitie te gen Rotterdam geboekte 10-10 gelijkspel. De Leidenaars klop ten de Rotterdamse degrada tiekandidaat met 5-12. Stan van Belkum was met vier tref fers topscorer. Mark van Bel kum, Hans Nieuwenburg, Ro nald Hermsen en Henk Harte- veld steunden van Belkum. Zoals altijd schoot LZ '86 ook tegen AZPC goed uit de start blokken. De 4-2 voorsprong kon echter niet worden vast gehouden, ook al omdat de Leidse formatie eenmaal in de buurt van de vier meterlijn weinig creatief te werk ging. Wilco van der Zeeuw (3x). Ruud Muusse en Michel van der Zeeuw (beiden 2x). Frans van den Brink en Rene van der Zeeuw doelpuntten. Katwijk kon geen vuist maken tegen Raket. Al in de tweede periode keek Katwijk tegen een 10-1 achterstand aan. Het werd uiteindelijk 13-6. Arco Guyt en Piet de Vries scoor den tweemaal. Hans Schaap en Eddie Hoek een keer. DKD kwam tegen RZV snel op ach terstand. In het derde part werkten de Leiderdorpers zich op gelijke hoogte, maar het was RZV dat het laatste woord zou hebben: 6-4.Harry van Ho ven (2x). Frank Dreef en Kees van der Plas zorgden voor de doelpunten. Het vrouwenteam van LZ '86 kwam na een zwakke start (2- 7) in de laatste periode sterk terug in het duel met Nijver- dal. De 6-8 nederlaag was evenwel niet meer te vermij den. Jeanet de Jong en Ellen Hoogenboom scoorden 2x, Lu- ciën de Graaf en Ingeborg Doove een keer. De Zijl/LGB redde het net niet tegen Raket. Marjon Rijsbergen (3x), Inge Bouwmeester en Marjan Neu teboom schoten vijf Leidse Beide dagen werd sportief ge streden in vijf poules met elk vijf elftallen. Zaterdag werden poulewinnaar: Alphense Boys D2 en D3. VVSB D4 en Meer burg D3 en D2. Gisteren gin gen de dagprijzen naar SJC Dl en D2, VVSB Dl. Docos Dl en UDO Dl De tweede ronde zal plaatsvin den op 12 en 13 januari Dan treden de E- en F-junioren [DEN Roomburg heren herstelde zich in de eer klasse van de twee nederlagen. Ring Pass werd ver- rmeeNen teêen Capelle werd gelijk gespeeld. ^^Ijomburg begon zeer sterk tegen Ring Pass, binnen de minuut Td Max Lichtenberg al voor een Leidse voorsprong gezorgd. p solo van Kees Wendt voerde de score vlak daarna op tot 2- "*Bij deze score sloop enige nonchalance de Roomburg ploeg hnen en begon het stroever te draaien. Ring Pass voelde dit li en nam het initiatief. Via een velddoelpunt en twee straf- lers lieten de Delftenaren zien dat zij wel degelijk wat in hadden. De Leidenaren waren door de 3-2 achterstand bij ^Tt nog niet helemaal wakker geschud. Dat deed Ronald Cijs vlak na de pauze zeer knap een strafbal te keren. Dit gaf Ik Jurriaan van Aken en Paul Lamping het sein voor twee ^lijtende een-twee's, die evenzovele treffers van de stick van de itste opleverde en dus een 4-3 voorsprong voor Roomburg. Te- 1 het einde strafte Jurriaan van Aken nog een fout in de ver liging van Ring Pass af en bracht de oranjehemden met 5-3 in veilige haven van de zege. In de tweede partij tegen Capelle im Roomburg wat moeilijk op gang, een uitgespeelde aanval irde een 1-0 achterstand op. Terug in de wedstrijd miste mburg eerste een strafbal alvorens de ploeg wederom via een-twee van Jurriaan van Aken en Paul Lamping, middels doelpunt van laatste, tot scoren kwam. Nog voor de pauze .-'kende een velddoelpunt weer een Capeller voorsprong. In tweede helft trok Kees Wendt de stand weer recht uit een rfcorner. De Leidenaren konden echter niet voorkomen dat 11e weer een voorsprong nam. Kees Wendt, die op het veld stapje terug deed, maar in de zaal nog wel meedraait, vol le een solo met de derde gelijkmaker. Roomburg had met zes minuten te spelen de wedstrijd in handen en dien ten ilge nog enkele kansen om de partij in haar voordeel te be en. Dat lukte echter niet meer en Roomburg moest zich met gelijkspel tevreden stellen. Desondanks waren de Roombur- met hun drie punten uitermate tevreden, omdat de ploeg wisselende samenstelling speelt en aan serieus trainen niet ornt. maar op deze manier zijn plaats in de eerste klasse wel behouden. 5. DS, Jeugdige voetballertjes in actie op het onderdeel handbal tijdens de NKS sportinstuif LEIDENDit weekeinde van NKS, die, ook nu weer hallen ontmoetten zo'n 600 derdelen zaalvoetbal, trefbal, vond de eerste ronde plaats zorgdroeg voor een perfecte voetballertjes in de leeftijd van lijnbal, estafette en zaalhand- van de traditionele sportinstuif organisatie. In de Groenoord- 10 tot 12 jaar elkaar op de on- bal. LEIDEN In de volleybalcompetitie hebben de heren van Leython de opgaande lijn niet voort kunnen zetten. Zij zakten zelfs terug naar de laatste plaats door een 1-3 nederlaag tegen Spirit. Gemini ging met dezelfde cijfers onderuit tegen CVV, NOVO boog een 0-2 achterstand tegen Van Santen om in een 3- 2 overwinning. Ook de dames-divisionisten van Gemini stelden teleur. Zij verspeelden een 2-0 voorsprong tegen Be Fair. dat met 2-3 zou winnen. De dames van NOVO evenaarden de he ren. Ook zij wonnen uiteindelijk met 2-3 van Armixtos. Leython kwam veel te zenuwachtig voor de dag tegen Spirit, dat de eerste twee sets dan ook naar zich toetrok (13-15 en 11- 15). Een korte opleving aan Leiderdorpse zijde bracht één set winst (15-11), waarna Spirit de vierde set weer op haar naam bracht met 10-15: 1-3. Het ongemotiveerd spelende Gemini ver speelde elke set een grote voorsprong tegen CVV, dat de eerste twee sets daardoor met 15-13 en 15-10 kon winnen. De derde set speelde de Voorschotense ploeg iets attenter (13-15) om vervol gens weer met 15-9 het schip in te gaan: 3-1. NOVO kwam goed voor de dag tegen Van Santen. De Noordwijkers verspeelden de eerste twee sets (13-15 en 14-16), maar bleken zich toen te heb ben hersteld. Zij ontnamen Van Santen alsnog de punten door achtereenvolgens met 15-12, 15-6 en 15-10 te winnen. De dames van Gemini wonnen de eerste twee sets tegen Be Fair met overmacht, maar gingen vervolgens onderuit door een ge brek aan inzet. NOVO startte slecht bij Armixtos, dat de eerste twee sets dan ook in de wacht sleepte (15-11 en 15-13). De Noordwijkse dames namen hierna het initiatief over. wat resul teerde in twee winstpartijen: 11-15 en 2-15. De laatste set bogen zij tenslotte een 11-1 achterstand knap om in een 13-15 overwin ning: 2-3. Leython startte goed tegen PVC/Blokkeer (9-15), maar kwam met 1-2 achter. De Leiderdorpse dames verspeelden vervolgens een voorsprong in de vierde set (15-13) en leden zodoende een 3-1 nederlaag Gemini 2 en Leython 2 hielden elkaar in een spannende derby goed in evenwicht, al konden de Leiderdorpse dames dankzij Femke Wiebes alleen de derde set domineren (1-15): 3-1. Een slecht spelend WW behaalde een gelukkige 3-2 winst op DVC LUSV ging met 3-1 onderuit bij DOS 2. Donar overklaste in de promotieklasse rode lantaarndrager Orion, dat een kansloze 3-0 nederlaag leed (15-8, 15-4 en 15-11). lepe Roosjen hielp Gemini 2 aan moeizame een 1-3 zege bij Be Fair. Leython 2 speelde een sterke eerste set tegen Zevenhoven (15-7), dat na een spectaculaire derde set (18-20) toch met een 1-3 overwinning naar huis ging. LEIDEN De Leidse schaak teams hebben zich op duidelij ke wijze gerevancheerd voor de in de vorige ronden gele den nederlagen. De twee Phi- lidor-teams en de beide LSG- ploegen wonnen verdiend. Philidor Leiden 1 cn 2 ver sloegen respectievelijk BSG 1 (Bussum) met 6-4 en Nieuw West 2 met 5,5-4,5. Het eerste en tweede tiental van het Leids Schaakgenootschap kwamen tot 8.5-1.5 tegen U.S. Amsterdam en 5,5-3,5 tegen HSG 2 (Hilversum). In de landelijke hoofdklasse is Philidor aan het terugkrabbe len. Door deze eerste overwin ning heeft het al weer drie teams achter zich gelaten en staat nu op een veilige zeven de plaats. De eerste plaats in deze klasse wordt door drie teams gedeeld: HSG 1, het jeugdige Amstelveen en Vol- mac-Rotterdam, dat remiseer de tegen de voormalige lands- kampieon L+T-Eindhoven. Van der Wiel won van Scheeren. maar Jeroen Piket en Jan de Wit gaven hun bete re stelling uit handen. Eindho ven had zelfs de volle winst kunnen behalen als Moonen niet eigenwijs een remiseaan bod had afgeslagen en vervol gens verloor. Uit in Bussum begonnen de Leidenaars voortvarend. Hoe wel Peter Gelpke op het eerste bord werd geveegd door Cor van Wijgerden in een Hol landse opening kon het team uitlopen tot 5-1. Leo Hofland kreeg door een schijnoffer druk op de stelling en liet zijn tegenstander niet meer ont snappen. Ook RAG de Graaff kreeg al snel grip op de partij en kon later zijn voordeel be slissend uitbereiden Joop Pi ket smaakte zelfs het genoe gen een mooie pot met een winnend stukoffer op g6 te kunnen afmaken. Zijn zoon Marcel maakte gebruik van de tijdnood van zijn tegenstander en brak met een pionnenstorm diens stelling open. Op het tiende bord pakte ook van Maaren de volle winst. Toen moest Wim de Kok om de twee matchpunten veilig te stellen remise aanbieden. Dat werd aangenomen en door het halve punt van Piet Bakker kwam het Leidse totaal op 6 Bussum deed iets terug door dat Coen Stehouwer in tijd nood werd geflest en Lex Jongsma onnodig een eindspel met lopers van ongelijke kleur verloor. Na het debécle van de vorige keer kon de teamleider van LSG 1 deze keer tevreden na- tafelen. In november hadden ook de cijfers 8.5-1.5 op het scorebord geslaan maar toen was LSG de uitspelende club geweest en nu de thuisspelen- de. Tegen U.S. uit Amsterdam was Leon Konings als eerste klaar, met eenvoudige positio nele middelen bracht pion winst de overwinning. En het bleef volle punten regenen. Joop Bakker won met gepoin teerd aanvalsspel en overrom pelde de zwarte monarch rond zet dertig Bij Tjaco Ossewaar- de en bij Timo Henseler ging het deze keer moeizaam, maar na een Amsterdamse blunder wonnen zij hardhandig. Dirk Sikkel en Jorgen Henseler wonnen op tijd. maar bij Jor gen duurde dat even want het kostte de wedstrijdleider moei te de U.S.-speler van diens verlies te doordringen Als zesde won de vaste inval ler en het vaste punt Joan Baart. Zijn automatische voor deel leidde zelfs tot mat in een dubbel toreneindspel. Rem- melt Otten bleek op een lager bord dan het eerste wel te kunnen scoren Vanuit ge drongen stelling veroverde nij op verrassende manier een kwaliteit. Op dat eerste bord verloor nu Henk van Putten Als laatste completeerde Wie- be Wiebes de eindstand met een remise. Ook de beide reserveteams wonnen. Philidor versloeg het hooggeplaatste Nieuw West Hoewel Heieen de Greef op de afgelopen olympiade een da- mes-rneesterresultaat heeft be haald verloor zij hier toch vrij snel. Hetzelfde lot viel ten deel aan Jaap Herman. Nico Kuijf en Vriend Daar stonden ech ter vijf overwinningen tegen over van Henriétte de Greef, van Halderen, van Loon. Smit en Vergeer De matchwinst werd binnen gebracht door playing-captain Ton Kohlbeck. Eigenlijk had hij moeten win nen. maar een remise was vol doende voor een 5.5-4.5 over winning. LSG 2 won verdienstelijk van HSG 2 (Hilversum) en lijkt zich daarom geen zorgen meer te hoeven maken over even tueel degradatiegevaar Een snelle nederlaag werd geleden door Erik de Vries en een langzame door Simon Duin dam. Remises kwamen op naam van Paul Gerla. Klaas Hagendijk en Leo Barendse. die aan een nederlaag ont snapte doordat de inmiddels vermoeide 91-jarige Graaf H.v.d.Bosch hem een punten- deling voorstelde Gewonnen werd er door Erik van Tooren, Peter Passenicr, Maarten Kuijt en Michel Hockx Voorlopig is 'jêtge- mens zal nog een punt opleve- de stand dus 5,5-3,5 en de afge broken partij van Adrian Cle- ren. Hij staat twee pionnen voor m een toreneindsp* I REMMELT OTTEN Treffers wint Doeos-toernooi LEIDEN Het tafeltennistoernooi van Docos ter gelegenheid van het openen van het nieuwe clubgebouw is een succes ge weest Door deelname van Oxford en Krefeld kreeg het toernoi zelfs een internationaal tintie. waarin de organiserende vereni ging een flinke inbreng in de finales had. Toch ging de vereni gingsbeker naar De Treffers uit Roelofarendsveen dat in ^on van Veen de enige winnaar had

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19