Leiden geeft Amsterdam basketballes JL DIOK op goede weg Verrassende zege voor turndames Verstappen laat spoor van onbegrip na PORTTRIBUNE Belasting wil deel van olympische winst Eerste remise voor Timman Al voor f395,- h kroon-ofbrugdeel! CeidócSoivumt MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA 15 ia'ie dammers kistefi hiding its is ELVEEN Na zes van de elf ron- om iijn het elfde wereldkampioenschap 0 38éen voor junioren in Amstelveen e eertn drie spelers met negen punten de 5g. De Surinaamse kampioen Ronald ijd hi of werkte in de zesde ronde het ver- ran één punt weg, dat hem van het 67 de duo Van der Zee/Valneris Win de. Dit drietal wordt op één punt N d door de twee overige Nederlan- n de vice-jeugdwereldkampioen An- lmut leisels. In de vijfde ronde kwamen af(J Van der Zee als de Rus Valneris op 1 Gai cige wijze aan de zege. Een niet ge- an 1 itreerd spelende Roethof raakte een alom jrijk punt aan Lucio Manzana kwijt, lador n Hi dai Ireas Martinus naar tweede plaats LEIPZIG Martinus is in een volleybaltoernooi in Leipzig ze ker geworden van de tweede plaats. De Amsterdammers ver sloegen in de laatste wedstrijd Honved uit Hongarije met 3-0. De setstanden waren 15-6, 15-9, 15-10. Martinus herstelde zich zaterdag van de nederlaag tegen Dynamo Boekarest. Tegen SC Leipzig de derde overwinning behaald. Het werd via setstanden 15-8, 15-11 en 15-3 3-0. Door een overwin ning op TSC Berlin ging de toer nooizege naar Dynamo Boeka rest. LOS ANGELES De met 162 miljoen dollar (560 miljoen gulden) elf maal hoger dan geraamd uitgevallen winst van de Olympische Spelen in Los Angeles heeft ook de aandacht getrokken van de Amerikaanse fiscus. De belastingdienst verwijt het organisatiecomité van de spelen zijn belasting technische uitzonderingspositie, van niet op het maken van winst georiënteerde onderneming, misbruikt te hebben en presenteert daarvoor nu de rekening. Onder protest heeft het LAOOC reeds een deel van de 17.000 dollar (ruim 56.000 gulden) onroerend goed-belasting betaald. Het kan echter om veel hogere bedragen gaan wanneer de belastingdienst van de staat Californië de verleende uitzonderingspositie van het LAOOC in verband met de grote winst die gemaakt is, herroept. Winst voor squashploeg ANTWERPEN Het Nederlandse herenteam heeft de squash inter landwedstrijd tegen Belgie zaterdag in Antwerpen met 5-1 gewonnen. De dames leden voor het eerst in de geschiedenis een nederlaag te gen Belgie: 1-2. Bij de heren wonnen Eric van de Pluym (3-0), Jacob Remijnse (3-1), Louk Klippel (3-1), Dirk Jan Re mijnse (3-1) en Ronald Cune (3-1). Marco Cune verloor met 1-3. Marietta Peters zorgde bij de dames voor het Nederlandse winstpunt: 3-0. Mandy Sommers (1-3) en Jose Houben (2-3) verloren. HILVERSUM Jan Timman en Lajos Portisch hebben gisteren hun lucratieve tweekamp geopend met een spectaculaire remise. De beide grootmeesters brachten met veel gevoel voor dramatiek een gaaf stukje schaak-vuurwerk op het bord, dat na 33 zetten door herhaling van zetten in een onafwendbare puntverdeling eindig de. Het Nederlands dames-zestal won een tweedaagse schaakinterland tegen West- -Duitsland met 6.5 - 5.5 gewonnen. Zater dag eindigde het duel gelijk (3-3), gisteren won Nederland met 3.5 - 2.5. I*a a4' es mm f Oudshoorn. jdshoorn -dankt vers 2| 23rSch<i?N Katwijker Rudolf (SWDoorn zal dit seizoen niet hoef \j it kom en voor het eerste Nfghivan Elmex Leiden. Na Toesctfast rijd tegen Werken patty (1 (vorige week zaterdag) j? Oudshoorn aan zijn ™ho'®nee dat deze niet meer hoefde te rekenen. Ï-Moorn: „Veel trainen .500. (gr spelen, dat kan ik niet port). Jopbrengen. Toen we te- 'erkendam met dertig voorstonden, zette ijn mij nog niet in. Dat - ra druppel die de emmer It Ioverlopen". De Leidse f ft heeft Oudshoorn nog 'lemaal afgeschreven. jyn: „Ik heb tegen Ru- tegd, dat ik hem zal op- o als we blessures zouden Hij is bij mij nog J, welkom. Mocht hij zich jcen, dan kan hij altijd Qcomen". Rudolf Ouds- m wil graag terug naar de Choppers in Katwijk. Dat i dil seizoen niet mogelijk loadat hij bij de Topsport- ichreven staat. ïdbaldames jgen weer itatie aten!pWICE Het N«ier- 't damesteam is in het lidentoernooi zaalhandbal ttowiee als vijfde geëin- In de laatste wedstrijd 1 Jong Polen met 21-17 jgen. Bij de rust leidde Hand met 12-8. foolse A-ploeg, die geen verspeelde, werd win- rijden )van het toernooi. Na af- werd het team uitgeno- ers: 1 li het volgend jaar weer ..je nemen aan deze wed- iederlandse dames speel- Jegen Polen een goede jlfe"ï3rijd en waren vooral }digend sterk. De forma- Delahipeelde zeer gediscipli- In een wedstrijd waarin i Bentjker de Poolse arbiters Jmeehadden werd Jong l constant op achterstand 5 Smitlden. Nederland kreeg •r: Bak) strafworpen tegen. Jan stopte Carla ten Vel- Vjtwee. Eén werd er naast pten. team zorgde (lag voor een verrassend laat door de ploeg van 20. Mfju een gelijkspel af te I. Ook bij rust jortwereld nnen Hennie Stam- is gisteren bij een in- |tionale veldrit voor be- •enners in Zwitserland geworden. De Zwitser- Je rt Zweifel zegevierde, iderlander Reinier Groe- l werd derde. •rt De Zwitserse liter Willi Melliger zaterdagavond de Grote van het internationale van i urs hippique in Parijs ge- ouder en. Melliger bleef met n ziel oven als enige combina- oven utloos in de barrage, i de d TTB- te Oud-wereldkampi- Itti Roethof kan tevreden zien op de nationale ka- 3panj Mnpioenschappen voor vierde zlJn "oermon(Jse >n H ®hool werd hij eerste je 'teg, 'n de finale zijn depen- lu't Duivendrecht te ver- ,z1 <3-21- ?titie jekey In het toernooi ^el S Ie Europese beker voor dan: kampioenen heeft Polo- lytom gisteren de thuis- •rijd tegen Dynamo Ber- N KE et 3-1 gewonnen. HOOFDROL VOOR HANS HEUDEMAN AMSTERDAM Een basketbalwedstrijd win nen zonder een echte spelverdeler is een onmo gelijke opgave. Die les leerde Elmex Leiden af gelopen zaterdag aan Black Velvet Canadians uit Amsterdam. In de Amsterdamse Apollohal straften de Leidenaars de tac tiek van hun tegenstanders fiks af, al kwam dat in de 76- 85 eindstand niet tot uitdruk king. Canadians-coach Edwin van der Hart moest wel een nieuwe tactiek tegen Leiden uitproberen. In de eerste ont moeting van de lopende com petitie behaalde Leiden een ruime 101-55 overwinning en Van der Hart meende uit die wedstrijd geleerd te hebben dat er op de spelverdelersposi tie iets moest veranderen. De Amsterdamse coach liet zijn vaste spelverdeler John Ema- nuels de hele eerste helft op de bank zitten eri belastte zijn Amerikaanse schutter Jimmy Moore met de leiding van de aanval. Leiden-coach Ruud Harrewijn wist dat dat een doorslagge vende factor was. Harrewijn: „Van. der Hart schakelde Moore in feite zelf uit. Er vie len daardoor gaten in de ver dediging waarvan Tom Lock- hart en vooral Hans Heijde- man uits'tekend gebruik maak ten. Randy Wiel zorgde daar naast dat Moore in de aanval nauwelijk aan scoren toe kwam". Met Hans Heijdeman noemde Harrewijn meteen de absolute uitblinker van de eerste helft. Heijdeman verving Lockhart halverwege de eerste twintig minuten, omdat de Amerikaan na een schitterende start stil viel. Lockhart had zijn ploeg toen via 6-21 al aan een 14-25 voorsprong geholpen. Heijde man scoorde in de laatste tien minuten van de eerste helft 15 punten, zodat er voor Leiden een comfortabele 32-44 rust stand op het scorebord kwam. Naast Heijdeman speelde ook Jerry Beck uitmuntend, maar had Bert Kragtwijk zijn tradi tionele off-day in Amsterdam. In de tweede helft werden de rollen anders verdeeld. Randy Wiel nam de leidersrol op zijn schouders en schoot de ploeg naar 45-66. Leiden liep na een technische fout van Van der Hart en een time out van Har rewijn door naar een maxima le voorsprong bij 58-83. Harre- wijn koos in die fase niet voor het slachten van de tegenstan der maar gaf zijn "tweede keus" de nodige speeltijd. In de slotminuten van de wed strijd had het zeer agressieve spel van de Amsterdammers enig succes. Van Poelgeest, Van Dam en Van Helfteren lieten zich opjagen en wisten niet tot scoren te komen. De excellerende Okke te Velde pakte zijn puntjes voor de Ca nadians mee, maar hij kreeg weinig steun van zijn ploegge noten. Alleen Paul van Solm wist eveneens overeind te blij ven. Van hem is het bekend dat hij zich altijd wel door de wedstrijd slaat, al doet hij dat vaak te letterlijk. De Amerika nen Moore en Thomas lieten het daarentegen volledig af weten. Moore (4 op 11) en Thomas (5 op 15) konden sa men slechts tot een schotper centage van 35 percent komen. De Leidse bank kon tenminste nog lachen om het gestuntel van hun teamgenoten en om de eindsprint van de Amster dammers. Onbedreigd werd een 76-85 overwinning mee te rug naar Leiden genomen. Ruud Harrewijn toonde zich tevreden: „Om die slotminuten maak ik me niet druk. Het was wel begrijpelijk. Richard van Poelgeest wil natuurlijk goed presteren en staat daar door onder een grote span ning. Hij gaat dan erg onzeker optreden en trekt daar Jim van Dam in mee. Op die ma nier hadden wij veel balverlies in de slotfase. Maar wat maakt het uit? De overwinning telt en over het doelsaldo hoeven we ons toch geen zorgen meer te maken". JACOB BERGSMA Black Velvet Canadians Amsterdam - Elmex Leiden: 76-85 (32-44). Scheidsrechters Van Dishoeck en Van Houten. Toeschouwers: 800 Leiden: Wiel 22. Heijdeman 17; Beek 14; Lockhart 13 (11 rebounds); Ha- gens 11; Van Poelgeest 2; Kragtwijk 2; Van Dam 2; Van Helfteren 2. Team: 55% (33-60); 38 rebounds; 21 balverlies. Amsterdam. Van Solm 20; Te Velde 19; Thomas 13; Moore 8; Amama 6; Zoutman 4; Emanuels 2; Esajas 2; Schuyt 2. Team: 43% (31-72); 31 re bounds; 11 balverlies. Hans Heijdeman (hier op archief een rebound pakkend) speelde met name in de eerste helft van het treffen tussen Canadians en Leiden een absolute hoofdrol. HAARLEM Na twee nederlagen achtereen heeft DIOK zich nu eni germate gerevancheerd. Gisteren werd Haarlem RC met 4-34 verslagen in een sportieve en aantrek kelijke ontmoeting. Hoe wel Haarlem onderaan de ranglijst vertoeft is het nog altijd een uitermate moeilijke opponent. De Noordhollanders blijven keihard werken, maar hun speltype is rommelig en daardoor erg ondoor zichtig. De Leidenaars acteerden daar om sterk aanvallend en kon den daardoor voor het over grote deel zelf het spel dicte ren. Reeds na vijf minuten kwam geelblauw door Jan Ha mers na een schitterende bre ak op 0-4. Ab Huisman con verteerde op de juiste manier: 0-6, terwijl dezelfde speler bin nen drie minuten na een uit gespeelde driekwart lijn de vijandelijke doellijn passeerde. Ook ditmaal schoot Huisman de conversie raak: 0-12. Het spel van de Leidse drie kwart-lijn werd naarmate de wedstrijd vorderde toch wel effectiever. Maar trainer Mike Patrick wil toch wel erkennen dat zijn ploeg nog niet hele maal terug is. In de tweede helft ging DIOK hard tackelend door en was het team gericht met het ovaal bezig. Gideon van den Born en Dick Altink wisten na fantas tisch samenspel beiden te sco ren (0-18) en Ab Huisman schoot weer precies tussen de galen: 0-24. oms rammelde Leiden defen sief wel eens wat te veel en daardoor kon Haarlem iets te rugdoen door Joop de Winter. Maar de Leidse ploeg bleef constant bewegelijk en daar door ging Haarlem tenslotte geheel door de knieën. Inmid dels was Erik-Jan Berendsen bij de geelblauwen met een handblessure uitgevallen. Pieter Corver maakte na een fraaie derde rij beweging op nieuw een try voor de Mors- ploeg (4-28) terwijl Jan Ha mers nogmaals de Haarlemse defensie verraste (4-32). Huis man rondde de zaak uitste kend af tot 4-34. Mogelijk heeft DIOK de goede weg te rug weer gevonden. GEMERT Willy Steures. door drukke werkzaamheden geworden tot plezierbiljarter, is een waaghals in het doen van voorspellingen. Voor de nationale titelstrijd in het 71/2, gehouden in Gemert, had de 34-jarige systeemontwerper uit Nijmegen de euvele moed zichzelf onder de kanshebbers te scharen. Het gebrek aan trainingsarbeid ten spijt. De gespierde taal van Steures. zes jaar verstoken geweest van een kampioenschap, bleek al lerminst grootspraak. Zijn on waarschijnlijke gemiddelde van 55,55 was nog nooit op een nationale titelstrijd behaald. Het record (53.84) was in bezit van Hans Vultink, in de afge lopen dagen twee keer door Steures afgedroogd De gros sier in nationale titels, nu al meer dan een seizoen zonder kampioenschap, vestigde dat topaantal in zeven partijen. Door het in Gemert gehan teerde groepensysteem. ver wenst door de spelers, kwam Steures slechts zes keer in ac tie. Dat deed geenszins af breuk aan de prestatie. In te gendeel. Zijn voortvarendheid deed de afwezigheid van Christ van der Smissen, de ti telverdediger, en Jan Arnouts, de Europese kampioen, verge ten. Van der Smissen speelt geen kader meer, Arnouts bleef thuis wegens ziekte van zijn vader. Reeds na de voorlaatste ronde nam Steures, eerder kampioen in deze spelsoort in 1972 en 1978, de felicitaties in ont vangst. De bezoekers bleef daarmee een spannende slot- partij bespaard Het onder streepte tevens de overmacht van de nieuwe kampioen, die een verklaring voor de ople ving in zijn spel. al eerder zichtbaar tijdens de landenvijf- ii I ROTTERDAM Over iets minder dan drie jaar organiseert het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) in het sportpaleis Ahoy' in Rot terdam de wereldkampi oenschappen turnen. In de sportieve aanloop daartoe ontmoette de nationale damesploeg zaterdag in Rotterdam Zwitserland. Het duel leverde een overwinning op voor de selectie van bondstrainer Hans van Zetten: 184,475 - 181,15. De winst met een verschil van ruim drie punten was min of meer een verrassing. Zwitserland is eén van de ne gen landen, die vier maanden geleden bij het Olympisch turntoernooi in Los Angeles uitkwam. Het land eindigde daar als achtste. Van het Zwit serse zestal dat bij de Spelen startte waren zaterdag overi gens met Nathalie Seiler en Bettina Ernst in de uitstekend bezette Alexander sporthal slechts twee turnsters aanwe zig. Romi Kessler, al jaren de beste Westeuropese turnster en in Los Angeles goed voor een dertiende plaats, is met de wedstrijdsport gestopt. Boven dien bleken Suzi Latanzio en Marisa Jervella, twee andere Olympische turnsters gebles seerd. De Zwitserse juryleden voor voelden kennelijk dat. het treffen met het lager op de in ternationale ranglijst staande Nederland geen succes zou op leveren want het kwam weer regelmatig tot een gevecht" om de punten. Ondanks dat kwam toch duidelijk tot uiting, dat het Nederlandse zestal sterker was. Flik flak De strijd tussen de juryleden werd geaccentueerd door de Carola Eenkhoorn bij haar balkoefening. ADVERTENTIE fllw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogeli|k zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon ot brugdeel voor slechts f. 395.- Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vnjbli|- vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling aan of bel voor inlichtingen lnform«liet«n Admimtlralie' Ccntru i 266S ZG Bieiswi|k Tel 01802 7 8,975 punten, die Carola Een khoorn voor haar balkoefe ning kreeg. De Culemborgse, die bij de opzet op de balk een Arabier flik flak tot stand maakte, moest na een salto van het toestel, wat reglemen tair een half punt aftrek kost. Na ingrijpen van de Belgische scheidsrechter kwam men uit de onderlinge onenigheid van de juryleden, waardoor Carola Eenkhoorn een score met drie decimalen kreeg. Dat cijfer kostte het talentvolle turnster- tje ook de eerste plaats in het individuele klassement. De persoonlijke rangschikking werd toch een Nederlands suc ces. Nationaal kampioene Thé- rèse Wilmink, licht gehandi capt door een blessure, zege vierde met vier gelijkmatige en solide oefeningen met een totaal van 37,60 punten voor Eenkhoorn, die na een specta culaire brugo^fening, die met 9,70 punten, de hoogste waar dering van de wedstrijd werd beloond, tweede werd met slechts 0,075 punt. Jeanette Witte bezette de derde plaats met 37,10 punten en dat on danks een val van de even- wichtsbalk. De 14-jarige Alkmaarse is een aanwinst voor het nationale team. Evenals Namee Boven- schen, die kracht aan souplesse paart en bovendien risico's durft nemen in haar oefenin gen. Namee Bovenschen turn de evenals Wilmink en Witte op alle onderdelen gemiddeld ruim boven de 9,00. Een winstpunt in Rotterdam was dat Nederland in een wedstrijd twee volledige ploe gen kon inzetten. Naast de A-interlandwedstrijd werd ook een duel tussen de jeugd van Nederland en Zwitserland afgewerkt Dit treffen leverde na een gelijkopgaande strijd Zwitserse winst (173,55 172,2$) op. BERGEN Als een Jan tje huilt, Jantje lacht heeft Annemarie Verstappen dit weekeinde in het pittores ke Noorse Bergen een spoor van onbegrip ge trokken door de interna tionale zwemgelederen. De Brabantse begon zater dag kokhalzend, met bon zende hoofdpijn en dito resultaten aan de jaarlijk se Europa-cupweddstrijd, die extra prestige ontleen de aan het feit, dat het hier de eerste Oost-West confrontatie op zwemge- bied betrof na de commu nistische boycot van de Olympische Spelen in Los Angeles. „Ik had gewoon medelijden met haar. dat zij onder die om standigheden het water in moest", aldus ploegarts Elzer- man. Maar zie na de 200 meter vrije slag en de 100 me ter vlinderslag, waarin Ver stappen troosteloos achteraan dobberde, werkte het hoofd pijnpilletje als een wondermid del. Nog geen kwartier na de tweede bedroevende afgang, ging ze in de estafette als her boren door het water. Die tussentijd van 55,9 secon den, evenaarde ze gisteren op het persoonlijke nummer, waarmee ze zorgdroeg voor de enige Westeuropese zege bij de dames. En alsof dat niet ge noeg was sleurde ze in het al lerlaatste nummer, de wissels lag-estafette, hoogstpersoonlijk de Nederlandse ploeg van de vierde naar de eerste plaats. De tijd, waarin dat ging, 54.79, was waarschijnlijk de beste prestatie van de tweedaagse. Het frappante was, dat Ver stappen zich beter voelde, zo dra naar favoriete nummer de 100 meter vrije slag indivi dueel of in estafette-verband aan de orde was. De rijstebrei- berg aan nummers, die zij bij afwezigheid van de in Ameri ka studerende Conny van Bentunt moest afwerken, lag haar kennelijk zwaar op de maag. Op de tweede dag liet zij de 200 wisselslag zo opzichtig lopen, dat Beele maar eens tot een gesprekje onder vier ogen besloot. Of het er daar een ge volg van was of niet, het was wel een heel andere Verstap pen, die gistermiddag het startblok betrad. De Oostduitse zwemstertjes handhaafden zich gemakke lijk: 250 punten tegen de Sov jet-Unie 189,5. West-Duitsland 185 en Nederland 165 punten. Maar het dient gezegd: het ging vooral dank zij de geringe tegenstand van de concurren tie. Vooral van Nederlandse zijde. „Olympisch kampioene worden is heel wat anders dan een Olympische status ophou den", verzuchtte bondscoach Ruud Beele bij het weinig ge- inspireerde zwemmen van Jo- landa de Rover en Petra van Staveren. De rugslagkampioene eindigde tweemaal als derde en had nog de meeste voldoening van het feit dat de Oostduitse winnares van de Vriendschappspelen Katrin Zimmermann ook nu niet binnen de 2.12.38 kwam. waarmee De Rover Olympisch kampioene werd Daardoor blijft de Amstelveense eerste op de seizoenranglijst. Petra van Staveren ging in de finale van de 100 meter schoolslag langzamer dan in de series en reikte niet verder dan een zes de plaats. Die verrichtingen waren ken merkend voor het Nederland se zwemmen Hoewel er in de kalender meer rekening was gehouden met de Europa-Cup wedstrijden dan in het verle den, bleek daar in de praktijk niets van. Integendeel. In 23 van de 24 gevallen waren de tijden slechter dan bij de selec tie-wedstrijden in Doetmchem. De enige uitzondering was de uit Amerika teruggekeerde Petro Stalman, die met een tijd van 58.36 seconden vijfde werd op de 100 meter rugslag. De Heemstedenaar nam de plaats in van Edsard Schlinge- mann, wiens aanwezigheid op andere nummers vereist was Ook schoolslagzwemmer Ron Dekker en langeafstandman Arthur de Rouw pakten met een vijfde plaats wat punten mee. De dameszwemploeg van HPC verstigde gisteren in Heems kerk twee nieuwe Nederland se records op de 25-meterbaan. Marlies van Deursen. Brigitte van der Lans, Alexandra Worm en Ingrid Baars legden de 4 x 200 meter vrije slag es tafette af in 8 minuten en 25,1 seconden. Het oude record (8.25.75) stond op naam van Zwem lust Den Hommel Op de 4 x 100 meter vrije slag stelde HPC het record van Dedems- vaart (356,46) scherper Het kwartet uit Heemskerk zwom de afstand in 3 56 4 t

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15