Dit jaar 2 miljard meer uit aardgas Japan in de rug aanvallen" 1 Ondernemer moet nü banen maken Rabobank Weer graano verslag Russen in Rotterdam Toch meer Japanse video's in EG Kies voorzekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op. Daalt de rente naar 5% 7 Beurs uan Amsterdam ECONOMIE EeidóG Soupant ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGIN Fiscus geeft zelfstandigen miljard terug DEN HAAG Zelfstandigen heb ben sinds de invoering van de zelfs tandigenaftrek voor de belastingen in 1975, ruim een miljard gulden ontvangen via op hen gerichte be lastingmaatregelen. Dit heeft minis ter Ruding (Financiën) de Tweede Kamer op verzoek van de PvdA meegedeeld. Sinds 1975 hebben zelfstandigen voor 1010 miljoen gul den verlichting gekregen van de in komstenbelasting; in de vermogens belasting werd een voordeel van 45 miljoen gulden toebedeeld en bij het schenkings- en successierecht 15 miljoen. HOLEC LEVERT SEP 18 WINDTURBINES ARNHEM De Samenwerkende Elektriciteits Pro ductiebedrijven (SEP) hebben bij Holec 18 windtur bines besteld voor het proefpark windenergie in het Friese Oosterbierum. Met de opdracht is 30 miljoen gulden gemoeid. Het proefpark zal medio 1986 in ge bruik worden genomen. Eerst zou Holec 12 windtur bines maken, terwijl er zes zouden worden geprodu ceerd door FDO-windenergie in Amsterdam. Dit be drijf viel in november echter af, omdat FDO volgens de SEP te duur is en bovendien niet in staat bleek de gewenste molens te leveren. De SEP besloot in april van dit jaar definitief tot de bouw van het proefpark, waarmee een investering van 60,7 miljoen gulden is gemoeid. De kosten worden voor de helft gedragen door het ministerie van economische zaken. Het ver lies van Holec in 1984 zal lager uitvallen dan de 4,9 miljoen die in het eerste halfjaar werd geleden. Dit heeft president-directeur drs. J.C. Smit gemeld. ROTTERDAM Voor het eerst sinds het voorjaar van 1982 wordt er in de Rotter damse haven weer graan overgeslagen dat bestemd is voor de Sovjet-Unie. Bij de Graan Elevator Maat schappij GEM in Europoort werd 55.000 ton Amerikaanse mais uit de Turkse bulkcarrier Anadolu Kobaran overgeslagen in het kleinere Russische schip Wasili Moesjinski voor transport naar de Sovjet-Unie. Bij de GEM beschouwt men deze overslagactiviteit als het einde van een Russische boycot van de Rotterdamse haven voor wat be treft de overslag van graan. Toen in 1982 de aanvoer van voor Rusland bestemd graan naar Rotterdam plotseling stopte werd dat beschouwd als een boy cotmaatregel van de Sovjets, vanwege het uitblijven van toe stemming om in de Maasstad eer consulaat te mogen vestigen. Of ficieel is er nooit sprake geweest van een boycot. GEM-directeur Van der Vorm beschouwt het hervatten van de graanoverslag voor de Russen als een positief resultaat van de reis die vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven onder leiding van minister Smit-Kroes en bur gemeester Peper naar Rusland maakten. Het hervatten van de overslag is ook bij het gemeentelijk haven bedrijf met vreugde ontvangen. De graanoverslag in de haven is dit jaar, onder andere als gevolg van het uitblijven van graan voor Rusland, sterk teruggelo pen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De over heid zal dit jaar veel meer uit de export van gas bin nenkrijgen dan tot nu toe werd aangenomen. De meevaller in de gasin- komsten kan uitkomen op 2,4 miljard gulden als het in het laatste kwartaal net zo goed gaat als in de eer ste drie. Het ministerie v sche zaken geeft toe dat er een meevaller bij de gasba- i aankomt. Een woordvoer der sprak van een „behoorlij ke" stijging van de baten, zon der getallen te willen noemen. Over de eerste negen maan den van dit jaar is de gasex- port in omvang gestegen met 2%. De gasbaten voor de over heid namen echter met 16% toe in vergelijking met dezelf de p.eriode in 1983. Deze sterke stijging wordt door EZ toegeschreven aan een stijgende dollarkoers en een stijgende prijs voor stook olie, die aan die van aardgas gekoppeld is. De overheid zal met de stij gende export dit jaar 22,3 mil jard gulden uit het gas binnen krijgen. Dat is 2,4 miljard gul den meer dan tot nu toe ge boekt was. In de laatste nota's van Finan ciën staat 19,9 miljard gulden, maar in 1984 heeft de overheid al vaak de te verwachten in komsten uit de gasexport moe ten bijstellen. De Miljoenenno ta voor dit jaar vermeldt 18,35 miljard gulden. Naar verwachting zal het ka binet de nieuwe meevaller in de gasbaten pas in de Voor jaarsnota 1985 bekend maken. In die nota wordt de actuele stand van zaken gegeven over de lopende begroting voor 1985. Ammoniak- filter tegen verzuring De verzuring van de Nederlandse bodem is voor ongeveer éénder de deel toe te schrijven aan de aanwezigheid van ammoniak, dat op zijn beurt vooral in het mi lieu komt door de veehouderij. Om de ammoniak te zuiveren wordt vanouds gebruik gemaakt van gro te filterinstallaties waarbij vervuilde lucht door een laag grind en turf of compost wordt geperst. TNO heeft nu een filter ontwikkeld die kleiner is en een veel beter rende ment heeft. VNO-VOORZITTER VAN LEDE: OOSTERBEEK Het groei ende begrip en ook de daden van politieke zijde ten gunste van het bedrijfsleven, schept voor de werkgevers de ver plichting bij te dragen aan het terugdringen van de werkloos heid. Daar zullen de onderne mers de komende jaren zeker op worden beoordeeld. Dat hield voorzitter mr. C. van Lede van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) gisteren de jaarverga dering van de Vereniging van Verf- en Drukinktfabrikanten In dit verband noemde hij het ook in het belang van de on dernemingen zélf de bestaande jeugdwerkplannen van de grond te krijgen. De onderne mers zullen een uiterste in spanning doen om tot cao-af spraken te komen over een extra plaatsing van 2% jonge ren, in een leer- praktijk/er- varings- of deeltijdsituatie. Het moet de ondernemingen dan echter niet onnodig moei lijk worden gemaakt om deze plannen uit te voeren, aldus Van Lede. Hij waarschuwde tegen verdere collectieve ar beidstijdverkorting (wat de vakbeweging wil), die „duur" is en organisatorisch moeilijk te verwezenlijken. Van Lede pleitte ervoor de „zekere loonruimte" die er vooral dankzij de toegenomen export is, aan te wenden voor selectieve arbeidstijdverkor ting. De looneisen van de vak beweging wees hij af. Voorzitter Van der Zee van de Vereniginig van Verf- en Dru kinktfabrikanten toonde zich in zijn jaarrede redelijk opti mistisch over de vooruitzich ten van de bedrijfstak. Het herstel duurde in 1984 voort. Van Aardenne: DEN HAAG Sinds het mid den van de 16de eeuw was Ne derland, naast China, het eni ge land waarmee Japan ban den onderhield. Twee eeuwen lang waren de Nederlandse handelslui op het eiland Deci- ma voor de Japanse kust het venster van Japan naar de buitenwereld. Fas in 1858 kwam een eind aan dat isole ment. Nederland moet die his torische relatie opfrissen en gebruiken voor een betere sa menwerking met Japan waar grote belangstelling voor Ne derland bestaat. Mogelijk dat het herstellen van de banden met Japan kan helpen bij slechten van de economische meningsverschillen tussen Ja pan en de EG, waarvan Ne- Jap Dr. W.R. van Gulik, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde uit Leiden, heeft dit pleidooi gisteren gehouden tijdens een symposium in Den Doelwit Het internationale symposium, gewijd aan de economische be trekkingen tussen Japan en de EG. in het bijzonder Neder land. werd georganiseerd door het in Den Haag gevestigde Instituut voor Internationale Betrekkingen „Clingendael". Verscheidene Nederlandse én Japanse deskundigen lichtten de problemen toe en enkele Japanse deskundigen verde digden de politiek van hun re gering. Minister Van Aarden ne, die het symposium opende, uitte zijn bezrogdheid over de voortdurende groei van de Ja panse export. De Japanse ex port naar Nederland is nu reeds vier maal groter dan an dersom. De minister sprak van eenrichtingsverkeer, waarvan de politieke gevolgen niet eeu wig kunnen voortduren. Van Aardenne is echter geen voor stander van congrontatie maar voor toenadering en samen werking. „De EG, en dus ook Nederland, moet Japan niet na-apen, maar de kritische elementen uit Japan overne men. Nederland geniet daarbij het voordeel van een slow- starter, waarbij het doelwit in dit geval Japan, in de rug kan worden aangevallen", aldus de minister. Onder de 250 deelnemers wa ren enkele vooraanstaande Ja panse sprekers, zoals Kagami, hoofd van de Japanse missie bij de EG. Deze betoogde dat de handelsfrictie tussen de ge meenschap en zijn land niet het gevolg is van oneerlijk ex portbeleid van Japan. De oor zaak ligt zijns inziens in de verschillende aanpak van de recente oliecrises. Japan zocht niet zijn toevlucht tot protectionistische maatre gelen maar toonde een „voor beeldig" vermogen tot aanpas sing. Vooral de dynamiek van de particuliere sector droeg daartoe bij. De verwerkende industrie bijvoorbeeld vermin derde haar energieverbruik en groeide onstuimig, tot onge noegen van andere industrie- Volgens Kagami heeft regering al stappen ondernomen om de frictie op te lossen. Van Nederlandze zijde voer den jhr. Van Lennep ex-direc teur van de OESO en L. Brinkhorst, hoofd van de EG- delegatie in Tokio, voerden het woord. Met name presi dent Uemura van Sumitomo Corporation, een van de grote handelsmaatschappijen van Japan en voorzitter van de Nederlandse Marktraad in To kio, verdedigde fel de Japanse politiek. Uemura is ook bin nen de machtige werkgevers organisatie Keidanren Nu Japan de EG heeft toege zegd zijn export van videore corders naar de EG te zullen verminderen, gaan de Japan se elektronicafabrikanten hun produktie van videore corders in hun Europese ves tingen opvoeren. De produk tie bij de Westduitse vesti ging van Hitachi wordt ver groot van 90.000 tot 170.000 videorecorders per iaar. Mat sushita wil zijn produktie, die in samenwerking met Robert Bosch AG plaatsvindt, ver groten van 150.000 tot 250.000 stuks. De Japanse JVC wil in Groot-Brittannië en West- -Duitsland in totaal ongeveer 600.000 recorders per jaar gaan maken. Sony wil de produktie in Spanje, die in februari volgend jaar begint, vergroten van 8000 tot 10.000 stuks per maand. i de be trekkingen met de EG. De gemeenschap moet zich zijns'inziens aanpassen aan het ingewikkelde distributienet werk in Japan. Dat netwerk garandeert banen. Europa hoeft niet te verwachten dat Japan dit zal vereenvoudigen omdat sociale spanningen net gevolg zullen zijn. goud en zilver De goud- en zllvcrprl|zen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige prijs. Goud onbewerkt 36.050-36.550; (36.400-36.900). Boworkt 38.380 verkoop. (38 750 verkoop), Zilver onbowerkt 720-790 (735-805). Bewerkt 830 verkoop (850 verkoop). GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) lA 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8%is.Zolangde hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%. dan wordt uw rente 9%. ïranot 3A iaar lano Daalt de rente weer tot 10%, dan Vdllgl jUJaal iallg gaat uw rente weer naar m dan wordt uw rente 7% Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad On tevredenheid over toewijzing Text Lite AMSTERDAM De Am- sterdamse effectenbeurs sleepte zich gisteren lang zaam voort naar het einde van de week. Er werd maar weinig gehandeld, ook de koersen weken nauwelijks af. Wall Street was hierin al voorgegaan. Een uitzondering in Amster dam was Akzo. Opgewekt ging het aandeel van start en klom bijna 2 op 95,60. Hoogovens en KLM waren een tikkeltje lager. Kon. Olie moest 1,50 laten liggen, Unilever en Phi lips maakten pas op de plaats. Gist brocades liep acht dubbel tjes op naar 164,50. Het wordt overigens steeds duidelijker dat Nederland op het gebied van biotechnologie een belang rijke plaats kan gaan innemen. Wellicht kan GB daarvan pro fiteren, zo werd op de beurs Op de beurs heerste ontevre denheid over de toewijzing van aandelen Text Lite. Giste ren werden deze stukken voor het eerst op de parallelmarkt genoteerd. Het gaat om een pakket van 320.000 aandelen dat door de bestaande aandeel houders voor beurshandel be schikbaar is gesteld. Hiervan werden gisteren 100.000 stuk ken in de handel gebracht te gen een eerste koers van f 39. De vraag naar de aandelen was echter vele malen groter. Ook beleggers die bestens had den ingeschreven, ofwel tegen elke koers waartegen de aan delen gekocht konden worden, kregen maar een gedeelte van hun aanvraag. Handelaren morden hierover. Directeur P. Kerdel van het commssio- nairshuis Kempen en Co, dat de beursintroductie begeleidt, zei dat hiertoe was besloten omdat er niet genoeg aandelen beschikbaar waren. De ko mende week zullen nog 220.000 aandelen in de handel komen. Het totaal van 320.000 aandelen (van nominaal 1) vertegenwoordigt 10 procent van het geplaatste aandelenka pitaal. Op basis van een koers van 39 van gisteren zal het totale aandelenvermogen van Text Lite 115,8 miljoen waard zijn. De onderneming, die een mini-telex produceert en lichtkranten, waar voor beelden van op de beursvloer te zien waren, verwacht voor 1984 een winst van 13,5 mil joen en voor 1985 van 22 mil joen. Verder sloot gisteren ook de inschrijving op aandelen Avesco, het eerste Engelse beursfonds dat rechtstreeks naar Amsterdam komt. Vooral op deze laatste dag was de be langstelling groot, aldus Kem pen en Co, die de emissie be geleidt. Wat de handel betreft gebeurde er op de lokale markt weinig. Opvallend was de stijging van stukken RSV, die maar liefst 2 duurder werden op 8. AALDV hoofdfondsen overige aandelen lortschau ka-West I Uitsland 1, obligaties buitenlands geld beurs van New York 35 3/8 35 3/8 50 3/8 50 1/8 31 1/8 Royal Dutch 38 1/8 Sfe-south pac 29 3/4 Shell Oil Co. 46 3/4 St. Oil Ohio 38 7/8 38 7/8 48 1/8 48 30 1/2 30 3/4 54 3/4 54 5/8 411/4 413/4 33 3/8 33 3/8 Unlroyal 11/2 113/4 4 1/8 24 1/8 Westlnghouse 24 5/8 25 1/4 Omzet 95 060 000 Stemming hoger erfstt inder Mulh rd op u n I ilhouse rente ve nder vet 'iaal. Oi n Didie tagde A ogste k. middels Aston n AZ'6 geld

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8