's 9 e aow moet in revisie Wegsturen Van Aardenne is te riskant voor CDA Politiek Partij Parlement MOET OUDE MENSEN ST BANG MAKEN" WENEN SIJTHOFEJSERS ?n heb- en ge in sud- te veel vorden den en buiten •ren ze uis een •or zijn schien vorden komen JJ-i Zwarts Wie draait op voor dc gater» die in de penstoen- voorziening vallen? *5^, Van Aardenne diende nog vóór het Kerstreces in de Ka mer te verschijnen om uitleg te geven over zijn leugenach tigheid. Daarbij moest hij dan het boetekleed aantrekken, zo dat het CDA hem vergiffenis zou kunnen schenken. De PvdA kwam daarvan pas op de hoogte, toen Van Aardenne aan kamervoorzitter Dolman liet weten dat hij dinsdag „een verklaring" wilde komen af leggen. Woedend was Den Uyl en briesend beklom hij de ka theder om CDA en VVD er van te beschuldigen dat zij op deze manier het rapport van de Enquêtecommissie zouden „ontkrachten". Dat laatste woord sprak hij uit op een ma nier, die duidelijk maakte, dat hij eigenlijk „verkrachten" be doelde. Partijbelangen Wie de neiging voelt het met Den Uyl eens te zijn, doet er goed aan te bedenken dat het oordeel van een politicus sterk afhankelijk is van de omstan digheden Ook dat werd deze week duidelijk. Aanvankelijk was het Den Uyl zelf, die zeer aandrong op een snelle en aparte behandeling van de „misleiding", omdat deze zaak „van een geheel andere orde" was dan de rest van het RSV- rappport. Maar toen de PvdA- nestor op zijn wenken bediend werd, bleek hij van mening veranderd. Nu was ineens een allesomvattende behandeling van de Enquête het beste Geen wonder dat De Vries en Nijpels deze bal voor open doel juichend inkopten. Wie tegenwerpt dat het desal niettemin heel erg blijft wat Van Aardenne heeft gedaan (en nagelaten), heeft uiteraard gelijk. Maar voor een beoorde ling van het gedrag van de po litici die zich ermee bezig hou den, zou hij ook even in het archief moeten duiken. In een andere decembermaand, die van 1981, raakte ook een mi nister hevig in opspraak Dat was Kees van Dijk (dezelfde ja!), die in het tweede kabinet- Van Agt belast was met de portefeuille van Ontwikke lingssamenwerking. Het weekblad Vrij Nederland had ontdekt dat de bewindsman in de jaren vijftig, toen hij als bankemployé in Zuid-Afrika werkte, een aantal racistische artikelen had geschreven. Enorme consternatie bij de PvdA, die haar eigen mensen in één kabinet zag zitten met een pleitbezorger van de apartheid en een man, die „de naturellen" in Zuid-Afrika al leen dankzij de inspanningen van de blanken tot enigerlei vorm van beschaving zag ko men. Wat gebeurde er toen? Van Dijk trok het boetekleed aan. „Ik heb in die artikelen standpunten ingenomen, die ik nu absoluut verwerp. Ik wijs apartheid af; ik verafschuw racisme en discriminatie; ik verwerp dat allemaal zonder clausule, ongekwalificieerd". En de PvdA schonk hem ver giffenis. Dat standpunt veran- ADVERTENTIE derde niet, toen Van Dijk ook in latere jaren, in 1960 en 1966, dingen geschreven bleek te hebben, die niet bepaald in overeenstemming waren met wat verwacht wordt van een minister van Ontwikkelingssa menwerking. Want het voort bestaan van het kabinet was voor Den Uyl en de zijnen op dat moment toch net iets be langrijker. RIK IN T HOUT Met uw krant naar als een sfeervol begin van 1985 Het glorieuze muzikale verleden van Wenen, de „hoofd stad van de muziek" herleeft op het Silvester-concert van walsen en operettemuziek door het Wiener Hofburg Or- chester in de grote zaai van het Wiener Konzerthaus Het bijwonen van dit concert op oudejaarsmiddag mag wel een uniek gebeuren voor iedere muziekliefhebber worden genoemd en Is het hoogtepunt van onze e*tra reis naar Wenen Mede gezien hel grote succes van vorige laren, hebben wt| voor het derde taar deze bijzondere 9-daagse oud/nieuwiaarsreis georganiseerd Het vertrek is op vrij dag 28 december 1984 en men is terug op zaterdag 5 |a- nuari 1985 Er wordt weer gereisd mei een luie en comfortabele tou ringcar van Morren Reizen en het reisdoel la hotel Schus- ter-Nazl. een gezellig hotel In het WienerwakJ Alle kamera hebben douche en toilet, er is een groot restaurant, een cafe-bar. Stube. lounge met open haard en een sauna Op het programma staan onder meer een feestelijk nieuwjaarsdiner, een uitgebreide stadstoer door Wenen en een rondrit door het Wtenerwald Verder wordt een bezoek gebracht aan hef 17e eeuwse slot Schonbrunn. de vroegere residentie van de Habsbur gers. aan de Staatsopera (waarvan de vorstelijke entree via het wereldberoemde trappenhuis een bezienswaardig heid is) en aan de KapuzinerQrubbe. met de veie schitte rende sarcophagen de rustplaats van ongeveer 140 telgen uit de Habsburger dynastie, van wie twaalf keizers zoete Frans Joseph en z>in gemam Elisabeth (Stsa». Voorts wordt de 252 meter hoge Donauturm bezocht met het op 170 meter hoogte roterende café. dat een adembene mend uitzicht biedt Uiteraard ia er ook ruime gelegenheid om gezellig te winkelen Nederlands sprekende gids. Alleen uitgaven ven persoonlijke aard rijn met inbegre pen. alsmede de koeten ven de gecombineerde reieverze- kenng ad ƒ.22 50 per persoon ƒ5.- pokskoeten en de annuleringsverzekering van 3 1/2% ven de reaeom *15- pokskost en Gezien de belangstelling, welke deze reis e» jaar gentel. la. om teleurstelling te voorkomen, tijdig boeken dringend 7 Inlichtingen en boekingen teleio- s mach onder nummer 070-190882 ol persoonlijk in onze vestiging s aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag i (maandag t/m vujdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 AGINi NNENLAND CcidócSou/tam ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGINA 7 xFqrua'^ HAAG Vriend en n velelnd is het erover eens. delica- huidige aow is een mthijjde wet en eigenlijk zou rijke,ir njet aan moeten ko- wind- r Bejaarde gehuwden v van gangen maandelijks regeld i bedrag dat gelijk is :erme-1 het minimumloon, al- i van- hstaanden zeventig e. j*" leent daarvan. Of je nu oorten Êmt in het §eld of Seen i, vers P'e stuiver bezit, dat be- s. soe- |g is voor iedereen ge- e sala- Joofd- js echter sprake van discri- P zeSjtie. De gehuwde vrouw ir met |geen zelfstandig recht op g ver- 'Bovendien, is de vrouw n- Pa* Ier is dan haar man, dan veau l ze wachten tot het mo- it haar man 65 wordt. Hij gt dan, ook voor haar, 100 pent aow. Heze ongelijke situatie moet ingang van 1 januari aan- inde verandering inkomen, de fjc^hetekent dat 21.700 vrou- van 65 jaar en ouder, die dezelfJH ziJn met een j°n8ere olotseliiïeen aow-uifkering moe- krijgen. Gelijke behande- is een nobel streven en ook bij het kabinet hoog hreven, althans, zolang ien extra kosten aan ver ten zijn. Dus de 325 mil- die gelijke behandeling a 'ttre kost is te duur, vindt kabinet, de kosten te beperken stelt het kabinet een inkomen stoets in de aow voor. In plaats vande man de volle honderd procent te geven wanneer hij 65 wordt, wordt de aow ge splitst. Man en vrouw krijgen, wanneer zij 65 worden, ieder 50 procent het gehuwden pen sioen. Is de partner jonger dan 65 en heeft hij/zij geen verde re inkomsten, dan krijgt de oudste zijn 50 procent. Die wordt verhoogd met een toe slag van maximaal 50 procent. Al nagelang de hoogte van het inkomen van de jongere part ner, wordt de toeslag afge bouwd, zo is het kabinetsvoor stel. Deze inkomensafhanke lijkheid levert de schatkist per saldo 300 miljoen op. Tegenover de uitkeringskant staat de premiekant. De indi vidualisering daarvan is in middels geregeld. Momenteel betaalt iedere aow-verzekerde premie, afhankelijk van de hoogte van het inkomen, tot een maximum inkomensgrens. Stijgen de inkomens van ge huwde tweeverdieners uit bo ven de maximum inkomens grens, dan werd tot nu toe de over het loon van man en vrouw te veel ingehouden pre mie aan de man terugbetaald. In de nieuwe regeling wordt het te veel aan'premie betaal de echter niet meer terugge ven, een ingreep die de schat kist 500 miljoen oplevert. Overigens kan het wetsont werp waarin de inkomenstoets in de uitkeringskjant van de aow is vastgelegd, waarschijn lijk niet meer vóór het kerst reces door het parlement wor den behandeld. CDA-woord- voerder Jan Buikema ver wacht dan ook niet dat de hele nieuwe aow op 1 januari in zal kunnen gaan. Dat hoeft echter geen problemen met de Derde EG-richtlijn inzake gelijke be handeling op te leveren, om dat de regeling met terugwer kende kracht kan worden in gevoerd. Niet ongeschonden Niet iedereen is even gelukkig met de inkomenstoets die het kabinet nu voorstelt. KNOV- secretaris Zwarts vindt dat er niet moet worden gekeken naar een eventueel inkomen van de partner. „Geef ieder een 50 procent. De alleen staande een toeslag van 20 procent en voor gehuwden en samenwonenden een toeslag van 50 procent als de partner nog geen 65 is". Het wetsontwerp zal ook niet ongeschonden door de Kamer komen. De VVD wijst een in komensafhankelijk systeem mordicus af. Een dergelijke systematiek lijkt volgens VVD-woordvoerder Robin Linschoten meer op een bij standsregeling dan op een pen sioenregeling. De CDA'er Jan Buikema voelt, evenals de fractie van de PvdA, meer voor een tijdelijke overgangs regeling. De beide fracties wij zen inkomenstoetsen niet prin cipieel af. Buikema; „Wij aan vaarden het beginsel van in komenstoeslagen. Daarmee breng je namelijk de verant woordelijkheid van partners voor elkaar tot uitdrukking. Je moet echter niet in de aow met toeslagen gaan werken. Die toeslagen moeten in een aparte wet worden onderge bracht. De overgangsperiode moet duren totdat de toesla genwet klaar is". De CDA-fractie heeft een inte rimmaatregel voorgesteld, uit gaande van een recht op 50 procent aow (zonder inkomen stoets) voor iedere gepensio neerde. „Dat zul je waarschijn lijk voor de gehuwde man wel moeten aanvullen tot honderd procent, en de vrouw die eer der 65 wordt dan haar man geef je dan zelfstandig recht op vijftig procent. Dan heb je een regeling, die tijdelijk moet zijn, omdat deze waarschijnlijk niet voor honderd procent vol doet aan de Europese richtlijn. De man ontvangt wel een aan vulling tot honderd procent als zijn vrouw jonger is, terwijl in het omgekeerde geval alleen haar individuele 50 procent krijgt. In elk geval zou de vrouw zelfstandig recht op wwv krijgen. Daarna zou je als overgangsregeling een paar jaar met een globalere inko menstoets kunnen gaan wer ken". Fraudegevoelig KNOV-secretaris Zwarts ziet helemaal niets in toetsen. Hij vreest dat dit vooral bij de de middenstand hard zou kunnen aankomen. „Veel middenstan ders blijven doorwerken als de man 65 wordt. Vooral als het inkomen niet al te hoog is kunnen ze die 18.000 gulden aan aow goed gebruiken. Is de vrouw echter jonger dan zal ze volgens het wetsontwerp, haar deel van de aow niet ontvan gen omdat ze in de zaak werkt. Ze zou dan ook kunnen zeggen, ik werk niet meer in die zaak. mijn man doet het al leen. Dat is de fraudegevoelig heid van het voorstel' Ook in de Kamer is op dit pro bleem gezwezen. Buikema: „Als de man eerder 65 wordt en de vrouw heeft een baan, dan kan de man inderdaad ge confronteerd worden met een halvering van de pensioenaan spraak. De vrouw zal dan re deneren: ik stop maar met werken, want financieel schiet ik er toch niets mee op. De vrouw wordt dan op die ma nier gedwongen het arbeids proces voortijdig te verlaten. En dat mag natuurlijk nooit de bedoeling zijn van de aow". Pensioenen Het wetsonwerp heeft boven dien ingrijpende gevolgen voor de aanvullende pensioen regelingen. De aow is voor de meeste aanvullende pensioe nen een bodemvoorziening. In de pensioenregelingen wordt de hoogte van het pensioen af hankelijk gesteld van met name salaris, duur van het dienstverband, de hoogte van de aow-uitkering en de bur gerlijke staat. Zwarts: „De pensioenfondsen komen vreselijk in de narig heid bij een inkomensafhanke lijke uitkering, omdat er dan een gat in de pensioenvoorzie ning ontstaat. De meeste pen sioenen gaan uit van 70 pro cent eindloon. Deze zijn prak tisch altijd opgezet met een franchise (een deel van het in komen waarover geen premie wordt betaald). Over 10/7 maal de aow betaal je geen premie. Je hebt dus 70 procent eindloon. Stel je verdient 50.000 gulden, dan krijg je dus 35.000 gulden pensioen. Dat is inclusief de aow. Als ik nou 65 word en ik moet 35.000 gulden krijgen inclusief aow van 18 mille, en die aow is maar 9 mille omdat mijn vrouw werkt, dan zit er een gat van 9.000 gulden. En omdat mijn pensioentoezegging is 70 eindloon is, moet die negen mille uit het fonds komen". „Wie moet opdraaien voor de gaten die in de aow vallen? De regering vindt dit een zaak voor werkgevers en vakbewe ging. Dat is een hele ingewik kelde exercitie, omdat het een heel direct gevolg is van een overheidsmaatregel die de wet wijzigt, waardoor je eigenlijk een heel pensioensysteem on dersteboven dondert. Ook al bepaalt het kabinet via een pa raplu-wetje dat de pensioen fondsen daar niet voor op hoe ven draaien, dat neemt de ga ten niet weg. En dat betekent weer moeizaam onderhande len met de vakbeweging", ver zucht Zwarts. Gemakkelijker Ook het CDA erkent deze pro blemen. Volgens Buikema is dit weer een extra argument om met een overgangsregeling te komen. „De pensioenfond sen hebben meer tijd nodig om zich hierop voor te bereiden. Hetzelfde geldt voor de uitvoe ringsorganen, de Raden van Arbeid. Vandaar dus: als er een inkomenstoets moet ko men, dan moet hij in elk geval wat makkelijker uitvoerbaar zijn, wat globaler en met een grotere vrijstelling, om met name die partners die al jaren lang aan het arbeidsproces deelnemen, niet te dwingen om daar voortijdig mee te stoppen". De individualisering aan de premiekant heeft het kabinet een half miljard gulden opge leverd. Waarom niet een vol ledig inkomensonafhankelijk systeem, te financieren uit de premieopbrengsten, stelt Zwarts voor. De werkgevers hebben zelfs voorgesteld de Kremie met 0,3 procent te ver ogen om de kosten te dek ken. Buikema heeft er wel een ant woord op: „Wat het CDA be treft mag de nieuwe aow best iets meer kosten. We voelen er echter niets voor om het een tegen het andere uit te wisse len De maatregelen worden ook genomen in het kader van de ombuigingen in de sociale zekerheid. Het moet wel uit eindelijk een netto-resultaat opleveren". Buikema acht de kans vrij groot dat VVD en PvdA lijn tussenvoorstel zullen steunen. Hij sluit zelfs niet uit dat het kabinet zelf met een aanpas sing komt op het wetsontwerp. „Ik denk niet dat het kabinet zich op het standpunt zal stel len dat dit niets mag kosten, ze hebben die 500 miljoen im mers al binnen". Het is voor KNOV'er Zwarts een principiële zaak. Hij geeft toe dat de mensen die nu ou der dan 65 zijn geen last van het wetsontwerp zullen heb ben. Het gros van deze genera tie is getrouwd, de man is ou- der dan de vrouw en de vrouw heeft geen inkomen en dus loopt de aow van honderd pro cent gewoon door. „Er is na tuurlijk ook wat voor te zeg- gen dat een vrouw van 63 jaar die 50.000 gulden verdient, ge trouwd is en wier man aow krijgt, niet ook nog eens 9.000 gulden aow hoeft te ontvan gen. Maar als je dat per wet vastlegt, is ze wel haar rechten kwijt en om dat principe gaat het ons". MARGA RIJERSE In 1956 trad de Algeme ne Ouderdomswet (aow) in werking. De Neder landse bevolking kon. dankzij vadertje Drees. een ombekommerde oude dag tegemoet zien. Een unieke wet, want of je nu miljonair bent of een arme sloeber, als je 65 wordt krijg je aow. De huidige oudedags voorziening draagt ech ter het stempel van de ja ren vijftig. Het gaat uit van het gezinsmodel, waarbij de man de kost verdient en de vrouw thuis de kinderen ver zorgt. De tijden veran derden. Mede onder in vloed van de derde Euro pese richtlijn, die uitgaat van gelijke behandeling van mannen en vrou wen, zal de aow in de re visie moeten. Wat gaat er met onze na tionale trots gebeuren? Het principe van de aow blijft gelijk, ondanks al lerlei geruchten. „Je moet oude mensen niet bang maken", zegt secre taris J.H Zwarts van het Koninklijk Onderne- mersverbond (KNOV) en aow-deskundige bij uit stek. Het CDA-kamerlid Jan Buikema sluit zich daar graag bij aan. - commniqué. „Positief voor Van Aardenne. De MP wil na tuurlijk zijn kabinet redden". De uiteindelijke tekst, zoals die 's middags door fractie voorzitter De Vries werd uit gebracht, zou overigens op nogal wat punten anders ge weest zijn dan Lubbers had gewild. Maar de kern van de bood schap, die uit het Catshuis was gekomen, bleef overeind. Het CDA zou Van Aardenne niet naar huis sturen De kans op een kabinetscrisis werd te groot geacht. Maar in het openbaar zei De Vries iets an ders. „Wij willen deze minister niet tot zondebok maken in een zaak, die de schuld van is van een groot aantal mensen, niet van één man". De CDA- voorman uitte daarbij wel eni ge kritiek op Van Aardenne. Dat deze het parlement mis leid had. kon „echt niet door de beugel". Maar de gehele fractie moest eerst (dinsdag ochtend) bijeen geweest zijn, alvorens haar voorzitter voor waarden begon te stellen aan Van Aardenne. Deze diende „tenminste" schuld te beken nen, spijt te betuigen en beter schap te beloven. Bij de oppositie, die het hoofd van Van Aardenne gaarne zou zien rollen, gloeide de hoop even op. Zou het CDA dan toch...? De PvdA had al pre cies bedacht, hoe het moest gaan. Het RSV-rapport zou in een mammoetdebat van twee weken behandeld moeten worden, met de commissie en de betrokken ministers achter de regeringstafel. Aan het eind daarvan zou Den Uyl conclu deren dat Van Aardenne zo wel op grond van zijn leuge nachtigheid als op grond van zijn ontstellend slechte RSV- beleid naar huis gezonden diende te worden. Het CDA zou daarmee in een lastig par ket gebracht worden, omdat de eigen Kees van Dijk deze dubbele aanklacht tegen Van Aardenne geformuleerd heeft, in de conclusies van het RSV- rapport. Maar CDA en VVD kunnen ook rekenen en zo ontstond het plan de zaken te scheiden. mers het dualisme beleden, wat wil zeggen dat ministers en kamerfractie geacht wor den zich niet met eikaars za ken te bemoeien. Daarom kijkt men altijd eerst even over de schouder, alvorens te praten over een samenspraak van fractie en bewindslieden, die bij VVD en PvdA de ge woonste zaak van de wereld is. „Ik heb gehoord dat de MP (Binnenhoftaai voor „minister president") zich er ook mee bemoeid heeft", zegt een frac tielid op fluistertoon. Hij ver haalt over een bijeenkomst van vier van zijn collega's met fractievoorzitter De Vries op maandagochtend. Dit clubje moest de eerste reactie opstel len op het 's middags te publi ceren rapport van de RSV-en- quêtecommissie. Maar enig voorwerk bleek al verricht. „Er lag een tekstje van de MP", aldus onze bron. Na enig aandringen wil hij ook wel onthullen wat de aard was van het Lubberiaanse concept- waskracht in dienst zou willen stellen van Van Aardenne, die hèm ooit had besmeurd (in 1976, door te suggereren dat Lubbers als minister van Economische Zaken zijn familiebedrijf Hollandia- Kloos .had bevoordeeld) moest nog worden afge wacht. Wie afgelopen dinsdag vrijwel alle dagbladen hun voorpagina' zag openen met de kop „Van Aardenne Mag Blijven", met daaronder de mededeling dat het CDA over deze zaak geen grote politieke problemen ver wachtte, kon echter niet lan ger in twijfel blijven leven. Lubbers móést in actie geko men zijn. De christen-democraten, die wij daarover benaderen, zijn niet scheutig met mededelin gen. In hun partij wordt im- HAAG Wie zal schandvlek wegwas- Die vraag stelden wij paar weken geleden ?ze plaats, na voor- te hebben dat minis- Aardenne wel erg uit de RSV-en- tevoorschijn zou ko- Ons antwoord luidde dat maar één man witte torna- had: premier Maar of deze zijn EN WISKE AMORIS VAN AMORAS tl bmtiir- unt il-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7