Zaak-Van Aardenne gaat alleen hemzelf aan, niet het kabinet Pak mee: 50 gulden. Shultz: Kruisraketten komen in Genève ter sprake V iesluit over kern centrales uitgesteld 'odotherapie in liekenfondspakket mm\i\ Nieuwe methode voor opsporen van baarmoederkanker Betekening vonnis in krant met behulp van foto RAMPSPOED EN MISDAAD fXDM ONTSPANNING WlVENMODE „Onderwijsbeleid eerder afbrekend dan opbouwend"" Ntfoökin Dent/dag! VERHAGEN Al voor f395,- hkrvon-ofbrugdeel! iminatoj gij ken der ri t eensl I moge ik kef :RIEMELS wft joop! je kuwr Die HONDERD piËk y-_ -re CENeN.' /T softAy. Stoomschuilkelder >eft niet weg HAAG De gemeente Haaren heeft ten on- ite bevolen dat de bewoner van een recreatie- galow die een atoomschuilkelder heeft aange- deze voor december had moeten verwijderen, heeft de Raad van State in Den Haag gisteren end gemaakt. De voorzitter van de afdeling itspraak, mr P.J.G. Kapteyn schorste het be- t van de gemeente, in afwachting van de be deling van de bouwvergunning die de eigenaar de gemeente heeft aangevraagd. De bewoner het recreatiehuisje, J.B. Schickendantz uit Til- had beroep aangetekend tegen de beslissing de gemeente Haaren dat zijn ingegraven olie- i in strijd is met het bestemmingsplan. „Een imschuilkelder heeft niets met recreatie te ma- zo luidde de redenering van de gemeente. Helft studenten heeft bijbaantje WAGENINGEN Bijna de helft van alle studen ten aan de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft naast de studie een baantje om financieel rond te kunnen komen. Met geld van thuis of van de overheid kunnen veel studenten niet rondko men. Bijna zestig procent van de Wageningse stu denten heeft bovendien schulden gemaakt om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. De schul denlast bedraagt in de meeste gevallen 10.000 tot 15.000 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de financiële positie van de Wageningse student. De studenten hadden blijkens het onderzoek vorig jaar gemiddeld de beschikking over een kleine duizend gulden per maand om te leven, te wonen (een kwart van het budget), te studeren en zich te ontspannen. Veel alfa-hulpen wel dupe van tweeverdienersregeling UTRECHT In reactie op mededelingen van het ministerie van financiën heeft de Centrale Raad voor Gezinsverzorging gisteren meege deeld dat alleen alfa-hulpen die jaarlijks ten hoogste bruto 6.541,20 gulden verdienen, geen nadeel van de tweeverdienersmaatregel onder vinden. De alfa-hulpen die meer dan dit be drag verdienen, gaan er door de maatregel wel op achteruit. Het ministerie van Financiën deelde donderdag mee dat alfa-hulpen hoe dan ook geen nadeel ondervinden. Financieel na deel treedt ook op voor de 70.000 part time- -hulpen die bij gezinszorginstellingen in loon dienst werken. De raad blijft dan ook „ernstig bezorgd" over de gevolgen van deze belasting maatregelen voor de hulpverlening, aldus een woordvoerder. Acties bij PTT van de baan DEN HAAG Bij de PTT-post is gis teren een doorbraak bereikt over de vergoedingsregeling voor sterk be zwarende arbeidsomstandigheden. Daardoor zijn voorgenomen acties bij de PTT voor de kerstdagen van de baan. De AbvaKabo heeft gistermid dag een „uiterste PTT-aanbod" van 200 gulden per winterseizoen voor de bestellers aanvaard. De bond noemt dit aanbod te mager, maar voegt daar aan toe het onderhandelingsresultaat als voorbeeldwerking toch van belang te achten. Er komt snel een onderzoek naar bezwarende omstandigheden bij andere werknemers van de PTT. waaroL en. „0 n als e< lester tjLYSTAD De 8-jarige Jo- lier, Boonstra uit Lelystad is beginneren tijdens het school- n:mmen verdronken in het jeentelijk zwembad in zijn ik lodonplaats. De jongen kreeg -js". tijen met zijn 48 leeftijdgeno- zo: Maj zwemles. Door nog onver- vrou\|arbare reden is de jongen heb eéiet twee meter diepe bassin ?t". Majechtgekomen. Volgens de de tacjneente Lelystad waren tij- je". Tems de zwemles twee zwem- „India-krachten en een leer- guldeicht van de school aanwezig elk jais nog eens drie zwemmoe- betalefc als begeleiding. Dit is een 3g schuhnale inzet, aldus een iet deraórdvoerder van de gemeen- PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ge spannen verhouding tus sen minister Van Aarden ne en de Tweede Kamer over één aspect van het RSV-rapport (misleiding parlement) is alleen een zaak van hemzelf en niet van het kabinet. Dit heeft premier Lubbers gisteren gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Over de verklaring, die Van Aar denne dinsdag in de Ka mer gaat afleggen, is niet gesproken in de minister raad. De vice-premier heeft wel zijn voornemen daartoe vooraf met Lub bers besproken. „Het leek mij redelijk verzoek van deze collega," aldus de minister-president. Hoewel Lubbers zich daarover niet wilde uitspreken, leek hij met al het bovenstaande te be doelen, dat een eventuele mo tie van wantrouwen niet auto matisch gevolgen zal hebben voor het kabinet. Dat kan ook worden afgeleid uit het feit dat de premier niet van plan is naast zijn eerste plaatsvervan ger plaats te nemen, wanneer deze in de Kamer zijn verkla ring aflegt en wanneer er daags daarop over dit onder werp wordt gedebatteerd. Doet een premier dit wel, dan wil hij daarmee zeggen dat het wegsturen van de betrokken minister automatisch tot de val van het kabinet leidt. Daar mee is nog niet gezegd dat het geen enkel commentaar geven voorbestaan van het kabinet in het geheel niet aan de orde is. Prof. Zoutendijk, de VVD- fractievoorzitter in de Eerste Kamer heeft onlangs gezegd dat alle liberale bewindslieden zullen opstappen, als Van Aar denne zou moeten gaan. Het plan van Van Aardenne een verklaring af te leggen, heeft geen verandering ge bracht in de zwijgzaamheid van de andere leden van het kabinet over het RSV-rapport. Lubbers wilde dan ook nu op de inhoud van dit docu ment, ook niet op de rol, die hij zelf gespeeld heeft. Volgens de enquêtecommissie heeft hij als minister van economische zaken in het kabinet-Den Uyl „essentiële informatie" achter gehouden voor de Tweede Ka mer. Hoewel hij met de Kamer sprak over een steun van 250 miljoen gulden voor de gehele scheepsbouw, verzweeg hij een verzoek van RSV om een le ning van 200 miljoen, dat later grotendeels werd gehonoreerd (150 miljoen). Jan onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet zal, tegen de wil van mi- jer Van Aardenne (Economische Zaken) in, voor het J van het jaar geen besluit meer nemen over de mv van meer kerncentrales. Dit heeft premier Lub- fc na afloop van het kabinetsberaad van gisteren be- hd gemaakt. premier onthulde dat minister Van Aardenne en minister Jnsemius (VROM) het niet eens kunnen worden over het aan- jLte bouwen kerncentrales en de procedure die daarvoor ge- igd moet worden. Een bemiddelingspoging van de premier is .week mislukt. ezien Van Aardenne zich de komende week moet voorbe en op het kamerdebat over zijn rol in de RSV- affaire, en de liier het niet elegant vindt om een besluit te nemen als Ka- I met kerstvakantie is, zijn besluiten over de zaak verscho- f naar volgend jaar. Ils bekend wil Van Aardenne minstens drie nieuwe kerncen- les bouwen met ieder een vermogen van 1000 megawatt. De windsman wil echter het liefst vier kerncentrales erbij. De pte centrale zou rond 1994 moeten draaien. Zijn collega Win- mius is tegen deze plannen. Hij wil alleen een principebesluit men over de bouw van meer kerncentrales. leer aandacht voor geneesmiddelen" TERDAM De voorzitter van de Nederlandse Vereniging i Ziekenhuisapothekers, drs. A. Beysens, vindt dat de verple- hden in de ziekenhuizen te weinig aandacht besteden aan de jieesmiddelendistributie. Hij zei gisteren op een congres van JNVZA in Rotterdam, dat in een ziekenhuis het uitdelen van fceesmiddelen en alle handelingen die daaraan voorafgaan lik worden overgelaten aan leerling-verpleegkundigen. Dat i meestal tweedejaars die volgens hem nog nauwelijks enig e hebben van de werking en bijwerking van de middelen, formatie over de medicijnen kunnen ze de patiënt bijvoor- Bid niet geven, aldus S/DEN HAAG Een aan- ziektekosten verzekeraars jeft besloten per 1 januari «5 de podotherapie op te ne- «n in hun verzekerde pak- De voorzitter van de Ne- ïlandse Vereniging van Po- herapeuten, F.M.A. Smul- heeft dit gisteravond in ingin Beatrix woont in het lespaleis de opening bij van vergadering van de Inde- ndent Commission on Inter- itional Humanitarian Issues, deze commissie is een groep iraanstaande personen uit irschillende delen van de we reld verenigd, die vraagstukken Dp humanitair gebied bestude- daarover verslag uitbren- n regeringen en interna tionale organisaties die op dit terrein werkzaam zijn. Oss meegedeeld bij de opening van de praktijk van een podo- therapeute in het GGD-ge- bouw. Podotherapeuten behandelen voet- en beenklachten bij pa tiënten, die door een arts zijn doorverwezen. Hun beroep is twee jaar geleden al officieel erkend als paramedisch be roep, maar tot dusver is de po dotherapie nog niet opgeno men in het ziekenfondspakket of in het pakket van particu liere verzekeraars. Het kabinet heeft gisteren in gestemd met een voorstel van staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) om alle jongeren tot 19 jaar, die verze kerd zijn bij het Ziekenfonds, „integraal tandheelkundig" te helpen. Tot dusver was er al een beperkte groep jongeren die daar aanspraak op kon ma ken. De essentie is dat jonge ren zonder bijbetaling allerlei behandelingen kunnen krij gen. Tram rijdt winkel binnen Aan de Klei weg in Rotter dam reed gis teren rond het middaguur deze tram een bakkerswinkel binnen. De tram was na een botsing met een be stelbus uit de bocht gevlo gen en tegen de gevel van de winkel tot stilstand geko men. Vier mensen raak ten hierbij ge wond. NIJMEGEN De Nijmeegse onderzoeker dr. H. Davina heeft een nieuwe methode ontwikkeld om baarmoederhalskanker op te sporen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van Davina's ontdek king, dat de uit glucose en mannose opgebouwde suikerlaag. die gezonde baarmoederhalscellen overdekt, bij door kanker aange taste cellen grotendeels is verdwenen. De verwachting is dat de nieuwe onderzoeksmethode dusdanig ontwikkeld kan worden, dat in de toekomst goedaardige en kwaadaardige tumoren in een vroeg stadium van elkaar zijn te onderscheiden. Daarvoor is dan wel nader onderzoek nodig, maar geld hiervoor is niet beschik baar, aldus Davina, die op een proefschrift over zijn onderzoek promoveerde tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit te Nijmegen. De methode van Davina is volgens hem veel secuurder dan tot nu toe gebruikelijke opsporingsmethoden bij onderzoek naar baarmoederhalskanker. Tot nu toe wordt gebruik gemaakt van selectief uit een uitstrijk- je „gelichte" cellen, die er al wat vreemd uitzien. Alleen die cel len worden vervolgens chemisch onderzocht. Davina gebruikt bij zijn onderzoeksmethode het gehele uitstrijkje en bestudeert vervolgens eventuele verschillen in de grootte van de suiker- laag, die de cellen overdekt. De methode biedt volgens Davina meer onderzoeksmateriaal, hetgeen nauwkeuriger detecteren mogelijk maakt. AMERSFOORT Voor het eerst in de geschiede nis van de Nederlandse rechtspraak heeft gisteren een betekening van een rechterlijk vonnis in een krant plaatsgevonden met behulp van een foto van de gedaagde. Op de foto in de Amersfoortse Courant staat een jongeman die door de gemeente Amers foort is bestempeld als kraker en die is veroordeeld tot ont ruiming van een aan de ge meente toebehorend kraak pand. Wanneer van een ver oordeelde de verblijfplaats niet bekend is, is het gebruikelijk dat het vonnis hem of haar via de krant wordt meegedeeld. Daarbij wordt dan de naam van de veroordeelde vermeld. De betekening van het vonnis door middel van een foto ge beurde gisteren op grond de uitspraak van de Utrechtse rechtbankpresident mr. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten, waarin de jongeman bevel wordt gegeven tot ont ruiming van het kraakpand. De jongeman was met behulp van een foto gedagvaard en de Utrechtse rechtbankpresident nam op de zitting van 6 de cember genoegen met de foto zonder dat een getuigeverhoor had plaatsgevonden over de identiteit van de gedaagde. De procedure was aangespannen door de gemeente Amersfoort, die eigenaar is van het kraak pand. De gemeente wilde de ontruiming van het pand be werkstelligen. Omdat de iden titeit van de krakers niet ach terhaald kon worden, had de gemeente foto's laten maken van mensen die het kraak pand verlieten. De advocaat van de gedaagde, mr. P. Mol, noemt de afdruk van de foto in de krant een „flagrante aantasting van de privacy". Hij heeft na overleg met zijn cliënt besloten ge rechtelijke stappen te onder nemen tegen de krant en te gen de gemeente. Er is verzet gerezen tegen de gang van za ken omdat de privacy wordt aangetast en de gedaagde al leen maar in verzet kan gaan wanneer hij zijn identiteit be kend maakt. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, heeft zijn Europese Navo-collega's gisteren de verzekering gegeven dat de kruisraketten zeker onderdeel zullen vormèn van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Hij kon echter niet garande ren in welk stadium van het gesprek dat zal plaats vinden. „Wij gaan in Genève de on derhandelingen in met een blanco agenda", zo zei hij gis teren na afloop van de twee daagse conferentie van minis ters van buitenlandse zaken van de NAVO in Brussel. Hij voegde hieraan toe dat „het aan de sfeer en de ontwikke ling van de eerste ontmoeting ligt wat de volgorde van de onderwerpen zal zijn". Shultz waarschuwde ervoor dat het Westen zich niet teveel illusies moet maken over een snel akkoord tussen de groot machten. „Wij hebben een lange weg te gaan. Ik wil niet op de onderhandelingen voor uitlopen. Wij gaan met con structieve gedachten naar Ge nève en ik denk dat de Sovjets dat ook doen. Als er in Genè ve niets gebeurt, dan kan dat voorlopig het einde van de contacten betekenen, maar het kan ook betekenen dat ons doel nog veel verder weg ligt". Shultz verzekerde opnieuw de bondgenoten, dat hij hen op de hoogte zal houden van de ont wikkelingen. „Dat kan zijn door middel van een toer langs de hoofdsteden, het kan zijn dat we een ministeriële bijeen komst in Brussel organiseren". Welingelichte bronnen bij de NAVO geloven inmiddels dat de Sovjet-Unie het militair ge bruik van de ruimte, waarin zij een technische achterstand op de Amerikanen voorzien, als belangrijkste gesprekson derwerp zullen beschouwing bij de ontmoeting tussen Gro- myko en Shultz op 7 en 8 ja nuari. Zij zijn er bovendien van overtuigd dat de Russen opnieuw zullen eisen dat het plaatsen van Pershings en Kruisraketten op het vaste land van West-Europa onge daan gemaakt moet worden alvorens gesproken kan wor den over een vermindering van het aantal op het Westen ferichte SS-20-raketten. Zowel hultz als de secretaris-gene raal van de NAVO, Lord Car- rington, lieten gisteren in Brussel weten dat het plaat singsschema echter onvermin derd door zal gaan. „België en Nederland zijn daarin een on verbrekelijke schakel", aldus Shultz. In hun slotcommuniqué on derschreven de ministers van buitenlandse zaken dan ook het plaatsingsbesluit van de middellange afstandsraketten. Zij wezen er op dat de beste benadering van het gevaar van chemische wapens is om ze wereldwijd te verbieden. (ADVERTENTIE) 't Staat allemaal in de Leidse Courant, mevrouw. 'Ccidóc Somcmt UTRECHT De afgelo pen twintig jaar is er op te veel punten eerder een af brekend dan een opbou wend onderwijsbeleid ge voerd. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL), Jos van den Maagdenberg, vanmorgen in zijn toe spraak tot de algemene vergadering van het ge nootschap in Utrecht. Van den Maagdenberg hekel de het volgens hem volstrekt ontbreken van een beleid om vraag en aanbod in het onder wijs op elkaar af te stemmen. Het NGL vindt dat minister Deetman degenen die aan een leraarsopleiding beginnen te gelijk met hun basisbeurs ook een arbeidscontract in het vooruitzicht moet stellen. „An ders wordt niet alleen ge meenschapsgeld gestopt in een dure opleiding die nooit ren dabel wordt, ook lopen betrok kenen de kans te komen zitten met een studieschuld die zij niet meer kunnen afbetalen", aldus de NGL-voorzitter. Van den Maagdenberg zei dat het genootschap uitdrukkelijk niet voor een studiestop pleit. In het onderwijs blijven al veel te veel taken liggen. Hier voor kunnen alle leraren wor den gebruikt die nu al werk loos zijn of het binnenkort worden. Als ergens de plan ning tekort schiet is het ten aanzien van een gericht werk gelegenheidsbeleid, zo meende hij. Kritiek had Van den Maag denberg verder op de planning van scholen. De afgelopen vijf kleuter- lagere scholen opgericht, ter wijl het aantal leerlingen met 14 procent verminderde. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIES) £5 personal HH computer kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb 85939. 2508 CP Den Haag. 070-648925 Q«ftUtOr*Mfd dNltr IBM ptrional computer Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor t»ina iedereen mogeii|k xi»n eigen tender en kiezen met kronen te behouden Rehedent 8V leven u ir samenwerking met erveren Nederlandse tendensen een kroon- of brugded voor slechts f. 3ö3,- 4PAGI 'NNENLAND CcidocSomcmt ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 PAGINA 5 van de contra's te beïnvloe den. Het Congres heeft sinds mei van dit jaar de uitgaven voor de contra's geblokkeerd. Tot drie maal toe sneuvelden Presidentiele verzoeken tot ervatting van de hulp al in het door Democraten beheers te Huis van Afgevaardigden. Ook vooraanstaande Republi keinen in het Huis en in de Senaat hebben zich gekeerd tegen de steun voor de nauwelijks „ge heime" oorlog tegen de Sandi- nistische regering. 7|K Hesje Idwik hb VwvuSEE ALzo\/fiAKBefi-eP "Siur"MfiGNCEHEN- SINT6EKLMS.. 05 T Reagan hamert op hervatting hulp aan rebellen Nicaragua WASHINGTON De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft in een interview gezegd dat het Congres met het besluit om de hulp aan an- ti-Sandinistische rebellen in Nicargua te staken „bijzonder onverantwoordelijk" heeft ge handeld. Reagan beloofde zijn uiterste best te doen om de geldstroom naar de zogenoem de „contra's" weer te hervat ten. Met dat doel zal hii bin nenkort een televisierede af steken, teneinde de publieke opinie in de V.S, ten gunste

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5