Steeds meer mannen maken de blitz - in de keuken nummers Kerstmis in VS ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 Kerstmis is niet alleen een godsdienstig feest. In de loop der jaren heeft het zich ontwikkeld tot een moment in het jaar waarop de familie in zo volledig mogelijke samenstelling bijeen is. Met de bij die gelegenheden passende maaltijden. Kerst is immers ook in Nederland een eetfeest. Koken wordt voor steeds meer mensen, onder wie een groeiend aantal mannelijke gelegenheidskoks, een hobby die zijn hoogtepunten beleeft op hoogtijdagen. Het kerstmenu is uitgebreider dan op een normale dag. Er wordt meer tijd voor uitgetrokken dan voor de alledaagse hap. Maar ook op die gewone dagen groeit de belangstelling voor het keukenwerk. Op deze pagina een aantal deskundigen op dit gebied aan het woord. HAAG Het is niet lijk de kookkunst van nen en vrouwen met el- iar te vergelijken. Kijk, feder kookt de hele week moet daarbij op het huis- Judgeld letten. Als vader Jn zaterdags eens de pollepel r hand neemt, doet hij daar- jor vaak eerst zelf de inko- Jn. Daarbij let hij minder berp op de prijzen dan zijn louw in de week. Hij kan is met duurdere ingrediën- %ook lekkerder koken. Dan kt hij de blitz in het gezin, ir helemaal eerlijk is dat rel lid|een hjd dat steeds meer mannen hiinF1 als niet onverdienstelijke gele- 'leidskoks ontpoppen, voelt Belterman, schrijver van ;ig kookboeken en samenstel- n een succesvolle kookcursus ook internationaal de aandacht zich geroepen de kokkerel- huisvrouw in bescherming te "ifcen. man kreeg zo'n vier jaar ge- het idee voor een schriftelij- ikcursus die de cursisten elke id met behulp van uit 64 pagi- bestaande lessen wegwijs in de iken moest maken. De voorbe- uol Jingen namen twee jaar in be- letdlfs- De cursus' die 24 maanden iurt, begon in 1982 en tot nu toe bijna 50.000 mensen hem ipen. Een doorslaggevend menen redactie en uitgever .Lekker koken, zo doe je dat", rsus geeft niet alleen recepten fr ook uitgebreide produktinfor- geeft voedingsleer en ver niet ook de gezelligheid van eten te benadrukken, door les- tafelschikking en verzorging i de schotels, leel is, dat de cursist alle in- atie maandelijks mondjesmaat toegediend; 64 pagina's per id zijn te lezen en te verwer- i. Het komt maar zelden voor een kok een kookboek van A x jjj i Z leest. cursus is ondertussen verkocht Engeland. Binnenkort ver fijnt hij ook in Spanje, Duitsland razilië. Over enige tijd volgen 'aven in Zweden en de Verenig- ik del Staten. rsisten die hun hele lespakket >ben afgewerkt, kunnen begin jend jaar weer verder; de uitge- begint dan aan een soortgelijke over Aziatisch koken. „Voor frlanders bestaan eigenlijk al maar de Chinese en Indonesi- keuken. Wij willen daar wat jjj"fer aan doen, er is tenslotte een belangrijke keuken in Japan dri°°k die van Korea is niet te ver- zuinigen op voeding ns Belterman meent dat de ge lige markt voor cursussen en )kboeken mede ontstaan is door- op steeds minder scholen goede iklessen worden gegeven. „In de l^rwetse huishoudschool leerde meisje de eerste principes van Isel bereiden. Daarmee hadden een basiskennis die voor uitbrei- ig vatbaar was. Nu is dat niet er zo: de tijd op school wordt nu ir een groot deel besteed aan al- i sociale wetenschappen". Bel- ian vindt dat jammer. Hij zou ig zien, dat het goede kookon- richt terug kwam, in de scholen, ok voor jongens, we zien de laat- Hans Belterman: geen al te hoge pet op van onze voedingsgewoon ten. ste jaren dat mannen uitstekend kunnen koken". Ondanks de groeiende belangstel ling voor het keukenwerk heeft Hans Belterman een niet al te hoge pet op van onze voedingsgewoon ten. „Uit onderzoek is gebleken dat het Nederlandse gezin het enige in heel Europa is dat weet te bezuini gen op het voedingspakket. We eten niet minder, maar wel van mindere kwaliteit. Maar ja, wij zijn nu eenmaal een volk dat veel din gen belangrijker vindt dan lekker eten en drinken. Bij veel Nederlan ders komt eerst de vakantie naar Spanje, kamerbrede vloerbedek king en -het autootje. En daarna pas een gezellige maaltijd". Graantje meepikken De toenemende belangstelling voor koken wordt ook duidelijk uit de hoeveelheid kookboeken en -cur sussen die in de handel zijn. In de voedingsmiddelenindustrie pikt men daarvan een graantje mee en er zijn dan ook met zegeltjes, plus bijbetaling van een meestal gering bedrag, een keur aan kookboekjes op velerlei gebied te verkrijgen. Bij het margarinemerk Blue Band is het Basiskookboek verschenen, Knorr heeft het complete sausen- boek voor liefhebbers, de mannen van Zwan brengen naast hun wor sten en hammen het receptenboek „Doe meer met vleeswaren" op de markt en Unox heeft samen met uitgeverij Het Spectrum een Hand boek Huishouden uitgegeven met veel aandacht voor onze voeding. Ook andere instellingen doen mee aan deze rage: de damesbladen stoppen meer pagina's met recepten in hun uitgaven. Margriet heeft voor het nieuwe jaar een agenda vol „Héél bijzondere' recepten", Viva is begonnen met een serie handzame kookboekjes in de Viva- receptenreeks. Het Nederlands Zui- velbureau verkoopt „Doe meer met kaas", een boekje met meer dan honderd recepten waarin kaas van eigen bodem is verwerkt. En dit al les is nog maar een losse greep uit wat er óp dit gebied op het ogen blik voorhanden is. Daarnaast zijn er dus nog de kook boeken van de gewone uitgevers. Standaardkookboeken met alle be kende recepten maar ook boeken die gewijd zijn aan slechts één on derdeel van de voedselbereiding: over vis, de koude schotels, groen ten, wild en gevogelte. Of boeken Kinderen zouden op jonge leeftijd al goed kookonderricht moeten krijgen, vindt Hans Belterman. Hoewel deze jongeman nog wel erg jong is; hij heeft zo'n veertig kookboeken nodig om in de gamel te kunnen roeren. die speciaal bestemd zijn voor ge bruik van bepaalde bereidingswij zen: kookboeken voor ovengerech ten, Römertopf, snelkookpannen of keukenmachines. Op dat gebied verscheen onlangs bijvoorbeeld het „Kookboek voor de Magimix". De Magimix is een Franse keukenma chine die gebruikt wordt door vrij wel alle belangrijke koks in het land met zijn beroemde keuken. Veelzeggend is, dat die kostbare machine sinds kort bij een groot winkelbedrijf in ons land uit voor raad leverbaar is. Encyclopedie Klapstuk van de culinaire uitgaven van dit jaar is ongetwijfeld de „Cu linaire encyclopedie" van Winkler Prins die vorige maand uitkwam. Bijna 800 bladzijden dik met meer dan 5.000 trefwoorden en recepten van Aal tot Zwijn. Volgens de sa menstellers heeft de „Culinaire en cyclopedie" een geheel eigen plaats in de ontzagwekkende hoeveelheid boeken op culinair gebied. De kracht van de encyclopedie is dat ze alle informatie over receptuur, bereidingswijzen, menusamenstel ling, produktie-informatie en wat dies meer zij in één band verza meld heeft. Daarnaast is het ook nog een praktisch, recht-toe-recht- aan kookboek. Rechel Buitenrust-Hettema is culi nair redactrice van Elsevier. Daar verscheen onlangs ook Elseviers groot drankenboek, waarin vrijwel alle gedistilleerde dranken vanuit de hele wereld worden beschreven. Rechel Buitenrust ziet ook een dui delijk toenemende belangstelling voor voeding: „Een doelgerichte belangstelling. Mensen willen waar voor hun geld. Ze hebben behoefte aan goede en betaalbare voorlich ting over goede en betaalbare voe ding. Het besteedbaar inkomen loopt terug. Natuurlijk blijf je een kleine groep houden die nog wel heel extravagant kookt en eet. Maar het grote publiek is verstan diger. Dat let meer op de gezond heid en heeft daarvoor meer voe dingsinformatie nodig. Wij probe ren daar met onze uitgaven op in te haken. Goede en betaalbare voe ding die een steentje bijdraagt aan de gezondheid kan net zo gezellig opgediend worden als buitenissige liflafjes". Over de grenzen De toenemende belangstelling voor eten en drinken wordt ook duide lijk uit de oplagecijfers van het maandblad Tip dat uitsluitend aan deze zaken is gewijd. Het blad or ganiseert regelmatig kooklessen in Verschillende delen van het land. Dat gebeurt dan in de keukens van gerenommeerde horeca-bedrijven zoals dat van Le Quatre Saisons in Zuidlaren. Jos Boomgaardt zwaait daar de pollepel. Van hem ver scheen overigens dit jaar ook het kookboek „Jos Boomgaardt kookt in vier seizoenen". De oplevende belangstelling voor eten en koken schrijft hij onder andere toe aan de omstandigheid dat de mensen vroe ger met vakantie gingen naar Ter schelling waar ze hetzelfde te eten kregen als thuis en dat ze nu de grens overgaan en in aanraking komen met andere produkten en andere eetgewoonten. Dat willen ze thuis ook proberen. Daarnaast is er natuurlijk de nieuwe verdeling van de werkzaamheden in het gezin. Veel vrouwen hebben een baan en dat betekent dat meer mannen de keuken in gaan. Die vatten dat nieuwe werk op als een uitdaging en maken er iets creatiefs van". Volgens de kok van het Zuidlaar- der restaurant heeft ook de komst van de nouvelle cuisine in het be gin van de jaren zeventig bijgedra gen aan een ander kookgedrag. „Die nieuwe Franse keuken bracht de kok naar de mensen. Bezoekers zagen eindelijk eens wat die kok in zijn heiligdom deed. Ze vragen steeds vaker: hoe doe je dit. wat gaat er in dat gerecht en zo. Dat versterkt de belangstelling voor het zelf koken. Vroeger ging een kok met zijn recepten het graf in. dat was het „geheim van de kok". Nu schrijft hij zijn recepten in een boek en geeft dat uit". LONDEN Ze vallen weer in groten getale in onze bus. Uitnodi gingen om Kerst- en Nieuwjaars- party's bij te wonen: de ene gloei ende fuif na de andere. Gezellig! Jazeker, als we maar niet telkens opnieuw van die kinderachtige spelletjes moesten doen. De Britten kunnen dat niet laten. Gezelschaps spelen vormen een onverwoestbaar onderdeel van hun levenswijze. Telkens wanneer de animo begint te zakken, is de Britse gastheer of gastvrouw er als de kippen bij om een spelletje aan te kondigen. De noodzakelijke bestanddelen liggen meestal vantevoren gereed. Lang niet iedereen vindt het lollig. Som mige gasten geven luide hun onte vredenheid te kennen, maar dit zijn meestal buitenlanders, zoals wijzij worden dan ook door de in landers met gefronst voorhoofd be keken. Voor een zeer geliefd gezelschaps spel moet je de titel raden van een boek, film, toneelstuk of tv-serie. Alle gasten worden in kleine groepjes verdeeld. De spelleider (gewoonlijk de gastheer) heeft een lange serie titels op een papiertje gezet. Hij neemt plaats op de gang. Van elk groepje snelt iemand naar hem toe om zich een titel in het oor te laten fluisteren. Gewapend met deze vitale informatie hollen ze te-' rug naar hun eigen groepje, be staande uit volwassen dames en he ren die op de knieën rond lage sa lontafeltjes zitten. Potlood en pa pier liggen klaar. Het slachtoffer dat de titel kent, mag hem alleen door middel van fraaie tekeningen onthullen. Dit is doorgaans geen gemakkelijke opgave, tenzij je een fuifnummer bent met veel tekenta lent. De meeste titels zijn verba zend moeilijk in beeld te brengen. Wie het kunstwerk apprecieert en meteen raadt wat je ermee bedoelt, veert recht en snelt naar de spellei der. Vertel je hem welke de titel is, dan knikt hij goedkeurend en geeft als beloning een nieuwe titel. Daar mee. loopt het verse slachtoffer naar zijn plaats om daar, op zijn beurt, zijn tekentalent ten toon te spreiden. En zo gaat het door, tot de hele lijst van titels afgewerkt is. De groep die ze het eerste raadt, wint een prijsje. Een ander Engels gezelschapsspel draagt de Franse naam charade, die uiteraard door de Britten gerad braakt wordt. In het charadespel, op de Nederlandse televisie bekend als Hints, moet je titels duidelijk maken met de ogen, handen en voeten, zonder ook maar een woord uit te brengen. Sommige ge boren comediespelers zijn daar bij zonder sterk in. Hun toeschouwers hebben echter heel wat verbeel dingskracht nodig. Breng maar eens iemand aan het verstand, dat de film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" heet. Voor mensen met weinig of geen acteertalent is een dergelijke opgave een tamelijk ver nederende belevenis. Maar de Brit ten winden zich over dat soort din gen op alsof hun lieve leven er vanaf hangt. Echtelijke twisten, veroorzaakt door communicatie stoornissen, vrolijken de avond op. Als buitenlander zit je er hoofd schuddend bij te kijken. Waarom toch die spelletjes op Brit se fuivenWel, deze eilanders zijn praktisch allemaal geneigd teveel te drinken. Als de gastheer en gast vrouw hun genodigden te diep in het glas laten kijken, kan het een vreselijk dure party worden. Hoe meer gasten boven hun theewater komen, hoe gevaarlijker ook, want dan krijg je van die toestanden waarin sommigen hun handen niet meer kunnen thuis houden. Om dergelijke problemen te voorko men. houden de Britse gastheer en gastvrouw hun genodigden met ge zelschapsspelletjes zoet en van de drank. Omgekeerd kun je het met spelletjes camoufleren dat er niet veel te drinken valt. Wijlen Ri chard Crossman, een gewezen La- bourminister, die zoals vele Britse politici de mensheid zijn memoires nagelaten heeft, vertelt in het laat ste deel daarvan, dat gezelschaps spelen zelfs op Buckingham Palace in de mode zijn. De Britse konink lijke familie zet geregeld fuif partij en op touw voor leden van de rege ring en andere prominente dames en heren. Crossman schrijft dat ko ning George VI en koningin Blitê- betn, ouders van de huidige Eliza beth II en prinses Margaret, des tijds hun ceremoniemeesters wel eens opdracht gaven alle mannelij ke gasten uit te rusten met koperen poken, kolenschoppen en andere dingen van bij de open haard. Met die voorwerpen over de schouders moesten zij in de koninklijke salons voorbij de vorst, de vorstin en hun kinderen marcheren. Die vonden dat telkens een bijzonder jolige ver toning. Of de leden van de huidige Britse regering op Buckingham Pa lace ook soortgelijke vernederingen moeten ondergaan, is nog niet be kend. Misschien onthult premier Margaret Thatcher het wel in de tmmoitta dté zij later ongetwijfeld zal schrijven. ROGER SIMONS NEW YORK Kerstmis, tsjonge jonge, dat is me wat hier m Ameri ka. Als je aan een Amerikaan aan het eind van het jaar waarin hij ge trouwd is. vraagt wat dat jaar het fijnste was. dan antwoordt hij: Kerstmis. Kerstmis is „big" in Amerika. Eigenlijk is het in de VS het hele jaar door een beetje kerst mis. Er zijn kerst-speciaalzaken die niets anders verkopen dan kerstat tributen en die het alle twaalf maanden druk hebben. Rond Pink steren wordt al menig cadeautje voor onder de boom gekocht. En in augustus beginnen veel Yankees, puffend aan de rand van hun zwembad, definitief te beslissen in welk familie-arrangement het kerstdiner zal worden gebruikt. Het diner is altijd kalkoen. „Tur key" dus. Van de kerstkalkoen hangt zoveel af, dat de Amerika nen eind november tijdens het Thanksgiving-feest bij wijze van generale repetitie ook alvast kal koen eten. Zelf was ik dit jaar op Thanksgiving uitgenodigd bij Ame rikaanse vrienden, die bij wijze van voorproefje een goudbruine vogel van 20 pond op tafel brachten. „Dit is Amerika. Wij houden van grote dingen", lichtte de gastheer trots toe. Het aantal kalkoen-recepten is on eindig Vooral aangaande de vul ling, de stuffing, leven de Ameri kanen zich uit in variaties. Er be staat daarover uitvoerige literatuur, die zich veelal niet beperkt tot de grenzen van de kookkunst. Zo zag ik bij de boekhandel een werkje met de titel: „Hoe stuff ik een tur key zonder er emotioneel bij be trokken te raken". Er lag ook een „kookboek" over een professor die aan de hand van de kalkoen-traditie een onderzoek heeft gedaan naar de relatie tussen gewelddadige tv-series en agressi viteit bij jonge kinderen. Hij liet scholieren van tien jaar naar een film vol moord- en doodslag kijken en vroeg onmiddellijk daarna of ze een lekker recept voor kalkoen wilden opschrijven Een van de kinderen prefereerde letterlijk de volgende bereidingswijze: „Eerst grijp je de kalkoen. Dan wurg je hem. Dan hak je zijn kop eraf, dan trek ie de veren uit zijn vel. dan sla je zijn ingewanden uit zijn buik. dan stomp je de stuffing erin, dan rooster je het en dan eet je hem op". Maar gelukkig is dierenleed niet het enige wat de Amerikaanse kerstklok slaat. Heel vreedzaam en stemmig gaat het toe bij het zingen van kerstliedjes (carols). In elk wa renhuis staat wel een levend enge lenkoor te kwelen. Ook als gewone sterveling kun je je aansluiten bij massale kerstzang-evenementen, op het grasveld achter het Witte Huis bijv. of in een openlucht thea ter. Iedereen moet dan een kaars en en een belletje (jingle bell) mee nemen en de massa wordt binnen lijnen gehouden die tesamen de vorm van een enorme den neboom aannemen. Ja. Kerstmis is „big". Hier in Washington wordt op zon dag voor de grote dag een tien km. jogging gehouden, waarbij aan alle. naar verwachting duizend deelne mers kleine jingle belletjes worden uitgereikt, die ze aan hun sport schoenen moeten binden. En u moest al die Amerikanen in hun kerst kledij eens zien Sommige heren dragen al wekenlang panta lons met hulsttakjes daarin gebor duurd. Er lopen ook dames rond met oorbellen die een kribje voor stellen waarin het kindje Jezus een lampje is dat steeds aan en uit gaat Die mensen zitten straks op 25 de cember bij de boom te eten van hun speciale kerstservies, dat maar een dag per jaar wordt gebruikt. Over de boom gesproken, die is hier ook heel anders dan bij ons. Geen ballen. En geen piek. Ik heb nog nooit een bal in een Ameri kaanse kerstboom zien hangen. Ze hangen er hier allerlei poppetjes in. zoals Santa Clausjes. Pinokkiootjes en dit jaar natuurlijk ook weer mi- ni-Cabbage Patch-dolletjes. Onder de boom liggen de cadeaus die Santa heeft gebracht. Ik ben er inmiddels achter dat de kerstman er de schuld van is dat de Ameri kanen over het algemeen zo abomi nabel gekleed gaan. Santa legt na melijk een merkwaardige voorkeur aan de dag voor het schenken van kleding. Meneer krijgt een al dan niet geruite broek die hij nooit heeft gepast en mevrouw een jurk waarvan meneer zo op het oog dacht dat haar lijf er wel in zou gaan Ik hoef u de taferelen niet te beschrijven die zich dezer dagen voordoen op de afdelingen dames kleding. waar de kerstmannen hun inkopen doen. Tenslotte zijn er de lichtjes aan de gevels en in de tuinen Amerika is nu een sprookjeswereld. Iedereen hangt lampjes buiten. Soms zijn het hele kleine lichtpuntjes, als drup pels zilver in een struik Soms zijn het wel viiftig grote felgekleurde peren die door een lx>om slingeren. Niet zelden is er ook een levensgro te beeldengroep op het gazon ge plaatst. Bij de Mitchels, de overbu ren, lijkt het wel of ze een hele verdieping hebben bijgebouwd, zo groot is de kerststal die ze op het dak hebben gezet. Bovendien hangt met alleen de tuin vol bonte lam pen. maar is er verlichting langs alle dakgoten, deurposten en raam kozijnen getrokken Het geheel Inkt 's avonds op het spectaculaire sluitstuk van een reusachtig vuur werk Soms betrap ik me op de hei melijke wens dat het ineens met geweldige knallen en vuurpijlen uit elkaar begint te spatten S/aar die gedachte onderdruk ik gauw, want daar\'oor mag ik de Mitchels te graag MARC DE KONISqK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17