\Katwijkse >gezin lAanhane -maakte |droomreis %iet Cherokee Chief fnalë £eidóe@oma/nt u\ 'eg Een van laatste liefste wensers reed als een prinses met gezin door ongedachte dreven &7ha ATWIJK Tegen de segn» jiencie achtergrond 1 een schitterend ge- iurde westelijke hemel de diep aangezette jsteltinten van een i-16| rfstige zonsondergang elde zich vorige week 'de zandvlakte van de [evelder Slag, tussen dwijk en Zandvoort, commedia dell'arte- ■ijfje af. Drie keer, keer, vooruit vijf ondernam Katwij- Wil Aanhane vanaf vloedlijn met een zich n tank aanstellende ir een aanval op de Ie, mulle opgang naar vaste, zekerheid bie- le asfalt van het ver- ?h badcentrum, waar iderwijl twee auto's inden te wachten op ;ieke sporters die er surfplanken op Wil- monteren. Elke po- mislukte, met die xkrachtige, opper- %5?chtige, allereerlijkste lp, de allernieuwste, niet eerder gepresen- rde, maar nu al be- inderde Cherokee ief. [gelijke kreten uit een quiz had iunnen slaken als je Aanhane in I donker bezig had gezien. Ten raad stapten z'n vrouw Nel ipderen Mascha en Eddy uit rijdend safari-fort om het ge it te verminderen. Kragen op, maar huiveren, want de zuid- straf en de Noordzee :f maar aankolken als een on- dat zich op elke in de buurt Ie sterveling wilde storten. We st./fiden aan de voet van een blan- Q255|duinformatie toe te kijken, ter- fötograaf Henk van den Ende innavolgbare wijze de brandstof slindende Chief in een hinder-, trachtte te lokken. Wil Aanha- om9f(kan het Katwijkser?) manipu- rde alle beschikbare schakelin- gaf honderd procent gas en velde: „God zegene de greep" zei hij, als Katwijker, natuurlijk t, want de Heere houdt niet van isspelen, maar hij had het kun- i denken. En hij redde het; gie- r- d ën vol gas. Volgend jaar spre- ze er bij de Aanhane s en con- ten nog over. Het was het bewo- i slot van een kostelijke dag vol intuur: een van de laatste win- lë deelnemers van de Liefste ns-actie van de 75-jarige Leidse irant had z'n portie binnen. ziel bloot begon maanden geleden met brief aan de krant, geschreven r de Katwiikse mevrouw Nel P ihane-Cornelissen, die haar ihuis eraan verbond. Ze legde jen i t ziel bloot wat mij veel later, 8. de dag waarop het opperste ge- nd aan haar geopenbaard werd, ).- b f verwonderde, want ze bleef zo 100 intaan als het maar zijn kon -r: 3at ging zo: „Ik ben 34 jaar, ge- uwd en heb twee kinderen. Wij 7 30 geen auto, nooit gehad en I a fen ër waarschijnlijk ook wel it een krijgen. Nu zou ik dol- ig een tourtje willen maken in grote Amerikaanse Ranger *r of jeep. Dat lijkt me het ein- het klinkt misschien wel onno- maar af en toe droom ik er ge- Mijuri van. Mijn man heeft al eens >0.ii frobeerd om voor mijn verjaar- een dag zo'n auto te huren, ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 zame Porsche cabriolets, de Rolls Royce Corniche van bijna 150.000 guldentjes, de Daimler die voor het laatst in '64 van de Engelse lopende band liep. Daar staat ie nu. onge- restaureerd en om de donder niet voor de verkoop bestemd, alleen voor het rijke gezicht. Ik kan wel doorgaan natuurlijk. Met die unie ke Pontiac '41, een onvervalste Hollywood-wagen, waarvan er in dat oorlogsjaar slechts hooguit 40.000 zijn gemaakt, waarna ook deze Amerikaanse industrie over ging op het vervaardigen van oor- logsmaterieel. Een Ford V-8 van '47. Het oudste glansstuk van de verzameling: een Pontiac uit 1933, waar je je schoonmoeder, achterin op een bankje in de open lucht, een behoorlijke kou kon laten opdoen. En dan een Aston Martin van '57, winnaar in zijn categorie en de mooiste auto van het Concours d'E- légance in Zandvoort, dit jaar. Alle maal sprookjes in ruste, in de auto showroom van een vriendelijke gastheer van een gezinnetje dat nard op weg was naar onbekende avonturen langs onbekende wegen. Zwaaien onderwei Want daar had Wil Aanhane wel enige moeite mee. Hij mag dan een uiterst bekwaam en gewetensvol buschauffeur zijn, zijn geografische kennis en oriëntatievermogen schieten helaas danig te kort en zelfs z'n Nel, die toch echt wel een kippetje-de-voorste is, kon het niet allemaal meer bijhouden in het vrij slechte weer. Maar wat wel erg mooi was, dat was dat zwaaien on derweg. Nel: „Dat waren dan men sen met net zo'n kar als waarin wij zaten. Vrij zeldzame vogels dus. En die knipperden dan met hun lich ten. Echt ouwe jongens krente- brood. Net zoals die bonken van motorrijders doen als ze collega's tegenkomen. Jeetje, wat voelde ik me rijk! Hè Wil? We keken en wer den bekeken". Nu is gewillige Wil wel wat ge wend op het gebied van paarde- krachten, en hij had dan ook geen moeite met het ontdekken van al die technische mogelijkheden die de enig echte, onvervalste Jeep, ge wijd aan een oeroude, sinds een eeuw uitgeroeide Indianenstam, de Cherokees, hem bood. Een stuur dat je in twee standen kunt zetten. En een hendel die de power over zet op elk van de vier wielen. En een stereo-radioinstallatie. Daar zat het gezin hard de Top-40 bij mee te zingen; „Over die kikkers ook", wist Nel nog. Maar goed. Daar zat Wil achter het stuur als heerser over alle knoppen, met een vrouw aan zijn zijde die zich zelden zo happy gevoeld had. De Aanhanes keken zich de ogen uit. Nel zag een „aparte vogel", een roofvogel of zo, omtrent Doorn. Wil observeerde bij het passeren van de Utrechtse heu velrug een groene specht. Ze hou den van vogels, de Aanhanes. Van dieren in het algemeen. En daarom had Eddy ook zijn kunststoffen Pink Panther meegenomen. Die werd wel in een hoek geslingerd, maar de roze panter kon de rit in elk geval meemaken. Nel Aanhane: „Alleen het weer hè. Maar niet erg hoor; als je maar eens geniet". Nou, dat zat bij haar dan wel goed. In de jeep, die volgens Van der Klugt jr. „een rage is ge worden; daar komen velen op af, vooral op de kleinere jeeps". De aanschaf is wel vrij kostbaar (40, 50 mille), maar de levensduur is enorm, en je ziet nog prima exem plaren uit de jaren vijftig rijden. Maar volgen we liever de Aanha nes op moe's reis uit 1001 nacht die bijna een hele dag duurde. Ik hoef de Wil niet te vragen waar hij de zijnen allemaal naar toe had ge bracht Hij zou het niet weten. Maar Nel had toch het hoofd koel gehouden. Eerst waren ze even langs Nels moeder (met voetklach ten) in Noordwijkerhout gereden. Daarna ging het in oostelijke rich ting. Ik heb er niet bij gezeten, maar ik kon het me voorstellen: chauffeur Wil in alle kalmte en Nel, blij als een kind, die rust maar verstoren. Wil Aanhane: „Een su perautootje hoor. Hij draait zalig en stuurt licht, met een pink kom je in de rondte. En vreselijk soepel rij den hè, je voelt niets door de boch ten". Nel: „Het was alsof je door de wolken reed". Maar ja, het regende dan ook wel behoorlijk. Voorbij Utrecht verliet Wil Aanha ne, gestuurd door een motorische zeggingskracht, de ritksweg en koos voor bospaadjes. Vaak, al te vaak zelfs, reden ze in de rondte en kwamen weer uit op een punt dat al eerder was bereikt. Wil kon dat ook niet helpen; hij is nu eenmaal zo gebonden aan een vaste route. Maar al doende bereikten deze Liefste Wensers op een gegeven moment Zeist (dat hadden ze ten minste op een bord zien staan; Nel: „Nou ja, wij komen anders nergens; dat rondtuffen zijn we niet ge wend") en daar werd op een „kas teel" koffie gedronken Nel: „Puur deftig, met Engels porselein en een koffieketeltie. O ja, het heette 't Kerckebosch, en het was van de Bilderberggroep". Eddy, die z'n va der al eerder had aangespoord: „Pa. scheur nou eens een keertje!", had het bedrag onthouden: 36.50 Een echte Bilderbergprijs. De Aanhanes passeerden plaatsjes waar ze nooit eerder van gehoord Een droom Het zat erop, met de zoveelste uil- gave van onze L.C.-Liefste Wens- actie Het was een spannende ge weest. die ik op enige afstand met groeiende verbazing heb gevolgd. De Aanhanes hebben er onzegbaar genot aan overgehouden, en boven dien manchetknopen van de HAI met een jeep erop. Nel had het „erg mooi" gevonden, „als je geen hand voor ogen zag door al die regen; mieters was het'". En toen ze dat zei, zag ze er verwaaid en betove rend uit, en dat heeft Wil, zonder enige twijfel, ook kunnen constate ren. En later, bij de Langevelder Slag. zei ze hoi hoi tegen het zand. Toen ging het over het strand en het zand in het donker, door val kuilen voor de laatste aanloop. Als beschrijvend toeschouwer zette ik de kraag op. want er zat een kouw- tje in de lucht Maar het was prach tig geweest, deze ronde van een feestelijk evenement Een laatste „statement" van Wil Aanhane: „Voor haar, voor Nel, was het een droom. Maar het was ook erg man nelijk. Dat heb ik gemerkt TON PIETERS Foto's: Henk van den Ende ww. Nol, Cherokee Chtef-v oor- em-dtg hadden. Ja, Doorn, dat wel, en er dwars doorheen, met die mariniers. Dat wist Nel wel. Eddy zijn zus Mascha hield zich vrij rustig; ik heb geen vrij opzienbarende uit spraken uit haar mond kunnen op tekenen; het enige dat ik me kan herinneren was. dat ze in Wasse naar de tv aan wilde zetten vond het niet leuk dat er geen terreintje gevonden was „om er eens lekker te kunnen crossen". Overigens ventileerde hij. dat ie architect wil de worden; later: „dat verdient lek ker veel en dan koop ik videoban den!". Nel: „Eddy, hou eens op". Bij Leersum werd het verste punt bereikt en daarna ging de vol maakt geschapen jeep weer west waarts, langs Bodegraven (Nel heeft daar vroeger gewoond en ze zag „de tuin nog eens een keertje terug, sinds 28 jaar"), Waddinx- veen. Boskoop en voort, voort. Eddy: „Pap, kun je nou niet een beetje meer gas geven?". Nel: „Je gaat vanavond maar meteen naar bed, als we thuis zijn. O nee, want dan hebben we nog zo veel om over te praten Toen de jeep Wassenaar had be reikt (Nel:„Even paraderen langs de Kievit"), was de tank biina leeg. Dat wees wel mooi op een benzine verbruik van 1 op 6, 1 op 5. Tenzij meneer Van der Klugt jr. er min der dan een volle tank in had laten gooien, omdat hij had besomd dat het verbruik rond 1 op 9 lag. Maar Nel Aanhane bleef onverminderd zichtbaar genieten en haar ogen schoten steeds maar vuur. Eigenlijk heerlijk, zo'n Liefste Wens-gang- ster in optima forma. In de verlate duinen naderde het eindpunt. De keuken van Duinoord, het hotel dat bijna de winterslaap heeft be reikt en de plaats van ons rendez vous na die Wensdroom, sloot om drie uur Daarom vergreep ons ge zelschap zich aan tosti s en appelge bak met likken slagroom en koffie en melk en frisdrank. In het zuid westen begon de bewolkte hemel op te klaren, met pastelstrepen te gen het vallen van de avond. Wil: „En nou maar sparen voor zo'n auto! Nou, nee hoor. Ik zou wel een camper willen hebben. Zo een zag ik er ook bij de HAI staan vanmor gen. Maar ja, wat wil je, als bus chauffeurtje!" Astublieft, de sleutels voor Wil Aanhane uit handen van W. R. van der Klugt jr. maar dat bleek niet mogelijk. Als wij met z'n vieren aan het fietsen zijn en er komt zo'n machtige kar langs, roepen de kinderen: Mam, mam, daar komt je auto en ik kijk dan net zolang tot ik hem niet meer kan zien. Dit is dus mijn lief ste wens Wel, Nel heeft het geweten. Haar enthousiasme begon 's morgens om half tien en acht uur later had het nog niet aan kracht ingeboet. De geestdrift van moeder moet dochter Mascha (11) en zoon Eddy (9) een hart onder de riem hebben gesto ken. En ook vader, Wil Aannane, een doodgoeie, nuchtere NZH-bus- chauffeur (het gezin heeft, volgens mij, ook geen auto nodig, want het kan zich makkelijk verplaatsen, onder „beroepsdekking" van pa) genoot zichtbaar van Nels opgeto genheid. „Gaaf hè? Jongens, daar ben ik nou weg van. Zalig! Moet je die banden zien. Ik vind het nog veel leuker dan m'n man. Die zou het liefst direct de skiën er boven op binden en meteen doorgaan. Een vierwielsaandrijving; jippie wat hartstikke goed hè? Alleen er naar kijken is al leuk. En dan mo gen we er nog in zitten ook. Dat is helemaal te dol". En zo ging het maar door. Nel Aan hane, van huisuit Cornelissen, bleef glunderen en genieten, terwijl haar vader de ouverture van een grandi oze mobiele dag voor de familiege schiedenis met z'n camera vastleg de en een goede buur video-opna men maakte. De Aanhanes mogen dan geen eigen auto hebben en prijsstelten op een lange rit met een wenswagen, hun setting is up to date en laat nauwelijks te wensen over: paar weken vakantie in Frankrijk en dan huurt Wil er een auto. Zo gaat het ook. De start was in Rijnsburg, waar on der het regime van W. C. van der Klugt sr. de Hollandse Auto Im portmaatschappij HAI „hai" zegt tegen iedere potentiële klant die daar binnenkomt. Vaak voor een jeep-achtig geval, maar ook wel voor een peperduur super-exem plaar uit de nog niet zo erg lange historie van de automobiel. We vie len meteen in de verzorgde handen van W. R. v.d. Klugt jr., die (toen de Aanhanes al in juichstemming met een volle tank op weg waren naar het volmaakte geluk van dolle Nel) me inleidde in de lucratieve geheimen van het HAI-bedrijf, sinds 1975 in Rijnsburg gevestigd na eerder in Leiden aan de Zoeter- woudseweg geopereerd te hebben. Even een visitekaartje: importeur voor American Motors Company, AMC, voor Benelux en voor Neder land de invoerder van de enig ech te jeepvoertuigen, zoals ontwikkeld uit de Willy's jeeps, de sprinkhanen die onze bevrijding in 1945 zo ron kend hebben begeleid. Dan doet de HAI ook nog in de Aston Martin Lagonda, een Engelse auto van bo ven de twee en een halve ton. En dan nog fungeren de Van der Klugten als Renault-dealer voor Rijnsburg e.o. Ik bleef nog even in de kraakhel dere showroom en verbrandde er, in gesprek met de junior van HAI, bijna m'n tong aan de gloeiende koffie in het plastic bekertje. Maar toch: wat een toneeltjes daar. Om dat ik zelf autoblind ben. moest ik me laten voorlichten over die zeld- Winnares Nel Aanhane achter het stuur van de stoere maar luxe jeep.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13