•e eerste afdaling bepalend: je raakt xslaafd, of je doet iet nooit meer...." 3abRT LEIDEN IDS BOBSLEEDUO KWAKKELSTEIN EN [OEK OP ZOEK NAAR NATIONALE TOP QtidwOowiant ZATERDAG IS DECEMBER 1984 PAGINA 11 gei fmi water in zwembaden is ook niet meer wat het is nccoi. Vroeger, toen de re- ftieleden van deze rubriek jong waren, vroeger kon water wel eens gemeen ld zijn in een zwembad, ren temperaturen van ver Ier de twintig geen uitzon- ling. Tegenwoordig is dat zoals wij allen weten Iheel anders. \en woordig halen waterpo- icheidsrechters stoute spe- f dan ook op de kant; vroe- - werden diezelfde stoute Iers gewoon een minuutje ger in het water gehouden, mensen, dat was pas een pelingsperiode. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk (Met bijdrage van Paul van der Bijl) - Tijdens de in 1982 jden Europese titelstrijd junioren hield de combi- Van de Leidse Studenten fee Club slechts de Japan- ichter zich. Een prestatie ,1983 tijdens de Europese iioensehappen (senioren) fer dan geëvenaard werd. alleen dienden bijvoor- Polen en Italië hun jere in het tweetal te er- fen, ook kon worden ge beerd dat de achterstand werkelijke topteams s" vier seconden per af- bedroeg. Een achter- fee in datzelfde jaar nog porden gehalveerd. In [rberg immers, kende het studentenduo aan de |nog maar een negatieve I van twee seconden. Een [ontwikkeling die beslist tripliceert dat dit jaar de .jgtionale doorbraak van »n Kwakkelstein (stuur- 22 jaar) en Cees Broek —fier, 27 jaar) mag worden jcht. In de bobsleesport (t men nu eenmaal niet lie, maar in honderdsten ims duizendsten van se in. Ook al omdat die laat je seconden ongetwijfeld 1 ir snel zullen zijn wegge- als die eerste twee, heeft ,eidse bob-duo voor dit an ook een andere, meer doelstelling: het gat met 'I ationale top nog verder tinen en als het kan, vol- wegwerken. man Kwakkelstein: „Op tment zijn we het vierde van Nederland. We heb- drie ploegen voor ons. ïn die twee jaar eerder je bobslee zijn begonnen ardoor nogal wat voorde kken ons hebben genoten. Heil bijvoorbeeld dat ze al pn de Nederlandse se- fhebben gevormd, bete lok dat ze in die tijd fi- fle steun hebben geno- fcetgeen niet wegneemt I Leidse slee tegenwoor- V aardig dicht in de buurt Je nationale top-drie naar en glijdt. Broek: „We fel moeten knokken om Een bobslee in volle afdaling. De sport is er de laatste jaren een stuk minder gevaarlijk op geworden. terug te komen, maar de belo ning is er ook naar. De ver schillen worden in ieder geval erg klein". De kans dat Kwak kelstein en Broek in februari Nederland mede vertegen woordigen tijdens de Wereld kampioenschappen die dan in het Zwitserse Sankt Moritz worden gehouden is ook zeer nadrukkelijk aanwezig. Niet alleen bestaat de mogelijkheid dat de Leidenaars zich tijdens de binnenkort te houden strijd om de Nationen Cup recht streeks zullen plaatsen, ook is daar de nog bestaande redelijk grote mogelijkheid dat er van de drie Nederlandse topbobs nog een zal wegvallen. LSBC Indien de Leidse combinatie zich voor Sankt Moritz kwali ficeert, zal dat dqpr de Leidse Studenten Bobslee Club van zelfsprekend als een groot suc ces worden ervaren. Het zou ook een nuttig succes beteke nen, de vereniging kan im mers wel de .nodige bekend heid gebruiken. Kwakkelstein, bestuurslid van de LSBC (remmer Broek is lid van de Raad van Advies) beaamt: „We mogen dan in november van dit jaar het eerste lustrum hebben gevierd, een grote be kendheid geniet onze vereni ging nog niet. Desondanks mag Leiden, met Utrecht en Hilversum tot de bolwerken van de Nederlandse Bobslees port worden gerekend. Leiden heeft in die vijf jaar van haar bestaan bewezen een waardig Bondslid te zijn". De LSBC die 20 actieve en 45 wat minder actieve leden telt, „doet" overigens niet zoals de naam suggereert uitslui tend aan de bobsleesport. De vereniging houdt zich bezig met de meeste sleedisciplines. Bobsleeën en rodelen, zowel op de baan als op de weg, en ook het hier wat minder be kende Skeleton kan derhalve in Leids studentenverband worden beoefend. Het afdalen met de tegenwoordig 200 kilo wegende bobslee in 1894 door twee Britse Lords in Sankt Moritz „ontdekt" is echter wel de meest populaire „sleetak" binnen de club. Een niet ongevaarlijk tijdver drijf, weten ook Kwakkelstein Remmer Cees Broek (links) en stuurman Marthin Kwakkelstein met de eigen slee in ..starttraining' procent concentratie". en Broek. Het duo, dat zoals zovelen in het Oostenrijkse Igls de bob-opleiding volgde: „Bobsleeën kan gevaarlijk zijn, maar de nadruk ligt dan wel op kan", verduidelijkt het tweetal, om vervolgens een drietal oorzaken van crashes aan te halen. Een slechte con ditie („Je bent afhankelijk van je reactievermogen, dus moet je het een avond voor de afda ling niet laat maken en zeker niet te veel drinken"), slecht onderhouden materiaal („Als je de slee niet steeds contro leert, vraag je om grote proble men") en onoplettendheid („Bobsleeën vereist honderd procent concentratie") worden door het duo als hoofdoorza ken van ongelukken aange duid. Veilig Indien je als beoefenaar van de bobsleesport die gevaren echter goed realiseert, is deze vorm van sleeën niet overdre ven gevaarlijk, menen Kwak kelstein en Broek: „Er is de laatste tien, vijftien jaar ook nogal wat aan de veiligheid van de bobsleesport gedaan. Vroeger had de bob bijvoor beeld uitsluitend een kap" voor, de remmer zat helemaal onbe schermd. Ook had je toen in de bochten geen overkappin gen, waardoor je met bob en al de baan kon uitvliegen. Je merkt trouwens de laatste ja ren heel duidelijk dat de sport redelijk veilig kan worden be oefend. Ernstige ongelukken gebeuren nauwelijks meer". Ondanks die wetenschap kan bobsleeën best een beangsti gende bezigheid zijn. Een con statering waarin het duo zich wel kan vinden. „Er zijn twee angstige momenten in een bobslee-carriëre, de eerste af daling en de eerste crash. Bij de eerste afdaling weet je niet wat je te wachten staat. Je stapt in een ding waarvan je alleen maar weet dat ju het zelf niet meer kan laten «top pen. Je weet vooraf dat je ver plicht bent de hele rit uit te zitten, ook als het je helemaal niet bevalt. En dan kan een minuut heel erg lang duren..." Iets wat ook het geval is bij de eerste crash, herinnert Broek zich. „Je hebt van vroeger ge hoord dat het erg gevaarlijk was om te crashen, dus dat idee heb je heel duidelijk in ie hoofd op het moment dat de slee voor de eerste keer op z'n zij gaat liggen. In de praktijk valt het vervolgens dan echter wel mee, alleen dat schurende geluid van de zijkant op de baan, vlak bij je oor, dat ver geet je nooit meer". In tegen stelling tot de eerste crash, is de eerste afdaling overigens wel bepalend voor de verdere toekomst van de potentiële bobsleeër. „Of je raakt onmid dellijk verslaafd, of je doet het nooit meer", stelt het tweetal onomwonden, „een andere mogelijkheid is er gewoon niet". Kostbaar Geld speelt zeker bij het op ni veau beoefenen van de bobs leesport een belangrijke rol. „Bobsleeën is inderdaad een kostbare sport", stellen de Leidse studenten. „Om een beetje leuk mee te doen moet je bijvoorbeeld al vier, vijf keer naar het buitenland om daar afdalingen te maken. Nou, dat soort tripjes kosten geld, dat is duidelijk. Daarbij is er dan nog het materiaal. Of je nu een slee huurt, zoals wij in het begin ook hebben gedaan, of een slee koopt, het is duide- Het ontgaat de familieleden achter deze rubriek volledig waarom Jo deze opmerking nu zo nodig moest maken (en dan nog wel tijdens het Jaar feest, in het openbaar!). We bedoelen maar: wij kunnen ons niet voorstellen dat Van Marle zich bijvoorbeeldtot zijn familie uit Rijnsburg richtte. Wij zijn dan ook van mening dat de bondsvoorzitter betaald voetbal secretaris Jan Huij- bregts gewoon onder vier ogen had moeten vertellen dat hij zich in het vervolg voor de verandering best wel eens normaal én welwillend zou kunnen opstellen tegen over kleine amateurbroer tjes" als datzelfde Rijnsburgse Boys. Opdracht Nu we het toch over Rijns burgse Boys hebben: de spe lers zullen dat uitje naar Eindhoven hoogstwaarschijn lijk niet snel vergeten. Elf doelpunten, 't is niet niets. Toch konden de meeste spe lers na afloop van de afstraf fing, in de fraaie, voorname lijk in de kleuren rood en wit afgewerkte catacomben van PSV, nog wel lachen. Met name Jack Manuputty had het eigenlijk best wel naar z'n zin. De buiten voetbalveld en tennisbaan immer met een walkman getooide, nog altijd zeker niet lange vrije verdedi ger vond ook dat hij reden had vrolijk te zijn. ..Ja toch? Ernie Brandts verliest van avond exact één kopduel. En tegen wie doet-ie datNiet te gen Driebergen, niet tegen Gillissen, nee, tegen mij. Nou, dan heb ik toch geen reden om te treuren? Zoals het hele team trouwens volgens Manuputty geen en kele reden had om bedroefd bij de pakken neer te zitten. „Rijnsburgse Boys heeft van avond aan z'n opdracht vol daan", verraste Manuputty de omstanders. „Trainer Lagen dijk had er op gewezen dat het heel belangrijk zou zijn met name de eerste twintig minuten zonder tegendoel punten door te komen. Wel nu, er is die eerste twintig mi nuten ook geen goal ge scoord". En inderdaad: het electroni- sche scorebord in het PSV- stadion gaf exact 20.23 minu- op het Universitaire Sportcomplex. „Bobsleeën vereist hooderd lijk dat je er de nodige centen in moet investeren". Zelf behoeft het koppel al eni ge tijd geen slee meer te hu ren. Kwakkelstein en Broek waren in de gelegenheid een slee tweedehands over te ne men en deden dat dan ook „Ook dat gegeven heeft bij onze progressie een grote rol gespeeld. Aan een gehuurde slee moet je telkens weer wen nen, om vervolgens, als je na zeg een week gewend bent ge raakt, weer verplicht in een andere te moeten stappen. Wat dat betreft is een bobslee net een auto, elke wagen rijdt net iets anders". Het is voor Kwakkelstein en Broek overigens niet bij die 7.000 gulden bedragende in vestering gebleven. „Je bent de hele zomer bezig met sleu telen aan de slee. Nu hebben we gelukkig een bedrijf ge vonden dat ons tegen kostprijs aan de nodige zaken wilde helpen, maar ook dan kost het dus nog geld..." Sponsoring Sponsors liggen voor de Leidse combinatie echter niet voor het oprapen. „En dat is niet zo vreemd", meent Kwakkel stein. „In wezen zijn wij niet interessant genoeg voor kleine sponsors omdat de wedstrijden in het buitenland plaatsvin den, terwijl we gewoon nog niet goed genoeg zijn voor gro te sponsors". Mede om in die situatie verandering aan te brengen, wordt door het twee tal ook in de zomer hard ge traind. Behalve kracht- en looptrainingen (de laatste on der leiding van AV Hollands sprinttrainer Roel Hendnks) werken de studenten ook zeer regelmatig starttrainingen af. Plaats van handeling is dan vaak het Universitaire Sport complex aan de Wassenaarse- weg. Kwakkelstein. beslui tend: „Daar is een recht stuk asfalt van een meter of dertig waar we redelijk kunnen trai nen. Maar het blijft in vergelij king met de topteams uit het buitenland natuurlijk behel pen, zeker in de winterperio de. Ik bedoel maar, de Oost- duitse teams komen per sei zoen aan zo'n 600 afdalingen Als wij in diezelfde periode aan een totaal van 80 komen, vinden we dat al mooi._" GERT-JAN ONVLEE Opdracht... ten aan op het moment dat Valke van afstand het eerste Eindhovense doelpunt reali seer de den zullen Nederlandse rtbeoefenaars zoveel inter zonale steun hebben geno- jals de pioniers van het na tale bobsleewezen. Waar Hollanders zich ook ver- \iden, bij welk land ook id geïnformeerd naar bobs- ïennis, de mannen van het land bij de Noordzee tden overal met open ar- 0 ontvangen. 1 opvallende openheid, ken Wij van Hutspo(r)t, J gewend aan dat soort za- j, dan onmiddellijk. ir nee, wordt vervolgens gelijk, er is niets opval- fe aan. Om als Olympische fef in het vierjaarlijkse pro- fnma te kunnen worden 'en om en, dient die tak van (t onder andere in mini- vijfentwintig landen te jden beoefend. Nederland jdde zich indertijd als zes- wintigste land aan bij de rnationale bobfederatie, '.met een eerste reserve fef je voorzichtig omsprin- niet waar? jerigens is het de redactie - deze rubriek nu duidelijk jrom het Koninklijk Ne- \ands Korfbal Verbond nu feren druk doende is ande- f an den te interesseren in Je. Het draait na- Wjk allemaal om dat ma- (he getal...) nvallend l zal nooit een hoogvlie- worden in het Leidse 'wf. Al sinds jaar en dag left de club in de onder- Afkoelen... sfe regionen van de afdeling. Daar kon ook de vorig seizoen in dienst getreden trainer Jo- han van Luijk geen verande ring in brengen. Nu is het bij sommige clubs gewoonte de trainer de laan uit te sturen als de resultaten tegenvallen. Zo niet bij VNA. Sterker nog, het is Van Luijk zelf die van z'n contract probeert af te ko men. Reden: gebrek aan kwa liteit in de spelersgroep. „Zelfs al zetten ze hier Rinus Mich els neer, dan wordt het niets", verzuchtte Van Luijk na afloop van het duel tegen ZLC. VNA laat z'n oefen- meester echter niet gaan. Waardoor Van Luijk er maar het beste van probeert te ma ken en af en toe eens wat ex perimenteert. „Ik heb ze van daag maar 'ns wat aanvallen der laten voetballen", meldde Van Luijk afgelopen zondag. „En, hoe ging het?", vroegen Wij van Hutspo(r)t nieuwsgie rig- Waarop Van Luijk z'n keel schraapte en schuchter mee deelde: „Nou eh... 7-0 verlo ren... Onzin De Koninklijke Nederland- sche Voetbal Bond de KNVB, inderdaad is met om en nabij de miljoen leden veruit de grootste sportbond van Nederland. Van een voorzitter van zo'n omvang rijke bond zou je, zo op voor hand, dus mogen verwachten dat-ie voornamelijk zinnige dingen zou zeggen. Welnu, helaas zat dat er afgelopen weekeinde niet zo duidelijk in bij eerste man Jo van Marle. In zijn toespraak ter gelegen heid van het jaarfeest van de nu 95-jarige bond beweerde hij tenminste bijvoorbeeld dat de bestrijding van het vanda lisme op de voetbalvelden ze ker geen zaak is die voorna melijk de KNVB raakt En „Waterpolo is een spel dat volgens bepaalde regels moet worden gespeeld. Twee be langrijke regels zijn: 1. scheidsrechters zijn het gezag tijdens de wedstrijd, hoe be perkt de capaciteit van de scheidsrechter ook mag zijn; 2. waterpolo is, binnen het ge zag van de scheidsrechters, een hard spel van geven en nemen. Incasseringsvermogen is daarbij belangrijk. In Veenendaal is tegen beide re gels zwaar gezondigd". Aldus De Zijl/LGB voorzitter Thorn Joor in De Zijl/LGB post, omdat na het bloembak- incident in Veenendaal wel licht de indruk is ontstaan „dat het bestuur, en dus ook ik. zulke uitwassen onder be paalde omstandigheden zou goedkeuren". Het is duidelijk: Joor en de zjjnen doen dat gelukkig, vinden Wij van Hutspo(r)t zo'n opmerking doet op z'n minst wat merkwaardig aan. Wij van Hutspo(r)t zouden in ieder geval niet weten welke instantie die bestrijding van dat vandalisme dan wel „voornamelijk" zou moeten „raken De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie misschien? Onzin (2) Het was overigens niet de eni ge stelling van Van Marle die de redactie van deze rubriek deed grimlachen. Zo was er ook het feit dat de voorzitter het stijgende aantal korte ge dingen waarmee de bond de laatste tijd wordt geconfron teerd „betreurde". „Het aan zien van de KNVB wordt daardoor schade toegebracht", zei van Marle. „Het moet toch mogelijk zijn problemen in de toekomst als vrienden, als le den van dezelfde familie op te lossen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11