Biotechnologie uit VS naar Leiden 4 Van Aardenne zal spijt betuigen in Kamer In Genève ook praten over kruisraketten EG presenteert tuinders alsnog gepeperde rekening wee vrouwen runnen in oekomst voor 3iageslacht zorgen Bom- verzekering nog steeds onzeker Oranje bewondert zilver Reserves CeicUe Coma/rit Uitgave Westerners, behorende tot Sijlhofi Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Le.den, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen tel 071 313677 Giroil03M3Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hooidreddcteur U.Hallewds, Chei redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (jitsl.aut.betaling).kwarl53[f 65,68 laar! 250,86 Vrijdag 14 december 1984, 76e jaargang no. 23068 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) l 0,59 per mm, kleinties f 0.41 per mm Wolkenvelden en vrijwel overal droog Vannacht om streeks 2 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 5 graden. Matige zuidelijke wind. Zon op 08.42; onder 16.28. Sehev hoog water: 7.56 en 20.14; laag water: 3.19 en 16.00 Iongersnood dreigt v|or 500.000 mensen Afghanistan" 1IJS Ongeveer een half miljoen ïsen in Afghanistan dreigen de komen- ivintermaanden het slachtoffer te wor- van een gebrek aan voedsel als gevolg aanvallen van Sovjet-troepen. Dit heb- westerse medische en humanitaire or- isaties vanochtend in Parijs bekendge- ikt. Woordvoerders van in Frankrijk ationeerde particuliere medische hulp- Bnisatie zeiden dat de westelijke provin- Herat en de noordoostelijke provincie akhshan in het bijzonder zijn getroffen de droogte. Het samengaan van deze Dgte met toenemende militaire operaties de Russische bezettingsmacht kan lei tot een grote hongersnood. Militair verdwaalt in Valkenburgse grotten VALKENBURG Voor de 21-jarige dienstplichtige korporaal I. Janssen van de Luchtmacht Onderofficieren School in Gil- ze-Rijen is een verkenningstochtje door de Valkenburgse grotten uiteindelijk toch nog goed afgelopen. De korporaal was met 24 van zijn collega's op oefening, waarbij de nacht werd doorgebracht in de grotten van Valkenburg. In de loop van de nacht ging Janssen „even op verkenning uit". Toen de anderen 's ochtends vroeg het bivak opbra ken, werd hij vermist. Gidsen hebben uren lang de kilometerslange gangen van de grot ten doorzocht. Om twee uür 's middags werd de vermiste korporaal gevonden. Vrachtwagen botst op colonne Drie Franse militairen zijn gisteren in West- Duitsland om het le ven gekomen, toen een Griekse vracht wagen met volle vaart op het laatste voertuig van een mili taire colonne botste. De reddingspogingen van de brandweer kwamen te laat. Op de foto wat overbleef van de militaire wa gen. >mpoenen t hennep TERDAM De Rotter- ïse politie heeft gisteren lag gelegd op een aantal jipoenen die niet waren ge- 1 met het door moeder na gemaakte vruchtvlees, met meer dan 25 kilo ^nep. De politie trof de spe- lading aan op het vlieg- Zestienhoven. De pom- jnen waren per vliegtuig Jgevoerd. In verband met pompoenentruc heeft de jitie drie Rotterdammers ^gehouden. Inenten gewond ij schietpartij rMadrid )EN lDRID Onbekenden jricht 'te11 vanochtend bij een lietpartij in Madrid drie po- eagenten verwond. Het in- ■n, ei ent vond plaats bij het ge- pent ijv waar de regerende Soci- ische Partij (PSOE) in Hul igres bijeen is. De politiea- l*- nten waren leden van een ïciale anti-terreur eenheid, door functionarissen ge- [d. De reden van de aanslag i vanochtend nog niet dui- •jk. gina 15: Spaanse socialis- j waaarschijnlijk ak- lord met NAVO-lidmaat- DEN HAAG Diverse nieuwe biotechnologi- sche bedrijven in de VS hebben grote belang stelling voor het oprich ten van een Europese vestiging in het gebied Delft-Leiden. De komst van de biotechbed rijven Centocor Incorporated en Molecular Genetics Incorporated (MGI) naar Leiden is al zeker. Volgend jaar komen minstens nog drie ande re ondernemingen naar ons land (waarvan één in Leiden) en dat zullen niet de laatste zijn. Centocor en MGI zeggen voor Nederland te kiezen vanwege het wetenschappe lijke topniveau, de voor ex port gunstige ligging van de Randstad, de politieke stabi liteit en het aantrekkelijke investeringsklimaat. Dit heeft de Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) gisteren bekendgemaakt. Centocor Europe gaat in '85 met acht personeelsleden van start. Dat aantal moet in 1990 tot 235 man uitge groeid zijn. Voor Centocor wordt al een vestiging ge bouwd, maar voorlopig zal het bedrijf op een terrein van de Leidse Universtiteit van start gaan. MGI wordt in '86 in Leiden verwacht. Financieel zijn de zaken rond. Het contract is wegens enkele technische onvolkomenheden nog niet getekend. De MIP spreekt wel over onderhandelingen in een „zeer vergevorderd stadium". MIP De MIP gaat in beide on dernemingen deelnemen. In het geval met GMI moet dat resulteren in Mogen bv. Dat bedrijf gaat zich in Leiden bezighouden met de verede ling van zaden en gewassen met behulp van DNA-re- combinant-technieken. In Mogen bv zouden in '88 on geveer 25 mensen in dienst moeten zijn. Centecor werd in 1979 in Californië opgericht door de in 1969 naar Amerika ver trokken Nederlander dr. H. Schoemaker. Hij is één van de voorbeelden van acade mici in de VS, die eigen be drijfjes beginnen. Schoema ker is nu directeur van Centocor, dat in de VS aan de beurs is genoteerd en 130 hoofdzakelijk hooggeschool de medewerkers telt. De onderneming boekte over de eerste negen maanden van 1984 een winst van 346.000 dollar Centecor heeft nu de blik gewend naar Europa. Hier voor is Centecor Europe op gericht, waarin de MIP voor 10 procent deelneemt tegen betaling van 2,5 mil joen dollar. Centocor stopt eveneens 2,5 miljoen dollar in de Nederlandse dochter en houdt een belang van 90 procent Centocor wil in Leiden stof fen gaan produceren waar mee na inspuiting in het li chaam aangetoond kan worden in hoeverre het hart is aangetast na een i farct. Een ander produkt zal zijn zogenaamde antilicha men die met radio-activiteit worden geladen en w mee kan worden aange toond hoever aanwezige kanker is uitgezaaid. Pag.16: Delft-Leiden: in ternationaal centrum voor biotechnologie. 877a l. tel. 0 ,BURG Ontwikkelingen in de biotechnologie maken het 51 (gelijk dat twee vrouwen in de toekomst voor nageslacht zor- Dat kan volgens prof. A. Rörsch, buitengewoon hoogleraar de medische faculteit in Leiden en lid van de raad van be ur van TNO, door twee eicellen samen te smelten, zoals dat ook al kan met lichaamscellen kan, en deze tot embryonale wikkeling aan te zetten. rsch sprak over deze toekomstige ontwikkelingen gisteren tij- 9rf/9ens een voordracht in het kader van de Oldendorff-lezingen de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Volgens Rörsch ma- die ontwikkelingen in de biotechnologie het noodzakelijk 2r nieuwe wettelijke regels op het gebied van de voortplan- komen. Want de technologie maakt het volgens hem moge dat er een lichamelijk hoog gekwalificeerd „stamboekmens" beschikking komt. „En zal niet ieder ouderpaar het beste 'ukt op de vrije markt willen verwervën?" zo vroeg hij zich Rörsch wees er op dat er in de Verenigde Staten al firma's die bevruchte eicellen op de markt (willen) brengen. (ADVERTENTIE) FITNESS 84 rai 12-16 december '84 Alles over fitness-, trainingsapparatuur, zwembaden, sauna's, solaria en voeding. «o« vri|. 14 dec 10-17 en 19-22 uur za 15 dec. 10-17 uur zo 16 dec. 10-17 uur leidooi voor cyc ijere verkoop e„' ineesmiddelen j®' EN HAAG De toegeno- 100 en mondigheid van de pa- ur0( int rechtvaardigt een veel ijere verstrekking van ge- smiddelen dan op het mo ut toegestaan is. Een vrijere idel zou bovendien in over- jJjgj nstemming zijn met het stre- Sn naar deregulering; een ge- ngere overheidsbemoeienis let de „dagelijkse gang van iken". Dit zei vanmorgen de rzitter van de Nationale voor de Volksgezond- J. Hendriks, op de leden adering van de Neder- e farmaceutische indus- in Den Haag. LEIDEN Het is nog steeds onzeker of de gemeente collectieve verzekering tegen inbraak zal afsluiten voor de bewoners van de Mors, die woensdag hun huis uit moeten in verband met de demontage van de bom. Aan het eind van de ochtend had de verzeke ringsmaatschappij nog steeds geen uitsluitsel gegeven. Wel is gezegd „dat het heel moei lijk zal worden". Het Bomco- mité heeft inmiddels de ge meente en defensie aansprake lijk gesteld voor alle eventuele schade. Omroep Rijnland zal dinsdag en woensdag via een kabelkrant uitzendingen ver zorgen over de ontmanteling van de bom. Dinsdagavond wordt vanaf tien uur informa tie gegeven over de precieze gang van zaken tijdens de ont ruiming en woensdag zal de ontruiming zo nauwkeurig mogelijk gevolgd worden. De uitzending wordt doorgegeven via het kanaal van Tv 5. „Pag 3: Pas bij demontage blijkt hoe gevaarlijk deze bom is" (ADVERTENTIE) Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 zie pagina 18 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wprdt nog dezelfde avond nabezorgd. Prinses Margriet heeft gisteren in het Centraal Museum in Utrecht de tentoonstelling „Zeldzaam zilver uit de Gouden Eeuw" geopend. De expositie loopt tot 10 februari. Op de foto bewondert prinses Margriet zilveren beker. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als de Eu ropese Commissie haar zin krijgt zal iedere Neder landse tuinder vanaf 1 ja nuari gemiddeld 2400 gul den per maand extra voor zijn gas moeten gaan beta len. De tuinders zullen de extra be dragen voor hun gas mogelijk op tafel moeten leggen nu de Europese Commissie van ons land heeft geëist dat de verla ging van de gasprijs voor tuin ders ongedaan wordt gemaakt. Die verlaging, van- vier cent, vond plaats op 1 oktober van dit jaar. De EG eist ook dat het bedrag dat de tuinders hebben uitges paard door de verlaging wordt teruggevorderd. De gasprijs zou op 1 oktober 46,4 cent worden, en op 1 januari 50 cent. Door de verlaging beta len de tuinders nu 42l/: cent. De eisen van de Europese Commissie zijn inmiddels bij het ministerie van landbouw en visserij gedropt. Het minis terie zal ae Europese Commis sie nog dit jaar gegevens moe ten verstrekken over de gas- pnjsverlaging. Als de Europese Commissie besluit dat de uit Den Haag ge komen gegevens de prijsverla ging niet rechtvaardigen zal zij een verbod uitvaardigen op de lagere gasprijs. Tegen het ver bod kan ons land dan in be roep gaan bij het Europese Hof van Justitie. Het EG-bestuur meent dat de gasprijsverlaging niet in over eenstemming is met in 1980 gemaakte afspraken. Toen werd overeengekomen dat de gasprijs voor tuinders zou wor den opgetrokken tot de gas prijs voor de industrie. De gas prijs zou de industrieprijs moe ten bliiven volgen Men ziet het besluit van 1 oktober dan ook als oneerlijke concurren- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van Aardenne (Economische Zaken) zal openlijk erkennen dat hij verkeerd heeft gehandeld door in 1980 het parlement te „misleiden" over een afspraak met RSV. Ook is hij van plan te be loven dat zoiets nooit meer te zullen doen. Dit is de verwachting in de partij van de bewindsman (WD), nu deze heeft laten weten dat hij volgende week dins dag in de Tweede Kamer een verklaring wil afleggen. Volgens ingewijden wil de minister op deze wiize de vertrou wensrelatie tussen hem en het parlement herstellen. Begin deze week eiste de CDA-fractie, bij monde van haar voorzitter Bert de Vries, dat Van Aardenne het boetekleed zou aantrekken. Al leen op die wijze zou de minister het voor de christen-democra ten aanvaardbaar kunnen maken dat hij aanblijft. In CDA- kring wordt het Van Aardenne zwaar aangerekend dat hij te genover de RSV-enquêtecommissie heeft verklaard het recht te hebben de Kamer leugens-om-bestwil te vertellen. Bij de VVD denkt men nu dat Van Aardenne volgende week met een verhaal zal komen, dat uit twee delen bestaat. Enerzijds zal hij herhalen dat het landsbelang het hem in 1980 onmogelijk maakte de waarheid over een afspraak met RSV te vertellen. Daarbij kan hij erop wijzen dat anders afnemers, met wie RSV in onderhandeling was. waarschijnlijk hun financiële eisen zou den hebben opschroefd. omdat ze wisten dat de staat garant stond. Maar anderzijds zal de minister erkennen dat hem dat nog niet het recht gaf de Tweede Kamer te misleiden en zal hij beloven in voorkomende gevallen anders te handelen. Als het om delicate zaken gaat, heeft een minister immers het recht te zwijgen, daarbij een beroep doend op het „belang van de staat". EUROPESE NAVO-LANDEN TOT VS: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Navo-bondgenoten zijn ongerust dat de middel lange afstandsraketten niet de hoogste prioriteit krijgen bij de komende onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie, die op 7 januari in Genève beginnen. Tijdens de bij eenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de Navo in Brussel hebben zij gisteren daar om grote druk uitgeoe fend op de Amerikaanse collega Shultz om hen nauwkeurig op de hoogte te houden van het verloop van de komende bespre kingen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, die geregelde consulta tie in het vooruitzicht stelde, eiste daar tegenover dat hij de onderhandelingen met de Rus sen kan ingaan vanuit „een eensgezinde positie van de partners". Hij bedoelde daar mee dat plaatsing van de 572 middellange afstandsraketten op het vaste land van West- - Europa volgens schema door moet gaan. Shultz had daar mee bijzonder het oog op Bel- gie. dat steeds grotere aarze ling toont om in maart al met het installeren van 48 kruisra ketten te beginnen. De Neder landse minister van Buiten landse Zaken. Hans van den Broek, voelde zich niet aange sproken. „Het Nederlandse standpunt mag en kan niet worden uitgelegd als het niet nakomen van een overeen komst. Wij houden ons daar aan. Als op onze peildatum, 1 november 1985, blijkt dat plaatsing onvermijdelijk is, dan plaatsen we". onderhandelingen De Zwitserse senaat is voor toetreding van dit Alpenland tot de Verenigde Nahes. Met dat gisteren gevallen besluit is de parlementaire behandeling van dit onderwerp afgerond. Maar nu moet de bevolking het er nog mee eens zijn. En dat wordt pas duideli|k in het voorjaar van 1986 als een volksstemming wordt gehouden. Maar de Zwitserse bevolking heeft nogal reserves als het om dergelijke verbintenissen aangaat. Wij in Nederland weten al jaren met beter dan dat het moet Wat met moet, maar wel mag is een verbintenis van u met de Leidse Courant. Na veertien dagen proef weet u (ook) met meer van opzeggen. I "D/^XT De Leid* Couraal wil ik beel 14 degen proberen geheel mibbpeod mant. Antwoordnummer 998,2500 VD Dm Haag 'CuidócSouomvt l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1