amer en vakbeweging willen ering trekken uit RSV-rapport Onaanvaardbaar" betekent niet altijd hetzelfde .oopkracht weer heet iangijzer in industrie-cao Kamer dringt bij Rietkerk aan op 32-uurs banen Kamer wil een nader onderzoek naar betalingen Marine Onenigheid met VVD-lid Korthals niet opgelost Van Agt en Wiegel twijfelen aan blanco cheque Ministerie wijst gebruik diensten „proefmens" af 'NENLAND CcidócSotwant dinsdag 11 december 1984 pagina 9 lidmaatschap Engwirda van )V-commissie onjuist I HAAG D'66-fractieleider M. Engwirda had beter geen j kunnen zijn van de RSV-commissie, zo oordeelt de commis- in haar rapport over de werkwijze en procedures van de nmissie, geschreven door lid tweede vice-voorzitter Joekes VD). Engwirda was in de onderzochte periode woordvoerder i zijn partij bij de RSV-debatten in de Kamer. Engwirda Jt dat hij op dit punt een voorbehoud heeft gemaakt, al heeft j wel begrip voor de opvatting van zijn collega-commissiele- ïn. »ekes verklaarde dat het tijdens de werkzaamheden van de iquêtecommissie steeds duidelijker is geworden dat de combi- [atie van commissielidgetuigefractievoorzitter „een niet zo Yg gelukkige" was. Hij sprak van een „objectief oordeel" over [ngwirda. 99 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het standpunt van CDA en VVD over de misleiding door Van Aardenne stak nogal af tegen wat voor zitter Van Dijk gisteren zei op de persconferentie van de enquêtecommissie. „Acht van de negen leden achten het feit dat onjuiste, misleidende informatie is ge geven, zo ernstig, dat zij een sterk afkeurend oordeel heb ben willen geven. Dit raakt aan de levensader van de par lementaire democratie. De Tweede Kamer moet er van uit kunnen gaan dat informa tie van de regering juist is. Het is volstrekt niet te aan vaarden, dat door een minis ter in een overleg met de Tweede Kamer onjuiste infor matie werd gegeven. Het ging bovendien over een hele vita le beslissing. Daarom zeggen wij: wat hij (Van Aardenne) deed is onaanvaardbaar". Van Dijk kwam ook met een verklaring, waarom de minis ter valse informatie had ver strekt. „Uit interne stukken van Economische Zaken is ons gebleken, dat men daar wist hoe schadelijk het was voor Van Aardenne als hij alle informatie had gegeven. Bovendien, als Van Aardenne begin 1980 de Kamer wel had meegedeeld dat het niet door gaan van de ROS 400 miljoen zou gaan kosten, dan had Ka mer had kunnen zeggen: richt die ROS dan toch maar op". Volgens Van Dijk betekent de term „onaanvaardbaar" ech ter niet dat minister Van Aar denne naar huis zou moeten worden gestuurd. „De Kamer moet zelf beslissen of zij ons oordeel overneemt. Wij als commissieleden hebben daar al een oordeel over. Maar dat verplicht ons niet tot welk ge drag in de Kamer dan ook". Ook vice-voorzitter Van Dam bleek er zo over te denken. „Wij hebben naar eer en ge weten gerapporteerd. De Tweede Kamer is vrij een an der oordeel te geven". Tweede vice-voorzitter Joe kes ontvouwde later op de avond, in de tv-rubriek Den Haag Vandaag, de redenering dat „onaanvaardbaar" niet al tijd echt „onaanvaardbaar" is. „Het is een politiek gevoelige term. ja. Maar het is heel iets anders of het over een minis ter wordt uitgesproken of door een minister. Ik had niet verwacht dat zoveel mensen dat onderscheid niet zouden kennen". Twee debatten Naar verwachting zullen er in de Tweede Kamer twee de batten gevoerd worden over de RSV-enquête. CDA en VVD zijn er voorstander van dat er eerst gedebatteerd wordt met de Enquêtecom missie. Vervolgens zou er een overleg moeten komen van de Kamer met het kabinet. Frac tieleider Nijpels: ..Daarin moet de regering haar conclu sies bekend maken voor het huidige en toekomstige be leid". Volgens De Vries is het van groot belang dat de Kamer zich in die debatten concen treert op de hoofdzaken. „De reputatie van de Tweede Ka mer heeft toch al een deuk opgelopen. We moeten elkaar nu niet in de haren vliegen. Geen politieke kibbelarijtjes. Het gaat erom wat er moet gebeuren om affaires als van RSV te voorkomen". (Van onze parlementaire redactie) |)EN HAAG Uit het ndrapport van de parle mentaire enquêtecommis- RSV moeten lessen letrokken worden voor steun aan bedrijven, eze mening is de Twee- Kamer unaniem toe- daan, zo blijkt uit de feacties op het eindrap- ort van de commissie. let CDA vindt dat er een [volstrekt duidelijke" afbake ning moet komen tussen de rerantwoordelijkheden van 1 overheid en die van het drijfsleven. Het bedrijfsle ren moet zelf de beslissingen nzake de bedrijfsvoering blij- ren nemen. Het CDA wil ook (lelderheid over de voorwaar- waaronder bedrijven fcerheidssteun krijgen. De jamer moet, desnoods ver ouwelijk, zo volledig moge- jk over de steunverlening üvorden geïnformeerd om controlerende taak naar rehoren te kunnen vervullen, christen-democraten wil- i nadrukkelijk een eind haken aan eventuele extra pende herzieningen van steunregelingen voor bedrij ven, van de positie van rege ringswaarnemers, de toetsing van fusies, regelingen voor de benoeming van commissaris sen en directies bij bedrijven en de positie van de Nationale Investeringsbank. Bij de PvdA is men ervan overtuigd dat er in bepaalde gevallen gekozen moet wor den tussen het overnemen van het bedrijf door de staat, of de onderneming overlaten aan de vrije marktkrachten. De PvdA wil overname van bedrijven door de overheid niet bij voorbaat uitsluiten. Niet op stoel van ondernemer Volgens het VNO is nu aange toond dat de overheid haar mogelijkheden om op de stoel van de ondernemer te gaan zitten niet moet overschatten. „Het resultaat is dan een heil loze verstrengeling van belan gen en vervaging van verant woordelijkheden, die een nor male uitoefening van de on- dernemerstaak en een goed functioneren van de onderne mingsorganen in de weg eloningen (zoals bij RSV is staan", aldus het VNO. tebeurdj voor bestuurders __i ondernemingen die over heidssteun krijgen. Volgens de werkgevers mag behoud van werkgelegenheid op de korte termijn geen overheersend motief zijn voor het verlenen van overheids- „Het is van belang dat steun aan een noodlijdend be overheid erg terughoudend drijf. Het VNO vindt voorts met het sluizen van grote dat het bestuur van een on- imen geld naar het be- derneming moet opstappen, jfsleven", aldus VVD-frac- als blijkt dat het geen kans eleider Nijpels. ziet het bedrijf economisch PvdA wil met voorstellen verantwoord te leiden. •ner op de uitgaven van Ministeries te verbeteren, larnaast wil men ingrij- RS V-rapport een „bescha mend proces onthult van te ver doorgeschoten overheid singrijpen in bedrijven zonder enige kans op voortbestaan". De belangrijkste les is, dat bij het verlenen van bedrijfs steun de zakelijke benadering voorrang moet hebben boven de politieke. Wil de overheid toch bijsturen, dan moet zij voldoende afstand tot het be- drijfsgebeuren houden. Overi gens is volgens het NCW ook duidelijk geworden dat dwang van de overheid om bedrijven te doen samenwerken of te fuseren, geen oplossing garan deert van individuele bedrij ven. Vinger in de pap De FNV vindt dat ook de vakbeweging een vinger in de pap moet krijgen bij steunope raties aan bedrijven. De vak bonden moeten mogelijkhe den krijgen om bij dit soort operaties invloed uit te oefe nen. Steun aan bedrijven zou alleen gegeven moeten wor den na raadpleging van de vakbonden, aldus de FNV. De vakcentrale merkt verder op dat het gebrek aan een duidelijke visie op een te voe ren industriebeleid de belang rijkste oorzaak is geweest van het „totaal verzanden" van de steun aan RSV. Aangetoond is nu dat een dergelijke beleids visie „een keiharde nood zaak" is. Het CNV constateert „verbijs terd en verontrust" dat alle controlerende instanties (mi nisters, ambtenaren. Tweede Kamer en commissarissen van RSV) de ramp bij RSV niet hebben kunnen voorko men. Het CNV vindt het te recht dat de commissie aanbe velingen doet om steunverle ning aan bedrijven beter te begeleiden. De kamerleden Van der Burg (CDA) en Rempt (VVD), resp. lid en plaatsvervan gend lid van de enquêtecommis sie, toonden gis teren bij de aan bieding van het RSV-rapport aan de Kamer aande len in het kolen- graafproject in de VS, een van de miljoenenver- slindende activi teiten van RSV. DEN HAAG Er moet aan nader onderzoek ko men naar de betalingen die door het ministerie van Defensie in 1980 en 1981 aan RSV-marine- werven zijn gedaan. Een aanbeveling daartoe van de parlementaire enquê tecommissie RSV moet opgevolgd worden, aldus de fractieleiders van PvdA, CDA en VVD. Volgens Den Uyl (PvdA) mo gen de betalingen van Defen sie niet onopgehelderd blij ven. Hij zei van mening te zijn dat de Kamer zelf het na dere onderzoek moet gaan doen. VVD-voorman Nijpelr pleitte voor een nader onder zoek door externe deskundi gen nu de enquêtecommissie de problemen al boven water heeft gebracht. Ook CDA-lei- der De Vries zei zo n onder zoek te willen. Volgens voor zitter Van Dijk van de enquê tecommissie dat het nadere onderzoek in ieder geval niet door de enquêtecommissie moet worden gedaan. In de beide bovengenoemde jaren deed Defensie op aan drang van Economische Za ken aanbetalingen voor de bouw van fregatten bij RSV. die aan Griekenland werden doorverkocht. Defensie wilde daarmee de bouw van nieuwe fregatten veilig stellen. RSV gebruikte het geld echter voor het dekken van verliezen el ders in het concern. Aange zien Defensie geen zekerhe den van RSV voor het geld had gevraagd moest men in 1983. toen RSV in surséance van betaling ging. het geld opnieuw opbrengen. DEN HAAG De en quêtecommissie heeft een deel van het minder heidsstandpunt van het VVD-lid Korthals buiten het eindrapport gehou den, omdat deze daarin kritiek uit op een werk wijze waarmee hij in eer ste instantie zelf akkoord was gegaan. Volgens commissievoorzitter Van Dijk heeft Korthals zich met zijn verklaring aan de pers „buiten de com missie gesteld". Zoals bekend heeft Korthals vooral bezwaren tegen het waarde-oordeel dat de enquê tecommissie heeft verbonden aan het handelen van minis ter Van Aardenne in 1979 en 1980. Korthals deelde het oor deel van de commissie niet dat Van Aardenne de Kamer in april 1980 „ronduit mislei dend" heeft ingelicht. Het feit dat de commissie dit „onaan vaardbaar" noemt, is volgens Korthals een politiek waarde oordeel, dat niet de enquête- maar de Kamer moet vellen. Bezwaar heeft Korthals ook tegen de conclusie, dat Van Aardenne in juni 1979 geen duidelijke machtiging had van het kabinet om alle ver liezen op de grote scheeps bouw en offshore van RSV integraal af te dekken (de z.g. blanco cheque). Korthals uit kritiek op de wijze waarop de commissie kennis heeft geno men van de besluiten van de ministerraad in deze zaak. Commissievoorzitter Van Dijk heeft, daartoe uitgenodigd door premier Lubbers, de no tulen van de betrokken mi nisterraden ingezien en daar over verslag uitgebracht aan de commissie. Korthals vindt een hierop gebaseerd oordeel niet juist. Volgens voorzitter Van Dijk had de commissie echter unaniem besloten dat alleen hij de notulen van de betrokken ministerraden zou Vice-commissievoorzitter Van Dam (PvdA) stelde vast dat het in de hele periode dat de commissie aan het werk is ge weest. nooit is voorgekomen dat een commissielid materi aal, dat werd aangedragen door een ander commissielid in twijfel had getrokken. „En per definitie dus ook niet bij zaken die Van Dijk aan droeg", aldus Van Dam. Korthals verdedigde zijn min derheidsstandpunt met de stelling, dat de commissie zo 'min mogelijk waardeoorde len dient uit te spreken. Voor zitter Van Dijk wees er daar entegen op dat het minder- heidsstantpunt van Korthals betrekking heeft op twee geï soleerde punten: „Het hele eindrapport staat vol met waardeoordelen. Waarom zou dat niet mogen". 5-voorzitter |/an Dam, voor- litter Van Dijk en irlichter Henk Mulders bij de alichting van RSV-rapport t de pers. DEN HAAG Oud-pre mier Van Agt, minister- -president van 1977 tot 1981, en Wiegel, vice-pre mier in die periode, vin den ook dat de zoge naamde blanco cheque van Van Aardenne voor RSV van 1 juni 1979 in overeenstemming was met de opvatting van de ministerraad. Zij hebben dit de enquêtecommissie onlangs laten weten. Commissievoorzitter Van Dijk zei gisteren bij de aanbieding van het eindverslag, dat de huidige commissarissen van de koningin in Friesland en Noord-Brabant zich aanslui ten bij wat Andriessen, des tijds minister van financiën, hierover in een brief aan de commissie heeft uiteengezet. Van Dijk voegde hier echter aan toe dat uit de notulen van de besprekingen in de minis terraad geen machtiging tot afgifte van een blanco cheque is gebleken. Van Dijk heeft deze (vertrouwelijke) notulen als enige commissielid mogen inzien. De bewuste vergade ring van de ministerraad waarin een besluit over RSV viel werd voorgezeten door minister Van Aardenne Van Agt en Wiegel waren hierbij niet aanwezig. Volgens Van Dijk spruit de |g| mening van Andriessen voort |H uit zijn interpretatie van het gebeuren in de ministerraad. Het uiteindelijke besluit over steun aan RSV met betrek king tot de grote scheeps- nieuwbouw (ROS) is mistig, maar bevat geen machtiging tot een blanco cheque. [STERDAM De ipkracht wordt op- luw een heet hangijzer de onderhandelingen er een nieuw tweejarige voor de industrie. Industriebond FNV eist 1985 en 1986 namelijk t een verkorting van de rkweek tot 36 uur, ook een zenlijke koopkrachtverbe- ing. Als de koopkracht door rerhoopte ontwikkelingen h achteruit gaat, dan moet nen een maand overleg gen over compensatie van loontegenvaller. Dit maakte gisteren landelijk cao-coördinator J. Schermer bekend, bij de presentatie van het eisenpakket waarmee de Industriebond de onderhande lingen voor de nieuwe tweeja rige cao's ingaat. Vorige week zijn de onderhandelingsbrie- ven naar de belangrijkste be drijfstakken gestuurd: de groot- en kleinmetaal, Philips en Akzo. De onderhandelin gen beginnen in januari. De Industriebond wil ten be hoeve van de koopkracht een prijscompensatie van ander half procent in 1985 en van nog eens anderhalf procent in 1986. Daarnaast claimt de bond voor volgend jaar een éénmalige uitkering ineens van één procent van het jaar salaris met een minimum van driehonderd gulden en in 1986 nog eens éénmalig twee pro cent (met een minimum van zeshonderd gulden). Volgens Schermer zijn „zeer spannende onderhandelingen" te verwachten, omdat de werkgevers tot nu toe weinig bereidheid tot concessies heb ben getoond. Schermer, wij zend op de sterk verbeterde resultaten in de industrie: „Als het nodig is zullen we een har de confrontatie niet uit de weg gaan". RIEMELS iniccKfM, wier zo to£. tsu&NierflistK 5& ryineaxiFeeiwiE DftCEN. B6H6Ö2SJE 'H èeepg fsah' IK 6ew NferoooP \SN ik ÉÉN HEL&WrtL I j \JxL LEIDSCHENDAM Het mi nisterie van Volksgezondheid zal geen gebruik maken van de diensten van de Hagenaar J.J. Kruizinga, die zich als verklaard tegenstander van dierproeven had aangeboden als „proefmens". In een brief aan Kruizinga schrijft de Ve terinair Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid namens staatssecretaris Van der Reij- den „het dringende" in Krui- zinga's voorstel wel te onder kennen maar van oordeel te zijn dat daar „onder de gege ven omstandigheden geen ge bruik van behoort te worden gemaakt". Volgens het ministerie heeft de Hagenaar slechts oog voor één zijde van een groot pro bleem. Er zijn volgens het mi nisterie ook mensen die ver antwoordelijkheid dragen voor andere concrete vraagstukken, die met de huidige stand van de wetenschappelijke kennis „helaas alleen maar door dier proeven kunnen worden bena derd". Het ministerie voert boven dien aan dat de overheid al wel het nodige doet ten aan zien van het dierproeven be leid, al erkent zij dat er nog het nodige moet gebeuren. Kruizinga heeft in een reactie verklaard dat niet hij, maar de overheid in eenzijdig denken uitmunt, hetgeen volgens hem duidelijk blijkt uit het ant woord. Hij heeft aangekondigd door te gaan met zijn actie te gen dierproeven. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) gisteren aange spoord met kracht te blij ven streven naar het in stellen van 32-uurs banen bij de overheid. PvdA, CDA en VVD dienden daarover moties in, die bij de minister niet op bezwaren stuitten De bewindsman wees er echter op dat het scheppen van 32-uurs banen bij de be- drijvennog op problemen stuit. Rietkerk vindt dat het schep pen van banen van 32 uur zo wel in het bedrijfsleven als bij de overheid moet plaatsvin- Bij de departementen liggen nu echter wel plannen om 32-uurs banen te creëren. Riet kerk hield de kamer voor dat het de bedoeling is door het jongeren aan werk te helpen. Bovendien kunnen 5900 ouderen profiteren van de herbezetting als gevolg van de arbeidstijdverkorting. Rietkerk beloofde zieke amb tenaren dat hun uitkering, die met 5% omlaag gaat. zal wor den aangepast, als in het cao-overleg met het bedrijfsle ven wordt bereikt dat de be drijven de verlaagde ziekte- -uitkering blijven aanvullen tot 100% Harde acties krakers vaak noodzakelijk voor succes LEIDEN Harde acties van krakers hebben vaak succes omdat gemeentebesturen er geen raad mee weten en er daarom aan toegeven. Dit is een van de conclusies van een studie van de Leidse universi teit naar de effecten van de kraakbeweging op de besluit vorming van gemeentelijke overheden. Het onderzoek werd verricht in Dordrecht, Den Bosch, Utrecht en Nijme gen. Volgens onderzoeker drs. W.J. van Noort waren harde acties van de kraakbeweging nood zakelijk om succes te boeken. Argumenten van de krakers hadden nauwelijks zin, maar wanneer de krakers harde ac ties toepasten, zoals verzet bij ontruiming en bezetting van openbare gebouwen, dan ga ven gemeentebesturen vaak toe. In veel gevallen alleen maar om moeilijkheden te voorkomen. De vier onderzochte steden hebben een actieve kraakbe weging. die onderling sterk verschillen Met uitzondering van Dordrecht zijn deze groe pen sterk geradicaliseerd. Sindsdien is de Kraakbeweging op zijn retour. Er wordt min der gekraakt en het publiek geeft niet zo veel steun meer. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9