erzet in raad Noord wijk ;egen belastingverhogingen Hoogste punt bereikt Wegsleepregeling valt in goede aarde Actie Sassenheimse school voor Braziliaanse jeugd Boom voor Mallinckrodtveld jnbtelijk overleg over tijdelijk woonwagenkamp lencfld®011^? forma0* ^"CeldoeSomant ilDEN/REGIQ fiiidaeSomanl DINSDAG 11 DECEMBER 1964 PAGINA 7 De bouw van de zeventien flatwoningen aan het Lis bloemplein door Horsman Co B V. in opdracht van de woningbouwvereniging Volksbelang" gaat gestaag voort. Twaalf weken nadat de eerste paal de grond in is gegaan, werd onlangs het laatste betonnen dakelement gelegd, waarmee tevens het hoogste punt werd bereikt. Het in aanbouw zijnde complex, van de hand van archi tect W. F. A. Veldhoven te Lisse. omvat vijftien drieka merwoningen met balkon en twee woningen voor min- dervaliden. In mei 1985 kunnen de woningen worden be trokken. ECG-apparaat van bank voor sportkeuring LISSE Het Medisch Sportkeuringsbureau in Lisse kan dankzij de plaatselijke Rabobank een nieuw keuringssys teem hanteren. De bank heeft namelijk ECG-hartcontrole- apparatuur geschonken. Daardoor kan het Lisses bureau voldoen aan de nieuwe manier van keuren die halverwege 1985 wordt ingevoerd Het geld voor de apparatuur wordt donderdagavond feestelijk overhandigd tijdens de opnings- ceremonie van het vernieuwde bankfiliaal. Jongeren tot 18 jaar houden de de preventieve keuring bij schoolartsen of het keuringsbureau, de groep van 18 tot en met 40 jaar moet een sportgerichte vragenlijst invullen en (eens in de drie jaar) een medische keuring ondergaan en sporters van 40 jaar en ouder moeten een maal per jaar een volledig medisch keunngsonderzoek ondergaan waarbij ook via een ECG (hartfilm) de hartfuncties worden bekeken. Ook vetgehalte en bloed worden onderzocht. Met het door de bank aan het Lissese bureau geschonken apparaat kun nen drie personen gelijktijdig worden gekeurd op de maan dag en dinsdagavonden Het bureau is in 1982 opgericht en zetelt op het sportpark van de FC Lisse. In het eerste jaar meldden zich 1205 sportlieden hierbij aan om onderzocht te worden. yembadtarieven omhoog in Katwijk VIJK Schoorvoetend is de raadscommissie financiën •avond akkoord gegaan met het trendmatig verhogen van irembadtarieven. Een verhoging die in feite al was vastge- bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het vol- I jaar maar door de verantwoordelijke wethouder W. van Plas vorige week opnieuw ter discussie werd gesteld in de ■commissie voor woningbouw, economische zaken en ont- Jting. Toen verklaarde een meerderheid van de raadsleden tegen de stijging met drie procent omdat men van mening 'dat het bad zich hierdoor nog meer uit de markt zou prijzen, ■gisteravond kwam dat facet uitgebreid aan de orde waarbij iet name door de CDA-er J. van Leeuwen op gewezen werd lan het huidige, overkapte vijftig meter bad nog wel het no- schort. Hij pleitte in eerste instantie voor het bevriezen van irieven totdat de plannen voor een nieuwe accommodatie ïliseerd zou zijn maar ging uiteindelijk toch met de rest van jmmissie akkoord met de voorgestelde verhoging akkoord, meest belangrijke argument gold hierbij dat men niet wilde gkomen op een eerder genomen beslissing. De trendmatige loging betekent een stijging van 3 naar 3,10. Brandje op Endegeest OEGSTGEEST Een schuur op het terrein van psychia trische inrichting Endegeest is gister avond in vlammen opgegaan. Het ge bouwtje stond op de nominatie gesloopt te worden. De brand brak uit rond tien uur. De brand weer had het vuur snel onder controle. Televisiezaak geplunderd NOORDWIJK Inbrekers hebben de vorige nacht hun slag geslagen bij de radio- en televisiezaak van De Lange aan de Molenstraat in Noord- wijk. Er werden zes videore corders, cassetterecorders, een kleurentelevisietoestel en een radio meegenomen. De totale waarde bedraagt omstreeks 15.000 gulden. De dieven verwijderden de glas latten uit de voordeur en vervolgens het raam, waarna ze naar binnen konden stap pen. Vijfduizendste technisch specialist bij landmacht VOORSCHOTEN In Voorschoten is vorige week het vijfduizendste diploma Technisch Specialist uitgereikt, een certificaat dat zowel in het leger als in de burgermaatschappij geldig is. Vrijwilligers kunnen een contract van meestal vijf jaar afsluiten bij de Koninklijke Landmacht (KL), waar ze dan naast hun mili taire plichten een opleiding kunnen volgen als monteur van (bedrijfs)auto's. Na afloop van het contract krijgen ze een jaar salaris en kunnen met hun diploma in het bedrijfsleven aan de slag. De Koninklijke Landmacht levert sinds 1966 jaarlijks ongeveer 550 mannen en vrou wen met het diploma Technisch Specialist af. De KL werkt daarbij nauw samen met de Stichting Beroepsopleiding VAM in Voorscho ten. die gesubsidieerde vakopleidingen in de auto- en motorbranche verzorgt. Inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij een inbraak aan de Bernhard Zweerslaan in Voorschoten zijn het afgelopen weekeinde diverse sieraden, een filmcamera en een geldkist met documenten gestolen. De documenten werden later terugge vonden in Amsterdam. De waarde van de ont vreemde goederen is nog onbekend. Om zich toegang tot de woning te verschaffen werd de voordeur opengebroken. In de Rem- brandtlaan werd uit een woning een bedrag van 130 gulden, een gouden ring en een gouden horloge ontvreemd. De bewoners hadden de balkondeur niet afgesloten. Bij een juwelier in de Schoolstraat tenslotte werd in de nacht van zaterdag op zondag een etalageruit ingetrapt en werden zestien horloges ontvreemd. De waarde daarvan is ook nog niet bekend. De politie heeft een signalement van de dader. Weer transport naar Polen In tegenstelling tot wat landelijk aan de orde is met betrekking tot de transpor ten van hulpgoederen naar Polen, gaat de actie in de Bollenstreek onvermin derd voort. Nog niet lang geleden ver trok een groot transport uit Lisse en gisteren was het alweer zo ver. Ditmaal betrof het een transport dat vanuit ver schillende plaatsen in de regio kon wor den samengesteld en dat vanuit de Ho- bahohallen in gang werd gezet. Waar schijnlijk zal dit een van de laatste transporten zijn voordat de winter in valt, maar de organisatoren hebben reeds bekend gemaakt dat ze niet zul len stoppen dat de acties, want er moet nog heel veel hulp geboden worden en men hoopt dat men in die hulpverlening blijvend zal worden ondersteund. DA-Noordwijk wijst oholverbod af DRDWIJK De subsidie- ^rdening moet volgend jaar eens grondig worden gelicht. Dat stelden de £ties van het CDA en de gisteravond in hun alge- e beschouwingen. Er is in fracties ontevredenheid ge leid over het gevoerde be- 1 waarbij bestaande activi- gesubsidieerd worden tasis van een ingediende •oting en waarbij nieuwe Jviteiten in ieder geval bui- de de subsidieboot vallen, het kader van deze veror- ling stelde het CDA voor I eens te kijken naar het bleem van verenigingen en llingen als De Kuip. instellingen kunnen, zo woordvoerder L.G.J. imade, de bezuinigingen [k alleen opvangen door baromzet te verhogen, wordt steeds meer duide- f dat het alcoholgebruik, bij jongeren, een behoor- maatschappelijk probleem het worden is. Wij willen zover gaan dat we in na- jing van een andere bol- itreekgemeente (Sassen- im, red.) het gebruik van al- lol op straat willen verbie- i. Dat lijkt praktisch onuit- rhaar. maar we kunnen wel eens bezinnen op het ijpen van subsidies, op het r exploiteerbaar maken accommodaties". iVVD, PvdA en CDA stel- o overigens alle drie dat in kader van de bezuinigin- op de welzijnssector de V een soort garantie moet jgen voor een regelmatige sidie. Het CDA pleitte maast voor een onderzoek r het beter exploiteerbaar ken van de Rank zodat die centrale accomodatie in irdw.jk aan Zee gehand- fd kan blijven. NOORDWIJK Diverse fracties in de Noordwijkse gemeenteraad verzetten zich gisteravond in hun algemene beschouwingen tegen het voorstel van het college van B en W, ge daan in de ontwerp-be- groting voor 1985, de af valstoffenheffing met ne gen procent te verhogen. D'66-raadslid Th. van Rijnberk ging zelfs zo ver om bij het nog steeds ontbreken van een toeris- tich beleid en het uittrek ken van geld daarvoor de hele begroting en be lastingmaatregelen af te wijzen. Het CDA wil bij monde van fractievoorzitter L.G.J. Alke made weten wat de gevolgen zijn wanneer de gemeente raad besluit de reinigings rechten/afvalstoffenheffing niet te verhogen. Zijn VVD- collega K.J. Rubingh meent dat de gemeente weliswaar wettelijk nog ruimte heeft die belasting te verhogen, maar dat voor de meeste burgers „de rek er wel uit is", zeker gezien de stijging van andere woonlasten als de huren en gasprijzen. Hij gaat nog verder door te stel len dat het absoluut niet noodzakelijk is de onroerend goedbelasting (OGB) met vijf procent te verhogen en dat de hondenbelasting een ach terhaalde zaak is. Als die dan toch moet blijven, zo stelt Rubingh, dan zou hij alleen voor „extra" honden moeten gelden, de eerste (waak)hond zou ongèmoeid moeten wor den gelaten. De VVD gaat echter wel akkoord met de verhoging met negen procent van de afvalstoffenheffing, zij het dat deze fractie het wat onredelijk acht ten aan zien van de minst draag krachtige alleenstaanden. PvdA-fractievoorzitter me vrouw J.J. Voorham is juist daarom een uitgesproken te genstander van de stijging van de afvalstoffenheffing. Door toeristenbelasting in te stellen zou het bovendien volgens haar ook nog moge lijk zijn drie jaar achtereen de verhoging met vijf pro cent van de OGB achterwege te laten. Voor de minst draagkrachtigen bepleit me vrouw Voorham verder de mogelijkheid tot kwijtschel ding van bepaalde belastin gen en in het kader van hun financiële problemen vraagt zij ook om de instelling van een instituut voor budget voorlichting. De fractie van PPR en PSP is ook tegen de verhoging van de afvalstof fenheffing omdat het onre delijk is dat mensen die min der vuil leveren, evenveel moeten betalen. De toeristen belasting moet volgens deze fractie zo snel mogelijk wor den ingevoerd, hetgeen naar schatting 300.000 gulden op brengt. Samen met een iets minder vlotte afschrijving van het nieuwe raadhuis blijft er dan bijna een mil joen gulden over waarmee óf de lasten voor de burgers „bevroren" kunnen worden, óf er meer geld besteed kan worden aan voorlichting, woningbouw, sociaal cultu reel werk of werkgelegen heid. Gasgeld terug De PPR/PSP stelt ook voor de positieve meetverschillen bij het gas ten goede te laten komen aan de kleinverbrui kers Het gaat daarbij om 315.000 gulden en daarmee zou een verlaging van de gasprijs van 1,1 cent per ku bieke meter bewerkstelligd kunnen worden: dat is een derde van de verhoging van de gasprijs die de gemeente raad in november heeft vast gesteld. Met het doorvoeren van de voorstellen van PPR/PSP zou de gemeente volgend jaar 125.900 gulden minder aan inkomsten heb ben en dat is zo luidt het commentaar van deze fractie precies het bedrag dat B en W over hebben op de be groting. D'66 tenslote vindt dat de reinigingsrechten voor de bedrijven in een keer naar een kostendek kend tarief mogen worden opgetrokken. Verder uitstel van de invoering van toeris tenbelasting vindt Van Rijn berk echter onverantwoord. Het feit dat' B en W geen geld uittrekken voor een toe- rismebeleid en het feit dat men wel geld over heeft om bijvoorbeeld het nieuwe raadshuis versneld af te schrijven (850.000 gulden) leidden ertoe dat hij de hele begroting afwijst. NOORDWIJK Met name het CDA en de PPR/PSP hebben zich gisteravond tijdens de algemene beschouwingen duidelijk uitgespro ken voor de invoering van een wegsleeprege ling. Men verwacht niet dat de regeling overal voor oplossingen kan zorgen, maar „er zal in ie der geval een preventieve werking vanuit gaan", aldus CDA-woordvoerder L.G.J. Alke made en PPR/PSP-spreker C.M.J. Verweij. In het verlengde hiervan liggen het parkeerbe leid en het verkeersplan Noordwijk aan Zee waar de fractiewoordvoerders over spraken. De PvdA ondersteunde het al eerder door de VVD gedane voorstel deze zomer met de afsluiting van de kop van de Hoofdstraat te experimente ren en D'66 wil de huidige „onaanvaardbare" situatie oplossen door buiten de afsluiting tij dens de twee zomermaanden van de kop van de Hoofdstraat een obstakel te creëren bij de kruising Maarten Kruytstraat-Bomstraat waar door men gedwongen wordt af te slaan en de Hoofdstraat niet meer voor doorgaand verkeer kan gebruiken. Een andere door het D'66- raadslid Th. van Rijnberk aangedragen oplos sing is het omdraaien van het eenrichting ver keer in de Hoofdstraat. Overigens wees Van Rijnberk erop dat in het verleden parkeerpro blemen zich zelf opgelost hebben op plaatsen van kaalslag waarvoor geen nieuwe plannen bestonden: het plein naast het raadhuis, dat naast de St. Jeroenkerk, het Jan Kroonsplein en het Stille Zuie. Voor de toekomst liet hij zijn blik daarom vragend vallen op de plekken van het Kuurhotel, het Gat van Palace en het ter rein van De Landbouw. De PPR/PSP stelde tot slot dat wat deze fractie betreft de Hoofdstraat morgen al mag worden afgesloten. „Maar als er eenmaal voldoende parkeerplaatsen zijn gerea liseerd daar hameren de ondernemers op mag over de afsluiting niet meer worden gedis cussieerd". SASSENHEIM Door leerlingen en leraren van het Rijnlands Lyceum in Sassenheim is een groots opgezette kerstactie op touw gezet. Enkele jaren achtereen gebeurde dit voor de noodlijdende be volking van Afrika, waar voor een fancy fair werd gehouden met zelfge maakte kerstartikelen, die toen ruim 5.000 gulden opbracht. Deze keer gaat het om de jeugd van het district Lins in Brazilië. Het Rijnlands Lyceum is in contact gekomen met de Hille- gomse Els Koop, die momen teel 120 kinderen van 6 tot 18 jaar, onder zich heeft in een leef/werkgemeenschap in de stad Lins op 450 kilometer af stand van Sao Paulo, de groot ste stad van Brazilië. Hiervan zijn 40 jongens bezig op het land, en leren daarbij wat voor hen noodzakelijk is. De bedoe ling hiervan is dat deze zich later zelfstandig kunnen vesti gen. Voor kleding en leermiddelen is in totaal 14.000 gulden no dig. Dat is dan ook het doel van de actie van de Sassen heimse leerlingen. Deze week komen leerlingen huis aan huis in Sassenheim loten ver kopen. met als hoofdprijzen een video-recorder, fototoestel en home-computer. Alle prij- zen werden beschikbaar ge steld door Sassenheimse mid- denstandsbedrijven. Verder krijgt iedere Sassenheimer een cijfercombinatie in de bus, waarmee een rijwiel kan wor den gewonnen. Tot slot worden vrijdag 21 de cember in de aula van het Rijnlands Lyceum een rom melmarkt en een fancy-fair gehouden. Er zullen zelf ge maakte artikelen te koop zijn, en er zijn ook de bekende at tracties als een Rad van Avon tuur, grabbelton en ballengooi- tent. De rommelmarkt-fancv fair begint om twee uur 's middags. Mevrouw Rosenberg-Mal- linckrodt heeft gistermid dag door het planten van een boom definititef een nieuwe straat in Valken burg vervolmaakt. Het is de straat die vorig jaar de naam van haar vader kreeg, de majoor die zich in mei 1940 onderscheiden heeft door zijn moed tij dens de verdediging van het vliegkamp Valkenburg. Mevrouw Rosenberg ont hulde op 31 mei 1984 het straatnaambord van de nieuwe straat en kondigde toen al aan dat de familie als „bekleding" van de straat een boom wilde aanbieden. Gisteren kon zij haar toezegging zelf ge stand doen door een eik te planten op de hoek van het Majoor Mallinckrodt veld en de Middenweg. GSTGEEST Ambte en van de provincie en gemeente Oegstgeest len 19 december rond tafel gaan zitten om te iten over de plaats van tijdelijk woonwagen- np voor zeven plaatsen Oegstgeest. Dat is gis- middag afgesproken tij- as overleg tussen gede- teerde mevrouw drs. I. Inther van de provincie het Oegstgeester colle- ibtenaren van de provincie iben in Oegstgeest gezocht geschikte plaatsen voor een tijdelijk kamp. Zij zullen hun suggesties op 19 december aan de gemeente voorleggen. Burgemeester mr. S.H. Scheenstra toonde zich giste ren niet erg verheugd over de gang van zaken. „De gemeente Oegstgeest wordt eigenlijk veroordeeld tot het betalen van de kosten van een tijdelijk kamp, omdat er wat proble men zijn met de verwerving van de grond voor het defini tieve kamp aan de Haarlem merstraatweg. Toch heb ik het idee dat, als de procedures een beetje meezitten, we in de zo mer van 1986 dat definitieve kamp zouden kunnen hebben. Van de provincie moeten we echter gaan werken aan een tijdelijk woonwagenkamp op een andere plaats, zonder dat daar subsidie tegenover staat. Alleen het rijk geeft 5000 gul den per plaats", aldus de haer Scheenstra. Het is nog altijd onduidelijk waar het tijdelijke woonwa genkamp precies zou moeten komen in Oegstgeest. „We zijn bereid om met de provincie mee te denken over de plaats, maar het zal moeilijk worden om het tijdelijke kamp voor 15 mei te realiseren. We hebben zelf lang gezocht ijl de ge meente naar een geschikte plaats voor het definitieve kamp, en die liggen niet voor het oprapen", aldus burge meester Scheenstra. Het scheppen van een tijdelijk kamp is noodzakelijk gewor den omdat de provincie op korte termijn iets wil doen aan de overbezetting van het Leid- se woonwagenkamp aan het Trekvaartplein. Omdat staats secretaris G. Brokx heeft ver ordonneerd dat nieuwe woon wagenkampen niet meer dan 15 wagens mogen omvatten kan een kamp aan De Krom in Katwijk/Noordwijk minder groot worden dan aanvanke lijk was gepland, en moet el ders naar ruimte worden ge- Een luxe handdoek van 50x100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: POSTCODE/PLAATS: Dere ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per D kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS:: I Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (posbegel niet nodig). I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7