Mensenrechten zijn in 5ovjet-Unie radicaal anders ALEDONiË pijnlijke koloniale erfenis KAPERS WAREN ECHT GEK onrust op Frankrijk tobt opnieuw met Union Carbide wist van gevaren in giffabriek VTFTJW- Gorbatsjov blijft tweede man in Kremlin Van Gogh en Stedelijk weer open op maandag FUROHIT iUITENLAND CekLseSouoant DINSDAG 11 DECEMBER 1984 PAGINA 11 chu\t Laai r en heeft :n van risi :ROES: VENEZUELA 5TEUNT ARUBA tenru ït funi kgel. nenig EN HAAG Venezuela eft toegezegd jba financieel te steunen nu dat eiland in istige problemen is gekomen door de slui- 'an de Lago-raffinaderij. Dat heeft de lei van de Arubaanse partij MEP, Betico [egfroes. gisteren verklaard in Den Haag. Croes r i jakt deel uit van een Antilliaanse parlemen- |p ire delegatie, die deze week een bezoek "i engt aan Nederland. Om welke bedragen het de Venezolaanse hulp gaat kon Croes niet gen. Volgens hem willen de Venzolaanse oriteiten „liever een chèque uitschrijven ir de Arubaanse bevolking dan geld geven i een multinational". Venezuela is „politiek i'nteresseerd" in Aruba en wil daar geen so- ile onrust. Aruba is voor Venezuela van stra- gisch belang, aldus Betico Croes. Sigaret van 122 meter SAARBRÜCKEN In het weekein de is in Saarbrüc- ken de langste si garet ter wereld ontstaan. Het werkstuk van 122 meter lengte werd door de stamgas ten van een stu dentencafé ge draaid uit 40 pak jes shag en 2.500 vloeitjes. De siga ret-draaiers hopen hiermee in hel Guinness record boek te komen. China gaat plattelands communes opheffen PEKING De plattelandscommu nes, die in 1958 door Mao Zedong werden opgericht, zullen in 1985 in het grootste deel van China tot de verleden tijd behoren. Dit schreef gisteren de China Daily. De opheffing van de communes is een onderdeel van de agrarische her vorming van partijleider Deng Xiao ping. In plaats van de communes komt er een contractstelsel, dat de boeren in staat stelt hun eigen land te bewerken. De ondoelmatigheid van de communes had de economische stagnatie veroorzaakt, aldus China Daily. Speelballetjes in Monaco liggen stil MONACO In het casino van Monte Carlo rolt geen balletje meer en zit geen mens meer aan de speel tafels. De 300 em ploye's zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De stakers eisen nale ving van de bepa lingen in de ar beidsovereen komst. Britse gezagvoerder: TEHERAN De gijzelaars, die zondagavond door Iraanse commando's uit de gekaapte Koeweitse Airbus zijn gered, hebben gisteren gezegd dat zij op een bijzonder wrede ma nier door de kapers zijn be handeld. De zes dagen dat wij in het toestel zaten waren één grote hel, zo zei de Britse gezag voerder Clark voor de Britse televisie. Volgens hem waren de kapers „allen gek". Hun leider was ..absoluut psy chisch gestoord". Het ene mo ment was hun optreden „wer kelijk beestachtig", terwijl zij even later „poeslief" konden zijn, aldus de Britse gezag voerder. Clark wees erop dat zij de passagiers op de gruwelijkste wijze wilden intimideren. De kapers deden alsof zij al di verse passagiers hadden ge dood. Zij gebruikten tomaten ketchup om de indruk te ves tigen, dat deze passagiers in derdaad waren vermoord, al dus Clark. Hij vertelde verder dat de angst zo groot was, om dat de kapers al twee Ameri kanen hadden gedood. Twee andere passagiers, die volgens de kapers ook waren gedood, bleken uiteindelijk toch nog te leven. Zij werden gedurende hun gijzeling sa men met de gezagvoerder, maar gescheiden van de ove rige passagiers, in het voorste deel van het vliegtuig vastge houden. Charles Caper en de Newyorkse zakenman John Costa verklaarden met bran dende sigaretten te zijn ge marteld. Zij behoorden tot de laatste groep van zeven gijze laars. die zondag werd be vrijd. Wij werden steeds weer vastgebonden, getrapt, gesla gen met kolven van wapens en gemarteld met brandende sigaretten, aldus Caper. Costa stem zo slecht is". „Zij wilden alleen maar horen dat ik van de CIA was. Dat was alles wat zij wilden horen". 'SKOU De namen mard Peltier en Dean id klinken waarschijn- onbekend in Westerse in; in de Sovjet-Unie rden deze twee man als „martelaren voor mensenrechten" ver til. Zij zijn voor Moskou tt Sacharov en Solsjenit- voor het Westen zijn: levende symbolen van slechtheid van de an- re, dat wil zeggen wes- ie, kant. ïltier is een van de leiders de militante Amerikaanse ianenbeweging. Hij zit op t al acht jaar in de ivangenis vanwege zijn aan- in het incident bij Woun- Knee, waarbij een aantal ilitiemannen gedood werd. ilgens de Russische pers is het slachtoffer van een •zonnen beschuldiging". J^-iean Reed is een in het Wes- Llcrin onbekende progressieve lerikaanse popzanger, die :geld gearresteerd wordt demonstraties. Hij krijgt jnveel aandacht van de jet-media als er in Ameri- aan Russische dissidenten rzekerl^steed wordt. Peltier en Reed neer niin maar het topje van een in- a te gajnsieve Russische campagne, 0 vene gisteren een hoogtepunt het rfleefde op de viering van de men nag van de Mensenrechten. Pravda herdacht hen deze en gaf een paar welover- -Tjtffcn voorbeelden van de gez€ihend/'ng van de mensenrech- v 1 ,n bet Westen op dit ge- Wetteli d; de kapitalistische dsvenefden blijR de vervolging «rtu/geif de vakbonden toenemen ijl. Naa <stakingen worden met ge le vera dd bedwongen. Dissidenten, iljoen ten van progressieve organi- eem zi Hes en pacifistische bewe- op ("gen worden onderdrukt, e om assendiscriminatie is het lot en |n miljoenen zwarten, La- vo< ns-Amerikanen en Indianen en au Amerika en van de gastar en naj iders in West-Europa, ekerd 's keerzijde van de medaille ippij. erden gisteren weer tien per- nen gearresteerd in Moskou e hun eigen commentaar 1 ilden leveren op de rechten de Sovjet-Unie voor joden, ennj ptisten, katholieken en dis- Hof (enten omdat de Sovjet- senrechten in het Westen sim pelweg te beschouwen als een spiegelbeeld van wat er in het Westen gezegd wordt, als een soort weerwoord op dc wester se veroordeling van het Sov- jet-beleid inzake Afghanistan, Polen, Sacharov enzovoorts. Er zitten echter meer kanten aan deze zaak. Alexander Su- charev, vice-president van de vereniging voor Sovjet-advo caten zegt daarover: „Na het opstellen van de VN-verkla- ring over de rechten van de mens kwamen twee interpre taties aan het licht. De afge vaardigden van de Westerse landen hebben geprobeerd de verklaring te herleiden tot een bevestiging van politieke en burgerrechten, gebaseerd op het „onschendbare en heilige" recht van bezit. De Sovjet- Unie en andere socialistische landen gingen uit van de over tuiging dat volledige vrijheid en gelijkheid pas bereikt kan worden wanneer er een einde komt aan de uitbuiting van de ene mens door de andere", al dus Sucharev. „Daarom legde de Sovjet-Unie de nadruk op sociaal-economische rechten zoals het recht op arbeid, ont spanning, huisvesting, gratis onderwijs en sociale zekerhe den en voorzieningen voor be iaarden". Wanneer Moskou en Washington dan ook over „de rechten van de mens" discus siëren, is het alsof de twee blokken een verschillende taal spreken, omdat men praat over een begrip dat twee fun- er centrl tvoeri^ Cor nog bij sburg Frai ïog o h< irtij ndere uitleg t is verleidelijk de aanval- Moskou op de men Demonstranten in tel Aviv hadden zich gisteren verkleed als ge vangenen compleet met kettingen om op de Dag van de Men senrechten te protesteren tegen de vervolging van de joden in de Sovjet-Unie. damenteel van elkaar ver schillende invullingen krijgt. Die keren dan ook terug in al lerlei andere debatten. De Sovjets doen het voorkomen dat de wapengroei in het Wes ten een kwaad is, aan het Westen eigen, aangezien deze groei gebaseerd is op de hoge winst van de bloeiende wa penindustrie. Volgens deze op vatting is ook het Westerse buitenlandse beleid een kwaad, aangezien de wortels daarvan liggen in de Westerse houding ten opzichte van de de ontwikkelingslanden, die moeten dienen als veilige be waarplaats van de dollars van investeerders en multinatio nals. Voor elke aanval die het Wes ten doet op de onderdrukking van Solidariteit in Polen heeft de Sovjet-Unie een krachtig weerwoord klaar voor haar ei gen publiek. De Pravda schrijft bijvoorbeeld: „Op het internationale vlak wurgt het imperialisme, vooral het Ame rikaanse imperialisme. de rechten van de mens en de on afhankelijkheid van de volke ren. Washington heeft onde mocratische regimes in ver schillende delen van de we reld onder haar hoede geno men. De VS geven geld en wa pens aan de beulen van Pino chet, de doodseskaders in El Salvador, de ders in Seoul, de Zuid-Afrika en de Israëlische bezetters van de Arabische landen. Het grote verschil, zo als men blijft benadrukken te genover Sovjetfunctionarissen en journalisten, is dat dergelij ke schendingen van de men senrechten in het Westen door een vrije pers aan de kaak kunnen worden gesteld; dat „dissidenten" in Engeland vrijuit naar het buitenland mogen reizen of emigreren en het recht hebben gerechtelijke stappen tegen de staat te on dernemen en zelfs tot aan het Europese Hooggerechtshof hun gelijk kunnen zoeken. Het nuchtere Russische ant woord hierop is dat niets van dit alles bijvoorbeeld de Britse mijnwerkers schijnt te helpen. De enige troostrijke gedachte in dit argument is dat beide kanten tenminste hun eigen ideeën omtrent de „mensen rechten" serieus nemen; Oost en West beweren alle twee het bij het rechte eind te hebben. Maar dat is een schrale troost - en zeker niet wat de VN in ge dachten had bij het opstellen van de verklaring. MARTIN WALKER Copyright The Guardian Bommelding verstoord uitreiking Nobelprijs De Nederlander dr. Simon van der Meer (links) ontving gisteren melding. Nadat was gebleken dat het een vals alarm was, over- Stockholm uit handen van de Zweedse koning Carl Gustav de handigde de voorzitter van het Nobelcomitè, Egil Aarvik, de prijs Nobelprijs voor fysica. Hij deelt de prijs met de Italiaan Carlo Rubbia voor hun onderzoek bij de Europese Organisatie voor Kernonderzoek (CERN) in Genève. De uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede in Oslo werd giste ren gedurende een uur onderbroken in verband met een bom- aan de Zuidafrikaanse bisschop Tutu (rechts). Als gevolg t bommelding moest Tutu zijn dankrede bekorten. Het was de eer ste keer dat een uitreiking van de Nobelprijs werd onderbroken door een bommelding. DANBURY Amerikaanse deskundigen die in 1982 een bezoek brachten aan de fabriek Union Carbide in de Indische stad Bhopal hebben na inspectie gewezen op „belangrijke risico s" bij het opslaan en de verwer king van het gifgas methylisocyanaat. Dit heeft de voorzitter van Union Carbinde, Warren Anderson, tij dens een persconferentie bekendgemaakt. Vijftien ton van het zeer giftige gas lekte vorige week uit de fa briek in Bhopal. Bij de ramp kwamen 2.500 mensen om het leven en raakten zeker 125.000 anderen besmet. De fouten waren in juni 1983 nog niet verholpen, zo staat in een rapport van Union Carbide, waarvan kopieën aan journalisten zijn overhandigd. Jackson Browning, de directeur van het be drijf op het gebied van gezondheid, zei dat nog niet bekend is of vóórdat de ramp plaatsvond iets was gedaan aan de gebreken. De deskundigen spraken in '82 hun zorg uit over de mogelijk heid van besmetting, te grote druk of overvulling van de gifgas tank. Lekkende kleppen kwamen regelmatig voor, zo staat in het rapport. Ook onvoldoende geschoold personeel was rede tot verontrusting. De directie in India en de regering van de deel staat Madhya Pradesh waren op de hoogte, maar veiligheids maatregelen bleven uit en er werd niets ondernomen om de fa briek te verplaatsen uit het dichtbevolkte gebied, aldus Union Carbide. Anderson, die zondag terugkeerde uit India, verklaarde dat het bedrijf nog eens drie en een half miljoen gulden noodhulp aan de overlevenden zal schenken. De bedoeling daarvan is tege moet te komen aan de hulp die op korte termijn in Bhopal nodig is. Anderson zei verder dat Union Carbide een „eerlijke en bil lijke" schadevergoeding wil betalen aan overlevenden van de ramp en familieleden van mensen die door het gifgas om het leven zijn gekomen. Hij weigerde bedragen te noemen, maar zei dat het voortbestaan van het bedrijf er niet door in gevaar zal worden gebracht. (Van onze correspondent Bob van Huët) ARIJS Met de schiet- van vorige week in Nieuwcaledonische ad Hienghène lijkt rankrijk, dertig jaar na e Algerijnse kwestie, op- ieuw te worden gecon- onteerd met een uiterst jnlijk dekolonisatiepro- lijheid strevende FLNKS (So cialistisch Nationaal Bevrij dingsfront van de Kanaken) om het leven. Aanleiding zou het door Kanaken (de oor spronkelijke Melanesische be volking) in brand steken van een „Europese" boerderij zijn geweest. Hierop nam een aan tal blanke boeren (Caldoches) „uit zelfverdediging" het recht in eigen hand. De uitbarsting kwam op een moment dat men in Parijs de indruk had dat de druk enigszins van de Caledonische ketel was. FLNKS-vertegenwoordigers waren net in overleg met de Franse afgezant Pisani. Intussen zijn ook in Parijs de gemoederen behoorlijk verhit geraakt. Socialistenleider Jos pin deed een voorzichtig voor stel Kanaken en Caldoches af zonderlijk over de situatie te raadplegen, maar dit plan werd door de oppositie als „Zuidafrikaanse politiek" weg gehoond. Vooral de RPR van Chirac voelt niets voor een eventuele zelfstandigheid van het in 1853 ingelijfde overzee se gebiedsdeel. Vijf voormalige gaullistische premiers, onder wie Chirac, verzochten presi dent Mitterrand schriftelijk Nieuw-Caledonië Frans te la ten. Zij menen dat een meer derheid van de bevolking de banden met het Franse moe derland wil behouden. Dat geldt dan echter alleen voor de Caledoniërs van Europese af komst, want de Kanaken wil len duidelijk, en het liefst voor 1986, onafhankelijkheid. Ook in de Franse pers wordt heftig over het probleem gede batteerd. In linkse kranten als Libération en Le Matin liet WW IM'M WÊ*. IS fJNW feAfP£*5*& men doorschemeren dat de vijftigduizend Fransen op Nieuw-Caledonië niet op pre sident Mitterrand hoeven te rekenen voor steun. Ten eer ste omdat de president zich aan het begin van zijn ambts termijn voorstander heeft ge toond van onafhankelijkheid van de Melanesische eilanden en ten tweede omdat het Franse staatshoofd nog steeds het kruis met zich zou mee dragen van de Algerijnse cri sis. Als minister van binnen landse zaken deed Mitterrand toen de uitspraak: „De enige onderhandeling is oorlog", waarop het zenden van Franse soldaten naar Algerije volgde. De rechtse kranten trekken uiteraard partij voor de Euro peanen en deinzen er niet voor terug de Kanaken af te schilderen als een handjevol opstandelingen, dat wordt ge ïnspireerd door overdadig ge bruik van alcohol en warrige linkse ideeën. Dat zeventien jonge Kanaken een opleiding in Libië hebben gehad is uiter aard koren op de molen van anti-regeringskrantcn als Le Figaro en Le Quotidien de Pa- Als reactie hierop verscheen vorige week in Le Monde een oproep van 78 vooraanstaande Franse wetenschappers, waar- pers en publiek wat mpect r de Kanaken werd gevraagd. „Het gaat hier niet om een handvol wilden uit het stenen tijdperk, maar om een volk met een rijke achter grond". De tot het socialisme bekeerde oud-gaullist Edgard Pisani zit in de voorste linie en heeft de moeilijke taak enige orde in de chaos te scheppen. Daarna wil hij overleg plegen met alle be trokkenen Behalve Fransen en Kanakken wonen op de Melanesische eilanden ook En gelsen. Duitsers, Polynesiërs, Vieinamezen en Javanen. Op 2 februari zal Pisani de Franse regering van zijn bevindingen verslag doen. waarna in het parlement over de toekomst van Nieuw-Caledonië besloten wordt Een groot probleem voor Pisani is dat de Kanak ken wel de grootste bevolkins- groep (ruim 42 procent) op Nieuw-Caledonië vormen, maar dat ze niet in de meer derheid zijn. De Europeanen vormen met 39 procent hun voornaamste opponenten. Wat betreft de Franse boeren op het tropische eiland hoeft over eventuele onafhankelijk heid niet lang gediscussieerd te worden „Nieuw-Caledonië moet en zal Frans blijven", zei een van hen op de Franse tele visie. Een jachtgeweer hield hij daarbij veelzeggend in de aanslag. MOSKOU Mikhail Gorbatsjov, de „r Russische communistische partij, is teruggekeerd op het eerste politieke plan. Dat blijkt volgens diplomatieke kringen in Mos kou uit een belangrijke ideologische redevoering, die gisteren door hem is uitgesproken. Gorbatsjov leek nog maar een maand geleden uit de gratie te zijn geraakt. Gorbatsjov sprak op een partijbijeenkomst, waarbij hij pleitte voor „diepgaande hervormingen in de economie en het geheel van het systeem van sociale betrekkingen" in de Sovjet-Unie. Het was de eerste rede van Gorbatsjov over ideologische proble men sinds hij in 1978 tot de partijleiding toetrad. AMSTERDAM Het Rijksmuseum Vincent van Gogh en het Stedelijk Museum in Amsterdam zullen in het vervolg op maan dag weer open zijn. De aanleiding zijn de grote tentoonstelling van schilderkunst na 1940 „La Grande Parade" in het Stedelijk en de daaraan parallel lopende tentoonstelling „De Nederlandse Identiteit" in het Van Goghmuseum. De openstelling op maan dag zal in elk geval duren tot 15 april 1985 maar de kans is groot dat het Stedelijk ook na die tijd op maandag open zal blijven, aldus de woordvoerder van het Stedelijk Museum. Hendrik Driessen. Ook de openingstijden zijn in beide Gogh Museum zal van maandag tot zijn van 10.30 tot 17.00 uur en op zoi tot 17.00 uur. Dat betekent dat het dagen een half uur later open gaat, vroeger. Het Stedelijk is in het vervolg alle zeven dagen van de week open van 11.00 tot 15.00 uur. Dat betekent in vergelijking met de sluitingstijden tot nu toe dat dit museum op doordeweekse dagen iag geopend feestdagen van 12.00 n op doordeweekse op zondag een uur later open gaat en zondags twee uur eerder. De twee musea zijn op beide kerstdagen geopend nieuwjaar de gehele dag gesloten. SCIENTIFIC L'SlIRGlfJALS HOR ALL KINDS OF MHDK-AL EQUIPMENT HA** MAHAL ROAD PKk'RCATH RfHlPAL Deze Indiase vrouw is een van de overlevenden van de giframp in Bhopal. Behalve zij zelf is van haar gezin (man en elf kinderen) alleen het dochtertje naast haar in leven gebleven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11