Binnenstad vaak onnodig opgeofferd aan verkeersplan Reclamecodecommissie buigt zich over naakte vrouw op de streekbus EiidacSotruwi IR. R. SMOOK IN PROEFSCHRIFT: Dolman wijst kritiek op Tweede Kamer af Zwartrijder straks eerdei het haasje hen CDA-resolutie is discriminerend BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 11 DECEMBER 1984 PAGINA UIT IRC Eters gifkruid nog in coma DEN HAAG De toestand van de drie Nederlanders die vorige week in Portugal in coma raakten door het eten van een giftig kruid is iets verbe terd. Zij zijn echter nog steeds in coma. Twee andere Ne derlanders overle den na het eten van het kruid, dat door één van de vijf zelf was ge plukt en in het eten gedaan. FNV gaat politiek programma schrijven UTRECHT Een project- groep met mensen van de vak centrale FNV en de aangeslo ten bonden gaat een program schrijven waarin het sociaal-e conomisch beleid voor de jaren 1986-1990, de volgende kabi netsperiode, wordt vastgelegd. De FNV zal dit program ge bruiken om de kiezers bij de volgende Tweede Kamerver kiezingen „heel nadrukkelijk te activeren een gemotiveerde stem uit te brengen zonder daarbij bindingen met politie ke partijen aan te gaan". Dit heeft de Federatieraad van de FNV gisteren besloten. Akkoord 38-urige werkweek gemeenten DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren met de gemeenten een akkoord bereikt over de invoering van de 38-urige werk week voor gemeente-ambtenaren. Afge sproken is de datum van invoering bij de gemeenten zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen. De arbeidstijdver korting waarover Rietkerk en de amb- tenarencentrales in november een prin cipe-overeenkomst bereikten, gaat in op 1 augustus 1985. Wat de gemeenten betreft is nu overeengekomen dat om praktische of organisatorische redenen van die datum mag worden afgeweken. Het wordt verder aan de gemeenten overgelaten in welke vorm de kortere werkweek wordt gegoten. Kamerlid Faber wordt burgemeester Hoogeveen DEN HAAG Het CDA-kamerlid dr. Sytze Faber wordt zo goed als zeker be noemd tot burgemeester van Hooge veen. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) zal hem als eerste kandidaat voor die post voordragen aan het kabi net. De benoeming van Faber, die ook hoofdredacteur is van het Friesch Dag blad, is nog afhankelijk van een medi sche goedkeuring. Faber studeerde po liticologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en promoveerde in 1974 tot doctor in de sociale wetenschappen. Voor Faber in '77 lid van de Tweede Kamer werd, was hij enkele jaren assis tent bestuurskunde aan de Vrije Uni versiteiten wetenschappelijk hoofdme dewerker bestuurskunde aan de Fryske Akademy in Leeuwarden. Fiscaal nummer kost banen DEN HAAG Door de invoe ring van een fiscaal nummer voor iedere burger zal de werk gelegenheid bij de belasting dienst afnemen met minstens 750 manjaren. Dat stelt staatsse cretaris Koning (Financiën) in een toelichting op het wetsont werp dat het fiscaal nummer mogelijk maakt. Het is de bedoe ling dat het fiscaal nummer 1 ja nuari 1986 wordt ingevoerd. De fiscus kan dan de loonbelasting- gegevens geautomatiseerd ver werken, en dat levert belangrij ke voordelen op: niet alleen tijd winst, maar er zullen ook min der fouten worden gemaakt. T erugkeer- regeling in trek bij Turken DEVENTER De Turkse werkne mers van Thomassen en Drijver/Ver- blifa (T en D) hebben veel belangstel ling voor de remigratieregeling van dit blikconcern. Verspreid over dit jaar, 1985 en 1986 vertrekken ruim 200 van de 780 Turkse medewerkers. Meer Turkse personeelsleden kan het bedrijf niet missen. De grote belangstelling wordt vooral toegeschreven aan de eenvoudige regeling die het bedrijf voor de remigratie heeft getroffen, zon der ingewikkelde formulieren. Zij krij gen daardoor minder het gevoel bena deeld te worden. Het bedrijf geeft alle Turken, die graag terug willen, onge acht hun privésituatie, een netto pre mie van 25.000 gulden. MHP-voorzitter waarschuw voor te hoge looneisen ;to rul ROTTERDAM Voorzitter La' van de vakcentrale voor hoger en delbaar personeel (MHP) heeft waarschuwd tegen de gevolgen van hoge looneisen. Laurier stelde gisf dat te hoge looneisen de inflatie wakkeren waardoor de koopki vermindert. „Bovendien zal het fum gevolgen hebben voor de werkgeli heid, omdat de positie van menig drijf nog zodanig is dat een O] schroefde loonontwikkeling averecf gevolgen zal hebben". Laurier zei het niet van belang is dat de bruf nen stijgen, maar wel dat de kracht tenminste wordt gehand) Dat kan volgens hem worden seerd door lastenverlichting en verlaging. UJTE EN Hi ba fi itige kraAg van ine !T van leg Bes. gi lakt dt iplire del :®dfvi itfllggen. ItoHiioriteil haafor de gere; n 1 i premj" interes ale onr gisch b DELFT Eeuwenoude stadswijken moesten soms wijken voor een nauwelijks onderbouwd verkeersplan .van een wethouder. Zo'n plan, dat vaak werd „ver kocht" als een kleine in greep, loste echter zelden de verkeersproblemen op. Dat dit gebeurde in de tijd dat het woord stadsvernieuwing nog niet bestond kan stede- bouwkundige R. Smook nog wel begrijpen, maar hij wordt pas echt boos over de heden daagse kortzichtigheid. „De voorbeelden hoe het niet moet. vind je om de hoek". Smook: „Op grond van haas tig uitgesproken verwachtin gen worden nog steeds nieu we wegen aangelegd en par keergarages gebouwd. Met dikke rapporten wordt aange toond dat het nodig is voor de economische ontwikkeling van de stad. Pas achteraf, wanneer het besluit is uitge voerd en de rapporten in een la zijn verdwenen, blijkt vaak dat de aanleg overbodig is ge weest. Woonwijken, waarvan het voortbestaan was gega randeerd, blijken dan al ver dwenen. De bewoners van de binnenstad betalen de tol voor de vernieuwingsdrang van gemeentebesturen". Ir. Smook zette zijn boosheid om in een dik boekwerk waarop hij vandaag promo veerde aan de Technische Ho geschool in Delft. Ruim zeven jaar zocht hij in archieven naar de historische ontwikke ling van 36 Nederlandse bin nensteden verdeeld over het hele land. Hij wandelde onder meer door de straten van Den Haag, Leiden, Delft, Amers foort, Deventer en Zwolle. Van de onderzochte steden vergeleek hij de plattegrond van 1830 met de huidige plat tegrond. In zijn onderzoek toont hij aan dat aan de ver anderingen bepaalde mecha nismen ten grondslag liggen. Met voorbeelden uit het ver leden geeft hij een historische achtergrond aan beslissingen, die nu nog in de pen zitten. Het eerste exemplaar van zijn boek „Binnensteden verande ren" overhandigde Smook vandaag aan minister P. Win- semius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer. Veranderingen Nadat er eeuwenlang in de steden betrekkelijk weinig veranderde, veroorzaakten de groei van de bevolking en de trek van het platteland naar de steden eind vorige eeuw de eerste grote uitbreidingen. Stadspoorten en vestingwer ken verdwenen, de stad kon buiten zijn grenzen treden. Door de bouw van een sta tion, van woningen en bedrij ven veranderden vooral de randzones van de binnenste den. Ook de periode tot 1930 kenmerkt zien door activitei- Ir. Smook: „Over het dempen van eeuwenoude singels en grachten werd niet lang nagedacht, het was gewoon een snelle manier om een weg aan te leggen". Op de achtergrond het stadhuis van Delft. ten buiten de binnenstad. Hel historische beeld van de Ne derlandse binnensteden ver anderde pas echt in de jarer. na de Tweede Wereldoorlog. Smook: „De economische op leving schiep ruimte voor in vesteringen. Met de blik op de toekomst, werd er lustig op los gesloopt. De winkels con centreerden zich in het cen trum, terwijl de stad steeds groeide. De middenstand had belang bij een goede bereik baarheid en drong aan op nieuwe ontsluitingswegen en parkeergarages". Verkeersplan Het was ae tijd dat binnen stadsplannen het karakter hadden van een verkeersplan. Enorme investeringen wer den gedaan om de groeiende verkeersstroom op te vangen. Ambitieuze wethouders zagen de kans schoon om funda mentele wijzigingen in hun stad aan te brengen. „Hele wijken werden gesloopt om plaats te maken voor we gen en moderne woningbouw. Men kwam gewoon niet op het idee om oude huizen op te knappen. Ook over het dem pen van eeuwenoude grach ten en singels werd niet lang nagedacht, het was gewoon een snelle manier om een weg aan te leggen. Dat daarmee het historische beeld van de stad om zeep werd geholpen speelde nauwelijks een rol", aldus Smook. „Zo hebben bijvoorbeeld in Leiden de verkeerskundigen het tot '76 voor het zeggen ge had. Sinds die tijd is men in gaan zien dat de ingeslagen weg funeste gevolgen had voor de binnenstad. Bestaan de plannen werden daarna zoveel mogelijk aangepast. Dat de middenstand daarbij niet stond te juichen ligt voor de hand, maar op de lange duur gaat de stad er als geheel op vooruit". Versneld Het vernieuwingsproces in de binnensteden werd aanzien lijk versneld doordat gemeen tebesturen zich wat al te mak kelijk lieten leiden door wen sen van belangengroeperin gen. Een onverantwoord kor- te-termijnbeleid, meerit Smook. „Het is van belang dat een ge meentebestuur niet meewaait met elke windvlaag. De grote lijnen moeten vastgelegd wor den. Daarbinnen moet ruimte zijn voor weloverwogen ver anderingen. Het tempo waar in de binnensteden de laatste iaren zijn veranderd is zo hoog en de schaal waarop een en ander z'n beslag krijgt is zo groot, dat vaak onherstelbare schade wordt toegebracht. Een goed voorbeeld hiervan is het prins Bernhardviaduct in Den Haag. De bouw hiervan illustreert hoe een volksbuurt wordt opgeofferd aan het ver keer. Je kunt zien dat aan het Spui al veel woningen en winkels dichtgespijkerd zijn. De bewoners voelen aan dat zij op den duur toch moeten verdwijnen. Ook het plan een parkeergarage onder de Hof vijver te bouwen, zal gevol gen hebben voor de hele bin nenstad". Terwijl men in Den Haag heeft nagelaten met een ge richt investeringsbeleid de oude stadswijken te bescher men, is Smook meer tevreden over de aanpak van het Zwol se gemeentebestuur. „Hoewel ook in Zwolle een stadsgedeelte werd opgegeven (het gebied ten noorden van de Diezerstraat), vergat men niet tegelijkertijd in de rand van de oude bebouwing te in vesteren. Op die manier werd verdere uitgroei van het nieu we stadsgedeelte tegenge gaan". Identificeren De stedebouwkundige ont wikkelingen van de laatste dertig jaar zijn er volgens Smook de oorzaak van dat steden die van oorsprong ver schillend waren, steeds meer op elkaar gaan lijken. „Vrijwel elk pand in een oude stad heeft een eigen karakter. Oude binnensteden bezitten daardoor een sfeer, die moei lijk in geld is uit te drukken. Wordt er gesaneerd, dan ver schijnen er dezelfde waren huizen en kantoren, omdat de f;rond voor de kleine winke- ier meestal onbetaalbaar is geworden. Het gevolg is dat stadscentra tegenwoordig zo veel op elkaar lijken". „Door echter respect te heb ben voor het oude en oor spronkelijke, kan een stad een identiteit behouden, die de bewoners in staat stelt zich met hun omgeving te identifi ceren: een Leidenaar kan zich dan met recht een Leidenaar noemen. Woon je in een nieuwbouwwijk, die overal „hetzelfde" is, dan wordt dat wat moeilijker". De Dordtse ingenieur die zijn liefde voor de binnenstad niet onder stoelen of banken steekt, wil wel graag bena drukt zien dat hij geen voor stander is van stadjes als Bourtange en Heusden, waar de tijd stil staat. „Het gaat er mij niet om de binnenstad ten koste van alles te behouden. Ik ben realist genoeg om te zien dat aanpas singen nodig en wenselijk zijn. Maar het moet wel ver antwoord gebeuren. Wanneer een plan als de parkeergarage onder de Hofvijver wordt ge presenteerd. dan moet men net complete verhaal vertel len. Kiest men er dan nog voor, dan vind ik dat alleen maar jammer". FONS VAN RIJN Binnensteden veranderen; het ruimtelijk verande ringsproces van Nederland se binnensteden in de laat ste anderhalve eeuw. Ir. Rudger A. F. Smook. Uitge verij De Walberg Pers Zut- phen. Prijs 39,50. HOOGLERAAR: HAP-SNAP BELEID Dolman DEN HAAG Kamer voorzitter dr. D. Dolman 'wijst de kritiek van de Rotterdamse hoogleraar Van Schendelen op de Tweede Kamer van de hand. Hij staat ook afwij zend tegenover Van Schendelen's voorstellen om de werkwijze van de Kamer te verbeteren. Van Schendelen ontvouwde zijn voorstellen vandaag in een rede over „De kwaliteit van de Tweede Kamer", waarmee hij offi cieel zijn ambt van hoog leraar politicologie aan de Erasmus-universiteit aan vaardde. Dolman noemt de voorstellen „wel erg simpel en soms zelfs ondoordacht". „Er is er niet een die tot verder uitwerken uitnodigt". Dolman meent juist dat het parlement veel zelfs tandiger, veelzijdiger is gewor den en levendiger ook. Het Binnenhof, zo stelt Van Schendelen, is omhaagd met politieke organisaties, waar langs het voor burgers moei lijk is om binnen te komen. „Gewone mensen komen daar niet". Van Schendelen noemt de parlementaire besluitvor ming „in hoge mate hap-snap en zig-zag". Nu eens dit, dan weer dat onderwerp drijft in de parlementaire Hofvijver boven en nu eens in deze, dan weer in gene richting", zo stelt hij. Hij ontwikkelt voorstellen om te komen tot verbetering van de werkwijze van de Kamer: uitbreiding van het aantal le den, invoering van een kies drempel en meer samenwer king met de Eerste Kamer. Kamervoorzitter Dolman meent, dat ons land „absoluut geen groter parlement nodig heeft". Hij herinnert eraan, dat een voorstel tot invoering van een kiesdrempel al in 1976 werd verworpen. „Van Schen delen heeft acht jaren lang ge slapen". Ontvangst Koningin Beatrix vraagt even de aandacht, voor dat ze het woord richt tot de schei dende voorzitter van de EEG- raad, de heer Gaston Thorn. Hij werd gisteren ontvangen op Huis ten Bosch. blitiem VEENDAM Door het infjet-n bruiknemen van een centr^ aan register van autoverzekeri^stee(^ gen krijgt de politie meer nÜn maï gelijkheden om snel na te gajnsieye of een bepaalde auto verie gis' kerd is. Daardoor zal het rfleefdt verzekerd rijden afnemen. tPê va doorrijden na een aanrijdiF zal dan ook verminderen. IPS en heeft staatssecretaris Schr?&eT\, penhuizen (Verkeer) gezêr]en bij het in gebruik nemen va] ,n het Centrale Register WetteljP ke AansprakelijkheidsveiM^en kering voor Motorvoertuigei (CRWAM) nieuwe stijl N; verwachting zullen alle vei kerde auto's vijf miljoen medio 1986 in het systeem ingevoerd. Een druk op knop is dan voldoende om verzekeringsgegevens en keuringsgegevens te schijn te halen van een Er kan dan snel worden gaan of een auto verzekei en bij welke maatschappij. itld be pgen in m is-Ar Ame iders xden en c hu iden de S itiste SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS (lij, mif ih nof meespelen oj met 1 Roeit1 Hele- mul terfe- len' htnof jnel dihlerpoot AMSTERDAM De Re clamecodecommissie in Amsterdam zal zich deze maand bezig houden met de vraag of de afbeelding van een naakte vrouw op streekbussen bij reclame voor cosmetische artike len, in strijd is met de re clameregels over fatsoen en goede smaak. Mevrouw A. Pulles-Nagel heeft zich in elk geval flink gestoord aan deze vorm van reclame, waarbij een naakte vrouw over de volle lengte van de bus „lonkt en lacht naar het publiek om de aan dacht te vestigen op cosmeti sche produkten". Bij haar klacht voor de commissie werd mevrouw Pulles ge steund door onder meer de Vrouwenbond en Vervoers- bond FNV. Volgens de advocate van me vrouw Pulles, mr. Willy Appe- lo, is zo'n vrouw „die klaarligt voor consumptie" uiterst be lastend voor vrouwen, die toch al te maken hebben met op dringerige mannen in en om de bus. Enkele vrouwelijke buschauffeurs hebben inmid dels met succes geweigerd der gelijke reclamebussen te rij den. Volgens mevrouw Appelo maakt de reclame (van de fir ma Henkei Nederland BV) vrouwen tot doelwit van aller lei beledigende opmerkingen. Nadat mr. Appelo de klacht van mevrouw Pulles had toe gelicht en het woord aan de vertegenwoordigers van Hen kei werd gegeven, werd de vergadering van de commissie besloten verklaard. De verte genwoordigers van de aange klaagde firma wilden na af loop geen commentaar geven. De reclamecodecommissie zal binnen een maand uitspraak doen in deze zaak. Verdachten van Heinekenontvoerini naar Europese Hof bes AMSTERDAM De verdachten van de ontvoeriL van A. Heineken en z chauffeur A. Doderer, Cor w H. en Willem H., die nog r Frankrijk vastzitten, zullen I uiterste redmiddel ook bij n Europese Hof in Straatsburgp beroep gaan tegen hun uitl vering aan Nederland. Jr" heeft de raadsman van d van H., mr M. Moszkowij^ gisteren meegedeeld. Op moment beraadt de Fran Raad van State zich nog o* de uitlevering. Is ook deze stantie, als laatste beroeps! stantie in Frankrijk zelf, v^, mening dat beide mannen grond van ontvoering kunn (Vai worden uitgeleverd, dan sU pen de verdachten naar ARI. Commissie voor de recht van de Mens van het Hof. p lad 'rank e Al ieuw onte ijnlij KATHOLIEKE ONDERWIJSBOND: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Katholieke Onderwijsvakorganis tie (KOV), de grootste onderwijsbond, verwerpt de or werp-CDA-resolutie (die zaterdag op het CDA-congr aan de orde komt) als discriminerend. „De resolut haalt ten onrechte sexuele geaardheid en de daarl behorende leefwijze uit elkaar", aldus de KOV. Wie zegt homofiele geaardheid te accepteren, maar de daan voortvloeiende leefwijze veroordeelt, die discrimineert. E geldt volgens de KOV ook als men die leefwijze een grond ac om iemand niet in aanmerking te laten komen voor een b bijvoorbeeld in het onderwijs. „Het kan nooit een argument om iemands geschiktheid voor het werken in welke particulie j organisatie dan ook. in twijfel te trekken. Wordt dit ongerecl vaardigd onderscheid tussen homofielen en heterofielen toch g maakt, dan vereist de rechtszekerheid dat de wetgever dit o derscheid rechtstreeks verbiedt", aldus het commentaar van KOV. es.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10