Demonstratie fascisten bij station verhinderd flLLERLEHDS) «49* Inperking van taak Burger raadslieden is onaanvaardbaar SPECIAL REINIGING VAN UW KOSTUUM MET f2,50 KORTING NUBIJPALTHE Vrijwilligers nodig voor kerst-in bij Augustinus Manifestatie van Amnesty in de Waag ^jongeren- pastor PALTHE stomerij MAANDAG 10 DECEMBER 1984 PAGINA 3 Ambulance De Nederlandse Ambulance Vereniging houdt maan dag een bijeenkomst over de medische en juridische as pecten van de behandeling en vervoer van drugspa tiënten in de collegezaal van gebouw 30 van het AZL. De bijeenkomst begint om half acht, de toegangsprijs bedraagt tien gulden en leden betalen zeven gulden vijftig. Sportinstuif In de Vijfmeihal wordt vanaf zaterdag 12 december elke zaterdagmorgen van half negen tot tien uur een sportin stuif gehouden, waar de gelegenheid wordt geboden aan een groot aantal sporten mee te doen. De toegangsprijs be draagt twee gulden. Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrij dagmiddag een volksdansinstuif voor ouderen gehou den. De bijeenkomst staat onder leiding van Ger Else- naar en begint om twee uur. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Componisten Er wordt gezocht naar Leidse componisten, die muziek stukken kunnen schrijven voor amateurgezelschappen. Het plan is deze composities op een speciale manifestatie ten gehore te brengen. Dit is een idee van een werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de directie sociaal cul tureel werk, K&O, het LAK en de Streekmuziekschool. Componisten die belangstelling hebben voor dit project kunnen contact opnemen met de de heer P. Kunst, direc teur van de Streekmuziekschool (141041). Dierenbescherming De heer G.J. Bruyn houdt woensdagavond 12 december in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat 2 op ver zoek van de afdeling Leiden van de Dierenbescher ming een dialezing over dieren in het duingebied. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is gra tis. Grubert De uit Rusland afkomstige pianist Naum Grubert geeft woensdagavond een concert in de Kapelzaal van K&Ö aan de Oude Vest 45. Hij speelt werken van Franck. Scriabin en Chopin. Het concert begint om kwart over acht Bezoek aan vergeten gedeelte van Leiden De ondernemers aan de Hoge Rijndijk tussen de Utrechtsebrug en de Wilhelminabrug lieten zater dag hun „vergeten" stukje Leiden aan de gemeenteraadsleden zien„Om de raadsleden kennis te laten maken met het ondernemersschap alhier", aldus de heer A. Abcouwer van het Kon. Onder- nemersverbond afdeling Leiden. Uiteraard ook om te laten zien wat de beslissing van die raadsle den om een busbaan op de Rijndijk aan te laten leggen, voor gevolgen heeft voor de parkeersitua tie. Het tijdstip was niet toevallig gekozen: de gemeenteraad moet immers binnen afzienbare tijd nog een bestemmingsplan vaststellen voor een gedeelte van de Rijndijk. Vandaar dat de onderne mers de raad even wezen op de ruime werkgelegenheid. 200 mensen, in dit gebied. Hoogtepunt van het tochtje was een bezoek aan meubelbedrijf Regeer dat zo snel uitbreidt, dat het binnenkort bijna even groot is als de hele nog te bouwen Leiderdorpse meubelboulevard bij elkaar. Jubileum Lodewijksgroep LEIDEN Oud-voorzitter Jacques Verberg van de St. Lodewijksgroep kreeg afgelo pen zaterdag het zilveren on derscheidingsteken van Scou ting Nederland opgeprikt. Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn jarenlange werk voor de groep die deze maand 50 jaar bestaat. De heer Verberg was onder meer 15 jaar voor zitter. Eerder deze zomer begonnen de jubileum-festiviteiten met een sponsorloop, waarna een infomarkt op het Stadhuis- Elein en een avondje voor de uidige leden volgden. Maar uiteraard mochten de oud-ge- dienden ook op komen dra ven. Zaterdagavond was de aula van de Visser 't Hoofd school gevuld met 300 mensen uit diverse jaargangen van de Lodewijksgroep. Volgens Ar jan Herrebouts van de Leidse Scouts, waren er 800 mensen uitgenodigd. Hij was dik tevre den over de opkomst. Behalve een onderscheiding voor de oud-voorzitter, werd de nieu we pastoor van de Petruskerk, A. Hijst er. benoemd tot aal moezenier van de Lodewijks groep. Voor de reünie aanving, droeg de pastoor de H. Mis op in de Petrus-kerk aan de Lammenschansweg. LEIDEN „Bij ons mag het niet, waarom bij hun dan wel", schreef een Leids scholiertje boven een tekening die hij voor Amnesty International maakte. Zijn en ruim honderd andere te keningen die door de hoogste klassen van lagere scholen waren gemaakt over het onderwerp politieke gevangenen en mensen rechten, waren zaterdag te zien tijdens een manifestatie van Amnesty in de Leidse Waag. De bijeenkomst was georganiseerd omdat het vandaag 36 jaar geleden is, dat de verklaring van de rechten voor de mens door de Verenigde Naties is aangenomen. Aan de makers van de zes mooiste tekeningen werden kinder boeken uitgereikt. Sabine van Nimwegen, Martin Meester, Rei- nier Balt, Saskia Sanders, Pepijn Engels en Natascha Raaphorst kregen het boek 'Medeplichtig' van schrijfster Anke de Vries zelf overhandigd. Volgens een woordvoerster van Amnesty was de tekenwedstrijd onder tweehonderd scholieren bedoeld om de kinderen eens stil te laten staan bij het onbeschrijfelijke leed dat de mens elkaar in zoveel landen aandoet. Behalve in de Waag, waar een redelijk bezocht programma met diverse sprekers, dichters en muziekgroepen werd afgewerkt, liet Amnesty ook van zich horen op het Stadhuisplein. In Oegstgeest wordt van avond stilgestaan bij de herdenking van de zo vaak geschonden mensenrechtenverklaring door om zes uur alle kerkklokken te laten luiden. iinaEIL jnderzoek naar problemen aterschap De Ommedijck JIDEN/ZOETERMEER Het waterschap De Ommedijck, het grootste deel van de waterhuishouding van Zoetermeer 3r zijn rekening neemt, is niet meer voldoende voor zijn taak •ekend. Interne problemen in het bestuur van het waterschap ^Ommedijck hebben het gemeentebestuur van Zoetermeer er- L gebracht GS te verzoeken de taak van De Ommedijck over 'flaten nemen door een ander waterschap. GS hebben inmid- ls met drie waterschappen daarover besprekingen gevoerd, etermeer wil naar de situatie dat één waterschap de hele wa- jhuishouding voert. Nu is ook het waterschap Noordwoude g daarbij betrokken. De problemen bij het waterschap hebben pe geleid dat dijkgraaf A. Bos per 1 oktober zijn ontslag in- nde. De secretaris-ontvanger van het schap is met ziektever- J. Een onafhankelijke commissie, bestaande uit burgemeester Vreeze van Leidschendam en oud-burgemeester Ten Heu- [hof van Hazerswoude, stelt momenteel een onderzoek in het intern functioneren van het bestuur van de Omme- lolieren bij hun eigen tekeningen in het Waaggebouw. CeidócSomaiot Vrouw gewond bij aanrijding Een 22-jarige inwoonster van Vlaardingen is gister avond zwaar aan het hoofd gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk in Zoeterwou- de. Zij is opgenomen in het Academisch Zieken huis Leiden, maar inmiddels buiten levensgevaar. Op de foto de zwaar beschadigde personenauto. De vrouw zat in de auto bij een 24-jarige vrouw, eveneens uit Vlaardingen. Het tweetal reed op de Rijndijk in de richting van Leiden, toen zij ter hoogte van de de Vijfmeilaan in botsing kwamen met een auto, bestuurd door een 30-jarige Zoeter- woudenaar. Deze trachtte waarschijnlijk de Hoge Rijndijk op te rijden of te keren en zag daarbij de Vlaardingers over het hoofd. Bij de botsing werden beide auto's totaal vernield. Een geparkeerde auto werd eveneens geraakt en liep schade op. Het ver keer werd enige tijd opgehouden, omdat de afrit van de rijksweg A4, en de Gemeneweg en de Rijn dijk in Hazerswoude tijdelijk moesten worden afge sloten. Iïs kogels oodden ■app. len dr ich faaldj jedral tvlecb verhi dramj- ;e kaï litie heeft het hele weekend doorgewerkt aan het verwer ken van de grote stroom in formatie over Juffermans. Volgens de woordvoerder wordt het onderzoek bemoei lijkt door het feit dat Juffer mans een groot aantal con tacten had. De woordvoerder spreekt van „een gigantische puzzel". De jongerenpastor wordt woensdag 12 december be graven op het r.k. gedeelte van de algemene begraaf plaats in Hazerswoude-dorp. Dinsdag 11 december is er om half acht een avondwake in de kerk van de H. Bernar- dus in Hazersouwde, Rijndijk 106. Aan de begrafenis gaat vanaf elf uur een plechtige Eucharistieviering, eveneens in Scheepjeskerk, vooraf. LEIDEN Leden van de fascistische organisatie JFN (Jongeren Front Ne derland) hebben zaterdag geprobeerd in Leiden te demonsteren en propa gandamateriaal uit te de len. Een groep tegen-de monstranten, die op de been waren gebracht door het comité „Leiden tegen fascisme", heeft dat weten te verhinderen. Z'on zeven leden van JFN arriveerden zaterdagmiddag in Leiden en verzamelde zich in de Stationshal. Door de aanwezigheid van de on geveer 25 tegendemonstran- ten durfden de leden van JNF echter niet de hal uit te komen. Na enige tijd daar te hebben rondgehangen is de groep uiteindelijk door de politie naar het bureau aan Zonneveldtsraat afgevoerd. Daar werd hun propaganda materiaal onderzocht en in beslag genomen. Vervolgens werden ze weer op de bus naar huis gezet. De politie zegt te hebben ingegrepen omdat er geen vergunning was voor de demonstratie. De JFN wilde propaganda maken voor het apartheids regime in Zuid-Afrika. In hun pamfletten spreken ze van „een zegenrijk apart- heidsbeleid". Het pamflet droeg het vignet van de Franse fascistische beweging. Het JFN is een organisatie die volgens het comité „Lei den tegen fascisme" nauw is verbonden aan de Neder landse Volksunie (NVU) van Joop Glimmerveen en komt er openlijk voor uit een neo- fascistische organisatie te zijn, aldus het comité Het comité „Leiden tegen fascisme" heeft naar aanlei ding van de aanwezigheid van de leden van het JFN opnieuw opgeroepen tot waakzaamheid en eist een verbod en ontbinding van organisaties als het JFN en de NVU. Het comité zal naar aanleiding van de gebeurte nissen van zaterdagmiddag de gemeente vragen er voor te zorgen, dat bij een even tuele volgende actie van or ganisaties als het JFN of NVU de overheid zelf tijdig aanwezig is om er een eind aan te maken. Rammen snackbar opgelost LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar heeft tegenover de Solitie bekend met een gestolen auto vorige week vrij- ag een snackbar aan de Zoeterwoudsesingel te hebben geramd in een poging daar in te breken. De man kon worden aangehouden, nadat agenten hem zaterdag in een gestolen auto zagen rijden en hem herkenden. LEIDEN Het Instituut Burgerraadslieden (IBR) heeft de voorwaarden, die door het college van B en W zijn gesteld aan uitbreiding van het aantal burgerraads lieden met een derde kracht, van de hand gewezen. De ge meenteraad zou het besluit van het college over het IBR moeten veranderen. B en W besloten vorige week, dat het IBR voorlopig voor een pe riode van één jaar met een derde kracht uitgebreid mag worden. Het college stelde daarbij als voorwaarden, dat die derde kracht geen ambte naar zou mogen worden en ook anders ingeschaald zou moeten worden dan de twee huidige burgerraadslieden. Verder zou het IBR moeten meewerken aan een onder zoek door de gemeente naar het functioneren van het IBR en zou het IBR zich voortaan niet meer mogen bezighouden met mensen die schulden hebben bij de Ge meentelijke Sociale Dienst. Ook geschillen met gemeen telijke ambtenaren zouden niet meer tot het takenpak ket van het IBR mogen be horen, aldus B en W. In eerste instantie, had het IBR al geschokt gereageerd op deze poging van het colle ge het IBR aan banden te leggen. Het IBR zegt nu in een officiële reactie, dat de onafhankelijkheid van het IBR door deze voorwaarden wordt aangetast. Ook een ge meentelijk onderzoek wordt afgewezen. Het IBR zou al tijd trouw over de werk zaamheden hebben gerap porteerd. Verder wijst het IBR erop, dat niemand een baan van burgerraadsman of -vrouw voor een periode van maar één jaar zal aanvaar den, omdat gezien een in- werktijd van zo'n drie maan den de baan nauwelijks per spectief zou bieden. SIDEN De Leidse ngerenpastor Ben Juf- rmans is vorige week or zes kogels uit een 9 illimeter pistool om het dven gebracht. Dat is ge- iken uit de sectie die iejnd vorige week op Juf- •mans in het Gerechte- c Laboratorium in Rijs- ïft heajk is verricht. lolitie zegt nog geen idee lebben over het motief n de moord. Ook de moge- k toedracht is onduidelijk condor het team van tien Leid- 179 a rechercheurs en elf re- istste ercheurs van rijkspolitie r torf gemeentepolitie uit omlig- consi nc*e gemeenten, dat aan he rt onderzoek werkt. De po litie»- Hm mishandeld »p zij OXIDEN Een 18-jarige ste tfcidenaar is zaterdagavond delink) de Hoge Rijndijk bij de af- vel obg van de A4 door vijf nannen zonder enige aanlei- ling in elkaar geslagen. Hij noest naar het Elisabethzie- (ebei^nhuis om zich aan een n mqoofdwond te laten behande- d aafn. oorfl en |le| 22-jarige Leidenaar is in t j nacht van zaterdag op Jji dag aangehouden, omdat n Zlï'k een eigenaar van een eerster0odjeszaak aan de Haar- >rdigcfemmerstraat met een mes in ichtejen hand had gestoken. De ner. Leidenaar werd kwaad om dat hij niet meer werd be- iiend, terwijl de zaak al was ADVERTENTIE inld. gratis reiniging Stropdas (ook zijde) STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET GBreestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden LEIDEN Traditiege trouw is er ook dit jaar weer vanaf kerstavond acht uur tot tweede kers dag twee uur 's nachts een kerst-in bij Augusti nus aan het Rapenburg 24. Deze kerst-in wordt elk jaar georganiseerd door leden van het jonge rencentrum Augustinus en leden van andere jon gerencentra als het Bree- huys. De kerst-in's bij Augustinus worden elk jaar druk bezocht. Vorig jaar kwamen bijna 1800 mensen naar het jonge rencentrum aan het Ra penburg. Zowel jong als oud, gestudeerd, wer kend, werkloos, vrolijk, treurig, groot of klein be zocht de kerst-in's van Augustinus. Ook voor de komende kerstdagen hebben de organisatoren weer een druk program ma opgesteld. Een en an der kan worden uitge voerd met subsidie van de gemeente en ook door de medewerking van winkeliers die de kerst-in van Augustinus een warm hart toedragen. Voor de uitvoering van de veelheid aan aktivitei- ten, het klaarmaken en serveren van de kerstdi ners enz. heeft het jonge rencentrum zoals altijd weer veel vrijwilligers nodig. Op zondag 16 december houdt Augustinus daarom een open dag voor vrijwilligers die wil len meehelpen de kerst-in tot een succes te maken. Vanaf 's middags twee uur kunnen de medewerkers kennis ne men van de werkzaamheden die gedaan moeten worden en worden ze rondgeleid door het gebouw. De medewerkers kunnen dan ook hun voor keur voor bepaalde werk zaamheden kenbaar maken en daarmee zal dan bij het op stellen van het rooster reke ning worden gehouden. Ook zijn er weer enkele vrijwilli gers nodig die in het bezit zijn van een auto, om mensen die slecht ter been zijn en naar de kerst-in willen van huis af te kunnen halen. Voor die ritten wordt een vergoeding gege ven door de organisatie. Zoals gezegd staat er weer van alles op het programma van Augustinus. De kerst-in is maandag 24 december van 20.00 tot 24.00 uur, dinsdag 25 december van 10.00 tot 01.00 uur en woensdag 26 december van 10.00 tot 02.00 uur geo pend. De toegang is gratis, evenals de koffie, thee, choco lademelk en krentebrood. Te gen een kleine vergoeding zijn broodjes, snacks, fris dranken en (alleen 's avonds) alcoholische dranken te ver krijgen. Op beide kerstdagen wordt er een kerstdiner ge serveerd. In de huiskamer, de zoge naamde Herberg, zal beide dagen de nadruk liggen op ge zelligheid. Er is een open haard en zoals gebruikelijk wordt er geklaverjast. Iemand zal een kerstverhaal vertellen en troubadours, een fluitiste, een organist en een jazzband treden er op. Op de theezolder van Augustinus hebben veel aktiviteilen plaats, die vooral de Turkse en Marokkaanse jongeren en ouderen zullen aanspreken. Maar ook veel Nederlandse jongeren bezoe ken deze theezolder, waar Turkse en Marokkaanse mu ziek- en toneelgroepen optre den. Ook zullen er lekkere hapjes van specialiteiten uit genoemde landen zijn. In de „Engel", weer een andere ruimte in het gebouw van Augustinus, treden 's avonds eveneens Turkse en Marok kaanse bandjes op, wordt er een breakdance show gehou den en is er disco. Overdag wordt eerste kerstdag een play-back show gehouden, waar mensen zich nog voor kunnen opgeven. Tweede kerstdag treden 's avonds de Leidse popgroepen Munk en Compact Sign op Tenslotte is er nog de kinderzolder waar op beide dagen kleine kinde ren Mtf hartelust kunnen kliederen met verf, papier en klei. Er zullen clowns optre den en er is een poppenkast Onder leiding van de poppen- theatergroep Kantjil kunnen er op tweede kerstdag poppen gemaakt worden en op beide dagen kunnen ook broodd- deeg figuren gemaakt wor den, die tevens worden ge bakken. Bij voldoende belang stelling is er nog een kinder disco. Op eerste en tweede kerstdag wordt er in de Stal tussen zes en acht uur een kerstdiner ge serveerd. In de Stal is verder 's middags een bingo en de avond van eerste kerstdag wordt er de film „From Mos cow with love" van James Bond gedraaid. Tweede kerst dag wordt er om half negen de film „Rocky" gedraaid. vrijwilliger met of zonder auto. mee wil doen aan de play back show of gewoon zo maar iets wil vragen kan Au gustinus bellen, tel 071 121531 of 071 140G90

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3