PvdA biedt voor koopkracht minima geen garantie meer Kabinet: uitlatingen Ploeg onjuist Kamer tegen wetsvoorstel beperking wwv £eidóe.Qowiaril Eerste rechtszaak rond illegale sofware >r jn let jeugdwerkplan van de •verheid voorziet er in vol lend jaar 15.000 jongeren aan verk bij de overheid te hel- Topambtenaar ten onrechte in Walrus-affaire genoemd Onderzoek naar declaraties specialisten Nog twijfel over alleenstaande toeslag voor kloosterlingen Werkloze ambtenaren blijven in speciale ziektekostenregeling SINNENLAND DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 9 ud-directeur ode Kruis Van Dijk overleden [OTTERDAM De oud-algemeen di- ecteur van het Nederlandse Rode Kruis V.H. van Dijk is dinsdag in zijn woon- ilaats Rotterdam op zestigjarige leeftijd iverleden. Dit heeft het Rode Kruis in jen Haag gisteren meegedeeld. De heer fan Dijk werd al vrij snel na zijn in- liensttreding bij het Rode Kruis (op 1 iuli 1981) ziek. Voorheen werkte Van jijk onder meer als studentenarts in )elft. medisch adjunct-directeur van de lotterdamse en directeur van de Jtrechtse gg en gd. Op 1 oktober dit jaar irerd hij benoemd tot officier in de orde Oranje Nassau. Smit-Kroes pleit weer voor hogere maximumsnelheid DEN HAAG Het is „waanzin" om voor alle rijkswegen de maximumsnelheid van 100 kilometer per uur te hanteren. Veel be ter is het om de maximumsnelheid naar plaats en tijdstip te bepalen. Op sommige stukken rijksweg kan harder dan 100 gere den worden, op andere stukken minder hard. Dit heeft minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) gisteren verklaard op een lunch bij het Genootschap van Hoofd redacteuren. De bewindsvrouwe deed haar uitlatingen ondanks dat haar staatssecre taris Scherpenhuizen, in wiens portefeuille de maximumsnelheid zit, recentelijk alle bewindslieden heeft opgeroepen er hun „snater" over te houden. Er zijn onderzoe ken gaande naar een hogere maximums nelheid. PvdA: Stop reclame op video in wachtkamers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Toussaint (PvdA) heeft staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) ge vraagd snel een eind te maken aan de video-voorlichtingscampagne in de wachtkamers van gynaecologen in 50 grote Nederlandse ziekenhuizen. Hierin zou reclame voor een aantal grote on dernemingen zijn verwerkt. In schrif telijke vragen noemt Toussaint het on gepast patiënten die om medische rede nen een spreekuur bezoeken, onge vraagd te vergasten op dergelijke voor lichting. Volgens het Kamerlid staan deze activiteiten haaks op het rege ringsbeleid, dat er op is gericht de mon digheid van de patiënt te bevorderen. Parkeer-ambtenaren verdacht van fraude AMSTERDAM Op verdenking van fraude zijn deze week in Amsterdam drie ambtenaren van de Dienst Parkeergebouwen aangehouden. De drie (het hoofd van de dienst H.D., hoofdcontroleur H.A.B. en controleur H.v.d.M.) worden ervan verdacht te hoge tarieven te hebben berekend voor het wegslepen van auto's uit parkeergebouwen. Bovendien is een aantal auto's dat de dienst naar de sloper had moeten bren gen, daar nooit aangekomen. Uit politie-onderzoek bleek, dat de ambtenaren twee tarieven hanteerden voor het wegslepen: 120 gulden voor wrakken en 60 gulden voor auto's in redelijke staat. Volgens de wet mag er echter slechts één kostendekkend tarief wor den geheven. Volgens een politiewoordvoerder staat overigens niet vast dat de ambtenaren zich zelf met de twee tarieven bevoordeeld hebben. Janmaat werpt zich op als Kamerlid Centrum Democraten DEN HAAG Het Tweede- -Kamerlid Janmaat wil vanaf 5 december optreden als verte genwoordiger van de nieuwe partij Centrum Democraten. In een korte verklaring zei Jan maat gisteren in de Tweede Kamer dat hij onlangs tot deze partij is toegetreden. Kamer voorzitter Dolman constateerde dat de een Kamerlid slechts de partij kan vertegenwoordigen waarvoor hij in de Kamer is gekozen. In de officiële stuk ken zal de nieuwe partij waar voor Janmaat wil optreden dan ook niet worden vermeld. Verdachten van vechtpartij op tv vrijgelaten HILVERSUM De twee ver- dachten die sinds maandagavond in hechtenis zaten voor hun aan deel in de vechtpartij tijdens een televisie-uitzending, zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Het onderzoek naar het tumult tussen voor- en tegenstanders van het regime-Bouterse tijdens de praatshow van Karei van de Graaf gaat overigens door. De politie zoekt ondermeer nog naar het vuurwapen, waarmee een schot is gelost Dat schot was te horen op de televisie. AMSTERDAM Voor de Amsterdamse rechtbank dien de gisteren de eerste zaak rond le software voor compu- ers. Dat zijn spelletjes en edu- itieve programma's die voor- il bestemd zijn voor thuiscom- iuters. De verdachte was de 4-jarige R.S. uit Ilpendam, die legin september werd aange- ïouden wegens de verkoop 'an illegale software. Voor de echtbank zei hij onder meer, lat op hobbybeurzen geko- lieerde programma's worden rerkocht voor een rijksdaal- ler, terwijl hij zijn geïmpor- eerde originele programma's n de winkel voor ruim hon- lerd gulden moest verkopen. .Mijn handel liep slecht", ver weerde S. zich. „Toen ik be- jreep waar dat door kwam, lesloot ik nooit meer een cent n import te steken en zelf ook te kopiëren om de discettes en programma's goedkoop kwijt te raken" Volgens de officier van justitie mr. R. Craemer is het kopiëren van software een inbreuk op de auteursrechten en overtreedt men met de ver koop ervan de Auteurswet, poewel dit nog niet met zoveel koorden in de Auteurswet zelf F -De zaken dreigen nu echter SEK, uit de hand te lopen met de t rie- handel in illegale software. Ie- loren dereen moet weten dat dit Tel' strafbaar is om te voorkomen dat er wildgroei ontstaat, zoals bij de handel in illegale video banden", aldus de officier. Hij eiste tegen S. een voorwaarde- Jijke gevangenisstraf van drie _J| maanden en een boete van vijfduizend gulden. Volgens advocate mr. R. Cox staat niet vast dat de auteurs rechten geschonden zijn, om dat software niet in de Au teurswet genoemd wordt. De meningen over de vraag of er eigenlijk wel auteursrechten gelden voor -softwareproduk- ten lopen bovendien sterk uit- De rechtbank doet uitspraak >p 19 december. Jongeren bij overheid gaan 36 uur werken )EN HAAG Minister Riet- cerk van binnenlandse zaken ïeeft gisteren in het overleg net de centrales voor over- ïeidspersoneel (ACOP) voor- jesteld het jeugdwerkplan van le overheid te wijzigen. Niet 12-uursbanen maar banen van 16 uur zullen de jongeren (be leden de 25 jaar) bij de over- ïeid moeten worden aangebo- ien. Het voorstel is verder liet besproken, maar Th. Son- ïeveld noemde het na afloop lamens de centrales een goed dee. )e werkweek van 36 uur moet illeen gelden voor de nieuw- comers. Het idee van Rietkerk comt tegemoet aan de wens de centrales om de maxi- nale werkweek van jongeren >eter te laten aansluiten bij de .normale" arbeidsduur bij de •verheid. In 1985 zal de werk- veek van ambtenaren zijn te- uggebracht tot 38 uur. ppi meer jongeren een leer- ilaats aan te bieden, door jon- [eren te zetten op 60 procent füK,Can Plaatsen vrijkomen loor de arbeidsduurverkorting m door de werkweek op 36 lur te stellen. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het te voeren sociaal-economi sche beleid is voor de PvdA, ook als het gaat om de koopkracht van de mi nima, niet zo'n hard punt als de weigering kruisra ketten te plaatsen. Dit heeft PvdA-voorzitter Max van den Berg giste ren gezegd bij de presen tatie van de sociaal-econo mische standpunten, zoals die volgend jaar april zul len worden voorgelegd aan het verkiezingscon gres van zijn partij. „Het plaatsen van raketten is een zaak, die je zelf in de hand hebt, maar dat geldt niet voor de economie", aldus Van den Berg. Volgens ingewijden is hiermee een einde gekomen aan de richtingenstrijd in de PvdA. Tot dusver liepen de visies van het partijbestuur en de Tweede-Kamerfractie op soci aal-economisch gebied bepaald niet parallel. Enerzijds was er het stuk „De sociaal-economi sche dilemma's van de PvdA", waarin het partijbestuur onder meer uitging van handhaving van de koopkracht van de laagste inkomens, ongeacht de ontwikkeling van de econo mie. Anderzijds lag er het rap port-Van Kemenade van de fractie, dat veel „realistischer" standpunten innam Dit rap port heeft veel afdelingen er toe gebracht amendementen in te dienen op het stuk van het partijbestuur, waarvan een aantal nu is overgenomen, tot groot genoegen van vooral fractievoorzitter Den Uyl, zo als hij gisteravond zei. Den Uyl wil niet dat er beloften worden gedaan, die zijn partij straks misschien niet zal kun nen nakomen. In de tekst die aan het congres wordt voorgelegd, staat nu: „Voor het onverhoopte geval van een nog verdergaande neerwaartse welvaartsontwik keling, dient naar nieuwe in strumenten te worden gezocht om de bestedingsmogelijkhe den van in ieder geval huis houdens met één sociaal mini mum te beschermen". Volgens Max van den Berg moet daar bij gedacht worden aan bij voorbeeld een belastingvoor deel voor de „echte" minima. Het handhaven van de sociale uitkeringen op het huidige ni veau zal bij een volgende eco nomische inzinking misschien niet mogelijk zijn, erkende de PvdA-voorzitter. Hetzelfde geldt volgens hem voor het weer verhogen van de sociale uitkeringen, voor het geval de sociaal-democraten weer aan de regering komen. „Wij kun nen waarschijnlijk niet in één klap herstellen wat dit kabinet in een aantal jaren verkeerd heeft gedaan". Aan de andere kant wil de PvdA, als de economie wél voldoende groeit, voorrang ge ven aan de verbetering van de koopkracht van de minima. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld premier Lubbers, die on langs zei dat de uitkeringen een aantal jaren pas op de plaats zouden moeten maken, óók als de economie zich ver der zou herstellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is in grote meerder heid tegen het wetsvoorstel van het kabinet om ge huwde mannen die geen kostwinner zijn, het recht op wwv (Wet Werkloosheidsvoorziening) te ontzeggen. Momenteel komen gehuwde vrouwen na een half jaar ww niet in aanmerking voor een uitkering krachtens de wwv. Dat is in strijd met de derde Europese richtlijn inzake gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid. Voor 23 de cember moet deze discriminerende bepaling uit de wet ge schrapt zijn. Onder het motto „even slecht is ook gelijk", wil het kabinet nu ook gehuwde mannen die geen kostwinner zijn (dat zijn er 6.000) uitsluiten van wwv. Het gaat hierbij om een tijde lijke maatregel omdat op 1 juli volgend jaar een nieuw stelsel van sociale zekerheid van kracht moet worden. Het voorlopige standpunt van het kabinet is dat in het nieuwe stelsel het kost winnerschap zal worden opgeheven. Een meerderheid in de Kamer vindt dat er in het voorstel van het kabinet nog steeds sprake is van indirecte discriminatie om dat met name vrouwen geen kostwinner zijn en derhalve geen wwv krijgen. De regeringspartijen VVD en CDA willen dat voor gehuwde vrouwen, die na 23 december zijn aangewezen op een wwv-uit- kering, hetzij doordat zij na die datum werkloos worden, hetzij omdat op die datum hun recht op ww eindigt, de kostwinnersbe paling vervalt. Dit kost de schatkist echter 55 miljoen gulden, terwijl tijdelijke invoering van de kostwinnerseis voor gehuwde mannen in de wwv een besparing oplevert van 25 miljoen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken zei gisteren bij de behandeling van het wetsvoorstel dat hij geen principiële be zwaren heeft tegen de CDA/VVD-wens. „Dat betekent echter wel dat het gat van 55 miljoen dat daardoor ontstaat, door elders te snoeien zal moeten worden gedicht. Hij noemde als voorbeeld het inkorten van de wwv-periode (nu nog twee jaar) met een half jaar voor werklozen tussen de 23 en 30 jaar. Sergeant sloeg opgesloten bezetters DEN HAAG Een sergeant van de koninklijke luchtmacht heeft gisteren tijdens een getuigenverhoor voor de rechter-com- missaris in Den Haag toegegeven dat hij op 18 april van dit jaar met een knuppel ingesloten bezetters van de luchtmachtbasis Volkel heeft geslagen De 180 anti-militaristen probeerden vol gens hem voortdurend te ontsnappen uit de hondehokken waar in zij na hun bezettingsactie waren opgesloten. Hij sloeg op het hek om ze koest te houden, maar raakte daarbij twee keer een lichaamsdeel De sergeant zei dat hij met een tiental collega's werd uitgemaakt voor kampbeul, nazi en fascist. De advocaat van de bezetters kon nog niet zeggen welke conclusies hij aan de verhoren zal verbinden. Premier Lubbers en minister Brinkman (wvc) in gesprek met het bestuur van de Anne Frank Stichting over de gewraakte uitlatin gen van staatssecretaris Ploeg. ANNE FRANK STICHTING NU TEVREDEN DEN HAAG Het kabi net betreurt de onjuiste uitlatingen van staatsse cretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) over de Anne Frank Stichting. Dat is gisteren door de RVD ver klaard na afloop van een gesprek tussen premier Lubbers en minister Brinkman (wvc) met het bestuur van de stichting. De Anne Frank Stichting werkt samen met mensen en organisaties uit alle democrati sche politieke richtingen. Ze is waakzaam tegen anti-demo cratische tendenzen, waar ook ter wereld, zo hebben de kabi netsdelegatie en de Anne Frank Stichting vastgesteld. Het gesprek werd gevoerd naar aanleiding van uitlatin gen van Ploeg in Vrij Neder land als zou de Anne Frank Stichting een crypto-commu- nistische organisatie zijn. Ook Ploeg heeft zich nu achter het standpunt van het kabinet ge schaard. Dick Houwaart, voor zitter van de stichting, is te vreden met dit resultaat. De Kamer had in een motie overigens gesteld dat Ploeg met zijn uitspraken een smet heeft geworpen op de reputa tie en activiteiten van de Anne Frank Stichting. Over deze motie moet de Kamer nog stemmen. Premier Lubbers snoerde Ploeg hierna de mond. Deze dient zich in het vervolg te onthouden van uitlatingen over de Anne Frank Stichting. Later meldde Lubbers dat Ploeg zijn uitlatingen had „in geslikt". De Stichting, waarin ook ex- minister Gardeniers (CDA) zit, schrijft dat de schade door Ploegs opmerkingen moeilijk is te overzien. „Velen zullen denken, waar rook is, is vuur. Deze schade kan worden be perkt als Ploeg zijn woorden „volledig, ondubbelzinnig en openbaar" terugneemt en zijn excuses aanbiedt. Zoete Lieve Gerritje Kamervoorzitter Dolman luistert aandachtig naar het betoog van „Zoete Lieve Gerritje" die met een delegatie uit Den Bosch gisteren op bezoek was in Den Haag. De aanleiding vormde een dis cussie tussen Dolman en minister Braks van landbouw over de vraag of Zoete Lieve Gerritje een man dan wel een vrouw is. Zij hoopt dat probleem nu uit de wereld te hebben geholpen. Boer Hannes kijkt op de achtergrond toe. MINISTER DE RUITER BIEDT EXCUSES AAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) heeft binnenskamers zijn excu ses aangeboden aan de heer M. Kool, directeur Economisch Beheer van de Koninklijke Marine. Deze topambtenaar achtte zich in zijn eer en goede naam aangetast, doordat er ten onrechte verband werd gelegd tussen zijn ontslag en de Walrus-af faire. De Ruiter en diens staatssecretaris Van Hou- welingen schreven bij die gelegenheid onder meer dat drie functionarissen van de marinestaf zouden verdwijnen. Formeel ontkende Defensie, dat er enig verband was met de affaire rond de Walrus-on derzeeërs (die twee keer zo duur worden als was begroot), maar informeel verkondigde het departement het tegendeel en zo kwam het dan ook in alle kranten. In antwoord op vragen van de Tweede Kamer laat de minis ter nu doorschemeren dat de heer M. Kool niets met de pe rikelen van doen had. De di recteur Economisch Beheer had „reeds geruime tijd vóór er sprake was van een onder zoek naar het Walrus-project besloten per 1 mei 1985 zijn functie over te dragen in ver band met het in juli 1985 be reiken van de 65-jarige leef tijd", aldus De Ruiter. Uit zijn antwoorden valt voorts op te maken dat het ontslag volgend jaar van vice- admiraal Hulshof, bevelhebber der zeestrijdkrachten, en schout-bij-nacht W. Kool, di recteur Materieel van de Mari ne, wel verband houdt met de Walrus-affaire. Over Hulshof (54) schrijft De Ruiter dat bij diens benoeming in 1982 was afgesproken dat „na twee a drie jaar bezien zou worden over welke totale periode hij deze functie zou vervullen". Over schout-bij-nacht W Kool volstaat De Ruiter met te zeg gen dat hij „in augustus 1985 drie jaar in zijn functie werk zaam zal zijn" Op dit alles is de beslissing ge baseerd. aldus de minister, dat reeds volgend jaar het „mana gementteam" zal worden ver nieuwd. „Daarom is besloten dat de chef marinestaf (Huls hof) en de directeur Materieel (W. Kool) op respectievelijk 1 juni en 1 september 1985 wor den afgelost De vaste commissie voor De fensie van de Tweede Kamer praat vandaag met de be windslieden over de Walrus- affaire. Daarbij zal ook aan de orde komen of het juist is dat alleen de ambtelijke top van de marine verdwijnt en niet ook de politieke leiding, zoals is geëist door verenigingen van marine-officieren. UTRECHT Een onderzoek van de Economische Controle Dienst (ECD) naar mogelijk valse of foute declaraties van röntgenologen en cardiologen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht heeft geleid tot twintig processen-verbaal De officier van justitie mr H.W.J. Droesen bekijkt op het ogen blik. of er aanleiding is tot een strafvervolging van de betrok ken Specialisten. Het gaat om het berekenen van de zogenoemde „hoogle raarstoeslag" van 25 procent op het gangbare tarief voor particuliere patiënten. De or ganisatie van particuliere ziek- tekostenverzeraars. het KLOZ, beklaagt zich er al lang over. dat die toeslag ook in rekening wordt gebracht als een patient niet door de hoogleraar zelf is behandeld. Het KLOZ heeft daarom de zaak bij de ECD aangekaart. DEN HAAG Staatssecretaris Koning (Financiën) heeft giste ren de Tweede Kamer niet ervan kunnen overtuigen dat alleen aan kloosterlingen een belastingvoordeel in de vorm van de zo genaamde „alleenstaande-toeslag" moet worden toegekend. Tij dens een drie uur durend mondeling overleg over de zogenaam de „kloosterlingenregeling" in het belastingstelsel schaarden al leen CDA-woordvoerder Van Iersel en SGP-kamerlid Van Dis zich aan de zijde van de bewindsman. De Grave (VVD) stelde zich uiterst kritisch op, maar nam een afwachtende houding aan. De oppositie, vertegenwoordigd door de kamerleden Kombrink. Vermeend (PvdA) en Van der Spek (PSP), vindt de benadering van Koning te eenzijdig Zij kiest onder het motto ..gelijke mon niken, gelijke kappen" voor een algemene benadering door de fiscus, zodat ook leden van andere als rechtspersoon optredende buitenkerkelijke, maar niet minder principiële groeperingen voor de toeslag in aanmerking kunnen komen Unaniem was de Kamer het wel met de bewindsman eens dat er voor gekunstelde constructies, opgericht om fiscaal voordeel te genieten, geen enkele speelruimte is. De Emmer „Orde van Pe cunia" zal daarom van goede huize moeten komen om de fiscus ervan te overtuigen dat er sprake is van een echte orde. waar van de leden de gelofte van armoede hebben afgelegd .FRIEMELS IK v/iNDje &loari KHAp, CLIVIA. OAtcHT! HÉT IS CA2£NrioJApv/rr Jll MCTwArMAKs-upeN OECGC- LQKK Mger-reTftefteiiffM' DEN HAAG Ambtena ren van gemeente, provin cie of politie met een uit kering kunnen in de vrij willige ziektekostenrege lingen van de overheid blijven. De plannen om deze werkloze ambtena ren bij het verplichte nor male ziekenfonds onder te brengen, worden terugge draaid. Dit heeft minister Rietkerk van Binnenland se Zaken gisteren de amb- tenarencentrales toege zegd. Rietkerk had de bepaling over de ziektekostenregeling opge nomen in het wetsontwerp Toegang Ziektekostenverzeke ring Volgens het wetsontwerp zouden circa 60.000 ambtena ren met een uitkering (AAW. AWW, AWBZ) overgaan van de ambtenarenregelingen naar een y^rplicht ziekenfonds Dit besluit viel bij de ambtenaren bonden in sleóhte aarde, om dat de huidige ziektekostenre gelingen door de betrokkenen als gunstiger worden ervaren dan een verplicht ziekenfonds. De centrales betreuren het overigens dat de minister nu pas met hen over het wetsont werp praat, terwijl het al bij de Raad van State ligt. Zij vinden dat het ontwerp de totstandko ming van één ziektekostenre geling voor alle ambtenaren doorkruist. De werkgroep BOAS (Brede Overleggroep Ambtelijke Ziektekostenrege lingen) bereidt zo'n regeling voo^ en zal in januari met voorstellen komen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9