Luxueuse terrasflat voor 55-plussers in Haaswijk „Als ze zelf vang, zijn ze veel lekkerder'''' Opnieuw geld nodig voor atletiekbaan Lisse Woonbootbewoner moet voor broedseizoen verdwijnen Man vergrijpt zich aan fietsende meisjes GS: meubelzaken Den Haag en Leiderdorp bijten elkaar niet BURGERLIJKE /STAND ■IDEN/REGIO CcidoeGouocmt DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 5 HBagenaars aangehouden I Ha diefstal in Voorhout ■^B)ORHOUT De gemeentepolitie I Den Haag heeft gisteravond 1 Hagenaars van 19 en 20 jaar ngehouden die eerder op de dag ze- n sportjacks hadden gestolen uit in sportzaak aan de Dinsdagse We- het jring in Voorhout. die |e zeven jacks hadden een waarde in 1400 gulden. Een voorbijganger men het kenteken van de auto waar dieven mee verdwenen genoteerd h gisteravond kon het tweetal al brden aangehouden. Enkele jacks Sn inmiddels terecht. De twee Hage- f om hars worden vandaag verhoord. st'i- ermoed wordt dat het tweetal nog 0 iO leer diefstallen heeft gepleegd. van ech- j LISSE De gemeenteraad krijgt opnieuw een voorstel om geld beschikbaar te stellen voor de atletiekbaan van De Spartaan. De raad behan delt woensdag 12 november een voorstel van B en W om 40.000 gulden uit te trekken voor af ronding van de baan, die al meer van zich heeft doen spreken en waarvan menigeen vreest dat die op den duur nog wel meer zal gaan kosten. Vrijwel direkt na de ingebruikneming bleek namelijk dat de toplaag van de nieuwe baan op een aantal plaatsen was beschadigd. Sindsdien is men druk doende geweest met de herstelwerkzaamheden en afgelopen zomer is de zaak weer opgeleverd. Thans is echter op een aantal plaatsen in de rondbaan en in de hoogspringsegmenten de zwarte onderlaag zichtbaar en de verwachting is dat de toplaag op deze plaatsen niet meer aan de eisen van slijtvastheid voldoet. Eén en ander kan worden vastgesteld na een uitgebreid en tijdrovend la- boratorisch onderzoek, waarvoor men eigenlijk niet veel voelt. De onderaannemer heeft dan ook voorgesteld op de rondbaan en de hoogspringsegmenten een nieuwe spuitlaag aan te brengen waardoor de toplaag op de minimaal vereiste dikte kan worden gebracht. Hij wil die werkzaamheden uitvoeren voor ruim 35.000 gulden, terwijl dit werk doorgaans ruim 100.000 gulden meer kost. Het college ziet in het voorstel van de aanne mer voordeel voor de gemeente en vraagt de raad om ermee in te stemmen en dus het ge vraagde krediet beschikbaar te stellen. Man op fiets aangereden OEGSTGEEST Een 54-jari- ge fietser uit Leiden is gister middag omstreeks half één ge wónd geraakt bij een aanrij ding op de hoek Oranjelaan- /Rijnsburgerstraatweg in Oegstgeest. Het ongeluk gebeurde toen een automobilist die over de Oranielaan reed links af de Rijnsburgerstraatweg op wilde gaan en daarbij de fietser niet zag aankomen. De fietser is met een hoofdwond overge bracht naar het Diaconessen- ziekenhuis in Leiden. Vrachtauto verliest lading termiddag op de Zeeweg een deel van zijn lading rozenbot- teljam verloren. De lading schoof van de auto toen de Katw ijker de Zeeweg op draaide. Volgens de politie lag er een vettige troep over de weg. De brandweer moest er aan te pas komen om het spul van de weg te spuiten. Sassenheimer breekt been RIJNSBURG Een 20-jarige dienstplichtig militair uit Sassen- heim brak gistermor gen zijn been bij een ongeval in Rijnsourg. Het slachtoffer reed omstreeks half acht met een geleende brommer over de Bos- laan. Hij zag daarbij een bochtje over het hoofd en kwam ten val. De Sassenheimer is per ambulance naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden ge bracht. Geluids apparatuur gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN In een woning aan de Al- phense Kortsteekterweg moest men het op Sinter klaasavond zonder muziek doen. Er verdween daar voor 1500 gulden aan geluidsappa ratuur. De inbrekers waren in de nacht van dinsdag op woensdag binnengekomen door een ruitje aan de ach terkant in te drukken. HERENIGING ALS PROJECTONTWIKKELAAR EGSTGEEST Er is •n markt voor de wat ïurdere luxueus uitge- jerde appartementen >or 55-plussers. De heer "H. Deenen (59) uit egstgeest voelde die be- oefte heel erg sterk toen ij tijdelijk na een opera- g aan een been niet locht lopen in zijn van ?n trap voorziene éénge- nswoning. Nadat hij zich rat georiënteerd had ble- en er meer mensen van oven de 55 jaar met de lfde woningbehoefte Dnd te lopen. In Oegst- eest was echter geen ouwproject voorhanden at aan zijn voorwaarden oldeed en dus besloot hij jelf een dergelijk project jn Haaswijk op te zetten. Als gevolg van deze acti viteiten wordt 13 decem ber vanaf acht uur de eer ste vergadering van de Vereniging van Toekom stige Eigenaren Terrasap partementen gehouden, in café-restaurant de Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55 in Oegstgeest. „Zonder steun van de gemeen teraadsleden, van alle partijen, was ik nooit zover gekomen", stelt de heer Deenen, die tot zijn pensionering technische projecten voor de Shell uit werkte. „Het college van bur gemeester en wethouders zag er aanvankelijk niet zoveel in. Ze boden mij eerst het terrein naast zwembad Poelmeer aan, maar dat is totaal ongeschikt. Een luxueuze terrasflat moet ook op een goede plaats staan, dus niet naast een lawaaiig zwembad". Toen een lokatie in deelplan X van Haaswijk, in het zuidoosten langs het Oegst- geester Kanaal om planologi sche redenen niet haalbaar bleek werd uitgeweken naar Haaswijk VI, de oostelijke strook van het plangebied langs de Haarlemmertrek vaart. In de meest zuidelijke punt van deze strook zou een flatgebouw met 24 apparte menten opgezet kunnen wor den. Dat was te weinig, omdat het plan Deenen in verband met de financiële haalbaarheid voorziet in 64 terrasapparte menten. Daarom is de aan dacht nu verlegd naar het meeste noordelijke punt van Haaswijk VI. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat de bebouwing van Haaswijk verzorgt, heeft zich bereid verklaard met ste debouwkundigen te onderzoe ken of de bouw van de flat op deze plaats mogelijk is. Aan het aantal belangstellenden zal het niet liggen. Inmiddels heb ben zich ruim 40 gegadigden aangemeld. Het bouwfonds stelt zich op het standpunt dat 70 procent van de woningen bij een woningbouwproject op voorhand verkocht moet zijn. Het plan is ruim opgezet: 64 appartementen in vier woon lagen, met drie of vier kamers. De woonkamers zijn minimaal 40 vierkante meter groot, de terrassen hebben minimaal hetzelfde oppervlakte. Ieder appartement heeft een inpan dige garage. De bewoners krij gen onder meer de beschik king over een overdekt en verwamd zwembad en een fit ness-centrum. Verder is het de bedoeling dat er een inwonen de huismeester komt en zal veel aandacht worden besteed aan inbraakpreventie. De prij zen variëren van 200.000 tot 260.000 gulden. "Het is tamelijk uniek dat een vereniging zich in plaats van een projectontwikkelaar met een dergelijk project bezig houdt", stelt de heer Deenen. „Het heeft ook een belangrijk voordeel: als vereniging hoe ven wij geen winst te maken en er ook geen dure verkoop organisatie op na te houden en dat houdt de prijzen laag. Ik heb vergelijkbare bouwprojec ten gezien waarbij de apparte menten vele tienduizenden guldens duurder waren". De heer Deenen stelt dat nu eindelijk rekening wordt ge houden met de groep 55-plus- sers, waarvoor tot nu toe veel te weinig werd gebouwd. „Er wordt geschat dat er alleen in Zuid-Holland al behoefte be staat een 26.000 woningen voor deze categorie. Het past ook in het streven om ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen", aldus de heer Deenen. Als alle volgens plan verloopt zou de bouw van de terrasflat eind 1985 kunnen beginnen en zou het geheel begin 1987 op geleverd kunnen worden. DEN HAAG/WARMOND De Stichting Het Zuid hollands Landschap wil dat woonbootbewoner J. Hovius voor 15 februari met zijn schip verdwijnt uit de Hofleede, de vaart langs het Huis te War mond. Dan begint name lijk het broedseizoen en het is voor de stichting, ei genaar van het landgoed van groot belang dat de vogels ongestoord kunnen broeden. Gisteren diende een kort geding voor de Haagse rechtbank, aange spannen tegen de heer Hovius met het doel de woonboot op zeer korte termijn uit het land schapsbeeld te laten ver dwijnen. Oorspronkelijk lagen er in de Hofleede vijftien woonbo ten. Nadat de stichting het landgoed had aangekocht werd besloten tot een uitster- vingsbeleid: als de oude be woners hun woonboten zou den verkopen of verlaten zou geen nieuwe vergunning voor een ligplaats worden af gegeven aan een volgende bewoner. Dat beleid, onder steund door de gemeente Warmond werd vanaf 1962 gehanteerd en inmiddels lig gen er nog maar vijf boten, waaronder de boot van de heer Hovius. De heer Hovius heeft de boot in september van dit jaar gekocht, nadat de eigenaar was overleden, in de wetenschap dat hij geen vergunning voor een ligplaats zou krijgen. Het was ook niet zijn bedoeling om in de Hofleede te blijven. Hij sleepte zijn schip naar Sas- senheim, maar deze gemeen te, die eveneens in termen van uitsterven denkt, liet het schip direct weer terugsiepen naar Warmond. De heer Hovius en zijn advo caat gaven gisteren toe dat de woonboot niet in War mond kan blijven, maar drongen aan op uitstel tot de zomervakantie. Twee doch tertjes, 11 en 13 jaar oud van de heer Hovius zitten name lijk op een Leidse LOM- school en het is van belang dat zij niet te ver uit de buurt wonen. De heer Hovi us en zijn gezinsleden zijn ty pische woonbootbewoners, die bij voorkeur met hun boot rondtrekken. „Ik ben vanaf mijn geboorte gewend om overal weggesleept te worden. Ik heb daardoor ook nooit enige opleiding gehad en ben nog steeds analfa beet", stelde de heer Hovius gisteren, die daardoor ook aan hem gerichte brieven ten aanzien van de zaak niet had kunnen lezen. Mr. De Boer, die de belangen van de stichting verdedigde stelde dat uitstel niets zou oplossen. „Er is over een half jaar met zomin een oplossing voor dit probleem als nu. tenzij mijnheer Hovius zou proberen om eens in een ge woon huis te gaan wonen". Een vertegenwoordiger van de stichting wees nog eens op het belang van het behoud van waardevolle natuur, zo als dat door „Het Zuidhol lands Landschap" wordt voorgestaan. „Op het land goed zitten veel belangrijke broedvogels, waaronder een complete reigerkolonie. Het is van belang dat zij niet worden gestoord, bijvoor beeld door de dochteijes van de heer Hovius die er rond fietsen", aldus de vertegen woordiger. 4RIETAAL VIST OP GARNALEN AAN WASSENAARSESLAG 1 e tijd ding de HaJ men. er-WASSENAAR/SCHEVE- n. NINGEN Tot aan zijn mid- vanJel reikt het diepgroene troe- Ge-oele zeewater aan het Wasse- duihaarse Slag, en het lijkt wel of bejiij een ploeg voortsleept over •lande zeebodem. Zijn suède jasje ïterjs grotendeels nat, het zilte ïrlijvocht is zelfs hoger gekomen tun-dan de rand van het groene Varpak met de lieslaarzen dat hij Iraagt. let water van de Noordzee is ;oud, maar het weer is opper st voor de tijd van het jaar. ►e wind is zuid-oost en zwak, x staan nauwelijks golven op iet water en de zon schijnt, '.r zijn dan ook talloze wan delaars, al dan niet vergezeld Van hond op het strand, die als de man uit het water 3rikomt, nog steeds iets achter Zich aanslepend nieuwsgie- neifig komen kijken wat er ge- estibeurt. Met grote ogen kijken _lde passanten naar de man met aarbet grijze haar, die met koude he^atte vingers de punt van zijn ^lejfiet openknoopt en met een dighandig gebaar garnalen en ïbejeen enkel scharretje en krab betje in een grote emmer gooit. Met een handigheid die veel ervaring verraadt haalt Arie Taal (60) de ondermaatse vis jes en schaaldieren uit de em mer, en gooit ze terug, de zee in. De wandelaars hebben het wel gezien en lopen door, be halve een Engelsman die van de visser wil weten wat hij nu precies teruggooit. „Dat zijn scharretjes en een paar tonge tjes, maar hoe dat in het En gels heet weet ik niet", krijgt de buitenlander als antwoord. „Ik heet Arie, Arie Taal", zegt hij en wijst de verslaggever op een groene tatouage, die niet van gisteren is. „A. Taal" - staat er, en hij zegt: „Ja, dat is een echte Scheveningse naam". Met het groene water dichte pak, het halfnatte suè de jasje en de groene laarzen ziet hij er uit als een echte visser, en dat is hij dan ook. Niet meer beroepsmatig, maar nog wel in hart en nieren. „Vroeger was ik schipper op een vissersschip. Dat schip is meer dan vijftien jaren gele den gezonken, maar ik had Arie Taal, garnalenvisser: „Krimpende wind en uitlopende vrouwen, dóór is geen huls mee te houwen". geen schuld hoor. Vanwege die aanvaring ben ik nog voor de rechtbank geweest, maar ik had geen schuld". Waarop Taal twee geplastificeerde krantenberichtjes van een jaar of vijftien geleden uit zijn portemonnee haalt. Het gaat over een aanvaring tussen een logger en het vissersschip van ene A.T., die inderdaad geen blaam treft. „Toen viste ik nog niet op garnalen, daar had ik geen tijd voor; ik zat op zee, meneer „Later had ik wel tijd, want ik werkte daarna in het huis van bewaring. Daar heb ik nog wel eens garnalen aan de directeur verkocht. Goede garnalen. Al die verhalen over garnalen? De Hollandse „Scharretjes en tongetjes, hoe dat in het Engels heet weet ik niet". garnalen zijn prima, dat weet ik uit eigen ervaring. En ze zijn ontzettend lekker, vooral als ik ze zelf vang, dan zijn ze nog veel lekkerder dan uit de winkel". „Als de wind is zoals vandaag, zuid-oost, dan ben ik wel vier dagen per week hier aan het Wassenaarse Slag. Vooral in oktober en november. Een goede twee weken geleden, dat was vlak voor die storm, kwam ik thuis met ontzettend veel garnalen. Mijn vrouw pelt ze. Ze kan erg goed pel len. Vroeger, op school had ze een drie voor rekenen, maar een tien voor pellen. Zo ging dat voor de oorlog in Scheve- ningen, waar ik nog woon. Dat was 's avonds garnalen pellen, en dan de volgende ochtend slapend in de school bank. Twee weken geleden heeft mijn vrouw twee kilo gepeld. Dat waren gepelde garnalen die ik woog. Reken maar uit, voor drie ons gepel de garnalen heb je een kilc vangst nodig". Zijn haar mag dan grijs zijn, Arie Taal ziet er bepaald niet broos uit. „Ach, is het zwaar? Zo'n krachtpatser ben ik nu ook weer niet. Maar ik ben wel eens in een dag een kilo afgevallen". Mui „Hoe ik dat doe. garnalen vangen0 Meneer, dan loop ik langs die dijk". Hij wijst met zijn rechterhand een strook nauwelijks zichtbaar zand aan, waarop de schaarse gol ven van die dag breken. „Achter die dijk loop ik dan in zo'n mui. Het mooiste is. als je zelf op het droge kan blij ven lopen, terwijl het net door het diepe wordt gesleept. Dan schrikken de garnalen ook niet van je laarzen". Over zijn schouder heeft hij een nylon touw, waaraan eep roestig metalen geval zit, dat het net openhoudt bij het sle pen over de zeebodem. Het net is van eigen fabrikaat Hij loopt het touw staat strak over zijn schouder door het zeewater, totdat hij het weer even genoeg vindt. Dan loopt hij over de boter zachte bodem naar het strand, om daar de scharretjes en de garnalen van elkaar te schei den. In zijn zwarte emmer zijn de garnalen nog een beet je doorzichtig en iets groen. Over zijn vrouw zegt hij: „Ze wilde niet dat ik zo'n zwart surfpak draag bij het vissen De meeste anderen doen dat wel, maar zij is bang dat ik met zo'n pak te ver de zee in ga. Natuurlijk kan ik zwem men. meneer. Dat heb ik als kleine jongen al geleerd, vroeger in Scheveningen, waar ik nog woon. Nu draag ik altijd dit pók, ik ben wel een beetje nat, ja. Dat geeft niets, het droogt wel op". Met kleine pretlichtjes in de ogen merkte hij op: ..Krim pende wind en uitlopende vrouwen, dóór is geen huis mee te houwen.Weet je wat een krimpende wind is? Nee? Dat is als de wind naar links draait. Als je garnalen vist en de zuidoosten wind krimpt, dan wordt het westenwind, en dan vang je niets". ROB PERIK DEN HAAG/WASSENAAR Een 24-jarige man uit Wasse naar heeft na zijn aanhouding verklaard, dat hij zich dertig tot veertig keer heeft vergrepen aan fietsende meisjes en jonge vrouwen. De Haagse politierechter werd gisteren met deze zaak geconfronteerd en geheel onverwacht ook nog met een aantal nieuwe misdrijven. Deze had de verdachte na zijn arrestatie ge pleegd. De rechter besloot hierop alle ten laste gelegde delicten binnenkort in één strafzaak te behandelen. De dader werd in mei op straat gearresteerd. Hij voldeed aan het signalement dat zijn slachtoffers de politie hadden verstrekt. Aan zijn psychiater zou hij later vertellen hoeveel fietsters hij in werkelijkheid had lastiggevallen: ruim dertig. De politie was dit grote aantal niet bekend. De raadsman van de verdachte zorgde gisteren voor een tweede onthulling Zijn client zou, nadat hij weer op vrije voeten was, wederom jonge vrouwen hebben aangerand. Hiervan echter wa ren de politierechter en de officier van justitie niet op de hoogte. Politierechter mr. Buisman had zich 's morgens al zeer verbaasd getoond over de hem wel bekende strafbare feiten. „Het blijft een raadsel hoe het ineens tot zo'n explosie is gekomen. Denkt u. dat u ook in de toekomst nog meisjes zal lastigvallen?", was de vraag die de rechter de verdachte aan het begin van de zitting stelde. Deze antwoordde ontkennend. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de instanties die bezwaar maakten tegen de vestiging van een meubelboulevard in Leiderdorp, een brief gestuurd met daarin de argumenten die leidden tot afwijzing van die bezwaren. GS zeggen daarin onder meer dat het plan om in Den Haag meubelbedrijven bij elkaar te brengen te klein is om voor de hele regio Den Haag/Leiden een rol te spelen Het gaat hier slechts om een versterking van de branche in Den Haag zelf. en niet om een plan met een stadsgewestelijke functie. Wat de Rijn landse situatie betreft, stellen GS dat van alle meubelzaken 42 firocent slecht functioneerde. Dat is twee keer zo hoog als in de andelijke situatie. Veel mensen gaan dan ook naar meubelzaken buiten Rijnland. Volgens GS ontbreken bedrijven die voldoende aantrekkingskracht uitoefenen. Nieuwe bedrijven en een uit breiding van het aanbod ziin daarom in die regio noodzakelijk De keus tussen Leiden en Leiderdorp was daarbij zeer moeilijk te maken, omdat de planologische voor- en nadelen van de bei de plaatsen ongeveer gelijk waren. De plannen voor een boule vard in Leiderdorp, die volgens de bezwaren in strijd zou zijn met het streekplan Zuid-Holland-West, zijn dat volgens GS niet Ze verwijzen daarbij naar een uitspraak van provinciale staten, die met $6 tegen 35 stemmen vaststelden dat de meubelboule vard daar niet in strijd is met het plan. Dat betekende dat ande re argumenten de doorslag moesten geven. Voor GS waren dat de directe uitvoerbaarheid van de bouwplannen in Leiderdorp, de betere exploitatiekansen en, zoals GS zeggen „de omstandig heden rondom de aanvraag". Argumenten die nog steeds zouden Ï?lden en niet teniet worden gedaan door de bezwaren, egen de verlening van de vergunning was bezwaar aangete kend door het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond, een Zoeterwoudse meubelgigant, de Kamer van Koophandel in Den Haag en door de gemeentebesturen van Leiden. Den Haag en Zoeterwoude. LEIDEN - Geboren. Robert zv A J. H M Rakker en J Mostcrt. Edith Sabinr dv R F J A Diederiki en L. Remmelswaal. Laurien Sara dv H. M Voorrndt en P P de Voogd. De nice dv W M van der Steen en C C. A Kloek Natxl iv F AM en N Am- ne. Joey zv J van Duijvenbode en K Stroeve Peter zv P Pnn» en H W van der Plas Danielle dv J C J Greeve en K Klinkenberg. Jacob Hans iv J van Rijn en P M van Duin, Janine Noelle dv C de Mooij en R. Anholiv Pascale Madeleine dv A E. Lelijveld en M Reijnden, An- gelique Antonta Johanna dv A J. van Rijn, Jacoba Wilhelmina dv C van der Plas en J G Heemakerk, Kim Marion dv A J J de Goeij en ARM Zonderland. Mohamed zv D Jafiaf en R Maamn. Kir*ten Ehaa- bein Laruaa dv J Boerama en M E. G Kok. Ellen dv F van Ingen en B Moller. Annemarte dv J van Dron- rlen en A van der Pla*. Kirai dv P Piirtegij» en M M An lila. Urml zv Yildiz en B Uzun. Marnix Rein- hard zv C A van den Akker en C. L van Dobbrn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5