Winkeliers dreigen met sluiting op koopavond Hoogheemraadschap Rijnland geeft 99 miljoen gulden uit ALLERLEI(DS) MOKER zal de communicatie tussen de kerken verbeteren" leiden Vt Sint reikt prijzen uit NA 2 r CeidóeSomcmt DONDERDAG 6 DECEMBER 1964 PAGINA 3 Automobilist gewond na botsing met bestelbus istrie- nwet- etten. ingen /ormt Iwon- •r ons kalft lissen t van LEIDEN Een 23-jarige automobilist uit Leiden is vanochtend om kwart voor zeveh met hoofdletsel naar het AZL gebracht nadat hij op de kruising Schipholweg/Schuttersveld in botsing was gekomen met een bestelwagen. De Leidenaar, die geen veiligheidsgor del droeg, kwam van het Schuttersveld en verleende geen voorrang aan de door een 40-jarige Rijnsburger bestuur de bestelbus die op de Schipholweg reed. Bij de botsing scheurde een van de dieseltanks van de bus. De brand weer heeft de olie verwijderd. De auto van de Leidenaar werd totaal vernield, het busje liep flinke schade op. De 1 Rijnsburger kwam met de schrik vrij. Onderuit met Sinterklaas cadeau LEIDEN Een 35- jarige Leidse vrouw ging gisterochtend op de Boshuizer- laan met fiets en omvangrijk sinter klaascadeau onder uit en liep daarbij verwondingen aan voet en been op. De Leidse is naar het Diaconessenhuis ge bracht. Eerste paal Sandersgarage LEIDEN Wethouder J. Fase (economische aangelegenheden) boort dinsdagmiddag 11 december de eerste paal van de Sanders parkeergarage op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg. Verwacht wordt dat de bouw van Leidens' tweede en tevens meest bespro ken parkeergarage 12 maanden zal duren. De garage, die wordt opgetrokken op de plaats waar vroeger de Sanders zeepfabriek stond, zal uit vijf lagen bestaan: op de bega ne grond komen een winkel-showroom en magazijnruimten, op de eerste verdieping kantoor en/of showroom, gecombineerd met parkeerplaatsen en de tweede, derde en vierde etage doen dienst als parkeerplaats. De begane grond is overigens al ver huurd aan Hoogvliet uit Zoeterwoude die daar een supermarkt zal vestigen. In de garage is plaats voor in totaal 350 auto's. De parkeergarage is ontworpen door architectenbureau Leen Korbee uit Noordwijk (dit bureau maakte ook de plannen voor de parkeergarage van de Digros aan de Langegracht) in samen werking met de architect Hans Latta. Deze laatste is gespeciali seerd in nieuwbouwarchitectuur in oude stadsgebieden. De gara ge wordt gebouwd door Noorlander Bouw. UIT PROTEST TEGEN VERKEERSBELEID LEIDEN De winkeliers aan de Haarlemmerstraat kunnen volgende week een stencil in de bus ver wachten waarin hen wordt verzocht hun win kel op een nog nader te bepalen donderdagavond te sluiten. Onaangekon- j digd, zodat de klanten on- verwacht voor een dichte deur komen te staan. De actie is bedoeld als protest tegen het verkeersbeleid van de gemeente Leiden. Eén van de initiatiefnemers van de actie is mevrouw J. de Wit van de dierenzaak De Zwarte Neon aan de Apothe- kersdijk. „Leiden leeft niet, Leiden is dood", aldus me vrouw De Wit. „De gemeen te heeft alle bedrijven al de stad uitgejaagd, nu zijn de winkels aan de beurt". Haar probleem is dat van de mees te winkeliers. De onbereik baarheid van de winkels voor auto's zou de klanten naar winkelcentra als Leid- senhage en Winkelhof jagen. „Neem nou de Apothekers- dijk. De gemeente had ons beloofd dat het leggen van riolering in stuk jes van 40 meter zouden ge schieden, zodat bedrijven en winkels bereikbaar zouden blijven. Maar voetgangers en fietsers ploeteren al weken lang door het zand en par keerplaatsen zijn niet te vin den. Ik verkoop bijna niks Ze neemt het niet alleen de gemeente kwalijk maar ook de Kamer van Koophandel en de overkoepelende mid denstandsorganisatie „Lei den Leeft" zouden niet voor de belangen van de midden stand opkomen. „Die mensen van de Kamer zitten de hele dag achter hun bureaus en praten maar en praten maar. Ze zouden eens een keertje een uurtje in de winkels ach ter de toonbank moeten gaan staan om te kijken wat er werkelijk aan de hand is. En „Leiden Leeft", wat heb je daar nu nog over gehoord sinds de oprichtingsvergade ring. Ze doen niks, ja, feest verlichting organiseren. Maar een lampie ophangen kan ik zelf ook wel' De actie moet de gemeente wakker te schudden. Me vrouw De Wit stelt zich voor dat de ondernemers de be wuste avond massaal naar het Stadhuis trekken om daar hun gramschap duide lijk te maken. Het blijft ech ter de vraag of de winkeliers bereid zullen zijn hun don derdagavond-inkomsten op te geven. Volgens mevrouw De Wit hebben de eerste middenstanders die zij ge polst heeft, enthousiast gere ageerd. „Maar of iedereen bereid is mee te doen, dat moeten we natuurlijk nog af wachten", aldus mevrouw De Wit. Grote schrik bij de 9-jarige Keetje Volwater uit Roelofa- rendsveen die de Sint bekende niet meer in hem te gelo ven. „Dan krijg je ook geen cadeautje", antwoordde de Goedheiligman. Keetjes twijfels waren gistermiddag op slag verdwenen. De derde prijs voor de Leidse Courant te kenwedstrijd, een computerspelletje, was voor haar. Erna Janson uit Stompwijk kreeg de tweede prijs in de groep 8 en 9 jaar, en Stephan van Duyl uit Leiden ging naar huis met een radio-cassetterecorder. Echter niet nadat de Sint hem had gewaarschuwd voor het overmatig lepelen van advocaatjes met slagroom. Bij de kleintjes was er stukken minder argwaan tegenover de oude baas die de prijzen uitreikte in het Leidse hotel Nieuw Minerva. Paul Warmerdam uit Voorhout die de mooiste tekening had gemaakt in de groep 4 en 5 jaar, durfde maar ternauwernood zijn prijs in ontvangst te ne men. Toen hij van oma op de foto moest met de Sint, kroop hij angstig weg. Meike Muylaert uit Leiden mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. De derde prijs was voor Martijn Oudshoorn uit Leidschendam, met 4,5 jaar de jongste van alle deelnemers. Bij de 6 en 7-jarigen bleek Angelique Volwater uit Roelofa- rendsveen zich het mooist te hebben uitgeleefd op de Sin terklaastekening. De 6-jarige Esther van der Ploeg uit Lei derdorp, die van de Sint mooier moet gaan schrijven, bleek wel zo mooi te kunnen tekenen dat ze een walk-man in ontvangst kon nemen. Eddy van Klink uit Oude Wete ring, die van yieze woorden houdt, hoefde van de Sint zijn mond niet te gaan spoelen. Integendeel, hij kan zijn vingers gaan oefenen op het computerspelletje Karate-King. LEIDEN Het Hoog- I heemraadschap Rijnland geeft volgend jaar 99 mil joen gulden uit. Dat is 1,3 I miljoen meer dan in dit 'jaar. Deze stijging is vrij- 1 wel volledig het gevolg van investeringen in de verbetering van de water kwaliteit. Het hoogheem raadschap verwacht aan opbrengsten 97 miljoen te ontvangen. Het verschil van twee miljoen moet aan de reserves worden onttrokken. Het achterblijven van de op- j ^rengsten in 1985 wordt ver oorzaakt door vermindering van de inkomsten uit de aan de bedrijven opgelegde ver ontreinigingsheffing. Een en ander wordt besproken tijdens de bijeenkomst van de leden van het hoogheemraadschap op 12 december om half tien in het pand aan de Breestraat 48. De verenigde vergadering buigt zich daar in het kader van de begrotingsbehandeling ook over de investeringen die in 1985 worden gedaan. Het gaat daarbij om een bedrag van dertig miljoen gulden. Tien miljoen daarvan heeft betrekking op waterstaatkun dige werken zoals onder meer baggerwerken (4 miljoen), het slopen van bunkers in de zeer- eep in Bloemendaal (2,1 mil joen) en de bouw van het stadsboezemgemaal Hanepraai in Gouda (1,2 miljoen). De overige twintig miljoen betreft investeringen ten behoeve van de waterkwaliteit, zoals onder meer de vernieuwbouw in Leiden-Noord (12 miljoen). Het tarief algemene omslag, geheven van eigenaren van onroerend goed binnen Rijn land, daalt met een gulden per hectare inbebouwd tot 52 gul den; dat is een daling met 2 Erocent. De verontreinigings- effing, geheven van de lozers van afvalwater gaat per een heid met 4 procent omhoog en wordt 57 gulden voor alleen- wonenden. Voor woningen met meer inwoners wordt 171 gulden in rekening gebracht. Wegens de sterk tegenvallen de opbrengsten en kosten is besloten tot een besparingspro gramma. Zo zal er 2,5 procent worden bespaard op de perso neelsbezetting en wordt tien procent besparing op de beïn vloedbare kosten nagestreefd. Met betrekking tot verminde ring van energieverbruik houdt men rekening met acht procent daling op het elektri citeitsverbruik en een bespa ring van 20 procent op gasver bruik. Deze besparingen zijn mogelijk door de eigen ener- gie-opwekkingsinstallatie en de hogere produktie van riool- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Voorde zomer klaar Wethouder D. Tesselaar sloeg gisteren de eerste paal voor een nieuwe serie van 33 woningen in de Ste venshof. Het gaat om pre- mie-A-woningen die wor den gebouwd door ERA Bouw b.v. in Zoetermeer. Het is de bedoeling dat de huizen nog voor de zomer vakantie worden opgele verd. Met de bijna 300 wo ningwetwoningen meege rekend, waarvoor eind vo rige maand de eerste paal werd geslagen, zal begin 1986 de duizendste woning in de nieuwste Leidse wijk worden opgeleverd. Slordige winkeldief LEIDEN/DELFT Een on- geveer 30-jarige man ver dween gisteren bij C&A aan de Botermarkt met twee kos tuums en een koffer in een paskamer en kwam er even later met alleen de koffer weer uit. De man was wat on zorgvuldig geweest met het in pakken van de kostuums want er was een slip van een van de pakken te zien. Toen hij daar over werd aangesproken ging dc man er vandoor. Hij liet zijn koffer achter. Het signale ment van de man bracht de Leidse politie in Delft. Daar werd gisteravond een 30-jarige man uit die plaats aangehou den en overgebracht naar Lei- Open school Het Leids Volkshuis aan de Middelstegracht 5 draait woensdagmorgen 12 december de film „Open school... een hoofdstuk apart". Drie bezoekers van de Open school Utrecht vertellen over hun ervaringen. De film voorstelling begint om tien uur. Naum Grubert De befaamde, uit Rusland afkomstige pianist Naum Gru bert treedt woensdagavond 12 december op in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest, vanaf kwart over acht Hij speelt composities van Franck. Sriabin en Chopin. Naum Grubert geniet een internationale reputatie. Sedert 1983 woont hij in ons land. Permanente tentoonstelling In de voormalige doopkapel van de Pieterskerk wordt een permanente tentoonstelling ingericht De opening van deze tentoonstelling, die als onderwerp „De ge schiedenis van de Pieterskerk"heeft, wordt donderdag 13 december om kwart over vijf verricht door de land commandeur van de Balije van Utrecht van de Ridder lijke Duitsche orde, P.A. Baron van der Borch tot Ver- wolde van Vorden. Ploef Kindertheater Ploef voert 15 en 16 december een kinderproduktie (voor 4 tot 12 jaar) op genaamd „De droomreis van Klingeling Foe". Hoofdpersoon is een Chi nees die op zoek gaat naar zijn dromen. De twee voorstel lingen beginnen om twee uur en hebben plaats in de aula van de 'Valkenier' aan het Valkenpad De toegang be draagt drie gulden voor kinderen en vijf gulden voor vol wassenen. Kaarten zijn te bestellen via tel. 216065, 214918 en 214890. Verzamelbeurs De Afdeling Den Haag en Omstreken van de Neder landse Vereniging „De V 15 december van tien tot i beurs in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare 43. De bezoeker vindt daar van alles en nog watsouve nirs van het koninklijk huis, Anton Pieck-platen, post zegels. curiosa, oude prentbriefkaarten, oude bank- en muntbiljetten, munten, sigarebanden en verder wat de verzamelaar zelf meebrengt Voor inlichtingen en ta felreserveringen kan men 070-895465 bellen. Leden be talen een gulden toegang, niet-leden een rijksdaalder. Sportcafé Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66 is vanavond een beetje feestelijk ingericht. Bezoe kers kunnen er zoals gewoonlijk tafeltennissen, darts gooi en. klaverjassen, schaken of gewoon televisie kijken. Om dat het een beetje feest is, kunnen de bezoekers een drank je voor een gulden kopen. KERKELIJK SAMENWERKINGSORGAAN VOLGEND JAAR OP DE KABEL LEIDEN „Ik heb de media altijd met belang stelling gevolgd. In het dagelijks leven houd ik me bezig met mediarecht en ik ben ook betrokken bij Omroep Rijnland. Het zat me al langer niet lek ker dat er aan de commu nicatie tussen de kerken onderling, maar ook aan de communicatie tussen kerk en maatschappij nog al wat ontbreekt. Als een katholiek wat wil weten van een hervormde kerk moet hij eerst tien kerk- of parochiebladen doorle zen om iemand te kunnen vinden die hem wat infor matie kan geven. Kerken moeten voor iedereen juist gemakkelijk aanspreek baar zijn. Zo is langzamer hand het idee gegroeid daar op lokaal niveau wat aan te doen en uiteinde lijk heeft dat idee vaste vorm gekregen in het op richten van MOKER". Leidenaar Rutger van Basten Batenburg is initiatiefnemer van de Stichting Media Over leg van Kerken in Rijnland of kortweg „MOKER'Om streeks Pinksteren besloot Van Basten Batenburg dat zijn ideeen over de kerken en de media maar eens in daden om gezet moesten worden en hij startte de eerste voorbereiden de werkzaamheden, die uitein delijk dit najaar leidden tot de oprichting van de stichting. Van Basten Batenburg heeft bij zijn initiatief overigens de steun van de Leidse dominee A. Dronkers en van F. Broek hof f, pastoraal werker in Hil- legom. Uiteindelijk moeten in het bestuur van MOKER ver tegenwoordigers van allerlei kerken zitting krijgen, zodat een samenwerkingsorgaan op het gebied van de media ont staat van christelijke kerkge nootschappen. Orthodox „Mensen hebben vaak, bewust of onbewust, vooroordelen over andere kerken. Men ver diept zich op geen enkele ma nier in andere kerken en men weet ook weinig van andere kerken af", motiveert Van Basten Batenburg de oprich ting van MOKER verder MO KER zou niet alleen de inter ne communicatie tussen alle kalken („van rechts-orthodox tot links-opportunistisch en onderom") onderling moeten bevorderen en maar ook tus sen kerk en maatschappij. Volgens Van Basten Baten burg hoeft het MOKER niet al te veel moeite te kosten om die doelstelling ook daadwerk- lijk in praktijk te brengen. Hij somt een aantal mogelijkheden op die MOKER ter beschik king heeft. MOKER heeft van mediami nister L.C. Brinkman inmid dels een vergunning gekregen een kabelkrant te maken. De eerste twee jaar mag die ka belkrant aan iedereen worden aangeboden, daarna zou het afhankelijk van de belangstel ling in de vorm van abonnee televisie verder kunnen gaan „Die kabelkrant moet je je voorstellen als het journaal voor doven en slechthorenden Korte mededelingen over wat kerken doen, of juist als iets niet doorgaat. Mensen over lo kale zaken informeren. Maar juist omdat we ook een band tussen maatschappij en kerk willen leggen de kerk staat tenslotte midden in de maat schappij zou die kabelkrant ook gebruikt kunnen worden voor het melden van het niet doorgaan van een schouw burgvoorstelling of een voet balwedstrijd in Rijnland. Ka belkrant maakt het ook moge lijk je met een mededeling maar op één gemeente te rich ten als dat nodig is. Je kan echt alle kanten op". Van Basten Batenburg is lid van de steunfractie van de CDA-fractie in de Leidse ge- meenteraard en zit daarmee dicht bij vuur: CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp is in zijn vrije tijd voorzitter van Omroep Rijnland. MOKER laat die kans voor open doel niet voorbij gaan: „We willen intensief gaan samenwerken met Omroep Rijnland en ge bruik maken van hun zend tijd. Het zal in de praktijk dan met name om radio-uitzendin- gen gaan. Andersom willen wij ook Omroep Rijnland Hij praat niet alleen met Om roep Rijnland, er lopen ook onderhandelingen met lande lijke omroepen over onder steuning van MOKER Eén omroep zou al toezeggingen hebben gedaan. „WelkeHkan ik nog niet zeggen, maar het is in elk geval geen pretomroep". MOKER onderhandelt ook met andere organisaties, die een kabelkrant voor de Leidse regio willen maken en ook daar geldt voor dat Van Bas ten Batenburg nog geen na men kwijt wil. „Daar is het nog te vroeg voor. Ik wil eerst afwachten wat er van die ge sprekken terecht komt". De financiering van MOKER zal volgens Van Basten Baten burg geen probleem zijn. „We hebben het voordeel dat we de kerken achter ons hebben Een groot aantal al bestaande organisaties, zodat wij niet he lemaal onderaan hoeven te be ginnen. De kerken en ieder een die actief is bij een kerk kan ons ondersteunen. Kerken hebben al gebouwen en die zouden door medewerkers van MOKER gebruikt kunnen worden. De aanloopkosten die we nu maken zullen wel ver goed worden door de kerken en in de toekomst hopen we dat elke kerk een bijdrage zal Pretomroep MOKER zou ook bestaande vi deoprogramma's door wat wij zigingen geschikt kunnen ma ken voor Rijnland „Het zou onderzocht moeten worden of dat werkt, maar ik denk dat je zo veel kosten kan besparen. Er zijn echt talloze manieren om die communicatie te verbe teren". Van Basten Batenburg wil in Rijnland een correspondenten- net opzetten om zijn kabel krant én Omroep Rijnland van een constante informatie stroom te voorzien. „Maar voorlopig hebben de kabel krant en Omroep Rijnland prioriteit We onderhandelen nu met Omroep Rijnland en die staat positief tegenover onze plannen". dat zich met de kerk verbonden voelt. De fi nanciering zal het grootste probleem niet zijn". Belangstelling Van Basten Batenburg zegt niet bang te zijn voor een nieuwe verzuiling op lokaal niveau, zoals begin deze eeuw elke geestelijke stroming zijn eigen omroep op poten zette en er vervolgens een tiental len jaren lange onderlinge concurrentiestrijd losbrandde „De wet staat maar één lokale omroep toe, daar moet je wel mee samenwerken. We moe ten er natuurlijk voor waken een copie te worden van een landelijk omroep. Dat is zeker niet de bedoeling. Of er wel belangstelling voor MOKER zal zijn? Kijk, Den Haag vraagt zich al maandenlang af ze zoiets als MOKER kunnen oprichten, maar ze hebben nog steeds niets. Je moet op een bepaald moment aan de slag. We beginnen gewoon en dan moet maar blijken of het aan slaat. Ik denk het wel want vanuit de kerken heb ik al veel positieve reacties gehad Als het een beetje meezit, kun nen we de eerste uitzending al komend voonaar verzorgen" MARCEL GELALFF

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3