TAFEL HP Aanvaarden resolutie homofilie leidt tot discriminatie £cidóc6ou4a/tit Anne Frank Stichting bang dat van rel iets blijft hangen d0ENE I kerk wereld Protestantse Kerken in Chili eisen democratie DE TIJD ACHTERGROND CaidócOowuvnt DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 2 LEI Aut( botsi leid: uit L' AZL Schip! was g Vaticaan komt dit jaar 90 miljoen tekort De voorlopige rekening over 1984 van het Vaticaan toont een tekort van 90.576.000 gulden. Aan inkomsten wordt een bedrag van 190.032.000 gulden opgegeven, aan uitgaven 280.608.000 gulden. Daarbij wordt geen rekening gehouden met de resulta ten van de Vaticaanse Bank, die met een eigen statuut werkt. Met het werkkapitaal van het Vaticaan (1.065.600.000 gulden) wordt een winst gemaakt die maar zo'n 30 procent goedmaakt van de personeelskosten. De uitgaven moeten worden gedekt door de zogenaamde Pieterspenning, de jaarlijkse collecte in de r.-k. kerken. Ook in ons land maken parochies een bepaald be drag aan het bisdom over als bijdrage aan de H. Stoel. Wijding van vrouw tot priester: een niet meer te helen breuk Als de Anglicaanse Kerk inderdaad zal overgaan tot het wijden van de vrouw tot priester, zal dat een niet meer te helen breuk betekenen tussen de Anglicaanse Kerk enerzijds, en de Rooms- -Katholieke en Orthodoxe Kerk anderzijds. Dat heeft de aarts bisschop van Parijs, kardinaal Lustiger, gezegd tegen de pri de Anglicaanse Kerk, dr. Runcie, die momenteel op van de Franse bisschoppen in Frankrijk is. Mgr. persoonlijk wel voor de wijding van vrouwen tot stemde toch tegen, omdat hij het nog te vroeg vond deze ontwikkeling i te luiden. GEREFORMEERDE DEPUTATEN TOT CDA: Aanvaarding van het onder deel „homofilie en arbeid" in de ontwerp-resolutie homofi lie van het CDA. leidt tot een bestendiging en mogelijke versterking van bepaalde vormen van discriminatie. Dat schrijft het deputaat- schap Gemeenteopbouw van de Gereformeerde Kerken in Nederland aan het partijbe stuur van het CDA. In de ontwerp-resolutie, waarover de partijraad van het CDA 15 december discussieert, wordt voorgesteld confessionele in stellingen de mogelijkheid te geven homoseksuelen te we- De deputaten reageren voor al op de passage in de ont werp-resolutie, dat het niet de bevoegdheid van de over heid is particuliere organisa ties op levensbeschouwelijke grondslag bij wet af te dwin gen, dat zij homofiele geaard heid en leefwijze geen enkele rol laten spelen bij het aan nemen en ontslaan van per soneel. De deputaten vrezen dat op deze manier een ver deelde samenleving wordt bevorderd: een deel waarin het bestaansrecht van homo fielen grondwettelijk wordt beschermd en een deel waar in dat niet het geval is. Blijvende minachting en ach terstelling zal dan het gevolg zijn, aldus de deputaten. Zij noemen het juist de taak van de overheid homofiele man nen en vrouwen door de wet te beschermen. „Levensbe schouwelijke grondslag kan geen legitimatie zijn de be voegdheden van de overheid in deze in te perken", aldus de deputaten. In hun brief noemen de de putaten twee argumenten voor hun opvatting: In de eerste plaats zien chris tenen hun christen-zijn als middel tot herstel van het mens-zijn. Daarom hebben mensenrechten voorrang bo ven de groepsrechten van christenen, aldus de deputa ten. In de tweede plaats legt de wet niemand een door een bepaalde groepering gekozen moraal of levensbeschouwing op, maar zij moet wel ieder daaruit voortvloeiend besluit en/of gedrag verbieden dat een ander schade doet of in zijn mensenrechten aantast, zo schrijven de deputaten. De deputaten reageren op grond van de oproep van de Gereformeerde synode om minachting en achterstelling van de homofiele mens in de samenleving te signaleren en te helpen overwinnen. Zij wijzen het onderscheid af tussen geaardheid en leefwij ze zoals dat door het CDA wordt gehanteerd. „U haalt uit elkaar wat een geheel vormt, voor zowel heterofie- len als homofielen. Ieder mens draagt wat de vormge ving van zijn leven betreft zijn eigen verantwoordelijk heid", aldus de deputaten- brief. Bisschop Ernst vraagt Guatemala om advies over hulp Pax Christ De voorzitter van Pax Christi Nederland, bisschop H. Ernst van Breda, heeft de aartsbisschop van Guatemala-stad, Prospe- ro Pepados del Barrio, gevraagd om advies over mogelijke hulp van Pax Christi Nederland aan een groep die opkomt voor de mensenrechten in Guatemala. Het gaat om de „groep van on derlinge steun voor het levend terugvinden van onze zonen, echtgenoten, vaders en broeders", waarin zeven vrouwen zich hebben verenigd. De vrouwen, die zich met naam en toenaam bekend hebben gemaakt, zijn al diverse keren met de dood be dreigd. Bisschop Ernst schrijft, dat Pax Christi bezorgd is over berich ten die haar bereiken over verdwijningen, massamoorden in het binnenland, heropvoedingskampen en ver doorgevoerde controle van het leger op de bevolking in Guatemala. Hij wijst erop, dat de Guatemalteekse bisschoppen in hun pastorale brie ven hun zorg hebben uitgesproken over het nog steeds toene mende geweld in hun land. Bisschop Ernst spreekt de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn de broederschap, die in Guatemala „zo diep is verwond", te herstellen. Hervormde diakonieën willen eind aan kortingen Het Hervormd diakonaal contactorgaan van de diakonieën in de ring Haarlemmermeer heeft in een brief aan de rege ring en de regeringspartijen gevraagd niet langer de groep in onze samenleving die zich wegens haar afhankelijke si tuatie het moeilijkst teweer kan stellen, het meest het slachtoffer te laten worden van de economische recessie. De briefschrijvers menen dat de grens van het korten op uitke ringen is bereikt. Als er verder moet worden bezuinigd dient dat te worden opgebracht door de nog wel werkenden „en het meest door diegenen wier bezoldiging dat ook het meest toelaat". De diakonieën vrezen dat bij een verder korten van sociale uitkeringen zoveel sociale onrust zal ont staan dat evenzeer grote schade valt te vrezen voor onze economie. Vooral doet het contactorgaan een beroep op het CDA „zijn christelijke inspiratiebron niet te verloochenen en het gebod van de naastenliefde ook daadwerkelijk se rieus te nemen". Zichzelf niet sparen en begrijpen dat alles maar scherts is, ja, dat is ernst. Sören Kierkegaard Aarts bisschop Juan Francis co Fresno van Santiago (foto) is in zijn protesten te gen het re giem en zijn oproepen tot verzoening, nu ook ge volgd door de Protestantse Kerken van Chili. De Protestantse Kerken verenigd in de Christelijke Broeder schap van Chili, hebben een document gepubliceerd waarin democratie wordt geëist en waarin instemming wordt betuigd met alle oproepen tot solidariteit en nationale verzoening, zo als uitgegaan van de aartsbisschop van Santiago, Juan Fran cisco Fresno. De Protestantse Kerken kritiseren vooral het economische systeem van Chili, dat enkelingen bevoorrecht maar de massa in ellende dompelt. Daardoor worden (jeugd- )prostitutie, alcoholisme, drugsverslaving en criminaliteit in de hand gewerkt, zeggen de Kerken. Zij zien enkel heil in een systeem dat bevrediging van eerste levensbehoeften paart aan recht op arbeid en een rechtvaardig loon, onder behoud van de economische zelfstandigheid van het land. Als eerste stap naar terugkeer van de democratie zien de Kerken het geven van toestemming aan geëmigreerde en in ballingschap levende Chilenen, terug te keren en hun plaats in de samenleving weer in te nemen. De regering moet het recht op vrije meningsuiting erkennen, aldus de Kerken. Uitdrukkelijk verklaart de Broederschap niet alleen een ker kelijke taak te zien in verkondiging van het evangelie, maar ook in het zich bezighouden met menselijke problemen en op grond daarvan hulp te verlenen en sociale arbeid te verrich- Gebakken visfilet in geurige saus met atjar en rijst hopjesvla Voor twee personen zijn de benodigdheden: 300 g filet van schelvis of wijting, zout, 2 lepels olie, ui, 1 lepel kleingesneden prei, knoflook, 2 dl water, 1 bouillonblokje, djahé, 1 theelepel maizena, 2 lepels sherry, peterselie; 150 g witte kool, 150 g wortels, 1 prei (minus een lepel voor de vis), 100 g taugé, halve liter water, sambal, djahé, zout, suiker, mosterd, azijn; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 75 g suiker, 1 lepel water, halve liter melk, 25 g mai zena, circa 1 theelepel op- loskoffie. Spoel de vis af met koud wa ter, snijd hem in stukjes en strooi er zout over. Laat de vis vijf minuten op een zeef uitlekken. Maak de olie warm in een braadpan en bak daarin de vis in een paar minuten lichtbruin. Schep de stukjes vis in een schaal, warm houden hoeft niet. Fruit in het overgebleven vet kleingesneden ui en prei met geperste knoflook licht bruin. Voeg water, bouillon blokje en djahé toe en laat het sausje vijf minuten trek ken. Meng de maizena aan met de sherry (water kan ooken bind er het vocht mee. Warm de vis een paar minuten mee met het sausje. Doe het gerecht in de schaal en strooi er fijngeknipte pe terselie over. Snijd kool, wortels en prei fijn. Was de taugé en haal er de groene dopjes uit. Breng het water aan de kook met sambal, djahé. zout, suiker, mosterd en azijn. Leg er de kool, wortels en prei in en kook ze acht minuten. Warm de taugé vervolgens nog even mee en maak de atjar af met de gebruikte toevoeg sels. Presenteer dit gerecht door en door koud. Laat de suiker in een droge braadpan caramelliseren. voeg water e/i melk toe, laat de caramel oplossen en bind de melk met maïzena. Maak de vla op smaak met oploskoffie. JEANNE V oorkeursbehandeling A.LLEEN vakbondsleden zullen, als het aan de Industrie bond FNV ligt, straks in aanmerking komen voor bovenwet telijke aanvullingen op uitkeringen krachtens sociale wetten. Niet-leden zouden dan de (verlaagde) wettelijke uitkeringen krijgen. Op één uitzondering na (de technische grafici) vormt zo'n regeling, waarbij de werknemer min of meer gedwon gen wordt lid te zijn van een vakvereniging, een voor ons land nieuw uitgangspunt. OoK de vakbeweging heeft het moeilijk. Het ledental kalft sterk af. Werklozen hebben vaak geen geld meer te missen voor een lidmaatschap. En ondanks de grote solidariteit van j werkenden en bonden met de niet-werkenden, hebben voor-1 al langdurig werklozen veelal ook geen behoefte meer aan een vakbond. KOSTENBESPARENDE overwegingen spelen ook een rol bij hen, die wél werk hebben maar die met het huishoud boekje in de hand besluiten het lidmaatschap van een vak bond maar op te zeggen. Die ontwikkeling, waar niemand blij mee moet zijn, is ongetwijfeld een van de voornaamste drijfveren van de Industriebond geweest om met het plan voor de dag te komen. De Industriebond voert echter ook andere argumenten aan. Werknemers die moeite doen en offers brengen voor een vakbond, zouden daar ook iets voor mogen terugverwachten. Dat zou méér moeten zijn dan datgene dat bij cao's wordt bereikt, want daarvan wordt evenzeer door de niet-leden ge profiteerd, zo redeneert de Industriebond. Met grote regelmaat werpt PvdA-fractievoorzitter Den Uyl het kabinet voor de voeten, dat het team van Lubbers in ons land een tweedeling van de maatschappij in de hand werkt: werkenden en niet-werkenden. Het plan van de In dustriebond echter zou een driedeling veroorzaken, omdat er naast werkenden en niet-werkenden ook een categorie „wer kenden, die lid zijn van een vakbond" zou ontstaan. Voorals nog lijkt het idee van de Industriebond op zijn minst aan vechtbaar vanuit het standpunt, dat PvdA-voorman Den Uyl zo vurig verkondigt. en ve Idoor de be reed. de di< van d het t Rijns! UI LEI! aan kuni een wac! wor< kei bep£ Ook weekeinde nog vrij zacht DE BILT (KNMI) Vandaag trok een wolkenzone met wat regen over ons land; deze zal morgen boven Duitsland lig gen. Dan trekt een zwakke rug van hoge druk over ons land, die vrijdag en zaterdag droog weer brengt en perioden met zon. Met een middagtem- peratuur van ongeveer 8 gra den blijft het vrij zacht voor de tijd van het jaar, waar- te digd verv deui actie tege van Eén We kunnen dan wel meer onder invloed komen van oceaanstoringen, zodat na zaterdag de regenkansen wat toenemen. Ook 's nachts zal de temperatuur meest boven nul blijven, alleen in de ko mende twee nachten is er een kleine kans op nachtvorst in het binnenland. De Groene Amsterdammer gaat dieper in op de aanva ring tussen staatssecretaris Ploeg en de Anne Frank Stichting. Medewerker Van der Pieterman: „We zijn bang, dat, als een leraar onze steun wil inroepen, de colle ga's die het toch al niet zo za gen zitten, voortaan roepen: Ga je weer bij die crypto- communisten aankloppen9 En ook als het niet zo open lijk zou spelen, dan nog blijft er van deze rel iets hangen waarvan wij last krijgen" Een ander artikel beschrijft de overspannenheid van het Nederlandse lerarencorps. „Iedere leraar wordt ge dwongen om politieagentje te spelen. Kun je dat niet, dan lopen eerst de leerlingen en daarna de leraren over je heen. Een leraar met proble men is namelijk erg verve lend voor zijn collega's. Dat brengt alleen maar onrust met zich mee". Elders aan dacht voor de in oprichting zijnde belangenvereniging voor prostituées. „Pas als be reikt is dat de minachting voor ons vak plaats begint te maken voor erkenning, wil len wij politieke en juridische eisen gaan stellen en even tueel proefprocessen voeren. Eén van die eisen zal zeker zijn dat het pooierdom onder mensenhandel komt te val len en op die gronden wordt vervolgd" Elsevier verwacht dat minis ter Van Aardenne de inzet zal worden van een politiek spel wanneer maandag de parlementaire RSV-commis- sie zijn verslag openbaar maakt. „In kritische VVD- kringen is men bereid met het oog op de verkiezingen van 1986 de positie van de minister ter discussie te stel len" Elders valt een vraaggesprek op met Roger Schutz, de prior van het beroemde reli gieuze inspiratiecentrum Tai- zé in Frankrijk. „Mense lijke verlatenheid, breuken in de gezinnen hebben er toe geleid dat de waarde van trouw en verbondenheid uit elkaar gesprongen is. Jonge ren zoeken daarom ergens naar een vorm van gemeen schap, naar vreedzame en warme relaties met ande ren". Een reportage ook over kanker. De Amsterdamse specialist dr. B. Ketting: „Mensen die heel dapper en vechtlustig zijn, blijken beter in staat de schokken te ver werken. Maar in absoluut medische zin helpt vechten helaas niet. Het genezings proces wordt er niet door be spoedigd of verbeterd De be langrijkste faktoren die het lot van de patient bepalen staan niet onder invloed van de wil". Het omslagartikel gaat over kapitalisme in Rood-China. „Te verwachten valt dat de wereld binnen niet al te lange tijd ademloos zal toezien hoe de Chinese draak zich opricht en een be langrijke faktor in het poli tieke en economische spec trum van de wereld zal wor den". ten vertalen en aan mijn EG- collegae voorgelegd en ge zegd: hier heb je een goede il lustratie waarom ik vaak zo verdomd lastig moet wezen in overleg met jullie". De Haagse Post besteedt aandacht aan de impasse waarin de vredesbeweging verkeert. Mient Jan Faber: „De golf houdt natuurlijk een keer op. Ik zou zeggen: gun ons de tijd om dat in te zien. Het enige dat je kunt doen is blijven hameren op zaken als de opbouw van een organisa tie en de formulering van een programma en hopen dat het niet te laat is. Voordat het helemaal wegvalt". Het omslagartikel gaat over het verschijnsel van de poten rammers die homofielen mis handelen. Een politieman: „Sinds de werkloosheid komt er geen eind meer aan, het gaat de hele week door. Als je ze apart spreekt, zijn het aardige jongens, maar samen worden het beesten. En je kan geen beslag leggen op hun uitkering, want dan gaan ze nog meer jatten. Als ze verkering hebben, of werk, dan zie je ze opeens niet meer, dan hebben ze iets anders om handen". Profes sor Albeda wijdt een bijdrage „de der NOS-voorzitter Eric Jur- gens in De Tijd: „Het NOS-bestuur is een zin kend schip". tolligen" ofwel het grijze cir cuit. „Het is duidelijk dat deze ontwikkeling ons gehele bestel uitdaagt. De informele economie groeit op de puin hopen van de verzorgings staat, en wie durft er te wer ken met verboden, zolang er geen werkbare herstrukture- ring van de verzorgingsstaat of een leefbare na-verzor gingsstaat is ontworpen?" El ders haalt Robbert Fack, onze voormalig ambassadeur in Londen, herinneringen op. „Wat zijn we toch een krui deniers in dit land. Op ieder slakje wordt zout gelegd en de grote lijn gaat verloren. Dus ik heb soms stukken la- Vrij Nederland blijft zich verdiepen in de problemen van Boskalis. PvdA-kamerlid Van der Hek. „Minister Ru- ding kan wel zeggen dat hij niets met Boskalis te maken heeft, maar hij zit er tot aan zijn nek toe in. Ik wil weten wat er met die 50 miljoen ge beurt nu het concern uit el kaar valt. Ik heb de voorzit ter van de Vaste Kamercom missie van Financiën ge vraagd met spoed opnieuw mondeling overleg met de minister te organiseren". Voorts een reportage over vrouwenhandel in Den Haag en Rotterdam die zich vol trekt via schijnhuwelijken. Een functionaris van de ze denpolitie. „Ach ja, handel, in de wandel i we het zeker zo, maar bewijs het allemaal maar eens. Na tuurlijk verdwijnen die vrouwtjes negen van de tien keer in de prostitutie of in de pornobusiness, natuurlijk is dat heel vaak onder dwang, maar bewijzen kunnen we dat zelden". Ook wordt ge praat met de bekende pop groep The Nits. „Het popkli maat in Nederland is nog steeds redelijk guur. In alle tijd dat wij bezig zijn, is er ei genlijk nog maar weinig ver anderd. Het aanbod van pop op de tv is nog steeds schrik barend slecht. Dat is in Bel gië beter. Ik betwijfel of de meeste mensen die hier het discjockey-vak uitoefenen, wel echt van popmuziek hou den". Een interview tenslotte met een psycho-analyticus dr. Hans Keilson. „Ik denk: de mens is nog slechter dan hij vreest te zijn. Auschwitz De schrijver Koos van Zomeren in Hervormd Nederland: „Er zit nog veel vitaliteit en levenser varing bij de ouderen, vinden" waar we té weinig van horen omdat ze wat geï soleerd zijn in de samen leving". is alleen nieuw geweest wat betreft de industrialisering van de vernietiging. Om streeks 1340 zijn er in Duits land tussen dertig- en de honderdduizend Joden ver moord". De Tijd praat met Erik Jur- gens die uit teleurstelling het voorzitterschap van de NOS gaat neerleggen. „Ja, het NOS-bestuur is een zinkend schip. Als je ziet hoe een poli tieke meerderheid en een meerderheid van de omroep organisaties het vloeiend met elkaar eens zijn over het ont binden van de NOS, dan is die ontwikkeling niet meer terug te draaien". Uitvoerig aandacht ook voor de affaire van de Walrusduikboten. Voorzitter van Donk van de Vereniging tot Belangenbe hartiging van de Zeemacht: „Wat de politiek de laatste ja ren aan defensiebeleid heeft durven voeren, grenst aan het ongelooflijke. De politiek weet niet waarover men praat en zou er van uitgeslo ten moeten worden. Hoe je een onderzeeer uitvoert, moet je niet aan de politiek overlaten, anders krijg je weer dat na vier iaar een CDA-minister wordt opge volgd door een PvdA-er die het allemaal anders gaat doen. Dat kost het Neder landse volk miljarden". Het blad ging kijken waarom de Amerikaanse bisschoppen zo'n deining hebben veroor zaakt met hun herderlijk schrijven waarin ze zeggen dat de economie van Reagan niet deugt. De theoloog Hol- lenbach: „De bewering dat de armoede niet kan worden verminderd tot een geringer percentage dan 15, is onver dedigbaar. Kijk naar Europa. Dat doet het op dit gebied be ter. Wij kunnen het ook be ter doen". Aandacht tenslotte voor de emancipatie van de zwakzinnigen. „Het grootste probleem is dat je toch aan het betuttelen slaat. Natuur lijk zijn we daar bang voor. Je moet steeds bij jezelf na gaan hoe je omgaat met het uitgangspunt dat mensen zelf kunnen zeggen wat ze leuk Hervormd Nederland over staatssecretaris Ploeg: „Hij heeft blijk gegeven van een zodanige beperkte en eenzij dige denkwereld, dat zijn be noeming op een positie van dit politieke niveau niet goed verdedigbaar is". Het omsla gartikel gaat over anabolen ofwel spieren uit een potje. „Er wordt tegenwoordig zelfs met apenhormonen gewerkt. Het effect is een toename van zo'n twintig kilo binnen afzienbare tijd. Maar tegelij kertijd gaan de plaatbeende ren zoals de kaken buiten hun proporties groeien. Ook de handen worden groter en zelfs de schedelfontanellen gaan een stuk open staan. Nee, het wordt er allemaal niet fraaier op". Elders wordt de informatie over de opslag van atoomafval in zoutkoe- pels onjuist en misleidend ge noemd. „Het beleid van de regering en het CDA komt erop neer dat men hoopt dat ergens in de toekomst of in het buitenland een oplossing wordt gevonden. Blijkbaar is de behoefte aan kernenergie zó groot, dat men een derge lijk beleid verantwoord acht en dat de mogelijkheid om te stoppen met kernenergie wordt verdrongen". Een ge- levensverhalen van twaalf in 1900 geboren Nederlanders te boek heeft gesteld. „Er zit nog veel vitaliteit en levens ervaring bij de ouderen, waar we té weinig van horen om dat ze wat geïsoleerd zijn in de samenleving" PIET SNOEREN EG en Afrika Honger is een direkt gevolg van armoede. Er is genoeg voedsel op de wereld. Onge veer een derde van de totale jaarlijkse wereldoogst van gra nen wordt (met behulp van subsidies) gebruikt voor onder meer de produktie van (over tollig) vlees, boter (bergen), melk (plassen) en eieren. In de geïndustrialiseerde wereld wordt ongeveer evenveel hoogwaardig voedsel verorbert door varkens, koeien en kip pen als door de gehele bevol king van de Derde Wereld. Daarnaast is er ook vruchtbare grond genoeg, ook in de pro bleemgebieden zelf. In Soedan wordt slechts één tiende van de landbouwgronden be bouwd. Reden van dit alles: er is geen geld om zowel voedsel te kopen (in tijden van mis oogst, droogte), als de eigen landbouw te ontwikkelen. Pure armoede dus. In zijn boekje „Agriculture The Triumph And The Sha me" stelt de Britse conserva tieve politicus Richard Body (zelf landbouwer), dat de ge voerde landbouwpolitiek in het rijke noorden hiervoor voor een belangrijk deel ver antwoordelijk is. Enerzijds wordt het de ontwikkelings landen door de hoge import tarieven onmogelijk gemaakt hun produkten op de Westerse markt te brengen. Anderzijds dumpen de EG (en VS) hun overschotten (met behulp van) alweer subsidies tegen bela chelijke lage prijzen op de we reldmarkt. Deze oneerlijke concurrentieslag is de boeren in de arme landen teveel en treft hun zelfs tot in hun eigen binnenlandse markt. Of dit nog niet genoeg is drijven de EG en VS ook nog eens de we reldmarktprijzen van kunst meststoffen zo hoog op dat ze onbetaalbaar worden voor de ongesubsidieerde boeren el ders in de wereld. Een ieder die het boekje van de Britse parlementariër leest en verbetering van de wereld voedselsituatie wil, zal zich kunnen vinden in de hoofd conclusie dat we af moeten van de huidige zwaar gesubsi dieerde landbouwproduktie. De financiële crisis in de EG, voornamelijk door de land bouw zelf veroorzaakt, brengt politici misschien tot bezin ning. Importtarieven zijn niet de enige garantie om ons zelf blijvend aan voedsel te helpen. Er is genoeg geld, kennis en vruchtbare grond om de gehe le wereldbevolking op veel goedkopere (en milieuvriende lijker!) wijze van voedsel te voorzien. Acties als „Eén voor Afrika" zullen dan tot het ver leden behoren. Hans Olsthoorn. 's-GRAVENZANDE opt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2