rif ramp in India stelt industriële reiligheid Derde Wereld aan de kaak „Er was geen sprake van nalatigheid in Bhopal" JS doen niet mee met Afrika-fonds Bayer: „Giframp als in India is hier onmogelijk De Ruiter: toename SS-20-raketten „zorgwekkend" 8/10 -daagse ski- en langlaufvakantie ^"SIJTHOFRPERS ■IN A 'ITENLAND Cccdóe Qomatd DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA 11 Sjnramp op Taiwan: jgelijk 94 doden bEH Reddingsploegen hebben tot nu toe ijken ontdekt van 27 van de 95 mijnwer- fdie als gevolg van explosies en instortin- bpgesloten zitten in de Hai Shan-kolenmijn biwan. Slechts een kompel is levend aange- fen en zwaar gewond naar een ziekenhuis Eebracht. Gevreesd wordt dat de resteren- J mijnwerkers, die op een diepte van 2.300 r zijn ingesloten, niet levend zullen wor- ^angetroffen. De mijn gold als een van de gste mijnen van Taiwan. Na twee grote rampen op Taiwan eerder dit jaar, waarbij taal 177 mijnwerkers de dood vonden, be- de regering de veiligheidsregels nauwge- joe te passen. Sindsdien werden minstens 60 jen gesloten. Le Pen pleit voor vrijlating Papadopoulos ATHENE De politie van Athene is gisteren opnieuw slaags geraakt met een menigte van enkele honderden jongeren, die demonstreerde tegen het bezoek van de Franse extreem-rechtse leider Jean- -Marie Le Pen aan Griekenland. Le Pen woont in Athene een bijeenkomst bij van de extreem-rechtse fractie in het Euro pese parlement. De vergadering is geor ganiseerd door de Griekse zusterpartij Epen, die is opgericht door de voormali ge Griekse juntaleider George Papado poulos, die nog steeds gevangen zit we gens zijn aandeel aan het kolonelsregi me. Le Pen drong gisteren in een toe spraak aan op zijn vrijlating, ook al ver meed hij de naam van Papadopoulos te noemen. Meer protest tegen Zuid-Afrika in VS WASHINGTON In de Verenigde Staten wordt steeds vaker gedemonstreerd tegen het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika. Beto gers bij Zuidafrikaanse diplomatieke verte genwoordigingen kregen gisteren onver wachts steun van een groep van 35 conser vatieve Republikeinse leden van het Ameri kaanse Congres, die verklaarden voorstan der te zijn van economische sancties tegen Zuid-Afrika als geen vorderingen worden gemaakt bij de afschaffing van de apartheid. Onder de ondertekenaars van een brief met deze strekking zijn enkele zeer conservatie ve Republikeinen die erkennen dat Zuid-A frika van zeer groot strategisch belang is voor de VS, maar die zeggen de apartheid niet te willen goedpraten. Frankrijk dreigt met inzetten van leger op Nieuw-Caledonië NOUMEA Bij een schietpartij op Nieuw-Ca ledonië zijn gisteren acht doden en vier gewon den gevallen. Onder de doden zouden twee broers zijn van Jean-Marie Tjibaou, de leider van de „voorlopi ge regering" van het Kanak-bevrijdingsfront (FLNKS). Alle slachtoffers zijn Melanesiërs, die opkomen voor de onafhankelijkheid van het Franse eilandengebied. De in meerderheid uit Europese immigranten bestaande bevolking wil daar niets van weten. Intussen treft de speciale Franse onderhandelaar, Pisani, voorbereidin gen om met de partijen op Nieuw-Caledonië te onderhandelen over een vreedzame oplossing van het conflict. Hij heeft gedreigd militairen in te zetten als er geen einde komt aan de onge regeldheden. Mede-ontdekker van „pil" overleden NEW VORK In Peterbo- rough in de Amerikaanse staat New Hampshire is dr. John Rock (94) overleden, die in de jaren vijftig samen met de artsen Gregory Pin- cus en Min Chueh Chang de „pil" heeft helpen ontwikke len. Dr. Rock, een devoot ka tholiek, was in 1944 de eerste medisch-onderzoeker die een menselijk ei bevruchtte in een reageerbuis* Hij was ook een van de eersten die zaad invroor en een jaar later vaststelde dat het nog steeds volledig potente spermacel len bevatte. Hongaarse professor herstelt monarchie BOEDAPEST Hongarije acht klaar blijkelijk de tijd gekomen om het Habs- burgse huis uit zijn monarchistische verleden in ere te herstellen. In een in terview heeft professor Peter Hanak uit Boedapest stelling genomen tegen de lange tijd door het communisme aangehangen theorie, dat de Habsburg- se staat een „volkerenkerker" was. Het interview is verschenen in de krant van de jongerenbeweging van de com munistische partij. Hanak wil de huidi ge belangstelling in Hongarije voor de monarchie niet toeschrijven aan wee moed. maar aan „de erkenning dat het behoren van verschillende kleine vol ken tot één geïntegreerde grote maat schappij iedereen meer kansen biedt". SHINGTON Het erikaanse chemische fcern Union Carbide ld ooit bij milieugroe- i bekend als milieu-vij- nummer één. De laat- jvijftien jaar heeft het (rijf dan ook zijn uiter- best gedaan wat be- jt het zuiveren van e vuile reputatie. En nu op dit moment het icern in de VS zijn ima- /an een milieubewuste veilige fabriek bijna »teld heeft, bevindt on Carbide zich in het delpunt van de ergste mische ramp in de ge- edenis. feit is dat Union Carbide, zoals andere grote Ameri- ïse ondernemingen die in Derde Wereldlanden een rijf hebben opgezet, er daar ;re normen op na blijkt te den dan die men in eigen hanteert. Wanneer Wes- i multinationals hun vleu- uitspreiden naar de Derde eld, blijven de ijzeren wet- aangaande gezondheid, igheid en milieu vaak s achter. In de meeste Der- gereld landen is de contro- ïierop dan ook niet zo ng. Dit zijn immers de lan- die veel behoefte hebben nieuwe arbeidsplaatsen en •om bereid zijn genoegen nemen met industrieën en t-ksituaties die in Westerse den niet langer geaccep- zouden worden, idiase ramp komt, hoewel istrofaal wat het aantal [htoffers betreft, niet als complete verassing, aange- de veiligheid van chemi- fabrieken in Derde We llanden nog veel te wensen •laat. Vorige maand nog imen 425 mensen om door ixplosies bij de Pemex-fa- ';en in de hoofdstad van Volgens cijfers, die de Britse hulporganisatie m zijn verzameld, sterven elk jaar 22.500 mensen in tvikkelingslanden aan de Olgen van het gebruik van aaide verdelgingsmiddelen, ;in het Westen allang op de jrte lijst staan. Tontrustende gegevens ■ja heeft een lange nistorie I problemen op dit gebied, e jaar geleden startte de jerikaanse krant Newsday ■Long Island met een on- toek naar de gedragingen i Amerikaanse bedrijven in jU ïgslanden. Daar- verontrustende ens over Amerikaanse t-fabtrieken in India aan Een arts onderzoekt de j ogen van een n jonge vrouw in het Hamidia- ziekenhuisinde Indiase stad Bhopal, waar al meer dan 2.500 mensen zijn omgekomen van de giframp. Bij zeker 20.000 mensen zijn de ogen aangetast en het achterwege blijven van de juiste medische behandeling kan blindheid tengevolge hebben. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Een giframp, zoals die zich in de Indiase stad Bhopal heeft voorgedaan, is volgens de West- duitse chemie-gigant Bayer in de bondsrepubliek onmogelijk. Bayer in Leverkusen is de enige produ cent in Europa van het gif methyl-isocyanide, dat in India dood en verderf zaaide. De fabriek waar dat gebeurt staat in een woongebied in de plaats Dormagen, tussen Keulen en Düsseldorf. Vol gens een woordvoerder van Bayer wordt in Dormagen methyl-isocyanide, een tussenproduct bij de fabricage van insectenbestrijdingsmiddelen, op een geheel andere manier gemaakt dan in India. Aan het Bayer-procedé komt geen chloride en fosgeen te pas. Bij de ramp in India kwam ook het uiterst giftige fosgeen vrij. Dat fosgeen, of waarschijnlijker nog een combinatie van fosgeen en methyl-isocyanide, was ver antwoordelijk voor de dramatische gebeurtenissen in Bhopal. het licht. Newsday ontdekte een fabriek van de Manville Corporation, de asbest-reus van de VS, waar de hutten van de arbeiders direct onder de zware rook van de fabriek gebouwd waren en de kinde ren in het fabrieksafval speel den In die tijd bestonden er in India nauwelijks wetten die de veiligheid rond asbest-fabrie- ken moesten controleren. Newsday onthulde ook dat Union Carbide in Indonesië een batterijenfabpek had op gezet, die met de gezondheid van het personeel omsprong op een manier die in de VS nooit getolereerd zou zijn. Het milieu rond de fabriek in Cim- manggis ble^k zwaar vergif tigd te zijn door afvalstoffen die vrijkomen bij de produktie van koolstof, dat kwik bevat. Het onderzoek van Newsday wees uit dat 402 van de 750 werknemers problemen met hun nieren hadden. In dezelfde periode dat Union Carbide in de VS een schou derklopje kreeg vanwege het vooruitstrevende gebruik van computersystemen bij het ver zamelen van gegevens over de veiligheid van het concern, opereerde het bedrijf onder heel andere omstandigheden in een ontwikkelingsland, waar men nog niet zo ver is in de ontwikkeling van de juiste balans tussen werk, veiligheid en milieu. Het dodelijke gifgas methyl- isocyanide dat per ongeluk vrijkwam in Bhopal, had ge zuiverd moeten worden door filters, aldus Union Carbide. Het hoe en waarom van - het falen van deze filters zal door het team van deskundigen dat naar Bhopal is vertrokken uit gezocht worden. Ook zullen de berichten uit het bedrijf over een sluitklep in een opslagtank met methyl-isocyanide, die door een overdruk binnen in de tank vernield zou zijn, na getrokken worden. De fabriek in Bophal is een van de veer tien bedrijven van Union Car bide in India en zorgt voor de distributie van de pecticiden in India. In de VS geniet Union Carbi de waarschijnlijk meer be kendheid vanwege de con sumptieartikelen die het be drijf produceert, dan vanwege haar chemische produktie. Het concern is wereldwijd bekend als leverancier van batterijen, is de grootste producent van anti-vries in de VS en num mer één in de fabrikage van plastic zakken. Op het einde van de jaren zes tig en in het begin van de ja ren zeventig gaven milieu-ac tivisten de ijzerfabriek van Union Carbide in West-Virgi nia de bijnaam van „de roke rigste fabriek in de wereld". Het heeft het concern jaren gekost om dit predikaat in de VS kwijt te raken en de ramp in Bhopal zal het Amerikaanse concern bijzonder ongelegen uitkomen. Misschien zal de omvang van deze ramp het re sultaat hebben dat dit concern en ook andere multinationals hun ondernemeningen in de Derde Wereldlanden wat strenger in de gaten gaan hou den. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian (Vervolg van de voorpagina) BHOPAL/DANBURY De Indiase minister van chemicaliën en kustmest, Vasant Sathe, heeft het Amerikaanse bedrijf Union Carbide ervan be schuldigd dat minder zorgvuldig is omgespron gen met de veiligheids normen in de vestiging in Bhopal. In de twee fabrie ken in de VS worden deze normen strikter nage leefd, aldus Sathe. In In dia gaan steeds meer stemmen op dat Union Carbide schadevergoeding moet betalen. Minister Sa the sprak van een bedrag dat de maatschappij in de zelfde omstandigheden verschuldigd zou zijn in de VS. Ook premier Rajiv Gandhi heeft gezegd dat Union Carbide een scha devergoeding moet beta len. De Amerikaanse maatschappij Union Carbide heeft gisteren ontkend dat ze verantwoorde lijk is voor de giframp in de Indische stad Bhopal. Er is geen sprake van nalatigheid van de bedrijfsleiding in Bho pal en het niet nauwkeurig navolgen van de veiligheids voorschriften, aldus Jackson Browning, directeur gezond heid en veiligheid van Union Carbide. Onze correspondent in Was hington, Mare de Koninck, voegt hieraan toe: In het plaatsje Institute in de Amerikaanse deelstaat West Virginia, dicht bij de stad Charleston, heeft het bedrijf Union Carbide precies zo'n fa briek staan als in het Indiase Bhopal. Het dodelijke gas met hyl-isocyanide wordt er op de zelfde wijze vervaardigd en in vloeibare vorm opgeslagen in ondergrondse tanks. Nergens anders in de VS wordt dit gas geproduceerd. Op roepafstand van de installatie in Institute staan honderden woonhuizen. En er staat een school met 4000 leerlingen, die vanuit de klaslokalen tegen de rokende pijpen van de pesticidefabriek aankijken. Amerikaanse journalisten die de fabriek in Institute van binnen wilden bekijken, was zulks eergisteren toegezegd. Maar gisteren kwam de direc tie daar plotseling op terug, zonder opgaaf van redenen. In de vallei bij de Kanawha- -rivier staan behalve de fa briek van Union Carbide nog 11 chemische bedrijven. In 1982 stelde het ministerie van volksgezondheid vast, dat on der de plaatselijke bevolking het aantal kankergevallen tweemaal zo hoog is als gemid deld. Maar het is onmogelijk vast te stellen wie en wat daar precies voor verantwoordelijk is. In de hoofdzetel van Union Carbide in Danburry, ver klaarde president-directeur Warren Anderson gisteren geen idee te hebben wat er in Bhopal is fout gegaan. Direc teur voor gezondheid en vei ligheid, Jackson Browning, zei dat misschien het koelsysteem van de opslagtank heeft ge faald. Als de temperatuur in de tanks stijgt, neemt de vloei stof weer zijn normale gas vorm aan, waarvoor veel meer volume nodig is, zodat de druk enorm kan stijgen. Als het goed is, moet een speciaal vei ligheidssysteem het gas dat dan eventueel ontsnapt, neu traliseren. Een van de raadsels is volgens Browning nog, waarom zoveel omwonenden en zo weinig arbeiders binnen de fabriek zijn omgekomen. Anderson, Browning en drie artsen zijn gisteren naar Bho pal vertrokken, mede om te onderzoeken welke zinvolle hulp zij de slachtoffers kunnen bieden. Unieke baby In de dierentuin van het Westdultse Krefeld is voor het eerst in Europa een miereneter geboren. Het diertje, dat nu 650 gram weegt, verkeert in goede conditie. Volgens biologen is de kans dat een miereneter in gevangenschap geboren wordt, vrijwel nihil. WASHINGTON De Nederlandse minister van defensie Job de Ruiter ziet in de toeneming van het aantal SS-20's een zorg wekkende ontwikkeling. Hij beklemtoonde gisteren overigens op het ministeriële najaarsoverleg in Brussel dat Nederland pas op 1 november volgend jaar zal beslissen over de raketten. Als dan blijkt dat in de Sovjet-Unie meer SS-20-raketten zijn ge plaatst dan de 378 die er op 1 juni 1984 stonden, is dat beslissend voor het te nemen besluit. Zjn Amerikaanse collega Weinberger bevestigde gisteren dat het aantal SS-20-raketten in de Sovjet-Unie is toegenomen tot 387. Bovendien wordt er hard gewerkt aan de bouw van nieuwe lan- ceerinrichtingen en bases. Weinberger sprak van een enorm toe genomen activiteit van de Sovjet-Unie op dit gebied. De Ruiter wilde niet ingaan op Weinbergers opmerking dat er nog veel meer SS-20's staan aan te komen. Voor de Nederlandse regering geldt nu het aantal van 387. Dat is een „hard cijfer" waaruit blijkt dat de Sovjet-Unie inmiddels door het door Ne derland gestelde plafond is geschoten. „Als er wordt gezegd dat er ergens anders nog meer zijn die te zijner tijd zullen worden geplaatst, zien we dan wel weer." Dit volgens De Ruiter „niet goede nieuws" kan overigens in een ander licht komen te staan wanneer de onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie worden hervat. Weinberger zei dat het cijfer van 387 betrekking heeft op het aantal SS-20's dat geplaatst is op permanente of minder perma nente bases. Maar daarnaast zijn er nog veel meer lanceerinrich- tingen en operationele bases in aanbouw. Ook zijn er raketten die kunnen worden afgevuurd vanaf mobiele lanceerinrichtin- gen. Met die laatste soort wil De Ruiter vooralsnog geen reke ning houden. Volgens hem gaat Nederland uit van raketten die zijn „geplaatst, dat wil zeggen geplaatst op een basis", hoewel dat volgens De Ruiter ook weer niet hoeft te betekenen dat ze zich te allen tijde op een basis moeten bevinden. Weinberger hecht minder waarde aan een dergelijke band met een basis. Mijn cri terium is of een raket kan worden afgevuurd en doel kan tref fen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken sprak enige tijd geleden over „het arsenaal SS-20-raketten" als maatstaf voor een definitief besluit. Bedrijfsleven Suriname tegen plan PARAMARIBO Het gisteren onverwacht gepresenteerde plan Udenhout, een voorlopige blauwdruk voor de democratise ring van Suriname, is door het bedrijfsleven slecht ontvangen. De werkgevers zijn ontvreden met het hun toebedachte aantal zetels in de Assemblee. Het plan beoogt een Assemblee van 31 zetels, waarvan veertien voor militaire vertegenwoordigers, elf voor de vakbeweging en zes voor de werkgevers. Maar deze willen een gelijk aantal ze tels als de vakbeweging. De regering Udenhout moet nu probe ren vóór 31 december overeenstemming met de diverse partijen te bereiken. Die dag vervalt namelijk het regeringsmandaat. Lukt dit niet, dan nemen de militairen per 1 januari de macht weer in handen. SHINGTON De enigde Staten zullen n bijdrage leveren aan speciale hulpfonds Afrika dat de We- Ibank wil instellen. Ze en liever hulp op bila- lal niveau, zo is geble- tijdens een vergade- van het ontwikke- (scomité van de OESO ganisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling) in Parijs. De zeventien andere le den van het comité zijn wel voorstander van het Afrika-fonds. Het verschil van inzicht heeft betrekking op de wijze waarop hulp zo snel en zo doelmatig mogelijk kan worden gegeven. Volgens de leider van de Ame rikaanse vertegenwoordiging, Peter McPherson, zijn de VS niet tegen het fonds, maar wil len hun eigen weg bewande len. De Wereldbank hoopt dat er eind januari of begin febru ari besluiten kunnen worden genomen over het speciale Afrika-programma. De Neder landse afdeling van de inter nationale hulporganisatie „Artsen Zonder Grenzen" heeft deze week een team van medische deskundigen naar Tsjaad gestuurd. Morgen zal er een chartervliegtuig met 20.000 dekens naar Ethiopië vertrekken. Dansers en muzi kanten van een Senegalees ballet dat op dit moment in nederland verblijft, hebben besloten geld beschikbaar te stellen voor „Eén voor Afri ka". Zij doen dat door niet in een hotel maar bij Nederland se bekenden te slapen. Het geld dat ze daarmee uitsparen, geven ze aan de actie. WWl STU/BMHAOtM ADVERTENTIE met uw krant naar OOSTENRIJK TIROL vanaf Gelegen op de rechteroever van de Inn. vlak bil Innsbruck ligt het stadje Watten*. Alhoewel meer bekend vanwege haar synthetische edelsteenindustrie, heelt het toch gevarieerde skimogelijkheden Er rijdt nl. een gratis skibus naar het bekende skigebied van Tulles 4 2677 m mot 6 liftenj Beginners gaan per skibus naar Vogelsberg. Kellerjoch ol Kolsass. Voor langlaufers staat 10 km geprepareerde Loipen beschikbaar Het verbluf is in hotel Alpenland, gelegen In hel centrum van Wattens ol in het er onmiddellijk achterliggend pension Clara. Alle kamers hebben douche en toilet en alle gasten eten tn Alpenland. Het arrangement is een verblijf op basis van hallpension ter plaatse (- 7* logies, ontbijt en diner). Deze bestemming is met 2 verschll- rrangementcn beschikbaar Arrangement A - 8- waarbij de heen- en terugreis op daagse slandplaatsrels één dag op zaterdag wordt gemaakt c den genomen aan een tweetal halve dag-excursies naar M I n Achensee. één van Oostonrijks hoogst ge in (bij de reissom Inbegrepen) Arrangomont terugreis per Innsbruck e B - 10-daagse pondelreis mol hêen- i 2-peraoonskamer bedragen per A B 21/22. 28/29 december 1984 919.- 479.- 4/5. 11/12. 18/19. 25/26 januari 1985 499.- 399.- 1/2. 22/23 februari 1985 499.. 399.- 8/9. 15/16 lebruari 1985 9 1 9.- 4 7 9.- 1/2maart 1985 499.- 399.- Toeslag voor een 1-persoonskamer /SO- (beperk! beschikbaar) Gecombineerde reisverzekering 20- 25. - per persoon (voor langlaufers en skiers CncJ wintcrsportnsico /36.-//4S.- per persoon) S- potlskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2van de reissom 6- poflskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 Wellicht ook bezuinigingen op defensie VS WASHINGTON Dt Ameri- kaanse president Ronald Reagan aarzelt nog over de be zuinigingen op de defensie-uit gaven. Bezuinigingen zijn no dig om het torenhoge tekort van meer dan tweehonderd miljard dollar op de Ameri kaanse begroting omlaag te brengen. Reagan heeft wel al aan zijn kabinet instructies gegeven om een bezuiniging van 34 miliard dollar door te voeren op het ministerie van binnen landse zaken. Kortingen op so ciale voorzieningen zouden nu niet voorkomen. In totaal zou er bezuinigd moeten worden voor een bedrag van 42 mil jard dollar. Acht miljard zou voor rekening komen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Minister Weinberger, die nog gehoord moet worden over het preciese bedrag, ver zet zich daar fel tegen. De mi nister van begrotingszaken David Stockman wil zelfs dat er twintig miljard op defensie wordt bezuinigd. De Ameri kaanse regering wil het het begrotingstekort van 210 mil jard nu in 1988 terugbrengen tot 100 miljard.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11