Pornokinderen in Nederland zijn volmaakt rechteloos" Pax Christi en joodse achtergronden van het Onze Vader in tweede pauskrant £cidóe Sou/tont kerk wereld Kerken op de bres voor emancipatie brieven lezers weer ACHTERGROND CeidócSouoont DINSDAG 4 DECEMBER 1984 PAGINA 2 Mattheusrelikwie in Anglicaanse kerk Een relikwie van de evangelist Mattheils is zondag neergelegd in het hoogaltaar van de Anglicaanse Mattheuskerk in Londen. Dat gebeurde ter gelegenheid van de herinwijding van het godshuis, dat in 1977 door brand werd verwoest maar nu weer in oude glorie is hersteld. Na de brand genoot de Anglicaanse fiarochie tijdelijk gastvrijheid in de crypt van de rooms-katho- ieke kathedraal van Westminster. De relikwie is door bemid deling van het Vaticaan verkregen uit de kathedraal van Sa lerno in Italië. Spaans episcopaat stemt in met onderwijs- compromis De Spaanse bisschoppenconferentie heeft op haar herfstverga- dering besloten in te stemmen met hgt compromis dat met de overheid over het onderwijs is bereikt. Tevens stelden zij de normen vast waaraan scholen moeten voldoen willen zij het predikaat „katholiek" blijven voeren. De rooms-katholieke katechese moet een hoofdvak blijven, en er moet buitenschools religieus vormingswerk worden opgezet. De katholieke hiërarchie blijft de enige autoriteit die beslist over toelating van godsdienstonderwijzers, het lesmateriaal en het leerplan. Wie, als hij kan, de zonde niet belet, hecht er zijn zegel aan. De joodse achtergronden van het Onze Vader, de activiteit van Pax Christi Nederland en de boodschap die de pro testanten aan de paus heb ben. Dat zijn enkele onder werpen die aan bod komen in de tweede pauskrant die in de week voor Kerstmis verschijnt. De eerste paus krant verscheen begin okto ber. Ds. R. van den Beid, Her vormd predikant in Maas tricht, spreekt in een artikel onder de kop: „Hebben Ne derlandse protestanten een boodschap aan de paus", de hoop uit, dat tijdens het be zoek van de paus meer over geloof dan over kerk wordt gesproken. Hij bepleit meer aandacht voor „alle mede werkers ten goede (onder wie bevrijdingstheologen)" dan voor „het vermanen van me dewerkers in hun arbeid voor vrede en gerechtig heid". Verder wil hij meer „moed in het spreken tegen over de Pilatussen en Hero- dessen en minder aarzeling, meer aandacht voor de leer huizen waar de Schriften ge opend worden tot opbouw van samen kerkzijn en min der nadruk op de R.-K leer in restauratieve zin". Hij vindt, dat er niet „Romeins", maar „Utrechts", „Gronings" of „Roermonds" over ont wikkelingen in de kerk zou moeten worden gesproken. De secretaris van Pax Christi Nederland, Jan ter Laak, prijst paus Johannes Paulus II om diens grote zorg voor de naleving van de rechten van de mens en om de wijze waarop hij de strijd van de Polen voor een rechtvaardi ger samenleving ondersteunt. Ter Laak wijst erop, dat het Vaticaan Nederland vaak heeft geroemd om zijn mis sionaire activiteit en pleit er voor, dat de paus zijn bezoek aan Nederland aangrijpt om het belang van de (kerkelij ke) vredesbeweging te onder strepen. De studiesecretaris van de RK kerkprovincie, drs. B. Schumacher, schrijft, dat het bezoek van de paus „onge twijfeld" aan waarde zal win nen, als de paus weet, dat er onder de Nederlandse katho lieken „welgemeende" kri tiek bestaat op bepaalde ker kelijke standpunten en re gels. Maar hij noemt het on mogelijk, dat er tijdens het bezoek een discussie wordt georganiseerd tussen de kriti sche gelovigen en de paus. Niet alleen zal de paus als hoofd van de wereldkerk zich hoeden voor uitspraken die gevolgen hebben voor de RK kerk buiten Nederland, maar ook staat de grote pu blicitaire druk- waarmee het bezoek gepaard gaat, een goede gedachtenwisseling in de weg, aldus Schumacher. Voorts wordt in de pauskrant aandacht besteed aan de be tekenis van het bezoek van de paus voor jongeren en aan projecten rond het thema van het bezoek, het Onze Vader. Verder wordt ingegaan op de veranderingen in de Neder landse RK Kerk sinds de ja ren zestig. Sleutel voor aartsbisschop Nobelprijswinnaar aartsbisschop Desmond Tutu van Johannes burg, kreeg gisteren in Boston van burgemeester Ray Flinn de (symbolische) sleutel van de stad aangeboden. Tutu sprak op een forum in de beroemde Faneuil Hall. Vertegenwoordigers van de Raad van Kerken in Neder land hebben bij het CDA er voor gepleit de emancipatie van achterliggende groepen in de samenleving niet in de weg te gaan staan. Een dele gatie van de Raad had giste ren een gesprek met de top van het CDA, onder wie voorzitter Bukman en fractie leider De Vries. De komende Wet Gelijke Behandeling, die de gelijkberechtiging van vrouwen en homosexuelen moet regelen, was daarbij een van de voornaamste gespreks punten. In het gesprek is het funda mentele vraagstuk van welk mensbeeld men moet uitgaan uitvoerig aan de orde geweest. Daarbij doet zich de tegenstel ling voor tussen enerzijds het recht van het individu zich vrij te ontplooien en ander zijds ieders verantwoordelijk heid voor de gemeenschap. Namens de Raad van Kerken stelde prof. Mulder na afloop van het gesprek dat in de ogen van de Raad van kerken het CDA wel erg veel nadruk legt op de verantwoordelijk heden voor de gemeenschap. „Daar zijn wij als kerken be zorgd over, omdat juist een aantal groepen bezig is zich te emanciperen en hun eigen in dividuele vrijheid proberen te vinden. De opvattingen van het CDA zouden daar wel eens een rem op kunnen zijn", aldus prof. Mulder, die in dit verband vrouwen en homofielen noemde. Prof. Mulder wees op de ver schillen in opvatting binnen het CDA ten aanzien van de ing van homo- plaatste hij de opstelling van de Raad van Kerken tegenover die opkomt voor de rechten van de homo fielen in de samenleving en nadrukkelijk aandacht vraagt voor hun bescherming. CDA-voorzitter Bukman heeft er tijdens het gesprek bij de Raad van Kerken met klem op aangedrongen zelf zijn opvattingen over het vraagstuk van de individuele vrijheid versus de verant woordelijkheid voor de ge meenschap naar buiten te brengen. „Wij willen als CDA werken vanuit een christelijk verantwoordelijkhëidsbegrip. Voor ons is het evangelie de inspiratiebron en wij hebben op dit punt sterke behoefte aan een gezaghebbend woord van de dragers van dit evan gelie, de kerken", aldus Buk man. De Raad van Kerken heeft toegezegd dit verzoek intern ter discussie te zullen stellen. Broeder gemeente in Suriname wil de handen vrijhouden „Ik denk persoonlijk dat we als Kerk daarin niet moe ten participeren". Dat zei ds. Th.A. Darnout, voorzit ter van de Evangelische Broedergemeente uit Suri name, gisteren in een vraaggesprek voor de NCR V-radio. Het ging daarbij om de vorm geving van een voorlopige democratie in dat land in een niet-gekozen assemblee. Vol gens ds. Darnout is het Comi té Christelijke Kerken (CCK) nog steeds ernstig bezorgd over de huidige situatie. Zo wel kort voor als na de onaf hankelijkheid heeft de Broe dergemeente in talrijke me mo's haar visie gegeven op de ontwikkeling en weet de Surinaamse regering precies waar de Kerk staat, ook op het punt van mensenrechten en democratie. De Evangelische Broederge meente en ook het CCK heb ben nog geen uitnodiging ontvangen deel te nemen aan de assemblee. Ds. Darnout vindt dat als een kerkelijke gemeenschap zich daarin doet vertegenwoordigen de positie als Kerk wordt prijs gegeven. Zondag nog verklaarde bis schop A. Zichem van Para maribo voor de KRO- RKK-televisie, dat de R.-K Kerk van Suriname bereid is alle medewerking te verle nen aan datgene was het re gime in Suriname beoogt. Vermicellisoep huzarensalade mei brood Voor twee personen zijn de benodigdheden: 6 dl water, zout, stukje ui en wortel, foelie, laurier blad, tijm, peperkorrel, 150 g runderpoulet, 15 g vermicelli, 25 g gehakt, pe per, nootmuscaat, 1 theele pel paneermeel, aroma; circa 0,5 kg gare aardappe len, 250 g gekookte bieten, 150 g gaar poulet (van de soep), 4 lepels slasaus, azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 zure appel, paar augurken, zilveruitjes, hal ve krop sla, 2 hardgekook te eieren, peterselie, tube mayonaise, brood, boter. Voor morgen, Sinterklaas dag, een menu dat wel voor bereidingstijd vraagt maar dat op het moment van ge bruik vlot op tafel te zetten is. Breng het water aan de kook met zout, ui, wortel, foelie, laurierblad, tijm en peper korrel en leg er het poulet in. Laat de bouillon circa drie uren trekken. Meng het gehakt aan met zout, peper, nootmuscaat en paneermeel en rol er balltejes van. Zeef de bouillon, kook er de ge haktballetjes en vermicelli in tien minuten in gaar en maak de soep af met aroma. Snijd de aardappelen en bie ten in blokjes en verdeel het poulet in kleinere stukjes. Meng een sausje van slasaus, azijn, zout. peper, suiker en mosterd en schep daar de grofgeraspte appel door. Voeg aardappelen, bieten en vlees toe met kleingesneden augurken en uitjes. Maak de salade op smaak af met azijn, zout en suiker. Leg het mengsel op goed uitgelekte slablaadjes en strijk het glad af. Garneer de salade toepasse lijk, maak er bijvoorbeeld een stoomboot, Zwarte Piet- kop of mijter van. Gebruik daarvoor plakjes ei, augur ken, uitjes, peterselie en mayonaise Presenteer de sa lade niet te koud. want dan komt de smaak niet tot zijn recht. Geef er brood en boter naar smaak bij. Een prettige Sinterklaasa vond toegewenst! JEANNE Actieplan met goede kanten le: istee EeN pleidooi voor zwaardere straffen en meer gevangenis cellen vormt de hoofdlijn van het VVD-actieplan voor de be strijding van criminaliteit en vandalisme. Verwezenlijking ervan moet 175 miljoen gulden gaan kosten en dat is erg veel geld. De VVD geeft niet aan waar dat vandaan moet komen, maar desondanks zijn de hoofdlijnen van het plan in het al gemeen zeker goed. Want vooral de zogenaamde kleine cri minaliteit is zo langzamerhand een van de grootste proble men van de samenleving geworden en het is dringend nodig dat daar wat aan wordt gedaan. Op de uitwerking van het VVD-plan valt echter nog wel het een en ander aan te merken. Om naast de uitbreiding met 580 cellen, waar het kabinet voorstander van is, er nóg eens 600 te laten bouwen, lijkt wat te veel van het goede. Gevangenissen zijn broeinesten van criminaliteit en wanneer op alternatieve wijze gestraft kan worden moet men dat ze ker niet laten. De noodzaak een zwaarder accentte leggen op de voorkoming van misdrijven krijgt in het VVD-plan be trekkelijk weinig aandacht. Dat is jammer, want meer pre ventie zou tot gevolg moeten hebben dat er minder gevange niscapaciteit nodig is. Minder dan de VVD nu wil, wel te verstaan, want het is buiten kijf dat de 580 cellen, die het kabinet aan het bestaande aantal wil toevoegen, hard nodig zijn. OVERIGENS wekt de hele presentatie van het VVD-actie plan enigszins de indruk, dat de liberalen er vooral electorale munt uit hebben willen slaan. Bij de algemene beschouwin gen anderhalve maand geleden werd immers al afgesproken, dat het kabinet het komend voorjaar met concrete voorstel len zou komen voor de misdaadbestrijding. Alle fracties droegen daarbij, evenals bij de politiebegroting, hun ideeën aan. De VVD doet dat nu met dit actieplan nog eens dunne tjes over. Wij herinneren ons bovendien, dat er bij de algemene be schouwingen een ruzietje ontstond tussen CDA en VVD over de vraag wie nou wel het meest aan de criminaliteitsbestrij ding wilde doen. Het CDA vroeg het kabinet toen vroegtijdig met concrete voorstellen te komen. En het was uitgerekend VVD-leider Nijpels die het CDA vervolgens verweet daar mee het kabinet voor de voeten te lopen. Dat Nijpels nu pre cies doet wat hij toen het CDA verweet, zal hem zelf waar schijnlijk niet zijn opgevallen. Inzameling 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- Kinderporno „made in Holland DEN HAAG Wordt in Nederland daadwerkelijk kinderporno gemaakt, zoals de Amerikaanse senaats commissie en de organisatie Defence for Children" be weren? Volgens minister Korthals Altes handelt ons volkje waarschijnlijk druk in het officieel verboden materiaal, maar is het niet aantoonbaar „made in Hol land". De Amsterdamse ver trouwensarts Koers zegt echter „zeker te weten" dat in Nederland kinderporno wordt gemaakt. De tegenstrijdige berichten over dit fenomeen zijn voor de verslaggever aanleiding dan maar zelf een steek proef te nemen in een wille keurige Haagse nering voor pornoblaadjes en andere seksuele attributen. De Amerikaanse senator Arlen Spector zou onlangs in de Hofstad bij een soortgelijke steekproef tientallen Neder landse kinderpornoboekjes hebben aangetroffen. Niet geheel vrij van géne stapt de verslaggever daar om de curiosa-winkel bin nen met de aarzelende vraag: Heeft u ook kinder porno?". „Jawel heer", luidt de spon tane bevestiging. „Achterin, onder de sado-boekjes, heer. Precies, daar bij de video banden". Naast het vaal zwarte gor dijn van de videozaal wordt de omstreden lectuur door gebladerd. Jongentjes, ogen schijnlijk niet ouder dan tien, twaalf jaar, op kleurrij ke covers. Maar de betref fende „homo-boys" worden in Duitstalige tekst aange prezen. Verderop kinderen die „het" doen met zichzelf, ouderen of met dieren. Scandinavisch werk, zo weet de middenstander met een deskundig oog. Uiteindelijk vinden we een recente uitgave van de pe riodiek „Tiener-orgie". Blij kens de inhoudsopgave ge ven zich hier Nederlandse meisjes bloot van tussen de dertien en zestien jaar. De Groningse uitgever even wel, verschuilt zich achter postbus- en gironummers. DEN HAAG Het is nog maar de vraag of de komen de maanden iets zal verbete ren voor de naar schatting 30.000 kinderen die in Neder land jaarlijks het slachtoffer zijn van seksueel misbruik. Zowel Justitie als de officiële hulpverleners staan nu met lege handen. Waarschijnlijk zal dat ook in de toekomst wel zo blijven. Na alle publi citeit over kinderporno en kinderhandel in Amsterdam zal de Nederlandse bevolking spoedig weer rustig gaan sla pen en de hele affaire verge ten. Pessimistische woorden gis termiddag van de Amster damse vertrouwensarts A.J. Koers, na een ruim twee uur durend onderhoud met mi nister Korthals Altes van Justitie. Koers was uitgeno digd voor een gesprek, nadat hij zaterdag in het nieuws kwam met de mededeling dat hij met zestien kinderen uit twaalf gezinnen te maken heeft gehad die voor porno werden misbruikt. Tot dan was het bestaan van een kin derporno-circuit in met name Amsterdam van officiële zij de steeds ontkend. Koers: „Al acht jaar lang word ik door mijn collega's uit de Verenigde Staten lastig gevallen met klachten over kinderporno in ons land. Maar pas nu de Amerikaanse senaat de zaak aan de orde heeft gesteld, is men wakker geschrokken. Die schreeuw is blijkbaar krachtiger dan de berichten uit eigen land over kindermisdrijven. Ik hoop dat de minister het nu ook gelooft, want zo'n senaats commissie stelt niet zomaar vragen". De Amerikaanse senator Ar len Spector bezocht drie we ken geleden nog het ministe rie van justitie in Den Haag, om de export van kinderpor no uit Nederland naar de VS aan de orde te stellen. De ambtenaren zouden hem ech ter verzekerd hebben dat bij hun weten in Nederland geen kinderporno voorhan den is. Spector vertelde later in Washington verontwaar digd, dat hij in de „eerste de beste Haagse seksshop" aller lei pornoblaadjes had gevon den met jongens en meisjes „gegarandeerd onder de tien Minister Korthals Altes van Justitie ontving gisteren de Amsterdamse kinderarts A. Koers op zijn departement, in verband met de Amerikaanse kritiek op de produktie en verspreiding van kinderporno in Nederland. jaar" en dat onder de openlij ke vermelding dat het spul in Nederland was vervaardigd. Korthals Altes kwam giste ren na het onderhoud met Koers op deze „onthulling" terug. De minister: „Neder land is een land dat bestaat van de handel, dus ik kan me voorstellen dat één en ander laar de Verenigde Staten ioorgevoerd wordt. Maar voor produktie van kinder- Dorno in Nederland hebben wij geen aanwijzingen. Ik vind het jammer dat senator Spector zijn boekjes na zijn bezoek aan de seksshop niet bij mij in de bus heeft ge daan. Dan wisten y/e nu meer". Koers, die al ruim twaalf jaar vertrouwensarts voor kinde ren is in Noord-Holland, heeft minister Korthals Altes gisteren uit de doeken ge daan in hoeverre hij in zijn eigen praktijk met zedenmis drijven tegen kinderen te maken heeft gehad. Daarbij zijn, zo verklaarde Korthals Altes na afloop, onvoldoende harde feiten boven water ge komen. De minister: „Het ge sprek bood onvoldoende aan knopingspunten om te zeg gen dat politie of Justitie in gebreke zijn gebleven bij de behandeling van deze zaken. Als bij nader onderzoek mocht blijken dat dit wèl het geval is geweest, dan mag ie dereen dat ook weten De ernst van de beschuldigingen maken zo'n onderzoek nood zakelijk". De toezeggingen van de mi nister hebben Koers niet be paald optimistisch gestemd. De kinderarts meent, dat de aandacht voor kinderporno grafie in ons land al weer snel zal verslappen. Kinde ren, die bij pornografische produkties misbruikt wor den, blijven volgens hem „volmaakt rechteloos". Koers: „Het zal blijken dat er geen ambtelijke fouten zijn gemaakt. De politie is van goede wil, maar wordt be perkt in zijn onderzoek. Strafrechtelijk kan Justitie weinig ondernemen. Daar mee 'is de kous dan af. Er is correct gehandeld, Nederland kan weer gerust gaan slapen. Maar intussen gaan er wel kinderen naar de bliksem". Koers schat het aantal seksu ele misdrijven met kinderen in Nederland jaarlijks op der tigduizend. Slechts tien pro cent van het aantal misdrij ven, zo wordt aangenomen, komt ter kennis van de tien vertrouwensartsen. In een onbekend aantal gevallen speelt ook pornografie een rol. Koers: „Wij kunnen het werk nu al nauwelijks meer aan. De verwaarlozing en mishandeling van kinderen neemt langzamerhand epide mische vormen aan". Kinderen die het slachtoffer zijn van seksueel misbruik, kunnen maar weinig doen om uit hun situatie te ont snappen, zo meent de kinder arts. Vooral als porno in het geding is, speelt angst een grote rol. „In vrijwel alle ge vallen zijn de ouders bij por nografische reportages be trokken. Het kind weet dat, als het aangifte doet, één van de ouders of allebei in de ge vangenis kan komen. Meestal worden kinderen gedwongen of bedreigd door de ouders. Die kinderen zijn dan onbe schrijfelijk bang". Volgens Koers zijn ouders die hun kinderen laten poseren voor pornoblaadjes vrijwel altijd vroeger zélf slachtoffer geweest van (seksuele)ge- weldsmisdrijven. De arts: „Achter de ouder staat bij wijze van spreken een ander kind dat ook al mishandeld is". In een aantal gevallen is geldnood het motief om kin deren voor pornoblaadjes te laten werken. Koers: „De kinderen zijn ook van dit be lang doordrongen. Het maakt het nog moeilijker het circuit te verlaten". Geen aangifte De vertrouwensarts zegt zeer beperkt te zijn in zijn moge lijkheden iets voor de kinde ren die het slachtoffer zijn van de porno-industrie te doen. „Als de ouders niet meewerken kun je als hulp verlener bitter weinig aan bieden. Op welke gronden kun je het kind of de ouders immers tot een behandeling dwingen? Ik kan ook zelf, vanwege mijn beroepsge heim, geen aangifte doen van seksueel misbruik. Ik vraag het wel altijd aan het slach toffertje en zijn eventuele be geleider. Maar die durven vaak niet". De kinderarts kan daar goed inkomen. Koers: „Het is hard, maar kinderen die aan gifte doen van een seksueel misdrijf lopen ook nog het ri sico voor fantast uitgemaakt te worden, tenzij ze met wer kelijk harde bewijzen komen. En die zijn er zelden. Ik be grijp wel: juridisch ligt dat al lemaal heel moeilijk, maar het geeft de kinderen intus sen wel het gevoel dat nie mand zich om hen bekom mert. Het enige wat ze rest is van huis weglopen en hopen, dat ze niet door de politie worden opgespoord en weer thuisgebracht". Woordvoerder Klaas Wilting van de Amsterdamse politie meent dat de Hermandad in de hoofdstad beslist actief is als het gaat om het opsporen van zedendelicten met min derjarigen. Wilting: „In juni dit jaar hebben we nog bij een groot aantal seksshops hier invallen gedaan waarbij vele kilo's kinderporno in be slag werd genomen. Het on derzoek naar die bladen, vi deo's en ook kaartspelen heeft maanden gevergd. Te gen de seksshophouders is in middels proces-verbaal opge maakt. Maar de producenten van het materiaal zijn heel moeilijk te achterhalen. We hebben een postbusnummer onderzocht, maar dat heeft niets opgeleverd". Volgens Wilting is het meeste pornomateriaal afkomstig uit Zuid-Amerika, de Scandina vische landen en West-Duits- land. „Ik denk dat Neder landse kinderporno alleen over de grens wordt ver kocht, vanwege het risico dat de kinderen op straat her kend worden. Maar het ver haal van de Amerikaanse se naatscommissie dat negentig procent van de kinderporno uit Nederland en Scandina vië komt is in elk geval pure Wilting zou graag zien. dat de politie meer mogelijkhe den kreeg voor een actief op sporingsbeleid. De woord voerder: „Zo zijn er berichten over een escort-service die kinderen aanbiedt. Een tele foontje, en zo'n minderjarige komt bij je thuis voor sek sueel vermaak. Maar wij kunnen niets beginnen zo lang we geen concrete aan wijzingen hebben. Van horen zeggen kun je niemand aan houden. En aan uitlokking mogen we ons ook niet schul dig maken". Ook Koers zou graag zien dat er een andere regelgeving kwam, waardoor er effectie ver opgetreden kan worden tegen onder anderen produ centen van kinderporno. Koers: „Zo lang er geen bete re afspraken komen, zullen we met zijn allen moeten vaststellen, dat het lot van die kinderen ons niet interes seert. Dat is dan dat". PAUL KOOPMAN Pater Brandsma stuurde mij een brief over het wel en wee van zijn missiegebied op de Fi lippijnen. Hij schrijft over de zware wervelstromen die op 3 en 4 september over de eilan den raasden. Er werd veel verwoest en nog steeds is niet bekend hoeveel doden er zijn. Zeker is dat er 600 doden zijn en de schade loopt in de vele miljoenen guldens. De Filippij nen is een groot land dat be staat uit 7100 eilanden. Er wo nen ruim 55 miljoen mensen. Ze spreken zes talen en hon derden dialecten. Door de cy cloon zijn veel eilandjes ver zwolgen door de Zuidzee en Zuidchineese Zee. Duizenden mensen raakten dakloos. Daarom heeft Pater Brandsma mij gevraagd te helpen. Dat kan alleen met uw steun. vij een ba I. Verder s ren wij voor de pater allerlei soorten Nederlandse en bui tenlandse postzegels (hoeft niet afgeweekt), nieuwe en oude ansichtkaarten, stads- en dorpsgezichten en andere din gen die in een vergeten la op zolder liggen. Het nummer vap de RABO-bank in Nieuw- veen is 3003.90319 en de post giro van de bank is 117096, on der vermelding van „Voor pa ter Brandsma" en wij zorgen ervoor dat het geld bij hem komt. Ko Stouten Dorpsstraat 28 2441 CH Nieuwveen Daarom hebben wij een bank rekening geopend. Verder spa- DE BILT (KNMI) Op de Oceaan blijft het een komen en gaan van lagedrukgebie den. Het komen: dat is van de Amerikaanse oostkust naar het oosten trekkend, en af en toe randstoringen op de zuide lijker breedten veroorzakend. Het gaan: ten westen van Ier land langs naar IJsland koer send om vandaag op het de pressie-kerkhof tussen IJsland en Groenland terecht te ko men. Een uitloper van een van die lagedrukgebieden trok dinsdag over Nederland en wordt gevolgd door een hoge- drukuitloper, die woensdag nog in betekenis toenemend, over Duitsland naar Polen trekt. Een volgende lagedru- kuitloper wordt morgen tegen middernacht bij de Engelse oostkust verwacht. Vannacht zijn er opklaringen en moge lijk ontstaat plaatselijk mist. De minimumtemperatuur wordt ongeveer 2 graden. Overdag komen perioden met zon voor, later op de dag neemt vooral in het westen de bewolking toe, maar het blijft daar tot de avond droog. De middagtemperatuur is om streeks 7 graden. De wind is zuidelijk, vannacht zwak tot matig, omstreeks windkracht 3, overdag neemt hij wat toe tot omstreeks kracht 4, en aan de kust tot krachtig, 5 a 6. Weerrapporten van vanmorgen 08.00 uur temp temp (leg Doelen Eelde Eindhoven Oen Helder lh. H'dam

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2