Ethiopië wijzigt landbouwpolitiek: meer aandacht voor kleine boeren Verdeeldheid in Europa blijft te groot Grenada naar stembus Zware sneeuwval in Zwitserland Overwinning Hawke valt tegen TOP VAN DUBLIN WORDT ER EEN VAN MOOIE WOORDEN Glemp legt priester spreekverbod op Mitterrand stuurt onderhandelaar naar Nieuw-Caledonië BUITENLAND CeidóeSouAcnxl MAANDAG 3 DECEMBER 1984 PAGINA 7 „Nationale" dialoog Nicaragua afgebroken MANAGUA De „nationale" dia loog tussen het aan de macht zijndé Sandinistische Bevrijdingsfront (FSLN) en 33 politieke, kerkelijke en andere maatschappelijke groe peringen in Nicaragua is voor on bepaalde tijd opgeschort. De bijeenkomst van afgelopen vrij dag was de vijfde ronde van de dia loog. maar de gesprekspartners wa ren het dan toe nog niet eens over een programma voor de besprekin gen. De oppositie, die niet deelnam aan de onlangs gehouden verkie zingen, hoopte door de nationale dialoog enige invloed te krijgen op het door de Sandinisten beheerste politiek. Aandelen British Telecom vier keer overtekend LONDEN De uitgifte van aandelen British Telecom (BT), de grootste uitgifte van aandelen die ooit heeft plaatsgevon den. is vier keer overtekend. Dit heeft Klein wort en Benson, de bank die de uitgifte voor zijn rekening neemt, be kendgemaakt. Tegelijkertijd deelde de bank mee dat niemand meer dan 800 aandelen zal ontvangen. Volgens de bank krijgen degenen die 200 tot 400 aandelen hebben aangevraagd al deze aandelen. Grotere aanvragers krijgen er maximaal 800. Wie meer dan 100.000 aandelen heeft aangevraagd, ontvangt zijn cheque thuis en krijgt helemaal niets. Vandaag begint de handel in de aandelen British Telecom op de Londen- se beurs. Zwitsers massaal tegen meer rechten zwangere vrouwen ZURICH In een referendum hebben de Zwitsers gisteren massaal het voor stel afgewezen voor betere werkgaran- ties en langer zwangerschapsverlof voor in verwachting zijnde vrouwen. Het referendum werd gehouden op ini tiatief van vrouwenorganisaties en linkse partijen. Zij hadden een zwan gerschapsverlof van negen maanden voorgesteld voor een van beide ouders, met behoud van een deel van het inko men en zonder het gevaar werkloos te raken. Ongeveer 85 procent heeft tegen het voorstel gestemd, dat de Zwitserse belastingbetalers ongeveer 700 miljoen gulden gekost zou hebben. Israël hoopvol over toenadering Egypte-Jordanië JERUZALEM Israël heeft de toenadering tussen Egypte en Jordanië begroet en de hoop geuit op voortzetting van het vredesproces in het Midden-Oosten. In Jeruzalem wordt echter nog gewacht op bijzonderheden van het bezoek. Pas dan zal Israël weten „of er sprake is van een doorbraak in de tot dusver negatieve hou ding van Amman ten opzichte van een toetre ding tot het vredesproces". In het Egyptische parlement heeft koning Hoessein gisteren een uitleg gegeven van zijn voorstel voor een geza menlijk Jordaans/Palestijns vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Daarbij zei hij dat de „PLO aan alle vredesbesprekingen moet deelne men als vertege volk. Jordanië 1 men als vertegenwoordiger van het Palestijnse kan de PLO niet vervangen". Polen niet terug naar schip TRAVEMÜNDE Na een bezoek aan de Westduitse havenstad Travemünde zijn zaterdag opnieuw 51 Poolse passagiers niet op hun schip teruggekeerd. Dit brengt het totaal aantal Poolse „boot vluchtelingen" gedurende de afgelopen twee weken op bijna 500 Aan boord van de 7800 ton metende Poolse veerboot Ro- galin, die twee maal per week van de Poolse havenstad Szczecin naar Trave münde en Kopenhagen vaart, bevonden zich 350 toeristen. Dit jaar zijn tot nu toe meer dan 800 Polen in de Bondsrepubliek achtergebleven na bezoeken aan de ha vensteden Hamburg en Travemünde. De Polen gebruiken vooral de cruiseschepen voor hun vluchtpogingen, omdat ze voor dergelijke korte groepsreizen veel sneller een paspoort krijgen dan voor individuele reizen. 452 Doden bij gasramp Mexico MEXICO De explosies in een gasdepot in Mexico-stad op 19 november hebben volgens een zondag gepubliceerde officiële opgave van het ministerie van binnen landse zaken aan 452 mensen het leven gekost. De oorzaak van de ramp is nog niet precies bekend. Evenmin kan het aantal gewonden, vermisten en daklozen met zekerheid worden vastgesteld. Vol gens de opgave bevinden zich nog 316 ge wonden in ziekenhuizen. Van 113 van hen is de toestand kritiek. Bovendien zijn 80 huizen geheel verwoest en 1300 andere beschadigd. De giften in geld en goederen bedroegen bijna zes miljoen gulden. De Mexicaanse regering heeft ongeveer 245 miljoen gulden vrijgemaakt voor herstel werkzaamheden. WASHINGTON De re gering van Ethiopië heeft beloofd een een vrijere marktpolitiek te gaan voe ren om de landbouwpro- duktie te verbeteren en hongersnoden in de toe komst af te wenden. Dat heeft een hoge functiona ris van de Wereldbank in Washington verklaard na een bezoek aan Ethiopië. Het falende landbouwbe leid van de Ethiopische regering wordt gezien als een van de oorzaken van de nu heersende hongers nood. Edward Jaycox, vice-president van de Wereldbank voor Oost- -Afrika, zei dat de Ethiopische regering zich akkoord heeft verklaard met aanbevelingen van de Wereldbank, die voor zien in het verschaffen van sterkere prikkelingen aan kleine boeren om meer voed sel te produceren. Daarmee kunnen voorraden worden aangelegd voor tijden van plotselinge schaarste. Volgens Jaycox zijn „dramatische en cruciale beleidswijzigingen in gang gezet" en is „snel inter nationale financiering nodig om de regering te helpen bij deze veranderingen". De Ethi opische regering heeft ermee ingestemd de prijzen die de boeren voor hun produkten krijgen te verhogen, aldus de Wereldbankfunctionaris. „In dien het weer meewerkt, met de juiste prijzen voor de boe ren, zullen we in Ethiopië vol gend jaar een zeer succesvolle oogst hebben". Volgens Jaycox moeten andere Afrikaanse landen dezelfde wijzigingen aanbrengen in hun landbouw beleid, anders zal honger in Afrika een „permanente cri sis" zijn. Intussen gaan in Ethiopië de pogingen door om de ergste gevolgen van de nu heersende hongersnood tegen te gaan. Een van de oplossingen van de regering in Addis Ebeba is de massale hervestiging van slachtoffers van de droogte in andere delen van Ethiopië, waar het nog iets beter is. Vo rige week is een begin ge maakt met het overbrengen van meer dan een miljoen mensen. Westerse ambassades, hulporganisaties en kerkelijke groeperingen, van wie finan ciële ondersteuning wordt ver wacht voor deze volksverhui zing, hebben echter hun twij fels. Een westerse diplomaat betwijfelt of de hervestiging op basis van vrijwilligheid ge beurt. „Het kan uitdraaien op gedwongen vestiging in collec tieve boerderijen en werk kampen zoals de Russen heb ben opgezet. Dit plan wordt uiteindelijk ook met Sovjet-as- sistentie uitgevoerd". Bij de schenking van vliegtui gen en vrachtwagens maakte de Sovjet-Unie bekend dat de transportmiddelen vooral be stemd zijn om „de bevolking uit de rampgebieden te evacu eren". Volgens sommige be richten worden inderdaad mensen gedwongen zich elders in het land te vestigen. Duizenden Ethiopiërs trekken, onder meer uit angst voor ge dwongen hervestiging elders in het land, naar de overvolle op vangkampen in Soedan. In een van die kampen werd dit jongetje gefotografeerd: uitgeput en ziek door de hongersnood en de da genlange trektocht door de woestijn. ST. GEORGE'S Op Grenada waar vandaag ruim een jaar na de Ame rikaanse invasie verkie zingen worden gehouden, is weinig van verkiezings koorts te merken. Op de muren in de hoofdstad St. George's zijn mondjesmaat affiches aangeplakt. Van daag beslissen de 45.000 eilandbewoners die zich in de kiesregisters hebben ingeschreven welke 15 politici zitting zullen gaan nemen in het Grenadaan- se parlement. Het Caribische eiland kwam in oktober vorig jaar in het nieuws door de Amerikaanse invasie. De machtsovername door enkele haviken in de New Jewel Movement van premier Maurice Bishop, ge volgd door de moord op de po pulaire premier en enkele naaste medewerkers, waren voor president Reagan aanlei ding orde op zaken te stellen op het eiland. Washington was er veel aan gelegen zo snel mogelijk tot „normalisering" van de situa tie te kunnen overgaan. In dat kader paste het houden van verkiezingen, voor te bereiden door een interim-regering, de zogeheten Adviesraad. De le den ervan zijn benoemd door de (Britse) gouverneur-gene raal Sir Paul Scoon. De Amerikaanse invloed op Grenada is nog steeds groot: zichtbaar (militaire patrouilles op straat) en wat minder dui delijk de omvangrijke finan ciële steun voor de voltooiing van het internationale vlieg veld. De lengte van de start baan van het vliegveld (3.100 meter) vormde ten tijde van het bewind van Maurice Bis hop voor de VS het „bewijs" dat militaire Cubaanse en Sov jet-toestellen Grenada zouden gebruiken als „bruggehoofd". De drie voornaamste partijen zijn de Grenada United La bour Party (GULP) van de 62-jarige Eric Gairy, de on langs opgerichte Maurice Bis hop Patriotic Movement (MBPM) onder leiding van de ex-ministers George Louison en Kendrick Radix en de New National Party van herbert Blaize. De aanhangers van Bis hop geloven niet dat hun partij veel stemmen zal halen. De meeste mensen voelen nog het geweld waarmee het bewind van de ex-premier omver werd geworpen en de daarop volgende Amerikaanse inva sie. Vele linkse kiezers hebben zich niet laten inschrijven uit angst dat hun namen bekend worden bij de inlichtingdien sten. De naam van Ene Gairv is daar ongetwijfeld niet vreemd aan. Gairy was de leider van Gre nada die door de New Jewel Movement van Bishop werd afgezet. Hij had 30 jaar met harde hand het eiland gere geerd. Favoriet van Washing ton is duidelijk Gairy's aloude rivaal Herbert Blaize. Deze is pro-Amerikaans en wordt ge steund door drie, eveneens pro-Amerikaanse, buureilan- den; Barbados. St. Lucia en Dominica. Hij wil de Ameri kaanse troepen op Grenada houden. DODE BLJ EERSTE LAWINE GENEVE In Zwitserland zijn de meeste passen wegens zware sneeuwval gesloten. Bij de eerste lawine werd een skiër gedood. In het gebied van de Grote St. Bernardpas ne geerden vijf Zwitserse skiërs waarschuwingen voor lawines en ze werden bedolven door een sneeuwverschuiving. Vol gens de politie wisten vier van de mannen zichzelf uit te gra ven, maar de vijfde kwam om het leven. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Onder druk van de Franse president Frangois Mitterrand en de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zullen de regeringsleiders van de tien EG-landen zich op de Top van Dublin, vandaag en morgen bezig gaan houden met iets moois. De voortuin van Europa moet in Dublin fraai aange harkt lijken, terwijl de achtertuin overwoekerd blijft door een wildernis van bloeiend eigenbelang. Het mooie vergulsel, dat al be steld is tijdens de Top van Fontainebleau wordt in Dub lin afgeleverd door de Com- missie-Dooge (genoemd naar de Ierse ex-minister van Bui tenlandse Zaken) en heeft de vorm van een rapport, waarin de aanbeveling wordt gedaan met de EG een „kwalitatieve stap voorwaarts" te maken, Zo wordt de Top in Dublin een springprocessie, waarin echter alleen de aandacht moet uit gaan naar de (mogelijke) stap voorwaarts, en waarbij de twee (zekere) passen achter waarts als niet gedaan be schouwd moeten worden. De twee stappen achterwaarts staan in dit geval voor de steeds sterker wordende ten dens tot renationalisatie, die al aan de openbaarheid kwam tijdens de Top in Stuttgart in mei 1983, maar steeds onver- bloemder aan de dag trad tij dens de onderhandelingen over de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. In die toetredingsonderhandelingen blijken de tien lidstaten het fundamenteel zo oneens te zijn met elkaar, dat Dublin daar voor geen oplossing voor kan aanleveren. Het besluit de on derhandelingen met de aspi rant-leden per 30 september 1984 af te ronden werd daar door al geschrapt en de toetre ding per 1 januari 1986 wordt nauwelijks haalbaar geacht. En dat ligt niet aan Portugal, dat als armste land in West- -Europa nauwelijks iets in te brengen heeft, en het ligt niet aan Spanje dat alleen maar „neen" zegt op onrechtvaardi ge eisen, het ligt aan het ge hakketak tussen de Tien. Buiten de kwestie van de toe treding om heeft men tot dus ver ook nog geen kans gezien de financiën op een rij te krij gen. De zogenaamde begro tingsdiscipline, waartoe men zich bereid verklaarde, is nog steeds niet aanvaard en de be grotingen 1984 en 1985 die daar nauw mee samenhangen, zijn nog niet rond. De Europe se kas is bijna leeg en de mi nisters van de lidstaten heb ben niets anders gedaan dan elkaar vliegen afvangen. Re sultaat daarvan kan zijn dat het Europese Parlement in de cember, na de Top, de begro ting-1985 verwerpt en dat er dus opnieuw een chaotische si tuatie ontstaat. Proefvaart Ned Jago. een 47-jarige Brit, vaart met zijn zelfge bouwde onderzeeër door de haven van Axmouth (Devon). Ned ontwierp en bouwde de afgelopen maanden de bijna twee en halve meter lange onder zeeër. Het afgelopen week einde maakte hij een eer ste proefvaart. „Het ging uitstekend. En wat nog be langrijker: ik heb geen lek ken gezien", aldus Jago na afloop van de proefvaart. WARSCHAU Kardinaal Jozef Glemp van Polen heeft een radicaal anti-communisti sche priester verboden te pre ken in de hoofdstad Warschau. In een brief aan alle parochie geestelijken in de stad zei Glemp dat de priester, Stanis- law Malkowski, preken had gehouden die vreemd waren aan de geest van het evange lie. De Poolse autoriteiten heb ben geregeld gezegd dat een verbetering van de betrekkin gen tussen kerk en staat niet mogelijk is tenzij de kerk op treedt tegen radicale priesters. Glemp schrijft onder meer dat „sommige priesters zich laten meeslepen door wereldlijke gevoelens en in plaats van goddelijke waarheden te pre ken zich mengen in niet-theo- logische polemieken, hetgeen niets te maken heeft met ware vaderlandsliefde." Malkowski heeft verklaard niet in beroep te zullen gaan tegen het de creet van Glemp, „omdat hij daarmee de autoriteiten in de kaart zou spelen". De Poolse autoriteiten hebben zaterdag slechts een gedeelte van het lijkschouwingsrapport over de vermoorde kapelaan Popieluszko vrijgegegeven. Er is weken op de publicatie van het officiële rapport gewacht, maar wat zaterdag werd gepu bliceerd leverde geen nieuwe gegevens op. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Premier Bob Hawke en zijn vrouw Victoria brengen in Melbourne hun stem uit. CANBERRA De Au stralische premier Robert Hawke en zijn sociaal-de mocratische partij hebben de parlementsverkiezin gen gewonnen, maar zul len met minder zetels ver der moeten regeren. Hawke zal met een verklein de meerderheid verder moe ten regeren in het met 23 ze tels uitgebreide Huis van Af gevaardigden. Hij kreeg bij na 48 procent van de stem men ofwel 82 zetels, terwijl de twee voornaamste opposi tiepartijen 66 zetels behalen Volgens de peilingen had Hawke een een enorme overwinning moeten beha len, waarbij hij in het Huis zeker veertig zetels meer dan de oppositie zou krijgen. Vol gens Hawke is zijn verlies te wijten aan het grote aantal ongeldige stemmen, naar schatting zeven procent. Ze ker tachtig procent zou vol gens Hawke naar zijn partij zijn gegaan als de kiezers hun stembiljet goed hadden ingevuld. Hawkes Labour- partij is er evenmin in ge slaagd een meerderheid in de senaat te behalen. Hawke had de verkiezingen uitgeschreven om munt te slaan uit zijn grote populari teit en het ingezette econo mische herstel. De tegenval lende uitslag wordt be schouwd als een fors ge zichtsverlies voor Hawke. NOUMEA Militante Kanaken, die strijden voor de onafhankelijkheid van Nieuw-Caledonië, hebben zich bereid ver klaard met de regering in Parijs te onderhandelen over hun eisen. President Mitterrand heeft EG-com- missaris Pisani naar het Franse eilandengebied in ie Stille Oceaan gestuurd om er de rust te herstellen en een oplossing te zoeken voor de problemen. Het geweld in Nieuw-Caledo nië. dat tot nu toe aan twee mensen het leven heeft gekost, begon ongeveer twee weken geleden. Bij de verkiezingen werd een door blanken gedo mineerde territoriale vergade ring gekozen om het land te regeren tot in 1989. Dat jaar wordt een referendum gehou den over onafhankelijkheid. De Kanaken zijn de oorspron kelijke Melanesische bewoners van het gebied. Een stroom van blanke kolonisten heeft tot gevolg gehad dat zij nu nog slechts 43 procent van de be volking vormen. De Kanaken streven onafhankelijkheid na van Nieuw-Caledonie. De voornamelijk Europese kolo nisten zijn daar tegen. Om de strijd voor de onafhan kelijkheid kracht bij te zetten heeft de partij van de Kana ken afgelopen zaterdag een „voorlopige regering" in het leven geroepen. President van die voorlopige regering is de leider van de partij van de Ka naken. Jean-Marie Tjibaou. H ij verklaarde dat zo snel mo gelijk besprekingen moeten worden geopend over de onaf hankelijkheid van Kanaky, zoals zij Nieuw-Caledonie noe- Tientallen doden bij geweld op Sri Lanka COLOMBO De autoriteiten van Sn Lanka hebben de avondklok in het noorden van het land verlengd na aanval len van Tamils-separatisten op twéé vissersdorpen. Daarbij zijn elf mensen om het leven gekomen en raakten dertien andere gewond. Eerst was melding gemaakt van zeker 57 doden. De twee aangevallen kust plaatsen. Kokkillai en Nyaru, liggen ongeveer 50 km van twee boerderijen die gebruikt worden als rehabilitatie-centra voor ex-gevangenen, waar guerrillastrijders afgelopen vrijdag ongeveer 80 mensen hebben vermoord Volgens de regering kwamen bij de daar op volgende gevechten met het leger nog eens 65 verzet- stijders om het leven Bij een ander incident heeft het leger zaterdagavond ongeveer 60 Tamils gedood, die met acht bootjes uit India waren geva ren en aan land probeerden te komen De kust van de Indi sche deelstaat Tamil Nadu, waar een meerderheid Tamils wonen, ligt slechts enkele tientallen kilometers van Sri Lanka Colombo heeft her haaldelijk gezegd dat separa tisten uit Sri Lanka in Tamil Nadu worden opgeleid voor terroristische acties Tamils vormen op Sri Lanka een hindoe-minderheid en wo nen met name in het noorden van het land. Extremistische Tamils vechten voor een eigen Tamil-staat f Toen ut met de Ojronef naar Morai huamen tit Het heette de Uimwn fOmdat ih ah opgroeiende jontedamey >ooh uel eens ieh roor meiell mat houden he mynheer lanwihj

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7