Lakse houding Justitie inzake kinderporno De nieuwe loten iggen klaar Zezègjtentoch iltijddatheteen eestmaandis. ^YD pleit voor neer wijkagenten KONINKLIJK /HUIS Voor leerkrachten 100% herbezetting bij korter werken Verzet Suriname: harde acties tegen Bouterse INENLAND £aidóz Qowianl MAANDAG 3 DECEMBER 1984 PAGINA 5 [enten trekt eis tot hadevergoeding in HAAG De wegens oorlogsmisda- :ut tien jaar gevangenisstraf veroor- |i!o 34 jaar oude P. Menten heeft zijn tot schadevergoeding van 10 miljoen ien tegen de journalist Hans Knoop in- okken. Enkele maanden geleden ide Mentens advocaat, de Haagse jurist A. Oomen, namens zijn cliënt een ci- |e procedure aan tegen Knoop, alsmede }n de uitgever van het inmiddels niet tr verschijnende weekblad „Accent" jde Tros-televisie. Vanuit de strafge- Igenis in Scheveningen beeft Menten raadsman van Knoop inmiddels schrif- jk laten weten de procedure in te trek- I. Knoop heeft laten weten schadever- ping te claimen voor de reeds gemaak- jroces- en overige juridische kosten. PTT'ers geholpen bij aanschaf huiscomputer DEN HAAG PTT-ers die een thuiscomputer willen aanschaffen kunnen rekenen op bijstand van hun bedrijf. Die bijstand wordt geboden in de vorm van een ren teloze lening van maximaal twee duizend gulden voor de aanschaf van de computer en randappara tuur. Dat bedrag moet in twintig maanden worden terugbetaald, zo blijkt uit het PTT-personeelsblad Aangetekend. De „spaarregeling home-computers" loopt van 1 de cember tot en met 30 november volgend jaar. Met de bijzondere regeling wil de bedrijfsleiding pri- vé-initiatieven op het gebied van de automatisering bevorderen. Duiker verdronken GOES Bij sportdui- ken in de Stelleplas, een recreatiegebied nabij Goes, is gisteren de 33-ja- rige P. Boone uit Hein- kenszand om het leven gekomen. De man was met een vriend aan het sportduiken in de op sommige plaatsen vijf tien meter diepe plas. De twee duikers zaten met een lijn aan elkaar vast. Deze trok strak en brak. De collega sportduiker kon zijn vriend niet meer terugvinden en sloeg groot alarm. Later op de dag kon het stoffe lijk overschot worden geborgen. BOSKALIS WIL NACAP AFSTOTEN SLIEDRECHT Het in ernstige financiële moeilijkheden verkerende bouw- en bagger- concern Boskalis is druk bezig zich van het pijpleidingbedrijf Nacap Nederland te ont doen. De raad van bestuur voert besprekin gen met de vakbonden en de directie van Nacap om het bedrijf zelfstandig te maken onder leiding van de huidige directie. Vol gens een woordvoerder van het bedrijf zijn de besprekingen nog niet afgerond maar staat de zaak er wel zodanig voor, dat ver wacht mag worden dat overeenstemming zal worden bereikt. De buitenlandse Nacap- -bedrijven zullen evenwel in de Boskalis-or ganisatie blijven. Bij Nacap Nederland wer ken circa 250 mensen. Bij doorgaan van de plannen zal Nacap de vijfde dochtermaat schappij zijn die buiten de Boskalis-organi satie belandt. Bedrijfsleider in Hilvarenbeek bij overval gedood HILVARENBEEK Bij een over val vrijdagavond op een filiaal van Albert Heijn in het Brabantse Hil varenbeek is de 46-jarige bedrijfslei der C. Kloppenberg om het leven ge bracht Het slachtoffer werd tegen middernacht uur door een kennis dood aangetroffen bij een hek op de parkeerplaats achter de winkel. Het motief van de daad is vermoedelijk roof. Er is bij de overval niets buit gemaakt. Van de daders ontbreekt elk spoor. |vangene gevlucht KMAAR Drie gedeti- irden zijn zaterdagavond jnapt uit de gevangenis jutterswei in Alkmaar, ee van de drie werden ie uur later weer gearres- •d in Heiloo. De derde ge ineerde, de 23-jarige R.A., log voortvluchtig. De drie >n straffen uit wegens ver- gensdelicten en hadden ie- nog enkele maanden te h. Zij ontsnapten via een m in een toilet. ltslagen bij Danlon MEN Het Arbeidsbu- U in Emmen heeft een col- lieve ontslagaanvrage voor totale personeel van de isenfabriek Danlon in Em- n goedgekeurd. Het gaat ,270 mensen die met ingang i vandaag officieel zijn ont- »en. Het ontslag is een ge- g van het feit dat bloembol- gigant Bakker uit Hillegom financiële redenen afziet i overname van de fabriek. KINDERARTS KOERS BOOS: AMSTERDAM De Am sterdamse kinderarts A.J. Koers heeft alleen al in het afgelopen jaar vijftien kinderen ontmoet die ge bruikt zijn voor pornofo to's. Volgens Koers is Am sterdam het centrum voor de produktie van kinder porno. De arts, die tevens optreedt als vertrouwensarts voor kinder mishandeling in Noord-Hol land, heeft aanwijzingen dat organisaties achter de produk tie van kinderporno zitten. Koers heeft deze feiten van morgen uit de doeken gedaan in een gesprek met minister Korthals Altes van Justitie. De minister verklaarde zaterdag nog in het programma van Koos Postema dat hem geen gevallen van misbruik van kinderen voor porno bekend zijn. Koers daarop: „Ik heb al acht jaar geleden te maken gehad met kinderen die voor porno misbruikt werden". De arts heeft zich boos gemaakt over de naar zijn mening lakse hou ding van politie en Justitie. Die zouden nooit iets met zijn rapportages gedaan hebben. Afgelopen donderdag heeft de Amerikaanse senaatscommis sie aangedrongen op maatrege len tegen de export van Ne derlandse kinderporno naar de VS. Sindsdien staat de kinder porno in het centrum van de belangstelling. Koers: „Zo'n senaatscommissie stelt niet zo maar vragen. Het wordt tijd dat iets tegen de kinderporno gedaan wordt". Koers was, nadat hij zaterdag voor de radio kritiek had geuit op het lakse beleid van Justitie ten aanzien van de kinderpor no, door de minister persoon- A.J.Koers lijk uitgenodigd voor een ge sprek. Korthals Altes zei het „heel ernstig" te vinden dat de arts een aantal malen politie en Justitie heeft benaderd en bij die gelegenheid „blijkbaar onvoldoende respons heeft ge kregen". Korthals Altes zei vanmorgen graag van de kin derarts te vernemen met wie en met welke autoriteiten hij heeft gesproken. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Meer wijkagenten, meer rechters en eer cellen in gevangenissen. Dit bepleit de VVD- actie in een vanmorgen uitgekomen plan ter bestrij- hg van de toenemende criminaliteit en het vandalis- In het plan geeft de VVD niet aan wat de maatre- len die men voorstelt, gaan kosten. VVD wil meer nadruk op het voorkomen van crimineel ge- lg en vandalisme. Daartoe stelt de fractie voor, de politie in ionwijken meer met hulpverleningsinstanties in het welzijns- £k te laten samenwerken. Op die manier zou ook het vanda me van de jeugd beter aangepakt kunnen worden. •rder zou aandacht besteed moeten worden aan het verhogen n de waakzaamheid van burgers zelf. Dit kan door een actie voorlichting vanuit de politie en met gebruikmaking van Io ta radio of tv. De VVD pleit ook, naar Amerikaans en Cana- jes voorbeeld, voor het samenstellen van groepen brugers die jsdaden signaleren en de politie daarvan op de hoogte stellen. >n aanzien van de politie en gevangenisbewaarders pleit de PD voor een hogere beloning. Naast een uitbreiding van het ntal rechters en hun administratieve staven pleit de VVD or het bouwen van 400 tot 600 cellen extra. (ADVERTENTIE) Ze zijn er weer. de nieuwe staatsloten. Ttoee tiljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in e pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans tag u niet missen. Adressen van lotenverkopers jndt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank f giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de taatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. )e meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Decoratie voor Drees Dr. Willem Drees senior (98) heeft gisteren in zijn huis in Den Haag de B'nai B'rith-onder- scheiding gekregen van de gelijknamige joodse organisatie. „Voor zijn grote verdiensten op het gebied van de hu manitaire arbeid en het verbeteren van de levensomstan digheden van vele Nederlanders". Nog geen arrestatie moordzaak Zaandam ZAANDAM In verband met de moordzaak in Zaan dam, waar de verkoopster Sandra van Raalten vrijdag dood in de paskamer van een kledingzaak werd aangetrof fen, zoekt de politie naar een ongeveer 30-jarige man. Hij zou door een getuige vrijdag morgen in de winkel zijn ge zien. Uit het onderzoek is ko men vast te staan dat het slachtoffer is overleden aan messteken in de hals. Van een sexueel misdrijf is volgens de politie geen sprake. Uit de boetiek wordt 250,-gemist. Gebleken is verder dat het slachtoffer, de vriendin van Haarlem-voetballer Luc Nij- holt, al enige tijd telefonisch werd lastig gevallen. 4 december Prins Bernhard woont in het gemeentehuis te Wer kendam de reünie bij van de voormalige verzets groep Biesbosch. RIEMELS o'cn w/ffneerr mw DON WXÓENS U OflN (&- NODIG, MSKieft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De arbeidstijdverkorting in het onder wijs zal volgend jaar voor de leerkrachten leiden tot een herbezetting van 100 procent. Staatssecretaris Van Leijenhorst (Onderwijs) heeft dit zaterdag voor de VARA-radio aangekondigd. „Ondanks dat in het kabinet is afgesproken dat de herbezetting in het onderwijs 87,5 procent zal zijn, kunnen de mannen en vrouwen in de klas verzekerd zijn van een volledige herbezet ting van de vrijgekomen arbeidstijd", aldus de staatssecretaris. Dit betekent volgens hem echter wel dat ander personeel bij het onderwijs genoegen zal moeten nemen met een geringere herbe zetting. Het PvdA-Kamerlid Niessen sprak daarover zijn veront rusting uit. Volgens ABOP-woordvoerder Van Beekveld kost het kabinetsbesluit over de herbezetting in het onderwijs zo'n 2000 banen. Van Beekveld vind't een verlies aan banen na ar beidstijdverkorting onaanvaardbaar. Niessen is voorstander van een tweehoofdige leiding van de ba sisschool, die in augustus van start gaat. Minister Deetman heeft zich tot nu toe verzet tegen een duo van twee schoolleiders: het hoofd van de voormalige lagere school en het hoofd van de voormalige kleuterschool. Ook Van Leijenhorst liet zich daar in het radio-interview nega tief over uit. „Er moet één kapitein op het schip zijn", zo zei hij. Het hoeft overigens naar zijn mening niet in alle gevallen zo te zijn dat het hoofd van de lagere school automatisch directeur van de basisschool wordt. (Vervolg van voorpagina) ROTTERDAM/DEN HAAG Als de Neder landse regering toch de hulp aan Suriname hervat zonder dat de rechtstaat is hersteld, zal het Suri naamse verzet genood zaakt zijn harde middelen in te zetten tegen het regi me Bouterse. Dat was een van de conclusies na een congres van de Raad voor de Bevrijding van Surina me in Rotterdam. Volgens de resolutie moet daarbij ook aan militaire acties worden gedacht. Chin a Sen, die eerder vorige week had gedreigd te zullen opstappen indien de „haviken" het van de „duiven" zouden winnen, verklaarde dat de Be- vrijdingsraad zich nu zal bui gen over de gevolgen van de resoluties. Eén van de proble men voor de Bevrijdingsraad is dat hij binnen de Neder landse rechtsorde moet func tioneren en geen gewelddadige acties tegen het regime Bou terse mag voorbereiden vanuit Nederland. Volgens het VVD-Kamerlid Frans Weisglas, een partijge noot van mevrouw Schoo, mag uit de uitlatingen van de mi nister niet worden geconclu deerd dat Nederland op het punt staat de hulp aan Surina me te hervatten. „In feite is er niets nieuws onder de zon. Als het rapport-Udenhout tege moet komt aan de hoofdvoor waarden van de Nederlandse regering (beëindiging van de militaire dictatuur en herstel van de democratie en van de rechtsstaat) dén wil de minis ter gaan praten. Prima, wij ho pen allemaal dat dat mogelijk zal blijken". Het ministerie van buitenlandse zaken liet zich in soortgelijke bewoordin- fen uit. Hij wees erop dat er in uriname concrete stappen ge zet moeten worden voor een terugkeer naar de democrati sche rechtsstaat. Dat is ook de beleidslijn van het kabinet: „Geen woorden maar daden". Geen krant ontvangen? Bel tussee 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Amerikaanse bedrijven naar Nederland SCHIPHOL De Ameri kaanse computerbedrijven Seagate Technology en Control Data hebben be sloten hun Europese dis tributiecentrum in de di recte omgeving van Schiphol te vestigen. Van twee eveneens Ameri kaanse bedrijven mag worden verwacht dat zij op zeer korte termijn dezelfde beslissing zul len nemen en nog twee andere ondernemingen hebben de be doeling zich op korte termijn met produktie-afdelingen in ons land te vestigen. Dit heeft minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat meegedeeld bij haar aankomst op Schiphol na een reis door de VS. Volgens Smit-Kroes zijn nog eens twaalf Ameri kaanse bedrijven in hoge mate geïnteresseerd in een vestiging in Nederland. De onderhande lingen met het merendeel van deze bedrijven zijn nu inmid dels in een eindstadium. Smit-Kroes heeft hoge ver wachtingen van de Ameri kaanse vestigingen voor de luchtvracht van en naar Schiphol. Alleen Seagate zou al goed zijn voor 4000 ton vracht per jaar De bewinds vrouwe benadrukte dat de vestigingsplannen direct voortvloeien uit de promotie campagne van de KLM en Ne derlandse expediteurs in sa menwerking met het ministe- Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Arjen Broek huizen Rob en Ruud Luisteren naar de naam Lub bers is geen voordeel maar een handicap. Die stelling po neerde Ruuds broer Rob (di recteur van het constructie bedrijf Hollandia Kloosin een exclusief vraaggesprek met deze krant. Rob hoort bepaald niet tot degenen die enig verband zien tussen het feit dat z'n broer toevallig premier van Nederland is en het feit dat hij achtergestelde leningen van de Nationale Investeringsbank krijgt of re geringshulp bij het alsnog binnenhalen van een vorde ring van zestig miljoen uit Koeweit. Integendeel. Ieder een die zaken met hem doet is juist uiterst zorgvuldig, om later niet de schijn tegen zich te krijgen, legde Rob Lubbers ons uit. Die buitengewone zorgvul digheid legt ook de Industrie bond- FNV aan de dag, maar dan met een iets andere be doeling. Dat Rob en Ruud mpei IJssel, waar Hollandia Kloos is gevestigd. „Die Rob die voert exact hetzelfde beleid als z'n broer. Dat stinkt als de pest", verklaarde een werknemer van het Lubbers- bedrijf vorige week op het FNV-congres. Of het nu om Rob of om Ruud gaat, er heerst in Krimpen en omge ving kennelijk een algemeen anti-Lubbers gevoel. Daar speelt de vakbond graag op in. Het familiebe drijf Hollandia Kloos is een geliefkoosd doelwit voor een speerpuntactie, als er weer eens geprotesteerd moet wor den. Trots kwam een kader lid het congres van de indus triebond. onder verwijzing naar de FNV-actieweek. mel den dat „er maar één folder tje met een oproep tot actie nodig is om het hele bedrijf leeg te laten lopen". Een lui de blijk van instemming viel hem ten deel. Slangenkuil (1) „De Tweede Kamer kun je gerust vergelijken met een slangenkuil, een onveilige omgeving waar het alleen maar gaat om de machtsposi ties. Er is hier een perma nente dreiging, waar veel af gunst heerst". Het zijn bittere de Kamerlid Andrée van Es. In een nogal opzienbarend interview met het weekblad Vrij Nederland nam zij ook al geen blad voor de mond. De kritiek op haar mannelij ke collega 's is en was bepaald niet zachtzinnig. Zo gaat zij flink tekeer tegen de „hoe righeid" waarmee haar man nelijke collega's de politiek bedrijven. „Het interview kwam ook op het goede moment. Het zat me werkelijk tot hier!", zegt ze, als we haar in de Tweede Kamer opzoeken. Ontspan nen achteroverleunend, maar zorgvuldig formulerend, legt ze uit hoe het haar te moede „Je kunt hier geen stap doen. zonder als vrouw op je uiter lijk te worden beoordeeld. Als je opvalt krijg je al snel het verwijt dat je publiciteit zoekt. De mannen hier in de Kamer hebben een extra wa pen: ze kunnen vrouwen uit schakelen op hun vrouw-zijn. Als je aandacht aan ie uiter lijk besteedt, ben je al meteen een trut. Een emotionele in breng maakt je erg kwets baar, dat wordt genadeloos afgestraft. Maar als je je weerbaar opstelt, wordt je al gauw neergezet als een Ke nau Kijk maar naar een Wij- nie Jabaaij, die heeft het in de PvdA-fractie beslist niet gemakkelijk". Ook staatssecretaris Van der Reijden heeft het in haar ogen verbruid met nogal sek sistische opmerkingen aan haar adres over het dragen van een blijkbaar nogal op windend truitje. „Van der Reijden zal het niet bewust zo gemeend hebben hoor, maar het effect is wil dat je met zo'n opmerking meteen onschadelijk wordt gemaakt. Je wordt als politi cus gewoon kalltgestellt". Andrée van Es heeft het na 3'i jaar Kamerlidmaatschap moeilijk, ook al omdat ze zich heftig blijft verzetten tegen de mannelijke manier van politiek bedrijven. „Kamerle den vind ik soms net wassen beelden. Ze vragen zich niet meer af waarom ze het alle maal doen. Sommigen blijven hier zelfs met 38 graden koorts rondlopen, alleen om dat ze zich waar moeten blij ven maken. Dat is toch te gek. Dit werk maakt de men sen verknipt. Niet de per soonlijke. maar alleen de openbare waardering telt nog". Slangenkuil (2) Andrée van Es is er overi gens de vrouw niet naar om koste wat kost haar eigen zin door te zetten. Zo zag zij op het laatste moment (na een dringend verzoek van de plaatsvervangend Kamer voorzitter, mevrouw Corne- lissenaf van haar voorne men om tijdens het pornogra fiedebat enkele bizarre passa ges uit pornografische ge schriften voor te lezen. „Ik heb dat niet doorgezet, omdat ik bij voorbaat al de meest waanzinnige reacties kreeg. Ik ben geweldig ge schrokken van alle flauwe grappen daarover. Zo van: „Kom je in zwart leer''" en „Ik heb nog een lekkere tekst voor je". Als ik het toch had doorgezet, had dat een enorme rel gegeven. Daar was ik helemaal niet op uit". „Ik heb er weieens aan ge dacht om alle vrouwen m de Kamer de koppen bij elkaar te laten steken Kijk, als PSP'er kan ik zo'n interview weggeven zonder problemen. Maar vrouwen in de grotere fracties kunnen dat niet ma ken. Die zouden het heel moeilijk krijgen in hun frac tie als ze zo n verhaal zouden vertellen „Ik heb voornamelijk positie ve reacties gehad op het VN- interview. gelukkig ook van mannelijke Kamerleden. Het was ook niet bedoeld als frontale aanval, om die man nen als beesten af te schilde ren". „Op een vrijere manier met elkaar omgaan in de Kamer, dat zou onwerkbaar worden. Je wordt veel te kwetsbaar en als politieke factor word je snel onschadelijk gemaakt. De enige oplossing is mis schien dat er meer vrouwen in de Kamer komen en dat de vergadertijden menselij ker worden, zodat niet ieder een volledig uitgeput raakt van dit werk". „Ik mis het privéleven, alle energie gaat zitten in negatieve dingen. Aan creatieve zaken kom je al helemaal niet meer toe. Soms zit tk uren lang in de Kamerbanken en dan vraag ik mezelf af: wat doe tk hier in vredesnaam nog?". „Ik wil wel weer eens iets anders. Ik zal op een bepaald moment moeten beslissen of ik over lh jaar nog wel met dit werk door wil gaan. Mis schien ga ik iets in de schrij verij zoeken, of een baantje in de advocatuur". Andrée van Es (PSP): Kamer leden soms net wassen beel den. De Kamer deze week De Tweede Kamer behandelt deze week de begroting voor Onderwijs en Wetenschap pen en maakt het vorige week begonnen debat over Welzijn en Cultuur af. Ook wordt gedebatteerd over de gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de wwv-uitkeringen. De Ka mercommissie voor Defensie buigt zich deze week over de „Walrus-affaire": de twee duikboten voor de marine, die twee keer zo duur wer den (bijna een miljard!) dan oorspronkelijk de bedoeling was.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5