WD wil onderzoek functioneren SLB Voor velen is de vloer van menswaardig bestaan bereikt ALLERLEI(DS) Wetgever moet zich minder met het huwelijk bemoeien H. MOSTERT TWEEDE COMMISSARIS BU LEIDSE POLITIE LEIDEN Ceidócgou^umt MAANDAG 3 DECEMBER 1964 PAGINA 3 Auto's bekrast LEIDEN Zes auto's, die stonden gepar keerd aan Va- leriusstraat zijn in de nacht van vrij dag op zater dag vermoede lijk met een spijker be krast. Omwo nenden hebben enkele jongens zien wegren- Inbraak bij vuurwerkfabriek LEIDEN Zeker drie keer is dit weekend geprobeerd in te breken bij de vuurwerkfabriek Kat aan de Stadspol- derweg. Zaterdagmiddag ging voor de eerste maal de alarminstallatie af. Twee jongens van 12 en 15 jaar werden aangehouden, nadat zij wat aan deuren hadden lopen morrelen. Zondagmorgen om acht uur was het weer raak. Een aantal sloten bleek vernield en op het terrein van de vuilverbranding trof de politie een hoeveelheid vuurwerk aan. Zondagmiddag om drie uur ging de alarminstallatie opnieuw af, maar toen werd niemand aangetroffen en bleek ook niets gestolen. Peuter gewond LEIDEN Een 3-ja- rig meisje is zaterdag middag met een her senschudding naar het AZL overgebracht, nadat zij op de Planta ge door een auto was aangereden. Het meis je zat bij haar moeder achterop de fiets. Deze werd aangereden door een auto, bestuurd door een 30-jarige vrouw uit Koudekerk. De vrouw kreeg op de kruising met de Zijl singel geen voorrang van een andere auto en verloor vervolgens de macht over het stuur. Ruiten vernield LEIDEN Op verschillende plaatsen zijn dit weekend ruiten vernield. Gistermiddag werden bij de Willem de Zwijgerschool aan de gelijknamige laan vijftien ruiten ingegooid. Een 14-jarige meisje uit Warmond kon ter plekke worden aangehouden. Zij bekende met vier Leidse jongens de vernielingen te hebben ge pleegd. De jongens zouden van daag worden gehoord. De om vang van de schade is niet be kend. Van het gebouw van de ge meentereiniging aan de Noorder straat werden in de nacht van za terdag op zondag acht grote en acht kleine ruiten ingeslagen. De schade bedraagt in dit geval zo'n tweeduizend gulden. Inbreker gepakt LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is in nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden, nadat hij in Leiden Zuid-West twee inbraken had ge pleegd. De eigenaar van een patat zaak betrapte de Leidenaar om half twee bij een poging in de patatzaak in te breken. De Leidenaar ging er vandoor, maar kon in de buurt door de politie worden gepakt. De inbre ker bleek een paar schroevedraaiers en een draabare scanner bij zich te hebben, waarmee hij de politieradio afluisterde. Na zijn arrestatie beken de de Leidenaar dezelfde nacht ook in een schoenenwinkel aan het Be vrijdingsplein te hebben ingebroken. Daar haalde hij een paar laarzen weg. Brandstichting bij De Nobel LEIDEN De firma De No bel aan de Zoeterwoudseweg heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan wegens brandstichting. Gisteravond bleek een vrachtauto, die stond geparkeerd op het ter rein van het bedrijf, in brand te staan. Drie ton oud papier, een dekzeil en de laadbak van de auto gingen in vlammen op. De brandweer heeft de brand geblust. Volgens De Nobel is eerst het dekzeil van de auto losgemaakt en is het papier vervolgens aangestoken. LEIDEN De VVD wil dat er een onderzoek komt naar het functione ren van de Stichting Leid se Binnenstad (SLB). Af hankelijk van de resulta ten hiervan zou bekeken moeten worden of het voor de gemeente zinvol is de SLB nog langer te subsidiëren. De resultaten van het onderzoek zouden voor 1 april bekend ge maakt moeten worden. De VVD zal een motie met deze strekking bij de be grotingsbehandeling in de gemeenteraad indienen. Evenals de VVD meent ook het CDA, dat de SLB een voor Leiden nuttige organisatie kan zijn. Het CDA vindt het func tioneren ervan echter discuta bel. Daarom zal het CDA het college vragen met de SLB en andere organisaties te overleg gen hoe de vertegenwoordi ging van de ondernemers ge stalte kan krijgen. Het CDA verbindt hier echter geen fi nanciële voorwaarden aan. De PvdA die aankondigde zich te zullen beraden over de subsi die aan de SLB, heeft geen motie hierover ingediend. Zo als bekend legde voorzitter Gijsman van de SLB onlangs onverwacht zijn functie neer. Hij stelde, dat zijn functione ren verder onmogelijk was ge worden en gaf als belangrijk ste reden daarvan op de domi nante rol van de Kamer van Koophandel. Het CDA heeft verder een motie ingediend waarin ge vraagd wordt om uitbreiding van het kernwinkelgebied tot en met de Lange Mare. Deze grootste oppositiepartij heeft het college ook gevraagd af spraken met de gemeenteraad beter na te komen. Het CDA vindt bijvoorbeeld de ver strekking van informatie aan de oppositie volstrekt onvol doende. De PvdA zal er bij de begro tingsbehandeling op aan drin gen de tarieven voor de marktgelden te verhogen. „Na verloop van tijd" zouden de ta rieven verdubbeld moeten worden, vindt de PvdA. De so cialisten spreken bovendien de wens uit dat er in Leiden een aparte beroepsopleiding voor vrouwen komt die part-time en kosteloos zou moeten zijn en over goede kinderopvang zou moeten beschikken. SP en CPN zullen het college vragen te bezuinigen op de nieuw bouw voor de reinigingsdienst om de tariefsverhoging van twee procent voor de reini gingsrechten niet door te hoe ven laten gaan. D'66 tenslotte wil dat particulieren, net zoals bedrijven, de mogelijkheid krijgen de erfpacht voor hun woning af te kopen voor een periode van 75 jaar. HOOGLERAAR LEIDSE UNIVERSITEIT: LEIDEN Volgens de Leidse hoogleraar in het notarieel recht, M. van Mourik, wordt het tijd dat wettellijke regels omtrent het huwelijk gedeelte lijk worden afgeschaft. Van Mourik vindt dat de ideeële en materiële zorgverplichting niet langer door de wet opgelegd dient te worden. „De wet zou zich kunnen beperken tot een regeling van de formaliteiten en enkele regels ter bescher ming van een eventuele zwak ke partij bij echtscheiding", al dus Van Mourik. De hoogleraar schrijft dit in het boek 'Het Huwelijk' dat komende vrijdag wordt gepre senteerd op de studiedag van de Vereniging voor familie- en jeugdrecht. Van Mourik con stateert dat de inhoud van het huwelijk anno 1984 steeds va ker afwijkt van datgene wat er over in de wet is vastgesteld. SCHEIDEND DIRECTEUR SCHEEPBOUWER VAN SOCIALE DIENST: LEIDEN „Voor een grote groep uitkeringsge rechtigden is de vloer van een menswaardig be staan bereikt. Je ziet mensen die buiten hun schuld werkloos zijn ge worden of zelfs nog nooit aan werk zijn gekomen, die van een uitkering rond moeten komen waar amper van te leven valt. En dat dan vaak voor 'vele jaren. Het is veront rustend dat een regering er niet vanuit gaat, dat de werkloosheid een structu rele zaak is. Nu worden allemaal korte termijn maatregelen getroffen, maar eigenlijk is een heel ander beleid noodzake lijk. Binnen de sociale diensten in ons land wordt daarom steeds meer aan een vast basis inkomen voor iedereen gedacht", aldus O. Scheepbouwer. Hij ver trekt als directeur van de Leidse Sociale Dienst en is per 1 januari benoemd tot plaatsvervangend ge meentesecretaris. Afgeronde ideeën over een basisinkomen voor iedereen heeft hij niet. Maar dat die discussie snel moet worden ?;evoerd, zodat er meer duide- ijkheid komt, is voor hem ze ker. Onder een basisinkomen verstaat hij dan een inkomen in enigerlei vorm die voor ie dere Nederlander individueel op dezelfde hoogte wordt vastgesteld en centraal wordt uitbetaald. Daarbij wordt dan met allerlei andere omstan digheden, zoals de gezinssa menstelling, het hebben van een baan of iets dergelijks geen rekening gehouden. „Dit heeft vergaande consequen ties voor het huidige systeem van sociale zekerheid en de relatie tussen bijvoorbeeld ar beid en inkomen. Er zijn vele varianten denkbaar die af hankelijk van de vorm, meer of minder zullen gaan kos ten", zegt Scheepbouwer en vervolgt: „Maar het huidige systeem plus alle bijkomende voorzieningen als huursubsi die, eenmalige uitkering en dergelijke, vraagt inmiddels ook gigantische bedragen". Bovendien vindt hij dit stelsel van sociale zekerheid inmid dels sterk verouderd. „Er wordt door het beleid van de regering een diepe kloof ge slagen tussen werkenden en niet-werkenden", stelt Scheepbouwer. Hij noemt dat zeer verontrustend omdat in zijn visie de werkloosheid van structurele aard is. Op deze manier verder gaan, vindt Scheepbouwer een slechte zaak. „De regering heeft geen visie op lange termijn. Je moet ervan uit gaan dat de werkloosheid structureel is en dat die niet na enkele jaren voorbij is. Door de verder- Kentering gaande automatisering is dat onmogelijk. Wat de regering nu doet is slechts het uitvaar digen van regels, die al amper doen. Er is heel wat talent binnen de organisatie aanwe zig, dus mijn vertrek is in die zin geen probleem". uitvoerbaar zijn. korte termijn der wordt uiteraard het tegendeel pure korte t enken, al beweerd", aldus de heer Scheepbouwer. Na vijf jaar directeur te zijn geweest van de Gemeentelij ke Sociale Dienst, twee jaar vice-voorzitter en het afgelo pen jaar voorzitter van de landelijke vereniging van di recteuren van sociale diensten (divosa) en 25 jaar bij sociale diensten werkzaam te zijn ge weest, verruilt de heer Scheepbouwer (47) per 1 janu ari zijn functie voor die van plaatsvervangend gemeente secretaris van de gemeente Leiden. Niet omdat hij bij de sociale dienst „moe gestre den" was, maar omdat hij nu wel eens wat anders wilde. „Wat nieuw bloed aan de top zal de sociale dienst goed In de periode dat Scheepbou wer directeur is geweest, is er binnen de sociale dienst heel wat veranderd. Behalve een explosieve groei van het aan tal cliënten kwam er in 1980 tevens een kentering in het landelijk beleid, waardoor de uitkeringen lager werden, de hulpvraag van veel mensen steeds dringender en de regels steeds ingewikkelder. De werkdruk werd daardoor gro ter en ook werd het werk steeds onoverzichtelijker. Bestuurlijke ongehoorzaam heid door sociale diensten bijvoorbeeld door niet mee te werken aan verlaging van de uitkeringen ziet de direc teur van de Leidse sociale dienst niet zitten. „Je kunt een wet die democratisch tot stand is gekomen niet zomaar negeren. Behalve dat daar al lerlei sancties van de over heid tegenover staan, vind ik dat ook niet i taak i de sociale dienst. Ik vind dat je als sociale dienst duidelijk moet signaleren wat de gevol gen van een beleid zijn. Het is aan de politiek daar wat aan te doen. Het is bij de volgende verkiezingen weer aan de kiezers om die politiek goed of af te keuren. Nee, als de meerderheid van de Tweede Kamer een wet aanvaardt, dan moeten wij hem uitvoe- „Maar dat het steeds moeilij ker wordt om de wet uit voe ren, dat is wel een probleem. Sommige maatregelen die de regering per 1 januari wil doorvoeren, waaronder de zo genaamde woondelersrege- ling, zijn bijvoorbeeld zeer fraudegevoelig. Hierdoor is het goed uitvoeren ervan al nauwelijks mogelijk. Je kunt als sociale dienst daarnaast wel proberen zo soepel moge lijk met bijvoorbeeld de Alge mene Bijstands Wet om te gaan. Dat moet ook haast wel. omdat voor veel mensen de armoedegrens echt is bereikt. Binnen de marges van de wet willen we dan zo goed moge lijk helpen en daarvoor heeft de GSD al verschillende plan nen ontwikkeld. Zo wil de dienst meer gaan doen voor mensen met schulden. Daar voor zijn contacten gelegd met de Gemeentelijke Kre dietbank, energiebedrijf en woningbouwverenigingen. In individuele gevallen kun je als sociale dienst wat doen, maar als je als sociale dienst wat wij noemen catagorale maatregelen zou treffen, dat wil zeggen dat ze voor ieder een gelden, ja, dan krijg je de overheid op je dak". Goede naam De heer O. Scheepbouwer verlaat binnenkort de GSD. De functie van plaatsvervan gend gemeentesecretaris was nog maar amper uitgedacht of het was al bekend dat Scheep bouwer dat zou worden. Wie de nieuwe directeur wordt van de GSD is nog niet be kend. Scheepbouwer zegt de afgelopen vijf jaar in een „open en vriendschappelijke sfeer" te hebben samenge werkt. „Lokaal en landelijk heeft de sociale dienst een toede naam gekregen", stelt cheepbouwer „en dat is met name te danken aan de be trokkenheid van alle mede werkers van hoog tot laag in de organisatie". Volgens Scheepbouwer is er bij de Leidse sociale diénst geen sprake van, dat men door de werkdruk overspan nen zou zijn. „De ziekteper- centage's wijken niet af van het landelijk gemiddelde", zegt hij. Een directeur van de sociale dienst die in deeltijd werkt, ziet Scheepbouwer nog niet zo zitten. „Maar ik zeg nooit, nooit. Het lijkt me alleen vooralsnog onmogelijk. Ook het terugbrengen van de werkweek van 40 naar bij voorbeeld 36 uur zal voor top functies erg moeilijk haalbaar zijn. Het werk van een direc teur van de GSD bestaat voornamelijk uit vergaderen, besprekingen enz.' Thuis lees je de stukken door ter voorbe reiding of om bij te blijven. Die werkweek bestaat uit heel wat meer dan die 40 uur. Maar we zijn ook weer geen workaholics hoor. We maken alleen veel uren". Die „uren" zal hij straks ook in de functie van plaatsver vangend gemeentesecretaris gaan maken. In die functie wordt Scheepbouwer het „scharnierpunttussen het bestuur en de ambtenaren. „Het is een soort manage- ment-achtige functie waarbij ie bepaalde processen op el kaar moet afstemmen, zo mo gelijk zonder dat dat conflic- tot gevolg heeft. In die functie krijg ie zicht op het to tale ambtelijke gi Daar zie ik toch wel gebeuren. SYL VIA VAN LEEUWEN Van Mourik meent dat de christelijke invloed op het wettelijke instituut huwelijk nog altijd erg groot is. Deze komt tot uitdrukking in de ze delijke lading die thans nog dwingend ligt opgeslagen in het huwelijk. Aan deze 'lading' wordt echter steeds meer ge tornd. Voorbeelden daarvan vindt Van Mourik in het zoge naamde LAT-huwelijk (Living Apart Together) en pleidooien voor het openstellen van het huwelijk voor personen van gelijk geslacht. Alimentatie Ten aanzien van alimentatie verplichting maakt Van Mou rik een onderscheid tussen 'oude' en 'nieuwe' huwelijken. De rechtsgrond voor alimenta tie ligt in het feit dat partijen door met elkaar te trouwen zich het materiële lot van el kaar hebben aangetrokken, in beginsel voor de rest van het leven. Van Mourik: „Bij de 'oude' huwelijken ligt het meer voor de hand het levens lang-karakter te aanvaarden dan bij de 'nieuwe' huwelij ken, die immers veel meer doordrenkt zijn van moderne opvattingen over rolverdeling en economische zelfstandig heid". Bij de 'nieuwe' huwelij ken zal de rechtsgrond voor alimentatie volgens de Leidse hoogleraar gezocht moeten worden in de achterstand die door het huwelijk is opgelopen om door arbeid buitenshuis in het levensonderhoud Brigitte Kaandorp De Noordhollandse cabaretière Brigitte Kaandorp treedt \-rijdagavond 7 december op de Burcht aan de Burgsteeg 14 op. Brigitte Kaandorp is een nieuweling in de theaterwereld. Zij won bij bet Camaret ten festi val in Delft in '83 de jury- en publieksprijs en treedt sinsdien op met een eigen programma getiteld Waar gaat zij helemaal alleen heen'. De toegangskaarten kosten zeven gulden vijftig. Het optreden begint om Brigitte Kaandorp Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft een aantal activiteiten op het programma staan. Zo wordt don derdag bijvoorbeeld in het gebouw van de vereniging aan de Caeciliastraat een bingo gehouden. Nadere inlichtingen zijn bij de vereniging verkrijgbaar, tel. 220467 of 155568. William Byrd Het William Byrd Vocaal Ensemble onder leiding van Nico van der Meel treedt vrijdag 7 december in de Lok- horstkerk op. Het concert begint om kwart over acht Een programma van Duitse motetten wordt uitge voerd, ander anderen van H. Schütz, J.H. Schein, J.S. Bach, F. Mendelssohn en J. Brahms. Op het orgel wor den de intermezzi verzorgd door Aart Bergwerff. De toegangsprijs bedraagt acht gulden vijftig. Kijkhuis Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont de ko mende week vier Franse films. Dit zijn van donderdag 6 tot en met zondag 9 december „Un dimanche a la Campag ne" van Bertrand Tavernier waarin een bejaarde schilder in zijn mijmeringen wordt gestoord door zijn kinderen. Op maandag 10 december „Exterieur Nuit" van Jacques Brei over een jonge vrouw die als taxichauffeur haar klanten beroofd. Óp dinsdag 11 december „Diva" van Jean Jacques Bainsix waarin alles om een postbode draait die in de han den van gangsters valt en op woensdag 12 december ..Jules et Jim" van Francois Truffaut over twee vrienden die ver liefd zijn op dezelfde vrouw (Jeanne Moreau). Alle voor stellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Open podium De Leidse folkcklub „Horus" in Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1 houdt vrijdagavond 7 december een zogheten „open podium". Beginnende groepen en artiesten kunnen vanaf negen uur enkele stukken ten gehore brengen. Spookauto Op het eerste gezicht leek het niet meer dan een opgekalefaterde politieauto, zo weg gereden uit een willekeurige Amerikaanse televisieserie. Opgesierd met 'toeters en bellen' en een soort van kanon op het dak stond het automobiel zaterdag opgesteld bij de Hoogstraat, onderworpen aan bewonderende blikken van vooral jeugdige voor bijgangers De auto speelt een rolletje in de Ametikaanse film 'Ghostbusters' die bin nenkort in de Nederlandse theaters gaat draaien. Het is een produktie die handelt over spoken en hun ongetwijfeld heldhaftige bestrijders. LEIDEN Hoofdinspecteur H. Mostert (40) is met ingang van 1 december be noemd tot commissaris van politie in Leiden. Hij blijft in deze functie echter gewoon plaatsvervangend korpschef. Commissaris H. van Voorden blijft de korpschef, in elk geval tot zijn pensione ring in 1986. Het hebben van twee commissarissen binnen een korps komt niet vaak voor, maar is ook niet ongebruikelijk. In Leiden is het de twee de keer dat ook een plaatsvervangend korps chef tot commissaris wordt benoemd. Om voor de functie van commissaris van politie in aanmerking te komen moet men ten min ste vijf jaar plaatsvervangend korpschef zijn geweest. De heer Mostert, die in Breda werd geboren, studeerde na de HBS van 1963 tot 1966 aan het Rijksinstituut voor hogere poli- tie-ambtenaren. Na het behalen van zijn in specteurs diploma doorliep hij bij het Utrechtse korps alle takken van dienst. In 1973 werd hij korpschef in Woerden en op 1 december 1979 werd hij plaatsvervangend korpschef in Leiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3