TAFEL „Een extreme verstoring van het leven vereist een extreme oplossing kerk wereld Verzoek om hulpbisschoppen geenszins verwonderlijk Tutu prijst Amerikaans protest tegen apartheid CeidaeSouwmt weer brieven lezers ACHTERGROND CeidwOowuvnt MAANDAG 3 DECEMBER 1984 PAGINA 2 DOOPSGEZINDEN NIET NAAR DE PAUS De Doopsgezinde Broederschap heeft afgelopen weekend beslo ten de uitnodiging volgend jaar aanwezig te zijn bij de gebeds dienst en de ontmoeting met paus Johannes Paulus II af te wij zen. Daarmee zijn de doopsgezinden het eerste en tot nu toe enige kerkgenootschap, dat niet op de uitnoding van de rooms-katholieke bisschoppen ingaat. Een van de argumenten de uitnodiging af te wijzen is volgens ds. S.A. Vis, voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit het beleid van de paus, dat „inzake vrouwen en homoseksuelen voor een aantal mensen bijzonder grievend is". Een ander argu ment was dat tijdens de ontmoeting met de paus. die volgend jaar 13 mei te Utrecht zal plaatsvinden, de mogelijkheid tot dia loog volstrekt ontbreekt. De doopsgezinden zouden bereid zijn tot een open gesprek, maar dat is voor de paus onmogelijk. „Hij beschouwt zichzelf als de opvolger van Petrus en kan uit dien hoofde ons nooit als gelijkwaardigen beschouwen", aldus ds. Vis. De Broederschapraad was verder van mening dat de doopsge zinden niet passen in het plechtige kader, waarin het pausbe zoek plaatsvindt. Dat is strijdig met de doperse eenvoud. De afwijzing houdt geenszins in dat de doopsgezinden de samen werking met de rooms-katholieken op plaatselijk-, regionaal- en landelijk niveau willen beëindigen. „We hopen dat de rooms-ka- tholieken hier begrip voor zullen hebben", aldus de ADS-voor- zitter. De gereformeerde kerken in Nederland en de oud-katholieke kerk hebben de uitnodiging zonder restricties aanvaard, de Ne derlandse hervormde kerk en de Evangelisch-Lutherse kerk hebben onder voorbehoud ja gezegd. Een handvol hulp is beter dan een karrevracht zuchten en preken. Charles Haddon Spurgeon PAUS IN BENOEMINGSBRIEF MGR TERSCHURE 3- 1 Van een bisschop wordt ver wacht dat hij de zuiverheid van de rooms-katholieke leer ongeschonden bewaart. Een bijzonder zware opgave, vooral in deze tijd, omdat er gevaar bestaat van de rechte weg af te dwalen. Hierom is het geenszins verwonderlijk dat bisschoppen steeds meer om helpers in het ambt vra gen en dat de paus deze ver zoeken graag honoreert. Dit liet paus Johannes Paulus II weten in de brief waarmee hij vicaris-generaal mgr Joannes Terschure van bis schop Gijsen van Roermond aanstelde tot hulpbisschop van deze bisschop. Met het voorlezen van deze benoemingsbrief begon zater dagmorgen in de Roermond- se Sint Christoffelkathedraal de bisschopswijding van mgr Terschure. Als hoofdconse crator fungeerde de bisschop van Roermond, mgr dr. J. Gijsen, die de paus om een tweede hulpbisschop had ge vraagd. Medeconsecra toren waren mgr Rosalio Castillo Lara, titulair aartsbisschop en proprefect van de congre gatie voor het kerkelijk recht in Rome (net als Terschure lid van de klooster congrega tie van de Salisianen) en mgr A. Castermans, hulpbisschop van Roermond. Buiten deze drie bisschoppen kreeg de wijdeling de handen opgelegd door nog twaalf an dere bisschoppen. Uit Neder land waren dit aartsbisschop Simonis uit Utrecht alsmede de bisschoppen Ernst van Breda, Bomers van Haarlem en Bar van Rotterdam. Voorts de hulpbisschoppen De Kok en Nienhaus, beiden van Utrecht, en de oud-coad jutor van kardinaal Alfrink, mgr Hendriksen. De aan grenzende Belgische en Duit se bisdommen waren verte genwoordigd. door bisschop Van Zuylen van Luik en hulpbisschop Peters van Aken. Enkele missiebis schoppen, onder meer van de Salisianen, woonden ook de wijdingsplechtigheid bij, plus de vertegenwoordiger van de pauselijke pronuntiatuur in Den Haag, zaakgelastigde mgr Travaglino. Onder de honderden belang stellenden bevonden zich verder nog diverse abten, de commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers, leden van Gedeputeerde Sta ten, een delegatie van het ge meentebestuur van Roer mond met aan het hoofd bur gemeester Daniëls, alsmede familieleden, van mgr Ter schure en inwoners uit Steenwijkerwold, de geboor teplaats van de nieuwe hulp bisschop. Bisschop Gijsen prees zijn naaste medewerker Terschu re om diens verdienstelijk werk in de geest van de stichter van de Salisianen, Don Bosco. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat mgr Terschure als bisschop zal ar beiden volgens de richtlijnen van de paus. „Voor u zijn pauselijke wensen bevelen". Hulpbisschop Terschure noemde in zijn dankwoord bisschop Gijsen een trouwe voorvechter van de vernieu wingen binnen de rooms-ka tholieke kerk volgens de voorschriften van het Twee de Vaticaans Concilie. De r.k.-kerk heeft volgens hem een grote opdracht te vervul len mits zij zich houdt aan de richtlijnen van de paus. Na de ruim twee uur duren de kerkelijke wijdingsplech tigheden volgde een drukke receptie in het Roermondse bisschopshuis. Griekse premier bij paus Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag premier Andreas Pa- pandreou van Griekenland ontvangen. Waarnemers namen aan dat Papandreou tijdens de audiëntie van een half uur de uit Polen afkomstige paus heeft ingelicht over zijn recente officiële bezoek aan Warschau en heeft ge probeerd te winnen voor stappen naar internationale ontwa pening. Op de foto bekijkt de Griekse premier een geschenk, dat hij van de paus kreeg. Paus in januari weer naar Zuid-Amerika Het Vaticaan heeft zaterdag officieel bevestigd dat paus Johannes Paulus II in januari 1985 naar Zuid-Artierika gaat. Tot 6 februari bezoekt hij er Venezuela, Ecuador en Peru en Trinidad/Tobago. De twee eilanden Trinidad en Tobago liggen voor de kust van Venezuela en vormen een staatje met 1.1 miljoen inwoners. De reis van de paus begint op 26 januari en het wordt het zesde bezoek van Johannes Paulus aan La- tijns-Amerika en het achtste aan het Amerikaanse conti nent, twee korte tussenlan dingen voor bijtanken op Alaska op weg naar het Ver re Oosten niet meegerekend. De reis wordt de 25e die de paus buiten Italië maakt sinds zijn uitverkiezing op 16 oktober 1978. De Poolse kardinaal Glemp hoopt dat paus Johannes Dan houdt de rooms-katho lieke kerk een nationaal eucharistisch congres. Eerder bracht de paus in De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu heeft zondag zijn waardering uitgesproken over de groeiende anti-apart heidsbeweging in de Verenig de Staten. Hij noemde met name de zestien Amerikanen, onder wie zes Congres-leden, die de afgelopen dagen zijn gearresteerd tijdens betogin gen voor de Zuidafrikaanse ambassade in Washington. de apartheid is Nobelprijs vai kreeg, prees de honderden de monstranten die sinds 21 vember de dit jaar de tiek van „constructieve be de vrede trokkenheid" van de rege- ring-Reagan. Het is de bedoe ling dat de acties zich deze bij de week uitbreiden tot de Zuida- ambassade deelnemen. „Wat U ook doet tegen dit kwaad aardige systeem, het zal niei ongemerkt voorbijgaan aar degenen die eronder lijden". De dagelijkse demonstraties streed om de kandidatuur bij de ambassade zijn een ini- de Democratische partij frikaanse consulaten gehele land. Een van de sympathisanten is de zwarte dominee Jesse sche Jackson, die dit jaar vergeefs dy zal van de zwarte Zuidafrikaanse bevolking te helpen voortbe- Kennedy Tutu sprak tijdens een dienst tiatief van Transafrica, de Anglicaanse kathedraal zwarte pressiegroep die ge- - jcant js tegen de apartheid en niet veel op heeft met de poli- De Amerikaanse democrati- Edward Kenne- 4 en 10 januari aanstaande op uitnodiging bisschop Tutu een bezoek de presidentsverkiezingen. Hij brengen aan Zuid-Afrika. beschuldigde de regering-Re- Kennedy zal mogelijk ook agan zondag ervan het „brute dere Afrikaanse landen, en onmenselijke uitbuting" waaronder Etiopië, bezoeken. Macaroni met gehakt en gesmoorde groenten zachtzure karnemelkvla Voor twee personen zijn de benodigdheden: 250 g macaroni, zout, 1 le- pel olie, 1 grote ui, 25 g bo- ter, (knoflook), 150 g ge hakt, 150 g witte kool, 150 g knolselderij, 100 g winterwortel, selderij, pe per, aroma, ketjap; 2,5 dl melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2,5 dl karne melk. Kook de macaroni gaar vol- gens de gebruikswaanwijzing op het pak. Of breng, als de gebruiksaanwijzing ont breekt, een ruime pan half vol water met zout naar smaak en de olie aan de kook. Strooi er al roerende de macaroni in, laat die in circa tien minuten zacht gaar worden, schenk vervolgens de pan leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat en V schud het water uit de maca roni. Door het gebruik van de lepel olie plakt de maca roni niet. daarom hoeft hij niet met koud water te wor den afgespoeld). Zet gelijk met het water voor de macaroni een ruime braadpan op met de kleinge sneden ui. boter en desge wenst geperste knoflook. Fruit de ui lichtbruin en bak dan nog even het gehakt mee tot het bruin begint te worden. Voeg vervolgens de fijngesneden kool en grofge- raspte knolsederij en wortel met zout en twee lepels wa ter en sluit de pan. Smoor de groenten en het gehakt ongeveer tien minu ten, schep ze in die tijd een paar keer om. Voeg de uitge lekte macaroni toe aan het gare groenten-gehaktmeng sel, schep er fijngeknipt sel derijblad door en maak het gerecht op smaak af met zout, peper, aroma en ketjap. Meng in de pan custard, sui ker en melk, breng het mengsel al roerende aan de kook en laat het een paar s tellen koken. Laat de vla lauw worden en roer er de karnemelk door. JEANNE PLO via de achterdeur Ondanks de kritiek die de Jordaanse koning Hoessein zondag in het Egyptische parlement heeft geuit op het stand- punt van Egypte voor een vredesregeling in het Midden Oos ten, door opnieuw het onder Amerikaans toezicht tot stand gekomen Camp David-akkoord tussen Egypte en Israel af te wijzen, zijn er aanwijzingen dat in Cairo wordt gewerkt aan een vredesinitiatief, waarbij ook Egypte zich zal kunnen aan sluiten. Dat zal geen eenvoudig karwei worden, want de Egypti sche president Moebarak heeft zich, bij de beantwoording van de toespraak van Hoessein in het parlement, juist op nieuw geschaard achter het vredesinitiatief van president Reagan, dat niet voorziet in een rol van de Palestijnse bevrij- dingsorganiatie PLO. Hoessein daarentegen had deelname van de PLO „onvervangbaar" genoemd. Het vorige week door die PLO in Amman goedgekeurde politieke programma biedt ondertussen weinig nieuwe pun ten voor een vredesinitiatief, omdat officieel de deur naar Syrië en de radicale Palestijnse groeperingen wordt open ge houden. Evenmin wijzen de genomen besluiten op een er kenning van Israël. Toch kan de vorige week gehouden bij eenkomst als historisch worden omschreven, omdat gematig de PLO-leden achter de schermen meer dan ooit naar een vergelijk met Israël streven. De vraag is nu of Egypte, Jordanië en de overige gematigde Arabische landen toch samen met Arafats' PLO een nieuw vredesinitiatief zullen gaan lanceren. Een nog veel belangrij ker vraag is, of de Israëlische regering gevoelig zal blijken te zijn voor zo'n Arabisch initiatief. Binnen de regering-Peres bestaat hierover verdeeldheid. Het rechtse Likoedblok voelt er niets voor om te gaan onderhandelen over de in 1967 be zette westelijke Jordaanoever, terwijl de linkse Arbeiders partij daar juist een voorstander van is, maar onder geen be ding met de PLO rond de tafel wil gaan zitten. EgYPTE tracht de tegenstellingen te omzeilen door de PLO te laten vertegenwoordigen door koning Hoessein óf door Palestijnen, die mogelijk wel acceptabel zijn voor Israël. In dien van Arabische kant geen voorstel kan worden geformu leerd, dat voor Israel meer aanvaardbaar is, dan zal het de regering-Peres uiteraard niet ontgaan, dat getracht wordt de PLO via een achterdeur toch bij eventuele onderhandelin gen te betrekken. In dat geval staat de Israëlische regering voor een bijzonder zware beslissing. Zij moet dan kiezen tus sen handhaving van de bestaande oorlogstoestand of voor een ontwikkeling, die althans enig uitzicht biedt op een vreedzame oplossing van het Midden-Oostenconflict. 'Wolkenvelden DE BILT De kans op regen is ook morgen klein. Een oceaanstoring, die vandaag in Engeland regen bracht, lijkt flink aan activiteit te gaan in boeten. Wel zijn er wolkenvel den, maar daar tussendoor ko men flinke perioden met zon voor. In de Zeeuwse en Hol landse kustgebieden zou, zo wel vanavond als morgen, wat regen kunnen vallen. De temperatuur daalt in de nacht tot ongeveer twee gra den, aan zee blijft zij enkele graden hoger. 's Middags wordt de hoogste temperatuur ongeveer zeven graden. De wind, die eerst nog zuid oostelijk en matig is, ongeveer draait in de loop UITVINDSTER OMSTREDEN KOESTERTHERAPIE VOOR AUTISTISCHE KINDEREN: UTRECHT Ze wordt wel de Messias voor autistische kinderen genoemd. Maar ook de aanvoerster van een sekte in de psychiatrie, die de hoof den van radeloze ouders op hol brengt. De Amerikaanse kinderpsychiater Martha Welch was even in Nederland om op een symposium te spre ken over haar omstreden hol ding therapy; de therapie van het intensief koesteren. Te genstanders weigerden haar te ontmoeten of vielen haar tijdens de toespraak ruwweg in de rede. Voorstanders knuffelden haar dankbaar toen ze weer vertrok. Waar om al die opwinding9 En waarom die niet aflatende strijd van deze kinderpsychia ter, die van Nobelprijswin naar prof. Tinbergen een hoofdstuk mocht schrijven in diens boek over dit onder werp? „Ik ben enthousiast en trots over mijn eigen therapie, vandaar dat ik misschien wat Messiaans overkom". Autistische kinderen zijn kin deren die enorm in zichzelf zijn gekeerd en zich afwen den van de buitenwereld waarmee ze geen enkel con tact wensen. Ze weigeren dan ook meestal te praten (mutis me) of beperken zich tot en kele, hoogstnoodzakelijke woorden. In extreme gevallen is er absoluut geen enkel con tact mogelijk met deze kinde ren, die ofwel opmerkelijk lusteloos zoniet depressief ogen of juist op het geweldda dige af tekeer gaan. Volgens de heersende opvatting in de kinderpsychiatrie is autisme een aangeboren afwijking, doorgaans een hersenbescha diging, waarbij onder meer een intensieve spraaktherapie enige uitkomst kan bieden. Aanhangers van de holding therapy menen dat elke con tactstoornis, dus ook autisme, het gevolg is van een ver stoorde relatie tussen moeder en kind. Deze stroming be schouwt spraaktherapieën als trucs, die weinig veranderen aan de wezenlijke motivatie van het kind om elk contact te weigeren. De therapie waarin het kind door de moe der het liefst gesteund door de vader stevig wordt vastgehouden en gedwongen zijn weerstand tegen (oogcon tact op te geven, biedt volgens hen een wezenlijker oplos sing. Ook al is de behandeling gebaseerd op een machtsstrijd, die zeker de eerste keer uren kan duren. Daarna moet de behandeling meestal nog ja ren worden voortgezet. Stroming In het Academisch Zieken huis van Utrecht werken twee mensen die ieder één stroming vertegenwoordigen. Prof. dr. Van Engeland, hoofd van de afdeling kinderpsy chiatrie distancieert zich van het symposium. Hij zegt: „In de psychotherapie staat er eens in het half jaar iemand op die beweert het ei van Co lumbus gevonden te hebben. Er zijn absoluut geen weten schappelijk onderbouwde aanwijzingen dat intensief koesteren een gunstig effect op autisme heeft. Het is een aangeboren afwijking, die niet ontstaat door een gestoor de relatie van het kind met zijn moeder, zoals deze club stelt". Zijn collega prof. Damsté, hoofd van de afdeling fonia- trie, begon daarentegen begin dit jaar met de holding thera py als behandeling voor tien kinderen met ernstige spraak stoornissen, zoals mutisme. De resultaten waren opvallend positief en mede naar aanlei ding daarvan organiseerde hij de studiedag van zaterdag. Hij meent: „Van Engeland heeft een belangrijke ontwikkeling gemist en dat is heel jammer. Contactgestoorde kinderen en hun ouders zitten allemaal in een wanhopige toestand. De kinderen kunnen wel lezen en schrijven, zoals later meestal blijkt, maar niemand merkt het. Ze lijken stom, maar in wezen houden ze je onbewust voor de gek. En waarom? Omdat niemand de sleutel van hun vertrouwen heeft gevonden". „Volgens mij ontstaat een contactstoornis omdat er iets in de levensgeschiedenis van het kind moet zijn misgegaan. Het autistische kind heeft daartegen een erg primitieve verdediging: de enige veilig heid ligt in jezelf. De paradox is dat ze ontzettend graag wil len communiceren, m niet durven, het is een waag stuk voor ze. Daarmee is niet de oorzaak van autisme ont dekt, maar wel de gevolgen ervan. En dat diepe emotione le probleem blijk je met deze therapie van het intensief koesteren vaak te kunnen op lossen". Dapper man „Damsté is een zeer dapper man", zegt Martha Welch. „Hij heeft het aangedurfd dwars door alle kritiek heen het voor mijn therapie op te nemen". De ochtend na het symposium in Utrecht is de vrouw die alles aan het rollen heeft gebracht, nog altijd wat verbolgen over een therapeut die haar tijdens de studiedag vijandig bejegende. Ze wilde vertellen hoe ze tot haar the rapie was gekomen en maakte daarvan, zoals ze zegt, soms meer een emotioneel dan ra tioneel betoog. Dat viel niet bij iedereen even goed. Eén vrouw, die twee dagen daar voor met haar zoontje de the rapie had beproefd in een zo genaamde workshop, nam het toen voor haar op. „Ik schijn niet zo goed te zijn in het ver kopen van mijn therapie", zegt Welch, „Anderen kun nen dat beter Schandelijk ei genlijk hè, dat je iets moet verkopen waarmee je aan toonbaar mensen kunt hel pen. Het is geen wonderthera- pie, het enige wonder is dat je kinderen ermee kunt berei ken waarvan altijd is gedacht dat ze onbereikbaar waren". Niet alleen in haar eigen kli niek, maar ook in Engeland, West-Duitsland, Spanje, Italië en schoorvoetend ook Neder land worden er resultaten ge boekt met de holding therapy. Exacte cijfers ontbreken voor lopig nog. al is in enkele ge vallen een „genezingspercen tage" van ruim dertig niet on gewoon. Hoe ze er op is geko men? Toeval. „Ik kreeg onge veer zeven jaar geleden in mijn praktijk een autistische jongen van drie en een half jaar, die alleen maar in cirkels liep. Daarbij keek hij steeds vanuit zijn ooghoeken naar zijn moeder, waar hij ook steevast vlak langs liep, zon der haar aan te raken. Ik meende dat hij dat wel wilde, maar niet dorst. Wat bleek? Vanaf dat hij acht maanden was had zijn moeder hem nooit meer vastgehouden. Ik stelde voor dat ze dat weer moest gaan doen, heel inten sief. Ze moest niet meteen bij het eerste verzet loslaten. Ze heeft dat volgehouden, met de nodige hulp, en zes weken la ter begon de jongen voorzich tig te praten. Toen wist ik, dat ik gelijk had". „Daarna ben ik het steeds gaan toepassen. De ene keer duurde het langer voordat er resultaat was. de andere keer korter. Maar iedereen werd er beter van. Het enige dat ik wil zeggen, is dat mensen die een jong autistisch kind heb ben niet zo pessimistisch hoe ven te zijn. Ze moeten zich er niet meteen bij neerleggen als „deskundigen" zeggen dat Martha Welch: „Het enige dat ik wil zeggen is dat mensen die een jong au tistisch kind hebben, niet zo pessimistisch hoeven te zijn". hun kind een hersenbeschadi ging heeft. Natuurlijk, autisti sche kinderen kunnen een hersenbeschadiging hebben. Maar de praktijk van de hol ding therapy wijst uit, dat als je het autisme wegneemt, er toch iets uit die kinderen kan groeien. Je kunt dan ergens beginnen en je weet niet wat er allemaal nog kan gebeuren. Het worden niet allemaal Einsteins, maar een laag ge kwalificeerde baan is toch nog altijd beter dan je hele le ven geen contact hebben en in een inrichting terecht ko- Pleitbezorgster De vrouw die het eerder voor haar op nam, is ook deze och tend pleitbezorgster tijdens een bijeenkomst van een aan tal ouders, waarvan sommi gen al zijn begonnen met de therapie en anderen overwe gen het te gaan proberen. „Mijn zoontje huilde dag en nacht, vanaf zijn geboorte", vertelt ze. „Van alle kanten hoorde ik toen: hij moet nog wennen aan het leven en: ty pisch een jongetje. Na twee en een half jaar tobben en ellen de, waaraan het gezin vrijwel ten gronde is gegaan, dachten we er eindelijk uit te zijn. Maar toen kwam zijn spraak niet op gang. Weer wimpelde de omgeving de problemen af. Straks kletst-ie de oren van je hoofd, zeiden ze dan. De huis arts stuurde me echter door naar de logopediste en die confronteerde me met de hol ding therapy". „Ik begreep er in het begin weinig van. Ik zat daar maar met dat kind in mijn armen en lag met hem over de grond te rollen. De afgelopen twee dagen in de workshop zijn echter fantastisch geweest. Ik heb heel lang moeten vech ten, heb gehuild en ge schreeuwd, maar ik móest doorgaan, anders zou het niets helpen. Hij móest naar me kij- Achteraf realiseerde ik me, dat ik zo'n drie uur bezig ben geweest, maar toen gaf hij zich dan ook over. „Mama is blij" zei hij. Nou, dan smelt je, echt. Het is heel moeilijk te begrijpen voor iemand die zo iets niet heeft gezien of mee gemaakt, maar het is echt een openbaring. Ik ben nu op een punt dat ik zeg: misschien is dit iets". Een andere moeder, die zegt dat in het begin „een steen fij ner was dan dit kind", vertelt dat haar zoon dubbelzwaar zwakzinnig werd verklaard. Na jaren volhouden, op haar eentje, zegt ze nu heel ver te zijn gekomen. Aan de rij schokkende verhalen („Als mijn kind ouder was geweest zou het beslist zichzelf hebben gedood, zo depressief was het") komt nauwelijks een eind. Concludeert Martha Welch: „Ik ben er heilig van overtuigd, dat autisme de ziekte van onze beschaving is. In primitieve culturen bestaat het niet. Daar is er constant contact tussen moedei en kind en anders wel tussen an dere gezins- en familieleden en het kind. Wij zullen de prijs betalen van onze civilisa tie: er komen steeds meer au tistische kinderen. De holding therapy mag dan een harde strijd zijn tussen moeder en kind, maar een extreme ver storing van het leven vereist een extreme oplossing". DICK HOFLAND 1 de nacht en ochtend 1 west, later terug naar zuid west. In de volgende dagen blijft de wind uit richtingen tussen zuid en west waaien, de temperatuur blijft daarbij on geveer op hetzelfde niveau. temp temp «Ug Vf- lil duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Weekbladenrubriek In uw weekbladenrubriek werd vorige week een eenzij dige weergave gegeven van het interview met staatssecre taris De Graaf in De Tijd. Het is juist dat De Graaf heeft ge zegd, dat in de PvdA de laatste tijd heel realistische opmer kingen worden gemaakt. In het citaat dat volgde, wordt geopperd evenals De Graaf in hetzelfde interview sugge reerdedat er tussen de par tijen niet zo'n groot verschil is als je zou denken op grond van al het verbale geweld. In uw rubriek wordt echter niet ge meld dat volgens de staatsse cretaris een kabinet van alleen CDA op het gebied van de so ciale zekerheid niet anders zou handelen. Hij zegt ondermeer: „Ik zie geen wezenlijke ver schillen tussen de coalitiepart ners Of men nu op de VVD stemt of op het CDA maakt wat betreft de sociale zeker heid geen verschil". J. Zwagerman,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2