Vriesekoop terug aan de wereldtop Vergeer heeft maling aan schaatstradities Veel valpartijen baan Hilversum Tjaart Kloosterboer al meteen optimist SPORTTRIBUNE CeidócSouaant TOPTIJD VAN RUS OP 500 METER Rentree routiniers werkt heilzaam Opsteken kaarsje helpt schaakploeg Mesker mist matchpoint MAANDAG 3 DECEMBER 1964 PAGINA 13 KARL MARX STADT Het jaarlijkse schaatsonde- ronsje tussen de Oosat-Duitsland en de Sovjet-Unie heeft, zo vroeg in het seizoen, een reeks van toptijden voortgebracht. Op de baan van Stadt Küchwald, gele gen op een hoogte van 410 meter, werd de beste presta- a tie geleverd door Igor Zjeleszovski 0 Op het eerste nummer van de tweedaagse wedstrijd, de 500 meter voor sprinters, verbeterde de 22-jarige rijder j uit de Sovjet-Unie het wereldrecord voor laaglandba- I nen, sinds 4 maart van dit jaar met 37,74 seconden in het bezit van zijn landgenoot Sergej Fokitsjev. De tijd 2 van Zjeleszovski was een fractie beter: 37,66. Alleen de Japanner Akira Kuroiwa, de wereldkampioen van 1983, was dit seizoen sneller: 37,55. Die tijd werd echter I gevestigd op de snelle baan van Inzeil. De landenwed- strijd werd gewonnen door het gastland: 241-232. KAPOSVAR De terug keer van Wil Jacobs en Ron de Jonge heeft een inspire rende werking gehad op de verrichtingen van het Ne derlandse handbalteam. Tij dens het vierlandentoernooi in Hongarije, een belangrijke schakel in de voorbereiding op de strijd om het B-wereld kampioenschap over enkele maanden, viel de formatie van Jan Kecskemethy in po sitieve zin op. Er werd slechts, op de slotdag, verlo ren van Hongarije, de win naar van de Sopania-beker. De wedstrijden tegen Bulga rije en Joegoslavië, aanwezig met de tweede garnituur, brachten overwinningen. Het duel tegen Hongarije, door de olympische afwezig heid in Los Angeles gedegra deerd tot B-handbalnatie, gaf de bevestiging over de fit heid van Wil Jacobs. De middenopbouwspeler van V en L, een jaar uit de roulatie geweest met een ernstige knieblessure, voltooide de gehele wedstrijd, verloren met 24-18, probleemloos en had met zes doelpunten een groot aandeel in de score. Sa men met Jacques Josten, de doelman, was hij zondagmid dag uitblinker. Ron de Jon ge, een dag eerder voor de honderdste keer verkozen als eerste doelman, bekleed de in de gewonnen wedstrijd tegen Joegoslavië (25-23) een hoofdrol. De nederlaag tegen Honga rije was eervol te noemen. Achtien minuten kon Neder land volgen, maar bij rust was reeds de stand van 21-8 bereikt. THESSALONIKI Het kaarsje, dat captain Frans Kuypers en chef d'equipe Geurt Gijssen opstaken in de plaatselijke kerk, is misschien van invloed geweest op het herstel van de Ne derlandse herenploeg bij de schaak-Olympiade. Na de tegenvallende prestaties tegen China en Frankrijk werd zaterdag in het Griekse Thessa loniki Canada met 3,5-1,5 onder de voet gelo pen. De Russen stelden zoals verwacht de eind zege veilig door een zege van 3,5-0,5 op Cuba. De Nederlandse dames braken af in een stand van 1-0 tegen West-Duitsland, dat bij aanvang van de Olympiade achter de Sovjet Unie twee de op de wereldranglijst stond. De organisatie ging er niet mee akkoord dat John van der Wiel, die wegens familie-omstandigheden naar huis is gegaan, zou worden vervangen door Hans Böhm. Derhalve heeft Kuypers voor de laatste ronden nog slechts de beschikking over vijf man. De aanwijziging van Doebai als plaats van handeling voor de schaakolympiade van 1986 werd weer wat dubieuzer. Zoals bekend wil Doebai geen inreisvisum verstrekken aan Israel. De vergadering van de Europese zone 1 en 2 (West-Europa) besloot zaterdag dat de Olympiade alleen mag doorgaan als alle deelne mende landen een visum krijgen. Nederland heeft bij deze gelegenheid Amsterdam kandi daat gesteld voor de organisatie van de schaak olympiade van 1990. De Olympiade van 1988 zal opnieuw in Thessaloniki plaatsvinden. RENNES Bettine Vriesekoop is terugge keerd aan de wereldtop, in het tafeltennis voor namelijk een Chinese aangelegenheid. De 23-jarige speelster uit Hazerswoude zorgde voor een even grote als onverwachte verrassing in het toernooi om de open Franse kampioen schappen door in de hal ve finales te winnen van Cao Yan Hua, de we reldkampioene, in vier games: 10-21, 21-18, 21-18, 21-18. Pas in de eindstrijd werd Vriese koop gestuit. Geng Li Juan voorkwam een al te geslaagde inmenging in de Chinese tafelten- nishegemonie: 21-14, 21-14, 21-15. In Rennes werd Bettine Vriesekoop door Gerard Bakker, steun en toeverlaat langs de tafeltennistafel, uit het dal getrokken. Een on verkwikkelijke ruzie met Ron van Spanje leidde des tijds tot een schorsing van twee jaar van Bakker. De resultaten van zijn pupil le den er zichtbaar onder. De rentree van Vriesekoop, afgezakt tot de dertiende plaats op de wereldranglijst, kon door het Chinese kamp allerminst worden onder schat. De technische leiding van het sterkste tafeltennis- land ter wereld had het toer nooi in de Westfranse plaats uitgeroepen tot de belang rijkste tussenhalte in de voorbereiding op de strijd om het wereldkampioen schap, van 28 maart tot 7 april in Gothenburg. Vlekkeloos verliep de aan loop van Vriesekoop naar de eindstrijd niet. In de eerste partij, tegen de Zuidkore- aanse Kim Souk, kwam ze op een achterstand van 2-0, alvorens door te dringen tot volgende ronde. Daarin was de Hongaarse Ferenczi een veel mindere tegenstandster. Zoals altijd had Vrieskoop vervolgens grote moeite met Zsuzsa Olah, de aanvallend ingestelde speelster uit Hon garije. Dit keer viel de scha de mee. Slechts één game, de eerste, bood Olah de gebrui kelijke weerstand. Achterstand Evenals in de partijen tegen Souk en Olah keek Vriese koop tagen Cao Yan Hua aanvankelijk tegen een ach terstand aan. De wereld kampioene, zich bedienend van de De veerkracht van Vriese koop bleek echter weer eens van een unieke kwaliteit. Met drie games van 21-18 vierde ze haar terugkeer, sneller dan voorzien, bij de wereldtop. De forse neder laag tegen Geng Li Juan, twee plaatsen hoger geno teerd op de wereldranglijst en spelend met de othordoxe greep, was daarom geenszins een teleurstelling. „Ik had niet eens verwacht de finale te zullen halen", aldus de blij verraste speelster. „De opslag van Juan was veel beter dan de mijne. Zij is voor mij de favoriete voor de wereldtitel". Bij de heren stonden in de eindstrijd wel twee verte genwoordigers uit China in de finale. Fan Chang Mao en Wang Yi Yuan speelden voor de 6000 bezoekers een oningeinspireerde partij, ge wonnen door de eerste: 17-21, 21-7, 23-21 en 21-12. Bettine Vriesekoop deed gesteund door coach Gerard Bakker een geslaagde greep naar Franse kampioenschappen. i toppositie in de open HILVERSUM Geheel volgens de verwachtingen won Star of Goldstar gistermiddag op'de drafbaan van Hilversum het winterkampioenschap. De moeilijk te kloppen ruin vertrok aan de start over de afstand van 2440 meter erg rustig en bleef vervolgens lang achter in het veld. Met nog een volle ronde te gaan had Star of Goldstar een voorsprong van 25 meter, speelde daar na met zijn tegenstanders en won in de uitstekende ki- lometertijd van 1.18.8a voor Vriend, Ros Performer en Tydi Flower. Er kwamen maar liefst drie valpartijen voor tijdens deze mee ting. Ondanks veel materiaalschade liep het allemaal goed af. In de vierde koers vloog Widowed la Fusee met pikeur Bert van Dooyeweerd over de railing heen. Het paard kwam met zijn 'hoofd onder een bank terecht en die moest eerst worden verwij derd eer het paard, zonder een blessure overigens, de stal kon opzoeken. In het amateurwinterkampioenschap I kwamen vier combinaties ten val. Dat waren de paarden Vrea, Ylanda Faune, Wapper M en Verite Karinsky. Bij een nieuwe start was Wapper M niet meer van de partij. Zijn rijder de Hagenaar Chris Goes raakte geblesseerd en kon niet meer aan de start verschijnen. In ■de achtste koers stapte Tabasco du Bois bij Uropina D in de sul ky en kwam met John de Leeuw ten val. Tabasco du Bois kwam kreupel uit de koers. ed als iteher tcher, i door d als altijd Late- :y). feI twee- i ver in het mate- ■veede Frans leef- rband or dë Dep l-NEC orgeji elf in mrgb- MELBOURNE Marcella Mesker is er niet in ge slaagd zich bij de laatste acht te voegen van de open Australische tenniskampioenschappen in Melbourne. In een marathon-partij verloor ze in de verlenging van de 31-jarige Sharon Walsh. Mesker (25) had na twee en een half uur spelen in de derde set (7-6,5-7) bij de stand 7-6 een matchpoint. r goed in. Ik ging naar het net, r m langs me heen. Een clean wir moment. Dat is^vel heel sterk", aldus Mesker. Ze verloor haar opslag. De Amerikaanse won de hare en pakte de partij op het eerste matchpoint dat ze kreeg. „Jammer", aldus de Haagse- „Maar ontevreden ben ik niet. Ik schat dat ik door de winst op Shriver in Sydney en de winstpartiien hier opgeklommen ben tot rond de dertigste plaats. Dat is altijd mijn doel geweest". Mesker haalde wel de derde ronde in het dubbelspel. Met de Zwitserse Christiane Jolissant stond z baan om de Amerikaanse Henricksson Na 4-6 en 6-2 kwam de overwinning in de derde set pas in de verlenging in zicht: 10-8. 1000e zege Bij de dames stond de 1000e overwinning van Chris Evert cen traal. De 29-jarige Amerikaanse leek aanvankelijk van de mijl paal een vluggertje te maken. In de eerste set rolde ze de Fran- caise Pascale Paradis met 6-1 op. Maar de heuglijke gebeurtenis bracht toch wat kriebels teweeg en Evert produceerde in de tweede set ongewoon veel afzwaaiers waarvan Paradis in de tie break profiteerde (6-7). In de derde set herstelde Evert zich en met 6-2 plaatste ze zich niet alleen bij de laatste acht, maar werd ze na Billie Jean King (1046) de tweede speelster met 1000 over winningen op haar naam. Bont maakte Pat Cash het in zijn optreden tegen Jakob Hlasek. rechter miste en het publiek invloog. Niemand raakte gewond, maar Cash werd na afloop beboet met 250 dollar voor hetzelfde vergrijp, waarvoor hij eerder tijdens de open Amerikaanse titel strijd nog 2000 dollar moest neertellen. Bovendien keerde het publiek zich massaal tegen zijn vroegere lieveling. Na de partij, die drie uur en zeventien minuten in beslag nam en door hem 'tenauwernood, 7-5 in vijfde set, werd gewonnen, moest hij onder politie-escorte de honderd meter vaa baan een naar de kleedka mer afleggen. Parijs officieel kandidaat Spelen LAUSANNE Parijs heeft zich gisteren bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Lausanne kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olym pische Spelen van 1992. Voorzitter Samaranch van het IOC verklaarde dat de kandidatuur van Parijs in zijn ogen één van de sterkste is. In de Franse hoofdstad gaat men ervan uit dat de organisa tie-kosten 8 miljard francs (3,2 miljard gulden) zullen bedra gen. Daarbij wordt rekening gehouden met een tekort van een kleine vijftienhonderd miljoen gulden. De Franse overheid is bereid daarvan de helft voor haar rekening te nemen. De andere helft zou moeten worden opgebracht door de stad Parijs en het ge bied lie de France, waarin Pa rijs ligt. Bij de Franse bereke ning gaat men ervan uit, dat de tv-rechten tussen de 3 en 5 miljard francs zullen opbren gen. Voor het onderbrengen van de Spelen heeft Parijs een nieuw olympisch stadion nodig van 70.000 80.000 plaatsen, dat in het Bois de Vincennes (Oost- - Pa rijs) zal worden gebouwd. Voorts een zwemstadion met 10.000 plaatsen in Tolbiac (Zuid-Oost Parijs), een olym pisch dorp in Bercy-Tolbiac en de Cite Universitaire (ten zui den van Parijs) met in totaal 12 13.000 bedden en twee perscentra, waarvan één voor tv en radio en één voor de schrijvende pers. Landen, die de Olympische Spelen boycotten, zullen niet van deelneming aan toekom stige Spelen worden uitgeslo ten. Dat heeft het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) tijdens de eerste buitengewone zitting van deze organisatie in Lausanne beslist. Ploegen, die bii de Olympische Spelen weg blijven, zullen echter geen of ficials, zoals scheidsrechters en juryleden, meer mogen leve ren voor de organisatie van die Spelen. Bij zijn openingstoerspraak had IÖC-voorzitter Juan An tonio Samaranch er al geen twijfel over laten bestaan, dat over de toekenning van 1988 (Calgary voor de winter- en Seoel voor de zomerspelen niet meer valt te praten nu deze keuze van het IOC zowel is bekrachtigd door de interna tionale federaties als de natio nale Olympische comités. DEVENTER In schaatskringen heerst een hardnekking bijgeloof: wie de wedstrijden om de IJssel Cup wint, komt in de rest van het seizoen niet meer aan bod. Maar Hein Vergeer heeft ma ling aan die opvatting. Vorig jaar won hij de ope- ningsklassieker op het De venter kunstijs en zater dag deed hij dat onder bij kans ideale weersomstan digheden en op voortref felijk ijs nog eens dunne tjes over. De buitenlandse concurrentie zal geen slapeloze nachten hebben van Vergeers winnen de tijden op de 500 meter (39,15) en 1.500 meter (2.00,33), maar de rijder zelf heeft er een redelijk houvast aan. Ver geer: „Voor mezelf heb ik het bewijs geleverd, dat ik kan winnen na een week keihard trainen. Ondanks het vele pure werk, is de snelheid er nog. Maar deze tijden vormen natuurlijk geen garantie voor de rest van het jaar, al zit je nu wel dichter bij de grote inter nationale toernooien. Ik moet Hein Vergeer en Yvonne van Gennip, de sterkste rijders tij dens de wedstrijden om de IJssel Cup, lijken wat betrapt door de fotograaf gezien hun wat besmuikte blik tijdens de huldiging. ook nog maar afwachten hoe het met de lange afstanden gaat, temeer omdat we ons nu heel anders hebben voorbereid dan voorgaande jaren". „Met de kernploeg zijn we nu alleen met schaatsen bezig. Tot nu toe hebben we in Heeren veen drie keer per dag flink getraind onder voortreffelijke omstandigheden. Maar toch was er tijd over om te rusten. Bovendien hebben we niet de traditionele rellen aan het be gin van het seizoen gehad. Daardoor hebben we in een rustige sfeer en zonder in de belangstelling te staan, goed kunnen werken". Nog bewijzen In zijn overwegingen betrekt Hein Vergeer wel dat de 500 en 1.500 meter „zijn" afstan den zijn, als klassementsrijder moet hij zich helemaal bewij zen. „De lange afstanden moe ten nog beter. Ik moet toege ven dat het langer duurt dan ik had gedacht. Het gaat er nu om. om in het jaar voor de vol gende Olympische Spelen aan de internationale top te komen en dan op de Spelen toe te slaan. Dat is mijn einddoel". In het spoor van Vergeer ble ven nog vier sprinters op de 500 meter onder de 40 secon den-grens: Geert Kuiper (39,30), Sies Uilkema (39,88), Harm van der Pal en Ben van der Feltz, die beiden 39,96 lie ten vastleggen. Hilbert van der Duim was de snelste „bo ven veertiger", met 40,17. Op de 1.500 meter bleek de twee minuten-grens niet over schrijdbaar, maar Vergeer (2.00,33), Schalij (2.00,53), de verrassende Egbert Post (2.00,72) en Van der Duim (2.00,82) bleven er minder dan een seconde van verwijderd. Voor Egbert Post kwam de deur naar de kernploeg weer op een kier te staan. Gemser „Egbert heeft goed gepresteerd en heeft zijn kandidatuur ge steld voor de landenploeg, die eind deze maand tegen Noor wegen en de Sovjet-Unie rijdt". Eén van de zes plaatsen kan worden afgedwongen in de wedstrijden om de Brabant- en Dom-troffee over twee weken in Eindhoven en Utrecht. De eerste twee Nederlanders in de drielandenwedstrijd plaatsen zich automatisch voor de Eu ropese kampioenschappen in Eskilstuna op 26 en 27 januari Hoewel de training zich dit iaar niet in prijzige buiten landse trainingskampen, maar in het alledaagse Heerenveen afspeelde, is de voorbereiding volgens Gemser uitstekend verlopen. „Mede door het goe de weer hebben we optimaal kunnen werken. In geen geval kan als excuus gelden, dat we ons in eigen land hebben voor bereid". HARRY BRINK Friesland klopt Rest Nederland HEERENVEEN Tijdens de sprintwedstrijd Friesland te gen de „Rest van Nederland" in Heerenveen werd gister avond opnieuw de Friese he gemonie in het vaderlandse schaatswereldje aangetoond. Na de IJsselcup voor senioren en de Residentiecup voor ju nioren werd ook de derde con frontatie van afgelopen week einde met 197 tegen 145 pun ten in Friese winst omgezet. In het individuele klassement werd Alie Boorsma bij de da mes en Jan Ykema bij de he ren winnaar Boorsma legde de basis voor haar zege via de kortste afstanden: de 500 en het specialistische kortebaan- werk over 140 meter. In het openingsnummer, de 500 me ter, bleef de niet-kernploe- grijdster haar directe tegen standster Yvonne van Gennip viertiende van een seconde voor. Boorsma kwam tot 43.0 seconden. Op de dubbele af stand, was Van Gennip een klasse apart. Op overtuigende wijze finishte de Haarlemse in een gezien de omstandigheden voortreffelijke tijd van 1.27,0. Boorsma werd achter Van Gennip en Limbach (1.27,5) derde op de kilometer met 1.29,1. Jan Ykema sprintte naar een winnende 39,2 op de 500 me ter. Hij bleef Geert Kuiper eentiende de baas. Op de 1000 meter reed Ykema 1 20,9 De 1000 meter leverde een over winning op voor Hein Ve in 1.29,7 Van der Duim f\ met 1 20,3 >ïgde DEVENTER De vader landse kunstijsbanen wierpen amper een vals winterbeeld op of Tjaart Kloosterboer meldde reeds: „Waar we op dit moment staan is moeilijk te zeggen, maar ik verze ker je dat we bij de con currentie uit het oosten niet verder achterop zijn geraakt!". Zaterdag kletterden de wapens dit seizoen voor de eerste keer tijdens wedstrijden op de De venter kunstijsbaan, om de IJssel Cup. Een toernooi waar de mannen de dienst uitma ken. Het vrouwvolk figureert ter lering ende vermaak. De onderlinge gevechten werden volledig beheerst door Yvonne van Gennip. Zij lijkt Ria Vis ser duidelijk naar het tweede garnituur te hebben terugge wezen. Van Gennip noteerde op de 500 meter 43.73. Oost- blokvrouwen trekken voor zo'n tijd hun trainingspak niet „Er zit nog een enorm gat op de sprint", reageerde Klooster boer. Een volle seconde kan er nog zeker af, maar ik erken dat er dan nog een aanzienlijk gat blijft". De damescoach be riep zich erop dat zijn selectie volop in de voorbereidingen vertoeft. „Deze wedstrijd valt precies op de wissel van een omvangsperiode naar een in tensiteitsperiode. Voor ons is het niet meer dan een trai ningswedstrijd. Wij hebben er niets voor gedaan en evenmin wat voor gelaten". De dameskernploeg traint mo menteel twee tot drie keer per dag. Van acht tot tien en van twee tot vier. 's Avonds is er dan nog een afsluitende duurt- rairung. „Wij werken eens zo hard als vorig jaar", aldus Kloosterboer. „De sterk verbe terde omstandigheden hebben er toe geleid dat de gehele ploeg in Heerenveen woont. De trainingsmogelijkheden zijn nimmer zo goed geweest". Geen vreugde Ondanks de ideale weersom standigheden - windstil en zonnig -gaven de verrichtin gen van de vrouwen geen en kele aanleiding tot een collec tieve vreugdeuitbarsting Met Van Gennip was Els Meijer het enige kernploeglid dat on der de 44 seconden bleef. De sprint werd zelfs gewonnen door Alie Boorsma. De gewe zen nationaal kampioene is buiten de zwaar beschermde selectie gevallen Volledig op eigen kracht is ze in de slag de verloren plaats terug te win nen. Begeleid door Sijtje van der Linde en nadrukkelijk ge- winst op de sprint en een ze vende plaats op de schaatsmijl (in 2.15.45) eindigde ze achter Van Gennip op de tweede stek in het klassement over twee afstanden. Komende weekeinde mag ze andermaal proberen een wig te drijven in de vrouwenselec tie bij het toernooi om de Kraantje Lekbeker op de Haarlemse kunstovaal. „Het is erg moeilijk om zwaar te trai nen en hard te rijden", erken de ze. „Maar er is voor ons geen andere mogelijkheid. In ae aanloop naar de grote wed strijden dienen we ons voort durend in de kijker te rijden". In Haarlem hoopt Boorsma een verkiezing af te dwingen voor de Vierlandenwedstrijd van 15 en 16 december in Gro ningen. In het Stadspark ont vangt Nederland de vertegen woordigende ploegen van Noorwegen, Zweden en Fin land. Op de 1500 meter kwam Van Gennip aanmerkelijk beter voor de dag Ze realiseerde zelf de snelste tijd ooit op een vaderlandse baan gereden. Met 2.09 37 knabbelde ze drie seconden af van de recordtijd van Thea Limbach. Marieke Stam moest 4.5 seconde toege ven. Ria Visser finishte in 2.14.66 Kloosterboer „Die vijf seconden achterstand van Ria verontrusten mij nu nog niet Het wordt anders als het hal verwege december nog zo is". Visser miste een plaats in de westelijke rijdsters plaatsten zich bij de eerste vijf. Na de tweede plaats van Boorsma lag er een vierde voor Boukje Keulen. Zn bleef Thea Lim bach en Els Meijer net voor. Marja Adema. Grietje Mulder en Ingrid Haringa bleven aan zienlijk achter JAN RITZEN.A

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13