Spektakel op Spangen ÊcidócSomont SHOCK-EFFECT BU RODA BLUFT UIT Gullit tekent vonnis van AZ Voetbalrellen in Argentinië Uniek incident PSV met gelijke shirts |PSV PAS ZEER LAAT NAAST SPARTA MAANDAG 3 DECEMBER 1984 PAGINA 11 Rr?n"hltDs^hMlfrenvanyeen ZYheel DieP Schamen merkwaardig incident op Spangen. De Zweed, die evenals ploeggenoot Ernie Brandts aan de wedstrijd tegen Sparta was begonnen met een shirt met rugnummer 4. werd na negen minuten door scheids rechter Bosman buiten de lijnen gezet. De arbiter had pas op dat moment ontdekt dat twee spelers met hetzelfde nummer bij PSV acteerden, omdat Brandts het ver keerde shirt had aangetrokken. Dat juist Hysen. die overigens halverwege de twee de helft definitief buiten het veld mocht omdat hij werd gewisseld voor Van Aerle, had trainer Jan Reker van PSV zeer ver baasd. Reker: „Niet hij. maar Brandts speelde met het verkeerde shirt. Die had er dan ook uitgemoeten Jan Reker, die na afloop zei zich diep te schamen voor het incident, had naar zijn zeggen de misgreep al na een paar minu ten ontdekt. „Ik stuurde toen Van de Boo gaard naar de kleedkamer voor een ander shirt. Maar die kwam onverrichter zake terug, omdat de de deur op slot was. Toen moest er eerst iemand van Sparta worden opgetrommeld om de sleutel te halen. Dat kostte even tijd". Zo veel tijd, dat Bosman de fout bij PSV ook in de gaten kreeg en Hysen wegstuur de. Wat er vervolgens gebeurde sierde PSV overigens ook niet. Want eerst werd in de ontstane verwarring, waarvan Spar ta bijna gebruik maakte door te scoren. Hysen in shirt met nummer vijf gehesen. Hetgeen weer in strijd was met het wed strijdformulier, waarop immers Brandts met dat cijfer was getooid. Daarop deed de Zweed zijn „oude" shirt weer aan en moest Brandts het bovenlijf ontbloten voor een nieuw kledingstuk. Jan Reker. die na Bosmans ontdekking demonstratief het veld was ingelopen en daar ook bij de spelhervatting was blijven staan om tijd te winnen, verklaarde later dit te hebben gedaan omdat Brandts bui ten de lijnen zou hebben gemoeten. „Maar los daarvan is de hele ploeg door dat inci dent van slag geraakt", meende Reker. „En het duurde tot aan het begin van de tweede helft voor we daarover heen wa- 'ROTTERDAM Zegge PSV in de race, maar de met en schrijve 5500 mensen de knie gescoorde gelijkmake waren gisteren getuige i het duel tussen Sparta PSV: 2-2. En dat was invaller Van de Boogaard bezorgde de formatie van trai ner Jan Reker wel een punt geen bewijs van de ooit mmer, want het^ treffen getoonde ambtities. Want PSV op Spangen was één van de aardigste wedstrijden van het seizoen tot dusver. En wel om de volgende redenen: a) de eerste nederlaag van PSV in deze competitie bijna een feit, b) een uniek incident rond identiek genummer- ide shirtjes bij PSV (zie el ders op deze pagina), c) weer problemen rond de bordreclame (idem). Vooraf, zo deelde trainer Theo Vonk van Sparta later mee, zou de Rotterdamse ploeg heb ben getekend voor een punt tegen de miljoenenploeg van PSV. Het werden er bijna twee, want de Eindhovenaren slaagden er pas vier minuten voor het einde in om de gelijk maker te produceren. Vandaar ook dat het de laatste tijd wat sukkelende Sparta, dat toch al behoorlijk gehandicapt aan het karwei was begonnen zonder de geschorste De Wolf, de ge blesseerde Lengkeek en Olde Riekerink en de half-fitte Van Gaal, na het eindsignaal van de niet slecht maar niet geheel konsekwent leidende scheids rechter Bosman „met een ka ter zat". „Zeker", vervolgde Vonk, „nadat we kansen had den gehad op een voorsprong van zelfs 3-1". Het kwam er niet van omdat de ingevallen Olde Riekerink slechts de on derkant van de lat raakte en de inzet van de vrij voor Van toonde zich zoals al zo vaak eerder verre van een titelkan didaat ondanks alle investe ringen. De laatste aankoop, in ternational Van der Gijp, heeft daar niets aan toe of af ge daan. Van der Gijp werd zelfs ruim een kwartier voor het einde vervangen door Van de Boogaard en beleefde dus wei nig plezier aan zijn rentree op Spangen. Het scheelde dus niet veel of Sparta had Ajax een wel zeer hulpzame hand toegereikt, waardoor de confrontatie tus sen de twee laatste kandidaten voor de landstitel over veer tien dagen zelfs al een soort „voorbeslissing" zou kunnen hebben teweeggebracht. Maar dat was ook eigenlijk het enige positieve aan het optreden van PSV, dat daarmee evenwel een ferme bijdrage leverde aan het spektakel op Spangen. Want de Brabanders beschik ten dan weliswaar over de iets beter uitgebalanceerde equipe, maar doordat deze eigenschap nauwelijks rendement ople verde ontstond er een vrijwel gelijkwaardige krachtmeting. Die naast de vier treffers veel opwindende tonelen voor bei de doelen opleverde. En daar in onderscheidden zich meer Spartanen dan PSV'ers. Want waar spelmaker Van Gaal van Sparta sinds zijn-blessure nog steeds geen schim is van de di rigerende en stuwende kracht van het tamelijk jeugdige Rot terdamse team an hij zelfs door een fout aan de basis stond van PSV's eerste treffer Breukelen opduikende Eijer presteerden anderen voorlangs ging. lijlc beter. Zoals Andriessen en Blind, die een ware opruim- Geen bewijs woede etaleerden, en de niet Reclameborden ROTTERDAM Tijdens de eerste helft en de pauze van de wedstrijd Sparta-PSV Werd er op Spangen gesleu teld aan de reclameborden. Er werd van het duel een te levisie-opname gemaakt en de een of andere verlichte geest had (wat laat) vastge steld, dat er te veel reclame in beeld zou komen. Het ging overigens om reclame borden, die daar al jaren lang hangen. Penningmees ter Floor Bouwer van Spar ta: „Als er te veel reclame hangt zou er de laatste tien jaar nooit één minuut kun- inen zijn uitgezonden van lOnze wedstrijden, want de Situatie is niet veranderd". Studio Sport zond gister avond van de eerste helft slechts een paar minuten <uit. bero Van Oosten. Dat vooral verdedigers bij Sparta zich op wierpen als uitblinker duidt er al op, dat PSV wel de nodige offensieve kracht ontwikkel de, maar de Eindhovenaren schoten in de afrondende fase Na drie minuten Dat gold trouwens ook voor Sparta, want al na drie minu ten liet Van der Weel een dot van een kans onbenut en later moest doelman Van Breukelen zich strekken om een kopbal van Van Gaal uit de kruising te tikken. PSV, dat volgens Reker na het shirtjes-incident in de malaise raakte het geen nu niet direct duidt op een erg sterk moreel van de Brabanders zag voortdu rend doelman Van Noortwijk als sta-in-de-weg opdoemen. Toch was de gezette Rotter damse doelman volgens zijn trainer Vonk enigszins schul dig aan de gelijkmaker van Van de Boogaard. „Dit is nu al de vierde keer dat we uit een corner een doelpunt moeten incasseren, omdat Van Noort wijk er niet uitkomt. Hij is sterk in acties op de lijn, maar zijn optreden er voor laat nog te wensen over. En we hadden er nog wel de hele week op getraind". PSV kon na de vroege treffer (Brylle in de vierde minuut) de controle over de gang van zaken niet vasthouden. De Eindhovenaren, bij wie de Zweed Hysen met de week zwakker gaat spelen (winter stopproblemen?), moesten Sparta meer toestaan dan Re ker lief was. Maar de gecon centreerd en goed werkende Brandts (voor wie Manchester United iemand op de tribune had) en Stevens gaven weinig mogelijkheden weg. Het was dan ook Hysen, die Van de Berg te veel ruimte liet om voor te zetten op Van der Weel, die vervolgens echter op de lat kopte. Schmidt knalde in de „rebound" wel raak: 1-1. Verschuivingen Reker: „Hysen speelde in de aanloop naar dit seizoen op het middenveld goed. Hij zorgde voor kopkracht en scoorde vijfmaal. Maar het gaat de laatste tijd wat minder. Mis schien dat er wat verschuivin gen moeten komen. Maar het centrale duo Brandst/Stevens blijft staan". Dat deden in de wedstrijd gis teren Van de Kerkhof en Van Breukelen eendrachtig bij een hoekschop van het in de twee de helft noodgedwongen op de counter spelende Sparta. Het gevolg was dat voorstopper Andriessen zijn ploeg op 2-1 kon zetten en een verrassing in de lucht hing. Sparta kon gecontroleerd tegenwerk bie den aan PSV's pogingen het tij te doen keren en liet zelfs de eerder genoemde kansen van Eijer en Olde Riekerink onbe nut. Kostbare vergissingen, want zoals gezegd kwam PSV kort voor tijd nog aan zijn tweede, gelijkmakende treffer toe. Op een zeer duister geworden Spangen, waar het scorebord nog voor de enige verlichting zorgde, ontging de Rotterdam mers daarmee een overigens niet geheel verdiende zege. En bleef PSV in de race voor de titel. Hoewel er over twee we ken wel wat anders zal moeten worden geacteerd tegen Ajax om die perspectieven de win terstop te doen overleven. FRANK WERKMAN - Sparta-PSV 2-2 (1-1): 4. Brylle 0-1, rechter: Bosman. Toeschouwers: Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Ie). Stevens, Brandts. XSku.-iuZ. Sparta in de wedstrijd tegen PSV. Doelman Hans W AMSTERDAM Geluk kig maar dat Ajax gister middag in De Meer korte metten maakte met Roda JC. Want je moet er toch niet aan denken dat het door bestuur en sponsor uitgedachte schokeffect na het ontslag van trainer Hans Eykenbroek (wiens naam wordt genoemd bij een eventuele ruil met Frans Körver van DS '79) de Limburgers daadwer kelijk vleugels had gege ven. In dat geval zou de kortzichtige maatregel van de bestuurders uit Kerkrade, het met onmid dellijke ingang op straat zetten van een allesbehal ve fitte oefenmeester, an deren in de voetbaljungle ongetwijfeld weer op een idee hebben gebracht. Met alle ellende vandien. Roda JC was gistermiddag voor Ajax niet meer dan een pretentieloze sparring-partner en kreeg de rekening gepre senteerd in de vorm van zeven tegendoelpunten. Eykenbroeks tijdelijke opvolger, Eugène Ge- rards (een man zonder Neder landse trainerdiploma's, maar met een gezonde dosis humor) stelde schouderophalend dat tegen dit Ajax geen kruid was gewassen. Inderdaad speelden de Amsterdammers bij vlagen sprankelend voetbal (met name Marco van Basten stak in grote vorm), maar dat Roda tegen de grootste nederlaag ooit tegen Ajax geleden aan liep, was toch voor een niet onbelangrijk deel toe te schrij ven aan een dodelijke passivi teit in eigen gelederen. Dat Ajax (voor Nederlandse be grippen) veel kwaliteit in huis heeft, is bekend. Ook als één van de elf geen bal raakt (zo als gistermiddag Frank Rijk aard), steekt de ploeg van Aad de Mos in eigen stadion door gaans ver boven de grijze mid delmaat uit. Wil een elftal als Rod" in De Meer dus een kans hebben, dan dient het gebrek aan klasse te worden gecom penseerd door noeste arbeid, stug verdedigen óf lef tonen. Niet van alles De Limburgers deden niets van dat alles vendien de pech dat spelers als Van Basten, Koeman en Schoenaker zich bleken te hebben opgetrokken aan de overwinning van zeven dagen eerder in De Kuip. „Zo'n uitslag zegt genoeg, het valt niet mee om tegen een dergelijk verdedigingsblok ze ven doelpunten te maken", toonde trainer Aad de Mos van Ajax zijn tevredenheid. Alle binnenbrandjes geblust, met 7- 0 winnen, constateren dat Van Basten toch een hele grote is en bovendien een punt uitlo pen op PSV, dan heb je niet veel te klagen. De enige (klei ne) tegenvaller voor de Hage naar was het uitvallen van Gerald Vanenburg, die in de slotfase in botsing kwam met invaller Ron Jans. Een ver rekte knieband was het ge volg. Vanenburg heeft tot woensdag rust voorgeschreven gekregen. Het doelpuntenfestijn in De Meer werd in de vijfde minuut ingeluid door Rob de Wit, te rug in de basis en aanzienlijk minder stroef draaiend dan in de afgelopen weken. Een voorzet van de vleugelspits de 32e minuut) voor Ajax als een bevrijding. Peter Boeve, ditmaal middenvelder, omdat Sonny Silooy als bewaker van René Hofman de positie van linkervleugelverdediger in nam, speelde Hanssen uit en hadden"bo" prikte de bal de voeten Dick Schoenaker: 2-0. Nauwelijks een minuut later was het Limburge verzet defi nitief gebroken, toen Van Bas ten in het strafschopgebied door zijn bewaker Klein werd aangetikt. waarna Ronald Spelbos vanaf elf meter de score kon opvoeren. Toen Van Basten er nog voor de pauze 4- 0 van maakte, zat Aad de Mos met nog maar één probleem: hoe kunnen we ook in de tweede helft de 11.000 toe schouwers boeien? Het pro bleem werd opgelost. Hoewel iets minder aantrekkelijk dan de eerste, was ook het tweede deel van Ajax-Roda het aan zien zeker waard. Boeve, Koe man (na schitterend „gepin- §el" van Vanenburg) en choenaker scoorden en inval ler Gasselich zorgde voor de vermakelijkste scène door met een fraaie lob doelman Smits in grote paniek te brengen. Eugène Gerards besefte dat de afstraffing zijn job als (tijde lijk) hoofdcoach geen glans heeft bezorgd. Erg onder de deze baan behoud? Dat in de voetbalwereld maai nooit. Ik heb diploma's in overvloed, alleen geen Neder- kon "tikken. DaTAjax, KlfVals landse Eventueel zou ik wel werd door doelman Smits keerd beoordeeld Marco van Basten simpel raak aanwezig is, kwets baar kan zijn, bleek tussen de 15e en 30ste minuut. Er was een handvol kansen onbenut felaten, de tweede treffer leef uit en dat kwam de rust in de Amsterdamse ploeg niet ten goede. Ajax verloor even de greep op de wedstrijd. De Roda-middenvelders Martin van Geel en Edwin Gorter mochten een kwartiertje laten zien dat ze uitstekend kunnen voetballen. Bevrijding Het tweede doelpunt kwam (in Bayern München kunnen worden. Maar of ze me daar na vanmiddag nog willen hebben9..." BERT DIJKSTRA Ajax - Roda JC 7-0 (4-0): 5. Van Bas ten 1-0, 33. Schoenaker 2-0, 35. Spelbos 3-0 (strafschop). 44 Van Basten 4-0, 60 Boeve 5-0, 74. Koe- i Basten. De Roda JC: Smits. Hanssen. Klein. Cai- derwood. Drost. Van der Ven. Manj- nissen. Van Geel (Degens). I' ALKMAAR Ruud Gul lit was degene, die de dapper tegenspartelende degradatiekandidaat AZ'67 gisteren de grootste thuisnederlaag (2-5) van het seizoen deed incasse ren. Eén week na de af knapper tegen ranglij staanvoerder Ajax gaf AZ Feyenoord de gelegenheid weer wat geestelijk lap werk te verrichten. Gullit had door de afwezigheid van de geblesseerde Mario Been een vrije rol op het middenveld. AZ gaf de verkeerde uitleg aan het woord „vrij", waardoor Gullit zijn beste wedstrijd van het tegenvallende sei zoen kon afwerken. In de negende minuut stak Gullit driekwart van het veld in de lengterichting over, ont week met acceleraties de in grepen van Kist en Haar en schoot eenvoudig raak. Pier Tol, bij AZ net zo eenzaam qua klasse als Gullit bij de Rotter dammers, raakte geinspireerd door de acties van zijn getalen teerde collega. Tol zette de op vallend lieve Troost keer op keer op het verkeerde been. Na een kwartier kon Van Et- tekoven niets anders doen dan de bal op de stip te leggen. Hiele had de doorgebroken Tol bij de voet aangetikt. Log- gie had als enige de moed om van elf meter te schieten: 1-1. Tempo en inzet Het aantrekkelijke eerste kwartier werd gevolgd door nog vijf van dergelijke perio den met een overdaad aan kansen, tempo en inzet. De grote hoeveelheid doelrijpe mogelijkheden had van alles te maken met de geringe orga nisatie van beide defensies. Vooral libero Haar van AZ was verdedigend van weinig waarde. In de 35e minuut stap te Gullit hem met achteloos gemak voorbij. De voorzet van de swingende Alphense atleet werd door Rep. opvallend at tent met vele Zaanse zaken mannen op de tribune, inge- knikt: 1-2. De tweede helft was zo moge lijk nog smakelijker dan de eerste. Het Feyenoord-vak had nauwelijks tijd voor het afste ken van vuurwerk. AZ was de eerste ploeg, die profiteerde van de wederzijdse verdedi- gingsfouten. Invaller Gaas beek ontweek de benen van Wijnstekers en van Van de Korput. Loggie kopte de dwar relende voorzet met veel ge voel voor maat tegen de tou wen: 2-2. Hel Alkmaarse pu bliek ontwaakte, maar deed er al snel het zwijgen toe, toen Feyenoord de zaken echt se rieus ging aanpakken. Gullit bracht met lange passes en flitsende passeerbewegingen zijn medespelers voortdurend in kansrijke posities. Koelbloedig Stafleu was in de 71ste minuut als eerste zo koelbloedig een dergelijke mogelijkheid naar waarde te schatten (2-3). De tegenstand van AZ was gebro ken. Gullit rook dat en ging met de actieve Hoekstra, tegen de wil van trainer Fafié in. op jacht naar meer treffers. In de 80ste minuut tekende hij daar zelf voor Met machtige stap pen haalde hij de achterlijn om de bal vervolgens achter de uitvallende Treytel om in doel te schieten. Houtman kreeg in de laatste minuut ook zijn deel van de doelpunten- dans. Treytel vloerde nem in het strafschopgebied en de Rotterdamse topscorer mocht toen zelf achter de bal en schoot raak. Ettekoven. Toeschouwers: 5500 AZ'67: Treytel; Van der Meer. Fillppo, Haar. Rel|nders; Arntz (Gaasbeek), Van der Poppe. Kist. Heus (Tiktak); Loggie. Tol Feyenoord: Hiele; Troost. Nielsen. Twee Europese titels dames powerlifting METZ Sisi Dolman en Tina van Duin zijn in Metz Europees kampioene in het powerlifting geworden. Dolman veroverde de titel in de klasse tot 52 kilogram. Van Duin in de klasse tot 60 kilogram. Sisi Dolman uit Dordrecht vestigde tijdens de wedstrijd nog een wereld record dead lift door 172,0 kilogram omhoog te brengen. BUENOS AIRES Het voetbalvandalisme wordt in Argentijn se regeringskringen een steeds grotere bron van zorg Wekelijks moet de politie ingrijpen in stadions waar supporters slaags ra ken en complete veldslagen uitvechten Gisteren was het raak in het stadion van Velez Sarsfield De arbiter stuurde twee spe lers van tegenstander Moron uit het veld en onmiddellijk bra den. Zeven politie-agenten gewond, drie supporters gearresteerd wegens verzet tegen politie, en 31 anderen in hechtenis geno men wegens vernieling en vandalisme De totale balans over het seizoen ziet er treurig uit vier doden, dozijnen gewonden, waaronder meerdere zwaar, en enige hon derden gearresteerd. Het dagelijks bestuur van de FIFA heeft overigens in een rond schrijven, gericht aan alle vrienden van het voetbal, verzocht om indamming van het geweld in de sport In de brief staat ,.De huidige negatieve tendens, ook bespeurbaar in het voetbal, leidt altijd tot een grotere golf van geweid Zelfs indien de daders een kleine minderheid vormen in de menigte, berokkenen zij schade aan de belangen en de goede naam van de sport". In afwachting van te nemen maatregelen pleit de wereldvoetbalorganisatie daarom bij overkoepelende instanties, clubs, spelers, trainers, scheidsrechters en andere verantwoordelijken voor sportiviteij.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11