THERAPIEZWEMMEN, OFWEL AQUAFIT, IN NOORDWUK SUCCESVOL Lukey is een lieve krachtpatser hond zoekt: huis Voor mensen met gewrichtsklachten en hernia LEIDEN £atdóc(Sommit ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 PAGINA 4 NOORDWIJK Sprong ie dereen vroeger tijdens de ope- ningsuren door elkaar in het, water hooguit waren dames' en heren en jongens en meisjes gescheiden de welvaart' heeft dat veranderd. Steedsi meer aparte groepjes krijgenl hun eigen zwemuren. Zwem-; les. zwangerschapszwemmen,, zwemvierdaagse, ouderen- zwemmen, huisvrouwen-', zwemmen, baantjeszwemmen' en ga zo maar door. Aan baby- zwemmen begint het Noord- wijkse Bollenbad nog niet van wege de hoge kosten die de hogere watertemperatuur met zich meebrengt, maar sinds een jaar is het voor 'conditie fanaten' wel mogelijk in alle rust baantjes te trekken in een bad zonder dat vrijzwemmers ieder moment op hun hoofden dreigen te springen. Iets ge heel anders, een vrij uniek iets voor Nederland, is het sinds vijf jaar bestaande therapie- zwemmen, ofwel Aquafit. En kele uren in de week is het Noordwijkse Bollenbad alleen geopend voor mensen die door hun huisarts of fysiotherapeut naar het zwembad zijn verwe zen en die oefeningen moeten doen om zich beter te kunnen bewegen. Zwemmen is goed voor ieder een maar, zo bleek vijf jaar ge leden, niet alle zwemstijlen zijn goed voor iedereen. Perso nen met bepaalde kwalen en aandoeningen kunnen sommi ge toeren in het water "beter niet uithalen en zwemmen te midden van een vrijzwem- mende bende jeugdigen is ook niet aan te bevelen. Daarom besloot zwembadleider Ad van der Klauw van het Bollenbad vijf jaar geleden deskundigen in de arm te nemen. Na over leg met de fysiotherapeuten Frank Hanebos, mevrouw Ba- rends en Jaques Pikaar begon hij te zwemmen met drie per sonen nadat met een fysiothe rapeut een speciaal program ma met oefeningen was opge steld. Dat bleek succesvol en nadat huisartsen en fysiothe rapeuten in Noordwijk en om geving waren ingelicht, groei de het aantal deelnemers uit tot 70 80 deelnemers. Bij Aquafit gaat het vooral om personen met bijvoorbeeld versleten gewrichten, hernia of spanningsklachten in schou ders en rug. „Het moest medisch verant woord zijn, Daarom is het zo opgezet en toen het aantal deelnemers groeide, zijn ze op gedeeld in groepjes op ver schillende niveaus. Degenen die voor de eerste keer komen, gaan met een fysiotherapeut een half uur in de weer in het instructiebad. Stageaires van de groepspraktijk zijn het die met de deelnemers in de weer gaan die zodanige problemen hebben dat ze nauwelijks kun nen zwemmen. Ze moeten dan draaibewegingen en dergelijke met de gewrichten in het wa ter maken, zodat ze zich ook daarbuiten makkelijker kun nen gaan bewegen. We probe ren op die manier het gene zingsproces te versnellen en de resultaten zijn bevredigend te noemen, hoewel dat ze moei lijk exact aan te geven zijn. Als de klachten over zijn, zie je die mensen niet meer. Het is een soort duiventil-effect: ze gaan erin en eruit", vertelt Ad van der Klauw. Vaste kern Sinds de oprichting vijf jaar geleden is er wel een soort vaste kern ontstaan van perso nen met permanente klachten. „Dat zijn ook degenen die eens in de zoveel tijd, rond de feest dagen bijvoorbeeld, ook bij el kaar komen voor de gezellig heid, voor het sociale en per soonlijke contact met lotgeno ten", aldus Van der Klauw, die zelf met die vaste kern werkt. Met deze groep doet hij oefeningen in het diepe bad, waarbij de deelnemers dus geen contact met de bodem hebben. Na een half uur van deze „warming-up" gaat de groep dan voor nog een half uur naar de fysiotherapeut in het instructiebad. Voorop staat volgens Van der Klauw dat men de oefeningen met plezier moet doen en dat men zich be ter gaat voelen en dat men lol heeft in het water. „Als ze ple zier hebben, zijn ze afgeleid en voelen ze de pijn ook niet zo en daardoor kunnen ze vaak meer dan ze denken. Je moet ze niet zo bewust met hun pijn bezig laten zijn". Voor het Aquafit zijn speciale uren ingeruimd: dinsdag- en vrijdagmorgen van negen tot tien uur en woensdagmorgen van half negen tot half tien en woensdagavond van half ne gen tot half tien. Dat laatste uur is met name bedoeld voor werkende mensen en juist die hebben vaak lage rugpijnen en schouderklachten als gevolg van spanningen. „Dat is ook niet zo gek stelt Van der Klauw, „als je bedenkt dat een hoofd al gauw een kilo of ze ven weegt en dat drukt wel de hele dag op je wervelkolom. Ontspannen helpt dan". Nieu we klanten kunnen er altijd wel weer bij gezien het dui ventil-effect, maar de Aquafit- uren zijn wel speciaal bedoeld voor mensen die met dergeljke klachten door hun huisarts of fysiotherapeut worden doorge- steuurd. Die „verwijzers" heb ben ook alle informatie hier over. „Het moet bepaald niet worden gezien als een uurtje waarop je rustig kunt vrij- zwemmen", waarschuwt Van der Klauw. ASTRID SCHOORDIJK De woensdagmorgen-groep tij dens het Aquafit-uur in het Bollenbad. Het zal nooit duidelijk wor den wie nu precies de ouders zijn van bastaard Lukey. Feit is wel dat ze een zeer fors uit de kluiten gewassen nakome ling op de wereld hebben ge zet. De nu anderhalf jaar oude Lukey gaat door het le ven als een bastaard-herder, maar welke andere rassen verder in dit zwarte dier zijn vertegenwoordigd is niet met zekerheid te zeggen. New Foundlander of Groenenda- ler, het is allebei mogelijk. Lukey werd ruim een jaar geleden gevonden door een Leidenaar. Deze kon geen weerstand bieden aan het vertederende, piepjonge hondje en nam hem in huis. Hij had er geen idee van wat er uit de vondeling zou groei en en de verrassing moet dan ook groot zijn geweest toen Lukey maar bleef groeien en groeien. Uiteindelijk bleef hij bij een schofthoogte van 60 centimeter steken. Deze maat ?;eeft aan dat het om een zeer ors dier gaat. Te fors voor de woning van zijn baas. Daarbij heeft de Leidenaar een baan voor hele dagen, zodat Lukey lan ge perioden alleen zat. De hond stelde dit niet op prijs en maakte zijn misnoegen kenbaar door doordringend te janken. Dit werd hem door de buurtbewoners niet in dank afgenomen De oplos sing mag duidelijk zijn: Lu key werd naar het asiel ge bracht. Daar zit hij nu sinds 1 november. De eerste week wilde hij niets van de mensen in het asiel weten. Met grommen en boos kijken hield hij belang stellenden op een afstand. Maar daarna ontdooide Lu key snel en ging hij in op toenaderingspogingen. Asiel beheerder Wil Tiele ontdekte toen al gauw dat de grote, zwarte hond een zeer lief dier is. Lukey is een aanhan kelijk en zeer trouwe hond. Hij is zeer waaks en zal zijn baas met hand en tand ver dedigen. De nog jonge Lukey, die er met zijn glanzende vacht kerngezond en lekker schoon uitziet, is daarbij ook zeer speels en druk. In al zijn jeugdige enthousiasme springt dit energieke dier zeer slordig met zijn krach ten om. Zo wordt iemand ter begroeting niet even besnuf feld, maar jolig besprongen. Het „slachtoffer" wankelt even wanneer de hond zijn voorpoten op zijn schouders legt. Kinderen moeten daar om goed uitkijken, want ze worden door Lukey spontaan onder de voet gelopen. Het uitlaten van deze viervoeter is ook een feest. Lukey is zo sterk dat hij een licht baasje compleet over straat sleept. Lukey heeft een sterke baas nodig, die deze zeer leergieri ge en gehoorzame hond een goede (her)opvoeding geeft. Volgens Wil Tiele is van Lu key een zeer bruikbare hond te maken. Lukey is een fijn, leuk dier, een hond met ka rakter, zo luidt de kwalifica tie die Wil Tiele deze hond meegeeft. Paddy Paddy, de spaniel die afgelo pen zaterdag in deze rubriek werd beschreven, is via abonnees van deze krant he lemaal in Zaltbommel terecht gekomen. Paddy woont bij een mevrouw die al eerder een spaniel had. Dit dier is helaas gestorven. r /Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag ^gesloten. Lukey is een aanhankelijk dier. Onder redactie van Ton Pieters. Met het „Geïllustreerd Zon dagsblad" anno 1914 gaat het ook op Sint Nicolaas aan. In die tijd „reed" de goedheilig man nog op zijn verjaardag, 6 december. De avond tevoren werd er gestrooid. In niet weinige gezinnen stond op de vroege ochtend van 6 decem ber de tafel met wit tafella ken bezaaid met de geschen ken waarom gevraagd was en die door de schoorsteen naar beneden gegleden wa ren waarbij ze, als door een bovennatuurlijke werking van de Sint, niet in de bran dende kachel terecht waren gekomen. Maar Sinterklaas 1914 scheen niet zo uitbundig aan de slag te komen als in voorgaande jaren. De kieken en verhalen over de Grote Oorlog bleven hele pagina's vullen en het familiefeest kwam op de tweede plaats. Wat betreft de vorige week geplaatste foto met de Belgi sche vluchtelingen voor het wijkgebouw van het latere Wit-Gele Kruis aan de Leid se Boerhaavestraat, die kwes tie is opgelost. Dank zij de medewerking van een paar abonnees die erover opbel den. Het is eigenlijk doodeen voudig, als je het weet. Wat van de zeventiger jaren der vorige eeuw tot 1937 de Boer haavestraat heette is daar vóór en na 1937 (toen de naam en het beeld van Boer- haave met het academisch ziekenhuis van de Steen- straat naar de huidige vesti ging bij de toen nieuwe Boerhaavelaan verhuisden) steeds de Eerste Binnenvest- gracht geweest. Voila en vriendelijk dank voor de re acties. Maarschalk von Hindenburg, de latere rijkspresident van Duitsland, was geen gemak kelijk legeroverste. Ook niet toen hij nog maar gewoon di visie-generaal was. In het Zondagsblad vertelt Johan de Raadselredacteur zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes over de generaal tijdens een inspectietocht. „Hij trad eens op een recruut toe en vroeg hem, hoe lang volgens zijn meening ongeveer een tij druimte van tien minuten kon duren. De soldaat keek hem verbaasd aan en ant woordde: „Ik denk tien mi nuten, generaal!" „Zeer juist", antwoordde Von Hin denburg, „maar wij zullen nu eens dadelijk onderzoeken of gij ook weet hoe lang tien minuten inderdaad duren! Ik zal mijn horloge in de hand nemen en als gij denkt, dat de tien minuten om zijn, moet gij „halt" roepen". De generaal nam zijn horloge in de hand en de soldaat stond stijf vóór hem, keek alleen nu en dan schuins de hoogte in. Na vijf minuten vroeg de generaal, hoe lang hij nog zou moeten wachten, de sol daat antwoordde niet, glim lachte slechts en stak zijn neus nog eens 4n de lucht Plotseling riep hij met com mandostem „Halt!" De gene raal was stom van verbazing, toen hij zich op zijn horloge overtuigde, dat er juist tien minuten verloopen waren. „Uitstekend geraden, mijn zoon, maar nu moet ge mij toch eens vertellen hoe ge dat hebt klaargespeeld!" Met een spottend glimlachje en zonder eenige schroom ant woordde de recruut: „Ik heb ginds daarboven van den kerkklok afgelezen, gene raal!" Ondanks den eerbied voor den generaal barstten officieren en minderen in een hartelijk lachen uit en von Hindenburg moest be kennen, dat hij er tusschen- genomen was. Lachend klop te hij den soldaat op de schouder, want hoewel streng, was hij toch niet af- keerig van gezonden humor". Zo'n Hindenburg toch; als be drogen generaal. Foto boven: ALLES STELT BELANG IN DEN OORLOG' ..Een leuke groep kleine strategen, die de oorlogskaart bestudeeren! Zoo gaat het overal. Voor geen andere spelletjes is er belangstelling!" Foto rechtsboven: EEN HARTIG BOUTJE: „De slagers van een Duitsch regi ment aan het werk bij de veldkeuken in Noord-België. Een schaap wordt geslacht" Foto rechtsonder: MARKEN DOOR WATER GE TEISTERD: „Het eiland Mar ken in de Zuiderzee is nu zoo goed als geheel ondergeloop- en! Per schuitje moeten de bewoners zich naar hun wo ningen begeven". Foto onder: ENGELSCHE GEÏNTER NEERDEN: „Als vergeldings maatregel tegen het gevan gennemen van alle Duitsche ingezetenen in Engeland en Frankrijk, heeft Duitschland nu ook alle nog in dat land vertoevende Engelschen in interneeringskampen bijeen gebracht. Onze foto geeft een groepje van die luidjes, w.o. uit de eerste standen zijn, weer: de vrouwen hebben blijkbaar er op tegen gekiekt te worden!"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4