DICK ADVOCAAT 5 a le bondscoach tegen wil en dank „Gouden beloften voorbaan waren niets waard" Don Quichotte TERUGGEKEERDE HILBERT VAN DER DUIM: 1 1- ZATERDAG 1 DECEMBER 1964 Deze weken zijn hoogtijdagen voor Joop Worrell. Voetbalbond en Tweede Kamer vergaderen. En Worrell is specialist op sport gebied. Dus er hoeft op aie twee terreinen maar één oprisping te ontstijgen aan wiens gemoed dan ook en Worrell staat op de barri cades. Ik weet niet hoe het komt. maar zodra ik de naam Worrell hoor. krijg ik visioenen van Don Qui chotte en zijn trouwe helper San- cho Panchez. Dit tweetal maakte er, als ik de verhalen mag gelo ven, een gewoonte van tegen windmolens ten strijde te trek ken. En datzelfde nu lijkt Wor rell te doen. Worrell maakt deel uit van de grootste fractie in de Tweede Ka mer. die van de PvdA. En door dat elke zichzelf respecterende politieke partij ook op sportge bied wel eens iets te berde moet brengen, dient daarvoor een spe cialist te worden benoemd. Een rol die Worrell met veel verve vervult. Met de gedachte in het achterhoofd, dat er, indien zijn partij ooit nog eens tot regerings verantwoordelijkheid wordt ge roepen, wellicht een plaatsje als staatssecretaris voor sport inzit. Joop Worrell denkt in dit ver band al aan het post-Van der Reijden-tijdperk. Deze man heeft tenslotte al te kennen gegeven dat hij één ambtstermijn meer dan genoeg vindt. De ene Joop is de andere niet en dat geldt ook voor Worrell en Van der Reijden. De laatste draagt het betaalde voetbal een redelijk warm hart toe getuige zijn laatste uitspraken. Worrell draagt vooral zichzelf een warm hart toe. Hij wil slechts één ding publiciteit. En hoe bereik je dat Door oppositie te voeren tegen officiële standpunten van over heid en sportwereld. En dan is betaald voetbal natuurlijk een erg dankbaar onderwerp. Want dat metier zorgt regelmatig voor trammelant en de voetbal belan gen staan (zegt Worrell) haaks op wat Worrell behartigt de mondi ge en vrije voetballer. En dat nu is in de voetbalbranche een volslagen onhaalbare zaak en vertaald naar Don Quichotte en Sancho Panza is Worrell bezig windmolens te bestrijden. Dat weet Worrell natuurlijk ook wel, maar zoiets toegeven zou gelijk staan aan het regelen van z n po litieke begrafenis. Want zo lang Worrell in naam nog iets kan be strijden. betekent dat publiciteit. Er moet reclame worden ge maakt voor de eigen winkel. Kijk, dat je als kamerlid-met- sport-als-specialiteit pleit voor het afschaffen van het transfer systeem doet het natuurlijk wel. Even refereren aan de in de vori ge eeuw afgeschafte slavenhan del, doet het ook altijd wel. Maar dat je in je honger naar publici teit zo ver gaat, ae andere Joop in een televisie-uitzending van de (overigens bevriende) VARA om 25.000 gulden te vragen, geeft te denken. Even dacht ik dat Worrell zich versprak en misschien 250.000 gulden had bedoeld. Maar nee, het ging echt om 25 mille en die zou moetenworden gebruikt om onderzoek te doen naar het mis bruik van anabolica in de sport scholen. Dat is niet niks. Waar Worrell al niet op komt in zijn energieke strijd om vergro ting van zijn naamsbekendheid. Het viel nog mee, dat hij ook niet de aanzet wilde geven tot een brede maatschappelijke discussie over het onderwerp. Zelfs een Worrell kent dus grenzen. Maar ondertussen is Worrell deze weken weer flink aan zijn trek ken gekomen. Maar ja, daar moet hij dan weer een heel jaar op te ren. Hoewel er in voetballand maar weer iets hoeft te gebeuren of hij bestijgt zijn stokpaardje. Daarin onderscheidt hn zich dan wel van Don Quichotte's assistent Sancho Panza. Die verplaatste zich per ezel. En dat zie ik Wor rell nog niet doen. Tenzij er een fotograaf in de buurt is Wat te denken van vragen over doping- gebruik bij het open Nederlandse kampioenschap ezeltje rijdent Overigens ben ik die 25 mille deze week nog ergens anders te gengekomen. De oud-voorzitter (laat h(j nou Van Es heten, een vrije jongen kennelijk, van de jeu de boulesbond zou dat bedrag hebben zoekgemaakt Lijkt me een zaak voor Worrell om vragen over te stellen in de Kamer. Maar dan het liefst de achterkamer BUYS DEN HAAG Dat Dick Ad vocaat nu bijna dagelijks in de Zeister bossen vertoeft heeft hem zelf bijna nog het meest verbaasd. Maar nu is de ma nier waarop hij voor zijn hui dige functie van bondscoach werd benaderd ook wel een heel aparte. Iedere voetbal liefhebber kent Maarten Spanjer en zijn imitaties van Rinus Michels in het VARA- programma Voetbal '80. Dick Advocaat dus ook. Op een dag rinkelt bij Advocaat thuis de telefoon. Rinus Michels aan de lijn. Of Advocaat er iets voor voelt om bondscoach te wor den. De gevraagde voelt nat tigheid, denkt met Spanjer te doen te hebben en veronder stelt dat het een dolletje is. Dan moet hij maar even te rugbellen, zegt Michels. Advo caat belt terug en Michels neemt op. Herhaalt zijn ver zoek en pas dan merkt Advco- caat dat het menens is. Er volgt een paar dagen later in Zeist een gesprek van ander half uur en Dick Advocaat is bondscoach. En assistent van Kees Rijvers zelfs. Ziedaar in een notedop de transformatie van een trainer van de zater dag-tweedeklasser DSVP tot assistent- bondscoach. Het lijkt een verhaal uit een jon gensboek, Kick Wilstra bijvoor beeld. Maar het is pure realiteit. Waaraan Dick Advocaat nu, na een paar maanden, volkomen is ge wend. „Maar", zegt hij terugbli- kend op die gedenkwaardige dag van het eerste telefoontje uit Zeist, „ik was zelf misschien nog wel het meest verrast. Maar met deze ge schiedenis is maar weer eens geble ken dat in het voetbal alles moge lijk is". Dat trad overigens ook na Advo- caats benoeming tot KNVB-trainer aan het licht. De inmiddels 36-jari- ge Hagenaar was door Michels nog niet binnengehaald of er klonken her en der protesten op. De trai nersvakbond WON trok aan de bel, meende dat er een niet-gekwa- lificeerde man was aangetrokken. En de collega's in Zeist stonden al evenmin te juichen, want in die ge lederen was menigeen van oordeel dat het helemaal niet nodig was om een man als Advocaat aan te trek ken als er bij de KNVB zelf vol doende trainers rondliepen. Spreekverbod Deze heisa resulteerde in een heus spreekverbod voor Advocaat, hem opgelegd door zijn superieuren. En ingesteld om de onrust in de Zeis ter bossen, die toch al was aange wakkerd door het rumoer rond de eventuele opvolging van Rijvers, niet nog verder te laten escaleren. Inmiddels is de rust weergekeerd en mag Dick Advocaat zijn woordje doen. Hoewel de als brutaal te boek staande Hagenaar in het vraagge sprek de nodige moeite doet om niet op lange tenen te gaan staan en impopulaire uitspraken te ver mijden. Als het interview is afgelo pen en de gesprekspartner vaststelt dat Advocaat keurig om de hete brij heeft heengedanst zegt hij op een nauwelijks onderdrukte triom fantelijke toon: „Dan heb ik ook dét weer heel slim gedaan". Hij verwijst daarmee naar een eer der in het gesprek vastgestelde genschap van zichzelf. Waarbij Ad vocaat na een voorzetje toegeeft dat hij als voetballer ook altijd „heel slim" heeft gespeeld. „Ik heb als voetballer altijd heel precies gewe ten waar mijn grenzen lagen", ver van ovaaltjés op zijn thuisbaan Thi- alf. Dagtaak Schaatsen is weer zijn dagtaak ge worden, nadat een betrekking als KNSB-functionaris om het schaat sen voor gehandicapten op ijzers te zetten niet doorging. „Een afknap per", zegt de in de kernploeg terug gekeerde Europese kampioen. „Ik heb erg naar die betrekking toege- leefd. Gouden beloften zijn gedaan. Dat het is misgegaan, heeft mij een klap gegeven". Een half jaar geleden meldde de KNSB hem toch niet voor de staf functie geschikt te achten. Het mi nisterie van WVC deed een bemid delingspoging, maar de wil van de schaatsbond was wet. Het proefbal lonnetje, dat WVC-staatssecretaris Joop van der Reijden in Sarajevo had opgelaten, was lek en niet te plakken. Daarom staat Van der Duim nog steeds ingeschreven bij het plaatselijk arbeidsbureau. Niet voor een baan als onderwijzer, waarvoor hij ooit werd opgeleid. „Dat trekt me me niet zo. Ik sta in de boeken als commercieel mede werker, of voor een baan in de sportieve recreatie of revalidatie". Een toekomstige beroepsmatige binding met de KNSB sluit hij na genoeg uit. Van der Duim: „Kenne lijk bestaan er bij de KNSB voor oordelen tegen mij. Er was in elk geval geen vertrouwensbasis. In dienst van de KNSB zou ik als pro fessional te boek staan. Ik kon geen marathonwedstrijdje meer rijden. De KNSB weigerde de ISU te ver zoeken een uitzondering op die re gel te maken. Bovendien werd mij verboden af en toe een rubriek te schrijven over schaatsen. Ik zou moeten verhuizen naar Amers foort, mijn salaris zou niet passen in de hiërarchie op het bondsbu- reau. Ik denk dat ze het niet leuk vonden, dat ik in de keuken van de KNSB had kunnen kijken". Derhalve was Van der Duim ge doemd thuis rond te hangen, een bezigheid die hem niet erg beviel. Zonder baan besloot de rijder, die na zes achtereenvolgende Neder landse titels met een mislukt olym pisch toernooi afscheid had geno men van het allround-schaatsen, de oude praktijk toch weer op te vat ten. Van der Duim zag zien min of meer gedwongen te kiezen voor nog een jaar. Weer een seizoen „scnaatsmoe", zoals hij zelf zegt, de momenteel nog weinig intensieve trainingen van de nieuwe coach Gemser ten spijt. „Zonder wrok ten opzichte van de KNSB", oordeelt de afgewezen sollicitant. „Er zal ze ker wel jaloezie geweest zijn, dat kan ik mij wel voorstellen. Niet ie dereen krijgt zo maar een baan aangeboden' Nog niet veel Van het onlangs opgerichte bureau „Start", dat zich met de begeleiding van ex-schaatsers gaat bezighou den, verwacht de Fries in de nabije toekomst niet veel. „Van de rente op het beginkapitaal bieden ze de kans een zaak op te zetten Maar dat is niets voor mij. Al heb ik met mijn dertig trainingspakken dat krijg je van al die sponsorwijzigin gen wel wat handel". De gebeurtenissen in de zomerpe riode bepaalden Van der Duim's gewijzigde houding voor het win terseizoen. Hij behoudt zich het recht voor pardoes de schaatsen op te bergen, zodra zich de mogelijk heid voordoet een maatschappelijke carrière op te bouwen. Volwassen geworden in wat nog steeds de rel- gcvoeligste vaderlandse sportbond is, wil hij voortaan „met plezier schaatsen en vooral narigheid ver mijden". Een provocatie als een „verkeerde" trui voor de televisie camera aantrekken, valt in de toe komst niet te verwachten Duistere zaakwaarnemers houdt Hilbert van der Duim voortaan verre van zich. Soort investering HEERENVEEN Het gaat goed met Hilbert van der Duim. De man die terug kwam, beantwoordt de be- leefdheidsvraag naar zijn wel bevinden bevestigend. Van' der Duim, schaatsenrijder zijns ondanks, heeft zin in het nieuwe seizoen, dat vandaag in Deventer per traditie wordt geopend met de allerminst maatgevende klassieker om de IJssel Cup. Zo vertrouwd als de aanwe zigheid van de tweevoudige wereldkampioen (1980 1982) bij de gewestenstrijd op de 500 en 1500 meter zal zijn, zo verrassend was zijn optre den de laatste weken in enige KNSB-marathons. Althans, voor wie goede nota had ge nomen van Van der Duim's plannen aan het eind van vo rig seizoen. Stoppen zou hij, gaan werken voor de kost en af en toe nog wat sprin ten. Bij aanvang van het na-olym pische schaatsjaar bereidt Van der Duim zich echter driemaal daags in zijn woonplaats Heerenveen voor op ziin zoveelste seizoen als all- rounder. Hein Vergeer, getipt als opvolger, trekt zijn baantjes voorlo pig nog in het spoor van de 27-jari- ge, dus nog niet te oude meester. Bij wijze van uitzondering hoeft hij in de aanloop naar de schaatswin- ter niet ver van huis. Omdat de kernploegtrainers Tjaart Klooster boer (dames) en Henk Gemser (he ren) aan het CIOS in Heerenveen doceren en met veel passen en i ten de trainingen geven, ov schrijden de kernploegen de grens uitsluitend voor wedstrijden. De gebruikelijke stage in Inzeil („Ei genlijk noodzakelijk voor de snel- .heidstraining") is voor Van der Duim vervangen door het draaien met zijn vriendenploeg. Hij heeft mij, toen ik door Michels werd bin nengehaald, gezegd dat hij niet zo'n liefhebber was van spelers zoals ik. Ik heb hem toen gezegd, dat hij wel wat erg vlug klaar stond met zijn oordeel en heb hem gevraagd om mij na twee jaar pas te beoordelen. Zo ver is het dus niet gekomen, omdat hij zelf opstapte. Ik heb toen nog wel tegen Rijvers, met wie ik heb samengewerkt in de aanloop naar de wedstrijd tegen Hongarije, gezegd dat je de oorlog ook niet wint met een elftal dat alleen maar bestaat uit types zoals Rijvers zelf was. Ik werk met Michels nu beter samen dan ik met Rijvers ooit zou hebben kunnen doen". Waarop Dick Advocaat, gevraagd naar de huidige problemen van de Nederlandse clubs en landenteams, verklaart dat de oorzaak onder meer ligt bij het manco van de spe lers om in het veld bepaalde zaken bij te sturen. ,'Als het in een wed strijd niet zo gaat als je vantevoren hebt uitgestippeld moet er wat ge beuren. Vroeger kon één speler dan wijzigingen aanbrengen, zelf initiatieven daartoe nemen. Nu moet de spelers alles haarfijn wor den verteld en uitgelegd. En moet er worden ingespeeld op bepaalde mogelijke ontwikkelingen". „Neem bijvoorbeeld Oostenrijk-Ne derland. Van Tiggelen zou, had Mi chels gezegd, op het middenveld spelen. Maar, zo was er aan toege voegd, als Oostenrijk met drie spit sen zou gaan spelen moest Van Tig gelen rechtsback gaan staan. En dat gebeurde. Rijvers had voor de wed strijd tegen Hongarije wel een goed plan. Daar was iedereen het tevo ren over eens. Maar in de wedstrijd zelf liep het anders. Maar toen kon er niet meer worden veranderd". Dick Advocaat, dat zal duidelijk zijn, heeft Michels hoog zitten. De Hagenaar is de bondscoach er er kentelijk voor dat deze hem naar Zeist heeft gehaald. „Dit is een soort investering voor mijn toe komst", zegt de in het bezit van een B-diploma zijnde bondscoach. „Be zwaar is misschien dat je minder gericht naar het weekeinde werkt met een ploeg. Dat is een probleem. Maar aan de andere kant doe ik hier weer zo veel ervaring op, dat ik daar later alleen maar profijt van heb". Of die hem nog ooit eens in het Zuiderpark doen belanden? „ADO blijft mijn club. Ik heb daar van mijn tiende tot mijn 24e gespeeld. Ik behoorde op een bepaald mo ment zelfs tot het meubilair. Daar om ben ik toen Roda JC me toen vroeg ook weggegaan. Maar mijn hart gaat nog steeds uit naar het Zuiderpark. Daar zou ik graag ooit nog eens als trainer actief zijn. In de eerste- of eredivisie maakt me dan niets uit. Maar je kunt niets plannen als trainer. Dat zie je nu weer aan Hans Eykenbroek. Ik heb een contract voor twee jaar. Als die om zijn dan zie ik wel weer verder. Als ik het goed heb gedaan mag ik misschien blijven". Op Cyprus winnen En nog even vooruitblikkend naar de wedstrijd van het Nederlands elftal later deze maand uit tegen Cyprus zegt Dick Advocaat, die de Cyprioten onlangs bekeek tegen Hongarije: „Die wedstrijd gaan we winnen. Of het moeilijk zal wor den? Ja, dat wel. Of er andere spe lers in het Nederlands elftal moe ten? Het is heel gevaarlijk om na men te noemen van spelers, die er uit zouden moeten. Ik moet tenslot te met die gasten werken. Je moet op je woorden letten in deze positie. Heb ik dat? Dan heb ik het weer heel slim gedaan". FRANK WERKMAN gehad. Het heeft meer te maken, denk ik, met de manier waarop ik mij als voetballer altijd heb gepre senteerd. Dat sprak een man als Michels kennelijk aan". Hetzelfde karakter Waarop Advocaat zich waagt aan een vergelijking tussen zichzelf en de huidige bondscoach. „We heb ben hetzelfde karakter", conclu deert hij. „Ik wil niet zeggen, dat ik dezelfde capaciteiten heb als hij, verre van dat. Ik ben tenslotte pas drie jaar bezig als trainer en heb slechts gewerkt bij een zaterdag- amateurclub. Maar kennelijk is er toch sprake van een zelfde soort uitstraling. Ik vind bijvoorbeeld helemaal niet dat Michels moeilijk te benaderen is. Hij staat voor ie dereen open. Kort voor de wed strijd Oostenrijk-Nederland heeft hij nog in de spelersgroep gezegd dat iemand met problemen rustig bij hem kon aankloppen". En doorbordurend op de vergelij king tussen zijn baas en zichzelf vervolgt Advocaat: „Je moet er al tijd voor zorgen dat ze nooit precies weten hoe en wat je bent. Alleen dan haal je iets extra's uit je spe lers. Zodra je een open boek bent voor de voetballers gaat je invloed teruglopen. Het is ook een kwestie van aanvoelen wanneer je bij een bepaalde club moet vertrekken. Han Berger bijvoorbeeld is bij FC Utrecht een jaar te lang gebleven. Maar daarom is hij niet ineens een slechte trainer. Een Georg Kessler ziet 't altijd goed. Die is altijd pre cies op tijd ergens weg. En toch heeft-ie een hele goeie naam". Uitstraling „Michels heeft een zekere autor taire uitstraling. Spelers tonen re peet voor Michels. Als Michels i staat, dan staat er iemand. Dat had ik vroeger met Happel, onder wie ik heb gespeeld. Van zo'n trainer gaat iets uit, wat Rijvers bijvoor beeld niet had. Rijvers was bezig telt Dick Advocaat, die overigens in burgertenue aanzienlijk langer oogt dan in voetbal-outfit bekeken vanaf een tribune. „Ik wist boven dien heel goed mijn zwakke plek ken te camoufleren. En als die daardoor eën ander niet of nauwe lijks .opvielen, dan had ik het goed goed gedaan". Afzwakken Waarop Dick Advocaat zich haast om deze als wat negatief uit te leg gen opmerking af te zwakken. „Maar ik ging wel altijd voorop in de strijd. Ik liet de boel nooit zak ken. Mijn sterkste punt was, dat ik altijd vrij stond, altijd aanspeelbaar was, goed positie koos. Vervolgens kon ik dan verder bouwen aan een aanval. Ik was voor elk elftal waar ik heb gespeeld een nuttige speler. Daarom ook ben ik steeds door clubs gevraagd. Als trainer ben ik een praktijkman. Mijn kwaliteit ligt waarschijnlijk in het feit, dat ik veel van mezelf eis en dat ook van anderen doe. Mijn voordeel is dat ik de juiste mensen op de goede plaatsen neerzet". Mentaliteit, want gebrek daaraan heeft nooit iemand Dick Advocaat kunnen verwijten, is waarschijnlijk de reden geweest waarom Rinus Michels de gedrongen Hagenaar bij de KNVB heeft binnengehaald. „Er is hier en daar wel gesuggereerd dat Michels mij zou kennen uit onze Amerikaanse tijd. Maar toen heb ik nauwelijks contact met hem

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19