Langs UIT Het zit niet goed met de ■JProvincie onderzoekt ontsluiting Shetland via Raadhuislaan Misdaad en filosofie in ongewone thriller Burgerwacht bestrijdt misdaad - Burgers meer laten profiteren van goede financiële positie —TUIDEN/REGIO ^gin|* CcidócSouocmt VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA 5 EEN STAF UITEEN TUINHEK, EEN MUTER ALS GESCHENKVERPAKKING I Met nog een paar dagen voor de boeg, wachten we zowat allemaal op de daadwerkelij- I ke binnenkomst van de goe- 1 de oude bisschop Nicolaas i van Myra. Bij velen ligt het i nog in de lijn der verwach- ting, dat hij huiskamers gaat i vullen met zijn, soms op af- I betaling aangeschafte goede I doch gepeperde gaven. De wegen van een Sint zijn on- de daken snellen met zijn zwarte knecht en andere ge- recruteerde krachten. Ge woon een onbezoldigd schoorsteenveger die de rookkanalen van de roetaan- slag ontdoet. Andere malen komt hij, als ontboden, weer van dat dak af om ergens aan te bellen, waarna hij volgens uiteenlopende tarieven naar „zijn zetel" wordt begeleid om daar, waardig knikkend en brommend en met uitzicht op een neut, zijn dikke, be duimelde boek te raadplegen, teneinde „goed" te kunnen belonen en „kwaad" te be straffen als een bisschop- oude-stijl. We moeten er weer aan geloven. ssenei op he i de be ieceiji- 'erechi De be Buiten Maar waar ik beslist niet iatie Tamme patroonheilige zou kunnen geloven is de Sint die elk jaar door de win keliers als hun wat tamme patroonheilige de binnenstad van Leiden wordt binnenge loodst. Je hebt de Sint van Amsterdam. Kijk, ja dat is nou een hoogstechte goedhei ligman en elk jaar hetzelfde. Daar kan ook een volwasse ne in geloven. De Televisie- Sint is ook een originele, met autoriteit beklede Nicolaas, die, zo te zien, nog in zichzelf gelooft ook. Maar waar de Leidse city-middenstand haar vermomde, figurerende kindervriend vandaan haalt! Ik heb de kranten met de aankomst van deze figuur doorgaans aan de Haven en één keer op het Stadhuis plein, maar je moet een tradi tie niet klakkeloos doorbre ken in de maand novem ber van de afgelopen vijf ja ren er nog eens op nagesla gen. In november '80 zagen we een goeie Sint; een baasje Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. met karakter en acteerzin. In '81 had het de broer van de voorgaande kunnen zijn, maar dan een mindere uitga ve. De staf leek uit bordpa pier gesneden en de baard was die van een morsige landloper. De intocht van '82 bracht een vrij redelijk exemplaar op het paard. Al leen ook hier was er iets met de staf die de indruk maakte uit een smeedijzeren boeren tuinhek gesloopt te zijn. Huurling Het Leidse Sinterklaassei- zoen van '83 opende met een natuurgetrouwe kopie van Sint '82, hoewel de mijter al wat te ver op de onzichtbare oren gezakt was. Dit jaar was het ook al zo'n vreemde huurling die een aanslag pleegde op zijn geloofwaar digheid bij de toegestroomde kinderen. De aangeklede Sint droeg, boven een dichte wolk van witte vette watten, zijn mijter jolig op het achter hoofd, als een puntmuts in geschenkverpakking. Een dissidente bisschop zonder charisma. Wie huilt niet die deez' Sint beziet? De Leidse city-winkeliers kunnen zich toch wel een echte St. Nico laas veroorloven? DUIDELIJKHEID OVER ALTERNATIEF CDA- STATENLID woudLEIDSCHENDAM- krani VOORSCHOTEN De irovincie is bereid te on- lver^erzoeken in hoeverre de (oor het CDA statenlid P.J. van der Weijden nged ragen oplossing loor de ontsluiting van iet recreatiegebied Vliet- ,nd een alternatief is toor de door haar zelf op- Sgestelde plannen. Gede buteerde Borgman heeft gezegd onder meer te wil- n kijken naar de finan- ële consequenties van de ilannen van het statenlid, an der Weijden heeft voor- •steld, aansluitend id oorschotense Raadhuislaan, uitga?" kruf? over be Vliet te leg- *!n, die dan uitkomt bij het •rdstrand van het recreatie- tbied. Dat is het drukst be- :hte gedeelte van Vlietland, it onder meer wordt gebruikt surfstrand. Volgens het sta- nlid wordt de recreatiepias armee goed bereikbaar voor Leidschendammers, datT°°rschptenaars en mensen it de Leidse regio. mmi#e provincie is steeds uitge- lan van een aftakking van de is. feg Leiden-Zoeterwoude. Die "takking zou eveneens moe- ■erko[£n uitkomen bij het noord ITink strand. De kosten van die weg worden geschat op zo'n vijf a zes miljoen gulden. Nadeel aan deze weg is dat het voor de Leidschendammers, die naar Vlietland toe willen, een enorm eind omrijden betekent. Die omrij-route is zo'n acht ki lometer. Auto's die via de zui delijke ingangen naar het strand willen rijden moeten, ook nu al, vele kilometers over fietspaden rijden. Het is voor hen makkelijker, zo meent Van der Weijden, via Voorschoten naar Vlietland te komen. Volgens het CDA-statenlid kan een brug over de Vliet er al voor zo'n tweëenhalf mil joen gulden liggen. De provin cie heeft daar enige twijfels over. Het onderzoek naar de plannen van de heer Van der Weijden, het oudste lid van provinciale staten van Zuid- Holland, is er onder meer op gericht daarover duidelijkheid te verkrijgen. Overigens kan door de aanleg van een brug voor al het verkeer in het ver lengde van de Raadhuislaan, de geplande fietsbrug nabij de Kniplaan vervallen. Van de mogelijkheden Vliet land makkelijker bereikbaar te maken voor het verkeer is er één definitief afgevallen. Zo is er enige tijd sprake geweest van een aftakking van de rijksweg Amsterdam-Den Haag, ter hoogte van de Knip laan, waarna het verkeer via een parallelweg naar het noordstrand kon rijden. Be zwaar daarbij was onder meer dat het autoverkeer op de par- rallelweg, vooral 's avonds, voor verwarring zou zorgen bij de automobilisten op de rijks weg. De paralleleweg loopt daar vlak langs. Rijkswater staat maakte om deze en om financiële redenen bezwaar te gen een aftakking. Het kost momenteel, met name voor automobilisten, grote moeite om bij het noord- strand van Vlietland te ko men. Men is daarbij voorna melijk aangewezen op de zeer smalle wegen langs de Vliet, die eigenlijk alleen zijn be stemd voor fietsers en bestem mingsverkeer. Door het druk ke gebruik door fietsers en au tomobilisten wil het daar, fi guurlijk. nog wel eens tot bot singen tussen beide komen. j n ie):1 a dee Oecumenische diensten in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Ter voorbereiding op het kerst feest worden in Zoeterwoude op vier achtereenvolgende zondagen oecumenische ad- ventsdiensten gehouden. Het hoofdthema van de diensten, die steeds in een andere kerk worden gehouden, is „Morgen is er al". De eerste dienst wordt zondag 2 december gehouden in de Dorpskerk. Het sub-thema is dan „Uitzien naar morgen". De oecumenische dienst wordt vocaal begeleid door het da mes- en herenkoor van de Christus Dienaarkerk. De sa menstelling van de dienst is verricht door de oecumenische dienstengroep met begeleiding van de pastores Buil, Lamot en Wolthaus. Aanvang van de diensten is steeds om 17.00 uur. Op 9 december wordt de adventsdienst gehouden in de CHristus Dienaarkerk met medewerking van de her vormde cantorij; op 16 decem ber in de Emmauskapel en op 23 december in de Sint Jans- kerk. Dan zal de muzikale om lijsting worden verzorgd door het Sint Janskoor en blazers- groep Suetana Musica. DE GRIEZELGRAP IS VAN AMITYVILLE AF EUROCINEMA II (Al phen): Amityville, de be zetene met James Olson en Burt Young. Regie: Damiano Damiani (16 jaar). Na Jaws III' en 'Vrijdag de dertiende, derde vervolg' heeft ook Stuart Rosenberg' griezelt hriller 'The Amityville horror' na vijf jaar een vervolg gekre gen. De Italiaanse producent Dino de Laurentiis heeft gele genheids-regisseur Damiano Damiani in de arm genomen om nog eens de verschrikkin gen van het stadje Amityville te laten herleven. Het is het zelfde geworden als met pro ducer De Laurentiis' poging 'King Kong' weer tot leven te brengen destijds, een zwakke afspiegeling van het orgineel. Werd in 'The Amityville hor ror' James Brolin uit zijn huis gepest door allerlei vreemde buitenaardse krachten. Damia ni doet het in 'Amityville II' nog eens dunnetjes over: het wordt een volkomen ongeloof waardige, door zijn 'bijzondere effecten' zelfs soms afstotende griezelfilm die nergens op slaat. De griezelgrap van Ro senberg is er helemaal af en het spookhuis dat Diamini op nieuw tracht op te bouwen is niet meer dan een op effect berekende horror-film, die de toeschouwer zou moeten doen verbleken, maar zelf verbleekt als je hem met het orgineel vergelijkt. MILO LIDO IV (Leiden): 'The hit' met Terence Stamp, John Hurt en Laura del Sol. Regie: Stephen Fre- ars (16 jaar). Een thriller over een stel ge huurde moordenaars die wraak komen nemen op een verrader uit de onderwereld, die ook nog commentaar geeft op leven en dood in de toon zetting van een zwarte kome die. Zo zou je 'The hit' kunnen noemen, een merkwaardige intrigerende en stilistisch op vallend in beeld gebrachte film. Het begint met Terence Stamp die in de rechtbank gaat 'zin gen', dat wil zeggen z'n maten in de misdaad verraadt in ruil voor vrijheid en politiebe scherming. Het door hem bijna olijk gebrachte verraad, krijgt onmiddellijk lik op stuk als de slachtoffers ter plekke in plat Londens beginnen te zingen: 'We'll meet again., some sunny day'. Die 'zonnige dag' komt tien jaar later als Stamp in Spanje zit en bezoek krijgt van twee huurmoordenaars. Zij zullen hem naar Frankrijk ontvoeren waar de inmiddels vrijgekomen grote baas van toen 'recht' zal spreken. Twijfel wordt daarbij gezaaid door het slachtoffer, Terence Stamp, zelf, die bijna welge moed op weg gaat naar zijn ei gen dood. Als een doodsengel in het wit. levert hij z'n ont voerders goede raad en is hij zo coöperatief dat zij er ze nuwachtig van worden. Stamp heeft in de tien jaar na zijn verraad veel gelezen en nage dacht, en liikt een onthechting te hebben bereikt in de geest van het Japanse Zen. De beel den zijn prachtig evenals de muziek. De flamenco-gitaar- muziek komt van Paco ae Lu cia, onder meer bekend door zijn spel bij Carlos Saura's Carmen', van welke film ook de meer dan fraaie Laura del Sol (daar de hoofdrol, hier de Spaanse medepassagiere) is overgekomen. BERT JANSMA CITY III (Katwijk): 'Figh ting back' met Tom Sker- ritt en Michael Sarrazin. Regie: Lewis Teague (16 jaar). Tom Skerrit is in deze film te zien als een brave Italiaanse middenstander in Philadel phia, die het niet langer pikt, dat zijn wijk door gangsters en drughandelaars wordt geterro riseerd en een tegenactie op touw zet. Tom Skerritt is de stoere bink, die nadat zijn moeder is neergeslagen en een vinger kwijt is, een soort bur gerwacht op touw zet omdat de politie te onderbemand is om de orde te kunnen handha ven. Het succes van de slag vaardige kruidenier John d'Angelo is in het slotbeeld te zien: de kindertjes kunnen weer ongestoord in het buurt- park spelen. Hoewel regisseur Lewis Tea gue er zeker het tempo weet in te houden, is 'Fighting back' Een scène uit „Fighting back", meer dan een recht-op-en- neer actiefilm geworden en heeft een zekere gevaarlijke tendens, dat als de politie in bepaalde wijken de zaak niet meer onder controle kan krij gen. de mannelijke burgers maar zelf de handen uit de mouwen moeten steken, wat vaak ten koste van hun zaak en hun gezinsleven gaat. Het thema van de burgerwacht de Vigilantes zijn we vaak tegengekomen in westerns, maar verplaatst naar het he den doet het toch wel griezelig aan. MILO jk th oor straat erde De fi de li iren verd issiev t len n en Ie ma uKm Zonnetje Een storm in een glas water. Dat was deze week de plotse ling oplaaiende onrust over de nieuwbouw van C&A in de Haarlemmerstraat. Slager A. van der Zon, befaamd dwars ligger, heeft als voorzitter van de schijndode winkeliersvere niging Haarlemmerstraat-De Camp een bezwaarschrift in gediend tegen de nieuwbouw van het Kijkhuis in dit stukje van de binnenstad. Door die nieuwbouw zal een aantal parkeerplaatsen verdwijnen en dat mag niet van de voor zitter. Toen enige tijd later C&A zijn nieuwbouwplannen ontvouwde, schrokken de winkeliers in de grootste win kelstraat van Leiden. Als im mers het Kijkhuis geen nieuwbouw kan plegen, krijgt het kledingbedrijf niet de be schikking over het oude on derkomen van het Kijkhuis en gaat de vestiging in de Haarlemmerstraat dus ook niet door. Overhaast kwamen winkeliers bijeen om een spoedeisende ledenvergade ring van de winkeliersvereni- -ging af te dwingen. lCl Slager Van der Zon kan zich de onrust intussen wel een beetje voorstellen: „Maar toen ik het bezwaarschrift indien de. wist ik niets van de komst van C&A en de ruil met het Kijkhuis. De gemeente heeft in het bestemmingsplan vast- gelegd dat er 260 parkeer plaatsen in de Camp moeten z'jn. Die moeten er dan ook blijven. Maar tegen de komst Met bijdragen van Willem Buijteweg, Frank Buurman, Astrid Schoordijk, Roel den Outer en Gert Visser. van C&A heb ik geen enkele bezwaar". Trekt hij dan het bezwaarschrift terug? „Nee hoor. Laat de gemeente eerst maar eens zeggen, dat er in elk geval 260 plaatsen blij ven". Eén van de winkeliers die zijn handtekening plaatste onder de noodkreet: „Ik wist eigenlijk niet eens, dat die vereniging nog bestond. We zullen tijdens die afgedwon gen vergadering eerst maar eens ter discussie stellen of slager Van der Zon wel de juiste man is om onze belan gen te behartigen". Strop Afrikaanse bezoek uit Mali verliet gisteren Voorschoten, na twee weken op Nederland se bodem te hebben vertoefd. Het bezoek werd gehouden in het kader van de uitwisseling tussen Voorschoten en Kita in Mali. De Malinezen bezochten onder meer diverse Voorscho- tense instellingen en die be zoeken werden „zeer vrucht baar" genoemd. Ondanks al deze positieve aspecten kende het bezoek toch een kleine dissonant. De ontvangst door het Voorschotense gemeente bestuur liet nogal te wensen over. Er waren nauwelijks ge meenteraadsleden aanwezig en het uitwisselen van de ge schenken werd een armzalige vertoning. De gasten uit Mali hadden een gevarieerde voor raad inheemse produkten meegebracht. Daar stonden van de kant van het gemeen tebestuur dan weliswaar geen De verkeerslichten laten het voortdurend afweten in Leiden. kralen en spiegeltjes tegen over, maar een originele vondst wel vier gemeente lijke stropdassen. Een zeer waardevol en nuttig ge schenk, voor de drie mannen en één vrouw uit Mali. Alleen weinig passend bij de traditio nele Afrikaanse en tropenkle- ding, waarin het gezelschap door Nederland trok. Verkeerslieh ten Hoewel de gemeente Leiden sinds enige jaren over een heuse verkeersprocessor be schikt, blijft het een rommel tje met de de verkeerslichten. Dan staan ze weer aan, dan staan ze weer uit. Zelfs ver antwoordelijk wethouder Jit Peters ontgaat de diepere zin van dit beleid Ambtenaar Verwoerd hij is op het Stadsbouwhuis verantwoorde lijk voor de processor en de verkeerslichten kan zich best voorstellen dat het een „rotzooitje" lijkt. Het komt onder meer door het vandalis me, weet hij. Lampen worden gestolen en verkeerslichten worden vernield. En ze gaan ook gewoon kapot. Ook de op- brekingen hebben tot gevolg dat een aantal van de veertig installaties geen dienst doet. „In wezen is de hele stad op gebroken Het blijft schippe ren". aldus Verwoerd. Hii wordt niet alleen geteisterd door falende techniek en van dalisme, ook de Leidse politie bemoeit zich actief met het aan- en uitzetten van de stop lichten. De politie heeft via een eigen toetsenbord ook in gang tot de processor. Wan neer een motoragent een flin ke opstopping constateert, is een simpele druk op de knop voldoende om het betreffende licht uit te schakelen. En zo komt het voor dat waar men op het Stadsbouwhuis meent dat de installatie aan moet. de politie deze even later weer uitzet. „Er doen zich wel eens fricties voor", formuleert poli tiewoordvoerder Dick Grave- land het voorzichtig. „De poli tie is veel beter in staat de doorstroming van het verkeer te beoordelen. De verant woordelijkheid voor de ver keerslichten zou bij de politie moeten liggen. Twee kapi teins op één schip, dat werkt niet zo best". Verbazing (1) Mevrouw Clema van der Zwet van de Roelofarends- veense Reigersingel heeft ruim twee weken blij kunnen zijn: Op 8 november vonden CDA. VVD en PvdA dat zij haar kapsalon mag uitbrei den. De raadscommissie ruim telijke ordening had die avond geen bezwaren tegen het legaliseren van haar ille gale kapperszaak. Mevrouw Van der Zwet kon gerust gaan slapen. Dacht ze Leden van een raadscommissie ge ven tenslotte de mening van hun fractie weer dus waarom zou tijdens de daaropvolgende raadsvergadering het nog even te nemen formele besluit anders uitvallen? Dat viel dus tegen. De gemeenteraad be sloot begin deze week una niem de kapsalon niet toe te staan en de ommezwaai bleek bij de VVD nog het duide lijkst. Volgens mevrouw Van der Zwet zit de middenstand uit Alkemade er achter. De commissievergadering heeft in elk geval geen enkele zin gehad Als een belangrijke be langrijke groepering als de middenstand het achteraf er gens niet mee eens is, wordt er driftig druk uitgeoefend op de grote partijen. En die ver anderen braafjes hun stand punt. Verbazing (2) Is een tientje nu wel of niet belangrijk0 Om deze vraag streden de raadsleden van Al kemade afgelopen maandag. Het CDA had twee weken ge leden laten weten, dat de ge meente met 23 milioen in kas nu wel genoeg heeft gespaard. De door het college voorge stelde verhoging van het rioolrecht met een tientje moest maar worden ge schrapt, zo vond het CDA destijds bij monde van de heer Kret. Afgelopen maandag bleek deze partij plotseling wél voor de verhoging te voe len. Alleen CDA'er Kret was nog niet vergeten dat een tientje voor een heleboel mensen een belangrijk bedrag is. Om uitleg gevraagd naar deze plotselinge ommezwaai, zegt CDA-raadslid W. Klerks: „We hebben het nog eens doorgerekend en zijn tot een ander inzicht gekomen. De volgende jaren zullen we heel wat tegenslagen te verwerken krijgen. En wat is nou een tientje, dat is maar een krui meltje" Zijn collega Kret: „Het was vantevoren duide lijk vastgelegd. We zouden te gen verhoging van het riool recht zijn". Voelt hij zich ach teraf in zijn hemd gezet? „Nou ik voel me er niet lekker on der". Spraakverwarring: „Wijziging A A R. hoofdstuk E i.v.m. wijziging hoofdstuk K van de ABP-wet". (De agenda van een raadscommi- sie in Rijnsburg) Bedoeld wordt een verandering van het Algemeen Ambtenaren Reglement als gevolg van een wijziging in een pensioenwet. LEIDSCHENDAM De gemeente moet niet verder gaan met het versterken van haar eigen financiële positie maar voorrang geven aan die van de burgers, met name aan de burgers met de laagste inkomens. Dat zegt de PvdA-fractie in de Leidsehen- damse gemeenteraad in een uitvoerige nota over de financiële toestand in de gemeente. De fractie heeft al eerder gepleit voor kwijtschelding van reinigingsrechten voor huishoudens met één minimum-uitkering en verlaging van de onroerend góed-belas ting voor de gebruikers met 10 procent De PvdA komt tot deze conclusie omdat vooral de reserves de laatste ïaren steeds meer zijn toegenomen. Dit ondanks de om vangrijke afschrijvingen ineens van de laatste jaren die volgens de fractie in de tientallen miljoenen gulden hebben belopen De PvdA wijst op de ruim 15 miljoen aan begrotingsoverschotten van de laatste acht jaar. Als de gemeente al kampt met een eco nomische crisis in haar financiën dan is het eerder met een in komenscrisis dan met een uitgavencrisis. De meevallers en over schotten blijven opdoemen, de reserves nemen toe en de te fi nancieren kapitaaluitgaven nemen af. In de nota wordt een hele rij kapitaalsgoederen genoemd die uit reserves en incidentele overschotten zijn betaald raadhuis, politiebureau, kantoor van gemeentewerken, jeugdgebouwen. sporthallen, wijkgebouwen. bejaarden posten, de algemene begraafplaats en het gemeentelij ke rioleringsstelsel. Wethouder en schoolbestuur spelen toneel RIJNSBURG Het bestuur van het Christelijk Onderwijs zet vanavond het blijspel „Kontakt met Kootje" op de planken. Zij speelden dit blijspel in juni voor al het onderwijzend personeel omdat ze hen eens wat anders wilden bieden, doch de Stichting Ondosa kwam dit ook ter ore en zij vonden het wel leuk. als het schoolbestuur dit stuk voor hen zou willen spelen. De Stichting Ondosa - Ontwikkeling door Samenwerking houdt zich specifiek bezig met projecten in de Derde Wereld, waarin vooral Rijnsburgers werkzaam zijn De Stichting verte genwoordigd alle lagen van de Rijnsburgse bevolking en heeft al veel goed werk verricht Aan dit blijspel doen onder anderen mee: wethouder K Brul tot begin december lid van het schoolbestuur en raadslid C. Vianen. fractievoorzitter van het CDA en voorzitter van het schoolbestuur. Verder doen mee de sch.xdbestuurders Ada Vis, Weina de Leeuw, Anneke Wolthaus, Marry Langerak. Tineke van Alphen en de Cees van Rijn De opbrengst is geheel be stemd voor Ondosa De toegangsprijs bedraagt zes gulden De voorstelling, die in de Voorhof wordt gegeven, begint om acht

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5