WW1 TAFEL Paus volgend jaar vrijwel zeker naar Westerbork „Overheid veel te laks bij aanpak seksueel misbruik van kinderen" CetdaeSocwMil XÊH £eidóc6omamwa Boetes geëist wegens anti-semitische publikatie kerk wereld SCHERPE KRITIEK BISSCHOPPEN OP IMF Acht muziekinstrumenten in 26e gebrandschilderde raam Sluikreclame brieven vh\\\ lezers KINDERHANDEL EN -PROSTITUTIE IN NEDERLAND weer ACHTERGROND VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA De procureur-gene raal bij het gerechts hof in Arnheriï, mr. C. Bleichrodt, heeft gisteren geldboetes van 500 gulden geëist tegen twee redacteu ren van het weekblad voor kerk en samen leving De Bazuin. Volgens de procureur staat vast dat beide redacteuren, de paters L. van Gelder en K. Derksen, zich in een verhaal over het jo dendom bewust bele digend over aanhan gers van de joodse godsdienst hebben uitgelaten. twee redacteuren in september vorig jaar tot 750 gulden boete. De omstreden publi katie verscheen in juni vorig jaar in De Bazuin. Het was een door re dacteur Van Gelder vervaardigde samen vatting van een arti kel van de kritische Israëlische publicist I. Shahak. Van Gelder schreef ondermeer: „Een Jood laat zien dat het eigen is aan gesloten religieuze ge meenschappen, aan „uitverkoren volken", dat de religie opgaat in wetten en regels en dat men bijna als van zelf de buitenwereld naar de hel wenst en eventueel helpt. Zulk een „religie" verdient afgeschaft te worden". Volgens de procureur zijn in deze, maar ook andere passages „dui delijke grenzen over schreden". Het hof wijst op 13 december arrest. God kon niet overal zijn en daarom heeft hij moeders geschapen. Joods spreekwoord Het staat vrijwel vast dat paus Johannes Paulus II volgend jaar mei een bezoek zal bren gen aan het voormalig kamp Westerbork. De Stichting Pausbezoek Nederland gaat er van uit dat dé paus dan een delegatie ontmoet van de jood se gemeenschap in ons land. De paus zal in Westerbork voorgaan in gebed, aldus een woordvoerder van de stich ting, maar hij zal waarschijn lijk geen gesprek met de dele gatieleden beginnen. Volgens de Stichting Pausbezoek mag ook niet worden verwacht dat Johannes Paulus uitspraken zal doen over de houding van het Vaticaan in de Tweede Wereldoorlog, en het bestaans recht van Israel. Het bezoek staat op het programma voor zondag 12 mei. De paus kom4 the. In Drenthe is nog geen enkele gemeentelijke instantie inge licht over het voorgenomen pausbezoek. Ook de provincie Drenthe is nog niet benaderd. Wel is een vertegenwoordiger van de Stichting Voormalig Kamp Westerbork aanwezig geweest tijdens een oriëntatie- bezoek van de Stichting Paus bezoek. Dat had tot doel het terrein waar de ontmoeting plaats moet vinden op ge schiktheid te bekijken. Het voorstel voor een ontmoeting van de paus met joodse Neder landers is afkomstig uit de joodse gemeenschap, zo heeft de Stichting pausbezoek laten weten. Het gedrag van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) weerspiegelt de „onmenselijke" economische opvattingen van de grote importerende landen. De armoede, „een vorm van ge ïnstitutionaliseerd geweld" is ervoor verantwoordelijk dat noodzakelijke hervormingen op enkele economische en politie ke terreinen worden verhinderd. Dit schrijven de r.k. bisschoppen van Midden-Amerika in een rapport van 54 pagina's dat woensdag in de hoofdstad van Honduras, Tegucigalpa, is uitgegeven. De bisschoppen menen, dat de internationale economische orde, die wordt omschreven als een „schaamteloze slag in het gezicht van de bevolking", voor de armoede in Midden-Amerika verantwoordelijk is. Zij oefenen er kritiek op uit, dat het IMF de Middenamerikaanse landen „economische programma's" opdringt die in het bijzon der voor de armen nadelig zijn. Voorts veroordelen de bis schoppen de toenemende bewapening in hun gebied. OUDE KERK DELFT WEER KUNSTSCHAT RIJKER „Alles wat adem heeft, love de Heere". Dit appel uit Psalm 150 staat boven het nieuwe gebrandschilderde raam in de Oude Kerk van Delft, dat gistermiddag offi cieel is overgedragen aan h«t College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Delft. Het raam is de schepping van de kunstenaar J.N. Nicolas van Ronkenstein, neef van de beroemde glaze nier Joep Nicolas, die de an dere 25 ramen van de Oude Kerk heeft vervaardigd. Tijdens een bijeenkomst in de Oude Kerk ging ds. G.A. Cnossen, praeses van de Cen trale Kerkeraad in op de sym boliek achter het onderwerp van het kerkeraam: de acht muziekinstrumenten uit Psalm 150. Psalm 150 is zoals bekend de lofprijzing die het slot uitmaakt van het boek der psalmen in het Oude Tes tament. Het getal 8 heeft in Israels Eredienst een bijzon dere betekenis. Het is het symbool van de geestelijke vernieuwing. De acht instru menten zijn: de bazuin, met het alarmerende geluid van de ramshoorn (de „sjofaar" in het Hebreeuws). Het is het in strument dat aankondigt dat grote dingen staan te gebeu ren; de harp, symbool der Goddelijke influistering en de lier het derde instrument, ook een snaarinstrument, staat voor de goddelijke inwoning. Bij het 'vierde instrument, de handtrom, wordt men herin nerd aan het getal van de aar de, de stof, de materie en daarmee ook aan het lijden de dood en het offer. Het is namelijk het ritme-instru ment, waarbij vooral bij de dans de voeten over de aarde gaan, het stof waaruit we ge nomen zijn. Het vijfde „instrument" is de machol, de altaardans en staat voor de geestelijke vrucht baarheid. Zes is het snaren spel, de Goddelijke krachten in de eredienst op weg naar de climax; het zevende is een blaasinstrument, de grote fluit, in het raam echter afge beeld als een doedelzak. Bla zen met adem en lucht: wind en geest zijn één woord in het Hebreeuws. Het achtste in strument, de cimbalen, de deksels, de bekkens, verwij zen naar de herschepping, de voleinding, de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Naar de volkomen verlossing. Volgens kunstenaar J.N. Ni colas van Ronkenstein is vooral het woord „Alles" in het appel, waarmee Psalm 150 wordt besloten, de essentie van het raam. Niet alleen de instrumenten, maar werkelijk alles en iedereen doet mee, de vissen, bomen, zon maan en sterren. Kortom genoeg ele menten voor een feesteliik en Van links naar rechts: ds. G. A. Cnossen, praeses van de Centrale Kerkeraad, burgemeester mr. R.M. Gallas en ir. J. van den Tol, voorzitter van het college van kerkvoogden. kleurrijk raam. De glazenier herinnerde in zijn toespraak nog even aan zijn oom Joep Nicolas, van wie hij het vak heeft geleerd, waardoor de continuïteit van de ramen in de Oude Kerk gewaarborgd blijft. Ook voor de burgemeester van Delft, mr. R.M. Gallas nis de grootste kunstwerken was de overdracht een uiter- tot stand gekomen, iets wat mate heuglijk gebeuren, we de laatste tientallen jaren Vooral ook omdat dit nu ein- wel eens vergeten lijken te delijk weer eens een gebeur- zijn", aldus de burgemeester tenis is, waarbij niet op de die voorts hoopte „dat wij dit overheid wordt geleund, raam ook waard zijn en dat „Juist door toedoen van parti- het kunstwerk niet aan van- culieren zijn in de geschiede- dalisme ten slachtoffer valt". Spaghetti met kaas en tomatensaus, rauwkostsalade kwarkvla met frambozen vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 2,5 dl water, stukje ui en wortel, peterselie, foelie, tijm, laurierblad, paar peperkorrels, zout, 250 g spaghetti, 15 g marga rine, 15 g bloem, tomaten puree naar smaak, ketjap, peper, zachte margarine, 125 g kaas in blokjes, 3 le pels geraspte kaas; 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 appel, 1 lepel zilver uitjes, struikje witlof, 75 g veldsla, 1 hardgekookt ei; 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker), 225 g kwark, frambozen (diepvries, blik of pud- dingsaus). Zet het water op met grove stukken ui en wortel, takjes peterselie, foelie, tijm, lau rierblad, peperkorrels en zout en laat alles een halt uur trekken. Kook de spa ghetti gaar met zout, volgens de gebruiksaanwijzing op het pak en laat hem uitlekken. Zeef het kruidenmengsel. Laat de margarine smelten, roer er de bloem door en voeg de kruidenbouillon in gedeelten toe. Laat de saus steeds aan de kook komen voor er nieuw vocht bij gaat. Breng haar op smaak met tomatenpuree, ketjap, zout en peper. Vet een ovenschaal in met zachte margarine ert leg er de met blokjes kaas gemeng de spaghetti in. Schenk de saus over de spaghetti en strooi daarover de geraspte kaas. Laat de schotel in de oven warm worden en een korstje krijgen; reken daar voor twintig tot dertig minu ten op stand 5 of 200°. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie met geraspte appel, kleingesneden uitjes en wit lof en blaadjes veldsla. Gar- naar de salade met ei. Meng vele vla en kwark en garneer het mengsel met frambozen. JEANNE -eev< ,eide pspore .j de I 'weede onder MINISTER Brinkman, die over de omroepzaken gaat, is verstandig geweest man en paard te noemen in zijn brief aien i een aantal zendgemachtigden. Daarin somt hij voorbeeld) |cl op van naar zijn oordeel ontoelaatbare sluikreclame. De cussie over sluikreclame op de televisie is altijd erg abstrajaj geweest, waardoor niemand precies wist wat wel en wat ni aanvaardbaar is. h no lok de igen 1 Ixplosi eskun rond 1 enkor rorden DAAROM heeft Brinkman, nadat zijn ambtenaren e&erd, week lang met de stopwatch in de hand naar de televis r< hadden gekeken, een aantal overtredingen op een rij gezi Daar zijn verschillende duidelijke voorbeelden van sluiki clame bij en het is zeker geen overbodige luxe wanneer Hilversumse programmamakers op dat punt een aanzienl grotere waakzaamheid aan de dag gaan leggen. In een aan gevallen gaat de minister naar onze inschatting echter ook ver. De vraag is gerechtvaardigd of hij een enkele keer feite niet ingrijpt in de programmatische verantwoordeli heid van de omroepen. Het opmerkelijkste voorbeeld daarvan is wel het satirise! programma Farce Majeur van de NCRV, dat de jongste ui gave in de serie boeken van dr. l. de Jong op de hak na^ Volgens Brinkman zou dat sluikreclame zijn. Als dat inde daad zo was, dan zouden satirische programma's aan vrijw niets meer aandacht kunnen besteden. Het is niet aannemelijk dat Brinkman al de gevallen hij noemt inderdaad zal willen gaan beboeten, zoals hij zijn brief aan de omroepen laat weten. Brinkman zal voor het oog hebben gehad op het psychologisch effect van zi brief. Aangenomen mag worden dat de omroepen, of zij wel of niet over de schreef zijn gegaan, in het vervolg zei voorzichtiger te werk zullen gaan. OOK met de brief van Brinkman is evenwel nog niet duidj lijk vastgelegd waar precies de grens ligt van wat wel e geen sluikreclame is en waar wel of niet de programmatisch vrijheid van de omroepen op onaanvaardbare wijze zou woi den aangetast. Brinkmans brief kan daarom vooral nutn zijn als een aanzet voor een degelijke discussie tussen WVI en Hilversum over deze kwestie. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Malafide makelaars Van harte ben ik het eens met suggesties, onder meer ver woord in een motie deze week AMSTERDAM De Ne derlandse overheid is veel te laks met de aan pak van het seksueel mis bruik van kinderen. Hoe wel ons land al jarenlang internationaal bekriti seerd wordt om zijn kin derporno en -prostitutie, is nooit de moeite geno men om onderzoek te doen naar de werkelijke omvang van dit feno meen. Het is dan ook geen wonder dat een stad als Amsterdam het imago krijgt een soort Sodoma en Gomorra te zijn, waar kinderen op grote schaal misbruikt worden. Zo luidt in het kort de reactie van de hoogleraar, kinder rechter en voorzitter van de organisatie Defence for Chil dren in Nederland, mr. J. Doek, op de gisteren in Was hington gehouden hoorzitting "an de Senaat (Eerste Kamer) over sexueel misbruik van kinderen. Bij die hoorzitting vertelden deskundigen van de Amerikaanse afdeling van Defence for Children, dat in de Nederlandse hoofstad „vei lingen worden gehouden waar kinderen gekocht en verkocht worden". Boven dien, zo wil een rapport uit Amerika, worden vanuit Ne derland speciale „kinderseks- reizen" georganiseerd. „Ik heb echt geen enkele aan wijzing dat er in Amsterdam veilingen worden gehouden waarbij kinderen verhandeld zouden worden", zegt Doek beslist, geconfronteerd met deze „onthullingen". Woord voerder prof. Kenneth Her rmann van „Defence voor Children" verklaarde gisteren in Washington dat er Neder land „een catalogus voor het kopen van kinderen bestaat". Doek hierover: „Ik ben niet geraadpleegd en kan dit dan ook niet voor mijn rekening nemen. Ik vermoed dat de Amerikanen zijn afgegaan op pers-publicaties". Amnesty Mr. J Doek, kinderrechter te Den Haag, is sinds een jaar Het boek en de film Christiane F. bracht het probleem van de kinderhoertjes bij een breed publiek in de belangstelling. voorzitter van de Nederlandse afdeling van de organisatie Defence for Children Interna tional. De DCI, in 1979 opge richt, wil een soort Amnesty International voor kinderen zijn. Misstanden ook in de wetgeving op het gebied van de kinderrechten, worden aan de kaak gesteld. De Neder landse afdeling (ongeveer 150 vrijwilligers) zet zich niet al leen in voor de beroerde situ atie van kinderen in het bui- in de Nederlandse samenle ving een buitengewoon duis ter terrein. Twee weken gele den voerde de Amerikaanse senator Arlen Spector bespre kingen over het onderwerp op het Nederlandse ministerie van justitie. De ambtenaren in Den Haag vertelden hem dat ze er niet van op de hoogte waren dat in Nederland kin derporno wordt vervaardigd. Na dat gesprek is de Ameri kaanse volksvertegenwoordi- tenland, maar is ook actief als ger de Haagse binnenstad in- in Nederland de rechten van kinderen in het gedrang ko men. Met name op het gebied van de seksualiteit schort het daarbij nogal, aldus Doek. .Incidenteel komt handel in gelopen en vond daar in de eerste de beste seksshop aller lei pornoblaadjes over seksue le handelingen van volwasse nen en dieren met kinderen .gegarandeerd onder de tien kinderen in Nederland zeker jaar aldus Spector gisteren zo relativeert hij de op de hoorzitting in Washing- ton. Doek, die tevens hoogleraar kinderrecht is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam: „Op conferenties en congres sen in het buitenland over kinderporno is de dia van een Amsterdamse seksshop met in de etalage boekjes met blote kinderen een Vast program ma-onderdeel. Regelmatig duiken in de buitenlandse pers berichten op met de on dertoon van nou, nou: daar in Amsterdam kan toch maar al les. Dat is ook niet zo verwon derlijk, zolang wij zelf niet weten hoe omvangrijk bij voorbeeld de produktie, han del en distributie van kinder porno is. Het wordt eens tijd dat er een onderzoek komt naar allerlei vormen van kin- voor Amerikaanse verhalen. „Daar hoef je niet Omheen te draai en. Er worden dan kinderen van dertien tot vijftien jaar uit landen als Thailand, Sri Lanka of de Filippijnen naar Nederland gebracht om hier te prostitueren. Tegen contan te betaling of tegen weder diensten. Andersom gebeurt het ook. Nederlandse meisjes die met het vooruitzicht van een prettige goedbetaalde baan naar nachtclubs in ste den als New York worden ge lokt. Daar komen ze dan flink bedrogen uit. Maar voor een georganiseerde handel heb ik geen aanwijzingen. De ellende is, dat daar ook nooit enig on derzoek naar gedaan is". Duister Kinderen en seksualiteit zijn der-exploitatie. Het is wat al te gemakkelijk om die buiten landse beschuldigingen weg te wuiven als aardige fantasiet jes van puriteinse fanatieke lingen". Heroïnehoertjes Het misbruik van kinderen is van alle tijden en van alle landen. In Brooklyn, New York, werd onlangs een elfja rig meisje voor de elfde maal gearresteerd wegens prostitu tie. In Macao worden zeer jonge meisjes voor 400 tot 600 gulden verkocht aan borde len, in de VS brengen ze veertig keer zoveel op. In Co lombo, Sri Lanka, zo maakte DCI gisteren bekend, prosti tueren naar schatting 2.000 minderjarige jongens zich. Maar ook in Nederland doen zich zeer schrijnende gevallen voor. Doek doelt dan vooral op de heroïneprostitutie, een verschijnsel dat zich de laatste jaren bij steeds jongere kinde ren voordoet. De kinderrech ter: „Meisjes van veertien jaar zijn nu al veel minder een uit zondering dan vier, vijf jaar geleden. Soms worden kinde ren onder dwang verslaafd gemaakt om vervolgens te gaan prostitueren". Zoals be kend werden onlangs in Den Haag nog twee souteneurs aangehouden die zich aan deze vorm van kinderprosti tutie verrijkten. In de meeste gevallen, zo meent Doek, staan politie en rechter echter machteloos. „Zo lang zo'n kind niet zelf iets aan haar situatie wil ver anderen, ben je niet op de hoogte en kun je niet ingrij pen. Het afkicken is natuur lijk een enorm omvangrijk probleem. In Nederland wordt wat dat betreft gerede neerd dat hulpverlening geen zin heeft als de verslaafde niet zelf wil afkicken". Onder dwang Doek heeft daar grote beden kingen bij. De kinderrechter: „In de praktijk komt het er op neer dat je niets doet zo lang het kinderhoertje niet helemaal de vernieling in is gegaan. Dat is een soort vere- lendungs-theorie; het moet zo erg worden, dat de onder drukte zélf in opstand komt. Maar je kunt je afvragen of je een kind bij die beslissing niet een eind op weg moet helpen. Ik geloof daarom in afkicken onder dwang. De motivatie om een andere levensweg te gaan bewandelen kan toch ook ontstaan tijdens of na het afkicken? De zaak maar op zijn beloop laten in de weten schap dat daar een kind van veertien, vijftien jaar kapot gaat, vind ik moreel onver antwoord". Maar ook gedwongen afkic ken voor kinderen zou, als justitie zo'n beleid ging vol gen, voor grote problemen zorgen. In een enkel geval heeft Doek getracht om een heroïnehoertje in een gesloten opvanghuis te plaatsen. Maar dat was zo goed als onmoge lijk. Hij vertelt: „Er is maar één gesloten huis voor meis jes: de Lindehorst in Zeist. Daar zijn allereerst niet meer dan zes plaatsen beschikbaar. Maar een heroïnehoertje komt er bovendien niet te recht, omdat die plaatsen voornamelijk bedoeld zijn voor criminele meisjes. Zo lang een heroïnehoertje niet voor het oog van de politie auto's openbreekt, kan ze er niet terecht. Het eigendoms recht weegt wat dat betreft zwaarder dan het lot van deze kinderen". Strafrechterlijk komen er overigens volgens Doek steeds meer mogelijkheden om tegen kinderprostitutie en kinder porno op te treden. Een posi tieve ontwikkeling: de Twee de Kamer heeft dit jaar een wet aangenomen, waarin het in bezit hebben of verhande len van kinderporno strafbaar wordt gesteld met maximaal tienduizend gulden of drie maanden hechtenis. In juli deed de Amsterdamse politie al invallen in een aantal seksshops, waarbij kinderpor no in beslag werd genomen. Pleziertjes Doek: „De makers van kin derporno kun je aanpakken met het wetsartikel over on tucht met kinderen. Degene die dergelijke foto's maakt, drukt en uitgeeft kan aange houden op beschuldiging van medeplichtigheid aan ontucht met minderjarigen. De betref fende foto's kunnen dan als Dr J. Doek: „Het is "wat al te gemakkelijk om die buiten landse beschuldigingen weg te wuiven als aardige fanta sietjes van puriteinse fanatie kelingen". bewijslast gelden. De hande laar is te straffen met de nieu we pornowet. Maar in de praktijk wordt er nog in wei nig gevallen iets tegen ge daan". Hetzelfde geldt voor de seks- reizen naar het buitenland, ook als daarbij „"pleziertjes" met minderjarigen in het vooruitzicht worden gesteld. Volgens Doek worden inder daad af en toe dergelijke rei zen georganiseerd, maar bij de werving van de toeristen gaan de touroperators zeer omzich tig te werk. Doek: „Onze or ganisatie heeft het afgelopen jaar uitvoerig gecorrespon deerd met de minister van Justitie. We hebben hem fol ders toegezonden, waarin op zeer subtiele wijze kinder- seksreizen worden verkocht. Dan is er sprake van jeugdige contactpersonen die 'alles kunnen regelen'. Het blijkt 'dat tegen dergelijke vage za ken strafrechterlijk niet op te treden is. De bestrijding van de kinderprostitutie kan wel in de ontwikkelingslanden zelf worden aangepakt, maar de regeringen daar knijpen vaak een oogje toe in verband met de deviezenstroom". DCI Nederland, nog maar een half jaar jong, wil zich vol gens de oplichters de komen de jaren onder meer bezig houden met de totstandko ming van een Internationaal Verdrag voor de Rechten van het Kind. Het is de bedoeling dat zo'n verdrag vooral de kinderen in de derde wereld landen meer bescherming zal bieden. Maar omdat de ver schillende landen van de Ver enigde Naties over de formu lering van het verdrag zeer uiteenlopend denken, zal die stap voorwaarts nog wel en kele jaren op zich laten wach ten. PAUL KOOPMAN in de Haagse gemeenterad om de overheid om nieu\^ wettelijke regelingen te vr< gen, teneinde malafide makt Q/. laars de pas af te snijden. kO// zijn we eindelijk zo langz- merhand af van makelaaij_. die van twee zijden courtaf^5'™6 kunnen vragen en nu prohVOOr ren de heren het door onwjkerk< tenden contracten te laten tjwate kenen zonder ontbindenap^g^ voorwaarden. Ik heb z4./;,n v tweemaal een huis gekocÉ Beide keren heb ik van diensten van een makelaar g> bruik gemaakt. De eerste ket' omdat ik veronderstelde c mijn kennis van de brancj"™^» tekort schoot. De tweede kep A omdat de hypotheekbank e,L A" taxatierapport eist alvorei het geld beschikbaar te stelle. Ook voor een gemeentegaraf" tie is een taxatierapport nodik dat door een makelaar worden opgesteld. In dit laai ste geval bracht een makelat een belachelijk lage taxatie u Experts suggereerden mij, i dit wellicht werd ingegev^ door het voornemen van makelaar vervolgens zelf höARM bewust te laag getaxeerin het pand te verwerven. Iets dij een makelaar officieel overjórden gens niet mag. de Je kunt in de praktijk niet o de makelaar heen. Hoe zeer dl vereniging „Eigen Huis" dir ook aanbeveelt. Misschien dfcidse in een nieuwe wettelijke regfarmo ling ook deze aspecten kunne over worden behandeld. ger 10 F. Huismaïvert DEN HAAQjvoorl {mme itsers 'ethoi 'rogre DE BILT (KNMI) Zaterdags te zal het bewolkt zijn en mogéat er lijk valt er een bui. Vooral if verl de nacht en vroege ochtenpancii staat er veel wind. Hoewel di Het temperatuur wat te hoog zien m zijn voor de tijd van het jaaèrlich voelt het door de harde winjn ko niet zacht aan. Oorzaak va».000 wind en bewolking is een dégd. 1 pressie, die in de nacht vates nie donderdag op vrijdag ten zuL den van Ierland ontstond. H« bijbehorende neerslaggebiei zal ons land in de loop van zi terdag passeren, daarna kan ej later op de dag mogelijk ee! opklaring komen. De winll neemt dan weer af tot matJ en draait naar het zuidwesten Weerrapporten van vanmorgen 08.00 u

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2