Speelfilmencyclopedie overtreft zichzelf Ik vraag me dingen af, ik geef geen an twoorden Restauratie boerderij Rhynenburch Ceidae Qowumt iMeer kansen voor illegale radiozenders QeidbaQowuvnt 27.500FILMBESPREKINGEN IN ÉÉN BOEK MARC DIDDEN OVER „BRUSSELS BY NIGHT ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN ILM VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA 17 AMSTERDAM De tweede editie van de Speelfilmencyclopedie is uit. De Speelfilmencyclo pedie - in 1982 al een ver rassend en uniek opzoek boek - overtreft daarmee zichzelf: Tweehonderd pa gina's dikker dan de eer ste uitgave, met 7.500 meer filmtitels en film- waarderingen, met com- I pleet nieuw fotomateriaal en aanduidingen of er van die films ook video- of beeldplaatversies bestaan. (Maar ook een tientje id uurder - uitgeverij Ro- jstrum, 49,90). eerste editie vertoonde lOgal wat fouten, die door ie- lereen unaniem door de vin iers werden gezien omdat het im een bijzondere eersteling |in Nederland ging. En omdat iemand van de redactie de il lusie had dat de Speelfilmen cyclopedie ook maar enigszins volledig zou kunnen zijn. Dat hij natuurlijk nog niet, al is et aandeel niet-Amerikaanse tfilms weer veel groter. Num- imer twee verdient de term ,,'s werelds meest uitgebreide naslagwerk" dus nog meer dan nummer een. De eerste editie van '82 werd overigens een groot succes met naar schat ting 30.000 verkochte exem plaren, een voor Nederland zeer respectabel aantal. Met deze tweede editie is de oude editie zeker niet waardeloos geworden, maar ik kan me niet voorstellen dat echte film gekken deel twee niet naast hun eerste exemplaar willen hebben staan. Consequenter De opzet voor de Speelfilmen cyclopedie begon bij Robert Hofman en filmer Thys Oc- kersen. De naam van de laat ste is merkwaardig genoeg al leen bij de vermelding „Bij dragen" in de encyclopedie te vinden. Niettemin werkte hij lang aan de redactie van ook dit deel, al zag hij halverwege door een financiële onenigheid met de uitgever van verdere medewerking af. (Ockersen blijft echter bezig binnen het filmenclopedische. Voor uitge ver Loeb is hij doende aan een door Ab van Ieperen te schrij ven Sterrenencyclopedie). De redactie voor de tweede Speel filmencyclopedie werd ge vormd door Ab van Ieperen (Franse, Italiaanse en Scandi navische films), Pieter van Lierop (Nederlandse films), Fred Bredschneider, die de la cunes voor de Duitse film aan vulde, Robert Eekhof (Oosteu- ropese films) en Erique Rebel en Jan Doense (genre-films, d.w.z. horror, SF, Chinese vecht-films). Zij waardeerden ook de films met sterren, een arbitraire en persoonlijke zaak die bij de vorige editie nogal eens tot kritiek leidde. Editie twee lijkt in het Europese deel veel consequenter en past daarin beter bij de betrouwba re waarderingen van de Ame rikaanse films door Leonard Maltin (van wiens boek „TV Movies" - ook in Nederland verkrijgbaar - Hofman de rechten kocht). Losse pols Wil je de feilen van zo'n boek doorgronden, dan moet je er mee „gewerkt" hebben: Het naast je tv-toestel hebben staan en het steeds ter hand nemen als er iets op de buis verschijnt of als je het aanbod van je videotheek doorneemt. Niettemin een paar opmerkin gen - aangezien de redactie zich daarvoor aanbevolen houdt - uit de losse pols: Bij het herschreven aanbod van Nederlandse films is „Dr Vlimmen" opeens verdwenen; „Gebroken Spiegels" en „De schorpioen" staat er (nog) niet in. Filmjournalist-in-ruste Jac ques Frenkel maakte me at tent op het ontbreken van het oude „Malle gevallen", dat ook nummer één al niet haalde. Dat herschrijven van de afde ling Nederlandse films was overigens terecht. Peter van Bueren zette vorig jaar in filmblad Skoop de wat merk waardige escapades van jour nalist Tjitte de Vries - die al lerlei eigen slapstick-compila tie-werkjes stevig gewaar deerd opvoerde - in de Neder landse sector op een rijtje. Verder: De term „raak-of-ik- schiet komedie" is een wel heel rare vertaling van „hit or miss comedy" (Carl Reiners „The jerk"); bij de verklaarde filmtermen achterin staat „Cape en degenfilmeen niet ingeburgerde vertaling voor „Cloak and dagger-films" (ro mantische avonturen op de sa bel), „Novy Wawylon" is een vreemde transciptie van de Russische titel van Traubergs „Nieuw Babyion" en waarom is de film „Happy Hooker" op eens van een nul naar twee sterren opgewaardeerd? Zulke veranderingen zijn mogelijk. Omslag zegt de redactie, maar bij die van de film? Ik begrijp die herwaar- nieuwe dering beter bij „De boezem- Speelfilm vriend" (Frenkel Frank/An- encyclopedie, dré van Duin) van tweeënhalf naar een. Leeslamp onmisbaar Losse flodders waaraan je na enig zoekwerk best wat toe te voegen valt. Het doet niets af aan het feit dat we (weer) blij kunnen zijn met zo'n uniek boek. Wezenlijk jammer is het dat Rostrum een dunner en donkerder papiersoort geko zen heeft, waardoor de lees lamp onmisbaar wordt bij het naslaan en waardoor de vele (1250) foto's veel minder goed uitkomen dan in editie één. Merkwaardig is het gebruik van portretjes van acteurs op een willekeurige plek op de bladzij zonder vermelding in welke film ze spelen. Bij zo'n veertig films per blad is dat zoeken geblazen. De Neder landse titels van buitenlandse films staan nu niet meer ach terin, maar tussen de tekst. Dat maakt het zoeken weer gemakkelijker, dus wat dat be treft spelen we quitte. Achter de nieuwe omslag met een via de airbrush gemaakte combinatie van Sean Connery (Bond), Charles Chaplin (The dictator) en de uitdagende pose van Brigitte Bardot in een beroemde scène uit „En cas de malheur" (Chaplin neemt nu de plaats van Jean Gabin in), schuilen 27.500 filmrecensies op mini-formaat. Van „Abbott Costello in Alaska" tot en met het Poolse „Zywot Mateusza" (Het leven van Mattheus). Een compleet archief van uitersten. Voor filmgekken om nog gekker van te worden. En over gek gesproken, de gekste foto in de Speelfilmencyclopedie komt uit de film „The girl Rush": Marion Ross en Joan Corbett ieder in een fles. De een in Port uit Portugal, de ander in Gin uit Holland. Ook filmma kers kunnen zich vergissen. BERT JANSMA iMSTERDAM Met het jynisme dat in zijn film „Brussels by night" de 'hoofdpersoon niet vreemd is, zegt regisseur Mare Didden (34) dat diens de buut „niet bepaald een Ivolkse komedie heeft op geleverd". Dat is het ze- ter niet. Een man loopt te letter omdat hij niet weet oe hij moet leven en leurt daarin ook nog een Jaantal mensen mee. Er is nogal wat moed nodig om met zo'n thema de filmwereld binnen te stappen. Zeker als je, zoals Didden, uit België komt. waar dergelijke films noeilijk te financieren zijn en iet publiek ervoor moeilijk te vinden is. Nog het meest tot zijn eigen verbazing draaide zijn debuut in België 124 we ken, wat daar ongeveer een record is voor dit type film. Een analyse voor het succes, dat ook via prijzen in Spanje en Engeland onmiskenbaar is, heeft hij niet. „Het enige dat ik kan bedenken is dat de film zou kunnen aanspreken door zijn waarachtigheid, terwijl de meeste Belgische films wat meer neigen^naar valsheid". „Brussels by night" draaide al eens in kleine Groningse film huizen, maar wordt de komen de maanden in de grotere Ne derlandse filmhuizen ver toond. Amsterdam, Utrecht en Rotterdam zijn het eerst aan de beurt en zodra het Haags Filmhuis weer open gaat, komt Diddens loodzware eer steling daar zeker ook. De voorzichtigheid waarmee mini-distributeur Simplon Films dit debuut aan het Ne derlandse publiek wil tonen. doet vermoeden dat de film wordt gekoesterd. Mare Did den heeft daar wel begrip voor. „Noorderlingen hebben moeite met de gulzigheid waarmee zuiderlingen zich in het leven smijten. Jullie zijn veel rationeler ingesteld en dan kan deze film wel eens moeilijk vallen". Racisme Afgezien daarvan is „Brussels by night" geen makkelijke film. De kijker, mogelijk in verwarring gebracht door de suggestieve titel, wordt gecon fronteerd met een verhaal dat zich uitermate traag ontwik kelt en waarin de hoofdper soon. Max, ondanks zijn deer niswekkende toestand para doxaal genoeg toch niets an ders opwekt dan irritatie en zelfs afkeer. Daar tussendoor heeft Didden dan ook nog een portie racisme gevlochten, dat volgens hem in iedereen schuilt. „Toen ik jong was", vertelt hij tijdens een dagje Amsterdam, „liep ik vaak door Brussel. Daar zag ik dan vooral in de zomer massa's toeristen in bus sen met borden waarop „Brus sels by night" stond. Dat heb ik altijd een ontzettend trieste aanblik gevonden. Die sfeer zit voor mij dus in de titel van de film. Maar ik ben later ook gaan twijfelen of het wel een goede titel is. In Canada heet hij „Telephonecall" en in Lon den „No Answer". Misschien is dat beter. Hoe dan ook, het is in elk geval de film gewor den die in mijn hoofd zat van af het moment dat ik het sce nario af had. Het mag dan in derdaad een moeilijke film zijn, ik had geen genoegen ge nomen met minder. Ik wilde zien wat ik met een film kon Onafhankelijker Mare Didden, wiens tweede film, „Istanbul" inmiddels af is, heeft zich om zijn eersteling van de grond te laten komen in elk geval niet overduidelijk naar de smaak van een massa publiek hoeven richten. „Ik heb het goed, ik hóef niet per se te filmen" zegt hij. „Boven dien ben ik niet zoals die men sen zo geobsedeerd door het medium dat ik niets anders meer kan en wil. Ik loop net zo graag een dag door de stad. ga naar het museum, naar het theater of lees een boek. Film is voor mij geen levensnood zaak. Daardoor sta ik ook on afhankelijker tegenover de films die ik wil maken. En daarom heb ik voor „Brussels by night" mijn tijd genomen om te vertellen wat ik wil ver tellen. al weet ik dat de traag heid die de film zeker heeft, niet iedereen zal charmeren. Het is een stijlkeuze en daar moet je achter blijven staan. Ik heb ook de illusie dat ik iets te vertellen heb. Ik wil niet dat de mensen na mijn film naar McDonalds gaan en na een hamburger niet meer weten waar de film over gaat. Ie mand heeft gezegd: „it will hurt you and you will love it", hij doet je pijn en je zult ervan houden. Dat is niet masochis tisch bedoeld, maar het bete kent dat de film een nawer king heeft. Hij houdt je bezig, weken nadat je hem hebt ge zien". Diddens film begint al direct met een close-up van een mis lukte zelfmoordpoging van de hoofdfiguur. „Tijdens het draaien van „Brussels by Night" hebben mensen gere geld tegen mij gezegd: pas op dat je niet doorslaat" bekent hij. „Maar met zo'n scène maak je in één klap duidelijk in wat voor sfeer je de volgen de anderhalf uur zit. Je pakt de toeschouwer bij zijn lurven en voert hem vervolgens in een rustig tempo naar de kern. Ik vroeg me af: Waarom doet zo iemand dat? Mensen zoals mijn hoofdfiguur obsederen me, temeer daar het nooit de domste mensen zijn die over zelfdoding denken. In de loop van het verhaal wordt lang zaam duidelijk waarom hij dat heeft gedaan en ik vind ook dat de film daardoor steeds meer aan kracht wint. Voor mijn hoofdfiguur bestaat de norm van leven en dood niet meer. Dat probeer ik te laten zien. ik verdedig hem op geen enkele manier. Ik wil niet ie mand opvoeren als de grote onbegrepene Ik vraag me din gen af, ik geef geen antwoor den". DICK HOFLAND HAZERSWOUDE Het Hazerswoudse Aanne mingsbedrijf Deltabouw B.V. is de nieuwe eigenaar van de oude boerderij Rhynenburch en het op het zelfde terrein staande melkstation. De directeur van het bedrijf, de heer A. van Reeuwijk, wil de mo numentale boerderij res taureren, om er in de toe komst te gaan wonen. Hiermee komt een einde aan het verval, van het uit het be- £n van de zeventiende eeuw ammende monument. De rderij raakte in steeds htere staat, nadat pand kwam te staan. Zowel ielende jeugd als anderen, die het hadden voorzien op de oude tegels in de woning, gin gen zich aan vernielingen te buiten. Dit was velen, ook de Hazerswoudse gemeenteraad, een doorn in het oog. De wo ning werd dichtgetimmerd, om vandalen, wind en water minder kans te geven. Dit was echter niet voldoende om ver dere achteruitgang te voorko men, van wat waarschijnlijk Hazerswoudes oudste monu ment is. Afdoende maatregelen bleven uit. Het probleem hierbij was namelijk, dat eigenaar Nestlé in onderhandeling was met su permarkteigenaar Hoogvliet. Deze had een optie op de pan den, daar hij op dit terrein een supermarkt met dagwinkels wilde vestigen. Toen hij daar bij op diverse problemen stuit te. zag hij daar van af. Direkteur A. van Reeuwijk Boerderij Rhijnenburch. van Deltabouw B.V. zag in de panden een goede mogelijk heid om er zijn bedrijf en wo ning samen te kunnen onder brengen: „Deltabouw is nu ge spreid over drie plaatsen, mijn woning is op een vierde plaats. Ook was het me een doorn in het oog, dat er een stuk histo rie in 'puin dreigt te vallen. Ik wil de woning restaureren, maar dat wordt een meerja renplan: het staat op instorten. Ik heb al contacten gelegd met monumentenzorg. De eerste zorg is, om te voorkomen dat het pand verder achteruitgaat. De zaak moet goed water-, en winddicht gemaakt worden. Ik denk over één a twee jaar pas zicht te hebben, op wat er bin nen moet gebeuren. Het be drijf gaat dit jaar al over. Pan den die niet gebruikt worden, ga ik tijdelijk verhuren. Ik verwacht geen problemen met het bestemmingsplan". IDEN/DEN HAAG ndestiene radiozenders erin slagen om telkens zij zijn opgespoord en dapparatuur in beslag genomen, toch weer uit gaan zenden, lopen een goede kans door de over heid met rust te worden gelaten. Dit valt op te maken uit ant woorden die minister Korthals Altes (Justitie) heeft gegeven op vragen van de kamerleden Beinema (CDA), Kosto (PvdA) en Keja (VVD) over de aanpak van de illegale radiozender Radio Eemland. De bewinds man geeft de antwoorden mede namens zijn collega Riet kerk (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat, PTT-zaken). In de antwoorden zegt Kort hals Altes namens zijn collega bewindslieden een besluit van de radiocontroledienst der PTT. de gemeentepolitie in Amersfoort en het openbaar ministerie in Utrecht om de opsporing van Radio Eemland geen al te hoge prioriteit meer te geven, „verantwoord" te vinden. Als reden voor dat standpunt geeft Korthals Altes aan dat Radio Eemland steeds nadat zij was opgespoord en zendapparatuur in beslag was genomen, binnen kort tijd weer in staat bleek uit te zen den. Gelet op het aanzienlijke be slag dat het opsporen van de zender op deze manier op het apparaat van de gemeentepoli tie in Amersfoort legde, en de noodzaak tot het stellen van prioriteiten, is het besluit inza ke het beleid voor de zender genomen. „Wij achten dit standpunt verantwoord", aldus de minister. Korthals Altes stelt dat uit de zaak niet kan worden afgeleid dat wetsovertredingen ge doogd worden in plaats van bestreden. Er is bij clandestie ne zenders geen sprake van gedogen, zo geeft hij aan. Daarom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j NOTEERALSNIEUWEABONNEEM1V. I NAAM J ADRES POSTCODE PLAATS - J TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis Daarna wordt het abonnement betaald per [UdJtomalis^h per maand Giddr I STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN: NAAM I ADRES POSTCODE/PLAATS I Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant. Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig) ryt+ KATHARINA Af en toe geloof je je ogen niet Loop je even binnen bij ..Ka- thenna. de naakte tsarina" Cineac Buitenhof1 - want stel je voor dat een of andere com mercieel denkende verhuur der een meesterwerk achter dat misbaksel van een titel verstopt heeft - zie je een film waarvan je dacht dat ze niet meer bestonden. Over sex en door modderfiguren die (soms) alleen nog door hun kostuum overeind worden gehouden, de Russische tsarina zelf heeft al heel al lang geen tandarts aan het hof gehad en de wulps be doelde blikken die ze in de ca mera werpt, zijn zichtbaar ver wekt door een regisseur die een briefje van honderd om hoog hield. Cineac toch. Dat is je eigen glazen ingooien. HOLLAND AMERIKA LIJN Universal Studio's heeft een proces aangespannen tegen de Holland Amerika Lijn omdat die het copyright op „ET.zou hebben overtreden De aan klacht stelt dat personeel van de Nieuw Amsterdam een vi deoband heeft gemaakt van de film „ET." die aan boord werd gedraaid. De filmprint is te ruggestuurd. maar het perso neel is vrolijk verder gegaan met de videoband te draaien Er wordt een schadevergoe ding van 50 000 dollar geeist en een verbod op zulke hande lingen door de HAL. De Ame rikaanse Mot ion Picture Asso ciation heeft zich achter Uni- versals klacht geschaard Dat zou kunnen betekenen dat er voorlopig geen film meer aan boord van de HAL-schepen komt. DUTCH PICS In het Amerikaanse Seattle, waar eind '70er jaren de Ne derlandse film tijdens het plaatselijke festival aan een kleine en onverwachte zege tocht begon, zal in 1985 nog eens uitgebreid aandacht ge ven aan de Dutch Film. Festi valdirecteur Dan Ireland heeft tijdens de Utrechtse Filmda gen al zes films gecontrac teerd. Vooral door Irelands be moeienissen kwamen een aan tal films in Amerika in de aandacht en in roulatie in de bioscoop Het bericht van nieuwe Nederlandse films in Seat ties festival van films uit veel meer landen werd door het grote showbusi nessblad Variety zo belangrijk gevon den dat het een prominent i zes: Se ll Dutch Pics Again In '85. Typische Variety-taalFest is festival en Dutch Pics heeft niets met het boerenbedrijf te maken maar betekent gewoon Dutch Pictu res, Nederlandse films. TINA Nadat popster Grace Jones haar spieren verder staalde naast Arnold Schwarzenegger in „Conan the destroyer", krigjt een ander poopfeno- meen een filmkans. Tina Tur ner gaat een rol spelen naast Australiër Mel Gibson in de derde editie van „Mad Max". CANNON De bioscoopgigant Cannon (ei genaar van City en Tuschms- ki-theaters) heeft een strop omdat MGM'UA naar aanlei ding van „Bolero" het distri butiecontract voor de Cannon- films heeft opgezegd. Daarmee komt de voor het Cannon-con cern onontbeerlijke snelle cashflow in het gedrang en vandaar dat dc Nederlandse bankier Frans Afman wat on geduldig werd Cannon deed als redmiddel een emissie op Wall Street Belangstelling overweldigend: 70 miljoen dol lar Volgens Variety gaan er vijftig daarvan rechtstreeks naar Credit Lyonnais Rotter dam BERT JANSMA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17