Warschau-Pact milder tegenover NAVO - 'U 9? „Wijblijven Arafat niet meer blindelings volgen Tekort EG-financiën minder dan verwacht i^Reag an neemt a nog geen besluit over bezuinigingen op defensie QeidóaOowumt an' PALESTUNEN IN JORDANIË ACHTERDOCHTIG BUITENLAND VRIJDAG 30 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 op de reeks nieuw naken rigens )it zei NV ge- s deel tfeder- BO en ipitaal t door iracht ïgstel- te Protest bij Nederlandse ambassade Paramaribo DEN HAAG/PARAMARIBO Een groep van enkele honderden Surinamers heeft gisteren een de monstratie gehouden voor de Ne derlandse ambassade in Paramaribo. De betogers eisten de hervatting van de ontwikkelingshulp door Ne derland en boden de ambassade een petitie aan. Een dag eerder had le gerleider Desi Bouterse via een ra dio- en televisietoespraak opgeroe pen massaal aan de demonstratie bij de ambassade deel te nemen. Tij dens de betoging werden leuzen ge roepen als „Holland het geld is van ons", „Herstel betaling nu" en „Hol land doe niet zo dom". Vredesoverleg in El Salvador In het dorp Ayagualo, twaalf kilometer ten zuiden van San Salvador, wordt vandaag het tweede gesprek gehouden tussen de regering van El Sal vador en vertegenwoordigers van het verzet. De regering is vertegenwoordigd door een drietal ministers. De delegatie van het verzet, die gisteren in El Salvador arriveerde, be staat uit Ruben Zamora Rivas, Hector Oqueli Colindres Dag- oberto Gutierrez (van rechts naar links op de foto). De aartsbisschop van San Salva dor, mgr. Arturo Rivera Da- mas, treedt op als bemidde laar. ARGENTINIË PUBLICEERT BOEK OVER „SMERIGE OORLOG" BUENOS AIRES In Argentinië is gisteren een boek verschenen waarin de ontvoeringen, martelingen en verdwij ningen van politieke tegestanders onder het voormalige militaire bewind wor den beschreven. Het boek „Nooit weer" is samengesteld aan de hand van een onderzoek van de commissie voor de vermiste personen, die door de burger regering van president Alfonsin is inge steld. In het boek zijn talloze getuigen verklaringen opgenomen van Argentij nen, die het slachtoffer zijn geweest van het repressieve bewind van de militaire regering in de periode 1976-1983. Dochter van M.L.King opgepakt na betoging WASHINGTON De dochter van de in 1968 vermoorde do minee Martin Luther King is gisteren tegelijkertijd met een vakbondsleider en de burge meester van Gary (Indiana) gearresteerd voor de Zuidafri- kaanse ambassade in Washing ton, waar sinds een week de monstraties worden gehouden tegen de apartheid. Yolanda King en de twee anderen wer den aangehouden toen zij pro beerden een brief af te geven bij de ambassade. Bezoekende punkers shockeren politici BONN Vijftig punkers en jonge radi- kalen hebben gisteren in de Westduitse hoofdstad voor een flinke opschudding gezorgd, toen zij tijdens een excursie naar de regeringsinstanties in Bonn flink uit de band sprongen. De excur sie, die werd georganiseerd door de Groenen, was bedoeld om jongeren uit Hamburg vertrouwd te maken met het democratische proces politieke proces. Maar het driedaagse programma werd ingekort toen de jongeren zich tijdens net bezoek aan het ministerie van Duits-Duitse Aangelegenheden begon nen te misdragen. Zij haalden onder andere een portret van de Westduitse president Von Weiszacker van de muur. I WENEN/LOS ANGE LOS/BONN De hou ding van de Warschau- iPact landen is milder ge worden ten aanzien van ihet Westen. Dit conclude- ren westerse diplomaten 5e 'n Wenen, waar gister- iet avond het Warschau-Pact prof. een verklaring aflegde, inse? De diplomaten wijzen ar erop dat in deze verkla- teeft ring niet zoals gebruike lijk fel wordt uitgehaald naar de NAVO-landen. Volgens de westerse di plomaten moet dit positie ve feit in verband worden gebracht met de ontmoe ting tussen president Reagan en president Tsjernenko in januari vol gend jaar. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft volgens zijn ei gen zeggen maar „geringe hoop", dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie na de hervatting van hun dialoog, terugkeren tot de ontspan ning van een jaar of tien ge leden". In een gisteren ver schenen interview met de Los Angeles Times zei Shultz dat onlangs alle streven naar verbetering van de betrek kingen met Moskou, de ver houding tussen de supermo- gendheden „ook verder door de wapenwedloop zal wor den bepaald". De Westduitse oud-bonds kanselier Helmut Schmidt vreest dat West-Europa dreigt de boot te missen bij het overleg over wapenbe heersing tussen de Verenigde Staten en Rusland dat in ja nuari in Genève begint. In een gesprek met de buiten landse pers in Bonn noemde Schmidt het gisteren „beden kelijk", dat de West-Europe- se landen nog steeds geen ge zamenlijk standpunt hebben ontwikkeld. „De Westeuropese landen hadden al lang rond de tafel moeten gaan zitten om een gezamenlijke verklaring op te stellen en die in Washing ton aan te bieden. Kostbare tijd is verstreken en veel tijd heeft Europa niet meer", al dus de 65-jarige Schmidt. Hij wees erop dat het overleg tussen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Schultz, en zijn Russi sche collega Gromyko in Ge nève plaatsvindt vóórdat president Reagan de inaugu ratietoespraak houdt voor zijn tweede ambtstermijn van vier jaar. Schmidt: „Ik ben ervan overtuigd dat de resultaten van het overleg tussen Gro myko en Schulz verwerkt' zullen worden in Reagan's inauguratietoespraak. De bij eenkomst in Genève is niet toevallig begin januari ge pland. Ook West-Europa heeft de kans invloed uit te oefenen op Reagan's rede, waarin het beleid voor de komende jaren in vastgelegd, maar de tijd verstrijkt." Volgens de oud-kanselier is het juist nu voor West-Euro pa van eminent belang om bij de beginnende dialoog tussen Oost en West de vin ger aan de pols te houden. Als Reagan ziin miljarden- verslindend plan overeind houdt om in de ruimte een scherm te creëren dat aan vallende raketten vernietigd, zal dat de veiligheid van West-Europa niet vergroten. n die hun heefl zicH werJ ij ge-. BRUSSEL Met de Eu ropese financiële tekorten voor dit jaar valt het nu ineens allemaal geweldig mee. Dat blijkt uit wat de Europese begrotingscom missaris, Christopher Tu- gendhat, in de Europese Begrotingsraad heeft ge legd. Dit verklaarde giste- men ren in Brussel staatssecre taris voor Europese Za- 3I ken, Van Eekelen. Volgens Van Eekelen heeft Tugendhat in antwoord op vragen uit de Raad gezegd dat de EG-Commissie pas tussen 10 en 20 december in de finan ciële problemen komt. Het te kort aan geld zou dan zo'n 1875 miljoen gulden zijn. Als de EG-Commissie geen specia le boteracties („kerstboter") en goedkope boterexporten naar de Sovjet-Unie had ontworpen dan zou er eigenlijk dit jaar helemaal geen tekort geweest zijn, zo concludeerde Van Eek elen. Maanden geleden reken de de EG-Commissie uit dat ze dit jaar 4,5 miljard gulden meer nodig zou hebben dan er oorspronkelijk voor 1984 was begroot. Voor dat bedrag dien de ze dan ook een aanvullende begroting in. Maar de minis terraad ging met het rode pot lood door die aanvullende be groting en bracht het bedrag terug tot 2,5 miljard gulden. WASHINGTON Fel verzet van de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft ertoe geleid dat president Reagan een besluit over de bezuinigingsvoorstellen heeft uitgesteld. Dit heeft Larry Speakes, de woordvoerder van het Witte Huis, na afloop van de vergadering tussen Reagan en zijn economische adviseurs meegedeeld. Zij vergaderden over de voorstellen om de Amerikaanse overheidsuitgaven te beperken. Deze voorstellen behelzen onder meer een beperking van de uit gaven voor defensie tot een bedrag van ongeveer veertig miljard dollar in drie jaar tijd. Hoewel het merendeel van de economi sche adviseurs de beperkingen op de defensiebegroting redelijk 9cht heeft de minister van defensie zich heftig verzet omdat hij de bezuinigingen helemaal niet zinvol acht. Reagan zoekt nu naar manieren om in drie jaar tijd het begro tingstekort, dat momenteel rond de 200 miljard dollar bedraagt, met 100 miljard dollar te verminderen. Het voorstel voor de her vorming van het Amerikaanse belastingstelsel zal zeer waar schijnlijk sterk moeten worden gewijzigd voordat het de goed keuring van president Reagan krijgt. Mogelijk is het plan zelfs geheel ten dode opgeschreven omdat het bedrijfsleven er nu al teer negatief op heeft gereageerd. Steeds meer Polen drinken illegaal gestookte wodka WARSCHAU Het clandes tien stoken van alcohol is in Polen binnen een jaar met ruim 60 procent toegenomen. De toeneming van het clan destien stoken van alcohol lijkt een gevolg te zijn van stij ging van de prijs van wodka, een produkt dat 15 procent van de inkomsten van de staat oplevert. Officieel heet het, dat de prijs van wodka is ver hoogd ter bestrijding van het alcoholisme, dat in Polen de omvang van een ware plaag heeft aangenomen. Verder is de verkoop van wodka in de ochtenduren verboden, maar ook deze maatregel blijft zon der succes. Het netwerk van clandestiene wodka-verkopers biedt de drank ook tijdens de verboden uren aan, zij het voor het dubbele van de offi ciële verkoopprijs. DDR verwijdert schietinstallaties BONN Oost-Duitsland heeft de laatste van automatische schietinstallaties aan de grens tussen Oost- en West-Duits- land ontmanteld. De schietin stallaties van het type SM-70 zijn bedoeld om vluchtelingen af te schrikken. Zij treden au tomatisch in werking wanneer men in de buurt komt. Op het hoogtepunt van hun ontwik keling, vorig jaar, waren er ongeveer 60.000 aangebracht bij dc grens. De verwijdering van de automatische schietin stallaties was vorig jaar een van de voorwaarden van Bonn voor de verlening van kredie ten aan de DDR. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS >>jl PLO-raad wil *Wl nauwere band met Egypte AMMAN De Palestijnse Nationale Raad (PNC) heeft PLO-voorzitter Arafat giste ren zijn vertrouwen gegeven in diens politieke beleid, dat voorziet in een verbetering van de betrekkingen met Jor danië en Egypte. De zitting van de PNC in de Jordaanse hoofdstad Amman, die giste ren werd afgesloten, is een grote overwinning geworden voor Arafat, die gisteren op nieuw tot voorzitter gekozen werd. De zitting werd geboy cot door de radicale Pale stijnse groeperingen. Enkele van deze groeperingen heb ben gisteren in Damascus ge zamenlijk met Jordaanse op positiepartijen een „Nationaal Front in Jordanië" gevormd. Dit front wil met alle mogelij- Afgevaardigden van de Palestijnse Nationale Raad droegen woensdagochtend hun voorzitter Jasser Arafat op de schouders de middelen de koers van zaal van het Kultuurpaleis in Amman binnen, waar de Raad haar zeventiende zitting heeft gehouden. Dindsdagavond had Arafats' PLO en Jordanië Arafat gedreigd te zullen aftreden als voorzitter, als hij niet de volledige steun zou krijgen voor zijn gematigde politieke koers. dwarsbomen. AMMAN De Jordaanse hoofdstad Amman is evenals Rome gebouwd op zeven heuvels. Maar daar houdt dan ook elke vergelijking tussen deze twee steden mee op. Ge legen aan de rand van de Jordaanse woestijn kan Amman zich in tegenstel ling tot Rome niet beroe men op een rijk en glo rieus verleden. Amman, in 1950 nog een dorp van zo'n 12.000 zielen, is in de jaren zestig en zeventig uitgegroeid tot een stad van ongeveer 700.000 in woners. Amman is geen mooie stad. De vele nieuwe grauwe flats en monotone rijen villa's met hun kale, zanderige tuinen vormen het onmiskenbare be wijs dat tijdens de bouw-boom niet gekeken werd op een metertje grond. Architecten moeten bij de bouw van deze woningen niet hun hoofd ge broken hebben over het ruim te-probleem. Immers, de woestijn is groot genoeg. Brede vierbaans-wegen leiden het gedisciplineerd rijdende verkeer naar een klein, maar druk centrum, waar weinig bezienswaardigheden zijn. Een in de oude Arabische ste den zo bekende levendige soekh (overdekte markt) kent Amman niet. Er zijn slechts enkele korte steegjes langs de Hoessein-hoofdstraat, die al leen met héél véél goede wil als een soekh omschreven zouden kunnen worden. In vroeger tijden fungeerde Amman als een rustplaats voor karavanen, die op door tocht waren naar de eeuwen oude steden Damascus, Bei roet of Kairo, om daar hun handelswaar aan de man te brengen. Voor de toerist, op zoek naar de oude Jordaanse cultuurschatten, biedt het oude centrum van Amman weinig meer dan een verval len Romeinse ruïne en een weinig imposante moskee. Burgeroorlog Amman is in feite de „Pale stijnse hoofdstad van Jorda nië". Mede als gevolg van de Israëlische verovering van de westelijke Jordaanoever tij dens de juni-oorlog van 1967, die gepaard ging met de ver drijving van zo'n 350.000 Pa- lestijnen, is nu tachtig procent van de Ammani's van Pale stijnse afkomst. De meesten van hen voelen zich beslist geen Jordanier en willen zo snel mogelijk terug naar Pa lestina. Koning Hoessein heeft dit ge weten. toen hij zich eind jaren zestig geplaatst zag tegenover een sterker wordend Pales tijns verzet. Palestijnse guer rillastrijders, die in die tijd met hun jeeps en kalasinikovs (Russische automatische ge weren) de straten van Am man beheersten, vormden een regelrechte bedreiging voor het Jordaanse koningshuis. Koning Hoessein heeft deze dreiging kunnen bezweren door zijn grotendeels uit be- doeïnen bestaande leger op de vluchtelingenkampen af te sturen. Onder de Palestijnen werd een waar bloedbad aan gericht. Sinds de burgeroorlog van 1970-71 is Jordanië een naar Arabische maatsteven gere kend bijzonder rustig land, waar de monarch met straffe hand regeert. Palestijnen mo gen zich niet verenigen en het is hen zelfs verboden om in het openbaar ook maar te pra ten over hun bevrijdingsstrijd. Zij bespreken de kansen op terugkeer naar Palestina al leen binnen de vier „veilige" muren van hun huis. De angst voor de Jordaanse geheime angst is groot, zo blijkt als we worden voorge steld aan de Palestijnse fami lie Al-Qoeds, die sinds 1967 in de arme wijk Hasjmi al-Ja- noebi woont. Onze gastheer is bereid vragen te beantwoor den, op voorwaarde dat niet zijn werkelijke naam wordt genoemd. „Als de Moekhaba- rat (de Jordaanse veiligheids dienst-red) ontdekt dat wij kritiek hebben geleverd op het Jordaanse regime, dan ko men wij in ernstige proble men", zo licht hij toe. Achter docht blijft het gesprek aan vankelijk beheersen. Pas na een gezamenlijke maaltijd lijkt het ijs gebroken. Levendige herinnering Yoesoef, een ongeveer 45 jaar oude kleermaker en achter neef van de heer des huizes, begint een breedvoerig betoog waarin hij de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad. het Palestijnse parlement dat deze week in Amman verga derde, scherp afkeurt. Yoe soef, bij wie de herinneringen aan de burgeroorlog van 70- '71 nog zeer levendig zijn, heeft geen goed woora over voor Arafats toenadering tot koning Hoessein. Hij ziet in deze zitting van het Pale stijnse parlement in balling schap „een nieuwe stap die uiteindelijk naar de onder gang van de PLO voert" Vol gens hem „is Israël toch niet gevoelig voor Arafats aanbod om gezamenlijk naar de on derhandelingstafel te gaan en kan Palestina alleen door middel van de gewapende strijd teruggewonnen wor den". Ahmed, de oudste zoon van de gastheer, is het hiermee volstrekt niet eens. Hij zegt juist „erg blij te zijn met de zitting van het Palestijnse parlement in Amman". „Wij hebben diverse Arabische landen gevraagd om daar te mogen vergaderen. Allemaal hebben ze geweigerd. Uitein delijk bleek alleen Jordanië hiertoe bereid". Ahmed, een student van 24 jaar, is voor stander van een Palestijns- Jordaanse samenwerking. „Maar koning Hoessein moet niet denken dat hij de PLO zijn wil kan opleggen. Hij moet ons met open vizier te gemoet treden". Bassem, een 27-jarige onder wijzer, valt Ahmea af. Hij sympathiseert met de Demo cratische Alliantie, de radicale Palestijnse groeperingen die niet naar de vergadering in Amman zijn gekomen. Hij meent dat deze bijeenkomst uitgesteld had moeten wor den, omdat daarmee „de een heid binnen de PLO gehand haafd zou zijn. Maar nu de zitting eenmaal een feit is, moeten wij naar de resultaten kijken en kunnen wij alleen maar hopen dat deze positief zullen zijn". Bassem merkt verder op dat „Arafat maar wat blij is met de afwezigheid van de Democratische Allian tie en het wegblijven van de door Syrië gecontroleerde groeperingen. Hierdoor kan hij zijn eigen gang gaan". Geen positieve gevolgen Deze mening wordt gedeeld door Yoesoef: „Arafat is bezig de Palestijnse zaak te verko pen, enkel en alleen omdat hij in een persoonlijk conflict is verwikkeld met de Syrische president Assad". Eensgezind is deze Palestijnse familie in de opvatting, dat de toenadering van Arafat tot koning Hoessein geen positie ve gevolgen zal hebben voor hun positie in Jordanië. „Wij zullen het in de toekomst", zo benadrukt Ahmed, „even moeilijk hebben als voorheen. Arafat en Hoessein gaan over onze ruggen samenwerken". Khaled, een 35-jarige neef van de gastheer en aanhanger van Fatah, de beweging van Arafat, probeert hierin nog enige nuancering aan te bren gen. „De meeste Palestijnen in Jordanië staan net als ik noodgedwongen achter Ara fat, omdat er geen alternatief is. Maar wij blijven de PLO- voorzitter niet meer blinde lings volgen". Hij wiist er tenslotte op dat de vergadering in Amman ook enkele voordelen heeft. „Het belangrijkste is dat de PLO door deze bijeenkomst einde lijk weer kan gaan functione ren. Sinds de verdrijving van Arafat uit Libanon heeft het grootste deel van de organisa tie min of meer platgelegen. Bovendien is dc vergadering een enorme stimulans voor dc Palestijnen op de westelijke Jordaanoever, omdat zij de bijeenkomst kunnen volgen op de Jordaanse televisie, die de meeste discussies en toe spraken rechtstreeks uitzendt. Tenslotte mogen wij ook niet vergeten dat koning Hoessein in zijn openingsrede nog eens heeft herhaald dat de PLO de enige vertegenwoordiger is van het Palestijnse volk. Dit is een zeer belangrijk gegeven voor een toekomstige Pales tijns-Jordaanse samenwer king" RICK KERSJES

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15