Twee keer levenslang geëist voor moord op heroïnekoeriers Meer werk gaat voor behoud van inkomen „Politiek pleegt roofbouw op rector voortgezet onderwijs" CeidóeSouuMit „Hongerstaker" ziet af van baan Onbeloodst schip ramt havenkraan Ploeg moet mond houden over P1, Anne Frankstichting DRS. STEGEMAN LUIDT DE NOODKLOK: Hoogleraar die wanprestatie levert moet minder verdienen IjHAAüw. ie TT vat) -russen Binnenland VRIJDAG 30 NOVEMBER 1964 PAGINA 13' VS: „Nederland en België plaatsen volgens schema" (WASHINGTON De Verenigde Staten lijn van mening dat Nederland en België |e nieuwe generatie Amerikaanse kern raketten volgens het overeengekomen tijdschema zullen plaatsen ondanks de binnenlandse problemen over de kwes tie. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gisteren gezegd. In een ge sprek met verslaggevers over het onder houd dat president Reagan vandaag heeft met de Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl zei de functionaris dat de (Amerikaanse bondgenoten in Europa de (tationering van nieuwe kernraketten (roor de middellange afstand steunen we- rens het ontbreken van een wapenbe- peersingsakkoord tussen de Sovjetunie |n de Verenigde Staten. ANDIJK De Andijker tuinder Jaap Meester zal niet aan het werk gaan op de proeftuin in Zwaagdijk zoals hij met het ministerie van landbouw en visserij was overeengekomen. De aangeboden baan was voor hem destijds de reden na 106 dagen te stoppen met een hon gerstaking. Volgens Meester heeft hij het ministerie laten weten „om louter lichamelijke redenen niet in staat te zijn de betrekking te vervullen". Hij zegt slechts langzaam te herstellen van de gevolgen van de hongerstaking. Een volledig herstel zal volgens zijn huisarts zo'n twee tot drie jaar vergen, aldus Meester. Wintersporter door fietsers vervangen DEN HAAG De informa tie via een videoband over de algemene bijstandswet is gewijzigd. De filmbeelden van een skiënde winterspor ter zijn vervangen door een afbeelding van fietsers in een Nederlands landschap. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dat meegedeeld in antwoord op vragen van de PvdA-kamer- leden Buurmeijer en Ter Veld. Zij noemden de pre sentatie „in wrange tegen stelling" staan tot de feite lijke mogelijkheden voor bijstandsgerechtigden om met vakantie te gaan. Acties loodsdiensten mogelijk opgeschort VLISSINGEN De leden van de Abva- Kabo bij de ondersteunende loodsdien sten beraden zich vandaag over het mo gelijk opschorten van de verdere acties als voorwaarde voor een snel gesprek met minister Smit-Kroes. Dit heeft een bondsbestuurder vanmorgen meegedeeld. Gisteren verliepen de acties in Vlissin- gen, IJmuiden en Delfzijl relatief rustig. Volgens de loodsdiensten zijn wel op de Westerschelde en in IJmuiden enkele schepen met gevaarlijke lading onbe- loodst uitgevaren. In Texel dreigt intus sen een staking bij de veerdienst in ver band met het aangekondigd ontslag van 21 werknemers. De Vervoersbond FNV heeft acties in voorbereiding nu het over leg is vastgelopen. Principe-akkoord bij NS verworpen UTRECHT De leden van de Ver voersbond FNV hebben gisteren het principe-akkoord over een nieuwe cao bij de spoorwegen (27.000 werk nemers) verworpen. Alleen de afge vaardigde van de spoorwegpolitie was voor vanwege een betere rege ling voor diensten in weekeinden en op zon- en feestdagen. De bond moet van de leden terug naar de onder handelingstafel. zo heeft een woord voerder van de bond meegedeeld. Eerder deze week heeft ook de ach terban van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) het bereikte akkoord al naar de prullebak verwe zen. Helft havo-leerlingen mislukt in eerste jaar hbo DEN HAAG Ruim éénderde van de leerlingen die rechtstreeks uit het voortgezet onderwijs (havo. vwo en mbo) naar het hoger beroepsonderwijs gaan mislukt in het eerste jaar. Van hen staakt 15 procent de studie, terwijl 20 procent vertraging oploopt De problemen zijn het grootst bij hbo-eerstejaars met een havo-diploma. Van hen faalt de helft. Van de studenten met een vwo-opleiding komt één op de vijf in moeilijkheden, van de mbo'ers één op de drie, aldus een onderzoek van het Leids Interdisciplinair Centrum voor Onderwijs Research. Bij een enquête kwam naar voren dat ruim de helft (52 procent) van de studenten hun mislukken wijt aan het peil van de hbo-opleiding. De studie is te zwaar, de overstap van voortgezet naar hoger beroepsonderwijs te groot of er is niet hard genoeg gewerkt. Van de mislukte studenten noemde 34 procent als hoofdoorzaak dat zij onvoldoende gemotiveerd waren. ROTTERDAM De offi- tier van justitie in Rotter dam, mr. D. Hart heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de 22-jarige D.T. en de 20-jarige S.R. uit Rotter dam, wegens moord met Voorbedachte rade op twee heroïnekoeriers. Volgens de officier be taamde de drugshande laar T. in januari al het plan om de 35-jarige Turk N. Turan en het 19-jarige Marokkaanse meisje Fati- tna Dahri op 31 maart van dit jaar te executeren. Het poel daarvan was hen paarna te beroven van een grote hoeveelheid he roïne. (Van beide verdachten verweet mr. Hart dat zij tot dit „afschu welijke" misdrijf waren geko men uit „grenzeloze heb zucht". T.. die wekelijks al enorme bedragen verdiende met de heroïnehandel, wilde in één keer een grote slaf slaan. R., die mee zou delen in de opbrengst van de gestolen heroïne, wilde een dure sport wagen kopen. Aangezien beide verdachten volgens de psychi aters volkomen toerekenings vatbaar zijn voor hun daden en om te voorkomen dat de verdachten over een jaar of tien toch weer op vrije voeten komen, eiste mr. Hart de hoogste straf die het Neder landse strafrecht kent. Voor de rechtbank probeerden de verdachten elkaar de mees te schuld in de schoenen te schuiven. T. verklaarde dat hij er moeite mee had de koeriers die hij zo goed kende te ver^ moorden, maar dat R. daar geen problemen mee had. Die zei echter dat hij onder bedrei ging door T. was gedwongen aan de moorden mee te doen. Beide verklaringen werden weerlegd door de uitgebreide psychiatrische rapporten. T. wordt daarin afgeschilderd als iemand met twee gezichten: hij kan zich voordoen als een labiele, teerhartige speelbal die op alles ja en amen zegt, maar is in werkelijkheid zonder scrupules. Volgens de psychia ters is R. iemand die opvalt door schijnheilig gedrag. Hij schuift alle schuld en verant woordelijkheid van zich af. De raadslieden van beide ver dachten pleitten voor een tij delijke straf om de verdachten toch nog enig uitzicht in hun leven te bieden. Zij verweten de officier te weinig rekening te houden met de persoonlijke aspecten van de zaak en alleen uit te zijn op „toorn en vergel ding". De rechtbank doet op 13 december uitspraak. DELFZIJL Een onbeloodste Westduitse kustvaarder is vanmorgen vroeg in de haven van Delfzijl in aanvaring gekomen met een kraan op de kade. Medewerkers van de Loods- dienst, die sinds gisteren staken, zagen vanuit het bij de haven gelegen Eemsmondgebouw hoe de kraan dubbel sloeg en op het dek van de kustvaarder „Nautilus" stortte. Twee beman ningsleden en de havenwachter konden net op tijd wegspringen. Onderzoek zal moeten uitwij zen in hoeverre het ohgeluk toe te schrijven is aan de loodsacties. Behalve de kraan zijn ook het schip en een nabijgelegen loods beschadigd. De schade bedraagt naar schatting enkele mil joenen guldens. Op de foto: Verwrongen staal en een gehavend scheepsdek: het resultaat van een verkeerde manoeuvre vanmorgen in de haven van Delf zijl. MINISTER DE KONING: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van werkgelegenheid gaat voor behoud laat staan verbetering van inkomen. Mi nister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid zei dit gisteren bij de voortzetting van de behan deling van zijn begroting. Wat betreft de inkomensvorming ligt voor het kabinet de ver antwoordelijkheid bij werkgevers en vakbeweging. „Ik denk niet aan een loonmaatregel omdat ik de vrees van de VVD voor een loonexplosie, gezien het eisenpakket van de FNV, niet deeL Ik ga nog steeds uit van een vakbeweging die zijn verantwoor delijkheden kent", aldus De Koning. De Koning beloofde desondanks een motie van de VVD, waarin de regering wordt aangespoord de doelstellingen van het ak koord van de Stichting van de Arbeid van 1982 (rendementsher stel en arbeidstijdverkorting) „levend te houden", uit te voeren. De behandeling van de begroting moest gisteren door een sto ring van de geluidsinstallatie worden verplaatst naar een kleine re zaal. Na ruim een uur bleek het euvel te zijn verholpen. DEN HAAG Acht fracties in de Tweede Kamer, waaronder CDA en PvdA, willen dat staatssecretaris 3loeg (Landbouw) verboden wordt zich nog langer ne- [atief uit te laten over de Anne-Frankstichting. .ij hebben premier Lubbers schriftelijk gevraagd ervoor te zor- jen dat Ploeg zijn privé mening voortaan voor zich houdt. Hoe- vel hij door een flinke meerderheid in de Kamer op dit punt is langevallen, blijft Ploeg volhouden dat de Anne-Frankstichting ïen „verpolitiekte en crypto-communistische actiegroep" is. Minister Brinkman (WVC) verklaarde deze week in de Tweede Camer dat de regering positief staat tegenover de Anne-Frank- tichting. Brinkman weigerde echter zich te scharen achter een ireed gesteunde motie, waarin wordt geconstateerd dat Ploeg ?en smet geworpen heeft op de reputatie van de Anne-Frank- itichting. De fracties van PvdA, CDA, D'66, PPR, PSP, EVP, GPV en Jcholten/Dijkman willen nu van Lubbers horen dat er „naar iet oordeel van de regering geen twijfel bestaat over doelstellin- ;en, taak en werkwijze van deze Stichting". Als Lubbers die 'raag bevestigend beantwoordt, dan dient hij er vervolgens voor e zorgen dat „leden van het kabinet (ook Ploeg dus) uitsluitend le opvatting van de regering uitdragen". Ook diverse VVD'ers :it de wijze, waarop Ploeg opereert, erg dwars. De JOVD en de ifdeling Amsterdam van de VVD hebben Ploeg gisteren om zijn litlating gekapitteld. De Anne-Frankstiching verlangt van Jloeg een rechtzetting. "r'.'VM i - MIDDELBURG De doorgaans zo bedaarde en rustige rectoren en conrectoren in het voort gezet onderwijs hebben er tabak van. Jarenlang hebben ze stilzwijgend geaccepteerd dat hun werk steeds gecompli ceerder en tijdrovender werd, zonder daarvoor de nodige extra midde len te krijgen. „Binnenkort ontstaat er een chronisch gebrek aan school leiders in het algemeen voortgezet onderwijs, want niemand wil dit baantje nog", waarschuwt voorzitter drs. H. Stegeman van de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS). Hij luidde vandaag op de jaarvergadering in Utrecht de noodklok. De nieuwe rechtspositie van de schoolleiders, vastgelegd in de nota Herstructurering Onderwijssalarissen, is vol gens Stegeman bijzonder wankel. „Mede daardoor is de animo voor het beroep van schoolleider sterk ge daald. Jarenlang heeft de po litiek roofbouw op ons ge pleegd", zegt hij. Stegeman is zelf rector van de Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren, waar 1300 leer lingen havo- en vwo-onder- wijs volgen. De volgens hem onverantwoord toegenomen werkdruk is er de oorzaak van dat drie van de tien schoolleiders van boven de vijftig niet volledig of hele maal niet meer functioneren. Het leeuwendeel van hen is met ziekteverlof. Stegeman en zijn 2000 bij de AVS aan gesloten collega's hebben het de laatste jaren steeds druk ker gekregen met het inpas sen van de nieuwe onderwij sontwikkelingen op de scho- Stegeman schetst de oorza ken. „Het onderwijs heet te genwoordig adaptief te zijn. Daarvoor moesten de pro gramma's worden aangepast: leerlingen dienen nu onder uitgebreide begeleiding crea tief bezig te zijn. Ze leren kritisch te denken en mondig te zijn. Om het even plastisch te zeggen: een leraar giet zijn kennis niet meer over in de leerling, maar leert hem „le ren". Zo is het onderwijs het laatste decennium gigantisch veranderd, een ontwikkeling die zijn einde nog niet na dert". „De wijzigingen kosten zeer veel extra energie en tijd, ze ker als je bedenkt dat we ook nieuwigheden als de compu ter in ons onderwijsprogram ma hebben moeten inpassen. De politici hebben die extra moeite voor ons schromelijk onderschat. Onze toenemen de activiteiten gingen niet gepaard met meer tijd voor ons rectoren om die uit te voeren". Stegeman en zijn collega's worden geacht er voor te zorgen dat er een school staat die meer doet dan alleen maar leerlingen voorbereiden op een beroep. Nieuwe onderwijsvisies zeg gen dat kinderen zich op school moeten kunnen ont plooien. De beleidsmakers zijn bij het maken van hun mooie plannen vergeten te zorgen voor ruimte om de scholen aan te passen, vindt Stegeman. Het runnen van een mavo-, havo- of vwo-in-ontwikke- ling is de laatste jaren voor de leden van de AVS verder bemoeilijkt door het teruglo pende leerlingenaantal. Als gevolg daarvan vallen er ont slagen en krijgen jonge krachten geen kans meer om aan de slag te komen. Stege man: „Wij staan voor een dramatische vergrijzing van het lerarenkorps. De ontwik keling van het voortgezet on derwijs dreigt te stagneren door het gemis van de jonge, stimulerende krachten. Ook dat gaat het onderwijs opbre ken". „Met de vernieuwingen zijn de vertrouwde paden verla ten. Als een rector dat proces niet kan begeleiden wordt het een rotzooi. Bij de na tuurkundeles moeten bij voorbeeld meer en meer praktika worden gegeven. De ene leraar doet dat. zo goed en zo kwaad als het gaat De ander is bang dat hij de leer lingen niet meer klaar kan stomen voor het examen en gaat dus z'n eigen gang. Voor je het weet is er sprake van chaos, een bedorven sfeer en interne spanningen. Zo is voor velen van ons schoollei ders de lol er allang af. Geen wonder dat bij pensionering van een rector steeds moeilij ker een opvolger te vinden is. laat staan één die deze taak nog aankan". 4 SN SCHEDE Alle me iewerkers in het weten- ichappelijk onderwijs, dus >ok hoogleraren, zouden alarisvermindering moe- en krijgen als ze een vanprestatie leveren. Doen ze hun werk daar entegen goed, dan zouden e meer moeten gaan ver kenen. Dat zou de doel- natigheid van het onder- vijs zeer ten goede ko nen. Die aanbeveling deed vanmiddag prof. dr. P. Boorsma, hoogleraar in de openbare financien aan de TH Twente, ter gele genheid van de 23e stich tingsdag van de hoge school. Hij tekende daarbij wel aan, dat betere prestaties en meer inzet in lang niet alle gevallen tot een verbetering van de doelmatigheid zullen leiden. Uit onderzoek is gebleken dat de prestaties van leerlingen niet verbeteren indien het on derwijzend personeel „meer bevoegd" is. Het lijkt er op, dat extra onderwijs-akten alleen worden gehaald om een in een hogere salarisschaal te komen. Om het studierendement extra prikkels te geven, stelt Boors ma voor om studenten bij het halen van bepaalde goede re sultaten te belonen met onder meer beurzen voor buiten landse reizen. Onlangs bepleit te Boorsma al een vergelijk baar budgetsysteem in zieken huizen, ten aanzien van spe cialisten en diensthoofden. FRIEMELS Dubbeldekstrein men om daar ,e w°röen afgewerkt. Hoewel het nog wel even duurt voor alle dubbeldekkers door de firma Talbot in Aken bi) A de NS zijn afgeleverd, begint er langzaam maar zeker schot in te De eerste dubbeldekstrein is gisteren In Amsterdam aangeko- komen. Vondst in Drenthe ASSEN In een akker in Drouwen in Drenthe hebben archeologen van het Drents Museum metalen voorwerpen uit de bronstijd gevonden. In een grote pot bevonden zich onder andere een mes, een lanspunt, een bijl, een hals kraag en fragmenten van een armband. Volgens de stichting dateert de bijl, een zogenaam de kokerbijl, waarschijnlijk uit de achtste eeuw voor Christus. De bronzen halskraag is uniek voor Nederland. ROTTERDAM Twee heroi- neverslaafden hoorden giste ren voor de rechtbank in Rot terdam twaalf jaar onvoor waardelijk tegen zich eisen, wegens doodslag op een 22-ja rige Noordier. L>e Ier had de heroineverslaafden na een avond stappen in Rotterdam mee naar nuts genomen, maar werd daar met een prop in de mond vastgeknevela. Volgens het sectierapport is de man daarna door verstikking om het leven gekomen Officier van jusititie mr. C. Lo-Sin-Sjoe toonde zich zeer verontwaardigd „Een maat schappij waar het niet meer mogelijk is een keer beschon ken over straat te gaan zonder direct gevaar te lopen, ver dient het predikaat beschaafd niet", aldus Sjoe. De verdach ten. J C (311 en D C (22) er kenden dat ze van plan waren de Noordier te beroven, zijn overlijden zou een ..ongeluk" zijn Uitspraak 13 december.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13