D 66 heeft nieuw plan voor Langevelderslag Vijf bezwaarschriften tegen sociaal- cultureel programma in Noordwijk «atÈIDEN/REGIO £eidóc Souia/nt BOVEN VOLTA-HULP WELLICHT VERHOOGD NOORDWIJK WIJST AANGEPAST STREEKPLAN AF Voetgangerstunnel naar Oosthout gaat 1,2 miljoen gulden kosten Verzet omwonenden tegen vergunning garage Droststraat Aanleg van sportvelden staat sanering niet in de weg SLEUTELS DIE OP ELK KARWEITJE PASSEN I I I I WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 ^cht maanden cel vegens verkrachting lEN HAAG/KATWIJK Een 32-ja- ige Katwijker is gisteren door de aagse rechtbank veroordeeld tot een vangenisstraf van twaalf maanden, raarvan vier voorwaardelijk. De man ras vorig jaar december een woning ,nengedrongen en had de bewoon- r verkracht en mishandeld. De ■rouw moest zich in een ziekenhuis aan haar verwondingen laten behande- en. De man had tegenover de recht- >ank verklaard dat hij zich niets van iet gebeuren herinnerde. Tegen de nan was een jaar gevangenisstraf ge- iist. Het slachtoffer zou overigens door amilie van de Katwijker onder druk lijn gezet de aanklacht in te trekken. Man vermist SASSENHEIM Een 32-ja- rige man uit Haarlemmer meer wordt sinds gisteren vermist. De man was op een tractor werkzaam bij de zandwinningspias tussen Sas- senheim en Warmond en keerde gisteravond niet naar huis terug. De politie vermoedt dat de man een ongeluk heeft ge had bij de plas en mogelijk is verdronken. Een zoekactie heeft de afgelopen dag ech ter geen resultaat gehad. Vandaag zal een duikteam van de koninklijke marine worden ingeschakeld. Injectie spuiten bij Endegeest gestolen OEGSTGEEST Uit het paviljoen De Keerkring op het ter rein van het psychia trisch ziekenhuis En degeest is gisteren een aantal injecties puiten gestolen. Een aantal deuren werd opengebroken en ruimten door zocht. NOORDWIJK „Het is toeval dat een dag nadat de landelijke actie „Eén voor Afrika" 52 mil joen gulden opbracht, wij het verslag van de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Noordwijk-Boven Volta krijgen. Die 52 miljoen is omgerekend vier gulden per inwoner van Nederland. In Noordwijk wordt al jaren vier gulden per inwoner per jaar op tafel gelegd". Met deze waarderende woorden wilde me vrouw J. Voorham (PvdA) gisteravond in de gemeenteraad de werkgroep voor Boven Volta bedanken voor het werk dat in stilte wordt verricht in tegenstelling tot de grote aandacht voor de eenmalige landelijke actie. Over twee weken zal de hulp aan hongerend Afrika hoogstwaarschijnlijk ook nog aan de orde worden gesteld bij de begrotingsbehande ling. PPR/PSP raadslid C. Verwey vroeg zich namelijk al af of de gemeente haar bijdrage aan Boven Volta niet kan verhogen. Uit het verslag van de werkgroep blijkt dat van 1977 tot en met 1983 al 650.000 gulden vanuit Noordwijk naar dat ontwikkelingsland is ge bracht om educatieve centra te stichten met het oog op de (grotendeels agrarische) toekomst van de bevolking. Overigens heet Boven Volta na de staatsgreep door Thomas Sankara van au gustus dit jaar Burkina Faso, „land der recht schapen mensen". Dit jaar komt op de al gege ven zeseneenhalve ton nog eens 150.000 gulden: 50.000 van de Noordwijkse bevolking (er is nu 48.500 binnen), eenzelfde bedrag van de ge meente en het ministerie van buitenlandse za ken legt daar ook nog eens, eenmalig, 50.000 gulden bij. Nieuw idee voor postkantoor Noordwijk dienstengedeelte van het postkantoor in Noordwijk cheiden van het verzend- en sorteerkantoor. Als voor dat laat- te een geschikte plaats in het dorp gevonden kan worden, kan het huidige postkantoor aan de Voorstraat voor wat betreft het loketgedeelte gehandhaafd blijven. Dit maakte wethouder C. van Duijn gisteravond bekend in antwoord op vragen van het VVD-raadslid mevrouw A. Coenraads Nederveen. Als voor de geschetste oplossing gekozen wordt, valt de plaats van de oude school aan de St Jeroenstraat af als vestiging voor een totaal nieuw postkantoor. Overigens zal de wethouder een suggestie van het VVD-raadslid voor een betere postkantoor-op lossing in Noordwijk aan Zee aan de PTT overbrengen. Zij sug gereerde dat het bankgebouw dat vrijkomt onder het VVV-kan- toor, een geschikte vestigingsplaats voor een agentschap in „Zee" zou zijn. Nu is dat nog ondergebracht in een warenhuis. De wethouder wil de suggestie echter pas doen nadat de PTT definitief voor een oplossing in „Binnen" heeft gekozen. IOORDWIJK Wat het lieuwe streekplan voor ;uid-Holland West en de ^angevelderslag met el- caar te maken hebben, is ip het oog niet duidelijk. P'66-raadslid A. van Rijn- JL >erk legde dat verband jisteravond tijdens de ge- neenteraad echter heel pimpel. Aanleiding daar voor was de brief die Ge deputeerde Staten hebben geschreven over hun veerstand tegen de vesti- (ing van het Cosmocenter n Noordwijk en daarnaast iet door B en W voorge- egde ontwerp-bestem- ningsplan Langevelder- lag. Overigens was de ge- ïele Noordwijkse raad jisteravond verbaasd over iet nieuws dat het Cosmo- :enter in Hilvarenbeek, le gemeente die het plan resenteerde, wordt ge- estigd. Van Rijnberk itelde voor het recreatie- in toerismebelang van de Slag en de trimbaan in Noordwijk aan Zee te rui len. Recreatie op het trim- terrein in de noordduinen fen natuurbescherming en Recreatiegebied loor grondruil in Valkenburg 'ALKENBURG Een [rondruil moet er voor zorgen lat er in Valkenburg een groot ecreatiegebied langs de loofdstraat ontstaat. Een aan- al jaren geleden heeft de ge- iiiiiiifieente al een stuk grond aan Hoofdstraat aangekocht iet de bedoeling om Soos De euk gelegenheid te geven om aar een soosgebouw neer te ïtten. Tevens kan voetbalver- aiging Valken '68 op dit ter- ;in haar complex uitbreiden, fen deel van het terrein is nog handen van twee eigenaren, lie na ruiling met de gemeen- op hun terrein volkstuinen 'illen laten aanleggen. Tij- ens een vergadering van de aadscommissie openbare wer en bracht wethouder H. van [Iinnier Nagel, naar voren dat het ollege het doel van dhr. larnhoorn (Raethuys BV, een de eigenaren) om er een reatieoord van te maken, ilist niet voor ogen heeft. Zo logen er op de volkstuintjes een minimale oppervlakte in 200 vierkante meter grond ig bevatten, een schuurtje irden gebouwd, groot maxi- lal 3.00x2.50 meter. Er komt ;n bepaling dat men niet in ;ze huisjes mag overnachten. meeste raadscommissiele- in konden met het plan ak- ird gaan. Vooral voor Socië- tit De Peuk die door de mdruil zijn soosgebouw :hter aan de Hoofdstraat :er kan zetten. Het sociëteit- ituur had zich steeds verzet de plannen van B en W hen te ver van de bewoon- wereld wilde laten bouwen, ithouder van der Nagel was ipvol gestemd wat de werk- lamheden aan de Hoofdstraat etreft. De aannemer heeft "'"ans gezien op het werksche- ïa wat in te lopen zodat ook e lichtfabrieken eerder hun 'erkzaamheden kunnen aan- atten. Het ligt in de bedoeling at de Hoofdstraat voordat het cht winter wordt, voor het erkeer weer begaanbaar zal ijn, aldus wethouder Van der lagel. Het college van B en W eeft een delegatie ontvangen 6fl an de woonbootbewoners aan et Botenpad. Het Botenpad is nbegaanbaar geworden en ihreeuwt om renovatie. Bo- endien beschikt men niet ver voldoende rioolafvoer. )en k* college heeft er nogmaals jewezen dat deze weg par- 'ier eigendom is maar wil tegemoet komen met 20 rocent subsidie van de kos- en. Voor het overige bedrag uilen de bewoners zelf garant toeten staan. De bewoners ebben B en W te kennen ge- even zich nader te zullen be- -beleving voorop bij de Slag. Dat houdt in dat daar het dagtoerisme en strandbezoek zouden moe ten verdwijnen. In het voorontwerp streekplan wordt min of meer uitgegaan van de realisering van een Na tionaal Park in het duingebied tussen Noordwijk, en de water leidingduinen voorbij De Zilk. De trimbaan hoort ook in dat gebied en dat was, zoals be kend, het argument van GS om niet mee te werken aan de vestiging van een Cosmocen ter daar. Omdat in het streek plan bovendien niet uitgegaan wordt van versterking van het toerisme in Noordwijk iets dat de gemeenteraad unaniem wel wil al was het alleen maar in het kader van de werkgele genheid wil D'66 daar wat tegenover stellen. „Maak de Langevelderslag autovrij, ge schikt voor wandelaars en fietsers met wat aanpassingen en bijvoorbeeld een restaurant en maak toeristische voorzie ningen met werkgelegenheid in die sector op de trimbaan. Het idee van het ombouwen van de leegstaande winkels boven tot appartementen past daar ook prima in", zo haalde Van Rijnberk het B en W- voorstel uit het ontwerp-be- stemmingsplan Langevelder slag aan. De overige raadsfracties rea geerden een beetje beduusd op dit geheel nieuwe plan. De ge volgen daarvan kon men nog niet allemaal overzien. Op voorstel van wethouder C. van Duijn werd desondanks het voorgelegde ontwerp-bestem- mingsplan Langevelderslag vastgesteld met de toezegging dat in de eerstvolgende verga dering van de commissies ruimtelijke ordening en toeris me het D'66-voorstel bespro ken zal worden. In onderhan delingen met de provincie over het bestemmingsplan (GS zijn tegen appartementen aan de Slag) kunnen de reslutaten van die vergadering als „wis selgeld" worden ingebracht. De Noordwijker J. van der Niet gaf tijdens het spreek recht gisteravond nog een ge heel andere oplossing voor de Langevelderslag: „Maak het daar rendabel. Zet er twee borden en je hebt drie kilome ter naaktstrand en de exploita tie loopt weer. Bovendien be ter naakt daar dan zoals nu voor de boulevard in het Wonen De algemene reactie op de wo- ningbouwbeperking die de ge meente wordt opgelegd is in het ontwerp-streekplan door alle fracties verontwaardigd van de hand gewezen, zoals ook al gebeurde tijdens verga deringen van diverse commis sies. „Wij moeten voor de ei gen bevoling kunnen bouwen. Het motto 'Terug naar de stad' is goed: de voorzieningen voor hele regio's daarin moeten in stand blijven, maar dat mag niet ten koste gaan van het platteland. De sociaal zwakke ren zullen, doordat de kleinere gemeenten nauwelijks meer gesubsidieerde woningen mo gen gaan bouwen, noodge dwongen hun heil gaan zoe ken in de stad en vrije sector bouw zal daartegenover weer een instroom van de kapitaal krachtigen op dat platteland tot gevolg hebben. De gemeen te moet instrumenten krijgen om dat tegen te gaan", aldug mevrouw J. Voorham (PvdA). Dit leverde haar van haar D'66-collega Van Rijnberk de opmerking op dat ze dat maar eens moest duidelijk gaan ma ken aan haar provinciale par tijgenoot. gedeputeerde Borg man. CDA-fractievoorzitter L. Alkemade riep daarop alle fracties in de Noordwijkse raad op te gaan praten met hun partijgenoten bij de pro vincie om veranderingen te bewerkstelligen zoals meer woningbouw, de aanleg van een eigen bedrijfsterrein en uitbreiding van toeristische voorzieningen en dus werkge legenheid. Hier komt de tunnel uit op de Churchilllaan in Voorhout. VOORHOUT Er komt een tunnel voor fietsers en voet gangers tussen Oosthout en de Churchilllaan. De aanleg duurt zeven maanden en de kosten bedragen naar schat ting 1,2 miljoen gulden. De raadscommissie ruimtelijke or dening was gisteravond en thousiast over het plan. Noorlander Beheer Nederland B.V. heeft een aanvraag om bouwvergunning ingediend. Het is de bedoeling dat in ja nuari met de aanleg zal wor den begonnen. De commissie leden hadden nog wel enkele vragen over de ligging van de tunnel, en de consequenties daarvan. Het blijkt technisch niet anders mogelijk dan de tunnel met een bocht te bou wen. De tunnel zal ook toe bruikers. „De oprit vanuit dc tunnel richting Oosthout zal minder stijl zijn dan die naar de Churchilllaan. Maar de stij ging valt toch nog juist binnen de aanvaardbare normen" zei wethouder dr. D. IJdo. In de raadsvergadering van 20 december zal de gemeenteraad worden gevraagd mee te gaan met dit voorstel van B en W. Praalwagens bloemencorso '85 weer verdeeld Deelnemers aan het 38e bloemencorso van de Bollenstreek, dat zaterdag 27 april tussen Haar lem en Noordwijk zal rijden, hebben gisteravond een keuze gemaakt uit de door Kees van Driel gemaakte ontwerpen. Elf ontwerpen werden uitverkoren, waarvan „Oosterse schoonheid" (foto) er één is. Dit ontwerp zal worden uitgevoerd in opdracht van de groep De Zilk. De ge meente Lisse maakte gisteravond eveneens een keus. namelijk de openingswagen „Wereld in bloemen". Noordwijkerhout koos „Bakermat der beschaving", de ABN „Wereldpararade". De groepen van de KAVB van Noordwijk, Wassenaar en Warmond kozen voor de wagen,die de titel Scandinavië. De keus van de gemeenten Bennebroek, Heemstede en Vogelenzang viel op de romantische praalwagen Venetië. Speciaal voor Noordwijk is de praalwagen Bloemenbad- plaats ontworpen. Er zijn nog minstens vier deelnemers, die gisteravond niet van de partij wa ren, maar waarvan de deelname bij voorbaat zo goed als vaststaat. De Bloembollenraad bij voorbeeld en de KLM. Andere potentiële deelnemers zijn Menken Landbouw, Tulnspecialist Willemse, nog enige gemeenten. Keukenhof en wellicht Scouting Nederland, die in het kader van het 75-jarig bestaan overweegt om op bloemrijke wijze aan de weg te timmeren. LEIDERDORP De bewo ners van de Droststraat onder vinden ernstige overlast van het garagebedrijf van Bave- laar. In deze straat die de ver binding vormt tussen de Van der Valk Boumanweg en de Splinterstraat staan dag in dag uit tientallen voor de verkoop en reparatie bestemde auto's. De commissie beroep- en be zwaarschriften behandelde gisteravond de bezwaarschrif ten die op grond van de wet AROB waren ingediend tegen het besluit van het college van B en W de firma Bavelaar toe te staan naast het herstellen van auto's zich ook bezig te houden met de verkoop van auto's. Aan deze toestemming was de beperkende voorwaar de verbonden dat de aanwezi ge verkoopvoorraad slechts drie auto's mag omvatten. de gemeente Leider dorp zich belachelijk maakt", zo betoogden de bewoners W. van der Groen en G. A. Vink eensgezind. Zij stelden dat Ba- velaar lak heeft aan de beper kende voorwaarde. Als bewijs overhandigde de heer Van der Groen een aantal foto's waar op hij de activiteiten van de firma Bavelaar had vastge legd. Dat de heer Van der Groen niet over een nacht ijs was gegaan bleek bovendien nog uit een gedetailleerd over zicht dat hij compleet met au tonummers had samengesteld van illegaal geparkeerde au to's. Wethouder A.H. Meerburg, die het collegebesluit verdedigde, voerde aan dat het bestem mingsplan rechten aan de fir ma Bavelaar geeft, op grond waarvan het college vrijstel ling van de voorschriften heeft verleend. Hij stelde dat tot 1981 detailhandel in be perkte mate mogelijk was. Om een ongewilde vestiging van de firma Maasdam te voorko men is toen het bestemmings plan gewijzigd. Het college, zo betoogde wethouder Meer burg, wil van de vrijstellings bevoegdheid gebruik maken omdat verkoop van auto's in het verlengde van de herste lactiviteiten ligt. Optreden te gen de firma Bavelaar kan volgend Meerburg alleen maar op grond van de parkeerveror- dening. Hij moest overigens toegeven dat de firma Bave laar zich niet daaraan hield. Maar dat is een zaak van de politie, vond hij. die naar zijn mening beter moesten contro leren. De commissie beroep en bezwaarschriften zal bin nenkort een advies aan het college uitbrengen over het al of niet handhaven van de om streden voorwaarde. NOORDWIJK De wijkver- eniging Grashoek, de stichting JOIN, het operettegezelschap Mozaïek, het Progressief Vrouwen Overleg Noordwijk en de kerngroep Vrouwentref punt in Noordwijk hebben be zwaar gemaakt tegen de subsi dietoewijzing voor 1985. De bezwaren tegen deze toewij zing, voorgesteld in het soci aal-cultureel programma, wor den morgenavond behandeld door de gemeentelijke com missie welzijn. B en W advise ren alle bezwaren af te wijzen op die van het Vrouwentref punt na. Wijkvereniging Grashoek maakt bezwaar tegen het pro gramma omdat de nullijn wordt gehanteerd en dat de wijze van berekening dezelfde is als verleden jaar. Toen heeft de vereniging daartegen be zwaar aangetekend bij de Raad van State, maar die heeft nog steeds geen uitspraak ge daan. Vandaar dat de wijkver eniging nu eist dat bij een gun stig besluit de subsdidie voor 1985 alsnog zal worden aange past. Operettevereniging Mo zaïek denkt, ondanks de hoger uitgevallen subsidie van 13.487 gulden, volgend jaar toch nog ruim 7,5 duizend gulden tekort te komen, een bedrag dat door verhoging van contribuities en dergelijke niet op te vangen is. Mozaïek zou een subsidie moe ten krijgen van 16.043 gulden op basis van haar begroting, maar omdat de nullijn wordt gehanteerd is het college op 13.487 gulden uitgekomen, nog altijd 2.396 gulden meer dan voor 1984. Het schrappen van de post „onvoorzien" in hun begroting is het Progressief Vrouwen Overleg Noordwijk (PVON) in het verkeerde keelgat geschoten. Het PVON is onlangs een telefonische hulpdienst voor vrouwen be gonnen en daarvoor zou die post van 1000 gulden nodig zijn en ook de post kadervor ming zou daardoor 500 gulden hoger moeten uitvallen. B en W stellen dat deze activiteit zonder tostemming van de ge meente is gestart. De kosten voor het geschikmaken als on derkomen van de Finse School, die het PVON in zijn bezwaarschrift opvoert, zijn volgens B en W niet in de in gediende begroting terug te vinden en worden daarom ook niet gesubsidieerd. Het Vrouwentrefpunt tot slot merkt op dat er een fout is ge maakt in het programma voor het sociaal-cultureel werk 1985. Daardoor is de subsidie voor deze instelling 550 gulden en 25 cent te laag geraamd B en W erkennen dit en stellen de raadscommissie welzijn dan ook voor de subsidie voor het Vrouwentrefpunt met het ge noemde bedrag te verhogen. NOORDWIJK De aan- leg zan zes sportvelden bij de 's-Gravendijkse weg in Noordwijk staat een even tuele sanering van de voormalige vuilstortplaats niet in de weg. Dat is de mening van het provinci aal bestuur, dat de bezwa ren tegen de aanleg van de velden daarmee van de hand wijst. Die bezwaren zijn ingebracht door drs. L. Ramackers, die op on geveer 100 meter afstand woont van de aan te leg gen sportvelden. De heer Ramackers heeft be roep ingesteld bij de Kroon te gen de goedkeuring van het bestemmingsplan en heeft zich nu gericht tegen de verklaring van geen bezwaar die door de provincie is verleend ten aan zien van de aanleg van sport velden. Deze velden worden overigens voor de gemeente Katwijk aangelegd. Het gaat om terrein dat dicht bij de ge meentegrens tussen Katwijk en Noordwijk ligt. De aanleg van de velden zou volgens de heer Ramackers de bodemsa nering belemmeren. Op de voormalige vuilnisbelt, die vlak naast de aan te leggen velden ligt. zouden indertijd bestrijdingsmiddelen zijn ge stort. Momenteel wordt daar om een saneringsonderzoek ingesteld. Uit het onderzoek zal moeten blijken hoe het grondwater moet worden beheerst en of het eventueel moet worden de grond zal moeten worden afgegraven. Ook is het niet ze ker dat er putten moeten wor den geslagen. Mocht dat het geval zijn. dan zal dat zo dicht mogelijk bij de voormalige vuilstortplaats zijn en niet op de sportvelden. De aanleg van de velden belemmert het sane ringsonderzoek niet, noch worden de kosten van het on derzoek erdoor verhoogd. Ook is ei geen sprake van het be moeilijken van het onderzoek door de komst van de sport- voorzieningen. Dat stelt het provinciaal bestuur, op grond van het advies van de commis sie AROB. Wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt hebt u als dank daarvoor de keus uit vier handige mini-gereedschapsets: A) 5 dopsleutels, B) 5 steeksleuteis, C) 6 schroevedraaiers, ol D) 5 kruiskopschroevedraaiers. Heel handig voor het hjne werk. Kunt u meerdere mensen enthousiast maken voor deze fijne avondkrant, dan kunt u evenzovele gereedschapsets uitkiezen. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: I NAAMADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: I Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: J kwartaal t~l automatisch per maand I jaar Stuur als dank gereedschapset ADBDCDDnaai: i NAAM: ADRES: POSTCODE PLAATS Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7