|Kinderen de dupe van imderwi ïsbezuimgmgen loopavond-Surprise ÏO%Voordeel flLLERLEItDS) „U lijkt me niet het type dat regelmatig geweld gebruikt" nt UDERS VIER GROTE STEDEN MAKEN ZWARTBOEK: rl IJl Platen De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt in de tweede week van december een platen- markt in de Waag. Met de opbrengst van deze markt wil de Leidse werkgroep haar activiteiten voor het ko mend jaar bekostigen. Platen kan men dagelijks tus sen half negen en half zes inleveren bij de stichting Welzijn aan de Breestraat 117. De platenmarkt maakt onderdeel uit van de „10 december actie". Met die actie wordt jaarlijks stilgestaan bij het feit dat op 10 decem ber 1948 door de Verenigde Naties de „Verklaring voor de rechten van de mens" werd aangenomen. Nicolaasloop Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat houdt zaterdag 1 decem ber weer de traditionele Sint Nicolaasprestatieloop. De start is om elf uur bij het clubhuis Men kan zich vanaf tien uur inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt voor volwasse nen vier gulden en voor kinderen tot en met veertien jaar twee gulden Na afloop is er voor iedereen gratis koffie en speculaas. Rijnland Het telefoonnummer van het Hoogheemraadschap Rijnland wordt met ingang van 1 december gewijzigd. Het nieuwe nummer wordt 071-259125. Het is met in gang van de volgende maand tevens mogelijk met de personeelsleden van het Hoogheemraadschap recht streeks te telefoneren door middel van een doorkies- Three Wheel Circus In de serie „Fools op zondag", die elke eerste zondagavond van de maand in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt gehouden, treedt zondag de Ameri kaanse muziektheater-foolsgroep Three Wheel Circus op. Dit is een rondreizend, internationaal fools-theatergezel- schap. dat een unieke kombinatie van komedie, muziek, circus en theater brengt. De zaal gaat open om negen uur en dan begint ook het optreden. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Voor LVC-leden is dat zes gulden. EEN WEEK VOOR JONGEN DIE AGENT IN HEUPZWAAI NAM DEN HAAG/LEIDEN De 22-jarige Waddinxve- ner die op woensdag 31 oktober in de Ketelboe- tersteeg een Leidse briga dier in een heupzwaai nam, is gisteren door poli tierechter mevrouw G.J. Schlingermann veroor deeld tot een week gevan genisstraf. De jongeman, Govert genaamd, heeft deze straf al uitgezeten. Na zijn arrestatie op 31 oktober verbleef hij zeven dagen in een Leidse poli tiecel. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler had vier weken, waarvan drie voorwaardelijk geeist. Maar mevrouw Schlinger mann vond een stok ach ter de deur niet nodig. „U lijkt me niet het type dat regelmatig geweld ge bruikt", zei ze tegen de verdachte, leerling van een school voor sociale en culturele vorming. Op 31 oktober werd in Leiden het kraakpand Breestraat 122 ontruimd. De politie hield op de Breestraat een jongen aan die met vuurwerk gooide. Deze jongen werd eerst in een arrestantenwagen geduwd, maar later te voet door een agent naar het bureau ge bracht. In de Ketelboetersteeg (de steeg tussen de Breestraat en het politiebureau) werd deze agent aangevallen door een groepje jongeren. Een bri gadier wilde zijn collega te hulp schieten, maar kreeg daarvoor geen kans omdat hij van achteren werd besprongen door de 22-jarige Waadinxve- ner die hem een klap gaf. in een heupzwaai nam en hem zijn gummiknuppel ontfutsel de. Tijdens de worsteling trok de brigadier zijn pistool en los te een waarschuwingsschot. Bovenstaande lezing van het voorval werd op 1 november door de politie gegeven. De Waddinxvener. een zeer vreedzaam ogende jongeman, vertelde een geheel ander ver haal Hij verklaarde gisteren dat hij zag dat de brigadier in de Ketelboetersteeg een goede vriendin van hem met een gummiknuppel sloeg. De stop pen sloegen bij hem door en vanuit de Breestraat rende hij op de brigadier af. Deze draai de zich om. riep: ,jou moet ik hebben" en sloeg vervolgens op de Waddinxvener in. Deze greep de gummiknuppel vast en nam de brigadier in een heupzwaai. ..Ik heb die agent helemaal niet geslagen", zei de verdachte. Op de vraag van de politierechter of hij niet had gezien dat een andere agent door een groep jongeren werd geschopt en geslagen, ant woordde de Waddinxvener ontkennend. Mr. Schlingermann wilde we ten waarom de jongen zo alert had gereageerd. „Ik ben mede werker in een jongerencen trum en daar heb ik geleerd om te snel te reageren op ge weld en agressie", zei de ver- Blauwbekken Justitie blonk gisteren bepaald niet uit in gast vrijheid. Voor de zaak tegen de 22-jarige Wad dinxvener waren 15 a 20 Leidse krakers en sympathisanten naar Den Haag gereisd. Zij mochten het gerechts gebouw niet binnen, maar moesten buiten anderhalf uur in de kou wachten, totdat het politierechter mevrouw Schlingermann behaag de met de zitting te be ginnen. Toen dat het geval was. mochten de krakers het Paleis van Justitie in en werden ze via een speciale achter ingang naar de publie ke tribune van zaal E gebracht Er waren op vallend veel parket wachters op de been. Nadat de zaak was af gelopen werden de kra kers en sympathisan ten weer langs dezelfde weg naar buiten ge bracht dachte. „Zeer vakkundig" zei de rechter waarderend. „Meer toeval dan wijsheid", wees de lange Waddinxvener deze lof van de hand. Hij vertelde dat ze hem op het Leidse politie bureau een goede judoka had den genoemd, terwijl hij juist instinctief had gehandeld. „Het ging ook zo snel", zei de jongen. „Niemand zal ooit we ten wat er nu precies in die steeg is gebeurd' Officier van justitie Klein Bre teler, die de jongen van open lijke geweldpleging en mis handeling beschuldigde, vond dat de Waddinxvener niets te maken had met het werk van de politie. „U heeft iets te spontaan gereageerd", zei de officier. De raadsman van de Waddinxvener. mr Sprengers. betoogde dat de politie een be leidsfout had gemaakt door de houdgreep te vervoeren. Men had een arreslantenwagen moeten gebruiken. ..Mijn client maakte geen deel uit van de groep, dus openlijke geweldpleging kan hem niet worden aangerekend". De ad vocaat achtte de heupworp be wezen en gaf toe dat de Wsad- dinxvener eenvoudige mis handeling had gepleegd. „Maar. het kan ook noodweer zijn Hij zag een agent een meisje slaan en dat vond hij laf De politie kan ook builen haar boekje gaan", oordeelde Sprengers. Hij vroeg om ont slag van rechtsvervolging. Mevrouw Schlingermann sprak de jongeman vrij van openlijke geweldpleging, want zij vond het optreden van de verdachte een ..pnvé-actie". Ook achtte zij het met bewe zen dat de jongen de brigadier heeft geslagen Van noodweer was echter geen sprake, vond de politierechter. „U had ook rechtsomkeer kunnen maken Daarbij had dat meisje zichzelf in die situatie gebracht. Waar schijnlijk is zij zelfs schuldig aan openlijke geweldpleging' Schlingermann hield het op één week onvoorwaardelijk „U heeft voldoende geleerd van dit voorval", zei ze tegen de duidelijk opgeluchte ver dachte. KEES VAN HERPfeN üIDENCeicLcSowumt WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 PAGINA 3 anhoudingen maken nde aan terreur een i over .crypt, staai ntwj otalit^ Sovje^ had b tichtir i hij vj !DEN Behalve de aanhouding van zes personen eerder maand (zie LC van 2 november), heeft de politie de afgelo- dagen nog eens acht jongeren gehoord in verband met de van terreur die de laatste weken van oktober plaats vond in gebied tussen Nieuwe Rijn, Herengracht, Oosterkerkstraat ïooigracht. Drie van de zes eerder aangehouden jongeren, meisje van 19 en twee jongens van 16. zijn inmiddels voor- id aan de officier van justitie in Den Haag. 5 groep jongens en meisjes in de leeftijd van 13 tot 22 jaar zich schuldig aan het binnendringen van huizen waarbij Jiensen onder bedreiging van messen geld afhandig maakten, (leegden diefstallen, gooiden ramen in (bij één gezin tot zes r toe), liepen over auto's en gooide deze soms om, bewoners den gemolesteerd, mishandeld en bedreigd en zij stichtten idjes. BEZWAREN TEGEN RECONSTRUCTIE LAMMENSCHANSPLEIN GEHANDHAAFD LEIDEN Cronestein-bewoner F. Deppe is naar de Raad van State gestapt om alsnog gedaan te krijgen dat de reconstructie van de rotonde Lammenschans wordt stopgezet. De bezwaren werden eerder door de provincie afgewezen. Met de reconstruc tie is reeds begonnen. Deppe voert in zijn bezwaarschrift aan dat de voorgenomen aanleg van tunnels voor langzaam verkeer de veiligheid voor de bejaarde inwoners van Cronestein zal doen afnemen daar ook bromfietsers van deze (te smalle) tunnels ge bruik gaan maken. De gehele reconstructie van het plein is naar zijn mening overbodig wanneer bij de toegangswegen stoplich ten worden geplaatst. Deppe meent dat de nieuwe constructie niet tegemoetkomt aan de veiligheid van het vervoer van LPG naar het vulstation aan de ventweg langs het water aan de Trekvliet. In de nieuwe constructie moeten de LPG-wagens, ko mende vanaf de A4, tegen het verkeer in links-af slaan om de ventweg op te kunnen rijden. Deppe vindt dit een onverant woordelijke oplossing en hij heeft B en W van Leiden en de Provinciale Waterstaat verantwoordelijk gesteld voor eventuele noodlottige gevolgen. Register van Leids Jaarboekje LEIDEN De Vereniging Oud Leiden heeft een regis ter gemaakt van 75 jaar Leidse Jaarboekje. Het regis ter loopt van 1904 tot 1983. Het register omvat een in houdsopgave van de Jaar boekjes 1-75, een alfabetisch auteursregister en een alfa betisch trefwoordenregister met persoonsnamen, plaats aanduidingen en zaken. Het boekje kost tien gulden en is bij de vereniging ver krijgbaar. Boete wegens oplichting LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft giste ren een 30-jarige Leidse aan nemer veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden en een boete van 5.000 gulden. Tevens moet de man gaan werken f de dienstverlening. De m« had geprobeerd in samenwer king met twee collega's i bank in Leiderdorp v 80.000 gulden op te lichten. Hij deed door telefonisch overboe kingen te laten plegen en on der een valse naam een reke ning te openen. der ouders van openbaar en bijzonder kleuter, la ger-, voortgezet- en bui tengewoon onderwijs in die vier steden. Volgens de makers ervan geeft het een goed beeld van wat ouders van het heden daagse onderwijs vinden. Het zwartboek, dat vanmorgen werd aangeboden aan onder wijswethouder H. van Dongen, is een vervolg op acties die be gin 1983 werden gevoerd tegen bezuinigingen op het onder wijs. Veel effecten hadden die acties niet, maar een aantal ouders uit de vier steden is toch bij elkaar gaan zitten in een poging weerstand te bie den aan de bezuinigingen. De ouders wijzen erop dat de be zuinigingen op het onderwijs niet alleen een gevolg zijn van maatregelen van de rijksover heid, maar dat gemeenten zelf ook verantwoordelijk zijn. De enquete werd begin dit jaar gehouden. Volgens het zwart boek waren de gevolgen van de bezuinigingen toen nog maar voor een beperkt deel merkbaar en werken ze nu pas echt door. Mevrouw Van Don gen zei vanmorgen in een re actie op het zwartboek dat Leiden juist alles heeft gedaan om de gevolgen van de bezui nigingen zoveel mogelijk te beperken door vooral minder geld te besteden aan de huis vesting van de scholen. Het onderwijs zelf zou zoveel mo gelijk zijn ontzien. Eén van de bezuinigingsmaat regelen, die door het kabinet werden doorgevoerd, hield in dat de klassegrootte van 30 op 32 werd gebracht. De ouders vinden dit een veel te hoog aantal. De lokalen zouden ook veel te klein zijn om zoveel kinderen te kunnen opvangen. Een groot deel van ouders die hebben gereageerd op de en quete, vindt 20 tot 25 kinderen een „ideale" klassegrootte. Zij wijzen erop dat onderwijsver nieuwing elk kind werkt naar eigen kunnen en tempo juist tot doel had meer aan dacht te besteden aan elk kind. Grotere klassen heeft het tegenovergestelde tot ge volg, wordt geconstateerd. Veel ouders menen dat op de leerkrachten weinig aan te merken valt. „Je moet roeien met de riemen die je hebt", wordt in dat kader opgemerkt. Vooral vanuit Leiden wordt het vormen van zogenaamde combinatieklassen afgewezen. De niveau's van de leerlingen dan te veel uit elkaar liggen om verantwoord onderwijs te geven. Uit de enquete blijkt ook, dat ouders van mening zijn dat zieke leerkrachten onmiddel lijk vervangen zouden moeten worden. Scholen zouden vaste vervangers achter de hand moeten hebben.Veel ouders vinden overblijven te duur. Vooral als meerdere kinderen uit één gezin overblijven „kan het flink in de papieren gaan lopen", heet het in het zwart- Lin4 i i van d~ voorPa6ina) der ouders van openbaar ouders wijzen erop dat de be- Eén van de bezuinigingsmaat- merken valt. „Je moet roeien boek. Tegen het invoeren van HH aandacht en bijzonder kleuter, la- zuinigingen op het onderwijs regelen, die door het kabinet met de riemen die je hebt", duobanen in het onderwijs be- .Tl de leraar voor het in- ger. voortgezet- en bui- niet alleen een gevolg zijn van werden doorgevoerd, hield in wordt in dat kader opgemerkt staat geen bezwaar. arblJ "fiduele kind is als ge- fpnoewnnn nnderwiis in maatregelen van de rijksover- dat de klassegrootte van 30 op Vooral vanuit Leiden wordt r^igvandehezmnigingen die vier steden. Volgens De b"chi'J?e,Onderzoek lunisra, onderwijs duidelijk Qe maKers ervan geen nei enquete werd begin dit jaar aantal. De lokalen zouden ook De niveaus van de leerlingen Het eventueel invoeren van 3d tuggelopen. Die aan- een goed beeld van wat gehouden. Volgens het zwart- veel te klein zijn om zoveel dan te veel uit elkaar liggen schoolgeld wordt van de hand tht is onvoldoende tot ouders van het heden- boek waren de gevolgen van kinderen te kunnen opvangen, om verantwoord onderwijs te gewezen. Zeventig procent (cht, concludeert het daagse onderwijs vinden de bezuin>g'ngen toen nog Een groot deel van ouders die geven. van ouders zegt van plan te voor jartboek „Op onderwijs maar voor een beperkt deel hebben gereageerd op de en- zijn een dergelijke schoolgeld- aremi»uinig je niet" In het Het zwartboek, dat vanmorgen merkbaar en werken ze nu pas quete, vindt 20 tot 25 kinderen Uitdeenqueteblijktook.dat heffing niet te zullen betalen. eens tirthnpk dat is pp- werd aangeboden aan onder- echt door. Mevrouw Van Don- een „ideale" klassegrootte. Zij ouders van mening zijn dat De makers van het zwartboek ^ariDoeK aai is ge- wijSWethouder H. van Dongen, gen zei vanmorgen in een re- wijzen erop dat onderwijsver- zieke leerkrachten onmiddel- pleiten voor een kritisch on- rkomiakt door ouders Uit js een vervolg op acties die be- actie op het zwartboek dat nieuwing elk kind werkt lijk vervangen zouden moeten derzoek naar de kosten dat on- h voeftsterdam, Rotterdam, gin 1983 werden gevoerd tegen Leiden juist alles heeft gedaan naar eigen kunnen en tempo worden. Scholen zouden vaste derwijs voor ouders met zich Jl - Haag en Leiden bezuinigingen op het onder- om de gevolgen van de bezui- juist tot doel had meer aan- vervangers achter de hand mee brengt. Het onderzoek Urden de gevolgen van W,JS- VeeI effecten hadden die nigingen zoveel mogelijk te dacht te besteden aan elk moeten hebben.Veel ouders ZOu moeten leiden tot het zuinipineen OD het on- acties niet' maar een aantal beperken door vooral minder kind. Grotere klassen heeft vinden overblijven te duur drukken van die kosten en tot r o 6 F ouders uit de vier steden is geld te besteden aan de huis- het tegenovergestelde tot ge- Vooral als meerdere kinderen het wegwerken van verschil- rwijs op £en riJtje gezet. toch bij elkaar gaan zitten in vesting van de scholen. Het volg, wordt geconstateerd, uit één gezin overblijven „kan ien Volgens het zwartboek ]t zwartboek IS geba- een poging weerstand te bie- onderwijs zelf zou zoveel mo- Veel ouders menen dat op de het flink in de papieren gaan kunnen die kosten erg uiteen 4rd op een enquete on- den aan de bezuinigingen. De gelijk zijn ontzien. leerkrachten weinig aan te lopen", heet het in het zwart- lopen. Sloop marine complex Deze week is be gonnen met de sloop van de gevel van het marinecom plex aan het Noord einde. Eerder werd de achtergelegen Ziekenboeg ge sloopt. Alleen het monumentale hoofdgebouw blijft staan en zal geres taureerd worden. Op 1 mei volgend jaar trekt de Stich ting Burgerschaps kunde er in. Daarna zal begonnen wor den met de aanleg van het parkje rond het hoofdgebouw. Op de plaats van de Ziekenboeg wordt een pleintje aangelegd waarin de restanten van de funderingen van het historische 'Peli- kaanbolwerk' zullen worden verwerkt. Jl ADVERTENTIE Tijdens onderstaande Sint Nicolaas koop avonden van 9 uur 's-morgens tot 9 uur 's-avonds, geeft Hulshoff wonen 10% surprise voordeel op de gehele kollektie meubelen* en accessoires. woensdag 28 november tot 21 00 uur donderdag 29 november tol 21.00 u vrijdag 30 november tot 21 00 i zaterdag 1 december tol 1 7 00 l maandag 3 december tot 21 00 uur dinsdag 4 december tot.21 00 u lor iedere bezoeker gratis llie met boterletter. anders denken over wonen Leiden. Nieuwe Rl|n 48. tel. 071 -133100 Weer 293 erbij Wethouder D. Tesselaar was gistermiddag in de Stevenshof (enigszins) behulpzaam bij het slaan van de eerste paal voor to taal 293 woningen. De woningen worden aan beide zijden van de Stevensdreef neergezet. De bedoeling is dat het laatste huis uit deze serie van 293 begin 1986 wordt opgeleverd. Ruim 800 wo ningen zijn tot dusver in de nieuwe Leidse woonwijk gebouwd en dat moeten er totaal aan het begin van de jaren negentig als de wijk is volgebouwd ruim vierduizend worden. Volgende maand of in januari gaat overigens ook de eerste paal de grond in voor het winkelcentrum, dat in de Stevenshof wordt gebouwd. DEN - Gehuwd: P C de Gier 5. Treur; H. J van der Drift en 'an Oijen, H. Edelman en J J i Hees, F G. Koehler en M ïven, A Noest en I. J T M s; G H M Prenen en I Kap- SASSENHEIM Noort Overleden: Gerardus van Teijlingen. Burgerlijke stand

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3