Eerste hulpzendingen snel op weg naar Afrika IN SOEDAN DREIGT NOG GROTERE CATASTROFE DAN IN ETHIOPIE Spanje stelt grens met Gibraltar weer open Arrestaties en op in Shamir verontwaardigd over reis van parlementslid naar Amman ARAFAT WIL STEUN VOOR ZUN GEMATIGDE BELEID CDU wil subtiele amnestie in belasting schandaal BUITENLAND QeidóaQoïvuvnt WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 PAGfNA 15. - 1 Roemenië wijst diplomaten uit mi- 'BONN Roemenië heeft gisteren aat) jvier medewerkers van de West- duitse ambassade uitgewezen als ing Ivergelding voor de uitwijzing eer- de der deze maand van vijf Roemeen- e diplomaten uit de Bondsrepu- iliek. De vier moeten voor het ein- le van de maand uit Boekarest ertrekken. Een Westduitse woord- oerder zei in een reactie: „We wil geen drama van maken. Dit een oud spel". De Roemenen wa in uitgewezen nadat zij ervan ver ver pacht waren plannen te beramen >or- voor een bomaanslag op het hoofd- 1 te lantoor van radio Vrij Europa in 'ünchen. (Vervolg van de voorpagina) AMMAN Toch is het opval lend dat in tegenstelling tot de PNC in Algiers in februari 1983 het ontslag van Arafat zulke spanningen heeft opge roepen. Uit onofficiële Pale stijnse bron hier in Amman is er op gewezen, dat Arafat zo nadrukkelijk met zijn voorzit terschap heeft gezwaaid om straks zeker te kunnen zijn van de steun van de Pale- Deze steun heeft Arafat hard nodig om zijn politiek van toe nadering tot koning Hoessein en de Egyptische president Moebarak te kunnen voortzet ten. Eind vorig jaar bracht hij een onverwacht bezoek aan Kairo, waar hij een ontmoe ting had met Moebarak. Dit bezoek is door Palestijnen ern stig bekritiseerd. Ook binnen zijn eigen Fatah-groepering is het hem toen kwalijk geno men dat hij op eigen houtje naar Egypte is gegaan, terwijl dit land in 1979 vanwege het vredesverdrag met Israël uit de Arabische Liga was gesto ten. In zijn rede tijdens de ope ning van de PNC. vorige week donderdag in Amman, heeft Arafat gezegd de verantwoor delijkheid voor zijn bezoek aan Kairo volledig te willen nemen en dat de PNC hier over maar moet oordelen. Gorbatsjov weer in openbaar MOSKOU In Moskou is gisteren de herfstzitting van de Opperste Sovjet (parlement) geopend in aanwezigheid van partijleider Konstan- tin Tsjernenko en de „nummer twee" van het Kremlin. Mi- chail Gorbatsjov, over wiens positie in westelijke kringen twijfel gerezen was. DEN HAAG-AM STERDAM Nog deze week zullen twee door het Rode Kruis gecharterde vliegtui gen de eerste hulpgoe deren, die zijn betaald uit de opbrengst van „Eén voor Afrika", naar Soedan en Tsjaad overbrengen. Het gaat om zendingen tarwe meel. Daarmee wordt een begin gemaakt met de besteding van de inmiddels 76 mil joen gulden die „Eén voor Afrika" tot nü toe heeft opgebracht. De deelnemende hulpor ganisaties hebben gisteren de hele dag beraadslaagd over de projecten waaraan de extra hoge opbrengst van de actie kan worden besteed. Vóór de actie wa ren hulpzendingen en pro jecten tot een bedrag van ongeveer 42 miljoen gul den vastgelegd. Op 7 de cember, zo heeft de stich ting „Eén voor Afrika" be loofd. zal in het openbaar rekening en verantwoor ding van de besteding van de gelden worden afge legd. Overigens telt de or ganisatie de bijdrage van minister Schoo voor de transportkosten niet mee in het eindtotaal van de actie. „Het bedrag komt uit haar begroting. Het is niets extra's". In de havens van Rotter dam en Antwerpen liggen inmiddels voedselzendin- gen klaar voor versche ping naar Afrika. Een Duits vrachtschip dat waarschijnlijk komende zaterdag uit Antwerpen zal vertrekken, wordt over ruim veertien dagen in Soedan verwacht. Het gaat om een lading biscuits van de Stichting Oecumeni sche Hulp (SOH). De SOH is een samenwerkingsver band van twaalf kleine protestante kerken in ons land. Zij verzorgt al enige jaren voedseltransporten naar Alrika. De driehon derd ton biscuit is goed koop op de kop getikt tij dens een opruiming van de burgerbescherming. SOH-Woorvoerder Wil- lemse: „Het is zeer voed zaam, twee stuks is vol doende om een dag van te leven". Het enige nadeel is volgens de woordvoerder dat de biscuits makkelijk in Ethiopische kazernes zijn op te slaan. „Daarom •houden onze mensen ter plekke de zaak goed in de gaten". LONDEN Verschillen de internationale hulpor- I ganisaties hebben voor- speld dat in Soedan een r|J2é veel grotere catastrofe ink- dreigt dan momenteel in ia te Ethiopië. Het land zou em- volgend jaar wel eens Pro* twee maal zoveel voed selhulp nodig kunnen En hebben als Ethiopië nu, 1 wanneer men wil voorko- g®" jmen dat duizenden men- sen van de honger zullen den'sterven. Ethiopië heeft 'om 720.000 ton graan ge- I vraagd. Soedan heeft minstens net zoveel nodig en volgens de hulporga nisaties ligt de werkelijke in behoefte van dit land voor 1985 minstens tussen de 1,3 en 1,5 miljoen ton. De organisatie Redt de Kinde ren heeft verklaard dat er in de lente in Soedan een gru welijke hongersnood zal ont staan, tenzij er nü begonnen wordt met het uitbreiden van de voedselhulp. Voor sommi ge gebieden komt de hulp waarschijnlijk al te laat. De nomaden in de heuvels in het oosten van Soedan hebben het zwaarst te lijden onder het ge brek aan voedsel. Ongeveer twaalfduizend mensen van de Beja- en Hadendowa-stam- men verblijven op dit mo ment in gebrekkige kampen ^angs de hoofdweg in dit ge bied. De nomaden hebben al hun vee moeten verkopen om zo het voedsel te kunnen be talen dat ze zelf niet hebben kunnen verbouwen. Ze zijn volkomen afhankelijk van hulp van buitenaf en moeten in hun kampen toezien hoe de een na de ander sterft en hoe hun kinderen langzaam maar zeker blind worden door vita minegebrek. Elke dag komen er meer mensen bij. Unicef, het Rode Kruis en andere hulporgani saties zijn inmiddels gestart met de hulpverlening. Vol gens Gonzalo Donoso van de Wereld Gezondheid Organisa tie is de ondervoeding in Soe dan de ergste die hij de afge lopen twintig jaar in Afrika heeft gezien. Op alle 27 grote landbouwbedrijven is de oogst dit jaar mislukt. Honderden vluchtelingen uit Ethiopië komen elke dag de grens met Soedan over om zich bij de 150.000 mensen te voegen die inmiddels al ge vlucht zijn voor de oorlog. In het westen zijn ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Tsjaad Soedan binnengeko men. die nu samen met de 600.000 inwoners van de pro vincies Darfur en Kordofan op zoek zijn naar water, voed sel en werk. De droogte heeft zich zelfs tot langs de grens met Kenia, in het zuiden van het land, verspreid. Hoewel president Numeiri nog niet de noodtoestand heeft uitgeroepen, zijn de dui zenden mensen die van het platteland naar de hoofdstad Khartoem zijn getrokken en rond de stad kamperen een duidelijk teken van de ernst van de situatie. Zeker twee en een half miljoen mensen zijn getroffen door de droogte en de honger. Verwacht wordt dat de economische proble men, die ontstaan zijn door de negen miljard dollar buiten landse schuld van Soedan, volgend jaar nog zullen verer geren. Een gebrek aan brand stof vormt nu al een probleem voor de hulporganisaties. De regering in Khartoem heeft de Wereldvoedsel Orga nisatie van de VN gevraagd 165 duizend ton graan te leve ren. Afgelopen vrijdag is de eerste twintigduizend ton fraan van USAID in Port oedan binnengekomen. Een woordvoerder van Unicef, die net is teruggekeerd uit Soe dan, verklaarde dat er „op dit moment al een noodsituatie in het oosten bestaat. De toe stand in de kampen daarv is gelijk aan die in Ethiopië, zo niet erger. De situatie in het westen verslechtert met de dag". kou rea- f >ten ioraf van het ANTI AGO In de Chileense hoofdstad Santiago zijn gisteren, viel j> de eerste dag van het tweedaagse protest tegen de dictatuur >kouan generaal Pinochet, zeker tien bomaanslagen gepleegd. In de 'aar-oofdstad en elders in het land werden tientallen mensen gear- door^teerd. Een van de bommen ontplofte op slechts 50 meter van 1 ex~et presidentiële Moneda-paleis in Santiago. Generaal Pinochet het^vond zich op het moment van de ontploffing in het noorden latst.in het land. De militairen maakten buitenlandse verslaggers te- tt werk moeilijk door notitieblokken en videobanden in beslag nemen en films te belichten. Televisie dringt door in Hogerhuis LONDEN In januari zullen voor het eerst de werkzaamheden van (een deel van) het Britse parle ment op de televisie te zien zijn. Het Hogerhuis nam gisteren de histori sche beslissing dat voor een proefperiode van zes maanden tv-camera's zul len worden toegelaten. In het Lagerhuis blijven de camera's voorlopig taboe. De uitzendingen vanuit het Hogerhuis zijn echter aan zeer strenge voor waarden gebonden. Zo is het bijvoorbeeld verboden leden van het Hogerhuis in beeld te brengen, die tij dens een vergadering zit ten de slapen. deéiiUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Demonstratie voor Bouterse Op het Binnenhof houdt een groepje Surinamers een hongerstaking. Dit maal niet tegen het regime-Bouterse, maar juist vóór de huidige machthebbers in Paramaribo en tegen de hou ding van de Nederlandse regering. De hongerstakers op het Binnenhof zeggen ,,de ellende te delen van het Surinaamse volk: Nederland hervat de ontwikkelingshulp nu!". (Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van Spanje en Groot-Brit- tannië zijn het gisteren in Brussel eens geworden over het volledig herope nen van de grens tussen Spanje en het (Britse) schiereiland Gibraltar. Op zijn laatst op 15 februari volgend jaar zal er weer sprake zijn van vrij ver keer van personen, goede ren en voertuigen. Boven dien zal de Spaanse rege ring de veiligheid van de luchtvaart op Gibraltar opnieuw garanderen. Over de toekomstige status van Gibraltar zullen de Spaan se minister Moran en diens Britse collega Howe nog ver der onderhandelen. Spanje heeft tot nu toe altijd de soeve reiniteit over „de rots" opge ëist. maar minister Moran achtte het gisteren mogelijk dat er een oplossing wordt ge vonden, waarbij het grondge bied Spaans wordt en de be woners Brits onderdaan blij ven. De onenigheid over Gibraltar tussen Spanje en Groot- Brit- tannië bereikte een diepte punt. toen Franco in 1969 de grens sloot, omdat Londen weigerde over de kwestie van de souvereiniteit van Gibraltar te willen spreken. In 1980 werd in Lissabon een akkoord gesloten, waarbij de Britten beloofden over de toekomst van de Gibraltar te zullen on derhandelen als Spanje de grens weer zou openen. In december 1982 werden de grenzen weer geopend voor Spaanse staatsburgers en hou ders van Gibraltese paspoor ten. Londen beschouwde dit als een schending van het in Lissabon gesloten akkoord, omdat dat voorziet in een openstelling van Gibraltar voor alle verkeer. Dat was dan ook de reden, waarom de Brit se premier Thatcher dreigde met een veto over de toetre ding van Spanje tot de EG als niet eerst de Gibraltar-kwestie opgelost zou worden Groenen willen einde aan privileges Schmidt (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Als het aan de Groenen in het Duitse parlement ligt, moet oud-bondskanselier Helmut Schmidt een flinke stap terug doen. De Groenen eisen dat de privileges die Schmidt geniet ge schrapt worden. De socialistische oud-kanselier, die rond de we reld reist om overal dik betaalde lezingen te houden, krijgt jaar lijks 700.000 mark van de staat om twee ambtenaren en een se cretaresse te betalen. Het betreft hier extra-personeel. De Groe nen vinden dat Schmidt maar uit moet zien te kommen met de drie medewerkers, waarop hij als oud-bondskanselier recht heeft. Het voorstel van de Groenen heeft overigens geen schijn van kans. De extra- mankracht voor Schmidt, de verreweg po pulairste politicus van het land, hebben de regerende christen democraten en de socialisten hem toegekend. %.:'*M*^iMÊtÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊnÊÊÊÊÊÊÊÊÊM Een gewapende man patrouilleert in het Oostlibanese dorp Quabb Elias tussen de puinhopen van wat Israël een Palestijnse guerrillabasis noemde. Bij de Israëlische luchtaanval van gisteren zijn zeven doden gevallen. Elf mensen raakten gewond. JERUZALEM De Is raëlische vice-premier, Shamir, heeft gisteravond verklaard „verontwaar digd" te zijn over de reis van het Arabische parle mentslid Abdel Wahab Daroesja naar Amman, waar de Palestijnse Natio nale Raad bijeen is. Sha mir zei dit voor de Israëli sche radio even nadat de Israëlische televisie had bekend gemaakt dat Da roesja via een Euroepse stad naar Amman was af gereisd. Daroesja is lid an Peres' Arbeiders partij. Volgens de Israëlische radio meent een aantal ministers van het rechtse Likoedblok. dat er „deining" in het kabinet van nationale eenheid kan ontstaan, indien zou blijken dat achter de reis een politiek initiaUef van de Arbeiders partij schuil gaat De socialisti sche premier. Peres, zei ver rast te zijn door het bericht over de reis van de Daroesja. Leden van de Knesset zijn het er overigens niet over eens of Daroesja voor het gerecht moet worden gebracht of dat hij juist om zijn moed moet worden geprezen De Israëli sche wet verbiedt contacten met de PLO BONN Via een achter deur willen de Duitse christen-democraten toch een amnestie afkondigen voor de ondernemers en de politici die de partijen jarenlang op illegale wijze gesteund hebben. Het is de derde poging om de overtreders vrijuit te laten gaan. Maar net als de bei de voorgaande malen ziet het er niet naar uit dat er een meerderheid voor te vinden is in het parle ment. Na de vrij plompe pogingen uit het verleden is deze poging uiterst subtiel. Via een kleine verandering in de belasting wet hopen de christen-demo craten de wetsovertreders uit de handen van de justitie te houden. De belastingwet be paalt namelijk dat een straf zaak uitgesteld kan worden tot de belastingdienst tot in hoog ste instantie de zaak bekeken heeft. Dat zou in dit geval be tekenen totdat er een uit spraak is van het 'Bundesfi- nanzhof' De christen-demo craten willen in het betreffen de wetsartikel slechts één woordje wijzigen Ze willen „kan" veranderd zien in „moet". Als zij hun zin krijgen moet de justitie pas op de plaats maken en wachten tot dat het 'Bundcsfinanzhof zich over de kwestie heeft gebogen en dat kan nog jaren duren. Al die tijd zouden de managers en de politici gevrijwaard zijn van strafvervolging Boven dien menen zij betere kansen te hebben bij het 'Bundcsfi nanzhof' dan bij de gewone strafrechter De rechters van Duitslands hoogste rechtbank in belastingzaken zijn toch al geïrriteerd omdat de justitie deze kluif voor hun neus heeft weggepikt President Franz Klein van het Bundcsfinanz hof en lid van de CDU heeft er op gewezen dat het tot nu gebruik was hij moeilijke ge vallen" dat de justitie wachtte met vervolgen totdat er een vonnis van zijn belastingrecht- bank was. Het is overigens zeer de vraag of de liberalen akkoord gaan met de wetswijziging

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15