Lubbers pleit voor technologische EG Monique Bouget vrij CDA wil oplossing schuldenprobleem bij uitkeringstrekkers I C Martens houdt vast aan dubbelbesluit pi Cl Afwijkingen bij 5 procent gasmeters Mobiele telefoon laat je nooit meer ontsnappen aan baas of schoonmoeder [NNENLAND/BUITENLAND EeidaeSouotwi WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 PAGINA 14 BÏ R di Cartoon ging wethouder te ver MAASTRICHT De wethouder van so ciale zaken in Maastricht, de CDA'er J. Hoen. eiste gisteren in een kort geding dat het plaatselijke mededelingenblad van de PvdA een rectificatie plaatst over een car toon van hem dat enige tijd geleden op de voorpagina van het blad stond. Het car toon beeldde de wethouder af gezeten aan een overvloedig maal, met op de achter grond twee ondervoede kinderen. Het on derschrift luidde: „er is geen - hik - on dervoeding - hik". In het blad werd ver der gesproken van de dronkemanspraat van Hoen, die zou hebben beweerd, dat er geen armoede en honger meer bestaat. De PvdA bood inmiddels excuses aan, maar de wethouder eiste ook een rectificatie. Uitspraak op 4 december. Verdachten Belgische diamantroof gepakt DORDRECHT De rijkspolitie Dor drecht heeft vijf verdachten aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij wat wordt beschouwd als „de grootste diamantroof aller tijden". De overval, op 24 september van dit jaar op een Antwerpse diamantair, leverde een buit op van 17 miljoen gulden, waarvan vooralsnog niets is achterhaald. De 39-ja- rige G.S. uit Schiedam wordt volgens een woordvoerder van de rijkspolitie Dor drecht als hoofdverdachte beschouwd. Hij wordt vastgehouden. Zijn vier medever dachten, twee Rotterdammers, een man uit Ridderkerk en een man uit Pijnacker, zijn in afwachting van berechting op vrije voeten gesteld. Verzoek om inzage in rapport-Stemerdink DEN HAAG De fracties van PvdA en VVD in de Tweede Kamer stellen zich op het standpunt dat het tot nu toe ge heim gehouden rapport van de werk- groep-Stemerdink over onder meer het functioneren van de marinestaf aan de Kamer ter inzage moet worden aangebo den. Dit in 1982 opgestelde interne rap port van Defensie werd vervaardigd in opdracht en onder leiding van de vroe gere PvdA-staatssecretaris Stemerdink (defensie). Het verzoek van beide frac ties is verwoord in een serie van (aan vullende) vragen over het zogenaamde Walrus-project waarbij sprake is van een aanzienlijke kostenoverschrijding. In an dere vragen wordt ingegaan op de aan gekondigde mutaties binnen de taf. Geen dagonderwijs voor werklozen DEN HAAG Minister De Koning (soci ale zaken en werkgelegenheid) blijft erbij dat een langdurig werkloze die hoger be roeps- of wetenschappelijk dagonderwijs in deeltijd wil volgen dit niet met behoud van uitkering kan doen. Vermeden moet worden dat de bijstand als pseudo-studie- financiering gaat werken, aldus een nota. Deelname aan hbo- of wo-onderwijs dat in de avonduren of in de weekeinden wordt verzorgd of aan de Open Universi teit kan wel met behoud van uitkering worden gevolgd. Dit is wel toegestaan om dat deze onderwijsmogelijkheden een „reële beschikbaarstelling" voor arbeid (toetsingscriterium voor de RWW) niet in de weg staan. Naar Libië alleen op Arabisch ticket SCHIPHOL Luchtreizigers met een bestemming in Libië moeten na 1 december, om het land binnen te kunnen komen, in bezit zijn ^an een in het Arabisch gesteld vliegticket. De door de Libische regering geno men maatregel geldt ook voor hen die nu al een ticket gekocht hebben. Als de passagier niet aan deze eis voldoet, wolrdt hem de toegang tot het land geweigerd. Volgens de KLM, die eenmaal per week op Tri poli vliegt, is het uitschrijven van een Arabisch ticket geen probleem. Een reden voor de Libische maatre gel kon de luchtvaartmaatschappij Uitgifte rijbewijzen niet naar het CBR DEN HAAG Naar het oordeel van mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) komt het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) met in aanmerking voor de uitgifte van de rijbewijzen. Bij de eventuele overgang van de uitgifte van rijbewijzen van de provincie naar het CBR zou geen sprake zijn van decentrali satie van bevoegdheden, aldus het ant woord van de minister op vanuit de Tweede Kamer gestelde schriftelijke vra gen. Uit het antwoord blijkt verder, dat het voornemen de afgifte van rijbewijzen te decentraliseren (aan de gemeenten over te dragen), wordt gekoppeld aan het voor stel de geldigheidsduur van rijbewijzen te verlengen. NEDERLANDSE WAS STEUN EN TOEVERLAAT VAN DICTATOR (Van onze correspondent) LONDEN De militaire autoriteiten in het Westa- frikaanse Guinee hebben de Nederlandse Monique Bouget, die onlangs tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, vrijge laten en het land uitgezet. De 44-jarige Nederlandse was beschuldigd van medeplichtig heid aan het leegroven van Guinee door het vorige be wind onder leiding van presi dent Sekou Touré. De vrijla ting van Bouget is gemeld door het in Londen verschij nende weekblad „West Afica". Het bericht over de vrijlating van Bouget is vernomen uit diplomatieke kringen in Co nakry, de hoofdstad van Gui nee. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag kon de berichten uit Afrika niet bevestigen. Eddie Momoh, medewerker van „West Africa", schrijft dat het vonnis over de Nederland se werd uitgesproken door een speciale rechtbank. Deze heeft in opdracht van de regering van de nieuwe president Lan- sana Conté de bedrijvigheid van diverse leden van het oude regime onderzocht. Wij len president Sekou Touré, die in maart van dit jaar overleed, is 27 jaar aan het bewind ge weest. Sinds zij in 1976 in Gui nee arriveerde heeft Bouget als steun en toeverlaat van Touré vaak „belangrijke op drachten" voor de toenmalige (wrede) machthebbers uitge voerd. Van verschillende kanten is steeds gesuggereerd dat de knappe uit Maastricht af komstige Monique Bouget voor Sekou Touré geld, goud en diamanten naar het buiten land heeft gebracht. Zij reisde vele malen vanuit het herme tisch voor de buitenwereld af gesloten Guinee naar Europa. Na de val van het bewind Touré in april van dit jaar (Se- internationale financiële steun tracht aan te trekken. Koning Hassan van Marokko en koning Fahd van Saoedie- Arabië spelen naar verluidt een grote rol in de campagne voor vrijlating van de gedeti neerden van Guinee. Hassan heeft al verschillende schul- kou Touré stierf een maand den van het oude regime daarvoor) werd Monique Bou- kwijtgescholden. Kort na de get gevangengenomen. Eerst begrafenis van Sekou Touré zat zij in de gevangenis, later stuurden koning Hassen werd zij onder bewaking gehouden in een hotel. In mei gaf minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) de am bassade in Ivoorkust, waaron der Guinee resorteert, op dracht een onderzoek in te stellen naar het lot van de Ne derlandse. Diplomaten in Conakry me nen te weten dat afgelopen week door het nieuwe staats hoofd presidentiële gratie is verleend aan Monique Bouget koning Fahd twee speciale vliegtuigen naar Conakry om het complete gezin van de overleden president, onder wie de weduwe Amie Touré, en een aantal bloedverwanten op te halen. Beide vliegtuigen moesten de volgende dag al vertrekken. Ismaël Touré, de gewezen minister van mijnen en geologie, besliste dat geen enkele Touré het land zou ver laten vooraleer hij zijn toe stemming gegeven had. Kort dat zij daarbij de raad heeft daarna volgde de staatsgreep, gekregen het land te verlaten. Ismael Touré had niet op een Een niet nader genoemd tal personen dat na de staats greep van 3 april in hechtenis was genomen, zou eveneens zijn vrijgelaten. Het proces tegen de leiders van het vroegere regime heeft 'nog steeds niet plaatsgevon den. Eddie Momoh schrijft dat er binnen de regering van Guinee meningsverschillen over de strafmaat bestaan. In het land zelf wordt er op aan gedrongen, dat de leiders coup gerekend. Hij plan zijn broer, met wie hij al lang in een bittere strijd om de macht was gewikkeld, op te volgen. Op 3 april werd de fa milie Touré door militairen 'gearresteerd. Alle leden ervan worden nog steeds te Kindia, ver buiten de hoofdstad, in hechtenis gehouden. De vrijlating van Monique Bouget wordt door Eddie Mo moh gezien als een aanwijzing het vroegere schrikbewind dat het proces tegen de fami- streng gestraft worden of ten- lieleden van Sekou Touré in minste in de gevangenis blij- alle stilte is stopgezet. Een an- ven. In het buitenland is men dere mogelijkheid is volgens daarentegen van oordeel dat hem dat degenen die nog in het nieuwe regime er goed aan Kindia gevang zitten, gauw zou doen niet brutaal wraak te voor de rechter zullen ver nemen op de „oude garde", ichijnen en vrijgesproken zul- vooral nu het investeerders en en worden. Dodelijke explosie In fracties van seconden was van dit landhuis in het Franse plaatsje Tournan- En-Brie niet meer over dan een smeulende puin hoop. Bij de gas- explosie, die het huis gisteren in Pf één klap ver- woestte, kwamen een moeder en haar drie kinde ren om het leven. De vader raakte zwaar gewond. DEN HAAG Honderdduizenden huishoudens moe ten meer kubieke meters gas betalen dan zij in werke lijkheid verbruiken. Dat komt doordat ongeveer vijf procent van de gasmeters méér aanwijst dan de ijkwet toelaat. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond in zijn gids van december. De bond baseert zich op schattingen van het ministerie van eco nomische zaken en uit onderzoeken van het VEG-gasinstituut. Energiebedrijven incasseren gemiddeld één procent te veel, zo is de consumentenbond geblelten. Voor de verbruiker is het bijzonder moeilijk na te gaan of zijn gasmeter klopt. Het energiebedrijf of het ijkwezen kunnen de meter op verzoek wel controleren, maar de consument moet fik se bedragen betalen als blijkt dat zijn meter toch goed is. De bond wil het parlement benaderen over deze tarieven. Boven dien eist de bond scherpere normen voor de nauwkeurigheid van zowel gas- als elektriciteitsmeters. Protesten bij consulaat VS AMSTERDAM Een groep van ongeveer twinting actie voerders heeft gistermiddag voor wat problemen gezorgd bij het Amerikaanse consulaat op het Museumplein in Am sterdam. Er werd een rook bom gegooid en een stapel au tobanden in brand gestoken. Volgens de politie was de actie gericht tegen het Nicaragua- beleid van de Verenigde Sta ten. De demonstranten voeren spandoeken mee en riepen leuzen. Nadat de rookbom was gegooid en de banden in brand waren gestoken verdwenen zij weer. Niemand is gearres- (Vervolg van de voorpagina) Het nieuwe systeem van autotelefoon maakt ge bruik van recente ontwik kelingen in de computer en digitaaltechniek. Voor de toepassing ervan zijn de afgelopen maanden in ons land enkele honder den kleine zenders-ont vangers opgesteld, die te zamen het hele land 'be dekken' als een ruitenpa troon. Elk van die zenders maakt van een beperkt aantal golflengten ge bruik (maximaal enkele tientallen). Binnen het bereik van een zender kunnen net zoveel mensen van de autotelefoon gebruik maken als er frequen ties zijn. Komt de rijdende auto binnen het bereik van de volgende zender, dan schakelt de mobiele telefoon automa tisch over op een andere fre quentie, zodra het signaal daarvan sterker is dan het sig naal in de „ruit" die men ver laat. Komt men in de buurt van een derde zender, dan gel den daar weer dezelfde fre quenties als in de eerste „ruit". De radio-signalen zijn zo zwak dat de zenders die van dezelf de golflengten gebruik maken, elkaar niet in de weg zitten. Zo kan men over het gehele land genomen met een be perkt aantal frequenties een dicht net van radioverbindin gen knopen. De zender-ont vangers zijn op hun beurt met gewone kabels verbonden met de bestaande telefooncentrales. Men zal ook van de ene auto naar de andere kunnen bellen. Privacy In de Verenigde Staten heet het systeem „cellulaire autote lefoon" (cel staat dan voor ruit). Chicago en het gebied Washington-Baltimore beho ren tot de eerste streken waar de nieuwe techniek wordt toe gepast. Alleen al in de stad Washington hebben reeds bij na 10.000 mensen een „cellular earphone". Men voorziet dat op den duur vrijwel elke auto in de Westerse landen zal zijn noot, baas of schoonmoeder. Niemand zal meer het excuus hebben dat 'ie in een file zat en daarom te laat kwam, of in telefoon. General de supermarkt was en daarom ver enkele jaren onbereikbaar. Zelfs in vlieg tuigen en treinen zou je zakte lefoon kunnen gaan rinkelen. Ons laatste stukje privacy, laatste kans op geheime onszelf aan schreef een bezorgde communicatie-speci alist in de Washington Post. Motors wil de eerste automodellen gaan leveren met telefoon (gecom bineerd met een huiscompu ter) in de standaard-uitrusting. Het zal volgens Amerikaanse escapades, zijn technici echter niet bij autote- het ontnemen", lefoons blijven. Het MTo- 450-systeem maakt ook draag bare telefoons mogelijk, die niet meer zoals de reeds be staande draadloze telefoons „voor in de tuin" zijn ge bonden aan de directe omge ving van het huis, maar die overal werken. In de VS is al een hevige dis cussie op gang over „het nieu we psychische gevaar dat de mensheid bedreigt: de onbe grensde bereikbaarheid. Mo biele (auto- of zak-) telefoon zal een sociale verplichting worden, en nergens zal men meer onbereikbaar zijn. „Nie mand kan meer ontsnappen aan de controle van echtge- Maar de gretige aftrek die de nieuwe autotelefoon in de VS vindt niet alleen van men sen die er voor hun beroep ge bruik van maken bewijst dat talloze burgers de nieuwe communicatiemogelijkheid verwelkomen. De techniek lijkt in een verdere toekomst ook ideaal voor toepassing in ontwikkelingslanden. In Ne derland wil de PTT de enige blijven die auto-telefoons ver koopt. In de VS concurreren diverse particuliere bedrijven in de nieuwe „carphone- "-markt. Wetsontwerp bejaardenoorden door de Senaat aangenomen DEN HAAG De Eerste ka- mer heeft gisteravond na een marathondebat het wetsont werp op de bejaardenoorden aangenomen. Alleen de rege ringsfracties, CDA en VVD, waren voor. De overige frac ties, zowel ter linker als ter rechter zijde, vroegen aanteke ning dat zij geacht werden te gen het wetsontwerp te heb ben gestemd. De bejaarden zullen van de nieuwe wet op de bejaardenoorden voorlopig nóg weinig merken. Alleen be jaarden die hun eigen bijdrage via een automatische over schrijving overmaken aan de beheerder van het tehuis zul len op hun giro-afschrijving zien dat het geld in het ver volg wordt overgeboekt aan de gemeente. Op langere termijn staan echter ingrijpender ver anderingen te wachten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) CDA-kamerlid Kraaije- veld-Wouters heeft er gis teren bij de behandeling van de begroting van So ciale Zaken op aangedron gen wat te doen aan de schuldproblemen van veel uitkeringsgerechtigden. Niet in de vorm van een generaal pardon, maar door het aan scherpere banden leggen van kre dietverlening, het om de tafel brengen van krediet verleners en via bemidde ling. Volgens de VVD zijn de mini ma en de mensen met de laag ste inkomens er de afgelopen tien jaar tussen de drie en tien procent op vooruitgegaan, ter wijl de modale inkomens vijf procent, en 2 tot 4 keer modaal er in diezelfde periode 17 pro cent op achteruit zijn gegaan. „Er zit een miniem verschil van 244 gulden per jaar tussen minimum-uitkering en mini mumloon. Wie dan toch gaat c.q. blijft werken heeft in elk geval een uitgesproken positie ve grondhouding tot „werken' voor de kost", aldus De Korte. Ook tussen het minimum en modale loon is de afstand vol gens de VVD te gering, name lijk 4,90 gulden per dag. „Wie dan nog z'n best doet De Korte vroeg zich af of het nog wel normaal is dat de mo dale werknemer van iedere extra verdiende gulden 43 cent overhoudt. „Om een vakman in dienst te nemen, moet een werkgever meer dan het dub bele neertellen van wat de vakman in handen krijgt. Hoe kunnen we aan deze afschu welijke rem op het in dienst nemen van werknemers wat doen? In elk geval moeten de werkgeverspremies snel ver der terug". De PvdA deed een dringend beroep op de minister druk uit vakdiploma erbij te halen of te oefenen op de sociale part- zich te laten bijscholen avonduren moet wel boven natuurlijk leergierig zijn. Ner gens in de wereld worden in spanning, beroepsopleiding, moeilijke omstandigheden zo onderbetaald als in dit land", stelde De Korte vast. hernieuwd centraal akkoord te komen. „Ik voorspel anders in de ko mende maanden het voorlopi ge einde van het proces van herverdeling van arbeid via arbeidstijdverkorting", aldus PvdA-woordvoerder Leijnse. DEN HAAG Premier Lubbers meent dat in het kader van het Europa van de Tien de mogelijkheid zou moeten worden on derzocht van de vorming van een technologische gemeenschap, waarin on derzoek naar moderne technologie systematisch wordt bevorderd. Hij zei gisteravond in de kamer commissie voor buiten landse zaken dat Europa het voorbeeld van Japan of de VS, die op het punt van moderne technologie een voorsprong hebben, niet zonder meer kan na volgen. Op Nederlands voorstel is in het document van de Europese Commissie over de sociaal-eco nomische situatie, dat maan dag en dinsdag in de Europese topconferentie van Dublin wordt besproken, een afzon derlijk hoofdstuk opgenomen over de technologische achter stand die de EG heeft opgelo pen ten opzichte van de VS en Japan. Voornaamste punt van overleg in Dublin wordt waar schijnlijk de toetreding van Spanje en Portugal, aldus mi nister Van den Broek. De belangrijkste nog niet op geloste problemen zijn de wijn, groenten en fruit, en de visse- LO] jde fgan rij. Als de voornaamste wijn- sPel producerende landen van de huidige gemeenschap (Frank- drei rijk, Italië, en in mindere mate Ethl West-Duitsland en Luxem- vojc burg) bereid zijn de (over)pro- twe, duktie te beperken, kan Span-^ je met goed fatsoen worden sein gevraagd mee te werken. Enheb! wanneer eenmaal het wijnpro- wan bleem is opgelost zal het ge-mer makkelijker zijn tot een ak-1 koord te komen over groenten j en fruit, en vis, aldus Van den [Ster Broek. Opgeblazen Brokken steen vliegen door de lucht boven het Noordzeekanaal in Amsterdam, waar gisteren de zuidpijler van de vroegere Hembrug werd opgeblazen. i de coali- christen- democra- i liberalen. Hij had ech- (Van onze correspondent Aad ze gedeeltelijk resultaat ople- Jongbloed) veren zullen we gedeeltelijk BRUSSEL De Belgi- plaatsen." Martens noemde dit sche premier Martens een hard punt in het rege- heeft gisteren bevestigd J dat zijn regering voorne- mens is onveranderlijk ter hoop dat de raketten het NAVO-dubbelbesluit niet hoeven te komen, omdat van 1979 te volgen. Dat het nieuwe gesprek tussen de betekent plaatsen van de grootmachten het gevolg is 48 kruisraketten op Belgi- „d,e vastbeslotenheid van j u- j j het Westen. In het interview sche grondgebied, indien hield Martens dus vast aan hel ontwapeningsonderhande- regeerakkoord, terwijl een dag lingen niet tot resultaat eerder het partijbestuur van leiden. de christen-democraten, een machtig apparaat, vond dat, Martens zei dat gisteren in een fezien de komende onderhan- vraaggesprek met het dagblad delingen, de beslissing tot 'Het Belang van Limburg', plaatsing op zijn minst een „Wij wensen eerst het resul- halfjaar uitgesteld zou moeten taat van de onderhandelingen worden. De liberalen blijven (tussen de ministers van Bui- echt« van mening, dat in de- tenlandse Zaken van de VS en cfmbe* beslist moet worden de Sovjet-Unie in januari in dat P'aats.ng per maart 1985 Genève) te kennen. Als die begonnen moet worden of er onderhandelingen niets ople- zouden zich nieuwe ontwikke veren. zullen we onze verbin- 'lnS«> voor moeten doen De tenis nakomen zei hij. „Als belangrijkste oppos,ue-partij- en, de socialisten en de Volk sunie, eisen niet alleen dat er helemaal geen sprake zal zijn van plaatsing, maar zij willen de voorbereidingen op de basis van Florennes ook onmiddel lijk stopzetten. Nu er een kans is dat de Vere nigde Staten en de Sovjetunie weer gaan onderhandelen over wapenbeheersing „moet Nederland de Verenigde Sta ten alle mogelijke steun geven en zich duidelijk bondgenoot schappelijk opstellen". Als 1 november volgend jaar wordt beslist over de plaatsing van kruisraketten in Nederland, zal „in redelijkheid" moeten worden bezien hoe de situatie is met de Russische SS-20 ra ketten. Aldus gisteren het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag. Volgens Buitenlandse zaken is het „niet verstandig nu al vast te leggen hoe op 1 november zal worden geteld". Er moet dan worden nagegaan hoe „de redelijke situatie" is. Moskou minder hard in beh' VOOI voorwaarden wapenoverleg MOSKOU Moskou Al heeft afwijzend gerea- geerd op de stroom van artikelen in het westen die gewagen van mogelij ke concessies van Sovjet- o zijde. „De bal ligt nu bijl Cl de Amerikaanse rege ring", zo verklaarde Sov jetleider Konstantin Tsjer nenko gisteren in Moskou tegenover de Oostenrijkse kanselier Fred Sinowatz. Novosti noch Tsjernenko evenwel dat de Sovjetunie eerst had geëist dat terugtrek king van de nieuwe kernwa- V pens uit West-Europa vooraf moet gaan aan hervatting van onderhandelingen. Uit het^NTI commentaar van Novosti viel p de e verder af te leiden dat Moskou gn ger terugtrekking eist, maar daar-0ofdst tegenover ontmanteling doorgeert het Kremlin aanbiedt van ex-et pre tra Sovjetraketten die in het^vond afgelopen jaar zijn geplaatst. L hei Tsjernenko had maandag te-fctwer genover de Britse Labourlei-j nem( der, Neil Kinnock, wel van be-« reidheid tot terugtrekken vani... raketten uit het Europese deellUS van de Sovjetunie gesproken.. maar was niet in detail ge-tj^ gaan. Tsjernenko's verklaring^» tegenover Kinnock dat in h komende overleg tussen ministers van buitenlandse 2 ken, Shultz en Gromyko, in nuari in Genève, niet alleenN deze Euroraketten, maar ooks strategische en ruimtewapensn in een geheel moeten wordenk besproken, zei Washington^ dinsdag toe te juichen. Hoeveel extra wapens de Sov-*: jetunie in het afgelopen jaar in Europa heeft geplaatst is niet*" bekend. Vorige week werd^. van gezaghebbende Ameri-' kaanse zijde in Brussel klaard dat er inmiddels 1 dan 378 SS-20-raketten „zijn",/ maar dat het aantal „op opera* tionele bases geplaatste'1 SS-20-raketten van dag tot dagj verandert. Vandaag is in Wenen het ger» gelde overleg over spreiding van kernwapens Wenen na meer dan een jaaj onderbroken te zijn gewei

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14