£NVB schuift problemen vooruit V Lotto:.elke week kan het geluk u toelachen EYENOORD MAG TOERNEE MAKEN NAAR INDIA NOS maakt nieuwe commerciële plannen met KNVB ■wn sportuitslagen Ministers buigen zich over voetbalvandalisme IA si" ÈPORT CetdócSoiixant DINSDAG 27 NOVEMBER 1984PAGINA9 beide lesker start tiet winst 4 ILBOURNE Marcella Mesker iet toernooi om de open Australi- banï e tenniskampioenschappen goed ïirec- tart De daagse speelster zege- rde gisteren in de eerste ronde rn >r de Argentijnse Adriana Villa- 3-2, 3-6, 6-3. de openingsdag werden drie ge- sstraf atste speelsters uitgeschakeld, ^br Carling Bassett (7), Catarina - ndqvist (11) en Alycia Moulton bleef het vierde Grand- Slam- •nooi beperkt tot de eerste ronde, het tenniscomplex van Kooyong Melbourne valt anderhalf miljoen boetiaar (ruim miljoen gulden) aan iarcle. jzengeld te verdienen. Italiaanse voetballer komt bij CREMONA De Ita liaanse voetballer Ma rio Montorfano van Cremona komt in het ziekenhuis langzaam bij van de hartstilstand, die hem zondag trof tij dens het duel tegen Napoli in de hoogste afdeling. Montorfano raakte na een botsing met zijn ploeggenoot Paolinelli bewusteloos en moest met mon d-op-mond-beademing Nieuwe kans voor Grand-Prix Zandvoort HAARLEM Het college van Gede- puteerde Staten van Noord-Holland heeft zich vergaloppeerd met het toe stemmen van woningbouw in Zand voort en het verbieden, op termijn, van de Grand Prix op het autorensportcir- cuit in die plaats. Beide besluiten stro ken niet met elkaar. Dat is de mening van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu hygiëne (VROM), en de Kamer van Koophandel van Haarlem. De verte genwoordigers van beide lichamen, dr. Copier en mr. Tielenius Kruythoff, boorden gisteren in Haarlem het door GS ingenomen standpunt over de toe komst van het circuit de grond in. Bin nen veertien dagen buigen Gedeputeer de Staten zich opnieuw over de zaak. Voorzitter van Heracles stapt op ALMELO SC Heracles, dat op korte termijn 100.000 gulden via tal van acties hoopt te verzamelen om uit de financiële problemen te ge raken, moet nu ook op zoek naar een voorzitter en penningmeester. De huidige voorzitter Hans Horne- man en penningmeester Ruud Ein- haus hebben na rijp beraad hun funktie beschikbaar gesteld. Aan leiding tot dit besluit van Home- man en zijn vriend Einhaus was de uitspraak van de huidige hoofd sponsor Hannink, met een extra bedrag in de grootte van 1 tot 1,5 ton over de brug te komen, als Horneman geen deel meer uit zou maken van het bestuur. Van Swol- beker niet uitgereikt UTRECHT De Van Swol- -beker, de rugbytrofee waar mee de winnaar van het dis- tricttoernooi wordt onder scheiden, zal dit jaar niet wor den toegekend. Na de halve competitie stonden drie ploe gen district Noord/West, district Midden en de studen ten met elk vier punten ge lijk. Het reglement voorzag wel in het gelijk eindigen van twee clubs (onderling resultaat is dan doorslaggevend) maar er was geen paragraaf opgeno men indien drie teams een ge lijk aantal punten behaalden. Die paragraaf komt er nu wel. Boulesbond achtervolgt ex-voorzitter DEN HAAG De Ne- derlandse Jeu de Bou les Bond (NJJB) zal een kort geding aan spannen tegen de vroe gere voorzitter, K.A. Van Es. De NJJB be schuldigt Van Es ervan uitgaven niet in de boeken te hebben ver antwoord. Volgens de bond gaat het om een bedrag van in totaal 25.000 gulden. Van Es is van begin 1982 tot november 1983 be stuurslid van de NJJB geweest. Ab Wolders kampioenin powerliften DALLAS De 33-jarige Ab Wol ders uit Rotterdam heeft in Dallas het wereldkampioen schap powerliften bij de zwaarge wichten (tot 125 kg) veroverd. Wol ders, die lid is van Odysseus uit Dor drecht, liftte 945 kg. In de klasse bo ven 125 kilogram (super-zwaarge wicht) eindigde Kees de Vreugd uit Katwijk als vierde. Friese selectie voor IJssel Cup HEERENVEEN De Friese ploeg voor de schaatsstrijd om de IJssel Cup zal bestaan uit Hilbert van der Duim, Jan Ykema, Geert Kuiper, Harm van der Pal en Sies Uilkema. Lieuwe de Boer is reser ve. Ykema won maandag bij de Friese selectiewedstrijden de 500 meter. Hij sprintte naar een goede 39,1 seconden en bleef De Boer 0,6 seconden voor. De 1500 meter le verde een overwinning op voor Van der Duim in 2.02,5. Van der Pal werd in 2.04,2 tweede. Bij de dames won Alie Boorsma beide afstanden in respectievelijk 43,3 en 2.18,1. „e ■■li JST Een breuk in de [emene vergadering be id voetbal is gister- •>nd uitgebleven. De af vaardigden gingen in irderheid akkoord met voorstel tot uitstel van beslissing over een iwe structuur. Hierin volgens een voorstel het sectiebestuur wor- voorzien in de impas- die vorig jaar ontstond het opstappen van Ka- Jansen en Kees van de plaats van de kwaliteits- het sectiebestuur van spelers (VVCS) en trainers ION) zou een centrale raad deze twee categorieën eten worden opgericht. Dit rstel, zo bleek gisteravond, nog niet haalbaar, omdat de kant van de spelers on- rkomelijke bezwaren hier- i bestonden. De VVCS, alle afgevaardigden (26 cent van de vergadering en n staat elke regle- ïtswijziging te blokkeren) gemobiliseerd, wil echter recht houden in de verga- ag. En daarin zou volgens voorstel niet zijn voorzien, daar dat de VVCS gister- nd op (hoofdelijke) stem- Dg aandrong. przitter Van der Louw, die -eravond overigens werd kozen, zag het dreigende aar van afwijzing van het uursvoorstel. Hij tilde het >elige onderwerp eerst de pauze heen en stelde kom rolgens voor om in januari in d( tot stemming over te gaan. Veror| zal het sectiebestuur wel- in dit toch worden geconfron- /oererfcj met een te grote tegen- rfstoftd voor de plannen. De il aart 3S wil namelijk onder geen beding meewerken aan de verzwakking van de eigen, sinds 1977 bestaande inspraak- positie. Niet verder De spelers kunnen zich vinden in het oprichten van de cen trale spelers- en trainersraad, maar wensen vanuit die posi tie wel stemrecht in de alge mene vergadering. Het be stuursvoorstel gaat niet verder dan een spreekrecht en slechts een adviserende stem. Van der Louw liet gisteravond al voor zijn voorstel om pas in januari te gaan stemmen weten, dat deze constructie onhaalbaar is. Het ziet er dus naar uit, dat de situatie van gisteravond zich over twee maanden herhaalt. En als het bestuur dan conse quent is, zou er wel eens met de portefeuille kunnen wor den gewapperd. Zodat het niet denkbeeldig is dat de „be stuurscrisis" (Van der Louw) die al een jaar voor een deel HILVERSUM De NOS en de KNVB gaan nieuwe commerciële plannen maken met door de omroep ge maakte voetbalverslagen. Daarvoor hebben beide orga nisaties een speciale projectgroep opgericht. Volgens de voorzitter van de groep, NOS tv-chef C. Enkelaar, zul len bijvoorbeeld zaken als het leveren van complete tv-verslagen van Nederlandse voetbalwedstrijden aan abonnee tv-bedrijven worden bekeken. Het is de bedoeling dat binnen een jaar alle commerciële moge lijkheden op een rijtje zijn gezet. Ook samenwerkingsvormen met andere sportbonden en organisatoren van allerlei evene menten zullen door de NOS onder de loep worden genomen. KNVB en NOS hebben Strengholt TV in de projectgroep uitge nodigd als externe deskundige. De voetbalbonden en de gezamenlijke omroeporganisaties heb ben al eerder een voorzichtig gezamenlijk stapje op het commer ciële pad gezet door het uitbrengen van een videoband met de mooiste doelpunten van het jaar. De achtergrond van de nieuwe commerciële plannen is volgens Enkelaar ingegeven door het feit dat de NOS wat betreft de voetbal verslagen op televisie toch de beschikking heeft over de beelden van de hele wedstrijd, maar er voor de eigen programma's slechts enkele minuten van kan gebruikten. erheü gserDTSCH eloperilLlRRAST I dit I SICARIO De nauwe- i bekende Italiaanse skiër jald Tötsch heeft gisteren Tan Sicario (Ita) verrassend i slalom van de World die nog niet meetelt de wereldbeker, gewon- Hij profiteerde in de ;)de afdaling langs de poor- i het uitvallen van zijn loot De Chiesa en de £d Nilsson. Met een totaal- ■ninuut en 33,69 se- 5 Tötsch iets sneller Joegoslaaf Bojan Krizaj de Bulgaar Petar •ïngeljov (1.34,29). bestaat, straks compleet zal zijn. Werd dit hete hangijzer dus tijdelijk afgekoeld, deze zelfde procedure werd gekozen voor het plan voor een nieuwe jeugdcompetitie. Ook daarover zal pas in januari verder wor den gepraat, hoewel al wel werd bepaald dat deze nieuwe competitie met ingang van het nieuwe seizoen '85-'86 van de grond moet worden getild. Zaalvoetbal Dat laatste leek overigens aan vankelijk een moeilijke zaak voor wat betreft het veelbe sproken zaalvoetbaltoernooi van KNVB-sponsor Sony tij dens de kerstdagen. Enkele af gevaardigden, onder wie voor zitter Kuijken van de eerste- divisieclub Eindhoven op een wel buitengewoon humoristi sche wijze, verklaarden zich tegen dit door de KNVB ver plicht gestelde evenement. Hij werd in de vergadering bijge vallen door MVV, Heracles, PSV en FC Twente, welke clubs wezen op de geringe fi nanciële revenuen van het toernooi alsmede de praktische bezwaren (reis en werk van spelers). Deze oppositie kwam na de mededeling van Van der Louw, dat met Feyenoord in middels een regeling is getrof fen. Feyenoord had zich zoals bekend uitgesproken voor een lucratiever toernee naar India en had gedreigd desnoods voor de rechter zijn gelijk te halen. Het voor dit soort negatieve publiciteit beduchte sectiebe stuur heeft Feyenoord toe stemming gegeven met een „representatief" team in het zaaltoernooi te verschijnen. In de wandelgangen van het Zeister bos kon worden beluis terd dat de gehele A-selectie Louis van Gaal voerde het woord namens de spelersvakbond, maar zag pogingen om de structuur- voorstellen gisteren al in stemming te brengen mislukken. van Feyenoord naar India gaat. Hetgeen kan betekenen, dat de Rotterdamse club in het zaaltoernooi zal uitkomen met spelers als Cruijff en Van Ha- negem alsmede een aantal amateurs. Pleidooi Na een verdedigingspleidooi van vice-voorzitter Jacques Hogewoning, die meedeelde dat de sponsor zijn bijdrage in middels heeft verhoogd, werd na hoofdelijke stemming (één blanco, zes tegen en 29 clubs vóór) vóór deelneming ge stemd. Over de vraag of de deelneming verplicht kan worden gesteld werd geen uit spraak gedaan. Daarmee leed het sectiebestuur, dat werd ge steund door Ajax en FC Utrecht, op de enige zaak gisteravond wel een uitspraak van de vergadering werd gevraagd, bijna een ge voelige nederlaag. Maar stem-' men over het feitelijke deelne men, los van de principiële vraag tot een verplichting daartoe, haalde het zaalvoet baltoernooi over de streep. De clubs die niet deelnemen aan het toernooi zijn: Eindhoven, PSV, FC Twente, Volendam, FC VVV en FC Den Bosch. FRANK WERKMAN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) zullen binnen kort met de meest betrok ken bewindslieden om de tafel gaan zitten, om naar oplossingen voor het toe nemende voetbalvandalis me te zoeken. Samen met minister Smit-Kroes (Ver keer) en staatssecretaris Van der Reijden (Volks gezondheid) zal topover- leg worden gehouden over het geweld en de vernielingen door voet balsupporters in treinen en stadions. Daarna zullen de bewindslie den ook overleg gaan plegen met de KNVB, de gemeenten en het openbaar ministerie, teneinde een betere aanpak van dit probleem te bereiken. Minister Korthals noemde het voetbalvandalisme gisteren tij dens het overleg met de Twee de Kamer „een ernstig pro bleem". Hij tekende daar wel bij aan dat het slechts een vijf tal clubs zijn, waarvan de sup porters veel ellende veroorza ken. Omdat de betreffende voetbalclubs nu eenmaal ook „uit" spelen, blijft het vanda lisme echter niet beperkt tot alleen die steden. Vier weken cel De Rotterdamse officier van justitie mr. Hendriks heeft gis teren vier weken gevangenis straf, waarvan één voorwaar delijk, geëist tegen een 19-jari- ge Ajax-supporter uit Purmer- end. De supporter, die in het verleden al diverse keren met justitie in aanraking is geweest en veroordeeld, pleegde open lijke geweldpleging bij de voetbalwedstrijd Feyenoord - Ajax van afgelopen zondag. De politierechter heeft de zaak echter aangehouden, omdat de verdachte ontkent dat hij in de kantine van de Kuip aan ge welddadigheden deelnam. Hij is naar eigen zeggen mogelijk verwisseld met zijn vriend. Er zullen nu op verzoek van de verdediging eerst twee getui gen worden gehoord. Op de zitting bleek, dat de verklaringen van de politie en de barkeeper in de kantine mogelijk strijdig zijn en het niet is uitgesloten dat de ver keerde verdachte is aangehou den. De vriend van de Ajax- -supporter, die wel geweld zou hebben gebruikt, werd zondag na aanhouding met een geld boete heengezonden. i be han liet td!' van ch rtikelë 1 e gel< e beki Kier] r metf hg oblemi te b e tegel tijd n< iedei APV de hei k heb het nooit meege- aakt dat ik moest vechten te overleven, echt sappe- voor je levensonderhoud, jier zit ik in Diemen op een Jooi flatje met een mooie de deur, een goed laar is dat mijn jhuld? Dat is de welvaart. el onze ouders, die het in de eeste gevallen zelf in hun jgd hebben moeten missen, ibben het ons met grote 'j >eveelheden tegelijk gege- n. En wie is dan de vent in :a ederland die zegt: dat hóef niet: geef mij maar een ein flatje, een fiets, net ge- ;g geld om van te leven en ya ax voetballen? Niemand óhan miste bij Ajax niet n paar wedstrijden, hij mis- daar verschrikkelijk Bij Feyenoord heeft hij maar één gemist. Tegen [2 Groningen. Maar hoe vam dat? Hij belde op don- rdag en zondags moest er iiiei gespeeld worden. Die och tend was ik niet thuis, hij heeft toen niet terug gebeld. Hij belde toen 's maandags weer. Kijk, die wedstrijd heeft hij dus gemist, maar voor de rest heeft hij alles ge speeld. Hij is voetballer van het jaar geworden. Als hij één wedstrijd meer had ge mist, dan was dat niet ge beurd. Want die andere knaap, die Van Gaal van Sparta, stond geloof ik maar twee punten achter op Jo- han". (Fysiotherapeut Dick van Toorn in de Haagsche Cou rant) „Prof zijn, dat is toch heel iets aparts. Vorig seizoen was ik bij FC Utrecht semi-prof en ik verdiende iets meer dan het minimum-jeugdloon. Nu zit ik bij Ajax. Ik verge lijk het altijd met een situatie dat ik op school had gezeten. Dan had ik nu achter een werkbank gestaan". En: „Ik weet heel weinig tot niets over het voetbal van vroeger, 't Laatste wat ik mij kan her- rineren, is het WK'74, maar ook niet alles. Een wedstrijd als Nederland-Brazilië staat mij nog vaagjes voor de geest. Nederland speelde in het oranje en Brazilië in het blauw, maar meer weet ik ook niet. Zelfs niet hoeveel het toen is geworden". (Rob de Wit van Ajax in de Telegraaf) van Hanegem: ...technisch coördinator, te duur woord- deren en scheidsrechters niet. Een degradatieregeling zou een hele verbetering zijn. De enige moeilijkheid is dat er bijna niemand te vinden is die bepalen kan wie deugt en wie niet. Waarnemers zijn dun gezaaid. Soms zie je er een paar zitten, maar meestal is er niemand die het arbitra le duo op de vingers kijkt. Het wordt de hoogste tijd dat de polocommissie actie on derneemt en mensen zoekt die voldoende autoriteit be zitten om een buffer te vor men tussen scheidsrechters en spelers. Daarmee kan een hoop narigheid worden voor komen". (Waterpolo-coach Schouten in de Volkskrant) „Ik had verwacht dat Mi- chels direct bij Oranje be trokken zou zijn. Nou, hij was er wel, maar je zag hem niet. Dat leidde dan weer tot verhalen waarvan ik de waarheid niet kan achterha len. Bij voorbeeld: Rijvers en Michels hebben hun tactiek voor de wedstrijd tegen Hon garije vergeleken...die kwam op hetzelfde neer...en daarom wijzigde Rijvers zijn tactiek. Zoiets is me verteld. Waar rook is, is vuur. Verzamelen in Bosschenhoofd, terwijl Oranje in Zeist thuis hoort. Onzin! Je doet, of deed, eraan mee, maar het ging niet van harte". (Bennie Wijnstekers in Sport International) „Ik vind geld niet belangrijk. Ik haal met mijn voorstel de penningmeester dan ook niet het vel over de oren. Waar het mij om gaat is dat ik nog een tijdje op het voetbalveld wil staan. Dit doe ik nog steeds met veel plezier. Al hoewel je af en toe met een rothumeur naar de training gaat. Zoals toen we net door Excelsior waren uitgescha keld voor de beker. Maar dat hoort erbij. Ik vermoed dat een fabrieksarbeider vaker baalt van zijn werk. De func tie die ik bij Feyenoord ver vul, wordt omschreven als technisch coördinator. Ik vind het een duur woord, dat eigenlijk niet helemaal bij ("Wifle „Slechts weinigen kennen mij echt, die weten hoe ik in werkelijkheid ben. Vroeger was ik een ventje met branie Op school maakte ik altijd lol. Ik ben er van overtuigd, dat als ik gewoon op kantoor had gewerkt en geen speler van Ajax was geweest, dat ik mij dan ook overal zou laten gelden. Dan zou ik op ver jaardagsfeesten het hoogste woord hebben gehad. Nu luister ik alleen maar en geef antwoord als mij iets ge vraagd wordt. In al die jaren is maar één zaak recht over eind blijven staan: „Wie mij onrecht aandoet, heeft een kwaaie aan me". (Frank Rijkaard in het Pa rool) DAMMEN Invitatie-toernooi In Bakoe Negende ronde: Aljev (Sov)-Tsjego- lev (Sov) 0-2; Van der Wal (Ned)- ger (WDI) 1.35,46. Gantwarg (Sov) 1-1; Abidin (Mau)-Sy- sel (Tsj) 1-1; Mitsjanski (Sov)-Skliarov (Sov) 1-1; Baljakin (Sov)-Keisels (Sov) 1-1; Vermin (Ned)-Dzjavarov (Sov) Abdoelajev (Sov)-Kuzinsky (Pol) 3. Popangelov (Bul) 1.34,29; 4. Petro- vic (Joe) 1.35.20 5. Strand (Zwe) 1.35,41; 6. Namber- 2-0. Stand: 1. Van der Wal 15 punten; 2. Gantwarg 13; 3. Mitsjanski; Tsjegolev 12; 5. Vermin; Baljakin 11; 7. Keisels 10; 8. Abdoelajev 9; 9. Abidin; Sklie- rov 8; 11. Aljev 7; 12. Sysel 5; 13. Dzjavarov 3; 14. Kuzlnsky 2. SKIËN Wereldserie slalom in San Sicario 1. Tötsch (Ita) 1.33,69; 2. Krizaj (Joe) 1.33,80 Open Australische kampioenschap- Damesenkelspel, eerste ronde: Min- ter (Aus)-Lundqvist (Zwe) 6-0, 3-6, 6-2; Jollssaint (Zwi)-Larsen (WDI) 6-1. 7-6; Temesvari (Hon)-Field (Aus) 6-4, (ZAf)-Bassett (Can) 6-1, 4-6, 6-4; Mesker (Ned)-lllagran (Arg) 6-2, 3-6, 6-3; Durle (GBr)-Whlte (VS1) 6-3, Sportwereld Handbal Wil Jacobs zal Fred Berendsen (bedankt) ver vangen in de nationale zaal handbalselectie, die donderdag voor een vier-landentoernooi naar Hongarije vertrekt Ski Urs Raber (Zwi), die vorig jaar de wereldbeker bij de afdalers won, is gisteren per helicopter naar een zie kenhuis in Davos gebracht Raber kwam tijdens de trai ning van de Zwitserse ploeg zwaar ten val en liep een her senschudding op. Boksen Karei Klijnoot uit Alphen aan den Rijn is don derdag als scheidsrechter ac tief bij een partij om de Bene- lux-titel in het lichtgewicht Titelhouder Francisus Rodri- quez neemt het op tegen zijn Spaanse landgenoot José Gar cia. Beiden boksen onder een Belgische licentie. Squash Wereldkampioen Jahangir Khan is gisteren in ternationaal squashkampioen van Pakistan geworden door een zege van 2-9, 10-8, 9-1. 9-2 op de Australiër Chris Ditt- Voetbal De hernieuwde re turn in de achtste finale van het Europese toernooi voor be kerwinnaars tussen Celtic Glasgow en Rapid Wien zal op 12 december worden overge speeld op Old Trafford in Manchester. Jiu Jitsu Nederland is tij dens het toernooi om het Eu ropees kampioenschap jiu-jitsu op het nationaal sportcentrum Papendal met Oostenrijk als derde geëindigd. Denemarken veroverde de titel. Thurau ploegmaat van Criquielion BRUSSEL Dietrich Thurau heeft gisteren een contract voor het komende wegseizoen getekend bij de Belgische wie lerploeg Splendor, waartoe on der anderen wereldkampioen Claude Criquielion behoort. De 30-jarige Thurau, tweevou dig vice-wereldkampioen, had al overeenstemming bereikt met een Italiaanse formatie, maar zag het contract ongeldig verklaard, omdat die ploeg te veel buitenlanders bezat Tips voor Nootdorp NOOTDORP Elf draverijen staan morgen op het program ma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. EIKO T-PRIJS Ykeltje P, Yellow Marco en Yda Bonny. EL HADIEPRIJS(eerste afde ling): Ymeke Zuid velde, Ymanda R en Wilhelmin W. ELITE MACPRIJS: Yoki For- tuna, Y sa bal Ossewaard en Wuma Nardinclant EL HADIEPRIJS(tweede af deling): Yke Fortuna, Wat Nu EMBERIZA SPRIJS: Victory Laren, Winner B en Western du Bois. ENTRY VOLANNPRIJS: Unie Pride, Volomes en You Love Boszorg. ERNIE RITAPRIJS: Vonny Albo, Uffi D en Vinegar Joe. EVERPRISEPRIJS: Unit For tuna, Vanda Cornelia en Uno van de Lente. ELANDPRIJS: Thor ter Lune, Vip D en Tarzan H. ERONICA WPRIJS: Tamara Rita, Un Deux Trios en Ricar- do Nora. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CUFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9