andacht voor eldenprobleem an Alecto Fusie zonder ontslagen ro Memorie-verhalen van Boter gebundeld ^<>5uftax^vw\: Vin Rossum du Chattel Oude boom gekapt voor arbeidsbureau BEZWAREN TEGEN RWll AFGEWEZEN Kinderen werken voor Afrika ASSENHEIM De serie „Pro Memorie", die al acht jaar te szen is in het Centraal Weekblad (het landelijk orgaan van de Breformeerde kerken), is nu in boekvorm uitgegeven. Schrijver LL. Boter (80), die de artikelen onder hét pseudoniem Lucas ter «eede schreef, heeft 43 Pro Memorie-artikelen over het kerke- jk en geestelijk leven van het bollendorp Sassenheim geselec- Berd en gebundeld uit laten geven door Lambert Wever in Fra- leker. >e schrijver van de bundel, is oorspronkelijk afkomstig uit Lei en. In 1924 kwam hij naar Sassenheim als aankomend boek- ouder/correspondent bij het Bloembollenbedrijf Beerhorst. Van 933 tot 1968 werkte hij als boekhouder bij Warnaar Co en aarna, tot 1975, als administrateur bij het bejaardencentrum 'De chutse'. Daarnaast maakte hij vanaf 1939 deel uit van de Gere- armeerde Kerkeraad. twee jaar als diaken en daarna als ouder- ing. In 1968 nam hij afscheid van de kerkeraad na 25 jaar scriba zijn geweest. De heer Boter schreef in het verleden ook wel ^.ns artikelen, als correspondent van 1930 tot 1934 voor de lieuwe Leidsche Courant en ook onder het pseudoniem Dinge- nan voor het plaatselijk blad De Sassenheimer. In 1950 begon iij met zijn „Pro Memorie" in de Leidsche Kerkbode. Na de op- leffing van dit regionale kerkeblad stapte hij in 1975 over naar iet Centraal weekblad. Vanuit dat laatste blad is de bundel ver- ichenen die voor 14 gulden 95 te koop is. (ADVERTENTIE) UITNODIGING Op woensdag 28 novembei a s. van 13.30-20.30 uur. presenteren wij in HAAGSE SCHOUWWEG 10. LEIDEN. TEL. 071-769310 Zoekt u een koper voor uw sieraad?. Van Rossum du Chattel heeft er één. Ook tijdens onze show-dagen taxerer wij gratis uw goud of zilver, vrijblijvend. een unieke verzameling goud, zilver en juwelen. Occasions en antieke voorwerpen, juwelen bezet met paar/en, diamanten, robijnen en saffieren, alles met de meeste zorg bijeen vergaard en met heel bijzondere prijzen. Uw bezoek is beslist de moeite waard. Tevens inkoop a contant van oud goud. JUWELIER-DIAMANTAIR Breestraat 95. 2311 CK Leiden Tel 071-120092 LISSE Een hele oude linde aan de Heereweg in Lisse is van morgen door de gemeente omgehakt Dat veroorzaakte vanmoe- gen rond acht uur grote paniek bij de overbuurvrouw van da boom. Zij schrok zich een hoedje toen zij de medewerken van gemeentewerken een van de grote linden voor het nieuwe ar beidsbureau om zag'halen. Zij vreesde voor het lot van de er naast staande linden en stelde dat als er maar een takje zou wor den geraakt, zij zich aan een van de bomen zou vast binden. ^Navraag bij de gemeente leert dat inderdaad niet duidelijk ia aangekondigd dat de boom verwijderd zou worden Dat zat ech ter wel in de pen omdat dat nodig is voor de inrit van het ar beidsbureau en omdat er ook een bushalte voor de deur moet komen. Daar is ruimte voor nodig en „helaas", zegt men in het gemeentehuis, „kost dat een boom" Overigens komt er wel zo-; veel mogelijk ander groen voor de gesneuvelde boom in d«- plaats. Ook is gegarandeerd dat het alleen bij het omhakken van deze middelste boom blijft, de andere linden kunnen gehand haafd blijven. Dat moet ook wel want bij het maken van het bouwplan van het arbeidsbureau was helemaal rekening gehou den met de aanweizgheid van de oude bomen. Die waren hele maal geïntegreerd in het totale aanzicht LEIDEN/REGIO EcidócScnnmit DINSDAG 27 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 Katwijkse school haalt bijna 40 mille op voor Afrika (KATWIJK De Katwi jkse christelijke scholengemeen schap Rijnmond voor LEAO, LHNO en IHNOR heeft giste ren in de actie „Een voor Afrika" een welhaast unieke pres tatie geleverd. De 700 leerlingen, hun ouders, familie en kennissen hebben 38.826 gulden en 60 cent bijeengebracht. De school had voor de actie op ongeveer de helft van dat bedrag gerekend. De actie op de school bestond uit vier onderdelen. Er werd een sponsortocht gehouden waarbij de kinderen voor geld 40 kilometer fietsten of tien kilometer liepen, er werden ^tnbolisch hele en halve broden verkocht, er was een rad van avontuur waarvoor bij de plaatselijke middenstand "rijzen waren „gebedeld" en tot slot een unieke bak- en schoonmaakactie. 6000 cakes en 15000 boterkoeken zijn ge bakken en 14000 haringen zijn schoongemaakt. Die artike len konden tevoren worden besteld en gisteren worden afge haald. Ouders moesten worden ingeschakeld om mee te hel pen de bestellingen ook werkelijk te kunnen leveren. Inbraak in kerk SASSENHEIM Bij een inbraak in de R.K. kerk in Sassenheim is de inhoud van het of ferblok buitgemaakt. De kerk, op de hoek van de Hoofdstraat en de Parklaan, werd tus sen zondagmiddag en maandagmorgen door inbrekers bezocht. Ze kwamen binnen door een ruit in te gooien en binnen te klimmen. Het is niet bekend hoe groot de inhoud van het offerblok was. Nieuwe langspeelplaat Jubila te gepresen teerd KATWIJK In zalencentrum „Tripodia" is gisteravond de langspeelplaat „Jubilate in Dubbelconcert" gepresenteerd. Een selectie van 24 nummers uit het omvangrijke repertoire van het ruim tweehonderd leden tellende koor, verdeeld over vier plaat- kanten, die deels in de St. Jeroenskerk in Noordwijk en deels in het Amsterdamse concertgebouworkest zijn opgenomen. Het eerste exeplaar van de dubbel-elpee, die onder meer tot stand kwam met hulp van de bekende dirigent Harry de Groot, werd uitgereikt aan wethouder J. Bergman die de plaat namens het gemeentebestuur in ontvangst nam. „Jubilate in Dubbelconcert" is opgenomen ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van het koor dat 3 juli met een groot concert in het Amsterdamse concertgebouw werd herdacht. Toen ook werd de vorige jubileum-elpee van het koor „Jubilate 25 jaar voor en na de pauze" met goud bekroond. De nieuwe plaat is voorlopig alleen nog verkrijgbaar via de koorleden voor een bedrag van 29.90. DEN HAAG/ZOETERWOUDE De bezwaren tegen het be stemmingsplan Rijksweg 11 zo als dat door de gemeente Zoe- terwoude is gemaakt, zijn door de gemeente Zoeterwoude en de Provinciale Planologische Commissie (PPC) van de hand gewezen. De bezwaren richten zich met name tegen de aantas ting van het milieu en het land schap als gevolg van de aanleg van de weg. stichting Na tuur en Milieu, de Werkgroep Milieubeheer Leiden en en een aantal particulieren hebben de bezwaren ingediend. Het Zoeterwoudse college stelt dat het tracé van de weg het landschap zoveel mogelijk ont ziet. Een door de milieugroep gevreesde randstadontwikke ling wordt van de hand gewe zen; de gemeente is niet van plan ten zuiden of ten oosten van de weg iets aan stadsont wikkeling te doen. De PPC wijst op het belang van de ver keersveiligheid dat met de weg is gediend. Met de aanleg van de weg moet voor 1990 begon nen worden. Rijksweg 11 wordt ook in het streekplan opgeno men. Het Landbouwschap zag graag de mogelijkheid tot aan leg van volkstuinen bij de weg in het bestemmingsplan opge nomen. De PPC ziet daar geen heil in uit oogpunt van volksge zondheid. Uitlaatgassen en spoorwegslijpsel zouden onaan vaardbare groenten vol polycy clische aromaten en loodver- bindingen opleveren, die niet geconsumeerd zouden moeten worden. Het Landbouwschap wil voorts meer bebouwings mogelijkheden in het gebied langs de rijksweg en vindt de bebouwingsvrije strook van 75 meter in het plan te breed. De gemeente stelt dat die strook juist met het oog op de land schappelijke waarde is inge steld. De PvdA vraagt zich ook af of iets kan worden gedaan aan de leegstand in de kantoorruimte aan de Statenhof. Het college stelt dat niet meer kan worden gedaan dan het verlenen van medewerking ten aanzien van de verhuur. Het gebouw is momenteel nog niet voor de helft verhuurd. Wel wordt ge constateerd dat het zich in de loop der jaren geleidelijk vult. Winkelhof Het college is het met CDA en D'66 eens dat Winkelhof-West bebouwd moet worden. Met de eigenaresse van de grond. Na tionale Nederlanden Vastgoed BV wordt momenteel gedacht over een oplossing. Woningen in de premie-C-huursector lij ken het meest in aanmerking te komen. De leegstand in het complex Beukenschans, dat bestemd is voor buitenlandse werkne mers vervult het college met zorg. Als gevolg van werkloos heid zoeken buitenlanders naar goedkopere oplossingen, zoals pensions in de Leidse binnenstad. Momenteel wor den daklozen incidenteel in het complex aan tijdelijke woonruimte geholpen. Met de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp wordt naar een oplossing gezocht. Verhuur aan Leiderdorpse jongeren bleek in het verleden niet mogelijk wegens gebrek aan animo. Kinderen van de rooms-katholieke basisschool De Leerhoeve (waarin ook de kleuterschool De Hummel burcht is opgenomen) en de School met de Bijbel In Warmond boden gisteren 3411 gulden en 75 cent aan voor de actie Eén voor Afrika. Dat gebeurde bij de Rabobank aan de Herenweg 83 in Warmond, waar het geld aan bankemployé Bea Kluiters werd overhan digd. Deze stortte het op de speciale rekening 70.70.70.082 voor de Afrlka-actie. Het geld werd door de kinderen bijeengegaard door middel van kleine karweitjes, met name uitgevoerd in het afgelopen weekeinde. De actie „Eén voor Afrika" heeft in Lei den tot gevolg gehad dat 242 telefoontjes naar het Stadhuis een toezegging opleverden van 18.592,50 Adjudant Gelderblom speldt de heer Massink het verzetskruis op. wachtmeester geweest in Oegstgeest en werd 16 jaar geleden gepensioneerd, en dat was een goede aanleiding voor een politionele reünie. Oud-politieman Massink heeft het kruis gekregen vanwege zijn hulp aan het verzet in de Tweede Wereld oorlog. In zijn hoedanigheid van politieman voorzag hij het verzet van inlichtingen, werkte wapens weg als dat nodig was en verrichte meer van dat soort activiteiten. LWS samen met twee woningbouwverenigingen LEIDEN De op stapel staande fusie tussen de Leidse Woningstichting, de woningbouwvereni ging de Eensgezinsheid en de woningbouwvereni ging Werkmanswoningen gaat niet ten koste van het personeel van de drie or ganisaties. De nieuwe ver eniging die uit „de drie" zal ontstaan, zal het huidi ge personeel overnemen. Volgens „de drie" zou er ei genlijk meer personeel in dienst genomen moeten wor den, maar de financiële situa tie van de nieuwe vereniging is dusdanig slecht, dat dat voorlopig niet mogelijk is. „De uiterste zuinigheid is gebo den", zeggen „de drie" in een nota waarin het formele fusie proces op een rijtje wordt ge zet. De nota wordt vrijdag met het personeel besproken. Eind januari willen de drie een be sluit nemen over de definitie ve fusie, nadat allen betrokke nen de mogelijkheid hebben gehad zich erover uit te spre- De fusie komt voort uit de grote versnippering die op het gebied van de volkshuisves ting is ontstaan in Leiden. Ne gen corporaties houden zich momenteel bezig met de volkshuisvesting. Ook speelt een belangrijke rol dat de fi nanciële situatie van een aan tal Leidse verenigingen erg slecht is. Door zoveel mogelij ke verenigingen te laten fuse ren, zou in een en ander ver betering in aangebracht moe ten worden. Ook in het verle den zijn dergelijke pogingen ondernomen maar toen kwam er niet veel van terecht Werkmanswoningen, de Eens gezindheid en de LWS gaan hun eigen technisch dienst op zetten. Vijf andere woningen- bouwverenigingen, Goede Woning, Tuinstadwijk, Ons Belang, Ons Doel en de Pro testant Christelijke Woning bouwvereniging fuseren hoogstwaarschijnlijk ook. Zij gaan voor het onderhoud van hun woningbezit gebruik ma ken van de CTW. (Centrale Technische Dienst voor Wo ningbouwcorporaties). Alleen de Eendracht blijft voorlopig zelfstandig, maar zal zich later waarschijnlijk bij „de drie" aansluiten. Wat de gemeente en „de drie" betreft zouden de nieuwe wo ningbouwverenigingen hun woningbezit opnieuw moeten verdelen. Daarmee zou de ver snippering zoveel mogeljk te gengegaan moeten worden en het zou ook de financiële situ atie van „de drie" moeten ver beteren. „De drie" bezitten re latief meer oudere woningen dan „de vijf". Van dat verde len komt echter niet veel van terecht omdat „de vijf" geen in goede staat verkerende wonin gen en dus goedkopere willen ruilen tegen slechtere. „De drie" willen daarom dat de gemeente hen meer nog te bouwen huizen gaat toewijzen om daarmee de eigen financië le situatie wat gezonder te ma ken. „De drie' zullen de ge meente tevens vragen in de toekomst ook zelf een gedeelte van de woningvoorraad aan woningzoekenden te mogen toewijzen. Het zou daarbij om leegstand zoveel mogelijk te voorkomen met name om de duurdere huurwoningen gaan. duizend gulden, om precies te zijn 8555 gulden, heeft gisteren het Noord wijk se restaurant De Herberg geschonken aan dt Stichting Instandhouding Bui tenkliniek. Het restaurant deed dat in het kader van zijir 12,5-jarig bestaan. Om het te schenken bedrag flink op te hogen was gister avond een diner-dansant geor ganiseerd waaraan meewerk ten Anton Geesink, Pia Beek en The Millers. Deze drie ver kochten op het laatst bij opbod allemaal een fles champagne- Verder was er een loterij en werden er ook zaken uitge loofd als een uur gratis piano les van Pia Beek. de stichting die zich beijvert voor het be houd van de Buitenkliniek in Noordwijk was zeer dankbaar voor deze gift, zo kort nadat ook al 60.000 gulden van de Vara's Speelgoedactie is ont vangen. Geen volledige bekentenis in Leiderdorpse moordzaak .LEIDERDORP De ver- dachte van de doodslag op de 52-jarige krantendistri- biteur C. Heijkoop uit Voorschoten heeft nog geen volledige bekentenis afgelegd. Hij bevestigt te hebben geslagen en ge» schopt, maar zwijgt over de oorzaak van de onenig heid. De man, een 28-jari- ge inwoner van Leiden, is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. De man had zich afgelopen donderdag bij de politie ge meld. De recherche heeft nog steeds geen volstrekt duidelijk beeld over wat zich in de nacht van maandag 19 op dinsdag 20 november op het parkeerterrein bij het Leider dorpse AC-restaurant heeft af gespeeld. Rond drie uur waren ongeveer twintigtal mensen in het nachtgedeelte van het wegrestaurant aanwezig. De heer Heijkoop en de man uit Leiden zouden op dat tijdstip naar buiten zijn gegaan. Daar ontstond het noodlottige hand gemeen, waarbij enkele ande re krantenvervoerders zouden hebben toegekeken. De ruzie tussen het tweeul zou over geld zijn gegaan. Na de vecht partij was de Leidenaar weer naar binnen gegaan om één van de aanwezigen op te halen en naar huis te brengen. Kappersstoelen als oud vuil opgepikt LEIDEN Een kapper van de Stationsweg stond wel even gek te kijken gisteren, toen hij tijdelijk drie kapperstoelen uit zijn zaak had verwijderd om de vloer eens goed schoon te kunnen maken. De stoelen, die een waarde vertegenwoor digen van 15.000 gulden had hij daarbij even op straat ge zet. Een oplettende passant dacht echter dat de stoelen oud vuil betroffen en laadde ze in zijn auto. De kapper keek dus wel vreemd op toen de stoelen plotseling waren verdwenen. Gelukkig had ie mand de auto gezien en de po litie kon de „vinder"opsporen. Toen de man overtuigd »-a* dat hier geen oud vuil betrof werden ze weer aan de kapper teruggegeven. Weer geld voor Buiten kliniek LEIDERDORP Het eiderdorpse college is (bereid iets te doen aan de kreldennood van de Lei- oerdorpse hockeyvereni- feing Alecto en ook de aanleg van een kunstgras- Veld serieus in overwe ging te nemen. Dat blijkt uit de beantwoording van vragen van de raadsfrac ties van VVD en PPR Ihaar aanleiding van de peleidsvoornemens. .lecto heeft, gezien het hoge idenaantal van 620 dat nog iteeds stijgt aan vier velden liet genoeg. Daar komt bij dat ie velden slecht bespeelbaar :ijn. Een vergelijking: voetbal - 'ereniging RCL heeft met iets eer leden de beschikking 'er zeven velden. Het college echter niet bereid om velden in Bloemerd II aan te leggen, lat is namelijk duur omdat dit bied dan eerst goed bereik- iar moet worden gemaakt, en igenlijk wil het college Bloe- nerd II vrijhouden om er wel licht ooit een woonbestem- Jming aan te geven. De moge lijkheid tot aanleg van een kunstgrasveld in plaats van *;én van de huidige velden zal :orgvuldig worden onderzocht. - De kosten daarvan mogen achter niet te hoog worden in vergelijking met de kosten van alternatieven, zoals de aanleg van extra velden. Vandalisme Ten aanzien van het vandalis me in de gemeente zijn vragen gesteld door VVD en CDA. Uit onderzoek is gebleken dat vandalisme met name voor komt in de wijken Ouderzorg, Zijlkwartier, De Schansen en de Vogelwijk. Daar staat te genover dat in verhouding met gemeenten als Voorscho ten en Oegstgeest er in Leider dorp maar weinig vandalisme voorkomt. Daarom wordt er geen speciaal vandalisme-pro- ject gestart door de politie. Wel is het vandalisme bij scholen duidelijk toegenomen en daar om wordt nu door de politie bij scholen regelmatig gesurveil leerd. De suggestie van de CDA-fractie om schoolpleinen ontoegankelijk te maken voor onbevoegden wil het college niet overnemen. De pleinen zijn te belangrijk als speel plaats voor de jeugd, wordt ge steld. Het college ziet wel wat in de suggestie van de PvdA om de manifesUtie Leiderdorp Aan genaam (meer begrip kweken voor buitenlandse werkne mers) te combineren met de jaarlijkse informatiemarkt. Een probleem is echter de be schikbare ruimte. Sportzaal Op Dreef is nu eigenlijk al te klein om alle instellingen en verenigingen te bergen, en een andere plaats is niet zo snel beschikbaar. Instemming met restauratie Boerhaavehuis VOORHOUT De gemeen telijke raadscommissie on derwijs heeft zich, nadat ver eden week de raadscommis sie financiën dat ook al had ;edaan, gisteravond unaniem litgesproken voor een spoe- lige restauratie van het Boerhaavehuis en dus voor iet verlenen van een ge- neentelijke subsidie van >0.000 gulden. Dat geld was ïodig om aan het totaal be- lodigde bedrag van 550.000 {ulden te komen. Iet restauratie- en renova- ieplan van de hervormde emeente, iets waarvoor de >tichting Boerhaavehuis zich il jaren beijvert,, wordt voor en groot deel gefinancierd lit een lening van 200.000 [ulden die de hervormde ge- heente moet afsluiten. Een vengroot bedrag wordt door iet ministerie van WVC op afel gelegd en de overige 00.000 gulden, buiten die 0.000 van de gemeente dus, irordt betaald door diverse übsidiegevers waaronder de irovincie en de Stichting loerhaavehuis. Men hoopt 'olgende maand met de res- auratie te kunnen starten. Verzets- herdenkingkruis voor E.J. Massink OEGSTGEEST Groeps- commandant A. Gelder- blom van de Oegstgeester rijkspolitie reikte gister middag op het politiebu reau aan de Rijnzichtweg het verzetsherdenkings- kruis uit aan de heer E.J. Massink (76), oud-opper wachtmeester in Oegst geest. Dat gebeurde in aanwezigheid van vrouw en kinderen en een zaal vol oud-collega's van de politie. Die waren speciaal voor deze gelegenheid op getrommeld. Verzetsherdenkingskruizen worden niet meer officieel uitgereikt. Dat is een paar keer massaal officieel ge beurd en nagekomen her denkingskruizen worden nu, met het oog op de kosten, per post aan de onderscheidene toegestuurd. Het Comité Verzetsherdenkingskruizen vindt dat geen aangename manier van uitreiken en tracht alternatieven te be denken. Dat was ook nu weer gelukt. De heer Massink is opper-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7