Internationaal Hof stelt VS in ongelijk Mogelijk aanbod Sovjet-Unie voor plaatsingspauze SS-20 IfEuropese top Dublin moet startsein geven voor nieuwe Eurogemeenschap 3 Voor het eerst in veertig jaar: II Le Monde niet verschenen Arafat waarschuwt voor lomaanval op Palestijnse raad Uruguay krijgt regering van nationale eenheid Belgische CVP wil uitstel plaatsing raketten BUITENLAND Ecidóe Soman! DINSDAG 27 NOVEMBER 1964 PAGINA 15 loednieuw Belgisch iekenhuis te koop (Van onze correspondent Aad Jongbloed) RUSSEL In de Brusselse gemeente ïhaarbeek is een gloednieuw ziekenhuis te >op met 500 bedden. De prijs zal in de orde in de 55 miljoen moeten liggen. De reden jn de verkoop is traagheid bij de bouw. ■ussel heeft namelijk de afgelopen tijd er ee nieuwe ziekenhuizen bij gekregen, tegenstelling tot dat van Schaarbeek el op tijd gereed zijn gekomen. Aan dat van :haarbeek is daarom volgens de overheid en behoefte meer. Tot overmaat van ramp ijkt dat het oude ziekenhuis in Schaarbeek gesloten is. Het 450 man sterke personeel in het ziekenhuis komt zonder werk. thaarbeek is de grootste gemeente van de ■usselse agglomeratie. TERRORISTEN BLAZEN BU LUIK TWEE ZENDMASTEN OP (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De terroristische organisatie CCC (Cellules Com munistes Combattantes) heeft gisternacht in België opnieuw toe geslagen. Met van zware explosieven vernielde de CCC twee zendmasten op de legerbasis Bierset bij Luik. In een telefoontje aan de Franstalige radio RTBF eiste de CCC gisterochtend de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Bovendien ontving de redactie van de Waalse krant La Meuse een pamflet van de CCC met het inmiddels bekende briefhoofd van de groep, waarin eveneens melding gemaakt werd van het feit dat de masten door het CCC waren vernield. Do CCC heeft vorige maand drie aanslagen gepleegd op Amerikaanse bedrijven in Brussel, een op het studiecentrum van de liberale partij in Brussel en een op een bijkantoor van de christen-demokraten in Gent. Bovendien werd in de Antwerpse haven een vrachtwagen door een bom vernield. Het Belgische ministerie van defensie meldde dat de zendmasten buiten gebruik waren gesteld, en daarom niet meer werden bewaakt. Vrolijkheid in Italiaanse cel MILAAN In de gevangenis van het stadje Desio bij Milaan is het sinds 1977 plezierig toegegaan. Wan neer het feest was verschaften de zes bewakers de twintig gedetineer den tegen betaling niet alleen eten en drinken, maar ook vrouwelijk gezelschap. De cipiers zijn aan de andere kant van de tralies beland en de gevangenen overgebracht naar andere inrichtingen, nadat het vrolijke leventje aan het licht geko- Ontwerp-verdrag tegen marteling iingediend bij VN NEW VORK Elf lan- ^en, waaronder Neder land, hebben gisteren een lontwerp-verdrag tegen marteling, en wrede en 'vernederende behande ling voorgelegd aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De elf landen die alle contintenten vertegen woordigen zijn naast Ne derland, Argentinië Bolivia, Colombia, Costa Rica, Denemarken, Fin land, Gambia, Noorwe gen, Samoa en Zweden. Volgens het ontwerp verdrag kan geen enke le omstandigheid een rechtvaardiging zijn voor marteling. Indien het ontwerp-verdrag wordt aanvaard, moet er een commissie tegen marte ling komen, bestaande uit tien op persoonlijke titel gekozen deskundi gen. Zij zullen de nale ving ervan moeten con troleren. KLACHT VAN NICARAGUA WORDT IN BEHANDELING GENOMEN DEN HAAG Het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren beslist dat het zich be voegd acht een uitspraak te doen over een klacht die Nicaragua in april in diende inzake de door de VS gefinancierde agressie tegen de Sandinistische regering en dat de klacht ook ontvankelijk is. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Alan Romberg verklaarde na afloop „zeer teleurge steld" te zijn. In de vol gende fase van de proce dure zal het Hof een defi nitief oordeel moeten vel len over de inhoud van de klacht. De uitspraak van het Hof is een bevestiging van zijn oor deel in mei toen het voorlopi ge maatregelen uitvaardigde en de VS gelastte hun activi teit tegen Nicaragua stop te zetten. Het oordeel kan wor den beschouwd als een grote tegenslag voor de politiek van de regering-Reagan in Midde- n-Amerika. De Nicaraguaanse klacht is nog niet op haar inhoud beoor deeld door het hof. Zijn voor lopige maatregelen tegen de VS blijven van kracht tot een definitieve uitspraak is gedaan in het geschil. Aangenomen mag worden dat deze volgend jaar zal vallen. De Amerikaanse woordvoeder Romberg zei, dat de VS van oordeel blijven dat het Hof niet het juiste forum is, noch gezien vanuit juridisch stand punt, noch om bij te dragen tot een vreedzame oplossing van het conflict in het gebied. De VS menen „overtuigende ar gumenten" naar voren te heb ben gebracht „vooral door aan te tonen dat Nicaragua met op zet heeft nagelaten de recht smacht van het hof te erken nen om op deze wijze andere te laten vervolgen zonder zelf te kunnen worden vervolgd", zo zei hij. Dit argument werd door het hof weliswaar onderschreven, maar tegelijk beschouwd als slechts een „formaliteit" waar niet aan is voldaan en daarom niet doorslaggevend mag zijn. Op de vraag wat de VS nu gaan doen, of zij blijven deel nemen aan de verdere proces gang en zich zullen houden aan een eventueel besluit van het Hof, wilde Romberg geen commentaar geven en vol stond hij met de opmerking dat de omvangrijke uitspraak eerst bestudeerd moet worden. Enkele dagen voordat Nicara gua in april naar het Hof stap te, schortte Washington zijn erkenning van de rechtsmacht van het Hof inzake Midden-A- merika voor twee jaar op. Hierover zeggen de internatio nale rechters dat de VS ook in dit geval de opzegtermijn van zes maanden in acht moeten nemen die zij zelf hebben op genomen in hun verklaring uit 1946 waarin zij de verplichte rechtsmacht van het Hof er kennen. Fan onze correspondent bb van Huët) ^RIJS Het gerenom- ïeerde Franse dagblad Monde is gisteren niet erschenen. Oorzaak is ?n conflict naar aanlei- ing van een reorganisa- eplan dat Le Monde uit fe rode cijfers moet halen, [et was de eerste keer in -jn veertigjarig bestaan pt Le Monde door een -item conflict niet op raat kwam. Zo'n 350.000 eers moeten hun lijfblad jssen. beroemde krant van de Pa- Se Rue des Italiens maakt n uitermate moeilijke perio- i door. De oplage liep met jgeyeer acht procent terug, dit jaar zal worden afgeslo ten met een verlies van 13 miljoen. De totale schuld van Le Monde bedraagt volgens de laatste schattingen 30 mil joen. Hoewel Le Monde een grote reputatie geniet als zeer serieuze krant, blijkt hij de laatste jaren steeds moeilijker te verkopen. Misschien wel omdat het blad te serieus is. Sommigen vinden de artikelen in Le Monde te lang en de op maak uitermate saai. De Fran se krant is een van de weinige ter wereld zonder foto's. Het gisteren tot uitbarsting ge komen conflict sleept al enige jarfen en gaat voornamelijk over een door een machtige groep zogenaamde A-aandeel houders voorgestelde herstruc turering van de top van Le Monde. Naast hoofdredacteur André Laurens zou men graag een zakelijk leider zien. Hier bij denkt men aan Bernard Roux, die niet lang geleden de in soortgelijke moeilijkheden verkerende provinciale krant „Le Courier Picard" van de ondergang wist te redden. Slechts een deel van het perso neel dat in totaal over zestig procent der aandelen beschikt, is het met de benoeming eens. Veel journalisten hebben ge dreigd op te stappen als Roux komt. Zij steunen André Lau rens, die twee jaar geleden door de redactie als hoofdre dacteur-directeur werd geko zen. Laurens wil de salarissen bij Le Monde, de hoogste in de Franse krantenwereld, met tien procent korten en verder een deel van het onroerend goed dat de krant bezit, verko pen. De stroming-Roux is het hier echter niet mee eens en heeft een bevriezing van de salarissen voor het volgend jaar voorgesteld. Voor Laurens is dit echter onacceptabel. Hij heeft gedreigd ontslag te ne- «'to MMAN Jasser Arafat, J9I30 lens Palestijnse bevrijdings- m',90 iweging El Fatah de zitting 3^20 in de Palestijnse nationale m[30 ad heeft bijeengeroepen, left gisteravondin Amman »7[oo Waarschuwd voor een luch- 92 io >nval °P de Palestijnse Na- »4;5o inale raad. „Broeders ik 87[80 oet U vertellen dat een Ara- 5|;£o sche leider een vliegtuig vol 9o[20 ;plosieven heeft gestuurd om 5222 (ze conferentie op te blazen, e8'50 Sus Arafat. p opmerkingen veroorzaak- 1 consternatie, maar geen h de aanwezigen trok Ara- Is woorden in twijfel. •ank. steren werd door de Pales- hen gepraat over de militai- 5>e capaciteit van de PLO. Er 119*10 Men pleidooien gehouden 2.30 I Arabische buurlanden van 2.66 rafel om bases beschikbaar te im>5 tllen voor aanvallen tegen 40.75 joodse staat. Israëlische le- rwoordvoerders meldden op ie',32 zelfde dag dat twee vanuit banon afgevuurde Katjoeqa- 55I25 feetten op Israëlisch gebied 2!io recht waren gekomen. 3,62 frdanks herhaalde oproepen or gewapende strijd waren meeste sprekers voorstan- conferentie. De Fransae presi- |rs van het pleidooi van ko- dent Mitterrand, die een be- ng Hoessein voor het hou V van een internationale 122 1/2 8 1/8 f'K «ucaacin vwi «et. «««- zoek brengt aan Syrië dat fel u«. nug menae Desprexingen tussen aigeiopen ween op gewezen nen zien op aen auur oereid aerzijase pauze ais oasis voor j221/2V van een internationale gekant is tegen de bijeenkomst niet rijp achtte. minister Shultz en zijn Russi- dat er momenteel een „even- zullen tonen rekening te hou- een permanente overeenkomst Copyright Th« Guardian 'jt ÜüLcJ,Van °~nZe COrreSPOr:dent Aad J°?gbl0ed)rkoZ„5|Siie„<?,?™le n"beVelmgen heïft gedMn H« P—en. secretary, en eemeenechappelijke diplo- ,o. nu toe geld. als een veto op een besluit, vtnvutd De,. dens de zit ting van de Palestijns Nationale Raad. in Amman, zei in Damascus dat hij de tijd voor een Mid- den-Oosten-conferentie nog Modern toilet In het hart van Keulen is een nieuw openbaar tollet in ge bruik genomen. Voor een halve mark kan men met achter grondmuziek plaats nemen. De volgende gebruiker vindt ook weer een schoon toilet. Het wordt namelijk In de muur teruggeklapt, gedesinfecteerd en weer neergezet. De komende president van Uruguay, Sanguinetti, spreekt zijn feestvierende aanhangers toe. Vice-president Enrique Tarigo (rechts) luistert aandacht mee. MONTEVIDEO De nieuwe president van Uruguay, Julio Ma ria Sanguinetti, is van plan een regering van nationale eenheid te vormen. De winnende kandidaat van de Colorado-partij wil het land hiermee uit de economische crisis slepen en de toe komst van de democratie waarborgen na ruim elf jaar militaire dictatuur. Het kabinet van Sanguinetti, dat net als de president op 1 maart 1985 wordt geïnstalleerd, zal daarom vrijwel zeker ook ministers tellen uit de twee andere grote partijen, de centrum-linkse Blan co-partij en de coalitie van linkse partijen Frente Amplio. Sanguinetti wordt algemeen beschouwd als een conservatieve, op de Verenigde Staten gerichte politicus. Critici sluiten niet uit dat hij het omstreden monetaristische beleid van de militairen grotendeels zal voortzetten, in pogingen de economie uit het slop te halen. Sanguinetti heeft zich tijdens zijn campagne voorstan der getoond van verzoenig en gematigheid. Wat het vraagstuk van de mensenrechten betreft heeft de Colorado-partij herhaal delijk verklaard de beschuldigingen van schendingen door mili tairen „per geval" te willen bestuderen. De grote, kalende Sanguinetti heeft het grootste deel van zijn leven in de politiek doorgebracht. Tussen 1973 en 1980 beperkte hij zich tot juridisch werk. Sinds 1981 is hij leider van de Colora do-partij. Hongerstaking Chileense mijnwerkers in ambassade SANTIAGO In de Nederlandse ambassade in de Chileense hoofdstad Santiago zijn vijf Chileense mijnwerkers voor onbe- Eaaide tijd in hongerstaking gegaan. Op deze manier willen zij racht bijzetten aan hun eis dat alle mijnwerkers die na een sta king in de mijn „El Teniente" in juni 1983 werden ontslagen, hun werk terugkrijgen. De vijf hebben de arbeiders van Neder land en andere landen opgeroepen druk uit te oefenen op het bewind-Pinochet. Zij wilen verder dat de Nederlandse regering bemiddelt. De vijf mijnwerkers hebben al eerder meegedaan aan hongerstakingen om hun werk terug te krijgen. Tot nu toe zonder succes. BRUSSEL De Vlaamse CVP, de partij van pre mier Wilfried Martens, heeft gisteren in Brussel gepleit voor uitstel van plaatsing van kruisraket ten op de basis Florennes. Volgens het schema zou den de raketten er per 1 maart volgend jaar moe ten komen. Het partijbe stuur, dat een dikke vin ger in de regeringspap heeft, is echter van me ning dat een plaatsingsbe- sluit op z'n vroegst pas in juni genomen kan wor den. De voorbereidingen op de basis kunnen vol gens de CVP gewoon doorgaan. CVP-voorzitter Frank Swae- len erkende dat het bij ko mende contacten tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten over wapenbeheer sing nog slechts gaat om een gesprek tussen de ministers van buitenlandse zaken van de twee landen. Maar het gaat wel om het vastleggen van een agenda voor nieuwe onderhandelingen. „Dat be tekent voor ons geen dode mus, maar een zwaluw", al dus Swaelen. De kwestie is nu wat pre mier Martens met het stand punt van zijn partij aan moet, nu hij in januari met minister van buitenlandse zaken Tindemans naar Was hington gaat. De boodschap dat België in maart gaat plaatsen is voor de CVP on aanvaardbaar. Uitstel van plaatsing is onaanvaardbaar voor de liberale coalitie-ge noot Premier Martens zal nu moeten proberen de herziene houding van zijn partij in overeenstemming te brengen met het regeringsstandpunt Dieven in Iran op elektrische wijze verminkt TEHERAN De gerechtelij ke politie van Iran neemt deze week een elektrisch machine in gebruik voor het afhakken van de hand van mensen die wegens diefstal zijn veroor deeld. „Deze machine snijdt de handen snel af", zei een hoog geplaatste woordvoerder van de politie, die hieraan toevoeg de dat het advies van de ge rechtelijke geneeskunde en de geneeskundige faculteit van de universiteit was ingewonnen. Tot nu toe was aan het afhak ken van de hand van dieven het medische probleem ver bonden dat men moest voor komen het leven van de be trokkene in gevaar te brengen. HMK WOOGDAG GMTTS INTORMATH OVCT FILMS. MUUH. MOSKOU Bevriezing van het aantal SS-20-ra- ketten kan een onderwerp van gesprek zijn in de verkennende besprekin gen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in januari in Genève. Dit leiden westerse waarne mers in Moskou af uit de wijze waarop de Sovjetpers de ko mende besprekingen tussen minister Shultz en zijn Russi sche Gromyko bekend heeft gemaakt. De Russen hopen door een „gemeenschappelijke plaatsingspauze" het meest di recte knelpunt van de onder handelingen terzijde te schui ven, zodat werkelijke vooruit gang kan worden geboekt op het gebied van de demilitarise ring van de ruimte en een nieuw verbod op kernproeven. In een hoofdartikel in het re geringsblad Izvestia werd er afgelopen week op gewezen dat er momenteel een „even wicht" bestaat in het aantal kernwapens in Europa. Men suggereerde daarmee dat Mos kou wel eens bereid zou kun nen zijn de op dit moment al geplaatste kruis- en Pershing- Il-raketten van de NAVO te accepteren. In een commentaar in het par tijblad Pravda van zondag werd hoopvol gesproken over „nieuwe onderhandelingen en over de hoop dat de Amerika nen zich op den duur bereid zullen tonen rekening te hou den met de realiteit van de wereld van nu en van de prin cipes van gelijkheid en onver minderde veiligheid om op die manier tot schikkingen te ko men die in het belang van de vrede zijn". Volgens Russische bronnen zijn de woorden "principe van gelijkheid" en „realiteit van de wereld van nu" bijzonder veelzeggend. De vraag is of Moskou de we derzijdse pauze als basis voor permanente overeenkomst wil beschouwen of dat de pau ze slechts van tijdelijke aard is, bedoeld om ruimte te creëren voor onderhandelingen op an dere fronten. Voordat sprake was van de nieuwe onderhandelingen hebben de Russen steeds dui delijk als eis gesteld dat de reeds geplaatste Pershing-II en kruisraketten uit West-Eu ropa worden verwijderd. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) lUSSEL De regeringsleiders van de tien EEG-lan- n komen volgende week maandag en dinsdag weer 11 elkaar, ditmaal in Dublin. Daar zullen zij zich bui- jn over de vraag of zij „een kwalitatieve stap voor- iiarts" willen doen in de richting van een (geinte- eerde) Europese Unie. 'l Weiding daarvoor is het rapport-Dooge, genoemd naar J Ierse ex-minister van Buitenlandse Zaken, die als voorzit ter van een speciale commissie aanbevelingen heeft gedaan om te komen tot een Europese Unie. De belangrijkste daarvan zijn: Een werkelijk politieke eenheid van de EG met als doel een economische binnenmarkt met ondermeer een gemeen schappelijk vervoersbeleid, het wegnemen van fiscale ver schillen, een vrij kapitaalverkeer en een versterken van het wetenschappelijk en technisch potentieel; Een versterking van het Economisch Monetair Systeem (EMS) door toetreding van Groot-Brittannié, één centrale bank en één Europese munt; Het permanent secretariaat en gemeenschappelijke diplo matieke vertegenwoordigingen in landen, waar de meerder heid van de lidstaten geen ambassade heeft en een perma nente vertegenwoordiging bij de VN in New York; Een gemeenschappelijke wapenproduktie en een met stap pen te bereiken gemeenschappelijke defensie in het grote ka der van de Navo; Een besluitvorming bij meerderheid van stemmen in de Europese Raad en een vereiste unanimiteit alleen voor het nieuwe beleid of het toetreden van nieuwe leden. Daarbij wordt de procedure om 'een vitaal belang' in te roepen, dat tot nu toe geldt als een veto op een besluit, verzwaard. Des noods moet in bepaalde gevallen doorgegaan worden met landen, die het wel met elkaar eens zijn, wat neerkomt op een 'Europa der twee snelheden'; Elk land levert slechts één commissaris voor het dagslijks bestuur, de Europese Commissie. Tot dusver leveren de grote landen twee commissarissen. De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, de Fransman Jacques Delors, heeft aangekondigd dat hij flink de bezem wil halen door de Com missie en oude gewoonten wil veranderen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15