"Cunsthart oet zeker rie jaar eekunnen ontwenningscentrum in opspraak Arafat dicteert zitting Palestijns parlement 1 Busongeluk: 31 doden CcidócSou/icml MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 koelcel staan.{ aar dat x)fd la- Manders) Uruguayanen „sturen dictatuur naar huis" ^MONTEVIDEO Julio Sanguinetti, kandi daat van de centrum-rechtse Colorado-partij, heeft zich tot winnaar uitgeroepen van de ^presidentsverkiezingen in Uruguay. Volgens ït de voorlopige uitslagen is rond 41 procent jvan de stemmen uitgebracht op Sanguinetti. JZijn twee tegenstanders. Liber Seregni van de linkse coalitie Frente Amplio en Alberto an van de Blanco-partij, hebben hun aag toegegeven. Met de presidents- en ►arlementsverkiezingen heeft Uruguay giste- en grote stap gezet op weg naar het her- an de democratie. In maart volgend jaar i de militairen na ruim elf jaar de macht njterug aan de burgers. „Wij sturen de dicta tuur naar huis", aldus de Uruguayanen die bisteren massaal naar de stembus trokken. SURINAAMSE PREMIER UDENHOUT: Verkiezingen „nog niet wenselijk" PARAMARIBO/DEN HAAG Binnen enkele weken tot uiterlijk een maand zal de Surinaamse regering concrete mededelingen kunnen doen over een plan voor verdere democratiseringen. Dat heeft de Surinaamse premier Udenhout gisteren gezegd in een vraaggesprek met het NOS-ra- dioprogramma „Zorg en hoop". „Het was een moeilijke opgave, wij zit ten nu in een afrondende fase", aldus Udenhout. De Surinaamse premier zei dat over een aantal punten overeenstem ming is bereikt in de zogenoemde denktank, het adviesorgaan van de regering dat een democratisch plan moet opstellen en waarin de drie regeringspartners (militair gezag, bedrijfsleven, vakbeweging) zijn verte genwoordigd. Binnen de denktank is men het er volgens Udenhout over eens, dat algemene verkiezingen op dit moment „niet wenselijk en niet haalbaar" ziin. Na de ambtstermijn van het huidige kabinet, die op 31 december afloopt, zal er een „overgangsperiode" komen van maximaal drie jaar, zo deelde Udenhout voorts mee. Udenhout zei verder dat zijn regering volgende maand ook een economisch plan zal presenteren, dat noodzakelijk is vanwege de economische crisis waarin Suriname ver keert. Geen eenzijdig concessies VS inzake raketten WASHINGTON De Verenigde Staten zullen niet eenzijdig de plaatsing van Pershing-II en kruisraketten in Europa stopzetten. De veiligheidsadviseur van president Reagan, Robert McFarlane, sprak gisteren in een interview met het televisiestation CBS speculaties tegen dat Washington een dergelijk besluit zou overwegen met het oog op de komende ontmoeting tussen de ministers Shultz en Gromyko. Een dergelijke stop is „geen op lossing" en is „niet bevredigend aldus McFarlane. Hij benadrukte dat de Sovjet- Unie bij de raketten voor middellange af stand een overwicht van tien tegen een heeft. Een besluit de plaatsing van onze raketten stop te zetten zou voor de Ameri kaanse onderhandelaars „de grond onder hun voeten wegslaan", zei hij. 3I10NTWERPER ROBERT JARVIK: iOUISVILLE Ruim rekenil^ee uur nadat hij als Turlowveede mens een kunst- rscheidejjjart ingeplant had gekre- den dpjen, kwam de 52-jarige William Schroeder giste- -ren in het Humana Hospi- Ttal Audubon in Louisville Kentucky) weer bij ken- Door gebaren be- ankte hij zijn artsen. De langdurige operatie werd litgevoerd door een team an vijf artsen onder lei- ling van dr. William De- ries, bijgestaan door elf issistenten. Volgens de intwerper en maker van iet kunsthart, Robert Jar- ik, moet het zeker drie ;ot vijf jaar kunnen func- boliërtfioneren. verden^et ziekenhuis in Louisville it vlak^aar °Peratie werd ver richt behoort tot een particu liere organisatie, die aan De- Vries de financiering van hon derd kunsthartoperaties heeft gegarandeerd. Elke operatie kost naar schatting tussen de 350.000 en 875.000 gulden. De leider van het operatieteam, 40-jarige dr. William DeVries, was in 1982 de eerste (en tot nu toe enige) medicus die toe stemming kreeg een kunsthart in te planten. Dat gebeurde bij een 62-jarige tandarts, Barney Clark. Zowel Schroeder als Clark hadden op het moment van de operatie nog maar enkele da gen te leven. Clark heeft na de operatie qog 112 geleefd. Hij overleed uiteindelijk doordat belangrijke organen niet meer functioneerden. Zijn longen en nieren verkeerden al in een slechte conditie op het mo ment dat hij het kunsthart ontving. DeVries sprak toen al de hoop uit dat een tweede pa tiënt gezonder zou zijn. Schroeder lijdt net als Clark aan „cardiomyopathie", een ziekte die tot een voortduren de verzwakking van de hart spier leidt. Voor hij de operatie onderging heeft Schroeder formulieren ondertekend waarin staat dat hij met het in planten van het kunsthart ak koord gaat; de operatie „een experiment" is en dat succes niet verzekerd is. Onder de verklaring staan ook de hand tekeningen van Schroeders vrouw en dr. DeVries. Het ingeplante kunsthart, naar de uitvinder ervan Jarvik 7 genaamd, is ongeveer even groot als het hart van een vol wassen mens. Uiterlijk en werking ervan zijn echter to taal verschillend. In plaats van twee kamers bestaat het 330 gram zware kunsthart uit twee roomkleurige, trechtervormige pompjes, die door middel van een doorzichtige plastic buis Een kijkje in de operatiekamer van het ziekenhuis van Louisville. Op de voorgrond het kunsthart, dat tijdens een langdurige operatie bi) de 52-jarige William Schroeder werd ingeplant. zijn verbonden met een uit wendige compressor. Het hart op zich kost ruim 52.000 gul den. De 150 kilo zware com pressor ter grootte van een ta felmodel koelkast, waaraan de patiënt tot zijn dood is verbon den, kost ruim 120.000 gulden. Er bestaat een experimentele draagbare compressor ter grootte van een boodschappen tas. Schroeder zal daar echter nog geen gebruik van kunnen maken. (Van onze speciale verslagge ver Rick Kersjes) AMMAN Sinds de Jor daanse burgeroorlog var 1971 zijn wij eindelijk weer terug in Jordanië er. nu willen wij zo snel mo gelijk naar de onderhan delingstafel om met alle betrokken partijen tot eer oplossing te komen var het Midden-Oosten-con- flict; een oplossing die moet voorzien in de vor ming van een Palestijnse staat op de door Israël be zette Westelijke Jordaan- oever en in de Gaza- strook. Deze gedachte beheerst de zit ting van het Palestijnse „parle ment in ballingschap" in Am man. De bijeenkomst wordt gekenmerkt door een breuk met de Palestijnse radicale en extremistische groeperingen en lijkt in het teken van een verzoening met Israël te staan. Door de meeste Palestijnse lei ders is hier in Amman zeer be heerst gereageerd op de ope ningsspeech van koning Hoes sein waarin hij benadrukte dat een Palestijns-Jordaanse sa menwerking gebaseerd zou moeten zijn op VN-resolutie 242. Volgens Khaled Al-Has- san, een gematigd lid van het centrale comité van Fatah, de grootste Palestijnse guerrilla- groepering, wordt de rede van Hoessein „niet beschouwd als een politiek initiatief, maar als een uitgangspunt voor een mo gelijke samenwerking tussen Jordanië en de PLO." Dat de in Amman aanwezige Palestij- Zware bom onklaar gemaakt AMMAN De Jordaan se politie heeft zaterdag een explosieve lading van negen kilo in Am man gedemonteerd slechts twee minuten voordat deze zou ontplof fen. De bom was ge plaatst tegen de gevel van het particuliere Amerikaanse archeologi sche instituut in Amman niet ver van de plaats waar het Palestijnse par lement in ballingschap beraadslaagt. het de noodzaak van een Jordaans- Palestijns samengaan beklem toonde ook Faroek Khadoemi, hoofd van het politieke depar tement van de PLO in een uit voerig rapport. Khadoemi vertelde niet hoe de Jordaans-Palestijnse relatie er uit zou komen te zien. Op dit punt hullen de parlementsle den zich trouwens in een ge heimzinnig zwijgen. Khalin Al-Wazir, Arafats rechter hand, wilde nog wel kwijt dat een samenwerkingsverband met Jordanië „het midden zou houden van de Fez-resoluties en de VN-resolutie 242. Wazir is een uitgesproken voorstan der van een hechte band met Jordanië, maar het grote pro bleem is VN-resolutie 242, die koning Hoessein aanvaardt als basis voor onderhandelingen met Israël. Wazir zegt dat de uit 1967 daterende resolutie 242 „niet de legitieme rechten van de Palestijnen erkent, om dat zij daarin worden om schreven als vluchtelingen. Hierdoor worden de rechten van de Palestijnen ontkend en bovendien wordt de PLO niet erkend als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk". Wazir zei daarom vast te houden aan de besluiten van de Arabische topconferen tie van september 1982 in Fez, die onder meer bepalen dat de PLO als onafhankelijke part ner moet deelnemen aan de vredesbesprekingen. Hoewel duidelijk een pro-Jor daanse koers wordt ingesla gen. gelooft men niet dat het nieuwe politieke programma van het Palestijnse parlement een verrassende wending te zien zal geven. Algemeen wordt verwacht dat het open zal zijn, d.w.z. er zal ruimte ge creëerd worden om de breuk met de radicale Palestijnse groeperingen weer te herstel len en de banden met Syrië opnieuw aan te halen. On danks alle gematigde geluiden van Arafats aanhangers kun nen de Palestijnen geen af stand nemen van de gewapen de strijd. Dit leidt soms tot bi zarre verklaringen. Zo be weerde de officiële woord voerder van de PLO, Ahmed Abdel-Rahman, „dat deze zit ting een bevestiging is van de Jordaans-Palestijnse samen werking". In een adem vertel de hij desgevraagd dat „de PNC echter de nadruk zal blij ven leggen op militaire acties Gevraagd hoe het mogelijk-,» in de door Israël bezette gebie den een gewapende strijd te beginnen, zei hij dat de Pales tijnen nog op zoek zijn „naar stabiele bases en naar een me thode de strijd te hervatten". Rahman sloot een gewapende strijd vanaf Jordaans grondge bied uit. De oproepen voor een gewapende strijd lijken dan ook vooral te verwijzen naar een „heroïsch verleden" en onderstrepen nog eens dat deze PLO vergaande conces sies moet doen aan de gema tigde Arabische regeringen, die vrede met Israël voorstaan. Ondertussen blijft PLO-leider Arafat de zitting duidelijk do mineren ondanks het hanteren van democratische spelregels. Bij stemmingen en bij afwezig heid van zijn tegenstanders is er steeds een ruime meerder heid voor de PLO-voorzitter en zijn bepleite opening naar Jordanië. EG wil met gouden handdrukken strooien (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Ge meenschap heeft te veel we tenschappers en er is een plan in de maak om zich van hen te ontdoen door middel van roy ale gouden handdrukken. Zo wil men 120 wetenschappelij ke ambtenaren aanbieden te vertrekken met behoud van zeventig procent van hun sala ris tot het moment waarop zij met pensioen gaan. Dat „pen sioen zal bovendien jaarlijks geïndexeerd worden. Met deze Sinterklaasachtige operatie is een bedrag van ongeveer hon derd miljoen gulden gemoeid. Om plaats te maken voor Portugezen Spanjaarden zullen, op het toetreding van Spanje en Por tugal, nog eens ongeveer dui zend van de tienduizend em ployees die werken bij de Eu ropese Commissie in Brussel, moeten vertrekken, maar ook met behoud van 70 procent van hun salaris. Wat de wetenschappers betreft gaat het voornamelijk om ambtenaren uit alle landen van de EG, die werkzaam zijn bij het kernprojekt in het Ita liaanse Ispra, dat stilgelegd dreigt te worden. Het betreft voor het merendeel mensen van boven de veertig jaar. die gemiddeld een jaarsalaris heb ben van honderdduizend gul den netto. Er zijn er bij, die te gen de tijd dat ze de pensioen- gerechtigde leeftijd bereidt ebben, een bedrag van an derhalf miljoen gulden geïn casseerd zullen hebben zonder tegenprestatie. Het vertrek van de ongeveer duizend Brusselse ambtenaren door de komst van Spanjaar den en Portugezen is het ge volg van een beslissing van de regeringen van de EG-lidsta- ten geen extra gelden vrn te willen maken voor een ambte lijke uitbreiding van de Ge meenschap. ag. EWVa chijnen i okto- stulpemOME Het grootste en vee^ntwenningscentrum voor orh^Jlrugsverslaafden van Ita- hter^ë en wellicht van heel j5aaJ)uropa bevindt zich op de i vraa^euvel ten zuiden van Ri- r en no*iini en heet de 'Gemeen- imerik^chap van San Patrigna- §jj 2a5° ^an Patrignano heeft nexpor moeilijk, want leiding leandéjn staf staan nu voor de intisch^echtbank van Rimini. Ze >en. Dbrorden ervan beschul- gelopeqjgd de drugsverslaafden een aj te hardhandige v„.Pan*er van ^un vers^a" rTuÜeifing te hebben afgehol- San Patrignano is een kwestie waarover Italië zich in twee kampen heeft verdeeld, in voor- en in tegenstanders van de harde ontwenningsmethode voor drugsverslaafden. De rechtbank zal over enige tijd ongetwijfeld moeten conclude ren dat San Patrignano -beter is dan niks. Want als San Pa trignano en soortgelijke parti culiere ontwenningscentra in Italië niet zouden bestaan, zou den massa's verslaafden in dit land helemaal geen hoop meer op 'bevrijding' meer hebben. San Patrignano werd in 1978 gesticht door Vincenzo Muc- cioli, een man die zijn hotel in Rimini had verkocht om iets te doen voor drugsverslaafden. Hij kocht een stukje grond in de heuvels achter Rimini en begon een landbouwbedrijf. Zijn deur zette hij wagenwijd open voor drugsverslaafden die hun leven wilden beteren. Muccioli (50) is een gedreven mens uitgerust met een Ver losser-complex, die de samen leving van de gesel van de drugs wil verlossen. Zijn re cept is: keihard werken, liefst in de buitenlucht, een ijzeren discipline, solidariteit en vriendschap. De opvang van drugsverslaaf den is in Italië een zaak van particulier initiatief, zoals zo vele andere aspecten van de sociale zorg. Er zijn wel offi ciële opvangstcentra, maar deze verlenen de verslaafden vaak niet meer dan de eerste hulp en sturen hem vervol gens weer heen, met een buisje methadon-tabletten. In de gro te steden zijn bovendien nog (particulier) ontwenningskli nieken. Maar deze zijn veel te duur en ook daar is de behan deling slechts tijdelijk. De me thode van San Patrignano (die overigens in een tiental andere werkgemeenschappen wordt gehanteerd) is het meest suc cesvol gebleken. Nadat San Patrignano bekend heid had gekregen zijn uit heel Italië wanhopige ouders hun hopeloos verslaafde kinderen bij Muccioli komen afleveren. Rechtbanken uit het hele land hebben veroordeelde drugs verslaafden naar San Patrig nano gestuurd, in plaats van naar de gevangenis. In de meeste gevallen heeft Muccioli weer mensen gemaakt die het leven aankunnen. In San Pa trignano leven en wetken nu 550 ex-verslaafden, van wie 50 ex-echtparen en 40 kinderen. De gemeenschap is een soort coöperatie of kibboets die zich zelf geheel bedruipt en waarin alles van iedereen is. Dank zij giften van donateurs en dank zij de gemaakte winst heeft het bedrijf nu een omvang ge kregen van 200 hectaren. Er is een grote bontwerkerij en een wijngaard, die zelfs aan de Amerikaanse markt levert. De onbetwiste leider van de coöp eratie is Vincenzo Muccioli die als een patriarch voor orde zorgt. Muccioli heeft zijn eigen op vattingen over ontwennings methoden voor drugsverslaaf den. Verslaafden die na hun aankomst in San Patrignano in een onthoudingscrisis raken werden eerst door Muccioli ge ketend aan handen en voeten. en vervolgens opgesloten in hondenhokken, duivenkooien en andere ruimtes die als ge ïmproviseerde gevangenis dienst konden doen. Maar vol gens Muccioli deed hij dat uit sluitend op verzoek van de verslaafden zelf, nooit op ei gen initiatief. De verslaafden wilden koste wat kost van hun aandoening afkomen en waren zelfs bereid daarvoor geweld te ondergaan. Muccioli sloot hen op of sloeg hen zelfs, als ze daarmee akkoord gingen. Hij had er groot succes mee, want de verslaafden kwamen hun crisis te boven. Maar eind 1980 ging het fout, en vandaar dat hij en zijn staf zich nu voor de rechtbank moeten verant woorden. Een van de verslaaf den liep weg uit de kibboets naar het politiebureau in Ri mini. Toen de politie in San Patrignano arriveerde trof zij vijf personen aan geketend en opgesloten in hondenhokken. Muccioli werd gearresteerd. De geketenden kregen hun' vrijheid terug, maar een van hen, nog volledig in de ont wenningscrisis pleegde op de trein naar huis al zelfmoord. Muccioli heeft veertig dagen in voorlopige hechtenis door gebracht, voordat hij onder druk van de publieke opinie werd vrijgelaten. Zijn therapie heeft hij sindsdien vermense lijkt, niet op verzoek van de verslaafden zelf, maar op aan drang van de justitie. Deze week vindt in Rimini het proces tegen hem en zijn me thoden plaats. Muccioli wordt verdedigd door de beste advo caten van het land, die hun ui terste best doen de hele zaak terug te brengen tot de volgen de principiële vraag: Mag je ie mand van zijn vrijheid bero ven als dat bijdraagt tot zijn genezing. Als hij daar zelf toe stemming voor heeft gegeven? Muccioli en zijn advocaten vinden van wel, en wijzén slechts op de positieve resulta ten en de uitstekende resulta ten die San Patrignano als op- vangstcentrum voor drugsver slaafden ook in kringen vén Italiaanse justitie geniet Het proces tegen Muccioli en zijn dertien medewerkers (allen ex-verslaafden) gaat enkele weken duren. De drugsver slaafden blijven ondertussen naar San Patrignano komen om „door hard werken en ijze ren discipline" te worden ge- 5USKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Tweede gesprek Aanslag op VS-ambassade Duarte-verzet op 30 november tinnlddtli kom st/ike bij SAN SALVADOR De ge sprekken tussen de Salvado raanse regering en vertegen woordigers van guerrillabewe gingen worden op 30 novem ber voortgezet. Dat is vanmor gen in de Salvadoraanse hoofdstad bekendgemaakt. Aartsbisschop Arturo Rivera y Damas, bemiddelaar tussen de regering en de guerrillabewe gingen weigerde uit veilig heidsoverwegingen bekend te maken waar de besprekingen worden gehouden. Hij wilde ook niet zeggen wie aan het overleg zullen deelnemen. De eerste bijeenkomst tussen re gering en gewapende oppositie vond op 15 oktober plaats in de stad La Palma in het noor den van El Salvador. Presi dent José Napoleon Duarte nam toen persoonlijk deel aan de besprekingen. Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een passagiersbus In Turkije zijn gisteren 31 Turken om het leven gekomen en 23 gewonden gevallen. De bus vervoerde bruiloftsgasten De buschauffeur zou achter het stuur in slaap zijn gevallen. Op de foto de totaal vernielde bus. in Lissabon LISSABON Een Portugesde extremistische groepering heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag giste ren op de Amerikaanse am bassade in de Portugese hoofd stad Lissabon. Op het gebouw werden vier 6Ómm-mortier- granaten afgevuurd. Daarbij werd volgens een ambassade medewerker lichte schade toe gebracht aan drie amhasadfc- voertuigen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet vodr Volgens de politie werden ^e mortieren vanuit een passe rende auto afgevuurd De groepering, FP-2§ heeft al eer der aanslagen op de ambassade gepleegd en heeft verder efn reeks van politieke moorden op zijn naam staan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7