Noodweer eist achttien .evens in West-Europa ,e4eer opleidingen in leerlingenwezen nodig er.. i 5tere kansen voor opgeleide chauffeurs ertsen en vossen )n grave gedragen Tankers botsen: 65 ton benzine in water DE GANG VANZAKEN JNNENLAND CckUeSowui/nt MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 PAGINA 5 >odse gemeenschap Medigd door Ploeg VrERDAM De Stichting Joods Maat- fopelijk Werk is „diep gegriefd" door [uitlating van staatssecretaris Ploeg ,dbouw) in een interview met Vrij Ne- ,ind. De stichting heeft de bewindsman Eren een protesttelegram gestuurd. _5g reageert in het interview onder an- J op de kritiek die in Joodse kring is ge- ^op zijn beleid om het ritueel slachten banden te leggen. Hij zegt: „Ik ben niet ■figuur die zal zeggen wat een joden- :ilc, maar jullie zouden versteld staan if de reacties die wij hebben gekregen". Stichting, die zegt te spreken namens Nederlands-Joodse instellingen en kgenootschappen, schrijft dat deze uitla- en zowel voor de Joodse als de Islamiti- i gemeenschap diepgrievend zijn. FNV wil meer rechten voor afroepkrachten DEN HAAG De Voedingsbond FNV constateert dat de afroepkrachten, werk nemers zonder een vast dienstverband, een nieuw paradijs voor de werkgevers vormen. „Afroepkrachten moeten iedere dag beschikbaar zijn, wachten tot de baas hen belt en hebben nauwelijks rechten. Ontslag is simpel want de tele foon gaat gewoon niet meer", aldus een zaterdag verschenen brochure. De FNV schrijft zich sterk te zullen maken voor een stelsel dat voorziet in een minimaal aantal uren in de cao, hoog genoeg om de afroepkrachten recht op uitkeringen en verzekeringen te geven. Afroep krachten moeten op den duur dezelfde rechten krijgen als vaste werknemers, aldus de FNV. Veel meer gas in Amelander veld ASSEN In het Amelander veld blijkt veel meer gas te zitten dan tot nu toe werd aangenomen. In plaats van de vermoede 30 tot 35 miljard kubieke meter gas verwacht de NAM op grond van de laatste onderzoeken dat vijf tig miljard kubieke meter in de bodem zit opgeslagen. Naar verwachting zal het veld 20 a 25 jaar in gebruik blijven. Met de exploitatie en winning is een investering van 1,2 miljard gemoeid. De NAM heeft 240 miljoen uitge trokken voor milieuvoorzie ningen. 'Lubbers geen premier in kabinet met PvdA' HILVERSUM In een nieuw ka binet met de PvdA zal de huidige minister-president Ruud Lubbers niet als premier fungeren. Dat heeft Wim Meijer, vice-fractie- voorzitter van de PvdA in de Twee de Kamer, zaterdag voor de Tros- radio gezegd. Volgens Meijer is een heroptreden van Lubbers als pre mier in een CDA/PvdA-kabinet niet denkbaar omdat Lubbers de huidige coalitie „met volle overtui ging" aanvoert. Ook de politieke stellingname van de premier is vol gens de PvdA'er een hinderpaal. De PvdA is het helemaal niet eens met het bezuinigingsbeleid van het kabi net. Oude lindebomen naar Openluchtmuseum ARNHEM Het Openluchtmu seum in Arnhem heeft zaterdag twee meer dan honderd jaar oude lindebomen cadeau gekregen van Rijkswaterstaat. De bomen ston den vroeger langs de provinciale weg Arnhem-Apeldoorn. Zij moes ten het veld ruimen in verband met de verbreding van de weg. Boomspecialisten begonnen al eni ge maanden geleden met de voor bereidingen voor het verplanten van de linden, waarmee een be drag van vele duizenden guldens is gemoeid. Een derde lindeboom die ook deel uitmaakte van het ca deau, overleefde de voorbereidin gen niet. us \cht to De cm trkriji JCRLEN De herfst- jnen van het afgelo- weekeinde hebben in opa aan zeker achttien isen het leven gekost. Nederland viel bij één dode. De schade en schepen loopt in de miljoenen guldens. De politie en brandweer hadden het dit weekeinde in ons land bijzonder druk met de meest uiteenlopende za ken zoals defect geraakte verkeerslichten, omgewaaide bomen, losgebroken vee, weggewaaide dakpannen en tientallen verkeersongeluk ken. De meeste problemen waren er in Limburg, waar windstoten tot kracht twaalf werden gemeten. Zaterdag ochtend viel daar een dode lijk slachtoffer toen een auto enavoi ische a iden di de chri\ jende met twee inwoners uit Epen bij Vaals op een omgewaaide boom reed. De storm richtte in Leiden niet veel schade aan. De ge velreclame van bioscoop Rex aan de Haarlemmerstraat be landde vrijdagnacht op een auto. Op het Stationsplein waaide een bushokje om en op de Hooglandsekerkgracht ging een aantal marktkra men tegen de vlakte. Een boom op de Meerburgerkade was niet tegen de harde wind bestand en dat gold ook voor dakbedekking van een woning aan de Storm Buy- singstraat. In het Limburgse Neer ging zaterdag een opblaasbare sporthal de lucht in, en in Eindhoven rukte de storm een complete gevel van een huis. Voor de kust van Sche- veningen moest het ber gingsbedrijf Smit Tak een op drift geraakt lichtschip ber gen. De Rotterdamse haven heeft weinig last van de storm ondervonden. Het noodweer richtte in West-Duitsland en Frankrijk belangrijk meer schade aan dan in Nederland. In West- Duitsland alléén, overleden negen mensen. In Frankrijk kwamen vier personen om het leven. In Parijs stortte een stuk be ton op een kinderwagen, de baby was op slag dood. Een soortgelijk ongeval deed zich voor in het Franse plaatsje Neuilly-en-Thelle, waar een baby gedood werd door een blok beton dat door het dak van haar slaapkamer viel. In het Duitse Oberharz viel za terdag een boom op een schoolbus met 27 kinderen, van wie er drie gewond raakten. Ook langs de Normandische kust heeft de storm vrijdag en za terdag flink huisgehouden, getuige deze verwoeste winkeltjes langs de boulevard bij Dieppe. In Florida veroorzaakte een andere storm een merkwaardige ma noeuvre van een Venezolaans vrachtschip. Het op drift geraakte schip voer een privè-zwembad binnen. 'uikelijf HAAG Staatsse- Na afferis Ginjaar van On- ersen„ V-ijs vindt dat uitbrei- al na van het leerlingwe- lm .Nniet ten koste mag :en uit\ reiden i in het L gaan van de bestaande kwaliteit. „Verdubbeling van het aantal leerlingen in de bestaande opleidin gen is ongewenst. Om de kwaliteit te handhaven zullen er meer opleidingen moeten komen", aldus Ginjaar zaterdag op een bijeenkomst in Amsterdam ter gelegenheid van de introductie van het er kend leerbedrijf wegvervoer, dat opgeleide beroepschauf feurs betere kansen moet bie den. De regering heeft voor vol gend jaar 122 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de uitbreiding van de leerlingstel sels, de mogelijkheid voor jon geren een beroepsopleiding te volgen. Er zal grote aandacht worden besteed aan de opleiding van leermeesters. De staatssecretaris zei verder dat de overheid als werkgever mee zal werken aan de afspra ken die werkgevers en vak centrales hebben gemaakt over de uitbreiding van oplei dingen. Zij maande het bedrijfsleven niet bang te zijn ook voor an dere bedrijven mensen op te leiden. Die andere bedrijven moeten dan volgens haar het verantwoordelijkheidsbesef hebben om de opleiding geza menlijk te betalen, bijvoor beeld via fondsen, zoals dat in het wegvervoer het geval is. Zeveif n groo het naj ieeld opgev<^. [BERGEN/OTTERLO Ruim 700 mensen uit het hele maar ook uit West-Duitsland, Engeland en België, demon- ;den zaterdag bij een pelsdierenfokkerij in Otterlo en bij nderzoekscentrum 't Spelderholt te Beekbergen in het ka plak an landelijke anti-bontmanifestatie. .Onder leuzen als: s zoekt vacht" en „Villers zijn killers" legden demonstran- AN D Otterloo een krans voor de 80.000 vossen en 1,1 miljoen ente k?n die jaarlijks in Nederland „verwerkt" worden voor de .500 guPdustrie. Er werd een minuut stilte in acht genomen. Staten leur Jongebreur van 't Spelderholt kreeg een petitie, waar- let weiPzett*n8 geeist werd van het onderzoek dat het centrum ^constn/001" de pelsdierenfokkerij. Volgens de demonstranten, ver- rd. Koi) 'n het Anti-bont Comité, gaat het hier „gewoon om het :erder Roeken van de beste methoden om deze dieren te doden", ubsidie. >arlementariër Eiso Woltjer zei eerder in een toespraak: benodPatste VÜ* jaar *s de verkoop van bont in Nederland met inwel procent teruggelopen. Dat betekent dat het zich ook iverheiffm^h op den duur niet loont pelsdieren te fokken. De aangerft die nu een baan vinden in deze bedrijfstak, raken deze af zoun afzienbare tijd weer kwijt". Koudel? hoge-Veluwe verstoorden zaterdag ongeveer twintig le- tie varfan de stichting Kritisch Faunabeheer de jaarlijkse jacht- innen. van het Nederlands valkeniersverbond door vliegers op te ering irt6" de jagers °P enige afstand te volgen. De actie leidde, op gen krans, een kruis en nuari k^ruzie over en weer na, niet tot incidenten. dustrie. rfijning! dng te een spandoek zaterdag, voor de slachtoffers van de Nederlandse bontin- IEMELS ijblijft rgaderii e geme< ok kiest le opbri in de ar lanente - mogelijti. van de Vrouw overleeft val van 14 meter ROTTERDAM De politie van Rotterdam heeft een 29- jarige man opgesloten die er van wordt verdacht zijn 30-ja- rige vrouw van het balkon van hun flat te hebben ge duwd. De vrouw overleefde de val van 14 meter, omdat zij in de bosschages rondom de flat terecht kwam. Zij hield er wel een gebroken arm, gebroken ribben en inwendige bloedin gen aan over. DORDRECHT Op de Dordtse Kil bij 's-Gravendeel zijn gisteren twee tankers met elkaar in aanvaring gekomen. Daarbij kwam 65 ton benzine uit de Belgisch tanker „Py thon" in het water terecht. Dit heeft geen ernstige gevolgen voor het milieu gehad, omdat benzine snel vervliegt, aldus de Rijkspolitie te water. De onder Britse vlag varende zee gastanker „Heriot" bleef nage noeg onbeschadigd. Het onge luk is door een manoeuvreer- fout veroorzaakt, van welke stuurman is nog onbekend. Het zicht was goed. Boven Dordrecht heeft enige tijd een benzinelucht gehangen. Man (64) valt dood na duw van paard BORGEN/NISTELRODE In het Drentse Buinen (gemeente Borger) is zaterdag de 64-jarige W. Oving uit die plaats overle den, na een duw van zijn paard. De man liep met zijn paard door de Hoofdstraat toen het dier begon te bokken en zijn bege leider een duw gaf. De 64-jarige viel daarop neer en bleek te zijn overleden. Plotselinge hartstilstand is de doodsoorzaak De 15- jarige Wilma van der Ven is gisteren in Nistelrode (Brabant) le vensgevaarlijk gewond geraakt, nadat zij van haar paard was gevallen. Het meisje, dat met haar ponyclub had deelgenomen aan een manifestatie ter verwelkoming van Sinterklaas, kwam door een val onder haar paard terecht en raakte daarbij zo ern stig gewond, dat zij in coma raakte. KONING ED I Voor Ed Nijpels zijn het geen gemakkelijke dagen. Nu heeft hij in de Eerste Ka mer weer op zijn duvel ge had. PPR-senator Bas de Gaay Fortman protesteerde ertegen dat Nijpels zich had gedragen „als ware hij het staatshoofd". De Gaay Fort man doelde erop dat de voorman der liberalen in een brief aan de RSV-en quêtecommissie had gespro ken van „de ministers van de VVD" en zich daarmee had gekroond tot koning Ed I. Staatsrechtelijk had Bas, die wel wat kaler is maar voor het overige geen dag ouder lijkt te worden, volkomen gelijk. Het kabinet bestaat uit Hare Majesteits Minis ters, dienaren van de Kroon dus, op wie een politieke partij geen recht kan doen gelden. Ook VVD-senator prof. Zoutendijk kon dus moeilijk anders dan zich aansluiten bij ziin PPR-col lega. Hij weet de vergissing van Nijpels „aan het slordige parlementaire taalgebruik in de Tweede Kamer". Het bijwonen van een ver gadering van de 75 senato ren, die slechts met zijn tweeën in een bankje hoe ven te zitten, is overigens een heel speciale gebeurte nis. Het gehele gebeuren ademt een rust, die men aan de overzijde van het Binnen hof nooit meemaakt. Toen dan ook De Gaay Fortman om iets over tienen, zes mi nuten nadat premier Lub bers aan zijn deel van de Al gemene Politieke Beschou wingen was begonnen, al naar de interruptiemicro foon beende, schrok voorzit ter Piet Steenkamp zich waarlijk een hoedje. „Rustig, rustig, meneer De Gaay Fortman. Het is nog zo vroeg.'". Erg goed op de hoogte van de actuele politiek is men in de Eerste Kamer niet, die door de senatoren niet voor niets Chambre de Ré flection wordt genoemd. Geen van de 75 dames en heren had iets in de gaten, toen pre mier Lubbers tussen neus en lippen door vertelde dat naar zijn mening de sociale uitkeringen ook de eerstko mende jaren niet aan de in flatie zouden moeten wor den aangepast. In de Tweede Kamer zou men Lubbers on getwijfeld stantepede in de nek gesprongen zijn. De be daarde senatoren moesten later uit de krant vernemen, dat de minister-president in hun midden „nieuws had ge maakt". Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Marga Rijerse en Rik in 't Hout de vloer met het CDA aan te vegen. Een grote verzoening zat vrijdagavond niet in: beide partijen hebben geen duim breed toegegeven. Volgens onze CNV-bron heeft het CDA een „behoorlijk stuk frustratie" opgelopen over alle pek en veren, die over de fractie zijn uitgestort Voorlopig is de vrede tussen beide christelijke organisa ties nog niet getekend: men is vrijdagavond uit elkaar gegaan zonder een nieuwe afspraak te maken. Bas de Gaay Fortman pro testeerde ertegen Nijpels dat zich had gedragen „als ware hij het staatshoofd". TWEE VUREN „Het CDA zit momenteel tussen twee vuren in: ener zijds de VVD en aan de an dere kant het CNV. Dat eer ste vuur vinden ze blijkbaar heter dan dat laatste vuur". Met deze enigszins crypti sche omschrijving typeert een CNV'er de mislukte ver zoeningspoging tussen CDA en CNV. Vrijdagavond vond namelijk in alle beslotenheid een bijeenkomst plaats tus sen de bijna voltallige CDA- fractie en de CNV-top, in Putten. Daar moest de hoog opgelopen ruzie over de „on christelijke" politiek van de christen-democraten weer worden bijgelegd. „De CDA ers voelden zich vrijdag in de beklaagden bank zitten en ze hebben onze kritiek gelaten over zich heen laten gaan. Het so ciaal-christelijk denken kan de CDA-fractie niet omzet ten in concreet beleid, dat gaven dé kamerleden in zo veel woorden wel toe", laat de CNV-informant weten. In eerste instantie was het de bedoeling dat er vrijdag waf gefilosofeerd zou wor den over de toekomst, maar een aantal voorzitters van aangesloten CNV-bonden had bij voorbaat al laten we ten alleen met de fractie te willen praten, indien daar ook de actualiteit aan de orde zou komen. Zij dreig den de bijeenkomst te zullen verlaten, als het CDA niet aan hun verzoek zou vol doen. Voorzitter Weidenaar van de Industrie- en Voe dingsbond CNV bleef, even als zijn collega van de on derwijsbond PCO, kwamen uit protest tegen het CDA in het geheel niet opdagen. Ook enkele CDA'ers schit terden vrijdag door afwezig heid: uit protest tegen de uit latingen van Van der Meu- len. Vorige week waren de beschuldigingen aan het adres van het CDA ook be- van der Meulen had geen medium onbenut gelaten om in ongezouten bewoordingen Harm van der Meulen liet geen medium onbenut om in ongezouten bewoordingen de vloer met het CDA aan te vegen. HALFZWARE POLITIEK Is U dat affiche ook al opge vallenOveral in den lande vullen ze de reclameborden, vooral op de NS-stations. Een in grijs pakje shag, met daarop de gele merknaam „Politiek". Links ervan de begeleidende wervingstekst Op winden d.Pi t tig.Langdra - dig... „Politiek is niet schadelijk voor jongeren", zegt de pos ter onderaan. Nadere bestu dering leert dat het geen re clame betreft voor wéér een nieuwe half zware, maar wel een opvallende campagne, die de Nederlandse jeugd moet stimuleren tot meer in teresse voor het politieke ge beuren. Initiatiefneemster van de campagne is de stichting M50, opgericht door de geza menlijke jongerenorganisa ties van alle politieke partij en, van CDJA tot de PSP- jongeren. Doel van M50 is. vertelt medewerker Bart Lijdsman ons, de politiek weer dichter bij de jongeren te brengen. „We willen be reiken dat de jongeren met politiek net zo vanzelfspre kend omgaan als met een pakje shag. Iets waar je da gelijks mee te maken hebt en iets wat grijpbaar is". Volgens Lijdsman is de pos ter-actie zeer geslaagd. De reacties van jongeren en maatschappiileraren waren overwegena positief. Al zul len sommige fervente niet- rokers zich gestoord dat ge zonde politiek hier geasso cieerd wordt met in hun ogen verderfelijke rook waar. „Ach, misschien ne men we de volgende keer wel een jampot of zo", rea geert Lijdsman lakoniek. Waar de naam „M50" van daan komtBij de WVC-be- groting voor '84 werd een kamerbreed gesteunde mo tie, onder nummer 50 aange nomen. Daarin werd gepleit voor subsidiering van het politiek vormingswerk on- Vor ingediend om het subsidie bedrag (325.000 gulden) vol gend jaar te verdubbelen. DE KAMER DEZE WEEK handeling van de begroting van Sociale Zaken en Werk gelegenheid. Woensdag ko men de voorstellen tot be vriezing van het minimum loon en de kinderbijslag in een apart debat aan de orde. Voorts worden woensdag de vorige week begonnen de batten over de WIR en over de begroting van Wel zijn en Cultuur verder afge rond. Vorige week

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5