TAFEL Hervormden aarzelen nog over ontmoeting met paus Drie zaligverklaringen BTïïül Slachtoffer zedendelict de dupe van onduidelijke taakstelling zedenpolitie •lit kerk wereld Kardinaal Glemp eist de waarheid over dood pater Popieluszko weer ACHTERGROND CcidócQowuvnt MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 PAGINA 2 Harde sancties geëist na RSV-schandaal De pastorale organisatie DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken) heeft de Tweede Kamer ge vraagd harde maatregelen te nemen tegen de politici die ver antwoordelijk zijn voor het RSV-debacle. De organisatie vindt dat er „harde consequenties" moeten worden getrokken uit de rapportage van de RSV-enquêtecommissie, die binnen kort verschijnt. Dit om tegemoet te komen aan het rechtsge voel van de ontslagen RSV-werknemers. Een en ander blijkt Uit een brief die de organisatie gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De DISK-medewerkers hebben zich in dertijd ingezet voor de belangen van RSV-werknemers die door het RSV-drama op straat kwamen te staan. „Jeugd is de hoop voor Kerk en wereld" Paus Johannes Paulus II heeft de jongeren uit de hele wereld uitgenodigd voor het internationaal jeugdfestival, dat op palmzondag volgend jaar (31 maart) te Rome wordt gehouden. De paus noemde gisteren de jeugd de hoop voor kerk en we reld. Het festival wordt gehouden in het kader van het „In ternationale Jaar van de Jeugd" waartoe 1985 is uitgeroepen. „De Kerk moet hieraan een bijdrage leveren, samen met alle jonge mensen die Christus hebben gevonden", zei de paus in Rome tot een menigte van 30.000 bedevaartgangers en toeris ten. Het motto voor de ontmoeting met de paus op zaterdag 30 en zondag 31 maart is „Christus is onze vrede". Franciscus Xaverius in glazen schrijn De reliquieën van de rooms-katholieke Azië-missionaris Franciscus Xaverius zijn sedert 21 november in een glazen schrijn 54 dagen ter verering opgesteld in de kathedraal „Bom Jezus" in de Indiase stad Goa, voorheen centrum van het koloniale rijk van de Portugezen in Zuidoost-Azië. Deze Spaanse heilige was één van de metgezellen van de heilige Ignatius van Loyola ten tijde van de stichting van de Jezuie- tenorde en kreeg later bekendheid als apostel van de Oriënt Hij was de eerste christelijke missionaris die India aandeed en was ook de grondvester van de missie in Japan. Franciscus Xaverius stierf in 1552 op de leeftijd van 46 jaar op een eiland bij Kanton. Bega een zonde tweewaal en het lijkt u niet langer een zonde toe. lmowJ PRAESES DS. ROOS: „WE KUNNEN STEM GEVEN AAN KRITISCHE KATHOLIEKEN" Het breed moderamen van de Nederlandse Her vormde Kerk is er zater dag niet in geslaagd een besluit te nemen over een ontmoeting met paus Johannes Paulus II, vol gend jaar in Utrecht. De gesprekken worden op 14 december voortgezet. De röoms-katholieke bis schoppen hebben de andere lidkerken van de Raad van Kerken in Nederland ge vraagd op 13 mei aanwezig te zijn bij een ontmoeting en een gebedsdienst met de paus. De kerken moesten voor 15 november antwoord geven. Tot nu toe hebben al leen de Gereformeerde Ker ken in Nederland (positief) gereageerd. Als de Hervormde Kerk de uitnodiging accepteert, dan is het de bedoeling dat de her vormde delegatie als spreek buis optreedt voor kritische rooms-katholieken die de paus wel graag willen ont moeten maar hiervoor geen uitnodiging krijgen. „Zij het dat we nog niet weten of en hoe we dat kunnen realise ren", zo zei de hervormde praeses ds. C.B. Roos zater dag. Zoals bekend heeft aartsbisschop Simonis dit voorjaar verklaard dat de paus in ons land alleen met ioyale rooms-katholieken in contact zal worden gebracht. Roos verklaarde overigens wel uitdrukkelijk het niet op voorhand met ds. A.P.J. van Ligten (Sneek) eens te zijn dat „het geen pas geeft offi cieel aanwezig te zijn op de show rond het pausbezoek". Synodelid Van Ligten hield het breed moderamen voor dat „er in alle lagen van de Hervormde Kerk grote be zwaren tegen zo'n aanwezig heid van hervormde zijde le ven". Israel Een centrale rol in de discus sie binnen de Nederlandse Hervormde Kerk speelt ds. H. Huting (Rotterdam), mo menteel assessor (vice-voor- zitter) van de synode. Huting maakt grote kans volgend voorjaar ds. Roos als synode- praeses op te volgen en komt dan in aanmerking de paus te ontmoeten. Hij heeft laten weten dat vooral de niet-er- kenning van Israël door het Vaticaan hem dwars zit. Uit gesprekken met leden van het breed moderamen valt op te maken dat de soli dariteit met de joodse ge meenschap een belangrijke argument in de discussie is. De Haagse opperrabbijn L.B. van de Kamp, een verklaard tegenstander van een joodse ontmoeting met de paus, wees er kortgeleden in het Nieuw Israelietisch Week blad op dat de paus het woord .joden" niet heeft uit gesproken toen hij enkele ja ren geleden in het voormalig concentratiekamp Auschwitz voor de slachtoffers van het Nazi-bewind bad. Ook het feit dat de paus tijdens zijn toespraak tot de Verenigde Naties over het Midden-Oos ten sprak zonde* het woord Israel in de mond te nemen, heeft bij jodhn veel weer stand opgeroepen. De drie Joodse kerkgenoot schappen beslissen op zondag 16 december over een ont moeting met de paus, twee dagen na het hervormd mo deramen. Gezien de bezwa ren die er ook bij de kleinere kerken (Doopsgezinden, Re monstranten, Quakers) leven, is het niet uitgesloten dat de f>aus volgend jaar 13 mei al- een twee leden van het hui dige Gereformeerd modera men, mevrouw mr. E. Eiker bout en ds. B.J.F. Schoep, te genover zich vindt. Het hervormd moderamen vergaderde na afloop van de synode in Doorn. De synode besloot, met tweederde meer derheid, de band met het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) in stand te houden. Met ongeveer dezelfde stem verhouding verwierp de sy node een voorstel dat het IKV verbood aansluiting te zoeken met de Beweging Weigering Defensiebelasting. Volgens synode-praeses ds. C.B. Roos is een besluit hier over voorbarig aangezien de kwestie nog ter discussie staat binnen de Raad van Kerken. pbre EIDEl eft v 6ht ii wor Leid< de ir lakte, meer »n. Hi ■gen ing ding buur weke inlaar jjk hi 71 Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Franse Karmelietes Elisabeth van Dijon, de Franse Spi- ritijn Daniel Brottier („de vader der weeskin deren") en de Spaanse geestelijke Josef Manayet zalig verklaard. De plechtigheid werd bijge woond door duizenden weeskinderen. Zij ver blijven in een van de 20 weeshuizen van de orga nisatie, waarvan pater Brottier direkteur is ge weest. De Spaanse geestelijke Josef Manayet richtte twee onder wijscongregaties op als tegen wicht tegen materialistische opvattingen die een bedrei ging voor het gezin vormden. De congregatie van de zonen van de Heilige Familie (in 1864 opgericht) en de congre gatie van de missionare?^ n van de Heilige Familie van Nazareth (uit 1874) hadden tot doel door de opvoeding van kinderen het voorbeeld en de waarden van de Heili ge Familie uit te dragen. Elisabeth Catez, bijgenaamd van Dijon, trad in 1901 op 21-jarige leeftijd bij de Kar melietessen van Dijon in. Vijf jaar later zou ze aan een on geneselijke ziekte overlijden. Zij heeft vooral betekenis om haar mystieke opvattingen. Daniel Brottier, lid van de congregatie van de Paters van de Heilige Geest, werkte eerste in Senegal, waar hij het geld voor de bouw van de kathedraal van Dakar bijeen bracht. In 1932 werd hij in Frankrijk benoemd tot direk teur van een organisatie, die zich het lot van de weeskin deren aantrok. De Spiritijnen in ons land hebben hun pro- vincialaat te Gemert. Op de foto links spreekt de paus de zaligverklaringen uit. Rechts een schilderij van Elisabeth van Dijon. ^IDE id •ekei lakt id ee rijk; hel lker ema note< le v tsmi nz V in d certs Benoemingen Hervormde Kerk De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft dr A. Noordegraaf benoemd tot docent praktische theologie aan de theologische faculteit van de RU Utrecht. Sedert 1978 is hij docent aan de protestants-christelijke aca demie voor hoger beroepsonderwijs op Gereformeerde grondslag „De Vij verberg" in Ede. Öe synode benoemde dr. K. Blei, synodelid en predikant te Haarlem, tot Voorzitter van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israel Mevrouw drs. J.M. Deenik-Moolhuizen en mevrouw drs. H.J Heldring- -Klok werden benoemd tot secretaris van de Centrale voor Vormings werk/Hervormde Vrouwendienst, afdeling Vrouw en Kerk. De synode benoemde de heer H.M. de Bruin tot administrateur. Ouderling mevrouw J. Salverda-Lems (classis Zutphen) werd benoemd tot assessor-secundus van het moderamen. Kardinaal Glemp van Warschau heeft gisteren in een herderlijk schrij ven, dat in alle rooms- -katholieke kerkdiensten in Polen is voorgelezen, de volledige waarheid over de dood van pater Jerzy Popieluszko geëist. Zijn oproep trok temeer de aandacht omdat het de tweede maal binnen vier dagen was dat de Poolse bisschoppen op heldering eisten over de achtergronden van de moord op de geestelijke, die grote populariteit ge noot als aanhanger van de verboden vakbond Solidariteit. Kardinaal Glemp heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de leider van Solidariteit Lech Walesa. Vandaag reist de kardi naal naar het Vaticaan voor overleg met de paus dat waarschijnlijk even eens in het teken zal staan van de moord op pater Popieluszko. Een eucharistieviering in Warschau ter nagedach tenis van de vermoorde priester trok gisteren 25.000 gelovigen. Voor de St. Brigittakerk in de Poolse havenstad Gdansk is gisteren in aanwezigheid van Lech Walesa een beeld ont huld van paus Johannes Paules II. Het twee me ter hoge beeld toont de paus met een kind op zijn rechterarm. De kerkvorst had ter ere' van de onthulling van het beeld een dankbrief gestuurd. I pnj nenti nocor rtuss :ht iu n maandag 26 november 1984) Nasi goreng met froenten vla met anaan Voor twee personen hebt u nodig: 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout, 1 ei, 10 g margarine, 1 ui, 3 le pels olie, knoflook, 100 g hamlap, 1 dikke prei, 100 g winterwortel, 1 paprika, ketjap, paprikapoeder, 50 g schouderham, peterselie; potje zoetzure komkom merschijfjes; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 banaan, jam. Was de rijst met koud water tot er helder water afkomt. Strooi de op een zeef uitge lekte rijst in het kokende water met zout, roer tot het water weer kookt en sluit de pan. Laat de rijst in twintig minuten heel zacht koken en gaar worden, stort hem ver volgens op een ruime schaal en laat hem koud worden. Bak van het ei een omelet en snijd deze in korte reepjes. Fruit in een ruime pan de kleingesneden ui lichtbruin in de olie. Bak vervolgens geperste knoflook en kleine stukjes hamlap mee, gebruik een matig vuur en reken voor dit bakken vijf minu ten. Voeg vervolgens klein gesneden prei, wortel en pa prika toe en laat het mengsel nog ongeveer vijf minuten rustig bakken. Doe er dan de rijst bij en bak die regelmatig omscheppend (met een platte metalen schep) op een kleine pit warm. Doe er tijdens dat warm bakken naar smaak ketjap, paprikapoeder en zout bij. Voeg de reepjes omelet en de kleingesneden ham toe. Strooi in de schaal fijngeknipte peterselie over de nasi goreng en geef er de komkommer apart bij. Breng de helft van de melk aan de kook. Meng custard, suiker en weinig koude melk, schenk bij dit papje wat hete melk en doe het in de pan. Laat de vla onder steeds roeren even koken en voeg vervolgens van het vuur de rest van de koude melk toe. Meng de geheel af gekoelde vla met stukjes ba naan en garneer met jam. JEANNE ANTROPOLOGE CLAIRE STERK NA ONDERZOEK: AMSTERDAM „Die ze denpolitie, de beleidsma kers weten niet wat ze er mee aanmoeten. Ondanks de snelle ontwikkelingen in de sexuele moraal is het wettelijk kader waar binnen de zedenpolitie haar taak dient uit te voe ren, nauwelijks gewijzigd. Dat bemoeilijkt net werk van de rechercheur onno dig". Cultureel antropolo ge Claire Sterk verbleef negen maanden in de ros se buurten van Amster dam en Utrecht en bestu deerde daar het werk van de zedenpolitie. Belang rijkste conclusie uit haar onderzoek: door de ondui delijke positie van de re chercheurs bij de zeden politie wordt het slachtof fer van een zedendelict niet zelden aan haar (of zijn) lot overgelaten. De bevindingen van Sterk staan in het boek „Vieze kereltjes; zedenpolitie en vrouwen", dat vanaf van daag in de boekhandel ligt. De rechercheurs van de ze denpolitie zijn belast met de controle op prostitutie en de behandeling van zedendelic ten. De benadering van zeden delicten zoals aanranding en verkrachting krijgen in het boek de meeste aandacht. Sterk vindt dat er van de oor spronkelijke hulpverleners- functie van de zedenpolitie niet veel meer terecht komt. „Maar", is de opmerkelijke constatering van de cultureel antropologe, „de rechercheur zelf valt weinig te verwijten. Hulpverlening speelt bijna vanzelf een belangrijke rol in zijn werk, maar de politie-or- ganisatie weet niet goed raad met zijn vraag hoe ver die hulp gaat en waar de prioritei ten liggen. Wat is belangrijker: het opsporen van een aanran der of verkrachter of de op vang van het slachtoffer? Er is wel een artikel in de politie wet waarin staat dat de politie hulp moet verlenen aan hen die die behoeven, maar er staat niet tot hoever dat gaat". Bevooroordeeld De vrouwenbeweging zegt dat de hulp niet mag ophouden op het moment dat de dader ge pakt is. De belangrijkste kri tiek op het functioneren van de zedenpolitie komt van oudsher uit die hoek. Men ver wijt de rechercheurs een onge ïnteresseerde, bevooroordeelde houding ten opzichte van de vrouwen „aan de andere kant van de balie". De mensen van de zedenpolitie zouden er bij voorbaat van uitgaan dat vrouwen die verkracht zijn, „wel aanleiding gegeven zul len hebben". „Dan had ze, mooi en jong als ze is, 's avonds maar niet alleen over straat moeten gaan", „mis schien vond ze het zelfs wel lekker", gedachten die volgens de vrouwenbeweging bij de gemiddelde rechercheur van de zedenpolitie door het hoofd gaan als een vrouw aangifte komt doen van een aanran ding of verkrachting. Sterk onderschrijft die kritiek voor een deel. Aan de houding van de agent is het één en an der te verbeteren. „Het komt bij een slachtoffer heel hard aan als een rechercheur routi nematig naar allerlei intieme details vraagt over het gebeur de. om vast te stellen of het om aanranding dan wel ver krachting gaat. De benadering is erg zalcelijk, vaak zelfs on- taktisch. De rechercheur gaat er vanuit dat de vrouw vooral wil dat de dader wordt opge spoord, terwijl zij in werkelijk heid misschien een stukje aan dacht wil, na wat zij heeft meegemaakt". „Sterke iongens-achtig" „Wellicht'zegt Sterk, „is de vraag wel gerechtvaardigd of deze hulpverlenersfuntie wel zo goed op z'n plaats is bij de zedenpolitie. Ik heb gemerkt dat de meeste politiemensen iets „sterke jongéns-achtigs" hebben, ze kiezen voor dit vak om boeven te vangen. Een vrouw die aangifte komt doen van een verkrachting zal wei nig steun ontmoeten bij de ze denpolitie. De mensen daar voelen zich meer politieman dan hulpverlener en willen dat het liefst zo houden". Sterk denkt dat deze uiting van de „politiële beroepscul tuur" niet makkelijk zal zijn uit te bannen. Toch: „Als de zedenpolitie de hulpverlenen de taak serieus wil nemen, moet er wat veranderen aan de mensen zelf. Bijscholing is één manier. De opleiding van nu besteedt niet bijster veel aandacht aan de sociale taak van de agent. Het aannemen van mensen die een meer dan gemiddelde maatschappelijke bewogenheid hebben is een andere manier. Helaas ont breekt de mogelijkheid om speciaal voor een functie bij de zedenpolitie te solliciteren in verreweg de meeste plaatsen". Een andere weg waarlangs de zedenpolitie beter kan functio neren is het gedeeltelijk over hevelen van de hulpverlenen de taak naar andere instanties. „Ik heb gemerkt dat de re chercheurs het zelf heel ver velend vinden als hulpverle ner te worden gezien. Moet je dan deze mensen, waarvan je van tevoren weet dat ze wei nig interesse voor het slachtof fer zullen hebben een hulp verlenende taak geven? Ik denk het niet". Dit zou ervoor pleiten een slachtoffer van een zedende lict na de „eerste hulp" bij de zedenpolitie sneller in contact te brengen met de professione le hulpverleners en de zeden politie zich te laten bezighou den met de strafrechtelijke kant van de zaak. Sterk ziet mogelijkheden voor een betere samenwerking tussen zeden politie en hulpverleningsin stanties als het Bureau Ver- Claire Sterk: „De rechercheur gaat ervan uit dat de vrouw vooral wil dat de dader wordt opgespoord, terwijl zij in werkelijkheid misschien een stukje aandacht wil". trouwensarts en in gevallen als incest de Raad voor de Kinderbescherming. „De par tijen zouden meer op hoogte moeten zijn van eikaars bezig heden, zodat het ook makkelij ker wordt om bepaalde geval len aan elkaar over te dragen. Een wekelijks overleg, des noods telefonisch, kan al heel wat verbeteren. Als een vrouw aangifte komt doen, moet ze veel duidelijker gewezen wor den op de mogelijkheden die er zijn om bij hulpverleners aan te kloppen". Mannenwereldje Sterk pleit ook voor meer vrouwen bij de zedenpolitie. Niet omdat ze dit werk beter kunnen doen dan mannen, maar om het broodnodige evenwicht: de zedenpolitie is en blijft een mannenwereldje. De actiegroep „Vrouwen tegen Verkrachting" zegt daarom dat vrouwen liever bij een vrouwelijke rechercheur aan gifte doen. Zover gaat de an tropologe echter niet. „Bij alle aangiften die ik in mijn tijd bij de zedenpolitie heb bestudeerd bleek dat de houding veel be langrijker is dan de sekse. Op het moment dat een vrouw aangifte komt doen van een verkrachting, wil ze haar ver haal kwijt. Essentieel is dat ie mand er goed naar luistert en redelijk reageert". De antropologe geeft de snel veranderende (seksuele) mo raal als belangrijkste oorzaak aan van de moeilijke positie van de zedenpolitie. Zo trad men in Amsterdam in de jaren zeventig niet meer op tegen abortus, terwijl dat dertig kilo meter verderop nog wel ge beurde en wel zeer stevig. „Zo'n situatie dreigt nu weer te ontstaan, maar dan met in cest, verkrachting binnen het huwelijk, noem maar op", denkt Sterk. „Mijn ervaring is dat ze bij de zedenpolitie niet goed weten wat ze aanmoeten met sexueel geweld binnen het huwelijk. Ongewenste intimiteiten, ook zoiets. „Moeten we ingrijpen?", vragen de rechercheurs zich af. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat een individuele re chercheur van een plaatselijke afdeling kan bepalen hoe hij zich opstelt tegenover bepaal de verschijnselen in de samen leving. Dat moet door regels en wetten worden onder steund. Er wordt momenteel gelukkig druk gesleuteld aan de zedelijkswetgeving, en dat werd tijd ook", vindt Sterk. ARJEN VAN DER SAR Koude nacht DE BILT (KNMI) De ko mende nacht is er weinig wind en er worden opklaringen veu- wacht. Daarbij kan de tempe ratuur in het binnenland op veel plaatsen dalen tot om het vriespunt, en vlakbij de grond wordt de temperatuur enkele graden onder nul. Dinsdag overdag komen we onder in vloed van een actieve oceaan depressie, die dan in de buurt van IJsland ligt. In de ochtend is er eerst nog zon, maar in de loop van de dag neemt de be wolking toe, en later kan er regen vallen, het eerst in het westen van het land. De wind neemt dinsdag toe uit het zuid westen: aan de kust kan hij af en toe hard worden. Ook de rest van de week bepalen oce aandepressies het weer: we moeten rekenen op perioden met regen, maar nachtvorst is dan vrijwel uitgesloten. Bordeaux regen Helsinki Innsbruck Rome h bew. Split zw.bew. Stockholm motreg. Wenen zw.bew. Zurich regen Casablanca zw bew. Las Palmas onbew. Beiroet onbew. Tel-Aviv onbew. Tunis MARKTEN DE LIER Delfl-Westerlee, maandag 26 november. Aardappelen 27. Blads la 50. Bloemkool 80-240. Boerenkool 72-97. Broccoli 490-530. Komkom mers 32-126. Paksoi 95-170. Paprika §roen 70-440, rood 540-690. geel 00-1350. Pepers rood 960-1020, Sroen 390-450. Peterselie 55-81. Prei 4-98. Raapstelen 35. Radijs 98. Sel derij 37-57. Sla 29-61. Spinazie 295- 315. Spruiten 57-87. Uien 7-31. Ven kel 410. Vleestomaten 1390-2790. Witlof 170-340. Ijsbergsla 75-100. Ij spegels 90. LEiDEN Noteringen groente- en fruitveiling, 26-11: aardappelen 13-40; andijvie 116-191; Chinese kool 55; witte kool 92-1,03; prei 1,03; spruiten a 63-67; spruiten b 61-63; spruiten c 49-50; spruiten d 35-115; uien 11-35; witlof 1,80-2,80; knolselderij 30-68; sla 25-83; bleekselderij 34-87; Beurs van Amsterdam beun 23-11 baurs 26-11 Elsevier-NDU FGH Gist Brocades Heinoken Hokt Holl Beton.Gr. Hoogovens Nedlloyd Gr Oce v. Grinten v Ommeren Pakh Hotd. een Philips VolkeTStevin WUH 95.60 337.00 192.80 64.20 150.60 148,50 111,00 52.50 157.70 138,50 123.00 107.00 62.90 42.20 168.30 241.00 144.00 158,50 273.00 28.10 64.30 53.60 67.30 135.00 63.30 42,80 296,50 191.00 28.80 110.00 177.00 96,90 340.00 28.40 64.80 54.00 67.60 1 S:;ide: 1 JIS se 6 om» gev '2 S3mhe 'l o.2 38^ a 2dktd 3 2»rfs n 2 Sspra 13 0 m V0O list ia 9 0 m nbew. 26 19 0 men I SE g 1? °o3ures on tv. - - Tden I dat uit Angola Termijn voor g™» terugtrekking ^-r van Cubanen *id- ners )ben verk PRETORIA De Cubaan^ troepen in Angola zouden u een tijdsbestek van twaalf wl ken moeten worden teruggr™11' trokken, nadat Zuid-AfriD bev VN-troepen heeft toegelawr) sc in Namibië, aldus de Zuidaftftnen kaanse minister van buiteifolde landse zaken Pik Botha. Hij bevestigde berichten in Zuidafrikaanse pers dat de rugtrekking van de r schatting 25000 Cubanen drie etappes moet geschied» De onderhandelingen over onafhankelijkheid van Nai bië raakten in een imps toen Pretoria de kwestie k< pelde aan de Cubaanse aan' zigheid in Angola. D maand ging Angola in print pe akkoord met een Cuba terugtrekking en Botha het Zuidafrikaanse antwt tien dagen geleden aan Amerikaanse bemiddelai Chester Crocker. Botha zei te betreuren dat Angola voorstellen openbaar heeft maakt. Dat doet volgens hï twijfel rijzen of het land v serieus lean onderhandel* Volgens persberichten zou gola voor de Cubaanse ten trekking drie jaar willen i trekken en zou het in st willen zijn een deel van troepen te handhaven, indl de situatie in het land, wi een guerrillabeweging act is, niet stabiel is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2