Reclamerel bij tafeltennis Gaetan Boucher nog gretig en scherp rij Zwemwereld draait weer rond in vicieuzecirkek SPORTTRIBUME Mara thonschaa tsers willen niet wachten DEELNEMERS IJSSEL CUP CeidóeSommd Sportwereld |'i GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA HAARLEM Jan Roelof Kruithof deed zaterdag avond op het kunstijs van Haarlem weer eens van zich spreken, maar ditmaal kreeg zijn uitbarsting de steun van verreweg de meeste A-rijders. Aanlei ding voor het incident vormde het besluit van hoofdscheidsrechter Wim Snijder om de marathon van Haarlem ruim een kwartier later te laten be ginnen, om de leden van de kernploeg de gelegenheid te geven tijdig aan de start te verschijnen. En dat wen sten de marathon-schaat sers niet te pikken. „Die jongens trainen drie keer per dag. Voor hun is deze wedstrijd een extraatje. Het is onze wedstrijd. Dus we starten nü of we kappen er mee", brieste kruithof als spreekbuis van het mara- tnon-legioen. En de archi tect uit Havelte kreeg zijn zin. Het tumult diende zich om een paar minuten voor acht aan in de vorm van een telefoontje uit Amster dam, waar de kernploeg een wedstrijd zou rijden. Hevig onweer maakte schaatsen op de Jaap Eden- baan onmogelijk, zodat be sloten werd om bij wijze van training aan de mara thon van Haarlem deel te nemen. Om tien over acht fing de wedstrijd van start. !en paar minuten later verschenen de kernploegle den bij de ijsbaan. De mees ten keerden, nadat ze ge zien hadden dat de mara thon al was begonnen, on middellijk huiswaarts. Met zere benen honderd rondjes schaatsen en deson danks de concurrentie voorblijven. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Henri Ruitenberg zaterdag avond breed glimlachend van het ijs stapte. Hij had alleen sprint-expert Henk Portenge voor moeten laten gaan, maar die vormde in het algemeen klassement geen direkte bedreiging. „Ik had mijn dag niet. Mijn benen blokkeerden. Het enige wat ik kon doen was Jos Pronk, op dit moment mijn grootste rivaal, in de gaten houden. Pronk is achter me gebleven. Wat wil je dan nog meer"?, glunderde Ruitenberg. DEN HAAG De deelnemers aan de schaatswedstrijden om de IJssel Cup van komend weekeinde zijn: Groningen: Huub Stiekema. Bouwe Loonstra, Johnny Franke, Jan Belga en Chris Kemp. Reserve: Jan van der Ploeg. Drenthe: Egbert Post, Bert Koopmans, Henk Groen, Peter de Kant en Bert Uiterwijk Winkel. Reserve: Harry Kiers. Overijssel: Robert Vunde- rink, Ben van der Feltz, Attie Sarelse, Wim Nieuwenhuis en Robert-Jan Tel. Reserve: Han Wijlens. Gelderland: Frank Wijsman, Paul Veen, John Hoorneman, Willie van Essen, en Andries Kasper. Reserve: Mark Fridrichs. Noord-Hollan d/Utrecht: Frits Schalij, Eric Stecher, Emiel Hopman, Ron Ket en Hans Kaats. Zuid-Hol land: Hein Vergeer, Jaco Mos, Leo van Geest, Raymond Brugmans en Jan Nieuwenhuizen. Noord-Brabant/Limburg: Peter van Leeuwen, Coby de Vaan, Robert-Jan Oosterbos, Erik de Ruyter en Joop Brooymans. De Friese ploeg wordt later samengesteld. MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 PAGINA ij Arthur de Rouw Is terug van weggeweest. WEST BERLIJN Gae tan Boucher zet zijn zege reeks op de internationa le ijsbanen voort. Na de zomerpauze blijkt de tweevoudig olympisch kampioen en wereldkam pioen sprint nog gretig en scherp genoeg om de eer ste schaatsschermutselin- gen in Europa meteen weer naar zijn hand te zetten. In West-Berlijn won de 26-jarige Cana dees dit weekeinde de sprintvierkamp. Drie af standen en één baanre cord (500 meter in 37,78 seconden) waren voor Boucher, die zich in zijn tweede woonplaats, In zeil, gedegen heeft voor bereid op de verdediging van zijn wereldtitel. De economie-student uit het Franstalige deel van Canada is sinds vier maanden ver loofd met een studente uit het Zuidduitse schaatsmekka en besteedt meer dan zijn vrije Gaetan Boucher zette In West-Berlijn zijn zegereeks voort. DOETINCHEM Bijna vier maanden na de olympische eufo rie draait de Nederlandse zwem wereld weer rond in de vicieuze cirkel van gebrek aan trainings mogelijkheden, het ontbreken van financiën en de noodzaak toch weer een representatief team op te stellen. Dit keer voor de Eu ropa-Cupwedstrijden op 15 en 16 december in het Noorse Bergen. Het is in feite de enige confronta tie van het jaar met de in Los An geles afwezige zwemgrootmach- ten, Oost-Duitsland en de Sovjet Unie. De olympische kampioenen Jolanda de Rover en Petra van Staveren hebben een warme hand van de voorzitter ge had. De knelpunten zijn niet opgelost, het olympische succes is niet uitgebuit. Door het afvallen van de ouderen is de top nog smaller geworden. De aanvoer van jong talent stokt. De selectiewed strijden, afgelopen weekeinde gehou den in Doetinchem, gaven daar blijk van, hoewel de veerkracht van de olympische afvallers zo groot was dat er toch een aantal nationale topverrich- tingen te bekijken was. In de eerste plaats was daar Annemarie Verstappen's clubgenoot Arthur de Rouw. Evenals een jaar geleden opende hij de recorddans. Met een tijd van 15.24,83, ruim vijf seconden sneller dan destijds in Lelystad. Daartussen ligt een grotendeels verloren jaar: een slepende, niet te lokaliseren schouderblessure, waarschijnlijk opgelopen door een te fors aangepakte krachttraining, ge volgd door een vrijwel dagelijkse be handeling van de fysiotherapeut. Dan het voor de Olympische Spelen te licht bevonden schoolslagduo bij de he ren: Frank Vijver en Ron Dekker. Hun zwakke zwemmen zorgde er destijds voor dat er geen wisselslag-estafette naar Los Angeles werd afgevaardigd. Nu revancheerden zij zich met nationa le records. Ron Dekker op de 100 meter in 1.03,41 en Vijver op de 200 meter in 2.18,72. Vijver deed daarvoor conditie op in een trainingskamp tijdens de herfstvakan tie in Barcelona. Waar de 18-jarige Dekker de vorm vandaan haalde, was minder duidelijk. De eerstejaars MEA- O-leerling uit Zutphen traint door ge brek aan beschikbaar water niet meer dan viereneenhalf uur in de week. „Ik moet wel een natuurtalent zijn", con cludeerde Dekker die het geluk had dat er geen series werden gezwommen. Betrouwbaar De vorm van de olympische medaille winnaressen was ondanks de vaak wat lang uitgevallen rustperiode voldoende betrouwbaar. Annemarie Verstappen grossierde bij afwezigheid van de in Amerika studerende Conny van Ben- tum in overwinningen en wordt als ge volg daarvan bij de Europa Cup opge zadeld met tien starts in twee dagen. Jolanda de Rover liet het jonge talent Brigitte van der Lans geen slag dich terbij komen en Petra van Staveren was een klasse apart op de 100 meter schoolslag. Op de dubbele afstand liet zij zich daarentegen verrassen door Pe tra Hillenius van HPC, die met 2.35,30 een nieuw aspirantenrecord zwom. Een week eerder had Petra van Staveren het seniorenrecord met 2.33,60 afgepakt gei nu van Ria Willemse die wegens eelaa schouderblessure vier tot acht weke te rust heeft voorgeschreven gekregen, Petra van Staveren had het excuus di|C tijdens de race haar zwembrilletje 1 liep, waardoor zij een keerpunt haklij: miste. te X. De herenéquipe voor de Europa Cup *ei noodgedwongen uiterst matig van kwi d0 liteit. Edward Maasdijk en Kees Ve en voorn zijn gestopt, Hans Kroes studee in de Verenigde Staten. Daarbij kon dat Frank Drost en Gerard de Kort wi IK' gens tentamens niet mee naar Berge kunnen. Erik Ran, Patrick Dybiona e Patrick Tummers nemen hun plaatse zonder dat zij voor aansprekenc ei prestaties hebben kunnen zorgen. 0P De situatie op de rugslag leek al eve alarmerend, maar de plotselinge teruj u keer van Petro Stalman uit de Vereni**6 de Staten zorgde voor enig soelaas. W HPC'er ontdekte dat het studeren i Amerika zonder de benodigde voorop *ei leiding minder eenvoudig is dan vei 1 wacht. Zoals de KNZB heeft bemer! 1 dat bestendigen en uitbreiden van hi succes moeilijker is dan het kweke van olympische kampioenen. tijd aan het schaatsen. „Ik ge niet van het schaatsen. Ook na de olympische successen is de gretigheid en het plezier niet verdwenen. Ik voel me sterk en ben van plan door te gaan tot de Olympische Win terspelen van 1988 in Calgary. Zelfs als ik dan niet meer tot de top behoor, zal ik er in ei gen land bij zijn", aldus Bou cher. Op het kunstijs van Willmers- dorf kon Gaetan Boucher vaststellen, dat hij op de korte afstanden nog steeds de beste schaatser van de wereld is. Vandaag vliegt hij met een gerust gemoed terug naar Montreal. In het nieuwe jaar wordt hij weer in Europa ver wacht. De wereldtitelstrijd sprint, eind februari in Hee renveen, is zijn doel. Bij de dames bewees Angela Stahnke, dat zij de rijdster is die de toekomst van Oost- -Duitsland bij het lange-baan- schaatsen kan verzekeren. De drievoudig junioren-wereld kampioene won de sprint- strijd door een sterke tweede dag. Op de eerste dag won de olympisch kampioene op de 500 meter, Christa Rothen- burger, de twee afstanden met gering verschil voor Stahnke. Het tweede deel van het da- mestoernooi leverde Stahnke twee afstandszeges op. Ro- thenburger liep op de afslui tende 1000 meter echter meer dan drie seconden achterstand op en verspeelde door dat zwakke slot de toernooi-zege. Onder leiding van herencoach Henk Gemser vertoefde een aantal Nederlandse schaatsers van voornamelijk B-niveau in West-Berlijn. Geert Kuiper kwam gisteren op de 500 me ter nog het dichtst bij de in ternationale sprinttop. Met de tijd van 38,91 werd hij elfde. In het eindklassement werd Kuiper vijftiende, Van der Feltz 28e en Jansen 34e. Boorsma Bij de dames liet de dit sei zoen uit de kernploeg gelaten Alie Boorsma zien, dat ze op de kortere afstanden nog re delijk uit de voeten kan: 43,85 en 43,29 op de 500 meter. Op DEN HAAG Op het Europese tafeltennisfront heeft het herenteam van Valkenswaard in het toer nooi om de ETTU-beker de laatste acht bereikt. De Brabanders versloegen za terdagmiddag in eigen zaal Vjesnik Zagreb met 5-3. Beide Nederlandse damesteams sneuvelden in de kwartfinales tegen sterke Hongaarse clubs. Landskampioen Torenstad verloor vrijdagavond al in Boedapest tegen 14-vou- dig Europees kampioen Statisztika met 5-2. Avanti ging zaterdag in Hazers- woude, in het Europa Cup 2-toernooi ten onder tegen drievoudig bekerhouder BSE Boedapest (3-5). Bij Avanti - BSE Boedapest waren er twee winnaars: BSE en de sponsor van Avanti. De laatste was er zo waar in geslaagd in strijd met de reglementen de Hon gaarse speelsters in de rode reserve-shirtjes van Avanti met reclame-opdruk te laten spelen. Als tegenprestatie vergoedde de druivensuiker- -fabrikant een deel van de reis- (trein) en verblijfkosten van het Hongaarse gezel schap. Een niemendalletje met betrekking tot de tijd, dat de firmanaam zaterdag avond op het televisiescherm te zien was. Het slimme zakenspelletje kan mogelijk nog een onaan genaam vervolg krijgen voor Avanti. De Hazerswoudse club hield bij hoog en laag vol niet van het doen en la ten van de sponsor op de hoogte te zijn geweest. Woordvoerder Bakker van de betreffende firma wist bo vendien zeker, dat er geen geld aan te pas was geko men. Hij had de shirtjes ca deau gedaan aan de Hon gaarse speelsters, die ze als vriendschappelijk tegenge- baar hadden aangetrokken. Al die excuses ten spijt, was er wel degelijk sprake van een reglementaire overtre ding. Heel duidelijk Henk van Dilst, penning meester van de ETTU en aanzwezig als toeschouwer in Hazerswoude, was er heel duidelijk in. „Natuurlijk mag dit niet", verklaarde hij. „Dit is in strijd met onze regle menten. Hoe het er precies staat, weet ik niet, maar het mag absoluut niet. Onge hoord". Van Dilst bleef vaag over eventuele sancties. „In dit Jaarbeurssteden-toernooi is het een vrijgevochten bende. Er worden per jaar wel twin tig ogen dichtgeknepen om overtredingen buiten schot te houden. Misschien valt Avanti daar ook wel onder. Dan horen ze er niets meer van". In het andere geval zijn de strafnormen bekend. Van Dilst: „Als het tot straf fen komt, en dat is dus heel dubieus, wordt het of uitslui ting voor de Europa Cup voor enkele jaren of een geldboete, wellicht een com binatie van beiden". Over mogelijke straffen te gen Boedapest liet Van Dilst zich niet uit. De geldschieter van Avanti was er niet van onder de indruk. Hij had in één televisie-uitzending vrij wel zijn totale sponsorbedrag terugverdiend en de sportie ve konsekwenties zijn voor Avanti, dat uit niets liet blij ken rekening te houden met schorsing of boete. Was de sponsor de financiële winnaar, BSE Boedapest be haalde naar verwachting de sportieve buit binnen. Het trio Edit Urban (23), tiende van Europa en na Olah en Szabo de derde van Honga rije, Csilla Batorfi (15), derde op de Europese juniorenlijst, en Marta Tihany (26), de nummer acht van Hongarije, was veel homogener van sa menstelling dan het Hazers woudse drietal, waarin alles om Bettine Vriesekoop draai de. De nationale kampioene verzaakte haar plicht niet, won alle drie partijen, maar ondervond geen enkele steun van de jeudige Claudia Ver schoor (16) en Ellen Bakker, die door haar omschakeling van verdediging op aanval international ver terugge worpen is. Geld waard In Valkenswaard bewijst John Hilton zijn geld waard te zijn. De Brit, in 1980 Euro pees kampioen dank zij zijn experimentele rubber, bleef Tennis De AmerikaaJ Mark Dickson heeft gister de finale gewonnen in he heren enkelspel te Touloi waar 125.000 dollar (437. gulden) te verdelen viel. versloeg de Zwitser Heir Günthardt met 7-6, 6-4. Skiën De Westduitse Mal ria Epple heeft gisteren iijf"er het Italiaanse Sansicaro d^en. eerste wedstrijd van dfaoor World Series ski gewonnenjje al ploe In de twee manches van d<oha\ slalom kwam Epple tot ee»nie< totaaltijd van 1 minuut en 2K^n' seconden. ')ese r eer Paardesport Malcolr Pyrah heeft gisteren tijden het internationale concoun van West-Berlijn het hoofdj nummer gewonnen. Dl 43-jarige ruiter uit Granby in Nottinghamshire bleef meT Anglezarke in de tweedl barrage vijf andere combinai ties de baas. Autosport De Ameri kaanse topcoureur Freddi Spencer strijdt in het nieuw motorrace-seizoen op twe fronten. Spencer rijdt in d Grand-Prixwedstrijden va J 1985 voor Honda zowel in d* 500- als de 250cc. Spencer, die dit jaar de wereldtitel ill de halve-literklasse aan zijn landgenoot Lawson verspeelt de, geldt als de beste motorj coureur van de wereld. iiorK-, Biljarten Tonny Schrai wen, de trainer van de ninklijke Nederlandse Biljart Bond is tijdens de najaar* vergadering van de KNBE tot bondsridder benoemd. D, biljartbond heeft twee spon sors aangetrokken Paardesport Een brani| in een stalgebouw van Westduitse springruiter Paul Schockemohle heeft zijn vijf beste fokmerries het level Wielrennen De zesdaag van Gent is gewonnen do Gerd Frank en Hans HenrilÊ Oersted. Het Deense koppettl t bleef de Belgen Stan Toernef en Etienne de Wilde voor. Zwemmen Michael Gri heeft twee seizoentoptijdei op de vlinderslag verwezen lijkt in een 25-meterbad. Oj/J de 100 meter maakte hij ee£ tijd van 52,9 seconden en de 200 meter 1.11,6 minute^] rdie Voetbal Ian Rush is o&k - nieuw geblesseerd. De tojw bi scorer van Europa, in diens^ v van Liverpool, kreeg in dL competitiewedstrijd tege# Ipswich Town opnieuw las? van de knie, waaraan hij onp langs is geopereerd. h Atletiek Peter Ngoreld) 6< heeft zaterdag bij wedstri| den in Wlkom (bij Johannesj burg) de 100 meter geloperrp-i in 9,9 seconden. Hij walt'J daarmee de eerste Afrikaai| die de 100 meter binnen df* •tien seconden liep. Watersport De Italiaa^ Renato Molinari, zestienvoi^" dig wereldkampioen motorU^ bootracen, heeft op 38-jarigJJ tj- leeftijd zijn sportieve loopje baan beëindigd. |s_c Motorsport Simofo3 Schram (Wolvega) is zaterL di dag in Zelhem internationaal kl kampioen enduro geworden) na «nc rha ege Alie Boorsma: vijfde op de 500 meter. de tweede sprint werd de Friezin zelfs vijfde. De kilo meters van Boorsma vielen tegen. De oud-kampioene van Nederland werd in het totaal klassement negende. Keulen, Kauffman, Aaftink en Hofs onderstreepten op het ijs van Willmersdorf met klasserin gen in de middenmoot en achterhoede hun nationale B-niveau. Bij internationale wedstrijden in Karl-Marx-Stadt won Yvonne van Gennip een zwak bezette 3000 meter in 4.35,50. Op dit nummer, dat ten gevolge van de afwezig heid van de Oostduitse con currentie door Nederlandse rijdsters werd beheerst, ver wezenlijkten Marieke Stam, Grietje Mulder, Els Meijer en Maija Adema persoonlijke re cords. De Noorse schaatskampioen Rolf Falk-Larssen werd giste ren winnaar van de wedstrij den in zijn geboortestad Trondheim. Nadat de num mer vier van de wereldtitel strijd van vorig jaar de 500 meter in 39,58 seconden had opgeeist, kon hij zich op de 3000 meter concurrent Geir Karlstad maar net van het lijf houden: 4.13,32 tegen 4.13,56. Tom-Erik Oxholm behaalde zaterdag tijdens testwedstrij den van de Noorse schaats ploeg in Larvik twee over winningen. Oxholm noteerde op de 500 meter een tijd van 39,2 seconden. Frits Schalij en Robert Vun- derink waren gisteravond de beste schaatsers tijdens de testwedstrijden op de baan van De Meent in Alkmaar. Schalij won de 1500 meter in 2.05,7, Vunderink de 3000 me ter in 4.23,1. Beste sprinter was Ron Ket met 40,1 op de 500 en 1.21,5 op de 1000 me ter. Bij de dames gingen de" overwinningen naar Coby Borst (1000 meter in 1.30,1) en Petra Moolhuizen (1500 meter in 2.17,9). John Hilton: geld waard. tegen Vesjnik Zagreb onge slagen en loodste zijn oner varen medespelers Wegman en De Prophetis naar de overwinning. Vooral de zege van Hilton, tot zijn Europese titel een modale textielhan delaar uit Manchester, op Anton Stipancic, de kopman van Vjesnik, was van door slaggevend belang. Met 21-5, 21-15 bracht hij Valkens waard op een voorsprong van 4-3. De Belgische kam pioen in dienst van Valkens waard, Remo de Prophetis, putte daaruit zoveel moed, dat hij de Joegoslaaf Skolic inpakte met 2-0 en Valkens waard in de kwartfinales zette. Wegman bleef een beetje onder zijn niveau. De Zeeuw heeft last van ver moeidheidsverschijnselen. Vandaag vervoegt hij zich bij zijn huisarts. In Valkens- waard-kringen wordt ver moed, dat Wegman de ziekte van Pfeiffer onder de leden heeft.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14