Budapest wipt Avanti uit de Europa Cup Karpovnu dichtbij prolongatie m avratilova int Sydney Twee wedstrijden voor Mahorokan van goede te veel erzwakt Ihina no£ 3 sterk chakers 3PO Michiel Wind op gedeelde tweede plaats oor Eerste grote zege voor Stamsnijder rtina Navratilova in at i Sydney tegen haar ofiteer idsrechl akte 1 ?n Vanf ukelenli okhoff, i der i), Thoi zaterd door J Remml zijn ad eft 31 VRIESEKOOP TOOINT KLASSE IN DUEL MET URBAN HAZERSWOUDE Het was zowel voor Avanti-coach Gerard Bakker als de trainer van Budapest, Peter Gardos, al vooraf duide lijk, dat het de Hon gaarse tafeltennisploeg zou zijn, die de halve fi nale van de Europa Cup 2 zou bereiken. Ten koste van het thuisspe- lende Avanti wel te verstaan. En dat on danks de aanwezigheid van Europese topper Bettine Vriesekoop. Zij zou het ook zijn, die voor de drie winstpun ten zou zorgen. Het werd dus 5-3 voor de Hongaarse Europa Cup- houder. Een zo mogelijk interessanter gegeven was, dat „top twaalf- speelster" Edith Urban deel uit maakt van Bu dapest SE. De ontmoe ting met Vriesekoop zou door de Nederlandse op pure mentaliteit en met in de tweede en derde game schitterend tafel tennis gewonnen wor den. Avanti was vorig jaar in de halve finales uitgeschakeld door een andere Hongaarse formatie, Spartacus, die dit jaar in de nationale compe titie al twee maal van Buda- Eest verloor. Het was dus ijvoorbaat duidelijk, dat Vriesekoop, Ellen Bakker en Claudia Verschoor zich ook tegen Budapest weinig illusies hoefden te maken. Temeer daar de laatste twee niet opgewassen waren te gen de kracht van de Hon gaarse vrouwen. De 15-jari- ge Csilla Batorfi is officieel garije, maar volgens Gerard Bakker hoort ze hoger te staan dan de 23-jarige Ur ban. En die staat derde op die ranglijst Batorfi is rege rend Europees jeugdkampi oene, terwijl Urban deze se- niorentitel in 1982 voor zich Bettine Vriesekoop kon ondanks drie overwinningen de uitschakeling van Avanti in de Eu ropa Cup niet voorkomen. Tihanyi, het i Budapest, is als achtste ge noteerd. De voorspelling van beide oefenmeesters kwam uit. Verschoor maakte geen kans tegen Batorfi (10-21 en 15-21), waarna Vriesekoop via Tihanyi eenvoudig voor de gelijke stand zorgde (21- 14 en 21-13). Bakker is zich van verdedigster naar aan- valster aan het omvormen. Zij werd daartoe gedwon gen door de reglementswij ziging, die zegt, dat de met verschillend rubber beplak te zijden van het batje met zwart en rood moeten wor den aangegeven. Nu elke tegenstandster kan zien welk effect zij kan ver wachten, heeft de defensie van Bakker veel aan kracht moeten inboeten. Maar dat aanvallen zal ze wellicht nooit zo goed beheersen als het verdedigen. Vandaar dat Urban geen moeite had met haar (13-12 en 11-21). Weer Vriesekoop herstelde die achterstand door Batorfi in een driesetter achter zich te laten (21-12, 16-21 en 21- 13). Verschoor, die nog te onervaren is om internatio naal ook maar iets te kun nen uitrichten, werd met 8- 21 en 10-21 door Urban ver schalkt, waarna Bakker zelfs door Tihanyi werd weggespeeld (7-21 en 10-21). Het was inmiddels 2-4. Na de zege van Vriesekoop op Urban stond er 3-4 op het bord, zodat Batorfi het kar wei mocht afmaken, ten koste van Bakker (16-21 en 14-21). Was het spel van Bakker en Verschoor gewoon te zwak om ervan te kunnen genie ten, Vriesekoop presteerde des te beter. Al tegen Bator fi bood de eenzame topper het publiek uitstekende ral ly's (soms tientallen slagen van zeker vijf meter van de tafel) en was haar ervaring de Hongaarse uiteindelijk teveel. Tegen Urban wenste Vriesekoop volgens eigen zeggen de toeschouwers en haar sponsor te plezieren. De eerste set ging naar Ur ban, waarna de Hollandse bij de stand van 13-17 dicht bij een nederlaag was. Bij die stand kwam de omme keer en toonde de Hazers- woudse zich weer de echte wereldtopper. Met een on gelooflijke wilskracht en uitstekend tafeltennis trok zij met 21-18 de stand recht Ook de laatste set ging lan ge tiid gelijk op, want ook de atletische Urban was niet voor een kleintje vervaard. Het slot gaf wederom een ontketende Vriesekoop te zien, die Urban ondanks de teamoverwinning met een kater huiswaarts stuur de. TJEERD SCHEFFER Souaant Van der Wal blijft leiden BAKOE Jannes van der Wal heeft gisteren in de achtste ronde van het damtoernooi van Bakoe zijn koppositie behouden. Van der Wal, die vorig jaar het internatio nale invitatietoernooi van de Sov jet-Unie won, versloeg de laag ge klasseerde Tsjech Sysel gemakke lijk. Wereldkampioen Anatoli Gantwarg, vandaag tegenstander van Jannes van der Wal, bleef via een zege op zijn landgenoot Alias op de tweede plaats. Hans Vermin, die sterker was dan hekkesluiter Koezinski, handhaafde zich in de subtop EINDHOVEN Michiel Wind bezet na de vijfde ronde van de hal ve finales van de nationale titelstrijd schaken een gedeelde tweede plaats. De Hagenaar heeft drieëneenhalf punt verzameld, evenveel als Welling en Boersma. In groep A leidt Grooten met een totaal van vier punten. Wind speelde afgelopen weekeinde remise tegen Wel ling en Goldstern en won vervolgens van Schenning. Van Dop toon de een duidelijk stijgende lijn. De Delftenaar verloor van Van Schel- tinga, speelde remise tegen Van der Veen en won van Kohier. In groep B bleef Peter Gelpke ongeslagen. De Leidenaar - tweede met een half punt achterstand op koploper Douven - deelde de punten met De Boer en Nijboer, terwijl Bartels werd verslagen. Van der Vliet (Den Haag) was minder succesvol. Hij verloor van Bieren broodspot en Bosboom en bereikte in een tweede zitting remise tegen Bartels. Henseler (Wassenaar) won van Lont, verloor van Kremer en de vijfde ronde remise tegen Vogel. MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 PAGINA 13 Honkballers nog twee nederlagen TAIWAN De Nederlandse honkbalploeg heeft het toernooi in Taiwan afgesloten met twee nederlagen. Tai wan B won met 6-5 en de Verenigde Staten zegevierde later met 6-4. Nederland speelde zaterdag tweemaal, omdat door regenval vertraging was opgelopen in het toernooi. Alle deelnemende ploegen dienden vandaag te vertrekken uit Taiwan. Nederland speelde tegen Taiwan B een ongelukkige wedstrijd. Bij de stand 5-5 veroverde Taiwan in de laat ste innings met twee nullen het derde honk. Werper De Vries kreeg daarop opdracht om twee vrije lopen te ge ven, zodat bij het daardoor bezet raken van alle honken een dubbelspel mogelijk zou zijn. De Vries gaf echter ook een derde Taiwanees een vrije loop en de Aziaten zegevierden daardoor met 6-5. In het duel met de Vere nigde Staten scoorden de Amerikanen in de voorlaatste innings drie punten en dat was voldoende om de stand van 3-3 te tillen naar 6-3. Nederland gebruikte de volgende werpers; Klaassens, Venema, Erik de Vries en Harry Koster. f HAAG Het damestennistoernooi van Sydney werd gis- /onnen door Martina Navratilova, die in de eindstrijd (i 6~1, 6-1 haar Amerikaandse landgenote Ann Henricksson eloos bedwong. Henricksson, die eerder Marcella Mesker akelde, had in de halve finales met 1-6, 7-5, 6-3 gewonnen !e Australische Wendy Turnbull. Navratilova klopte Zina son: 6-2, 6-1. herentoernooi in Canberra werd gewonnen door de Zweed s Wilander. Dit ten koste van de Tsjechoslowaakse mede-fi- t Ivan Lendl: 7-5, 7-6. Eliot Teltscher schreef het herentoer- i Johannesburg op zijn naam. De Amerikaan won in de i met 6-3, 6-1, 7-6 van zijn landgenoot Vitas Gerulaitis. Het n het Australische Perth eindigde in een zege Voor de Jeed Stefan Edberg, die in de eindstrijd met 6-2, 6-3 te sterk r de Amerikaan Scott Davis. VALKENSWAARD Oud-wereldkampioen veldrijden Hennie Stamsnijder heeft zijn eerste grote overwinning van dit seizoen te pakken. Stamsnijder won gisteren in Valkenswaard de twee de veldrit voor het super prestige-klassement van deze winter. De coureur uit Enter klopte op het zanderige parcours van de Schaapskooi wereldkampioen Roland Liboton. De Belg verloor in de slotronde Stamsnijder uit het oog. maar hield wel een goe- ,de kijk op de top van het prestige-klassement. Liboton blijft nog wel leider in de striid om de hoofDriis van tienduizend gulden. De strijd in Noord-Brabant werd bepaald door het drietal Stam- snijder-Liboton-Groenendaal. In dat felle gevecht tussen de top drie ging Reinier Groenendaal twee keer onderuit. In de tweede ronde plaatste hij een demarrage, maar door zijn val kwam de hergroepering van de drie leiders snel tot stand. Halverwege gleed Groenendaal weer weg en slechts ten koste van veel ener gie maakte hij een achterstand van tien seconden weer goed. In de slotfase kon de professional uit Sint Michielsgestel niet echt meedoen voor de zege. Hij gaf nog 26 seconden toe op de verrassende winnaar Stamsnijder, die profiteerde van een taxa tiefout van Liboton. De Belg hield te veel rekening met de uit geputte Groenendaal. De dag ervoor had de 33-jarige Groenendaal al een hoop kracht aangewend tijdens een veldrit in Hilversum, die hij overigens op zijn naam zette. Daarmee bracht hij het aantal overwinningen in zijn loopbaan als veldrijder op 99. De Tsjech Miloslavski bezette de tweede plek. Kees van de We reld uit Alphen aan de Rijn werd op een zevende plek beste Ne derlander na Groenendaal. Nederland wint drafinterland KUURNE Nederland heeft het vierde onderdeel van de drafinterland tegen Belgie ge wonnen. Vier zondagen ach tereen kwamen in het Belgi sche Kuurne de Nederlandse topdravers tegen die van Bel gie in actie. Voordat men gis teren in Kuurne aan het laat ste onderdeel, dat voor de driejarigen, begon stond Ne derland voor met 57-50. De Nederlandse derbywinnaar Ymond Boekelte zegevierde in handen van Harry van Ooijen. Ook de tweede en derde plaats waren voor Nederlandse paar den te weten Yfigenia Frisia en Yamet Rotary. Het vierde Nederlandse paard Yzeren Hein werd uitgeschakeld. Ne derland won de interland met 78-62 punten. Op de Hilversumse baan won Worthy Boy Laren gistermid dag het kampioenschap der 4- jarigen in handen van Andries van der Blonk. Na de start nam Roper Dan de leiding met Hennie Hylkema, maar moest tenslotte genoegen nemen met een derde plaats achter Wolma Avond. Worthy Boy Laren ze gevierde over de 2440 meter in de geweldige kilometertijd van 1.18.4. MOSKOU Anatoli Kar- pov heeft afgelopen weekeinde de vijfde over winning behaald in de tweekamp om de wereld titel schaken tegen zijn landgenoot Gary Kaspa rov. De stand is nu 5-0 voor de wereldkampioen. De vijfde overwinning van Karpov zal door de organisa toren met opluchting ont vangen zijn. Door de lange duur van de tweekamp en onafgebroken reeks van ze ventien remises raakte de or ganisatie in financiële adem nood en stonden beide groot meesters bloot aan steeds meer kritiek. De zuilenzaal van het vak bondsgebouw is een populai re concertzaal in Moskou, die een dagelijkse huur van 7000 roebel (31.500 gulden) moet opbrengen. De zaal was tot afgelopen woensdag aan de schaak-organisatie verhuurd. Daarna is het contract stil zwijgend verlengd om de tweekamp niet in gevaar te brengen. Alleen de huurprijs is, zo gaan de geruchten, met tien procent verhoogd omdat vele concerten afgelast moes ten worden. De kritiek op de grootmees ters nam de laatste dagen in de Moskouse bladen steeds grotere vormen aan. Sovjets- kaja Rossi ja vergeleek de spelers met de overleden grootmeester Salo Flohr, die tijdens zijn actieve carrière de reputatie "remisekoning" had opgebouwd en daar diep onder gebukt ging. De Prav- da sprak wat laconieker over de tweekamp en hanteerde vanaf de twintigste partij de vaste omschrijving, dat de partii het gebruikelijke resul taat had opgeleverd: remise Aan die milde spot heeft Karpov een einde gemaakt met zijn vijfde zege. Hij is nog één overwinning af van de prolongatie Als alles een beetje meezit, kunnen de Amerikaanse spelers in de Olympiade hun woord ge stand doen en de komst van Karpov in Thessaloniki laten volgen door hun vertrek. Iricketbond beperkt ntal buitenlanders Nederlands bokssucces KOPENHAGEN Arnold Vanderlijde, Pedro van Raamsdonk en Rex Kortram hebben gisteren de finales gewonnen van het internationale bokstoernooi in Kopen hagen. Zwaargewicht Vanderlijde en zwaar-weltergewicht Kortram werden winnaar door ingrijpen van de scheids rechter, half-zwaargewicht Van Raams donk zegevierde op punten (5-0). Vanderlijde, die vrijdag de Deen Sören Thomsen versloeg, had tegen Sören Ras mussen (Den) twee ronden nodig. Kort ram was tegen de Deen Preben Thomsen al na één ronde uitgebokst. Van Raams donk was volgens de jury op alle fronten sterker dan de Pool Stanislav Lakomiec. Worthy Boy Laren gaat als eerste over de finish in Hilversum en wint het kampioenschap der vierjarigen. PRAAG De Nederland se judokampioen Mahoro kan mag zich tot de beste vier van Europa rekenen. Mahorokan slaagde er za terdagavond in Praag niet in de dubbele horde naar de eindstrijd van het toer nooi om de Europese be ker te nemen. Nadat de Oostenrijkse titelhouder Union Raika in een replay werd uitgeschakeld (3-2), bleken de judoka's van Vysoke Skoly in eigen hal te sterk: 4-0. Door over winningen van internatio naal erkende krachten als Koeman, Sosna en Straka alsmede een zege van Sefl verzekerde de Tsjechoslo waakse kampioen zich van een finaleplaats. Mahorokan had tussen beide ontmoetingen nauwelijks meer dan een half uur rust. De ploeg uit Maassluis was ge dwongen tot een „dubbelklap- per" doordat de nederlaag te gen Union Raika na een Ne derlands protest door de Euro pese Judo Unie was geschrapt. De wraak van de formatie van coach Koos Henneveld was zoet. Vooral de zege van zoon Rob, in de klasse tot 78 kilo gram, liet aan duidelijk niets te wensen over. Na twintig se conden lag de Oostenrijker Grossböck al op zijn rug. Ook zwaargewicht Richard Popio- lek, in de ploeg gekomen voor de geblesseerde Barry Ouds hoorn, zegevierde, tegen Hartl, met een vol punt. Halfzwaar- gewicht Iman Kars droeg aan het bereiken van de halve fi nale bij door Makula met ge ring verschil te verslaan. De tweede ontmoeting was Mahorokan te veel. In de lich te gewichtsklassen bood de Nederlandse titelhouder voor beeldig verzet. Jacco Qvist, Nico Boelrijk en Henneveld hielden hun opponenten op „onbeslist", terwijl halflichtge- wicht Anthony Wurth met yuko verloor. Bij de zware jon gens waren de Tsjechoslo wa ken voor duizend supporters echter superieur. Straka ver sloeg de vervanger van Anne ten Hoeve, Jurgen Kuitert, duidelijk met yuko. De neder laag van Kars kwam wat on gelukkig tot stand. Een secon de voor het einde kreeg de Ne derlander tegen Sosna een koka aan broek. In de slotpar- tij bevestigde Koeman, vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd- in Moskou tweede in de open klasse, de kandidatuur van Vysoke Skoly voor de Europe se beker door Popiolek met ip- pon naar de mat en naar huis te sturen. fol HAAG De cricketbond gaat het jital buitenlanders in de Nederlanbdse hpetitie beperken. Voor de betaalde jler-coaches blijft alles bij het oude. De jenaamde crickettoeristen krijgen het ter minder gemakkelijk. Voor hen zal jensatie moeten worden aangevraagd. I bondsbesluit erkent de waarde van buitenlandse cricketers. Door hun g is het spelpeil sterk vooruit ge- Naar het oordeel van de ledenver- an de bond dient echter te wor- I voorkomen dat tijdelijk beschikbare [tenlanders mede door hun aantal een rk stempel op de Nederlandse com- 2 drukken en dat clubs zich door het trtekken van deze spelers te zeer kun- S versterken. IESSALONIKI Het Ne- rlandse herenschaakteam n-^t tijdens de Olympiade Wessaloniki steeds dieper weg ranglijst. Na het sterke n de eerste drie ronden jden vier achtereenvolgen- |nederlagen met het kleinst [elijke verschil: 1,5 - 2,5. ilonara met' ïr oppermachtige Sovjet- Jie mocht dat resultaat nog punteLj^ eervoi worden ulern C titel liC |md. De verliespartijen te- 11 Roemenië, IJsland en gis ten ook China werden ech- als bijzonder teleurstellend jaren. de magere oogst is Ne tland nu met een totaal 5 punten ruim buiten de top terecht gekomen. Dat Ift één voordeel: volgens gehanteerde systeem krijgt "perland nu met wat minde- schaaklanden te maken ter- [1 de toppers elkaar moeten trijden. Mogelijk, dat Ne- lland dan het geschokte overtrouwen weer wat op II kan brengen. de Chinezen, die hun tkste twee spelers zelfs nog vrije dag hadden gegeven, ^ven Jan Timman, John v Wiel en Hans Ree op i steken en leed Paul v Sterren aan het vierde een nederlaag tegen Lin. iman en Ree verwierven M respectievelijk gering en )t voordeel, maar zij kon- dit niet in winst omzetten. Nederlandse dames raak- ts achterop door zware nederlaag tegen Po- 0,5 - 2,5. In de zesde ronde |kd zaterdag nog met 2-1 gewonnen. Bulgarije jijft met geringe voorsprong 1 de Sovjetunie nog de toon Age ven

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13