Evlap Ajax galmt na in Kuip VERSLAGEN FEYENOORD LIKT DE WONDEN Qowumt Onweer en bliksem verstoren jubileum van Jan Jongbloed FC Den Haag in contact met Hugo Hovenkamp WVC speelt tegen KNVB niet met mes op tafel Grensrechter geveld door projectiel £3 M •TTERDAM De lap, die Ajax gisteren uit- relde aan Feyenoord, zal de Kuip nog lang na- lmen. De zege van 3-1, laarmee de Amsterdam- ;rs voor het eerst sinds t seizoen 1971/72 in tterdam wonnen, zou imelijk wel eens de orbode kunnen zijn van somberder tijden, ant binnen een week [orden uitgeschakeld als ikerhouder en vervol- op een bijna onover- •ugbare achterstand ge it in de competitie, zou ior de houder van de ouble" wel eens ramp- ilige gevolgen kunnen J rijgen. De publieke be- ingstelling, die tot dus- al te wensen overliet ij Feyenoords thuisbeur- n, zou wel eens tot een ieptepunt kunnen dalen, n daarmee de financiële Uiig logelijkheden van de fitterdamse club, die >ch al niet al te rooskleu- zijn, nog verder aan- isten. Hetgeen niet zal nietfalaten invloed te hebben evorenp bijvoorbeeld contract- b do©/7,esprekingen, zoals van *nwaJJnaakmaker Gullit, wiens vorden|erbintenis afloopt. Been, de kort na de uitgevallen smaakmaker Feyenoord, verwoordde ia afloop als volgt: „We illen nu moeten gaan mik- :n op het bereiken van Euro- ïs voetbal. Dat zal in dit sei- n het hoogst haalbare zijn". iewel het nimmer bewijs- ir is, zou het feit dat Mario ;n na een paar minuten in tweede helft het veld met i ernstige knieblessure est verlaten, wel eens van t geringe invloed kunnen i geweest op die bijstelling het doel voor dit seizoen, ant zoals reeds eerder bleek, idat de jonge spelbepaler zijn laats had moeten afstaan, was yenoord na zijn vertrek een [uurloos schip. En dat viel isteren in wellicht de slecht- zeker de hardste con- Dntatie van de laatste jaren ssen beide voormalige groot- achten des te meer op, om- t de Rotterdammers tot de st zeer verdienstelijk had- n gespeeld. „Het beste, ge- eten naar onze mogelijkhe- n", verklaarde trainer Ab afié zelfs. En zijn collega Aad Mos was het daarmee roe- d eens. „We hebben het tot pauze erg moeilijk gehad. ïe mochten zelfs van geluk le dagteken dat we het op 1-1 pnden houden". fspiegeling ie gelijke score na 45 minu- n was een redelijk correcte 'spiegeling geweest van wat ch in de eerste helft had af- ?speeld. En waarin Ajax het >eningskwartier, bekroond et een treffer, op zijn naam ld gebracht, maar waarna eyenoord het heft vervolgens handen had genomen. Na gelijkmaker, veroorzaakt >r een foute afspeelbal van ijkaard en gemaakt door een i oei profiterende Been, kre- de Rotterdammers nog tweetal mogelijkheden jax op afstand te zetten, '■laar de doorgebroken Hoek- werd gestuit door de dit- taal foutloos en overtuigend telende doelman Galjé van jax en Houtman zag zijn eni- i geslaagde kopbal van de i edstrijd op de lat eindigen, aarna Been „in de rebound" 'erschoot. f >at gebeurde in de laatste mi lt van de eerste helft, waar- zich voorts scheidsrechter l gbert Mulder nadrukkelijk in belangstelling had ge- laatst. De Groninger, geldend Is één van de beste vader- indse arbiters, had een volsla- ïn off-day. Hij toverde in to- - tal maar liefst vijf gele kaar- en tevoorschijn, maar deed dit ermate willekeurig dat er zo- 'el bij spelers als publiek geen .passii eil meer op te trekken viel. )pnieuw Mario Been: „Hij '°ot op de verkeerde momen- Ui/lp De lichte overtredingen gezon Vreugde Gerald Vanenburg scoort op fraaie wijze de tweede treffer voor Ajax, nadat doelman Joop Hiele de bal niet heeft kunnen pareren. Van de Kor- put en Stafleu kijken toe (foto boven). Vervolgens ont stond er weer vreugde bij Ajax (Van Basten en De Wit) en compleet verdriet bij Fey enoord (Wijnstekers). Ajax heeft zo juist via Van Basten de derde treffer gescoord en is helemaal zeker van de zege. leverden gele kaarten op en de zware liet hij gewoon passe- Minst fysiek Het toeval wilde, dat de tackle waardoor Been later van het strijdtoneel moest verdwijnen er één was van de minst „fy siek" acterende Ajacied, Ge rald Vanenburg. Voor uitgere kend deze grote gevolgen krij gende overtreding blies Mul der niet. Vanenburg daarover na afloop: „Het was helemaal niet mijn bec 3ling om Mario uit de wedstrijd te schoppen. Het ging heel vreemd in zijn werk, die overtreding. Maar opzet was er niet in het spel". En Been: „Het was met een gestrekt been van Gerald. Maar ik geloof niet dat het zijn bedoeling was om mij uit de wedstrijd te trappen". Om er nog wat onervaren aan toe te voegen: „Zoiets doe je toch niet?". Het enige, dat scheids rechter Mulder niet deed, was direct invloed uitoefenen op het scoreverloop. Maar dat was dan ook het enige positieve van de noorderling, die uitein delijk Koeman, Van de Kor- put, Stafleu, Silooy en Van Basten verbaliseerde. Mocht de willekeur bij het toe dienen van deze prenten op merkelijk heten, het feit dat er vijf gele kaarten waren ge trokken is een goede indicatie van het (te) harde karakter, dat de topper droeg. Te veel charges waren op de benen van de tegenstander gericht, het aantal blessures was talrijk en een volslagen objectieve waarnemer zou in een achter dochtige bui wel eens gedach ten over gebruik van stimule rende middelen hebben kun nen krijgen. Positieve kanten Mede door de forse portk hardheid werd het duel er qué kijkspel ook niet fraaier op Hoewel trainer De Mos er n» afloop toch nog wel positieve kanten in had gezien. „He' vele fluiten van Mulder, ooli voor veel kleine incidentje} die in het buitenland zondei fluitsignaal passeren, was we) in ons voordeel. Als zo'n wed strijd puur en alleen met fysie ke middelen zou moeten wor den uitgevochten zijn wij wel de mindere van Feyenoord". Aan het eind van de race, die slechts zelden een echt hoog standje had opgeleverd, kon Ajax opgelucht en terecht de armen in de lucht steken. Het vantevoren met de nodige vrees tegemoet geziene karwei was met rqinder moeite dan verwacht geklaard en de lei derspositie onaangestast geble ven. Iets, waarop overigens de taktiek van Ajax wel was ge richt geweest. De Mos had ge kozen voor Bosman en Van Basten als centrumspitsen, waarbij Boeve en Vanenburg voor het diepgaande werk op de vleugel zouden gen. Libero Rijkaard zou dan van gevallen gaten moeten profiteren om de aanval te versterken. Die snufjes werk ten in het eerste kwartier uit stekend. Doordat Troost en Nielsen in het midden werden gebonden konden Ophof en Boeve over de zijkanten door stoten en de eerste treffer van Ajax vloeide dan ook uit zo'n situatie voort. Ophof kon een dieptepass nog net voor de achterlijn ombuigen in een voorzet, waarna Bosman in een doel worsteling de 1-0 kon laten aantekenen. In een fauteuil Ajax leek na deze vierde minuut gecreëerde voorsprong in een fauteuil te zijn beland. De Amsterdam mers dicteerden de gang van zaken en getuigden van hun zelfvertrouwen door met libe ro Rijkaard als vrijwel perma nente middenvelder te opere ren. Maar uitgerekend een fout van de goed spelende Rijkaard bracht het tot dan zoekende Feyenoord terug in de race. Been stak doeltref fend een voet tegen de bal, die de Ajacied wat onzorgvuldig uitverdedigde en kon vervol gens ongehinderd op Galjé af gaan. De manier waarop Been de kans verzilverde was eens te meer de bevestiging van de gegroeide vorm van de frele Rotterdamse middenvelder. En de treffer luidde een fase van het duel in, waarin Feye noord de lakens ging uitdelen. Zonder resultaat evenwel. Na de pauze, waaruit een hin kende Been toch nog tevoor schijn was gekomen, bracht De Mos de niet geheel fitte De Wit in zijn team voor Bosman en Ajax schakelde daarmee over op zijn normale strijdwij ze, met drie spitsen. Gaande weg begonnen de Amsterdam mers het initiatief tot zich te trekken, hetgeen mede werd veroorzaakt doordat Been moest worden vervangen door Steur. „En die is nog niet zo ver als Been", moest Fafié na afloop teleurgesteld vaststel len. Het duel leek zich ondanks al les te gaan ontwikkelen naar een tussen beide ploegen wel vaker voorgekomen remise, maar een bevlieging van Ro nald Koeman deed de weeg schaal .in Amsterdams voor deel doorslaan. Koeman, de laatste weken op de wip zit tend in de selectie van Ajax, ontdeed zich handig van eerst Rep en vervolgens Wijnste kers en lanceerde vervolgens Vanenburg. Deze nam de bal ineens op het hoofd en Ajax was binnen. „Ik kon de bal die twee keer gelukkig langs de tegenstander tikken", vertelde een opgetogen Koeman later „Toen kwam ik helemaal vrij en zag Gerald staan". Trainer Fafié van Feyenoord was na afloop bijna nog niet over zijn verbijstering over die actie heen. „Zó twee man laten staan mag natuurlijk niet", foeterde Fafié nog na. „En dat gebeurt dan nog door iemand, die zo snel is als'een slak. On begrijpelijk". De „demarrage" van Koeman betekende wel de doodsteek voor Feyenoord, dat vanaf dat moment wel risico's moest ne men en vervolgens nog een doelpunt om de oren kreeg. Een snel uitgevoerde counter van Van Basten leverde na een één-twee met De Wit de 1- 3 op. „Ajax heeft gewonnen door zijn slimheid", verklaar de Mario Been, die vandaag in het ziekenhuis laat kijken naar zijn knieblessure. „Ik ben bang dat het een meniscus is", aldus Been, in wiens rechterk nie al sinds drie jaar geen bui- Feyenoord heeft méér wonden te likken. Het grote aantal ge blesseerden zou voor de win terstop voor nog wel eens veel méér klappen kunnen zorgen dan de dreun die Ajax gisteren uitdeelde. FRANK WERKMAN Feyenoord-Ajax 1-3 (1-1): 4. Bosman 0-1, 14 Been 1-1, 62. Vanenburg 1-2, 79. Van Basten 1-3. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers: 60 000 Gele kaarten Koeman, Silooy. Van Basten (allen Aiax), Van de Korput en Staf leu (beiden Fevenoord). Feyenoord Riele; Troost, Van de Korput. Nielsen. Wijnstekers. Hoek stra, Been (Steur), Stafleu. Gullit, Houtman. Rep (Carl.) Ajax: Galjé. Ophof. Rijkaard. Spel- bos, Silooy; Vanenburg, Koeman. Schoenaker. Boeve; Van Basten. Bos- MAANDAG 26 NOVEMBER 1984 ïateurs niet betrokken bij fwikkeling ontslag Rijvers EIST De amateurafdeling van de KNVB zal direct noch idirect betrokken zijn bij de financiële afwikkeling van >t ontslag van de voormalige bondscoach Kees^ Rijvers, oorzitter Marten Kastermans beklemtoonde de financiële iet-betrokkenheid van zijn sectie in de openingstoespraak t de najaarsvergadering van de amateurs. Nu de werk- tamheden van Michels enigszins anders zijn komen te lig- J >n, is ook niet besloten tot een andere verdeelsleutel van kostenpost voor de bondsmanager. De Groningse voorzit- r sprak de verwachting uit dat de groeiende samenwer- ing tussen de beide secties zou worden voortgezet. Kaster- ans wees in dit verband op het ontwerp voor een jeugd- jmpetitie. „Een noodzaak", stelde hij, „om terug te keren lar die plaats in het internationale voetbal, waar Neder- nd hoort en een belang voor zowel amateurs als profs". Robert-Jan Anjema en Reinier Brasem zijn hier op weg naar 51 minuten. Hun tijd zou echter ruimschoots worden verbeterd door het duo Chris Gerlach en Dave Scott. WERELDRECORD HSRC: Squash-rally duurt 87minuten DEN HAAG Bij de jubilerende squashvereniging HSRC (45 jaar) is afgelopen weekeinde een bij het Guinness Book of Re cords aangevraagde poging de langste rally ter wereld te spelen met groot succes afgerond. Chris Gerlach en Dave Scott hielden in de nacht van zaterdag op zondag de bal 87 minuten en 24 seconden ononderbroken in het spel. Dat gebeurde in het bijzijn van officiële getuigen. Ter vergelijking: hun bekendere clubge noot van „de Haagsche", oud 12-voudig nationaal kampioen Ro bert-Jan Anjema. kwam maar tot ruim 51 minuten, omdat zijn tegenstander Reinier Brasem toen gewoon naast de bal sloeg. Het laatste tweetal verdiende wel de fles Magnum champagne, omdat zij als eerste een record hadden gevestigd. Ex-dameskam pioene Ineke Zeevenhooven kwam met haar manlijke tegenspe ler Attar Kahn tot ruim 82 minuten. Met 160 deelnemers vestig de HSRC. waarvan het eerste herenteam en passant ook nog Ne derlands kampioen werd, ook een estafetterecord door de hoofd- baan 45 uur achtereen bezet te houden. DEVENTER Scheidsrechter De Munnik eiste zater dagavond de hoofdrol op in de eredivisiewedstrijd Go Ahead Eagles - FC Den Bosch. Tot twee keer toe staak te de arbiter de ontmoeting. Zware regenval, bliksem en onweer waren voor hem de reden om in de zesde minuut van de tweede helft de wedstrijd voor ruim twintig minuten te onderbreken. Go Ahead Eagles had op dat moment een voorsprong van 1-0 door een doelpunt van Hans Voskamp in de vierde minuut Scheidsrechter De Munnik, die vanaf de tribune door Leo van der Kroft van de scheids rechte rscom missie werd gevolgd, nam de beslissing omdat hij verder spelen onverantwoord vond. Jan Jongbloed De ontmoeting tussen Go Ahead en Den Bosch had overigens voor doelman Jan Jongbloed van Go Ahead een jubileumwed strijd moeten worden. Jongbloed werd gisteren 44 jaar en tevens is hij 25 jaar doelman in het betaald voetbal, waarmee hij het record van Frans de Munck verbeterde. DEN HAAG Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft het afgelopen weekeinde contacten gehad met Hugo Hovenkamp. De tegenwoordig in Oostenrijk, bij Wacker Innsbrück, spelende ex-international heeft zichzelf min of meer aangeboden bij FC Den Haag. „Ik spreek hem vandaag opnieuw", zegt Stoop. „Maar het betreft hier een zaak, die pas voor volgend seizoen aan de orde is. FC Den Haag zal dan zeker in de achterhoede een versterking nodig hebben". In dat opzicht leeft nog steeds de hoop op het aantrekken van Martin Jol. In Engelse kranten stond vorige week vermeld dat Jol de club zou mogen verlaten, maar de Scheveninger ontkent die berichten. „Wel heb ik indruk", zegt Jol, die volgend seizoen transfer-vrij is „dat er met manager Bobby Gould te onderhan delen valt als FC Den Haag nog niet direct alle gelden direct op tafel kan leggen". ZEIST Het overleg tussen het betaalde voetbal met de belangenorganisaties en WVC plus externe geldge vers heeft zaterdag duidelijk gemaakt dat het ministe rie aan voortgang van het gezondmakingsproces niet te dwingende voorwaarden wil opleggen. Het gesprek vond plaats om het sectiebestuur nader kennis te laten maken met de standpunten van de regering naar het betaalde voetbal. Staatssecretaris Van der Reijden zal vasthouden aan de stand punten van medezeggenschap voor de werknemers en afschaf fing van het vergoedingensysteem. „Maar", vertelde Van der Reijden, „in dit goede gesprek zijn geen blokkades vooraf opge worpen. We willen dat de bereidheid bestaat tot onderhandelen over afschaffing van het transfersysteem. Het zou echter niet juist zijn, wanneer een partij zegt het moet weg zijn binnen die periode, zomin als de ander als uitgangspunt kan nemen dat het transfersysteem, koste wat het kost, zal moeten blijven. Ik vraag slechts om bereidheid tot onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. De medezeggenschap vind ik belangrijker dan het vergoedingensysteem". WVC stelt dit jaar 1,2 miljoen gulden, niet te besteden in de ex ploitatiesfeer, beschikbaar. Een beslissing voor volgende jaren is afhankelijk van de uitspraak van de Kamer. Wel voor een aan tal jaren vastgesteld is de 3,6 miljoen gulden steun voor de toto die ook in de huishouding van de clubs kan worden gestoken Bestuurder Wim de Heer: „De SNS moet aan die steunverlening, die natuurlijk mede afhankelijk blijft van de ontwikkeling van de inleg, wel de voorwaarde verbinden dat de begrotingen van de clubs goed beheerst blijven". Uit de gesprekken van zaterdagmiddag had sectievoorzitter An- dré van der Louw de overtuiging overgehouden, dat de werkge versclub. de FBO, tijdens de vergadering van vanavond niet zal dwarsliggen. „Men aanvaardt onze ontwerpnota over de geld stromen voor de komende jaren en de clubs staan op dit moment geen andere structuur van de betaalde sectie binnen de KNVB voor. Maar er zijn natuurlijk ook onderdelen waarin de gedach ten niet parallel lopen", aldus Van der Louw die met de laatste opmerking doelde op de veelomstreden zaalvoetbal-competitie. GRONINGEN Scheidsrechter Bannet heeft de competitie wedstrijd FC Groningen - Fortuna Sittard in de slotfase enkele minuten gestaakt omdat grensrechter Van Eijk door een voor werp was getroffen en even buiten bewustznn raakte. Na behan deling kon Van Eijk zijn taak hervatten Ed van Eijk: „Het was een hard voorwerp, want ik heb er een bult aan over gehouden. Als het in een eerder stadium was gebeurd, was ik gestopt en naar huis gegaan". Scheidsrechter Bannet zal het voorval bij de tuchtcommissie rapporteren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11