m □Excelsior springplank iWor Heimir Karlsson Celtic en Rapid op herhaling 3 Ook belastingaanslag voor Standard Luik uoetballerlei ÏÜL "'-A. Voordeel Karpov aw SPORT £aidoc6ou/umt ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 HMet; taald voetbal —J V arlem-FC Twente Eagles-FC Den Bosch VVV-DS'79 Cambuur-Heerenveen V-Helmond Sport DRGEN edivisie ilendam-Sparta da JC-Excelsior yenoord-Ajax Graafschap-FC Den Haag C-Etndhoven igeningen-Telstar ratles-Willem II Bokssucces in Kopenhagen KOPENHAGEN Rex Kortram heeft, net als Pedro van Raams- donk, de finales bereikt van het internationale bokstoernooi in Kopenhagen. Zwaarwelter Kort ram won gisteren zijn partij uit de halve eindstrijd tegen de Deen Surya Mistry. Arnold Vanderlij- de zal in de finale van het zwaar gewicht staan tegenover Sören Rasmussen. Vanderlijde won in de halve eindstrijd op punten (5-0) van Sören Thomsen (Den). Licht-weltergewicht Reino van der Hoek strandde in de halve fi nales. Hij werd verliezer op pun ten tegen Hussein Khalili uit Ke- BRUSSEL Ook Standard Luik heeft nu de belastingaanslag, verhoogd met een fikse boete binnen. De populaire club uit het Waalse land moet ruim twee miljoen gulden betalen wegens be lastingfraude en geknoei met zwart geld. Eerder deze week kreeg Anderlecht het bericht 2,5 miljoen gulden aan de fiscus te moeten betalen. Dat Standard iets goedkoper uitkomt, komt door het feit dat bij Standard ook de spelers nog een extra aan slag te wachten staat. Ook bij Standard Luik bediende men zich van een zwart geld circuit, waaruit premies betaald werden aan de spelers. Standard had daarvoor een speciaal systeem ontwikkeld. Elke speler, die daarvoor in aanmerking kwam, had een fictieve manager in het buitenland. Op het bedrag dat naar die niet bestaande zaakgelas tigde werd overgemaakt, hoefde geen belasting betaald te wor den. OTTERDAM De ge- pmen risico's lijken lang- n maar zeker te wor- verantwoord. Heimir |d\sson verbrandde in geboortestad Reykja- i heel wat schepen ach- zich, vloog vervolgens In nogal onzekere voet- lltoekomst tegemoet en eenmaal in Neder- hd meteen op de nodige Ireaucratie. Het duurde j maand voordat de IJs- Ider een werkvergun- lig kreeg, maar eindelijk toch kon de 23-jarige irlsson aan de slag bij jcelsior. geen tot nu toe hoofdzake- tot wederzijdse tevreden- I leidde. Karlsson toont blij met de geboden kans een internationaal avon- de Rotterdamse eredivi- iub is eveneens blij een speelpunt voor de voorhoe- hebben gevonden. Nadat dere pogingen om bijvoor- ld de Bulgaar Andrej Jeli- ov naar Woudestein te ha- mislukten, kwam Excelsior Feyenoorder Petur Peturs- op het spoor van diens igenoot Karlsson. Deze ')rde in de inmiddels door gespeelde vijf officiële itrijden weliswaar pas één [lpunt (in het competitie met Feyenoord op ingen), maar de gehoopte (betering dient zich al aan. •lsson, die na een eerste nd inwoning bij Petursson inmiddels met verloofde Anna-Kristin en de vier maanden oude, uiterst speelse IJslandse schaaphond Lisa een keurig rijtjeshuis in de Rotter damse nieuwbouwwijk Zeven kamp heeft betrokken: „Het was eerst natuurlijk wel even wennen in zo'n vreemde ploeg. Het voetbal is hier ook heel anders. In IJsland wordt vooral op de Engelse manier gespeeld. Veel ballen van de flanken en lange haler) naar voren. Hier moet ik als spits meer meedenken, het tempo van handelen ligt bovendien aanzienlijk hoger. „Rustig een balletje aannemen is er niet bij. Het voetbal in IJsland, heeft nog andere bezwaren. Harde velden waarop techniek nauwelijks mogelijk is en het dus allemaal meer op kracht aankomt. Bovendien een heel kort seizoen, slechts vijf maan den van mei tot september". „Maar het gaat hier alweer met de dag beter. Vooral door de medewerking van trainer Rob Jacobs, aan wie ik erg veel te danken heb. Ik ben hier geweldig opgevangen. Niets dan lof daarover. Ik zou wel gek moeten zijn om me hier eenzaam te voelen. Na tuurlijk mis ik mijn familie en vrienden in Reykjavik wel eens, maar straks met Kerst mis en hopelijk ook met Oud en Nieuw gaan we even terug naar huis. Home is home na tuurlijk. Maar we zijn druk be zig om Nederlands te leren, om de aanpassing nog soepeler te laten verlopen". Anna-Kris tin, in overigens even goed Engels ter aanvulling: „We hebben nog geen moment heimwee gehad. Iedereen staat steeds weer klaar voor ons. Nederlanders zijn hele vrien delijke Risico's Het vertrek naar het Europese vasteland bracht voor Heimir Karlsson nogal wat risico's met zich mee. In Reykjavik was hij werkzaam als leraar op een middelbare school, als free-lance journalist bij een plaatselijk weekblad en daar naast vond hij ook nog tijd om naar sponsors voor zijn vereni ging Vikingur te zoeken. Karlsson, ver weg van huis en haard: „Mijn verloofde had in IJsland ook een goede baan. Maar we wilden allebei toch graag deze stap wagen. Als ik hier die werkvergunning niet had gekregen, waren we mis schien naar West-Duitsland vertrokken. Ik pas me overal aan. Ja, het was wel een span nende tijd, die eerste maand hier. Op het laatst werden we soms wel een beetje moede loos. Alleen maar trainen en oefenpartijtjes spelen is per slot van rekening ook niet al les. Toen het jawoord eindelijk kwam, was de opluchting groot. Nu wil ik me graag waar maken. Ik ben ambitieus genoeg". Eén kleine club als Excelsior (voor zijn komst naar Rotter dam kende Karlsson alleen het bekende trio Ajax, Feye noord, PSV alsmede FC Twente van naam) lijkt weinig aantrekkingskracht op een buitenlandse voetballer uit te oefenen. Karlsson, die vijf in terlands achter zijn naam heeft staan maar in de natio nale selectie nogal wat concur rentie ondervindt van andere elders in Europa actieve aan vallers: „Natuurlijk is Excel sior geen grote club, maar des te gezelliger. Ik hoop hier mijn eerste successen te behalen, daarna zien we wel weer ver der. Ik acht mezelf nu nog niet rijp voor een topclub. Maar wie weet wat er nog in het vat zit. Daarbij kan Excelsior als een aardige springplank fun geren. Ik ben in ieder geval bereid er heel veel voor opzij te zetten". Handbal Heimir Karlsson is niet alleen een verdienstelijk voetballer, de handbalsport ligt hem min stens evenzeer na aan het hart. Ook daarin mocht hij eenmaal het nationale volkslied aanho- „Maar op een gegeven snt moest ik kiezen. En dat werd voetbal. Maar ik mis het handbal soms wel eens. Zou best zo nu en dan een bal letje willen gooien. Ik had on langs een uitnodiging om naar het Holland-toernooi te gaan kijken. Helaas kon ik toen niet. Jammer, maar ik ga bin nenkort beslist wel eens een wedstrijdje bezoeken". „Maar natuurlijk heeft het voetbal voorrang. Om dezelfde reden ben ik ook helemaal met het schrijven voor dat weekblad gestopt. Nee, geen verhalen uit Nederland dus. Alles opzij voor Excelsior. Ik moet nog veel leren, maar ben erg leergierig en ik ben er van overtuigd dat het best zal luk ken". DICK KIERS Dé Stoop op pad met supporters Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag is gisteren de Schilderswijk ingetrok ken in gezelschap van een dertigtal supporters. Met de collectebus in de hand vertrok het gezelschap vanaf station Holland Spoor, om financiële steun voor de eerste divisieclub bij de Haagse bevolking los te peuteren. Stoop, net terug gekeerd uit de Vere nigde Staten, gaf zelf het goede voorbeeld (zie foto). Stoop: „Woensdag zal be kend worden gemaakt hoeveel de actie precies heeft opgeleverd. Ik ben in elk geval blij met dit initia tief. Komende vrijdag zal ik de jongens ergens in Voor burg nog een keer ont moeten". NA INCIDENT MET WHISKY-FLES BERN De Europese bekerwedstrijd Celtic-Rapid Wien moet worden overgespeeld. Dit heeft de commissie van beroep van de UEFA gisteren in Bern besloten. De wedstrijd zal op 11 of 12 december in een plaats tenminste 150 kiolometer buiten Glas gow moeten worden afgewerkt. Rapid Wien was in beroep gegaan tegen de uitspraak van de tuchtcommissie van de UEFA. Rapid eiste het overspelen van het op 7 november met 3-0 verloren duel voor de tweede ronde van het bekerwinnaarstoernooi. De Oostenrijker Rudi Weinho- fer zou door een whiskyfles uit het publiek zijn geraakt. De commissie kwam tot de slotsom dat de spelers van Rapid zich in de tweede helft in hoge mate ongedisciplineerd hadden ge dragen. De in eerste instantie aan de Oostenrijkers uitgedeelde geldstraf is door de commissie van beroep verdubbeld. Rapid moet de UEFA nu 42.000 gulden betalen. Tegen de uitspraken van de commissie van beroep van de UEFA is geen verder ver weer mogelijk. De laatste keer dat de UEFA besloot een wedstrijd te laten over spelen wegens ongeregeldheden was in 1972. Het betrof de wed strijd Borussia Mönchen Gladbach-Inter Milaan. Sportwereld Boksen Alex Blanchard, de Europese kampioen Boxing Association (WBA) als zesde op de lijst van uitdagers van wereldkampioen Michael Spinks (VSt). Atletiek Zola Budd zal op 30 december voor het eerst se dert de Olympische Spelen in Los Angeles in een wedstrijd uitkomen. De 18-jarige atlete uit Zuid-Afrika met de Engel se nationaliteit, start op de voorlaatste dag van het jaar in Zurich in een internationale stratenloop. IJshockey De Canadese ijs hockeyspeler Al Chatelain is zondag in Praag wegens ge welddadigheden gearresteerd. Dit werd pas vrijdag bekend gemaakt. Chatelain was na af loop van een wedstrijd in ken nelijke staat op de vuist ge gaan met enige toeschouwers. Tafeltennis Torenstad is uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (dames). De ploeg uit Zutphen verloor in Boedapest met 5-2 van Statisz- tika. Voetbal In de ste divisie heeft Helmond Sport 2 gisteren met 2-1 ge- i SVV 2. Motocross Na de eerste dag van de beslissende wedstrijden om het Nederlands crosskam pioenschap enduro heeft Si mon Schram in de zwaarste klasse, de viertakten, een lich te voorsprong op Gerrit Wol- sink. In de andere klassen bij de senioren leiden Henk Poor- te (boven 250 cc), Martin Schalkwijk (tot 250 cc) en Di- nand Zijlstra (tot 125 cc). KI Keloglu: debuut ds international 4 7/8 4 3/« Ie/ Khmet Keloglu, die twee jaar gleden FC Den Haag verliet lm zijn voetbalgeluk in zijn 'aderland bij Galatasaray te beproeven, heeft zijn debuut iIs Turks international ge naakt. Het is voor hem ech- er geen debuut geworden, vaaraan hij met al te veel Teugde zal terugkijken. Tur- :ije werd in Istanbul door ingeland totaal zoek ge peeld en verloor met liefst 1-0. Meer geluk heeft de 22- mge Keloglu bij de club vaarvoor hij voetbalt: Kocae- ispor. Keloglu kwam eerder actie voor Galatasaray, \ar de ex-bondscoach van t Westduitse elftal Jupp ierwall de scepter zwaait, hze sloeg gisteren trouwens esoluut een aanbod als trai- de Turkse nationale iloeg te gaan functioneren ésoluut af. Politie-interland uit de hand loopt De onlangs in Lugano ge- peelde politie-interland tus- ?n Zwitserland en Frankrijk J, volledig uit de hand geïo- pen. De scheidsrechter had tijdens de wedstrijd al alle /J mogelijke moeite de zaken in hand te houden. Na het eindsignaal moest hij vluch ten, omdat een aantal „flics" hem en zijn grensrechters achterna zat. Het arbitrale trio moest zich zelfs een lawi ne aan klappen laten wel ge vallen. Minder pers bij WK 86 De Fifa heeft besloten min der vertegenwoordigers van de pers toe te laten op het eindtoernooi van de strijd om het wereldkampioenschap 1986 in Mexico toe te laten. De wereldvoetbalfederatie wil niet verder gaan dan 5000 journalisten. De oorzaak van de reducering is het feit, dat de kosten van de organisatie voor de massamedia bij de laatste toernooien gigantische sommen vergde. Het aantal pers vertegen woordigers bij het WK-voetbal is in de loop van de jaren enorm gestegen. In 1966 (Engeland) was het nog 1777, in 1982 (Spanje) 7290. De Fifa heeft de in druk, dat bij de laatste WK's ook veel beunhazen profi teerden van de persfacilitei ten. De strengere controle, die door de beperking van het aantal toe te laten journa listen, zou er toe kunnen lei den, dat er minder buiten staanders door de mazen glippen. Ahmet Keloglu: in Turks elf tal. ,Een voudiger Over pracht en praal gespro ken. Toen Franz Becken- bauer onlangs de wedstrijd Bayer Le verkusen - Werd er Bremen wilde bezoeken, werd hem aangeboden met een dure Mercedes (waarde 350.000 mark) te vervoeren. Hij weigerde, vond een en ander wat te opzichtig en koos een „eenvoudiger" op lossing. Hij liet zich naar het stadion in Leverkusen ver voeren per Jaguar. Pfaff wil nog vijftien jaar Pfaff te kennen gaf Bayern München te willen verlaten. De Belgische doelman was hersteld van de gevolgen van een auto-ongeluk, maar had de pech, dat zijn vervanger Aumann de honneurs zo goed waarnam, dat trainer Udo Lattek vooralsnog geen aanleiding zag Pfaff weer op te stellen. Inmiddels is alles weer bij het oude en staat Pfaff onder de Beierse lat en zit Aumann op de bank. Nu is Pfaff weer zo in de wolken met Bayern, dat hij onlangs verklaarde wel vijftien jaar te willen blijven. Eerst als doelman, daarna als trainer voor de opleiding van jonge doelmannen. Manager Uli Hoeness heeft zeer tegen Pfaffs zin laten weten, dat pas over drie maanden wordt gesproken over contractver lenging. Pfaff staat in de be langstelling van diverse clubs uit de Bundesliga en Real Madrid. Veel belovend begin Segers Hans Segers heeft zaterdag eens zijn debuut gemaakt voor Nottingham Forest. De voor ongeveer 170.000 gulden van PSV gekomen reserve doelman maakte er in de uit wedstrijd tegen Coventry City een veel belovend begin van. Zó veel belovend, dat hij complimenten kreeg van de op bokser Joe Frazier lijken de spits van Coventry, Cyril- le Regis. „It was a keeper's day", omschreef de donkere krachtpatser het optreden van de 21-jarige Brabander. In de Engelse pers werd er al gerept over „The Flying Dutchman Manager geeft zichzelf boete Chris Cattlin, de manager van de Engelse tweede-divi sieclub Brighton, heeft zich zelf een boete gegeven. Hij achtte zich schuldig aan het gelijke spel van 0-0 van zijn team tegen Barnsley. Hij had volgens een verkeerde tak- tiek laten spelen en vond ook dat er een verkeerde wissel was toegepast. De hoogte van de boete was het bedrag van een weeksalaris. Geen schorsing voor Maradonna MILAAN De strafcommis- sie van de Italiaanse voetbal bond heeft de schorsing van Diego Maradonna opgeheven. De duurste voetbalspeler was zondag uit het veld gestuurd tijdens de wedstrijd Ascoli-Na- poli na handtastelijkheden met zijn tegenstander Niciloni, die ook werd weggezonden. Voor de tuchtcommissie kon de Ar gentijn duidelijk maken dat hij geen schuld had aan het inci dent. Zijn beweringen werden ondersteund door een van de grensrechters. Maradonna kan Marcella Mesker uitgeschakeld SYDNEY Marcella Mesker is er niet in geslaagd de halve finales van de open tennis kampioenschappen van Nieuw-Zuid Wales in Sydney te bereiken. De Nederlandse nummer één bij de dames ver loor gisteren in de kwartfina les in twee sets van de Ameri kaanse Ann Henricksson: 5-7 MOSKOU De 27e partij tus sen wereldkampioen Anatoli Karpov en zijn uitdager Gary Kasparov is gisteren te Mos kou na 40 zetten afgebroken. De mogelijkheid bestaat dat de serie van zeventien achtereen volgende remises zal worden afgebroken. In de stelling, die na de eerste zitting op het bord bleef staan, heeft titelhouder Karpov niet alleen een pion meer, maar ook een betere stelling. In de tweekamp, die zal worden beëindigd nadat een van de spelers zes partijen heeft gewonnen, leidt Karpov met vier winstpartijen tegen nul. De partij tussen K i Kas- Pgl-f3 d7-d5; 2. d2-d4 Pg8-f6. 3 c2-c4 e7-e6. 4 Pbl-c3 If8-e7; 5. Lcl-g5 h7- h6; 6 Lg5xf6 Lg7xf6. 7 e2-e3 Ö-0; 8. Ddl-c2 c7-c5; 9 d4xc5 d5Xc4; 10 LflXc4 Dd8-a5; 11 0-0 Lf6xc3. 12. Dc2xc3 Da5xc3; 13 b2xc3 Pb8-d7. 14. c5-c6 b7-c6; 15. Tal-bl Pd7-b6; 16. Lc4-e2 c6-c5; 17 Tf 1-cl Le8-b7, 18. Kgl-fl Lb7-d5. 19 Tbl-b5 Pb6-d7; 20. Tb5-a5 Tf8-b8. 21 c3-c4 Ld5-c6. 22. Pf3-el Tb8-b4, 23. Le2-dl Tb4-b7. 24. f2-f3 Ta8-d8. 25 Pel-d3 g7-g5; 26. Ldl-b3 Kg8-f8. 27. Pd3xc5 Pd7xc5; 28. Ta5xc5 Td 8-d6. 29 Kfl-e2 Kf8-e7 30 Tel-dl Td6xdl, 31. Ke2xdl Ke7- d6. 32 Tc5-a5 f7-f5; 33 Kdl-e2 h6-h5; 34.e3-e4 f5xH; 35. f3xe 4Lc 6xe 4; 36. Ta5xg5 Le 4-f5; 37. Ke2-e3 h5-h4. 38. Ke3-d4 e6-eS 39 Kd4-c3 Lf 5-bl; 40 a2-a3 Tb7-e7 Afgebroken in de volgende stell.ng wit Kc3. Tg5. Lb3. a3. c4, g2. h2 Zwart. Kd6, Te7. Lbl, a7, e5, h 4. Het enthousiasme van de Ne derlandse schaakploeg is na drie overwinningen en de kleine nederlaag tegen de Sov jet-Unie (2 1/2- 1 1/2) enigs zins getemperd. In de wed strijd Roemenië-Nederland in de vijfde ronde var. de olympi ade in Thessaloniki dreigt het mis te gaan. Waarschijnlijk zal Oranje deze ontmoeting met 2 1/2-1 1/2 verliezen. Nederland neemt in de voorlopige rang schikking een achtste plaats in. De Sovjet-Unie leidt onbet- WAT DOEN WE MET DE KERST? Een speciaal 4-daags Kerstarrangement van uw krant met Kerstdiner avondje schouwburg bezoek paleis 't Loo touringcarexcursies 24 t/m 27 december a.s. Voor wie de Kerstdagen alleen zt|n betekent, ot wie nu speciaal volledig verzorgd Kerst-arrangement samenge- I a het kort alsvolgt uit: 1984 vertrekt uit Den Haag en Ro- goed verwarmde touringcar richting Go- /Voudrichem naar Zuillchem voor koftie- gebak (Inbegrepen) Vla Zaltbommel, Rosmalen, maandag 24 decei 4 Nijmegen. Alle k wde le beglaa i klas t dinsdag 25 decam Drgd 6 gangen 485.- van 8 00 uur tot 10 30 i 5. richting Arnhem en v.a >ch (inbegrepen) Daarr, verzorgde Kerstreis bedraagt per persoon tM| alleen-gebruik van c twee personen reist en samen een kamer wenst, krijgt een reduktie van 40 - en betaalt dus 445 - per persoon An- boeken aangeraden Inlichtingen en boekingen telefo- nitch onder nummer 070-190882 oi pertoonlijk in onxe vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vri)dag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9