RDM komt met „mini-Walrus Prijzenoorlog op Italiaanse automarkt ILO: Nieuwe energiecrisis bedreigt ontwikkelingslanden it NIEUWE KLEINERE ONDERZEEER 7 Beurs van Amsterdam pST" sisloo IK ill li II il §f 11 '11 5S II! 11 ill II ECONOMIE QeidócQowumt ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGIi n|F( Goede ondertoon op beurs AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs liet het hoofd op de laatste beursdag van de week be paald niet hangen. Er was niet erg veel te doen, maar wat er aan beurshandel los kwam betrof voornamelijk aankopen. Hiermee werd vooruit gelopen op de Ame rikaanse beurs. Deze was donderdag dicht in verband met de viering van Thanks- givingday, maar verwacht werd in Amsterdam dat Wall Street de handel gisteren zou hervatten met hogere koer sen. Vooral de internationals trokken iets aan. Akzo klom ƒ1,50 op 94,80 en Unilever ƒ2,50 op 297. Hoogovens schoot 1,80 omhoog op f 62,10 en Philips was bijna een hele gulden meer waard op 53,60. Ook de banken sloegen de weg omhoog in en van de assuradeurs was het van een zelfde laken een pak met kleine sprongen. In de scheepvaart zette Nedlloyd de sterk opgaande lijn voort na de opnieuw gunstiger winstprognoses. Het aandeel ging nog eens 4 omhoog naar 157. Op de lokale markt was bij zonder weinig beweging te ontdekken in de koersen. Het enige wapenfeit was de introductie, de tweede op rij, van een rentefonds. Dit keer ging het om Rentalent, een fonds van het bankiershuis Van Lanschot. Een eerste koers kwam tot stand van 1098,70. Verder waren er enige win naars, waaronder Bredero, die 2 in herstel was op ƒ159. Op de obligatiemarkt bleef het stil maar ook hier was de ondertoon goed. Op de Op- tiebeurs heerste een vaste stemming. Vooral de koopop ties Nedlloyd stegen flink in waarde. Om 12.00 uur waren er 5748 contracten verhan deld, die vrij gelijkmatig wa ren verdeeld over de grote aandelenoptiefondsen. Sterkste prijsstijging in EG sinds half jaar LUXEMBURG In oktober zijn de consu mentenprijzen in de EG gestegen met 6,7 pro cent, het hoogste percentage van de afgelopen zes maanden. De inflatie in de twaalf maan den tot en met de vorige maand is uitgeko men op 6,7 procent, zo heeft het bureau voor de statistiek van de EG vrijdag in Luxem burg bekendgemaakt. In de twaalf maanden tot en met september bedroeg de inflatie 6,6 procent. De sterkste prijsstijgingen deden zich de afge lopen maand voor in Griekenland. Verhoging van de prijzen van kleding, vlees en groenten zorgden daar voor een stijging van 2,5 pro cent. In Italië stegen de prijzen met één pro cent. Voor de andere EG-landen geeft het bu reau voor de statistiek stijgingspercentages op die lager zijn dan het EG-gemiddelde. Verzekering bromfietsen met versnelling omhoog DEN HAAG De WA-ver- zekereringspremie voor bromfietsen met versnelling moet volgend jaar omhoog van ƒ144 naar ƒ159,43, zo ad viseert de Contact Commis sie Motorrijtuigenverzeke ring aan de verzekeraars in ons land, op grond van de resultaten in deze branche. De WA-premie voor brom fietsen zonder versnelling blijft f 89,40. Winststijging bij Centrale Suiker Mij AMSTERDAM De Centrale Sui ker Maatschappij (CSM) heeft de winst in het op 30 september geëin digde boekjaar 1983/84 kunnen op voeren van 37,2 miljoen tot 45,2 miljoen. De toeneming van de winst werd veroorzaakt door een stijging van het bedrijfsresultaat en een da ling van de rentelast en belasting druk. De gang van zaken is bevredi gend in het suikerbedrijf, de levens- middelengroep en de CCA-groep, die langs biochemische weg melkzuur produceert. Hiertoe behoren sinds 30 oktober ook de Amerikaanse Breddo- -bedrijven. De bietencampagne in het op 1 oktober begonnen nieuwe boek jaar 1984/85 verloopt goed, aldus CSM. Boliviaanse brandstof prijzen 1100 procent hoger LA PAZ Ondanks fel verzet van de vakbonden, die hun leden al negen dagen laten staken heeft de Boliviaanse overheid de prijzen van benzine en gas voor huis houdelijk gebruik met 500 procent ver hoogd en de prijs van vliegtuigbrandstof met 1100 procent. De enorme verhogingen zijn onderdeel van een pakket noodmaat regelen voor de Boliviaanse economie. In het kader daarvan zullen binnenkort ook loonsverhogingen en een forse devaluatie van de peso worden doorgevoerd. De vak bonden menen dat de nieuwe maatregelen de inflatie verder zal opdrijven. Deze be draagt op dit moment meer dan 1000 pro cent. De staking kost Bolivia 440.000 dol lar (f 1.496.000) per dag aan inkomsten uit de export van gas en mijnbouwprodukten. ROTTERDAM De Rotter damse Droogdok Maatschappij (RDM) in Rotterdam werkt aan een nieuw type onder zeeër. Het gaat tot nog toe om het concept van een onder zeeër van klein formaat, be doeld als aanvulling op de be staande Walrus- en Zwaard vis-klassen. Deze kleine on derzeeër, Moray genaamd, moet de positie van de RDM op de exportmarkten verster ken. Volgens een RDM- woordvoerder maakt de Mo ray veel meer kans om te wor den verkocht dan de grote ty pen. „Er zijn nauwelijks nog landen die voldoende geld hebben om een grote onder zeeër in het buitenland te ko pen". Het concept is inmiddels aan vijf landen, die worden be schouwd als potentiële afne mers, aangeboden. De woord voerder wil de namen niet prijsgeven, maar zegt wel dat NAVO-landen als Grieken land, Turkije, Noorwegen en Denemarken veel aan de Mo ray zouden hebben. Bij het ontwikkelen van het concept van de Moray heeft de RDM nauw samengewerkt De RDM-werf op de Rotterdamse Heiplaat. met Philips-dochter Hollandse Signaal Apparaten. „Bij het bouwen van onder zeeërs nam de RDM tot nog toe het platform, het schip, in ontwikkeling, terwijl de Ko ninklijke Marine zorgde voor het totale wapensysteem. Bij de Moray doen we alles zelf in samenwerking met aan HSA gelieerde bedrijven. Het moet een soort Holland Incorporate worden met alleen Hollandse kennis. Gelukkig wel". De RDM beschouwt de Moray als een soort „mini-Walrus"- onderzeeër, „omdat alle kwali teiten van de Walrus-onder zeeër ook voor de Moray zul len gelden. En de Walrus is zonder enige twijfel de meest geavanceerde diesel-onder zeeër ter wereld", aldus de woordvoerder. De RDM werkt al enige jaren aan de ontwikkeling van de Moray. De eerste fase, de marktanalyse, is inmiddels achter de rug. De werf is nu toe aan de kostenspecificatie, waarna de uitwerking van de bouwtekeningen zal volgen. Over de ontwikkelingskosten tot nog toe wil de woordvoer der niet meer kwijt dan: „Duur. Zoiets kost altijd veel geld". De werf beschikt niet over een eigen ontwikkelingsfonds. De ontwikkelingskosten van de Moray moeten geheel uit de winst gedekt worden. De RDM is anderhalf jaar ge leden uit RSV losgemaakt. Be gonnen werd met een nieuw startkapitaal van ongeveer 185 miljoen. Het bedrijf is nu optimistisch over de toekomst. Er wordt gewerkt aan de ont wikkeling van een aantal nieuwe produkten, zowel in de civiele als de militaire sfeer. Over het lopende boekjaar verwacht de onderneming een winst vóór belasting van ruim vier miljoen gulden. Onderzoek bij effecten- bank in Amsterdam AMSTERDAM Een rech- ter-commissaris van de rechtbank in Amsterdam heeft begin deze week met een aantal ambtenaren van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een onderzoek ingesteld bij de ef- fectenbank Theodoor Gillis sen in de hoofdstad (een dochterbedrijf van de Alge mene Bank Nederland), waarbij honderd lijfrente-po lissen in beslag zijn genomen. Dit heeft persofficier van justitie mr H.P. Wooldrik bij het Openbaar Ministerie in Amsterdam gisteren mege- deeld. Het merendeel van de in be slag genomen polissen bleek vals. Ze stonden op naam van mensen die niet bestaan. De waarde van de valse po lissen loopt 'in de vele tien tallen miljoenen guldens, waarbij voor ongeveer dertig miljoen gulden niet aan de fiscus is afgedragen. In het kader van het onderzoek is ook huiszoeking gedaan bij een niet met name genoemde belastingadviseur, die even eens een kantoor heeft in België. Volgens mr Wooldrik gaat het onderzoek in twee rich tingen. In de eerste plaats in de richting van mensen die door die valse polissen belas tingvoordeel hebben geno ten. Daarnaast wordt de rol van leidinggevende medwer- kers van de bank bij het op stellen van die valse polissen onderzocht. KLM-747 krijgt langere „bult" Als eerst© van een serie van langer bovendek de voor af de achterzijde van de rompsecties, waardoor de giersdeur. rugkeren. Inmiddels is vorige tien KLM 747's staat een de 747 zo kenmerkende cockpit-vensters tot een langere bult onstaat. Verder De ombouw van één 747 week de tweede KLM-Jum- vier jaar oude Jumbo weer ,,bult" hetgeen 44 stoelen punt recht boven de achter- wordt een wenteltrap ter duurt acht tot tien weken, bo naar de fabriek in Everett in de Boeing-fabriek in Eve- extra oplevert. De ombouw- kant van de vleugelwortel- hoogte van de voorste pas- overgevlogen. Onlangs heeft rett in de Verenigde Staten, werkzaamheden beginnen (linkerfoto). Dit gedeelte sagiersdeur verwijderd en De eerste KLM-747 met ver- de KLM twee nieuwe 747's met het verwijderen van de wordt vervangen door drie vervangen door een rechte lengd bovendek zal medio gekocht, beide met verlengd De tien Jumbo's krijgen een bovenzijde van de romp van- nieuwe bovenhelften van trap bij de tweede passa- december op Schiphol te- bovendek. (Van onze correspondent) ROME Op de Italiaanse automarkt breekt een f»rijzenoorlog los die het and de laatste tien jaar niet heeft gekend. „Schul dige" is de Renault, die haar Super Cinque te koop aanbiedt tegen een prijs die 2000 gulden lager is dan die van haar con currenten. De Ford, de Opel, Volkswagen en vooral de Fiat zijn zich lam geschrokken. De Italiaanse autoprijzen zijn de hoogste van Europa. Verge leken met Nederland zijn de verschillen 2000 gulden tot 3000 gulden voor een gewone middenklasser. De Italiaanse consument heeft dat altijd ge pikt, want voor velen hier is een auto nog iets wat kost wat kost bezeten moet worden. De fabrikanten en importeurs hebben dus geen reden gehad hun prijzen te beperken. In de regel zet de Fiat de prijs en de importeurs blijven daar dan niet onder, maar gaan met haar grootste Italiaanse con current mee. Dat kan hier, want de Italiaanse automarkt is nog een van de weinigen die „trekt". Panda Maar de Italianen zijn de laat ste tijd iets zuiniger geworden, en hier en daar is dat al te merken aan hun gedrag op de automarkt. De belangstelling voor een goedkope Panda bij voorbeeld stijgt enorm, terwijl Fiat dit model er eigenlijk al lang uit had willen doen, De Renault tracht nu zijn geslon ken marktaandeel terug te winnen door haar nieuwste produkt, de Super Cinque, in Italië te „dumpen". De Spaan se Seat is met haar nieuwste Ibiza al gevolgd. De Renault Super Cinque kost 2000 gulden minder dan de Uno van Fiat, voor praktisch alle uitvoeringen. En de Ibiza van de Seat, die te vergelijken is met de Uno '55, kost zelfs 3000 gulden minder. De Fiat is hier bijzonder boos over. Ag nelli, de president van de Fiaf, heeft het Franse staatsbedrijf van dumping beschuldigd. Volgens hem kan het niet an ders of Renault moet op elke Super Cinque geld toeleggen. En dit geld moet dan volgens hem uit de zakken van de Franse belastingbetalers ko- bedrijfseconomisch volledig verantwoord is „dank zij de nieuwste technische vindingen die in onze Super Cinque zijn verwerkt". En deze opmer king is dan weer tegen het zere been van Fiat, die zich de hoedster van alle technologi sche vernieuwing in de auto- -industrie waant. Hegemonie De Fiat heeft nu 55 procent van de Italiaanse automarkt in handen, en dat is vooral te danken aan het feit dat Italië de Japanse auto weert, om zijn eigen industrie te beschermen. In hoeverre de machtige Fiat invloed heeft gehad op die re geringsbeslissing is onbekend, maar zeker is dat de keuzemo gelijkheid van de Italiaanse consument daardoor kelijk is beperkt. Met spanning wacht de Fiat nu op het succes of op het fa len van de Super Cinque. Want slaat de Super Cinque aan, dan zit er voor Fiat niks anders op dan haar Uno aan merkelijk in prijs te verlagen. En dat zou de eerste keer in meer dan 20 jaar zijn. Maar wordt het niks met de Super Cinque (die wellicht iets te veel op haar voorgangster lijkt) dan heeft de Fiat haar hegemonie voorgoed beves tigd. Voor de consument is het evenwel te hopen dat de Super Cinque het helemaal gaat ma ken. Want dan komt er een eind aan die idiote situatie waarin een Fiat-auto (met ge lijke btw) in haar geboorte plaats Turijn duizenden gul dens meer kost dan in Kopen hagen, Amsterdam of Brussel. goud en zilver De goud en zilverprijzen van gistermiddag. Goud onbewerkt: 37.320-37.820; (37.030-37.530). Bewerkt 39.720 laten; (39.410 la ten). Zilver fijnmetaal 790-860; (790-860). Be werkt 910 laten; (910 la ten). POELDIJK - Westland-Noord, vrijdag 138-510. paksoi 75-100. paprika groen 190-410. paprika rood 560- 680. paprika geel 800-1400, paprika GENEVE In veel ont wikkelingslanden dreigt opnieuw een energiecrisis te ontstaan, niet alleen door de dure olie, maar ook doordat steeds minder traditionele energiebron nen als hout, steenkool, mest en oogstafval be schikbaar zijn, aldus de ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie in Ge neve. Traditionele brand stoffen worden schaars na iaren van roofbouw op bossen en bodem. Op het ogenblik hebben volgens de ILO 112 miljoen men sen in de wereld te maken met een akuut tekort aan brandhout. Zeker tien maal zoveel mensen leven in gebieden waar onvol doende brandhout voor handen is. Er moet reke ning mee worden gehou den dat die aantallen in de periode tot 2000 zich ruim zullen verdubbelen. Door een gebrek aan deviezen, waarvan in de meeste ontwik kelingslanden sprake is, wordt de afhankelijkheid van de oor spronkelijke brandstoffen al leen maar groter. Op het plat teland en onder de arme be volking in dorpen en steden voorzien de traditionele brandstoffen in negentig pro cent van de energiebehoefte, zeker doordat vrijwel overal in de Derde Wereld oliepro- dukten zijn gerantsoeneerd of in het geheel niet te krijgen zijn. Tot de mogelijkheden om de huishoudens in de Derde We reld van voldoende brandstof te voorzien behoren een juiste bewerking van de grond en bescherming van de bossen. Bovendien kan er bij het be reiden van maaltijden op ener gie worden bezuinigd. Zo is de ILO, in samenwerking met de Wereldbank, in Ethiopië aan het proberen het rendement van zuinige ovens te verbete ren. Volgens de ILO moeten bij de planning, de ontwikke ling en de toepassing van nieu we energiebronnen vooral de vrouwen in de Derde Wereld worden betrokken. Vrouwen zijn namelijk op het platteland mees* verantwoordelijk voor he* /erbruik van brandstof- fe... ïtaa NDAA< Zwol hoofdfondsen n petr pret 148.20 overige aandelen rate di' kC-Veer pi tratles-1 Slot- Slot- Slot- Slol- at 255,00 187,00e 247^00 Mijnb. W. Maarden 43.00 43.20 Jlgron 26,50^ 27io£ iHdT" 233.00* 87000 Nedap 99.00 100.00 <led. Scheep 4450 00 4460 00 irtïï 435.00 «Jij!rerda|GB 193^0 193,00 Begemann Belindo Blydenst C Orenstein 272.00 275.00 Otra 110.50 110,20 'alembang Borsumlj W 100,00 lademakers 210.00a 210.00 leesink 325,00 326,00 ,IVA eeo'oo 89100 CSMPC cerl CeuJccT Rommenholl. 415.00 415.00 lljn-Schelde 1.95 ïchuppen 207.00 206.00 Schuttersv. 47.00 47.50 Clndu-Key Dell My Telegraaf 23VJO 235i00 Twynstra en Q. 43.00 ^43.50 j 21,10 /Vesthaven Asd. 268.00 268,00 Wolters Samaom 188,00 188,00 Wyers 50.00 50,00 Wijk en Her 126,OOd 126.00b Hagemeijer 495|00 beleggingsfondsen Kempen Beg 160,00 .everaged 148,50 149,00 j Medlcopharma Dld8Court Oir "^BO 98,00 Sci Tech 9.30 9.40 Technology F 36.00 36.00 Tokyo PH 135.00 135.00 Mulder 1850]00 8800.00 Vance. Sand. 18.00 18.00 I Viking 40.50 41,00 i Wereidhav. 172.00 170.20 j obligaties 12.75 Ned 81-91 134.50 Slol- Stol- Slol- 7 75 ld 77-97 101.00 101,00 jd jjjj'20 10l'.20 iTTl >men m r >o vt !I\SS< F hei .ziel

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8