Zwart geld circuit: voorkomen is beter dan bestrijden „Monsterverbond" vooralsnog een illusie Uruguay gaat stemmen, maar militairen kijken over de schouders mee Aftrekposten belasting overzichtelijk gebundeld 'VD LOOPT TE VEEL RISICO IN COALITIE MET PVDA Politiek Partij Parlement NA, BINNENLAND/BUITENLAND ftzidócSomant ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 ilitair ikorrd DEN HAAG Tal van hooggeleerden buigen roepel zich op 8 december over ikozei verschijnsel „infor- n xnele economie". De jaar- gerlei Bjkse vergadering van de h me Vereniging voor de terug Staatshuishoudkunde r iat dit keer namelijk in steuhet teken van die offi cieuze economie, popu- kiezei jair gezegd het zwarte lafgj *en griJzel circuit» dat lokal voor een Sro°t deel bui- entieten de officiële cijfertjes id. D blijft, maar wat er wel ipelle toe bijdraagt dat we met ident j'n allen veel rijker zijn ,€dan we naar buiten wil- uinet len doen geloven. ij Tel NatiolTer gelegenheid van deze bij- oraan eenkomst is een aardig, maar •r he voor de doorsnee burger nog- i"erreiial moeilijk boekje versche- nilitainen waarin een aantal hoog- ai geleerden hun zegje doen Al over aard, omvang en toe- lan komst van dit zwarte circuit, tegen Sommige van die meningen be zijn uiterst opmerkelijk en iunzeker het doorgeven waard. Niet in de laatste plaats geldt ieledifdat de bijdrage van prof. dr. in. Be, Douben, hoogleraar in de so- l 3501 ciale economie aan de Katho- Inam lieke Universiteit van Nijme- urger gen en prof.dr. Van der Wil- de, buitengewoon hoogleraar ig vaiiyoor de economische proble- Livitei matiek van het midden- en kleinbedrijf aan de Vrije ..Universiteit van Amsterdam, iaai Bestrijden van het steeds om- 'ar^vangrijker wordende zwarte jpircuit heeft geen zin, consta- 't teren zij. Integendeel, het is bi juist schadelijk voor ons alle- ""jLinaal. Daarom komen beide hoogleraren tot de conclusie dat integratie van het „infor- jolitie mele" circuit in het formele eerdei beste oplossing is. Kortom: ,pagn|het samensmelten van goed *«?n kwaad. witten 3elgië is ons in feite hierin I voorgegaan. Daar kregen burgers met zwart geld enige •tijd geleden al volop de gele- nheid dit „te witten", zon- dat dit voor hen straf- eriki 'en- noewei OOK li ^SS_l" and de informele 'eel harder groeit dan de ^formele, bloeit het zwarte en ijze circuit naar mate men trder naar het zuiden af takt veel mooier en bonter dan hier te lande. In de Mid dellandse Zee-economieën bij yborbeeld is naar schatting mgeveer de helft van de eco- nomie informeel, zeg maar jewoon „zwart". Daar werkt Het is werkelijk een kunst niet te veel belas ting te betalen. Daarvoor moet men goed op de hoogte zijn met de af trekmogelijkheden die de belastingwetten bie den, en dat is maar voor weinige insiders wegge legd. Wie zich wil verge wissen of hij er werkelijk alles uithaalt wat er in Prof. N. Douben men gedurende een beperkt aantal uren per dag rustig voor zijn baas, om zich tij dens en na de siësta in volle hevigheid op zwarte en grijze activiteiten te storten ten ei gen bate. De groei van de informele economie in eigen land ver schaft tal van mensen een behoorlijke boterham en dat geldt zeker niet alleen de le den van de fraudeteams. De groei van het zwarte circuit lijkt haast evenredig met het aantal geleerden dat zich in dikke wetenschappelijke of meer populaire boekwerken hierover buigt. De Amster damse hoogleraar prof.dr. Arnold Heertje staat al lang niet meer alleen in zijn voor liefde en deskundigheid inza ke het zwarte geld. Jarenlang werd in het Calvi nistische Nederland toch schande gesproken van deze met Roomse blijheid geasso cieerde traditie. Maar er heeft inmiddels ook in de lage landen bij de zee een kentering plaatsgevonden. Ondanks sterk geïntensiveer de fraudebestrijding is het zwarte circuit tegen de ver drukking in verder toegeno men. Pragmatisch als we hier zijn heeft dat feit ons geleide lijk op andere gedachten ge bracht. We staan veel minder afwijzend tegenover „infor mele activiteiten". Alleen al het bedenken van zulke mooi klinkende termen voor wat in feite toch niets anders is dan een vorm van sociale op lichting duidt daar al op. Er bestaat nog geen eenslui- Prof. A. Heertje dend oordeel over de aard en omvang van de informele economie. Schattingen liggen thans rond de 40 tot 60 mil jard gulden of nog vele tien tallen miljarden meer, afhan kelijk van wat je er allemaal onder verstaat. Zwart werk valt onder de informele eco nomie, daar is iedereen het over eens, evenals beunhaze rij. Dat we de activiteiten van koppelbazen en misbruik van sociale voorzieningen er onder moeten rangschikken lijkt ook duidelijk. Het ont duiken van belasting draagt er toe bij, maar ook het han dig ontwijken van belasting en sociale premies wordt door sommigen tot de infor mele economie gerekend. Ook minder voor de hand liggende verschijnselen wor den echter onder deze noe mer gebracht: doe-het-zelf- activiteiten, eigen arbeid in huis en gezin, maar ook bu-. renhulp en vrijwilligerswerk. Zelfs de overheid zelf speelt tegenwoordig een actieve rol bij het uitbreiden van het in formele circuit door het sti muleren van werken met be houd van uitkering. Bestrijding achterhaald Daarmee is net aan de orde stellen van een keuze tussen krachtig bestrijden of tolere ren van het zwarte circuit, dan wel integreren hiervan in het officiële circuit een schijnvraagstelling. De keuze is in feite al gemaakt, ook door de overheid. Die heeft trouwens driftig meegewerkt aan de belangrijkste oorza ken van de groei van het zwarte circuit door de burger steeds zwaardere lasten op te leggen en de koopkracht ja renlang door bezuinigingen en kortingen op de uitkerin gen te beperken. Bestrijden van het zwart geld circuit is mede daardoor een gepasseerd station geworden, een achterhaalde zaak. We kunnen immers niet meer zonder, met name niet als we met ons inkomen onderaan de inkomensladder staan. Dan is zwart bijverdienen vaak een noodzaak om te overleven, stellen de hoogle raren Douben en Van der Wilde. En zwart bijverdienen gaat ook steeds gemakkelij ker: we krijgen immers door de arbeidstijdverkorting enerzijds steeds meer vrije tijd, maar tegelijk steeds min der inkomen aan de andere kant. Zo'n ontwikkeling werkt het zwart er bij wer ken (schnabbelen) alleen maar in de hand. Het is voor sommigen zelfs een nood zaak, constateert met eerder genoemde hoogleraren ook prof.dr. Heertje. Dat zo zijnde brengt het zwarte circuit overigens wel een hoop problemen met zich mee. Belastingen en sociale premies worden immers ge neven over het geld dat in het officiële circuit, het witte geld dus, wordt verdiend. Uit de hierboven geschetste ont wikkeling kan men afleiden dat het draagvlak voor die heffing steeds geringer wordt. De overheid krijgt daardoor steeds minder in komsten binnen en zal ge neigd zijn de lasten voor de burger te verhogen om de eindjes aan elkaar te knopen. Die lastenverhoging maakt het zwart werken, waar die immers niet hoeft te worden opgebracht, weer extra aan trekkelijk. Met andere woor den: we dreigen in een ont wikkeling te belanden, die het al slinkende officiële cir cuit gaandeweg de das om doet en het uitdijende zwarte circuit op alle mogelijke ma nieren stimuleert. Integreren We kunnen ons er beter op richten het officieuze circuit in het officiële te integreren, vinden de hooggeleerden. Je zou het ook anders kunnen stellen: Het voorkomen van omstandigheden waarin het zwarte circuit kan voortwoe keren lijkt de beste manier om het te bestrijden. Dat vergt drastische maatregelen, die er met name op neer ko men dat de oorzaken die ons allen naar het zwarte geld hebben gedreven, worden weggenomen. Minder belas ting en premies betalen, meer geld voor onze inspan ningen en dus ook meer prikkels om ons in te span nen nemen daarbij een cen trale plaats in. Met name ar beidsintensieve diensten zijn duur en in deze sector woe kert het officiële circuit. Het afschaffen van de BTW en de premies die over arbeid moeten worden betaald kan hierin verandering brengen. De overheid heeft door haar belasting- en premiepolitiek en haar regelzucht de laatste jaren een torenhoge drempel opgeworpen om eerlijk in de maatschappij bezig te zijn. Die drempel moet omlaag. Dat kan inderdaad door de arbeidskosten in het informe le circuit (waar ze door het niet betalen van premies in feite nul zijn) en die binnen het officiële circuit naar el kaar toe te brengen. Dat heeft uiteraard gevolgen voor die uitkeringstrekkers die er niets bij doen, dat hen tot deelnemers in het zwarte circuit zouden maken. Hun uitkering kan met de beperk te middelen die dan nog bin nen komen immers nooit op het huidige niveau worden gehandhaafd. Maar het door gaan van de huidige ontwik keling, waarbij zoals gezegd het officiële circuit tot mi nuscule proporties krimpt en het zwarte circuit maar uit dijt, zou toch uiteindelijk tot het zelfde resultaat hebben geleid. ARJEN BROEKHUIZEN zit kan zich nu een han dig hulpje aanschaffen. Geen gewone alround belastinggids, maar een echte controlelijst met vrijwel alle mogelijke denkbare aftrekposten en vrijstellingen: 333 in Het boekje bestaat uit twee delen. In deel I de feitelijke opsomming van wat er alle maal aan aftrekposten en vrijstellingen te koop is. Daarin verwijzingen naar de tweewekenlijkse belas tingnieuwsbrief fiscoloog, in samenwerking waarmee dit boekje werd samenge steld, maar ook verwijzin gen naar deel II, waarin toelichtingen uit deze nieuwsbrief op de belang rijkste actuele aftrekposten zijn opgenomen. Zelfs zon der een abonnement op fis coloog kan deze bundel af trekposten bijzonder nuttig zijn. Op een heldere manier worden tal aftrekmogelijk heden vrij uitvoerig behan deld, voorzien van tal van actuele voorbeelden uit de fiscale rechtspraak. Met name door die voorbeelden geeft dit boekje een veel duidelijker beeld van wat men allemaal aan aftrek mogelijkheden heeft dan de gemiddelde belastinggids. niet te boven: die negentien gulden hebt u er zo uit. ARJEN BROEKHUIZEN Uitgeverij Lexico bv., 333 Aftrekposten vrijstellin gen. Checklist voor belas tingbetalers, 231 pagina's. Prijs: ƒ19. DEN HAAG In Uru guay gaat het militaire be wind dat het land elf en een half jaar in zijn ijzere greep heeft gehouden, plaatsmaken voor de de mocratie. Morgen trekken de Uruguayanen naar de stembus om een president te kiezen. Deze staat voor de taak het Latijnsameri- kaanse land uit een nij pende economische crisis te slepen en zal de bevol king moeten helpen de wonden van de keiharde onderdrukking te helen. Behalve een president zullen de kiezers ook een vice-president en een par lement aanwijzen. Van de negen kandidaten die zich in de strijd om het presi dentschap hebben gestort zal het uiteindelijk slechts om de kandidaten van de drie be langrijkste partijen gaan. Die favorieten zijn de liberaal Ju lio Maria Sanguinetti (48) van de centrum-rechtse „Partido Colorado" (de Roden), Alberto Saenz de Zumarén (43) van de centrum-linkse „Partido Na- cional", ook Blancos (de Wit ten) genoemd, en Juan Maria Crottogini (75) van het coali tie-blok van linkse partijen. „Frente Amplio" (Breed Front). Algemeen wordt aangenomen dat dat de drie vrijwel de tota liteit van alle 2.257.000 stem men zullen verzamelen. Ieder van hen maakt volgens recen te opiniepeilingen een goede kans generaal Gregorio Alva rez op 1 maart 1985 als presi dent op te volgen. Op die dag moeten de militairen de macht dadawerkelijk aan de burger lijke autoriteiten overdragen. Colorado-kandidaat Sangui netti is de enige „echte" kan didaat. Zijn rivalen, Zumaran en Crottogini, zijn in feite ver vangers voor de werkelijke leiders van hun formatie: Wil son Ferreira Aldunate voor de Blanco-partij en generaal Li ber Seregni voor het Frente Amplio. Ferreira werd op 16 juni gevangen genomen toen hij na elf jaar ballingschap naar zijn land terugkeerde. Het bewind ontnam hem zijn politieke rechten, waardoor hij geen presidentskandidaat kan zijn. Dit geldt eveneens voor Liber Seregni, die in maart na acht jaar gevangenschap werd vrijgelaten. Meer dan welke andere factor ook worden de militairen door de economische crisis gedwon gen naar de kazerne terug te keren. In ruim elf jaar dicta tuur in 1973 namen zij de macht over hebben zij het ooit welvarende land aan de rand van de economische af grond gebracht. Tot in de ja ren '60 kende Uruguay het hoogste inkomen per hoofd van de bovolking van Latijns- Amerika. Daarna is de econo mie door een reeks van bin nen- en buitenlandse oorzaken hollend achteruit gegaan. Het economisch herstel staat voor alle partijen centraal in de verkiezingscampagne. Die opleving moet plaatsvinden door de traditionele export van vlees en wol nieuw leven in te blazen. De Uruguayanen gaan gebukt onder schulden, loonsverlagingen en een werk loosheid van rond de 15 pro cent. Bedelende kinderen zwerven door de straten van Montevideo, waar de laatste Europese auto's uit de jaren '40 dateren. De buitenlandse schuld bedraagt meer dan 15 miljard gulden, dat is zes keer zoveel als in 1973 en staat ge lijk aan de inkomsten uit ex port gedurende vijf jaar. De lo nen zijn met 60 procent gekort en de peso is in twee jaar met meer dan 450 procent in waar de gedaald. Uruguay staat wat betreft de schuld per hoofd van de bevolking na Venezue la op de tweede plaats in La- tijns-Amerika. Alleen het tou- nog een bron van ie krijgt de nieuwe president nog te maken met een ander probleem, dat het leger niet in de laatste plaats zorgen moet baren. De militairen hebben zich tijdens hun bewind schul dig gemaakt aan de grofste schendingen van de mensen rechten, met name in de ge vangenissen. Vrijgelaten poli tieke gevangenen hebben veiCC slag gedaan van de gruwelijke martelingspraktijken. Het land haalde in de jaren '70 het', hoogste percentage politieke gevangenen en gemartelden ter wereld. Ook op het gebied van emigratie kwam het re cord in zicht. Dit alles heeft het regime de reputatie be zorgd het meest totalitaire van Latijns-Amerika te zijn. Na afspraken met de politieke partijen hebben de militairen sinds het begin van het jaar steeds meer gevangenen vrij gelaten. Naar verluidt zitten nu nog ongeveer 500 mensen om politieke redenen vast, on der wie negen leiders van de eertijds zo gevreesde stads- guerrilla-beweging Tupama- ros. In de onderhandelingen met de partijen hebben de mi litairen een aantal „uitzonde ringsregels" bedongen met het oog op een toekomstige wijzi ging van de huidige grondwet van 1967. Deze lijken volgens waarnemers echter slechte een doel te dienen: de invloed van het leger in het politieke leven in Uruguay blijvend te garan deren. Bovendien zullen zij er alles aan doen om te voorko men, dat zij voor de in de ge vangenissen bedreven misda den worden gestraft. De burgerregering die begin volgend jaar het roer mag overnemen, erft de diepe won den die de militairen zowel de bevolking als de economie hebben toegebracht. Het was belangrijk de „weg uit de tun nel der dictatuur" te vinden, om woorden van de kandidaat van de Colorado's, Sanguinetti, aan te halen. Maar welke toe komst de democratie in Uru guay tegemoet gaat, valt nog niet te voorspellen. SN HAAG Het was i vertrouwd beeld tij- het kabinet-Van [t-Wiegel. Elke week >nd er in de wandelgan- n van de Tweede Ka- wel een VVD'er te lelden dat er „potjando- met dat CDA" niet te ïrken viel. Wat voor af raken er ook in het ka- het gemaakt werden, al- i weer gooide de CDA- actie grote lepels roet in t eten. Het ergste voor liberale kamerleden nog dat zij weinig eer konden doen dan helden. Hans Wiegel immers zo verrukt n de ministerssteek op [i hoofd, dat geen enke vernedering door het )A echt indruk op hem ek te maken. was die machteloosheid het modale VVD-kamer- waaruit het zogeheten Des-Indesberaad werd gebo ren, genoemd naar het Haagse hotel uit de tempo doeloe. Daar zochten VVD'ers eens per maand het gezelschap van gelijkgestemden uit de ...PvdA. Vele sociaal-democra ten voelden zich tenminste evenzeer getormenteerd door het CDA, wiens „verraderlij ke" leider hun Joop den Uyl uit het Catshuis had gema noeuvreerd. Zo werd bij een roemer sherry en een glas bier door liberalen en sociaal-de mocraten gezwijmeld over die mooie dag, dat een coalitie van PvdA en VVD „die onbe trouwbare confessionelen" de macht zou ontnemen. De bijeenkomsten in Des Indes waren aanvankelijk diep ge heim. In die dagen werd om gang met iemand uit het ande re kamp zowel in PvdA als VVD nog een beetje als hoog verraad beschouwd. Immers van 1945 af, toen prof. Oud uit de PvdA stapte en de VVD op richtte, waren de leden van deze twee partijen eikaars te genvoeters. In de zestiger en het begin van de zeventiger ja ren, toen vele politiek strate gen het elkaar verketteren (polarisatie) als beste middel beschouwden om stemmen te trekken, ontstond er zelfs zo iets als vijandschap. Groot was dan ook de verba zing bij Wiegel en Den Uyl, toen het inmiddels ter ziele gegane weekblad Nieuws net het bestaan onthulde van het geheime bitteruurtje in Des Indes en ruimschoots ci teerde uit de notulen daarvan. De VVD bevond zich, als coa litiegenoot van het CDA, na tuurlijk in het lastigste parket. De top van deze partij, waarin toen ook nog Haya van Some klem dat er een partnerruil werd voorbereid. VVD en PvdA waren eikaars tegenpo len en dat zou waarschijnlijk nog wel heel lang zo blijven, aldus de troïka Wiegel-Van Riel-Van Someren. tief begrip en ,,'t can verkeer- en", zoals Bredero zei. Me vrouw Van Someren en de heer Van Riel zijn overleden en Hans Wiegel leeft in zelfge- zochte ballingschap in het ver re Friesland. Als nieuwe he ren mocht de VVD verwelko men fractieleider Ed Nijpels voorzitter Jan Kamminga, die zo jong ziin dat zij de sie van prof. Oud, oprii de VVD, tegen de PvdA Nieuwe heren Maar „heel lang" is i alleen uit overlevering ken nen. Beiden hebben dan ook weinig last van politieke voor oordelen en lijken in staat de mogelijkheid van een samen werking met de PvdA op za kelijke merites te bekijken. Onder hun bewind heeft de Des-Indesgroep die, toen hij eenmaal in de publiciteit geko men was, wel moest blijven bestaan om te bewijzen dat hij zeer onschuldig was aan status gewonnen. Het stadium van een geheime jongensclub, geboren uit rancune, is allang gepasseerd. Zowel in de PvdA als in de VVD is men onmis kenbaar bezig de tegen elkaar Maar zal dat ooit tot iets lei den? Had premier Lubbers ge lijk, toen hij onlangs in een in terview de volgende coalitie samengesteld zag uit socialis ten en liberalen? Of zei Lub bers dat alleen maar om (nog meer) CDA'ers ervan te weer houden op de VVD te stem men? De politicologen P. Maas en J. Clerx en de journalist F. Lafort hebben getracht dit po- bleem op te lossen, door zich te wenden tot de meestbetrokke- nen van PvdA en VVD, onder wie Joop den Uyl en Ed Nij pels. Hun opmerkingen zijn gebundeld onder de titel „Illu sie of Monsterverbond?" Afkeer In de meeste kranten heeft dit boek geleid tot koppen, die suggereren dat een sociaal-li berale coalitie een realiteit ge worden is. Dat doet de drie au teurs geen recht, qmdat zij zelf nadrukkelijk niet tot een posi tieve of negatieve conclusie komen Zij gaan niet verder dan de constatering dat de vi sies van PvdA en VVD op ve lerlei terrein niet langer on verenigbaar zijn en dat dc po litiek leiders van PvdA en VVD elkaar niet meer uitslui ten als toekomstige coalitiege noten. Tegelijk wijzen zij erop dat vooral de liberalen grote risi co's zouden lopen als bondge noten van socialisten. Nijpels windt daar in de bundel ook geen doekjes om. „Het gevaar is niet denkbeeldig dat de VVD dan volledig wordt ver morzeld tussen een CDA, dat op de rechter helft opereert en een PvdA, die op de linker helft werkt". Dat brengt de VVD-leider tot de opmerking: „Wat politiek wenselijk is, hoeft vooral op lange termijn lang niet altijd verstandig te zijn Daar is geen woord Frans by. Vanwaar dan toch al die an dersluidende kranteberichten? Die lijken het gevolg van het feit, dat veel journalisten net als Den Uyl „een afkeer" heb ben van het CDA, al was het alleen maar vanwege de van zelfsprekendheid christen-democraten zich nu al zo'n zeventig jaar ophouden in het centrum van de macht. Nu bovendien het CDA steeds „rechtser" wordt, is de PvdA, zoals Den Uyl donderdag avond zei op een symposium over sociaal-liberale samen werking, bereid tot een „doel matigheidsakkoord met de VVD". In die gemoedstoestand willen sommigen weieens de wens de vader van de gedach te laten worden. In zijn zak Dat leidt dan tot een verkeer de inschatting van uitspraken. Als Nijpels zegt een gesprek met de PvdA „zinvol" te vin den, indien de huidige CDA- VVD-coalitie geen meerder heid haalt, dan zegt hij waar schijnlijk meer over de toe stand van vandaag dan die van na de eerstvolgende ver kiezingen. Het is immers een publiek geheim dat Lubbers, nu de kwestie van de kruisra ketten achter de rug is, een lachbui krijgt, als hij alleen maar denkt aan een dreiging van Nijpels met een kabinets crisis. De premier weet dat hij de VVD-leider in zijn za< heeft, zolang het niet gaat om zaken, die door de meerderC heid van de liberalen van wé zenlijk belang worden geacht Zie het gebeuren rond heC wetsontwerp Tweeverdieners, dat uiteindelijk, alsof het de communistische partij in de Sovjet-Unie betrof, leidde tot een openbare zelfbeschuldi ging van Nijpels. Onder die omstandigheden mag het geen verwondering wekken dat een hevig gefrus treerde politiek leider van dc VVD een coalitie met de PvdA boven de markt hangt. Mis schien dat een dergelijk zwaard van Damocles, al hangt het dan niet aan een haar maar aan een kabeltouw. gaan denken dat hij zijn VVD- collega de komende anderhalf iaar wat meer tegemoet moet komen, omdat anders de droom van Des Indes toch ooit omgezet wordt in de daad. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7