Concessies Russen voorwaarde voor plaatsingsstop B ECONOMISCH HERSTEL IN VS ZET NIET DOOR Rabobank Q 0] Kies voor zekerheid op lange termijn. 1 De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek vangt 30 jaar lang de rente-schokken op. Uruguay maakt eind aan militaire dictatuur BUITENLAND SeidóaQowuvnt ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA! JjJs Drie Noordkoreanen gedood bij grensincident SEOEL Op de grens tussen het communistische Noord-Korea en 3uid-Korea heeft zich gisteren een schietpartij voorgedaan bij een vluchtpoging van een Russische gids. Bij dit incident zijn minstens drie Noordkoreaanse militairen gedood toen zij de vlucht van de Rus wilden verhinderen. De gids zelf is onge deerd en naar Seoul overgebracht om te worden ondervraagd. De Noordkoreaanse militairen werden beschoteir door leden van de onder Amerikaans bevel staande VN-een- Heid. De Noordkoreaanse radio sprak van een ..barbaarse daad" waarvoor de Amerikanen volledige verantwoordelijkheid dragen. Europese NAVO-landen akkoord over materieelsamenwerking DEN HAAG De defensieministers van dertien Europese NAVO-landen hebben gisteren in Den Haag plechtige afspraken gemaakt over nauwere sa menwerking bij de ontwikkeling en productie van wapens en ander militair materieel. Zij deden dit aan het eind van de tweedaagse conferentie van de Inde pendent European Programme Group (IEPG). Verscheidene ministers, onder wie de Nederlander Job de Ruiter, de Brit Michael Heseltine en de Duit ser Manfred Wörner onderstreepten op een perscon ferentie „het grote belang van de overeenkomst". Als voornaamste resultaat beschouwt men de af spraak dat in een heel vroeg stadium de militaire be hoeften en de data, waarop materieel beschikbaar moet ziin, op elkaar worden afgestemd. Over drie concrete projecten: een zware gevecht stank, een luchtafweerraket en een transportvlieg tuig zal men zich nader beraden. Politieman gedood in Spaans Baskenland SAN SEBASTIAN Een politieman is gister avond gedood en twee zijn gewond geraakt bij een aanslag in Spaans Baskenland. Twee on bekende gemaskerde mannen, hoogstwaar schijnlijk van de afscheidingsbeweging ETA, wierpen een granaat naar een politie-auto die op de autoweg reed, waarna ze verscheidene malen op het voertuig schoten. Enkele uren eerder waren bommen ontploft in twee Franse levensmiddelenwinkels in Vi- toria (Noord-Spanje), waarbij vijf mensen ge wond raakten. De politie denkt dat ook hier leden van de afscheidingsbeweging ETA voor verantwoordelijk zijn. Frankrijk heeft de woede van de ETA opgewekt door vermeende guerrillastrijders aan Spanje uit te leveren, waar zij gerechtelijk vervolgd zullen worden. Duarte: geen snel bestand in Salvador SAN SALVADOR President Duarte van El Salvador gelooft niet dat een spoedig bestand met de guerrillabeweging waarschijnlijk is. La ter deze maand zullen leden van de Salvado raanse regering naar verwachting een tweede gespreksronde houden met de linkse guerrilla strijders. Duarte zei dat de guerrillastrijders eerst antwoord moeten geven op de vraag of zij willen afzien van hun plan met geweld aan de macht te komen. Hij gaf te kennen dat hij zelf niet aan de volgende gespreksronde zal deelnemen. De kans op vooruitgang tijdens de tweede ronde, na een eerste overleg in okto ber, is kleiner geworden nadat de opstandelin gen de regering er van beschuldigd hebben dat zij de besprekingen probeert te frustreren door eenzijdig te bepalen wanneer en waar die ge houden worden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Woordvoerders in Was hington waarschuwen dat het idee van een plaat singsstop voor kruisraket ten een „optimistische va riant" is. Indien de Sovjet- -Unie er geen concessies tegenover zet, zal het NA- VÖ-installatieschema ge woon doorgaan. De direc teur van het Amerikaanse bureau voor wapenbe heersing Adelman be perkte zich gisteren dan ook tot het commentaar dat de Verenigde Staten geen opschorting van de plaatsing van de raketten óverwegen. Er wordt ver der op gewezen dat door de Russen geen voorwaar den zijn gesteld aan hero pening van het nieuwe overleg. of de NAVO bereid zal zijn een van de plaatsingslanden, in dit geval Nederland, geheel van de kruisrakettenverplich- ting te ontslaan. Bovendien is het de vraag op welk tijdstip het tot een opschortingsak koord kan komen, en voor hoe lang dat zal gelden. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de afge sproken ontmoeting tussen de Amerikaanse minister Shultz en zijr» Russische collega Gro- myko begin januari in Genève reeds tot enig concreet resul taat leidt. Daar moeten waar schijnlijk latere onderhande lingsrondes voor zorgen, wel ke naar de ervaring leert lang kunnen aanslepen. Er zijn thans reeds 93 van de 572 Pershing-II- en kruisraketten in West-Europa geïnstalleerd (in West-Duitsland, Italië en Engeland). Nederland zou in 1988 de projektielen kunnen ontvangen. President Reagan zou het thans verantwoord vinden en ook vastbesloten te zijn om met de Russen tot daadwerke lijke ontwapeningsakkoorden te komen, nu het Amerikaanse militaire apparaat tijdens de eerste vier Reagan-jaren be langrijk is versterkt. Over de vraag of gecoördi- ken") over zowel lange- als middenafstandsraketten en ruimtewapens, de kans op overeenstemming verhogen of verlagen, lopen de opvattingen in de VS uiteen. Sommige waarnemers voorzien daar door nog ingewikkelder en uitzichtlozer gesprekken dan zich in het verleden afspeel den, andere achten onder een „paraplu" meer uitruilmoge lijkheden en dus kansen op succes aanwezig. Tot zover onze correspondent Minister De Ruiter van defen sie zei gisteren in Den haag desgevraagd niets af te weten van een eventuele bevriezing van de plaatsing in West-Eu ropa van kruisraketten en Pershing-II. DEN HAAG In Uruguay gaat het militaire bewind dat het land elf en een half jaar in zijn greep heeft gehouden plaatsmaken voor de democra tie. Morgen trekken de Uru- guayanen naar de stembus om onder meer een president te kiezen. Deze staat voor de taak dit land ooit het Zwitser- V M. Tegenstander van Arafat op zijspoor gezet De Palestijnse leider Arafat en een aantal van zijn naaste metgezellen brengen tijdens de zitting van het Palestijnse parlement in ballingschap in Amman hun stem uit voor de ontzetting uit het ambt van de voorzitter van de Palestijnse raad, Khaled Fahoum. Deze tegenstander van Arafat, die op de hand Is van Syrië, werd ontheven van zijn functie omdat „hij zijn plicht heeft verzuimd" inzake het bljeent.roepen van het parlement. Als nieuwe voorzitter werd benoemd Sheikh Abdoel Hamid Al-Sayeh, een voormalige Jordaanse minister. lÊmm Li land van Latijns Amerika ge noemd uit een nijpende eco - nomische crisis te slepen en d wonden van elf jaar militair onderdrukking te helen. Krachtens een overeenkom! IDE tussen de strijdkrachten e hoe verschillende politieke groepe ziel ringen zal de nieuw gekoze ^et president de macht op 1 maai me ovedrnemen. Generaal Grego JrV rio Alvarez en andere legerlei ders hebben beloofd zien me Vei hun troepen te zullen terug Sta; trekken in de kazernes en a nieuwe leiders te zullen steu nen' ciei De stemgerechtigden kiezel ]ajr een president, een vice-presi /0n dent, dertig senatoren, 99 afge vaardigden en tal van lokal voc bestuurders voor de negentie ten provincies van het land. Djblij opiniewpeilingen voorspelle^toe dat de strijd om het president schap een nek-aan-nekrace t j zien zal geven tussen twe kandidaten: Julio Sanguine! van de Colorado-partij en A Ij. berto Zumaran van de Natie 1 nale Partij. De meest vooraan»een staande kandidaat voor hejvoo presidentschap, Wilson Ferrel al ra Aldunate, zit in een militai>nen re gevangenis op grond vaigele politieke beschuldigingen. Al»ove; dunate heeft zich elf jaar lanjjton een een uitgesproken tegenjSon stander van het militaire begijn wind getoond en werd in junlzeki na terugkeer uit ballingschai.Niei gearresteerd wegens beledijdat ging van de strijdkrachten. BeJDou halve Ferreira zijn nog 350tcialt oude politici van deelnamjliek uitgesloten omdat hun burger gen rechten door de militairen zijnde, opgeschort op verdenking vajyoo staatsondermijnende activiteijmat ten. Jklei De strijdkrachtren grepen juni 1973 de macht, twee ja$van na de laatste verkiezingen tij dens een turbulente periodf. van activiteiten in het hel», land van de stadsguerrillabe}' weging Tupamaros en ernstig^.? studenten- en arbeidersonn Zij verboden toen alle politie!"1^ ke activiteiten en lanceerden°e l een onderdrukkingscampagn«"et tegen linksdenkenden. L*0 WASHINGTON Min der dan drie weken na de nadrukkelijke herverkie zing van president Reagan lijken de fundamenten van zijn „nieuwe Ameri kaanse renaissance" teke nen van verzwakking te gaan vertonen. Het krach tige economische herstel, dat met zoveel tam-tam werd aangekondigd in Reagans verkiezingscam pagne, blijft uit en het zachte tikken van de be grotingstijdbom de be groting toont een reusach tig tekort is veranderd in een luid geratel dat van het Witte Huis tot in het buitenverblijf van de Rea gans in Santa Barbara te De stemming in Wall Street is ingehouden en nerveus; de Re publikeinse overwinning wordt dit keer niet gevierd met de traditionele prijsstij- §ing na de verkiezingen. Zelfs e langverwachte daling de eerste in twee jaar in de rentetarieven heeft de apathi sche sfeer niet kunnen verja gen. Een verandering in de econo mische tendens is niet een kwestie van een paar dagen of weken en is ook niet op één enkele verzameling cijfers te baseren. Aan het einde van de zomer kwamen al de eerste waarschuwingen die wezen op een vertraging in het economi sche herstel. Op dat moment begon de robuuste groei van de voorafgaande achttien maanden de eerste barstjes te vertonen. Maar dat was een boodschap die niemand wilde horen of begrijpen. Amerika was volko men in de ban van het gevoel dat het nu toch goed ging, door de superdollar, de vaderlands lievende stemming, de nieuw geschapen werkgelegenheid in ruimte- en technologische pro jecten en door een president met een opgeruimde persoon lijkheid en een zonnige kijk op de toekomst. De mensen die vraagtekens bij die toekomst plaatsten waren onheilsprofe ten. Walter Mondale met zijn verhalen over de dreiging van een nieuwe crisis, de fiscale warboel en de slechtste beta lingsbalans uit de Amerikaan se geschiedenis, kon gemist worden als kiespijn. Sinds de verkiezingen zijn de barstjes die al voor de verkie zingen gesignaleerd konden worden, uitgegroeid tot grote kloven. Met het bruto natio naal product, de maatstaf bij uitstek voor het bepalen van de economische rijkdom en ac tiviteit van een land, is het in het derde kwartaal van dit jaar sterk bergafwaarts ge gaan. De halsbrekende groei van 8,5 procent in de eerste zes maanden van dit jaar is terug gelopen tot 1,9 procent en Mal colm Baldrige, de minister van handel, heeft al voorspeld dat er in de resterende maanden van 1984 misschien helemaal geen sprake van groei zal zijn. De laatste economische gege vens wijzen hier ook op. De bouw zakte in oktober met tien procent in en kwam zo op het laagste punt sinds twee jaar te staan; het gaat slechter met de detailhandel; het ni veau van de industriële pro- .duktie is niet omhoog gegaan en aan de vooravond van Thanksgiving Day heeft Ame rika te horen gekregen dat er een daling van 4,1 procent in de fabrieksorders die een aanwijzing geven van de ko mende economische tendenzen geconstateerd is. Dit alles hoeft echter nog niet te betekenen dat de VS afste vent op een nieuwe crisis. Het (ADVERTENTIE) I W LONG IN ES IIOKLOGE VAN MARCHAL HORLOGERIE SUISSE-HOOGSTRAAT IS PALEISPROMENADE TEL «3016 SUSKE EN WiSKE AMORIS VAN AMORAS betekent echter wel dat het vi sioen van Reagan van een ja renlange stabiele niet-inflatoi- re groei weinig overeenkomst vertoont met de werkelijk heid. Het economische herstel maakt een o bare indruk VS de economieën van Europa en de Derde Wereld op sleep touw zou kunnen nemen, lijkt een fantastische droom. De verlaging van de rentevoet en het zakken van de dollar koers mag dan enige verlich ting met zich meebrengen voor de trage Europese econo mie en die Latijns-Amerikaan- se landen, die enorme schul den hebben, maar kan nauwe lijks beschouwd worden als voldoende compensatie voor de stagnatie in ae Amerikaan se Économie. Voor veel landen in de wereld werd de motor achter het economisch herstel gevormd door het grote gat in ae Amerikaanse handel, waar door de Amerikaanse markt veel behoefte had aan import- artikelen uit het buitenland. Alarmerende gevolgen Een langzamer verloop of mo gelijkerwijs zelfs een stagnatie in het economische herstel kan alarmerende gevolgen hebben voor de tekorten op de Amerikaanse begroting en de gezondheid van de internatio nale economie op lange ter mijn. De toch al ontmoedigen de verwachtingen over het Amerikaanse begrotingstekort van 210 miljard dollar dit jaar, gevolgd door een jaarlijks te kort van 200 miljard dollar tot aan 1989 zijn nog wel geba seerd op optimistische veron derstellingen van de ploeg van Reagan. De huidige regering spreekt van een gladjes verlopende economische groei van vier procent per jaar. Dit is, gelet op eerdere ervaringen en de recente economische verande ringen, een volkomen onrea listisch beeld. Een langzamer groeitempo zal de staat op minder belastinginkomsten komen te staan en eerder een uitbreiding dan een inkrim ping van de tekorten veroor zaken. De begrotingscommis sie van het Amerikaanse Con gres, dat van wat aannemelij kere economische vooruitzich ten uitgaat, verwacht dat het tekort in 1989 tot 260 miljard dollar zal stijgen. Tegen deze achtergrond is het niet vreemd dat de regering- Reagan duidelijke' tekenen van paniek begint te vertonen, gezien Reagans harde verkie zingsbeloften dat er niet op de ïkort zal das tingen niet omhoog zullen gaan. Uit gelekte berichten vanuit het Witte Huis zelf melden dat de (•resident zo rond de jaarwisse- ing „door het stof zal moeten nper treffend zei. President Reagan staat voor de taak ergens 50 miljard dollar op te moeten bezuinigen. Dit is haast onmogelijk zonder aan de defensiebegroting te knab belen en maakt het ook waar schijnlijk dat hij zijn belofte de belastingen niet te verhogen niet waar zal kunnen maken. Zijn eigen minister van finan ciën Donald Regan zinspeelde afgelopen woensdag op de mo gelijkheid dat bijverdiensten, die op dit moment nog niet bij het inkomen gerekend wor den, in 1986 belastbaar wor den. Het proces van het „ver meerderen van de staatsin komsten" is misschien al be gonnen. Het is nu de vraag of president Reagan zijn beloften zo snel al zal willen inslikken. Wanneer dit niet gebeurt zal Wall Street, door te weigeren staat sobligaties te kopen en de ren te scherp te verhogen, hem uiteindelijk tot actie dwingen. Op dat moment zal de pr< dent de wereld echter al bijn zeker in een nieuwe crisissiti atie hebben gebracht en zie verzekerd hebben van e« plaatsje in de geschiedenisbo ken als een van Amerika|f„J, mislukte leiders. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian (ADVERTENTIE) 13% 12% t 11% 10% 9% 8% 7% 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypo- \theek-rente tussen de 6% en 10% blijft, ge lbeurt er met uw rente 1 niets. Stijgt de rente ver- ider naar'11%, dan wordt luw rente 9%. Daalt de irente weer tot 10%, |dan gaat uw rente weer naar 8%. Daalt de rente naar i 5% dan wordt uw rente 7%. Stabiel Hypotheek van de Rabo bank 30 jaar lang de rente-schok ken op. Bij maandbetalingen gemeente-garantie is de advies-rente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheekadviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6